agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2013, 08:54   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2013
Herkese günaydınlığı diliyorum

Ben İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde İşletme öğrencisiyim . Sıradan hayatıma renk veren çiçeklerim ve bitkili akvaryum sevdam yeterince tatmin etmemiş ola ki arkadaşlarımla birlikte kaldığım apartmanın çatısında kendi deyimimle 'tarım atağı' gerçekleştirmeye karar verdim . Şu an okula hazırlanmam gerekiyor aslında ama akşama kadar sabredemedim paylaşmak için. Baktım abilerim ablalarım bu işte sınır tanımıyorlar, hatalarımı bana söylesinler istedim. Akşama görüşmek ümidiyle sağlıkla ve esen kalın .

İşte domateslerim

Eklenen Resimler

Mustafaİğircik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 11:19   #2
Yeni Üye

Name:  25032013003.jpg
Views: 2332
Size:  64.4 KB

Name:  25032013002.jpg
Views: 2409
Size:  63.3 KB

Name:  25032013.jpg
Views: 2373
Size:  66.1 KB

Eski 25-03-2013, 19:09   #3
Yeni Üye

Merhabalar ;
fotoğrafları yeniden boyutlandırarak buradan paylaşıyorum.
küçük seramın içinden kareler

Name:  iç1.jpg
Views: 2317
Size:  67.0 KB
Name:  iç 2.jpg
Views: 2399
Size:  43.9 KB
Name:  iç3.jpg
Views: 2335
Size:  55.2 KB

45 'li viyole ektiğim türünü bilmediğim kıskalar

Name:  soğan.jpg
Views: 2471
Size:  55.0 KB

Bir faydası olur mu diye eklediğim CO2 (akvaryumcu alışkanlığı )

Name:  CO2.jpg
Views: 2328
Size:  53.0 KB

Eski 25-03-2013, 19:18   #4
Yeni Üye

Hırdavatçıdan ucuza temin ettiğim hasarlı borular, sağını solunu kesip kullanmayı düşünüyorum

Name:  boru.jpg
Views: 2550
Size:  61.2 KB

Kendi fidelerim boylanana dek ar-ge amaçlı aldığım yerli domates fidelerini besleyecek hava motorum

Name:  hava mot..jpg
Views: 2398
Size:  51.0 KB

EC ve pH metrem olmadığı için göz kararı 20-20-20 gübre koyarak hazırladığım suyun içine fideleri yerleştirdim ama ec düşük olsun diye az gübre eklememe fideler ne yanıt verecekler bilemiyorum. İzmirde bugün hava baya kararsız sanırım bir fırtına bizi bekliyor. umarım fideler zarar görmeden süreci atlatırlar.

Eski 25-03-2013, 21:42   #5
Yeni Üye

arafx's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
sadece 20-20-20 koyduysanız fazla performans beklemeyin

arafx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 23:07   #6
Yeni Üye

iz elementleri de barındırıyor kastınız oysa. MILLER NUTRI-LEAF NPK EC FERTILIZER +iz elementler kullandığım ürünün adı. elbette daha profesyonel bi uygulama yapmayı ben de çok isterim

Eski 26-03-2013, 20:07   #7
Yeni Üye

Domateslerimde yanmalar gördüm acaba sorun ne olabilir yardımcı olur musunuz?

Eski 27-03-2013, 07:28   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Buca'ya selamlar.
Bahsettiğiniz yaprak gübresi ile kesinlikle hiç bir gelişim kaydedemezsiniz.
Gübrenizin içeriğinde Kalsiyum, mağnezyum ve kükürt yer almıyor. Bunları ilaveten verseniz bile NPK oranları olmayacak. 1.1.1 yerine 3.1.5 gibi bir oran bulmalısınız.
Tavsiyem satılan hazır besin kitlerinden almanız.

Düzenleyen Todor : 13-05-2013 saat 07:01 Neden: imla
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 09:22   #9
Yeni Üye

Sayın Todor tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Aldığım yer bundan gayet güzel verim alabileceğimi söylemişti. Aldığım zaman Kudret Tezel veya İlyas Çığşar abilerimizin böyle gübreleme karışımları hazırladığını bilmiyordum. Sizin önereceğiniz bir ürün var mı veya abilerimizle temasa geçmem daha mı iyi olur?

