agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni129Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2013, 19:06   #31
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi diabolos Mesajı Göster
Arkadaşlar benim bir sorum olacak bilen varsa yanıtlamasını rica ediyorum,şu linkteki:Topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması ,
3 ve 4 nolu mesajlarda Kudret Hocamız marul için bir formül dizayn etmiş ve sonundada ph ının 6,4 ile 6,7 arasında ayarlanması gerek diyede not düşmüş benim merak ettiğim şey bu rakamları yani 6,4 ile 6,7 yi nasıl hesaplıyoruz sakın yanlış anlaşılmasın ,eriyiğin ph ı nasıl ölçülür diye sormuyorum nasıl hesaplanır diye soruyorum, sanırım bunun bir formülü olmalı aynı şekilde Ec si de EC 1,6 mS dir denmiş,1,6 yı nasıl buluyoruz ve mS nedir?
Sorunuzun cevabı galiba burada
Topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması

19 nolu mesaj .

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 19:33   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Sorunuzun cevabı galiba burada
Topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması

19 nolu mesaj .
İsmail bey 19 nolu mesajda reçetenin formülünü 1,0 + 0,33 + 1,48 + 1,0 +0,30 +0,4 şeklinde vermiş bu formülden ph ı nasıl buluyoruz ben anlayamadım,ayrıca bu reçeteyi bu şekilde formüle etmekten maksat nedir onuda hala anlayabilmiş değilim ,elementlerin ppm cinsinden değerleri eriyiği hazırlayabilmemiz için yeterli değilmi?bu rakamlarla 6,4 ile 6,7 ph seviyesine nasıl ulaşıyoruz(topluyormuyuz,çıkarıyormuyuz,bölüyormuy uz,çarpıyormuyuz?)

diabolos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 19:39   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Her bitkinin "tercih ettiği" EC ve pH değerleri var. Örneğin şu adreste bir tablo var:

EC ve pH

Bunlar hesap değil, gözlem sonucu bulunan değerler. Gözleyene göre, alt-türe göre, hatta bitkinin dönemine göre farklılık gösterebilir.

sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 19:39   #34
Ağaç Dostu

Alıntı:
İsmail bey 19 nolu mesajda reçetenin formülünü 1,0 + 0,33 + 1,48 + 1,0 +0,30 +0,4 şeklinde vermiş bu formülden ph ı nasıl buluyoruz ben anlayamadım,ayrıca bu reçeteyi bu şekilde formüle etmekten maksat nedir onuda hala anlayabilmiş değilim ,elementlerin ppm cinsinden değerleri eriyiği hazırlayabilmemiz için yeterli değilmi?bu rakamlarla 6,4 ile 6,7 ph seviyesine nasıl ulaşıyoruz(topluyormuyuz,çıkarıyormuyuz,bölüyormuy uz,çarpıyormuyuz?)

C evap 19 No daki şu cümlede;
Çünkü bitkilerin İstedikleri veya mükemmel gelişebilecekleri ortamlar ve deneyler ancak arge ve ünüversite laboratuvarlarında gerçekleşebilir

Yani benim anladığım kadarı ile, Bitkinin istediği ec ve ph değerlerini biz hesaplamıyoruz. Bu değerler yukarıda bahsedildiği şekilde tespit edilmiş.

Eski 16-03-2013, 19:52   #35
Yeni Üye

Tamam şimdi anlaşılmıştır.Teşekkür ederim Sulukök ve İsmail bey

Eski 16-03-2013, 19:58   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili diabolos, Bu formülden yola çıkarak , ph ı çarparak bölerek toplıyarak çıkararak hesaplamıyoruz. Besin elementlerinin bitki tarafından alınabilmesi için belli bir ph aralığı var, bütün elementlerin alınabildiği ph aralığı 6,4 ile 6,7 arasında dır diyor kaynaklar. Besin eriyiği hazırlandıktan sonra Ph ı bu aralığa ayarlıyoruz ki bitki bütün elementleri alabilsin.
EC değeride bunun gibi, bazı bitkiler yüksek EC yi sever bazıları düşük EC yi sever. Düşük EC isteyen bir bitkiyi yüksek eceli besinle beslerseniz bitki besin alamaz. Akademik araştırmalar neticesi bitkilerin EC ve PH istekleri araştırılmış tablolar halinde paylaşılmıştır. Biraz gayret sarfederek bu tabloları bulabilirsiniz.

