agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2013, 21:21   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2012
Jeotermal Sera Hydroponic

arkadaslar kredi cekerek jeotermal bir bolegede 30 donume yakin sera kurmayi dusunuyorum, sanirim yaklasik maliyet 4 milyon lirayi bulucak, sorun surda, konustugum firmalar hyroponic onermiyorlar, ayrica jeotermal gercekten cok karli bir yatirimmi? cunku antalya bolgesinde jeotermal olmasa bile sicakliklar cok asiri dusmedigi icin maliyette fazla olmuyor, ama ornegin jeotermali cikarmak ve ona uygun arazi cok pahaliya geliyor.

yenihedef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 21:33   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
arkadaslar kredi cekerek jeotermal bir bolegede 30 donume yakin sera kurmayi dusunuyorum, sanirim yaklasik maliyet 4 milyon lirayi bulucak, sorun surda, konustugum firmalar hyroponic onermiyorlar
-Hangi ürün olduğuna göre ve bölgeye göre değişir. Bulanan noktaya ve pazara göre ayrıca kullanılması düşünülen sisteme göre fizibilite çıkarılması gerekir. Jeotermal kaynak olursa hydroponic en etkili sistem bence.

Alıntı:
ayrica jeotermal gercekten cok karli bir yatirimmi? cunku antalya bolgesinde jeotermal olmasa bile sicakliklar cok asiri dusmedigi icin maliyette fazla olmuyor, ama ornegin jeotermali cikarmak ve ona uygun arazi cok pahaliya geliyor.
-Jeotermal alan evet pahalı kaynak için kişisel sondaj attırıyorsanız uzun vade için karlı ancak. Antalyada geçtiğimiz sene bir dönüm ısıtma maliyeti yaklaşık 8 bin civarı oldu. (Not:kömürün cinsi bunda etkili)

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 22:08   #3
Yeni Üye

jeotermal serada Hydroponic ile ne kadar verim alinabilir tahminen?

Eski 14-03-2013, 22:23   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yenihedef Mesajı Göster
jeotermal serada Hydroponic ile ne kadar verim alinabilir tahminen?
Kurulacak yere göre değişir (Güneşlenme ve ısının ne derece homojen olduğu) en standart yol olan domatese giderseniz Antalya ikliminde 25-27 ton alırsınız dönüme.
Hal ortalaması domatesin yaklaşık 2tl dir sezon boyu.

Çilek yaptığınız sisteme göre çok değişir iyi bir üretimle domatese yakın verim alırsınız. (ilk yatırım maliyetiniz yükselir biraz) yıl ortalaması domatese nazaran daha değişkendir 3tl civarı denebilir (çilekte bizim geçtiğimiz sene ortalamamız 6,5tl oldu örneğin).

Marul giderseniz pazar olmadan asla tavsiye etmem ancak pazar var ise haftada 10000 civarı marul sürülebilir piyasaya.

Eski 14-03-2013, 22:25   #5
Yeni Üye

Hydroponic 27 ton az degilmi? perlit icin bile bu rakamlara ulasildigi soyleniyor.

Eski 14-03-2013, 22:31   #6
Ağaç Dostu

Hydroponicten kastınız tam olarak akan su kültürü müdür?

Eski 14-03-2013, 22:52   #7
Yeni Üye

evet akan su kulturu, msl dizayngroup 80 tona kadar cikabilmisler, hadi bu kadar olmasin ama en azindan 45-50 tona kadar cikmazmi?

Eski 14-03-2013, 22:58   #8
Ağaç Dostu

Dizayn grup sizce bu kadar başarılı bir sistem yapmış olsaydı şu an bırakın Türkiyeyi bütün dünyada olmaz mıydı?... Kokopeat sistemi ile yaklaşık 27 döl alınır her döl yaklaşık 750gr-900gr gelir. Toprakta bu 7-8 dölde kalır. Akan su kültürü ile ne değişir derseniz çok net bir rakam veremem zira en azından bir kaç dönüm çalışan sistem görmek gerekli. Akan su ile 35 ton zorlanır tahminim (çilekten tecrübem ile belirtiyorum).