Sanırım sizde DEU mezunusunuz öyle bi sezinledim yanlış olduysa kusuruma bakmayın

Eski 27-03-2013, 09:33   #10
Yeni Üye

Bu arada yeni 50 tane biber 5 tanede çilek fidesi almıştım dün umarım solup ölmeden beslemeyi başarabilirm.

Eski 27-03-2013, 10:45   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Forumda satılan ürünleri kullanan arkadaşlar sonuçlardan memnun diye biliyorum. Ayrıca dışarıya göre daha ucuz. Ürünü aldığınız firma ya hidroponic yapacağınızı anlamamıştır ya da hidroponic hakkında bilgisi yoktur. Ama o ürün tek başına hidroponic için yeterli gelmez.

Alıntı:
Sanırım sizde DEU mezunusunuz öyle bi sezinledim
Evet, 95 telekomünikasyon mezunuyum. Ayrıca baba tarafım Bucalıdır, hala da ordalar.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 20:52   #12
Yeni Üye

çoook uzun bir aradan sonra yeniden yazabiliyorum. Bu arada neler oldu bitti neler .. evime 3. kez hırsız girdi, son kalan bilgisayarı da antika mantika dinlemeden götürdü gitti internete giremez oldum. Can korkusu evi taşıdık biz de. bütün emekler ziyan oldu sırtlanabildiğimizi yüklendik kaçtık biz de. bugün ödünç bilgisayarla yeni bağlattığımız internetten faydalanayım istedim soluğu burada aldım

eski evin çatısında başlattığım tarım atağı hevesim kursağımda kaldı.. nasibimiz böyleymiş artık diyeceğimiz yok.. işte az da olsa harcamalarımı karşılar ümidiyle ekmeyi planladığım biberler için hazırladığım arıklar...

Name:  biber arık iki.jpg
Views: 2428
Size:  52.9 KB

Name:  biber arık.jpg
Views: 1966
Size:  40.5 KB

Name:  biber arık1.jpg
Views: 1973
Size:  65.6 KB

Name:  biber arık2.jpg
Views: 2071
Size:  63.1 KB

bu da dikim yapılmış hali..

Name:  biberler eski.jpg
Views: 2117
Size:  60.0 KB

Boska beğendi.
Eski 10-05-2013, 20:57   #13
Yeni Üye

o günün yorgunluğuyla dikilememiş ertesi güne aktarılmış ve bi daha dikilememiş olan diğer fidelerim ...

Name:  fide biber.jpg
Views: 2065
Size:  62.6 KB

yanlış yöntemler uygulamama rağmen ölmemek için direnen ve kazanan domateslerim

Name:  domdeneme.jpg
Views: 1925
Size:  63.5 KB

fotoğraflar taşınmadan önceye ait olunca soğanlar kısacık kısacık

Name:  kıskalar.jpg
Views: 2013
Size:  50.5 KB

teşekkürleri borç bildiğim ve hep yardımımızda olan komşumuz Murat Abi

Name:  komşu.jpg
Views: 1932
Size:  39.8 KB

şimdi o eski hallerinden güzelliklerinden eser kalmayan lalelerim

Name:  lale1.jpg
Views: 2043
Size:  58.6 KB

Boska ve toruga beğendi.
Eski 10-05-2013, 21:03   #14
Yeni Üye

bunlardaki yaşama azmini keşke lalelerim de gösterseydi

Name:  çillekleri.jpg
Views: 2422
Size:  64.3 KB

Name:  lalleler.jpg
Views: 1967
Size:  62.6 KB

tadına bakmak bile nasip olmadı şunların

Name:  yeşillik.jpg
Views: 2428
Size:  53.7 KB

işte azimli savaşçı bendeniz Mustafa Usta
ve meşhur sözüm ' Baban da mı marangozdu bee ! '

Name:  usta.jpg
Views: 2070
Size:  59.0 KB

Boska beğendi.
Eski 10-05-2013, 21:20   #15
Yeni Üye

işte geldik yeni evde işgal ettiğim balkondan görüntüler

Name:  katlı sistem.jpg
Views: 3513
Size:  54.2 KB

domates fidelerimin yeni hali yarına inşallah

Name:  domatesler.jpg
Views: 2111
Size:  56.6 KB

perlitte maydonoz, semizotu, roka ve tere denemesi yaptığım raf . şu anki halleri pek iç açıcı değil