Ben mesaj yazıncaya kadar arkadaşlarımız sorunuzu cevaplamışlar bile teşekkürler.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 20:09   #37
Ağaç Dostu

Aslında EC ile ppm reçete arasında bir ilişki var. EC bize besin çözeltisi içindeki toplam besin miktarı hakkında bilgi veriyor. EC dediğimiz çözeltinin elektrik iletkenliği, o nedenle mS diye yani microSiemens diye ölçülüyor. Besin çözeltisi dediğimiz ise bir takım kimyasal tuzlar. Tuzlar suda çözündükçe suyun iletkenliği artıyor. Böylece yüksek iletkenlik bize suda çözülmüş çok miktarda tuz olduğu bilgisini veriyor. Yani ppm ile EC arasında bir matematik ilişki var. Şu adreste basit bir EC / ppm dönüştürücü var:

Convert EC or PPM measurements from Growco Indoor Garden Supply

HydroBuddy gibi reçete hesabı yapan programlar da reçetenin EC'sinin ne olacağını da söylüyor.

Ama işin başında biz ppm'den EC'ye gitmiyoruz. Önce bitkinin EC ihtiyacı gözlemle bulunuyor. Bu da bize bitkinin ppm ihtiyacını veriyor. Ama bir de yine besine göre N-P-K gibi ve diğer elementler için besin oranları var. Yani ppm'in bileşenlerinin ne olacağı. Bunları da kullanarak sonuçta reçeteyi buluyoruz. (buluyorlar)

Bize de oturup bu hazır reçeteleri kullanmak kalıyor. Bu reçeteye göre karışım hazırlıyoruz. Doğru hazırladıysak ve de çok kaliteli su kullandıysak (EC'si 0.0), sonuçta doğru EC'yi de elde ederiz. pH ise suyun PH'ına bağlı olduğundan, sonuçta (genellikle) asit ilavesi ile pH'ı düşürmek (ayarlamak) gerekebilir

Eski 17-03-2013, 00:04   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Arkadaşlar,
pH formülü pH= -log[H] şeklindedir. Burada [H] Hidrojen iyonları konsantrasyonunu göstermektedir. Besin çözeltileri genellikle tuzlardan oluştuğu ve zayıf asit özelliği gösterdiği için pH değerinin hesapla bulunması beni bile aşar (bu arada kimyagerim). EC değeri pH ile çok fazla ilgili değil, çözeltideki iyon şiddeti ile ilgili. Örneğin saf su (pH~7) içine sofra tuzu eklerseniz EC değeri fırlayacaktır ama pH yine 7 civarında kalacaktır.
Kudret Hocam zaten bitkiyi ilgilendiren bölümünü açıklamış.
Saygılar…

perseus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 15:47   #39
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sulukök Mesajı Göster
Aslında EC ile ppm reçete arasında bir ilişki var. EC bize besin çözeltisi içindeki toplam besin miktarı hakkında bilgi veriyor. EC dediğimiz çözeltinin elektrik iletkenliği, o nedenle mS diye yani microSiemens diye ölçülüyor. Besin çözeltisi dediğimiz ise bir takım kimyasal tuzlar. Tuzlar suda çözündükçe suyun iletkenliği artıyor. Böylece yüksek iletkenlik bize suda çözülmüş çok miktarda tuz olduğu bilgisini veriyor. Yani ppm ile EC arasında bir matematik ilişki var. Şu adreste basit bir EC / ppm dönüştürücü var:

Convert EC or PPM measurements from Growco Indoor Garden Supply

HydroBuddy gibi reçete hesabı yapan programlar da reçetenin EC'sinin ne olacağını da söylüyor.

