agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni77Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2013, 23:25   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2012
Sera cambazı

Merhabalar....

Çok yoğun ısrarlar ve tartışmalar sonucu bütün çalışmalarımızı isteklerinizi görüşlerinizin ve eleştirilerinizin bu başlık altında devam edilmesinin en doğrusu olduğu için bütün gelişmelere burdan devam edelim...(geçte olsa konuyu açtım)

Şimdi forumda bahsettiğimiz ve üzerinde çalışmalarımızı başalttığımız cihazın portatif denemelerine (kutu seçimi lcd ve butonların kutu üzerine yerleşimi) başlanmış olup şema ve mikro işlemci yazılımının %40 ı bitmiş bulunmakta...Aynı zamanda pcb çiziminin de başlanmış olunup onunda %10 luk bir kısmı bitmiş bulunmakta...

Bahsettiğimiz gibi bu sistemde "PH" ölçümü ve asit dozajlama kısmıda olacak...Şuan için ph olayı modüler olarak eklenecek olup cihaza sonradan ilave edilecektir fakat kart çizimi buna göre yapılmaktadır...PH olayının sonradan eklenmesindeki sebep ise yurt dışından bir takım malzemelerin temin edilmesi ve kısa çaplı realde argesinin yapılması gibi durumlar söz konusudur...

Kartın genel olarak donanımsal özellikleri :

* 128x64 GLCD ile kullanıcıyı cihazın kullanılabilirliği açısından rahatlatması ve kullanımını kolaylaştırması.

* Kutu üzerindeki butonlar ile kolay menu seçenekleri sunması ve kullanımının basite indirgenilmesi...

* Sulama tarih zaman ve saatlerinin cihaz üzerinden girilebilmesi ve bunların takibinin yapılabilmesi ve ayrıca gerektiği taktirde tekrardan değiştirilebilir olması ekstra maliyet olmadan sistemin bir bütün olarak kullanılması açısından kullanılabilir olması...

* PH Dozajlama sisteminin bulunması...

* EC sensörü ve ph sensörlerinin daha uzun ömürlü olarak kullanılabilir bir tasarıma sahip olması ve ölçüm durumlarını sensörün renk değişimi ile takip edilebilir olması...( görsellik manasında çok hoş bir özellik oldu)

* Servis bakımından (yazılım iyileştirilmesi yapıldığı durumlarda) ücretsiz yazılım değiştirme hizmeti verilebilmesi ve bunun için cihazın pratik bir şekilde yerinden çıkarılıp tekrardan yerine montajlanabilir olması...

* Tank ısısı ve dıs ortam ısısı ölçüm bilgileri...

ve aklıma geldikçe daha toparlayacağım bir çok özellik mevcut :P

Bu arada sistemin adına seramatik dedik inşallah daha iyi bir isim önerisi gelir...

Ve cihazın şekil şemal olarak ilk protatifinden bir dış görüntü sunalım.. :

Fotolar cihazın sadece lcd ve buton yerleşim yerlerinin ve pcb çizimi için ön portatif çalışmalarından...Cihaz bittiğinde ön kısımda lcd'yi nem ve darbelerden korumak için güzel bir pvc baskılı şirket logosunun olduğu butonların altında neyin ne olduğunu belirten güzel bir logo ile birlikte ön panel tasarımı yapılacaktır....

Eklenen Resimler

Düzenleyen Mustafa_cmbz : 08-01-2013 saat 13:59
Mustafa_cmbz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 23:52   #2
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Hayırlı olsun . Başarılar diliyorum .

SAGEN ve Halil Balaban beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 00:02   #3
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Sayın MUSTAFA_CMBZ;

Çalışmanızın hayırlı olmasını diliyorum. Umarım çalışır vaziyetteki halinide buradan görmek bizlere nasip olur. Başarılar diliyorum ve konuyu sıkı bir şekilde takipte olacağım.

SAYGILARIMLA.