Name:  raf.jpg
Views: 2509
Size:  59.1 KB

göbek marullar iştahla büyümeye devam ediyor

Name:  marullar.jpg
Views: 2047
Size:  46.9 KB

yeni ev yeni umutlar rokacıklarım

Name:  rokalar.jpg
Views: 2142
Size:  59.5 KB

Herşeyden önce Dr. İlyas Çığşar abime çok teşekkürlerimi iletiyorum buradan. Kendisi hiç bi işi yokmuş gibi bana destek oldu istediğim az miktardaki gübreyi zahmet edip gönderdi, her telefonumda beni candan cevapladı yardımcı oldu. öğrenci olduğum için bilahare itina etti . Kendisine minnettarım. çok teşekkür ediyorum...

yeni fotoğraflar çekmek isterdim ama malumunuz izmir'deki sağanak yağışlar kapı pencere açtırmıyor. fideler eğildi devrildi düzeltemedim bile fotoğrafları çeker çekmez paylaşacağım inşallah .. Şimdilik bu kadar ilgilenen herkese teşekkür ederim hayırlı akşamlar

efor beğendi.
Eski 11-05-2013, 10:28   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2011
Selamlar basarılar.
daha önceki konularda geçiyordu zannedersem pimaş borulardaki dometesler akan su kültüründe bile kökler drenaj problemi yaratmıştı.Sen perlitte doldurmuşsun daha buyuk problem olabilir.Şu konudaki gibi 5veya 10lt pet şişeleri borulara yerleştirsen damla sulama ile güzel bir çardak yapabilirsin.
balkonda topraksız tarım domates yetiştirme denemesi

rokalar cok sık gözukuyor cılız ve boya gidecekler. İzmir sıcaklarıylada tohuma kalkacaklar 5-6 yaprak oldukca seyreltip salatalarını tatlandırabilirsin.Göbek marullarda aynı şekilde
raflarda alt katlardakiler güneşten yoksun ayırıp yanyana dizebilirsin.
çok karamsar oldum kusur bakma
yine konularda geçmişti hıyar üretiminde zarar edilmeyeceğini yazmıştı arkadaşlarımız denemek istersin belki
çilekler muhteşem bitkiler gecen sene koldan aldığım fideler butun kış sadece yagmur suyuyla hayatta kaldılar.çiceklenip meyve verdiler.
Domates ve biberden hevesini aldıktan sonra sistemini raflı sistem yapıp eylül ayında çilek ekebilirsin seneye yatırım yapmak için bir kusurum olduysa özür dilerim bol şanslar.

şafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 12:27   #17
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Ben de Mustafa kardeşimiz nerelere kayboldu diye merak ediyordum. Final sınavları başlayıp, dersler başını aştığı için görünmez oldu demiştim ama nahoş bir olay yüzündenmiş.

Her neyse, kafana takma Mustafa kardeşim. Gelmiş geçmiş olsun. Gelen mala gelsin. Çalışmalarına kaldığın yerden devam ettiğini gördüm ve çok sevindim. Umarım bundan sonra planladığın gibi gider herşey.

Gördüğüm kadarıyla boruları perlitle doldurmuşsun. Sulama düzenin nasıl? Borularda drenaj var mı? Drenaj yoksa fazla sulamamaya dikkat et, zira perlit çok nem tutar ve bitkilerin kökleri oksijensiz kalıp çürüyebilir.

Lalelerine gelince; onlar için üzülme çünkü onlar mevsimlik bitki. Dolayısıyla, bu yılki görevlerini yerine getirip bir sonraki yıla hazırlanmak üzere köşelerine çekildiler. Bundan sonra yapacağın iş, laleleri yeşillikleri kuruyuncaya kadar düzenli olarak sulamak.

Bu sayede soğanlar beslenecek ve gelecek seneye daha güçlü bir şekilde girecek. Yeşillikler kuruyunca en dibinden temiz bir makasla kesip soğanları ister oldukları yerde, istersen topraktan çıkarıp kuru ve karanlık bir yerde gelecek yıla kadar saklayabilirsin. Ben yerlerinden hiç çıkarmadan kaldırıyorum ve bitkilerim sonraki sene zamanı gelince güzel güzel açmaya devam ediyor.

Gelişmeleri düzenli olarak paylaşmaya çalışırsan, bir hata ya da aksilik olduğu takdirde erkenden uyarma şansımız olur.

Başarılar dilerim.