Ama işin başında biz ppm'den EC'ye gitmiyoruz. Önce bitkinin EC ihtiyacı gözlemle bulunuyor. Bu da bize bitkinin ppm ihtiyacını veriyor. Ama bir de yine besine göre N-P-K gibi ve diğer elementler için besin oranları var. Yani ppm'in bileşenlerinin ne olacağı. Bunları da kullanarak sonuçta reçeteyi buluyoruz. (buluyorlar)

Bize de oturup bu hazır reçeteleri kullanmak kalıyor. Bu reçeteye göre karışım hazırlıyoruz. Doğru hazırladıysak ve de çok kaliteli su kullandıysak (EC'si 0.0), sonuçta doğru EC'yi de elde ederiz. pH ise suyun PH'ına bağlı olduğundan, sonuçta (genellikle) asit ilavesi ile pH'ı düşürmek (ayarlamak) gerekebilir
Sevgili Sulukök böyle net yazınca çok daha iyi anlaşılıyor bazı arkadaşlarımız belki bu sorduğumuz sorulara cevapları forumda var diye kızıyor olabilirler ama bazı şeylerin daha net anlaşılabilmesi için daha açık ve net ifadeler kullanılması gerek ,soru sormadan evvel elimden geldiğince cevabını forumda arayarak bulmaya çalışıyorum bazılarını buluyorum bazılarınıda belki insani nedenlerden gözden kaçırıyor olabilirim ama şuda bir gerçek forumda çok fazla konu başlığı var hatta aynı konu defalarca aynı başlık altında farklı kişilerce açılmış,her kafadan bir ses çıkmış ,bu da haliyle bilgi kirliliğine ve kafa karışıklığına yol açıyor,benim sorduğum soruya gelince ph ve ec nin sabit ve standart olmaması bitkiden bitkiye ,formülden formüle değişmesi kafamda acaba ppm değerleriyle matematiksel bir ilişkisi varmıdır sorusunu sormama neden oldu ,.Siz yukardaki cevabınızda diyorsunuz ki :
Ama işin başında biz ppm'den EC'ye gitmiyoruz. Önce bitkinin EC ihtiyacı gözlemle bulunuyor. Bu da bize bitkinin ppm ihtiyacını veriyor
Şimdi burası benim kafama takıldı ,bitkinin ppm ihtiyacını bilmeden EC ihtiyacı nasıl daha önce gözlemle bulunabilir?Ec çözeltinin içindeki gübre miktarıyla ilgili değilmidir?çözeltinin içinde gübre ne kadar fazlaysa EC yani suyun iletkenliğide o kadar fazla değilmidir?Eğer EC yi yani suyun iletkenliğini arttırmak istersek çözeltiye gübre, eğer azaltmak istersek su katmıyormuyuz?
anladığım kadarıyla besinin formülünü bileşikler(MKP,Mg SO4 7 H2O ....VS gibi) haliyle içlerindeki kimyasal elementler(azot,fosfor,potasyum...vs gibi)
oluşturuyor,Ec ise bu formülün farklı konsantrasyonlarıdır ,yani aynı miktardaki bileşiği 1 litrede eritirsek farklı 10 litrede eritirsek farklı bir Ec değeri yakalamış oluruz ,yani 1 litredeki daha konsantre 10 litredeki daha seyrek bir eriyik olur.Ben yanlış mı biliyorum?yanlış biliyorsam düzeltin lütfen.