Halil Balaban beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 00:09   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Hayırlı olsun. Allah muvaffak etsin.
Mustafa bak ilk arayan, hayırlı olsun diyen; İsmail Bey oldu. Bu hareketin, nezaketin karşılığını göstermen lazım. Arada kırgınlık olmaması lazım. Abin büyük olmasına rağmen seni ziyaret etti. Seninde gerekeni yapacağını umuyor ve inanıyorum.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 00:22   #5
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Mustafa_cmbz,
Sayfanız hayırlı olsun .Güzel sonuçlar almanız dileğiyle....
İlk soruyu ben sorayım.Kullanacağınız Ph ve Ec sensörlerinin uzun ömürlü olması.... şeklinde bir ifade kullanmışsınız bu sensörlerin ömürleri ne kadardır ömrünü uzatmak için neler yapmayı düşünüyorsunuz.

SAGEN ve Halil Balaban beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 00:42   #6
Ağaçsever

ec sensörü için kendi tasarımım olan sensörü kullanacağım....Ph için modifiye etmem gerekirmi bilmiyorum o kısım ile ilgili minik çaplı bir arge yapmak gerekecek sonuç ozaman belli olacak...Sensörlerin ömrünü uzatmak için farklı bir tasarım yaptım.yaptığım tasarımda sensör temizliği çok basit olduğu için temizler iken kullanılacak alet sadece diş fırçası olacağı kanısındayım...Ki krom nikel öyle kolay kolay kir kireç pas tutan bir materyal değil...

Aslına bakarsanız kıyaslama yapmak benimkisi daha iyi polemiğine girip yine ortalığı karıştırmamak için şöylece özetleyip geçeyim...

Bizim ec sensörleri deney tüpü şeklinde değilde daha çok ana tankın içinde duracak su geçirmez prop tarzı bir bir sensör...(deney tüpü tarzında olanlar genellikle zaman içerisinde yosun kalıntıları oluşmakta buda ölçümleri olumsuz şekilde etkileyeceği malum).Yapı itibari dış görünüşü piyasadaki ph sensörlerine benzemekte ancak ph sensörü kadar teferruatlı bir yapısı yok bildiğiniz gibi basit bir sensör...abartılacak birşey yok...sadece çizimleri biraz daha hoş ve içinde ölçüm anında ve ölçüm yapmadığı anlardaki durumları iki farklı ışık ile yansıtması suyun içinde o ışığı yayması ayrı bir görsellik katıyor...ayrıca sensörün içinde ısı sensörü de mevcut...

şayet daha ph sensörlerini incelemedim fakat göz kararınca baktığım kadarıyla aynı sensörü ph ölçümü içinde kullanabilirim gibime geliyor...

sensörün resimlerini atacağım...

Halil Balaban beğendi.
Eski 06-01-2013, 00:50   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Hayırlı olsun. Allah muvaffak etsin.
Mustafa bak ilk arayan, hayırlı olsun diyen; İsmail Bey oldu. Bu hareketin, nezaketin karşılığını göstermen lazım. Arada kırgınlık olmaması lazım. Abin büyük olmasına rağmen seni ziyaret etti. Seninde gerekeni yapacağını umuyor ve inanıyorum.
Halil Balaban

ismail abi ile ilgili şahsım adına hiç bir kırgınlık dahi söz konusu değil..Aksine kendisi büyüğüm olduğu için benim onun gönlünü almam gerekirken eksik olmasın o yine büyüklük gösterip dediğiniz gibi ilk ziyareti o yaptı...Bende altta kalmam yine küçüklüğümü yaparım abim....

iyi çalışmalar...

Eski 06-01-2013, 00:50   #8
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Mustafa cmbz;
Kullanmayı düsündüğünüz bu ph sensörünün link i mevcut ise paylaşabilir misiniz ?Sensörün basit olduğu konusunda hem fikiriz, lakin basit cihazı okuyup mikrodenetleyiciye yorumlatmak asıl kısmını oluşturuyor sanırım ne dersiniz?

Eski 06-01-2013, 01:30   #9
Ağaçsever

Benim sensörüm bu içerisinde ısı sensörü ve 2 farklı led bulunmakta...ayrıca ölçüm işlemini krom nikel tel ile yapmakta...

aynı şekilde ph ta da bu sensörü kullanabilirsem tadından yenmeyecek bir iş olacak..

Evet mikro işlemci ile sensörden aldığınız ham bilgiyi işleyerek asıl ölçülen birimin cinsine çevirerek doğrusal ve hatasız olarak dönüşümü yapmak ta sizin mühendizlik becerinize bağlı tabikide.....