Düzenleyen malbman : 11-05-2013 saat 12:28 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 23:06   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Tebrikler Mustafa;
Bende soğan tarlasını bozdum. Yere açtığımız kanalları tekrar doldurdum ve aşağı yukarı senin yaptığın gibi perlitleri çilek poşetlerine doldurarak dikmeye hazırlanıyorum. Sevgideğer Malbman'ında dediği gibi dreneyi çok iyi sağlamak gerekecek.Borulara %5'lik bir eğim versen , uç noktayada bir bidon gibi birşey koysan tahliye olan su orada birikse hiçte fena olmaz diye düşünüyorum. Aynı hizada olursa perlit çok su tutacağı için bitki havasız kalacak ve boğulacaktır. Ya drene yi geliştir ya da perlitin içine hava motoru yerleştir. Zannımca 3. şık yok. Başka bir fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim çünkü bir iki hafta sonra bende aynı sorunlarla karşılaşacağım.

malbman beğendi.
muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 23:30   #19
Yeni Üye

herkese yorumları için teşekkür ederim.

Sayın Şafak ;
boruların iki ucuna da küçük delikler açarak fazla suyun tahliye olmasını sağlıyorum. inşallah köklerde sorun yaşamam. bitki rafındaki bitkileri gece ektiğim için biraz sık ekmişim ama filizlerden çok fazlasını kaybedeceğim düşüncesiyle fazla dert etmemiştim. sanırım ben beceremiyorum ektiğim otlar filizken solup ölüyorlar. az bir kısmı boylanıyor. sizin de emeklerinize sağlık çok düzenli bir balkon yapmışsınız. benim gibi aç gözlü davranmamışsınız eski çatıma göre fide yetiştirmiştim. 20den fazla çeşit fidem vardı. karpuz kavun hıyar ne ararsak ama balkon maalesef çatı kadar geniş değil o yüzden sürünücülerden ekme şansım olmadı nedendir bilmem çileklerden hevesim kaçtı bu günlerde :S resmen üvey evlat muamelesi yapıyorum. seneye Allah Kerim artık

Sayın Malbman ;
Laleler yer değişikliğinden hiç hoşlanmadı hemen çürümeli kurumalı değişik bir hal aldılar, dipleri kurtlandı çok kötü oldu olduğu gibi çöpe atmak zorunda kaldım :S bugün birkaç yeni fotoğraf çektim yarın yenilerini de çekip ekleyeceğim nasipse. domateslerden yana bazı sıkıntılarım var yarın fotoğraflarla gösteririm . Ayrıca bir bardak çayımızı içmeye de beklerim buyrun gelin

malbman beğendi.
Eski 12-05-2013, 23:31   #20
Yeni Üye

Sayın Muallimayhan;
size ayrıca teşekkür ederim hocam. sizin başlığınızda İlyas hocamın numarasına ulaşmıştım. ikinize de teşekkür ederim. tarım bakanlığının sayfasında topraksız tarım uygulamasını anlatan bir vidyo izlemiştim. orada eğimin %0,5 ila %1 olmasının ideal olduğunu söylüyordu. yani her metrede 1cm eğim şeklinde. ben de ona göre boruların arka ucunu azıcık eğdim. takriben %1 felandır. orada da su gideri var damlayan fazla sular akıp gidiyor. fazla bir su harcamam olmadığı için tasarruf edilebilecek önemde su tahliye olmuyor hocam. ama siz büyük çapta uğraştığınız için sizin için ehemmiyet arz ediyor elbette. benim çileklerden yana sorunum dik açıda durduğu için üstte kalanların susuzluk çekmesi. sabit uzun süreli damlama yapamadığım için en alttaki şahaneyken en üstteki ha var ha yok. çileklerde buna dikkat ederseniz iyi olur diye düşünüyorum hocam .

biberlerimin üzerleri hep böcek doldu tam da çiçeğe durdular ilaçlama yapsam mı yapmasam mı bilemedim. küçük yaprak bitleri beni psikolojik olarak resmen öldürüyor :S mostar 20sp diye bir ilaç kullanmıştım ilk baş gösterdiklerinde ama şimdi ne yapacağımı bilemedim :S bana ne önerirsiniz ne yapmalıyım a dostlar ?