Eski 17-03-2013, 16:28   #40
Ağaç Dostu

Soruların cevabı forumda var niye soruyorsun diye kızmak olarak algılanması doğru değil. Ben forumda daha önce yazılmış cevap niteliğindeki bilgilerin kaynağını belirtmek için o sayfaları öneriyorum . Öyle yapmazsak sanki kendi bilgilerimi paylaşıyorum sanılabilir. Yukarıda bir yazıda buna benzer bir yazı gördüm sanıyorum. Bir yerden kopyaladığımız yazıların kaynağını belirtmekte yarar var.

Ağaçlar bir kitap değil ansiklopedidir. Birçok bilgi var . Burada da olduğu gibi konu hakkında bilgi istendiğinde , tekrar tekrar aynı konu tekrarlanarak bilgi kirliliği olabiliyor. O yüzden de konu nerede ise oranın link'ini vermek suretiyle kirliliğe de engel olmak için üzerimize düşeni yapmış oluruz diye düşünüyorum.

Biz de öğreniyoruz. Sizde forumda bulamadıklarınızı sorunuz. Bir çok arkadaş seve seve bildiklerini ve bilginin nerede olduğunu paylaşacağına eminim.
Sağlıcakla kalın .

coşkun61 beğendi.
Eski 17-03-2013, 17:23   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Gübre reçetesi hesaplaması oransal yapılır. ppm, mg/l gibi.
EC değeri bize sadece gübre yoğunluğu ölçümünde kolaylık sağlar.
Örneğin otomasyon uygulamalarında oransal dozlama yerine EC ölçerek dozlama daha düşük masraflıdır.
Sulama sonrası drenajın tekrar kullanıldığı sistemlerde drenaj suyunun ppm değeri ancak analiz sonucu öğrenilebilir. Bunun yerine EC değeri ölçülerek sulama suyuna ne kadar oranda karıştırılacağı otomasyon sistemi tarafından çok daha kolay hesaplanabilir.
Her gübrenin elektrik iletkenliği farklı olduğu için EC değerini karışımın içindeki gübre miktarlarını bilmeden ppm'e çevirmek mümkün değildir.

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 17:59   #42
Ağaç Dostu

EC ile ppm arasında matematik ilişki olduğunu yukarıda söylemiştim. Adresteki hesaplayıcı da basit bir hesap yapıyor. EC için 1.0, 2.0, 3.0 değerlerini denerseniz ppm için 700, 1400, 2100 alırsınız.

Yani ppm = EC * 700

Bu kadar basit. Yani ne kadar çok madde, o kadar çok iletkenlik - ya da tersi: Ne kadar çok iletkenlik, o kadar çok madde.

ppm'i doğrudan ölçmek biraz daha zahmetli. Tüm çözeltiyi "kurutacaksınız", yani suyu gidecek geride tuzlar çökelecek. Onu alıp hassas terazide tartacaksınız.

EC ile ppm arasındaki bu basit bağlantı, eğer EC'yi kolayca ölçebilirsek ppm'i kolayca hesaplayabilme olanağı veriyor. EC'yi ölçmek çok daha kolay. Kudret Bey de sağolsun bize kolay EC ölçecek evladiyelik bir alet yapmış, 2 dakikada ölçüyoruz.

İster EC'yi ölçüp 700 ile çarpalım ppm hesaplayalım, ister kurutup tuzları tartalım; elde ettiğimiz ppm değeri toplam ppm değeridir. Yani reçetedeki 16 farklı element için verilen ppm değerlerinin toplamıdır. Bu nedenle o çökeltide hangi tuzlar olduğunu, hangi elementler olduğunun detayını bilemeyiz. İçindekilerin hepsi basit sofra tuzu da olabilir, 10 çeşit gübre karışımı da... Onu bilmek için kimya laboratuvarındaki türden karmaşık aletler gerekli.

O nedenle EC ölçmek bize sadece besin içinde ne olduğu konusunda kolay ama yaklaşık bir fikir verir.