Bunu kolaylaştırmanın yollarıda mevcut...Şayet analog tasarım ile aranız iyi ise mikro işlemci ile okuyup ölçeceğiniz aralıkları daha basit bir hale getirip işlemci ile fazla kasmadan kod yazarak sensörden okunan ham veriyi istenilen birim cinsine doğrusal ve hatasız olarak dönüşümünü yapabiliriniz....tabi bunun için işin içine hesap kitap ve bazı formüller girmekte...Bunun içinde kullandığınız işlemcinin özelliklerini ve yapmak istediğiniz şeyin ne olduğu iyi bilmenin yanında hangi dilde yazılım geliştiriyorsanız o dile de iyi hakim olmanız gerekmektedir....

bu arada sensörün kablosundaki küf dikkatinizi çekmiş olabilir...Hani su geçirmezdi diyebilirsiniz ama sensör ilk üretilen sensör olup arka kısmındaki kapaktan çıkan kablo deliğini biraz fazla açılması nedeniyle ve de kapağının tam kapatılmadan denemeler yapılmasından kaynaklanan bir küflenme mevcut... :P daha iyileri inşallah ileride gelecek...

SAGEN ve smnvrl beğendi.
Eski 06-01-2013, 02:33   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Seramatik markasının sahibi Kodalfa şirketidir.
EC sensörü ile pH ölçümü yapılamaz.
EC sensörü içinde kullandığınız sensör ısı değil sıcaklık sensörüdür.

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 09:00   #11
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Mustafa bey,

İsmi değiştirmeniz gerekiyor sanırım şunlar nasıl ?

Sera takip,Seracı,otomatik sera ,kontsera ......

Eski 06-01-2013, 11:13   #12
Ağaçsever

isim olayında baya bir zorlanacağız gibi.

tartes hocam evet ph olayını araştırdım akşam öyle gelişi güzel ec sensörü gibi basit birşey değilmiş.gümüş kaplama elektrotlar ile yapılan hidrolizden açığa çıkan h+ iyonlarına göre çıkış veriyormuş falan....

son olarakta ısı sensörü değilde sıcaklık sensörü doğrudur.bu konuda hep bir dil sürşmesi yaşıyorum...birbirine yakın ifadeler oldugu için genellikle yazılışı kısa olanı tercih ediyorum galiba....

Eski 06-01-2013, 11:32   #13
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Mustafa,

Sıcaklık sensörü konusunda belki sende aynı sensörü kullanmayı düşünüyorsundur ama ben genede bir tavsiyede bulunayım.

Dallas firmasının 18B20 sıcaklık entegresi var .Bu entegrenin su geçirmez kılıflı olanları da var 25 metre kablo ile denedim sorunsuz çalıştı.Uzun mesafelerden ölçüm alınabilir.Ayrıca tek hat üzerinden çok sayıda sıcaklık sensörü bağlandığı belirtilmiş (bu özelliği denemedim).

Aşağıdaki linkte mevcut.

1pcs DS18B20 Waterproof Digital Thermal Probe or Sensor Good | eBay

SAGEN beğendi.
Eski 06-01-2013, 12:02   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn Mustafa,

Sıcaklık sensörü konusunda belki sende aynı sensörü kullanmayı düşünüyorsundur ama ben genede bir tavsiyede bulunayım.

Dallas firmasının 18B20 sıcaklık entegresi var .Bu entegrenin su geçirmez kılıflı olanları da var 25 metre kablo ile denedim sorunsuz çalıştı.Uzun mesafelerden ölçüm alınabilir.Ayrıca tek hat üzerinden çok sayıda sıcaklık sensörü bağlandığı belirtilmiş (bu özelliği denemedim).

Aşağıdaki linkte mevcut.