Eski 12-05-2013, 23:57   #21
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Mustafa şu başlığa bir göz at. Her derde deva ilaçlar mevcut. Hele derdin gerçekten o yeşil küçük mendeburlarsa, buradaki ev yapımı ilaçlar birebir gelecektir. Üstelik kimyasal ilaç kullanmana gerek kalmadan

Gelişmeleri bildirmeyi unutma. Ayrıca bitkilerin (ve bitlerin) bir fotoğrafını da koy ki görerek yorum yapalım. böyle çok ezbere oluyor ve yarar yerine zara görmen çok daha büyük ihtimal.

Düzenleyen malbman : 12-05-2013 saat 23:58 Neden: Yazım hatası
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 18:35   #22
Yeni Üye

işte yeni fotoğraflar

başımın belaları minik böcekler bitkinin gelişimini yavaşlatıyor hatta durduruyor resmen

Name:  bitler1.jpg
Views: 1869
Size:  43.4 KB

Name:  bitler3.jpg
Views: 1950
Size:  44.7 KB

bunlar da sağanak yağışların rüzgarın getirdikleri... sanırım yavaş yavaş hareket ettirerek doğrultmam gerek..

Name:  hasar1.jpg
Views: 1869
Size:  52.0 KB

Name:  hasar3.jpg
Views: 1918
Size:  54.5 KB

Ayhan Hocam Size bahsettiğim durum işte bu. en alttaki çilek ne kadar neşeli ama üsttekilerin hiç neşesi yok yaşasak mı yaşamasak mı diye düşünüyorlar. bu da suyun üsttekilerden hızlıca geçip gitmesinden kaynaklı sulamaya dikkat etmek lazım.

Name:  çlksondurum.jpg
Views: 2224
Size:  48.0 KB

Eski 13-05-2013, 18:44   #23
Yeni Üye

Sulama işini her boşluğa gelecek şekilde damlama çektim . baya pratik oluyor

Name:  kat1205.jpg
Views: 2760
Size:  64.6 KB

Şimdi bu gördüklerimiz sanırım 'koltuk' diye tabir edilen domates içinde domates fideleri değil mi ? bunlara ne yapmam lazım? artık bazıları o kadar büyüdü ki çiçek verip meyveye durdu

Name:  koltuk2.jpg
Views: 1958
Size:  46.4 KB

Name:  koltuk1.jpg
Views: 1961
Size:  47.0 KB

Burası diğer balkon arkadaşlarım burada bari oturulacak yer bırak dediler sadece bu boruya izin verdiler yazın kamelya olacak burası inşallah kiraz domatesler boylandığında

Name:  yeniçeri1.jpg
Views: 1997
Size:  51.8 KB

Mutluluğun resmi

Name:  mutluçeri.jpg
Views: 1961
Size:  45.1 KB

Hakkı Şen, toruga ve efor beğendi.
Eski 13-05-2013, 18:56   #24
Yeni Üye

Benim gibi acemi ve meraklı bir insanın tüm Ar-Ge çalışmalarına dayanabilen tüm bitkilerime selam olsun göbek marullarda gelişim devam ediyor ama ne zaman lahana gibi iç içe katlanacaklar merak ediyorum.

Name:  marul1205-1.jpg
Views: 2030
Size:  60.0 KB

Yerli domatesler soframıza giden yola baş koymuşlar

Name:  mutludomts.jpg
Views: 1988
Size:  53.7 KB

böceklerden nefes alıp da gelişemedi gariban biberlerim bu ilk çiçeği daha

Name:  mutlubbr.jpg
Views: 2437
Size:  41.2 KB

o minik rokacıklar az da olsa boylandı. kenar taraf kurumuş boş halde farkettiniz mi? o kısım baya güneş alıyor diğer yerler çok az. otlarda nasıl bir sulama yapmalıyım acaba hatam nerde güneşlenmede mi sulamada mı yoksa sık ekilmiş olmasında mı?

Name:  rokalar1205.jpg
Views: 1989
Size:  51.4 KB

maydanozlar da aynı halde ...