Besin çözeltisi "taze" ise, kullanılmamışsa, ölçülen EC reçeteye uygun bir karışıma denk gelir. Ama drenajdan gelen kullanılmış besinde artık eski oranlar aynen kalmamış olabilir. Elementlerin oranları reçetedeki gibi değildir.

Eski 17-03-2013, 20:17   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
1 gr kalsiyum nitratı 1 litre saf suda eritirseniz 1000 ppm yapar. EC değeri 1.15 mS/cm dir.
1 gr amonyum nitratı 1 litre saf suda eritirseniz 1000 ppm yapar. EC değeri 1.61 mS/cm dir.
ppm = EC * 700 formülü doğru olsaydı her ikisinde de EC değeri 1.43 mS/cm olurdu.

bu formül ölçüm cihazı üreticileri tarafından uydurulmuş bir formül olup üreticiden üreticiye farklılıklar göstermektedir.

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 20:45   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar EC ile ppm arasındaki bağlantı öyle çok basit bir bağlantı değildir. Her tuzun ayrı bir iltkenliği olduğu gibi tuzun teknik veya saf kalite olmasıda faktördür.
1 ms/cm yi 700 ppm tuz konsantrasyonu olarak kabul edenler olduğu gibi 640 ppm ,700 ppm kabul eden ülkelerde vardır.

USA 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 500 ppm
European 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 640 ppm
Australian 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 700 ppm

Ayrıca şunuda hatırlatmakta fayda var, bu değerler sizin besin eriyiğiniz içindeki tuz konsantrasyonu değil bu iletkenliğin karşılığı NaCl miktarıdır.

diabolos beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2013, 21:48   #45
Ağaç Dostu

Konunun üstadları olayı daha ayrıntılı olarak açıklamışlar. Ben ise biraz da bilerek basitleştirmeye çalışmıştım. İlk notumda da formülü "basit formül" diye anlatmaya çalışmıştım, ikincisinde de yaklaşık bir sonuç verdiğini vurguladım (HydroBuddy sadece toplama mı bakıyor, yoksa tek tek her tuz için ayrı bir değer kullanıyor mu bilmiyorum).

Her durumda, bir karışım için ölçülen EC bize ortalama bir değer, yani sadece bir fikir verir. Zaten "toplam ppm" kavramı işi yeterince muğlak bir duruma getiriyor. Yani bir karışımın toptan ppm'ini bilmek de çok şey ifade etmiyor. Bizim için, daha doğrusu bitki için önemli olan karışımın içindeki oranlar. Onu da EC bize vermez. EC bize bir "iletkenlik" bilgisi veriyor ama neyin iletkenliği olduğunu söylemiyor. Buradan çıkacak (veya hatta kurutulan tuzu tartarak bulunan) ppm değeri de bize bir "miktar" bilgisi verir, ama neyin miktarı olduğunu söylemez.

Benim ilk notumda asıl vurgulamak istediğim ise tam da bu idi: Yani asıl önemli olan reçetedeki ayrıntılı ppm tablosu, ya da kısaca formül dediğimiz oranlar. EC bütün bu ayrıntıları tek bir ölçüme indirgeyen bir yaklaştırma - basitleştirme.

Son günlerde forumda değişik başlıklar altında tartışılan drenajdan gelen besin kullanılmalı mı - kullanılmamalı mı, veya bitki büyüdükçe EC yükseltilmesi yeterli mi, yoksa formül mü değişmeli konularının altında yatan esas ayrıntı bu.

Yoksa zaten EC ölçtükten sonra ppm hesaplayıp gidip onunla birşey yaptığımız yok.

diabolos beğendi.
Eski 18-03-2013, 02:14   #46
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Soruların cevabı forumda var niye soruyorsun diye kızmak olarak algılanması doğru değil. Ben forumda daha önce yazılmış cevap niteliğindeki bilgilerin kaynağını belirtmek için o sayfaları öneriyorum . Öyle yapmazsak sanki kendi bilgilerimi paylaşıyorum sanılabilir. Yukarıda bir yazıda buna benzer bir yazı gördüm sanıyorum. Bir yerden kopyaladığımız yazıların kaynağını belirtmekte yarar var.