Eski 14-03-2013, 23:08   #9
Yeni Üye

o zaman perlit secmek belki daha mantikli olabilir, cunku hydroponic riskli bir sistem, hata goturmuyor

Eski 14-03-2013, 23:11   #10
Ağaç Dostu

perlitin derdi başkaa akan su kültürünün başka...

Eski 15-03-2013, 01:10   #11
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankafar Mesajı Göster
perlitin derdi başkaa akan su kültürünün başka...
Bahsedilen tonajlar dönümden mi? 10 dönümden mi?

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 09:03   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankafar Mesajı Göster
Kurulacak yere göre değişir (Güneşlenme ve ısının ne derece homojen olduğu) en standart yol olan domatese giderseniz Antalya ikliminde 25-27 ton alırsınız dönüme.
Hal ortalaması domatesin yaklaşık 2tl dir sezon boyu.

Çilek yaptığınız sisteme göre çok değişir iyi bir üretimle domatese yakın verim alırsınız. (ilk yatırım maliyetiniz yükselir biraz) yıl ortalaması domatese nazaran daha değişkendir 3tl civarı denebilir (çilekte bizim geçtiğimiz sene ortalamamız 6,5tl oldu örneğin).

Marul giderseniz pazar olmadan asla tavsiye etmem ancak pazar var ise haftada 10000 civarı marul sürülebilir piyasaya.
Ürün fiyat ortalamalarında baz aldığınız sezon hangi ayları kapsamakta?

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 09:34   #13
Ağaç Dostu

Domates ve çilek için Ağustos 15 dikimden sonraki ilk ürün alma zamanı ortalama olarak Ekim 15 den Hazian 15 civarı.

Eski 15-03-2013, 12:56   #14
Yeni Üye

cilek 6.5 lira ortalama cok yuksek degilmi? turkiyede bu kadar yukseldimi cilek fiyati?

son bir sorumda su olucak, jeotermal serada hydroponic **** perlit ile domatesin kilo maliyeti tahmini ne kadar olur?

Eski 15-03-2013, 13:41   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yenihedef Mesajı Göster
cilek 6.5 lira ortalama cok yuksek degilmi? turkiyede bu kadar yukseldimi cilek fiyati?

son bir sorumda su olucak, jeotermal serada hydroponic **** perlit ile domatesin kilo maliyeti tahmini ne kadar olur?
Pazarlama işi ayrı bir konu işte... Türkiye geneli diye düşünürseniz yanlış olur. Kimi hiç satamaz elinde kalır.

Yanlış anlamayın ancak yapılması düşünülen yer belli olmadan sistem belli olmadan ortalama ne kadar kar bırakır demek yanlış olur. Bu sonuçta fizibilite işi ben olsam 30 dönüm için hele hele kredi ile düşünülen bir işe düzgün bir fizibilite olmadan asla girmem. Pazarınız tam olarak hazır değil ise hal fiyatlarına bağlı kalırsınız.

Eski 15-03-2013, 13:47   #16
Yeni Üye

pazar yaratma konusunda tavsiyeniz varmi? msl fuarlarda falan baglantilar yapilabilirmi,
ingilizcem cok iyidir yine ruscada biliyorum.

Eski 20-03-2013, 16:36   #17
Yeni Üye

arkadaslar yorumlari olan varmi acaba pazarlama ve pazar bulma konusunda?

Eski 10-04-2013, 11:33   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2013
jeotermal enerji kaynaklı sera önemli

merhaba arkadaşlar jeotermal enerji kaynaklı sera projesi tasarımı ve örnek uygulamaları ile ilğili ödev araştırmam var bana bu konuda yardım edebilirmisiniz elinizde bununla ilğili döküman varsa **** nerden bulabilecegim konusunda yardımlarınızı beklıyorum . teşekkür ederim
çok önemli

pınark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 14:25   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2013
merhaba arkadaşlar jeotermal enerji kaynaklı sera projesi tasarımı ve örnek uygulamaları ile ilğili ödev araştırmam var bana bu konuda yardım edebilirmisiniz elinizde bununla ilğili döküman varsa **** nerden bulabilecegim konusunda yardımlarınızı beklıyorum . teşekkür ederim
çok önemli

pınark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024