Name:  maydanoz1205.jpg
Views: 2021
Size:  66.1 KB

dertlerime derman neşeme eş olun dostlar herkese selamlar, teşekkürler

SUDEM beğendi.
Eski 13-05-2013, 22:39   #25
Ağaç Dostu

Her türlü haşarata karşı yüzde yüz etkili özel yapım ilaç formülümü açıklama zamanı gelmiş sanırım. Bilhassa pirecik denen zararlıda çok ani etkili sihirli formülüm şudur ki ;
5 Baş sarımsağı (geçen seneki kuru sarımsak) birer yumrukla eziyorsunuz. Hani bulgur pilavının yanına soğanı yumrukla ezersiniz ya işte öyle , Kabuklarından ayırmadan bir litrelik cam kavanoza atıp en üstte 5 cm kadar boş yer kalacak şekilde suyla dolduruyorsunuz. Kapağını sıkıca kapatıyorsunuz. Direkt güneş ışınıa bırakıyorsunuz. Aradan 3 gün geçiyor. 3 Gün sonra dikkatlice kapağı açıyorsunuz. Gözden uzak tutuyorsunuz. Kapağın fırlama tehlikesini göz önünde bulunduryorsunuz. Sarımsak kokusundan hoşlanmıyorsanız ağzınıza ve burnunuza maske takıyorsunuz. Orada biriken suyu bir tülbent içinden süzerek alıyor ve bire bir oranda suyla çoğaltıyorsunuz. Sonrada temiz bir pompayla basıyorsunuz bitkilerinize . Mahalleyi biraz kokutacaksınız ama çok değil bir kaç saat içerisinde börtü böcekten eser kalmadığını görünce mutlu oluyorsunuz. Demlediğiniz çayı o miss gibi sarımsak kokan domateslerinizi izlerken yudumlayabilirsiniz.

Eski 14-05-2013, 00:38   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2012
Selam

Aci biberli suyu etkilenmis yapraklara spreyenleri gordumde sarimsakli suyu koklere vermeyi hic duymadim, insallah ise yarar.Dusuncem eger sistem hidroponikse suya organik karistirlmasi bazi dengeleri bozabilir.Neyse o tip haserelerin dusmani olan uc uc bocegi (ladybug) bu tip hasereleri alt etmekte.Eger bu bocekleri yetistirmegi ve cogaltmayi ogrenirsek daha dogal ve guzel olur.

iyi calismalar.

Eklenen Resimler

toruga ve zekiabbas beğendi.
Potasyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 10:23   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-07-2012
Ayhan hoca bitkilere basıyorsunuz derken yapraklarına püskürtmekten bahsetmiş sayın Potasyum

DEno_12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 11:18   #28
Yeni Üye

Ayhan Hocama teşekkür ediyorum . inşallah bitkilerde kalıcı bir koku bırakmıyordur pazarda düşünsenize sarmısak esanslı domates hocam su anda uygulamaya başlıyorum hemen 3 gün sonra uygulayınca ne oldu ne bitti yazarım ancak buralar bulutlu güneş hiç çıkmıyor süreyi uzatsam 3 yerine 4 gun bekletsem aynı etkiyi gösterir sanırım hocam? ne dersiniz?

Sayın potasyum acı biberli suyu ben denemiştim ancak ya yanlış bi uygulama yaptım **** işe yaramıyor olacak ki benim böcekler mutlu mesut yaşamaya devam ediyordu

Eski 14-05-2013, 23:36   #29
Ağaç Dostu

Sarımsaklı suyu ilaç pompasıyla en ince kademede buhar gibi bitkinin yapraklarına dallarına altına üstüne her tarafına uyguluyoruz. Kökten vermiyoruz. Damlamaya katmıyoruz. Kokusu ertesi gün kayboluyor merak etmeyin. Güneş tam etkili değilse gerekirse bir hafta bekletin. hafta sonu oralarda 27 dereceyi görecekmiş sıcaklıklar. Kapağı açtığınızda bir basınç hissediyorsanız ilacımız hazır demektir.

Eski 16-05-2013, 15:51   #30
Yeni Üye

tamamdır inşallah Hocam bir kaç gün şehir dışında olacağım dönünce ilaçlama yapacağım inşallah. dün dayanamadım can çekişen biberleri bir nebze rahatlatmak için kimyasal ilaçlama yaptım böceklerin bir kısmı mefta olmuş. döndüğümde de organik muallimayhan ilaçlarımdan kullanarak köklerini kazıyacağım inşallah bu arada sayın hocam göbek (iceberg) marul yetiştirmekten ve beypazarı cinsi soğanlardan bahsetmiştiniz gelişmeler nelerdir sabırsızlıkla bekliyorum Allah'ım emeklerimizi boşa çıkarmasın inşallah. saygılarımla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024