Ağaçlar bir kitap değil ansiklopedidir. Birçok bilgi var . Burada da olduğu gibi konu hakkında bilgi istendiğinde , tekrar tekrar aynı konu tekrarlanarak bilgi kirliliği olabiliyor. O yüzden de konu nerede ise oranın link'ini vermek suretiyle kirliliğe de engel olmak için üzerimize düşeni yapmış oluruz diye düşünüyorum.

Biz de öğreniyoruz. Sizde forumda bulamadıklarınızı sorunuz. Bir çok arkadaş seve seve bildiklerini ve bilginin nerede olduğunu paylaşacağına eminim.
Sağlıcakla kalın .
İsmail bey sizi çok iyi anlıyorum ve sonuna kadar hak veriyorum elbette bir soru sormadan evvel o sorunun cevabı forumda var mı yok mu iyice araştırılmalı ama dediğim gibi forum çok büyük ve her konu başlığı birde fazla kere açıldığı için bazen işin içinden çıkamayıp sorma ihtiyacı hissediyoruz tabi birde buna kimya terimlerine ve anlatımına karşı duyduğumuz yabancılık hissinide eklemek gerek,mesajımda kesinlikle sizi kastetmedim hatta hiç kimseyi kastetmedim tamamen genel bir tespitte bulunmak istedim zaten hepimiz burada birşeyler öğrenmek için bulunuyoruz amacımız üzüm yemek bağcığı dövmek değil eğer sizi kırdıysam özür dilerim,sağlıcakla kalın.

Eski 18-03-2013, 11:36   #47
Ağaç Dostu

Alıntı:
İsmail bey sizi çok iyi anlıyorum ve sonuna kadar hak veriyorum elbette bir soru sormadan evvel o sorunun cevabı forumda var mı yok mu iyice araştırılmalı ama dediğim gibi forum çok büyük ve her konu başlığı birde fazla kere açıldığı için bazen işin içinden çıkamayıp sorma ihtiyacı hissediyoruz tabi birde buna kimya terimlerine ve anlatımına karşı duyduğumuz yabancılık hissinide eklemek gerek,mesajımda kesinlikle sizi kastetmedim hatta hiç kimseyi kastetmedim tamamen genel bir tespitte bulunmak istedim zaten hepimiz burada birşeyler öğrenmek için bulunuyoruz amacımız üzüm yemek bağcığı dövmek değil eğer sizi kırdıysam özür dilerim,sağlıcakla kalın.
Estağfurullah. Ben de aynı şeyleri yaşadım . Ve zaman zaman hala yaşıyorum .
Sağlıcakla kalın .

Eski 18-03-2013, 13:45   #48
Yeni Üye

Alıntı:
EC ile ppm arasında matematik ilişki olduğunu yukarıda söylemiştim. Adresteki hesaplayıcı da basit bir hesap yapıyor. EC için 1.0, 2.0, 3.0 değerlerini denerseniz ppm için 700, 1400, 2100 alırsınız.

Yani ppm = EC * 700

Bu kadar basit. Yani ne kadar çok madde, o kadar çok iletkenlik - ya da tersi: Ne kadar çok iletkenlik, o kadar çok madde.

ppm'i doğrudan ölçmek biraz daha zahmetli. Tüm çözeltiyi "kurutacaksınız", yani suyu gidecek geride tuzlar çökelecek. Onu alıp hassas terazide tartacaksınız.

EC ile ppm arasındaki bu basit bağlantı, eğer EC'yi kolayca ölçebilirsek ppm'i kolayca hesaplayabilme olanağı veriyor. EC'yi ölçmek çok daha kolay. Kudret Bey de sağolsun bize kolay EC ölçecek evladiyelik bir alet yapmış, 2 dakikada ölçüyoruz.

İster EC'yi ölçüp 700 ile çarpalım ppm hesaplayalım, ister kurutup tuzları tartalım; elde ettiğimiz ppm değeri toplam ppm değeridir. Yani reçetedeki 16 farklı element için verilen ppm değerlerinin toplamıdır. Bu nedenle o çökeltide hangi tuzlar olduğunu, hangi elementler olduğunun detayını bilemeyiz. İçindekilerin hepsi basit sofra tuzu da olabilir, 10 çeşit gübre karışımı da... Onu bilmek için kimya laboratuvarındaki türden karmaşık aletler gerekli.

O nedenle EC ölçmek bize sadece besin içinde ne olduğu konusunda kolay ama yaklaşık bir fikir verir.

Besin çözeltisi "taze" ise, kullanılmamışsa, ölçülen EC reçeteye uygun bir karışıma denk gelir. Ama drenajdan gelen kullanılmış besinde artık eski oranlar aynen kalmamış olabilir. Elementlerin oranları reçetedeki gibi değildir.
Sevgili Sulukök öyle bir noktaya geldimki anlayıp anlamadığımdan bile emin değilimşimdi biz ppm yi neden hesaplıyoruz,bu ppm değerlerini reçeteyi hazırlamadan önce zaten bilmiyormuyuz sonradan tekrar hesaplamanın anlamı ne?,
yani demek istiyorum ki reçete bize hazırlanmak için 16 elementin ayrı ayrı ppm değerleriyle önceden verilmiyormu?Acaba yukarda yazdıklarınız , ppm değerleri verilmemiş **** bilinmeyen bir eriyik için mi geçerli,eğer öyleyse anladığımı sanıyorum,

Düzenleyen diabolos : 18-03-2013 saat 13:49 Neden: imla hatası
Eski 18-03-2013, 14:04   #49
Yeni Üye

Alıntı:
Konunun üstadları olayı daha ayrıntılı olarak açıklamışlar. Ben ise biraz da bilerek basitleştirmeye çalışmıştım. İlk notumda da formülü "basit formül" diye anlatmaya çalışmıştım, ikincisinde de yaklaşık bir sonuç verdiğini vurguladım (HydroBuddy sadece toplama mı bakıyor, yoksa tek tek her tuz için ayrı bir değer kullanıyor mu bilmiyorum).

Her durumda, bir karışım için ölçülen EC bize ortalama bir değer, yani sadece bir fikir verir. Zaten "toplam ppm" kavramı işi yeterince muğlak bir duruma getiriyor. Yani bir karışımın toptan ppm'ini bilmek de çok şey ifade etmiyor. Bizim için, daha doğrusu bitki için önemli olan karışımın içindeki oranlar. Onu da EC bize vermez. EC bize bir "iletkenlik" bilgisi veriyor ama neyin iletkenliği olduğunu söylemiyor. Buradan çıkacak (veya hatta kurutulan tuzu tartarak bulunan) ppm değeri de bize bir "miktar" bilgisi verir, ama neyin miktarı olduğunu söylemez.

Benim ilk notumda asıl vurgulamak istediğim ise tam da bu idi: Yani asıl önemli olan reçetedeki ayrıntılı ppm tablosu, ya da kısaca formül dediğimiz oranlar. EC bütün bu ayrıntıları tek bir ölçüme indirgeyen bir yaklaştırma - basitleştirme.

Son günlerde forumda değişik başlıklar altında tartışılan drenajdan gelen besin kullanılmalı mı - kullanılmamalı mı, veya bitki büyüdükçe EC yükseltilmesi yeterli mi, yoksa formül mü değişmeli konularının altında yatan esas ayrıntı bu.

Yoksa zaten EC ölçtükten sonra ppm hesaplayıp gidip onunla birşey yaptığımız yok.
Sevgili Sulukök bir önceki mesajımdaki sorumu geri alıyorum sanırım cevabını burda buldum,verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Eski 30-04-2013, 20:41   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2013
bilgiler çok güzel

Semih GEMİCİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2013, 21:51   #51
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Peki Yeşil Soğan için besin reçetesi var mı elinizde. Ya da nerden ulaşırım?

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2013, 03:43   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2013
makro elementler soğan
n (azot) 84
p (fosfor) 30,97
k (potasyum) 117,29
ca (kalsiyum) 80
mg (magnezyum) 24,3
mikro elementler
fe (demir) 2,8
mn (mangan) 0,6
zn (çinko) 0,3
cu (bakır) 0,1
b (bor) 0,324
mo (molibden) 0,04

smart-fertilizer programının deneme sürümünü kullanırken , programın içinde yeşil soğan için böyle bir förmül vardı. şimdiye kadar benim bulabildiğim tek formül bu. hatta bu akşam ilk kez bu formüle göre eriyik hazırladım ve kullanmaya başladım

Murat Uysal beğendi.
ZUĞA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 23:50   #53
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Ellerine sağlık. Denemelerinden haberdar edersin değil mi?

Eski 30-12-2013, 04:44   #54
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Bu reçetede verilenler PPM cinsinden mi?

Eski 30-12-2013, 05:30   #55
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Birde bir şey dikkati mi çekti. Burada kükürt yok. Bildiğim kadarı ile kükürt olmayan reçeteler eksiktir. Kükürt reçetenin içinde yok...

Acaba Mg için gerekli olan Magnezyum Sülfatın içinden gelen kükürtü yok mu saymışlar yoksa hata mı?

Eski 30-12-2013, 12:25   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster
Birde bir şey dikkati mi çekti. Burada kükürt yok. Bildiğim kadarı ile kükürt olmayan reçeteler eksiktir. Kükürt reçetenin içinde yok...

Acaba Mg için gerekli olan Magnezyum Sülfatın içinden gelen kükürtü yok mu saymışlar yoksa hata mı?
Kimi reçetelerde kükürt oranı belirtilmiyor. Yok sayma ya da unutkanlık sebebiyle değil de, bitkinin magnezyum ihtiyacı sağlanırken kullanılan magnezyum sülfattan sağlanan kükürtün yeterli olduğu savıyla yapılıyor.

Murat Uysal beğendi.
fozada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2013, 20:46   #57
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
kullanılan gübre elementlerinde bileşke olarak kükürt mevcut olanı kullanmak yeterli gelir.

Murat Uysal beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2013, 04:10   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Uysal Mesajı Göster

Kükürt formülde belirtilmemişti. Abladığım kadarı ile hatta benim gördüğüm formüllerin hiç birinde kükürt hesabı yok. Değerler ppm olarak. Deneme devam ediyor ısı havalandırma var fakat yapay ışık kullanıyorum , günde 3 defa olmak üzere sulamaya ayarlı ve açıkçası 4 gündür. Tatil nedeniyle şehir dışındayım artık sonucu döndüğümde göreceği, bu arada ışıklandırmada 16 saat olarak ayarlandı umarım kesinti olmaz elektrikte.

Murat Uysal beğendi.
ZUĞA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2014, 00:35   #59
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Gübre işi görür inşallah..

Eski 18-01-2014, 22:40   #60
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Seradaki sebze adalarından birinde nematod peydahlandı. Ben de o alanda topraksız denemeler yapmaya karar verdim.

Gübrecilerin sattığı kristal formdaki potasyum Nitrat ve kalsiyum nitrat besin solusyonunda kullanılır mı, bunların saflık mertebeleri nedir, laboratuar kalitesindeki diğer malzemeler ile ortak formülasyona sokulursa saflık oranının belirsizliğinden dolayı herhangi bir dengesizlik gözlemlenmiş midir, varsa deneyimleri rica ediyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024