1pcs DS18B20 Waterproof Digital Thermal Probe or Sensor Good | eBay
25 metre mi.....yanlışınız var 2.5m yazmak istediniz sanırım

Eski 06-01-2013, 12:26   #15
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Ds18b20 nin kullandığı haberleşme protokolü one-wire protocol (tek hat iletişim)dür.Bu protokolde 100 metre mesafeye kadar garanti verilmiştir.Ben bizzat 25 metre CAT5 kablo ile denedim çalışıyor. Kullanabilirsiniz gönül rahatlığı ile

Eski 06-01-2013, 13:57   #16
Ağaçsever

yaptığınız iş evde çalışır ama arazide afallar şayet öyle olmuş olsaydı rs485 gibi bir haberleşme protokolüne gerek duyulmazdı...

o wire haberleşme protokolünü kullanan 18b20 yi çok iyi ekranlanmı bir kablo ile mesafesini arttırabilirsiniz...fakat ne yaparsanız yapın mesafe arttıkça gürültü daha ağır basacaktır...

fakat benim anlamadığım bana niye tekrar ders verirmiş gibi birşeyleri ısrarla biliyorum havalarına giriyorsunuz bende buna anlam veremiyorum...tamam anladık elektronikçisiniz c de yazılım yazıyorsunuz üstüne üstlük birde elektronik mühendisi isiniz....ona da eyv. ama ne bilim forumda bana hitaben elektronik ile iligli yazdıklarınızı okudukça gülme krizlerine giriyorum...lütfen rica ediyorum yapmayınız... :P

ayrıca şunuda dile getirmek istiyorum benimde kullandığım sensör ds18b20 fakat mesafe ile ilgili bir sıkıntı çıkartacak bir uygulama yok işin içinde altı üstü 1-2m lik bir mesafesi olacak sensörün bu bariz ortada iken 25m lik bir hattan bahsedip bana tavsiyede bulunmanız da meslek ile ne denli içli dışlı olduğunuzu gösteriyor gibi...

Şimdiye kadar bir çok mühendis ve bir o kadarda mühendislik ürünü cihaz inceledim hiç birinde 25m kablo ile uzatılmış bir ısı sensörü görmedim...çok merak ediyorum bunu nerede kullandınız acaba?

siz rahat olun smnvrl hocam elektronik ile ilgili tavsiyeler alacak yaşı ve seviyeyi çok çok geride bıraktım...Lütfen bu şekilde yaptığınız yaklaşımlar bende gülme krizleri olarak reaksiyon gösteriyor...

Size bundan sonraki yaşantınızda sıcaklık sensörü kullanırken göz önünde bulunduracağınız bir örnek vermek isterim....daha önce yaptığımız ama bazı sebeplerden dolayı montajlayamadığımı sera havalandırma otomasyonumuzda seraların yarı boyu olan 20metre öteden kapak durum bilgisi alan minik bir devre üzerinden rs485 ile alıyorum....yaklaşık 1-2 km lik bir mesafe söz konusu ama evde çalışırmış gibi değil...en gürültülü ortamlarda dahi kablo kopmadığı sürece sıkıntısız çalışan bir haberleşme protokolüdür kendileri

Eski 06-01-2013, 14:39   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Merhaba Mustafa Kardeşim,

Bende aramızda genede mesafe var, yaklaşık 60 km.

Çalışmalarını daha doğrusu projenin gelişmelerini forumdan izleyeceğim, vede izliyorum.

Smnvrl kardeşimin bulduğu isimlerden 'kontsera' çok hoşmuş fena değil hani.

Ayrıca smnvrl kardeşimede bir iki satır bişeyler yazayım diyorum, sevgili dostum mustafa arkadaşımız projeyi tasarlamış ve bitirmiş durumda diye görüyorum.

Bence elektronikle ilgili birbirinize ders vermeye kalkışacağınıza, topraksız tarımda veya topraklı tarımda kullanılacak olan bu sistemde ne gibi özellikler olmasını isterdiniz onları yazalım ki mustafada işim o kısmına yoğunlaşsın.

Mustafa kardeşim hem topraklıda hem topraksızda üretim yapmış birisi değil, burada üretim yapan arkadaşlarımız var, üretim sırasında olması gereken şeyleri yazarlarsa daha doğrusu eksikleri yazalımki sorunların tamamı tek bir cihazda çözülsün.

Örneğin; Envor çıksa seralarda gördüğüm otomasyonlarda şu şu sıkıntılar var dese, veya akçay ağabey çıkıp böyle sorunlar yaşadım dese ne güzel olur, hatta Kudret Tezel Hocamda çıkıp ben hep böyle birşey yapmayı düşünüyorum ancak elektronikten anlamam nasıl yapılır dese bu forum işte o zaman tadından yenmez.

Hatta biraz daha büyüteyim konuyu Sevgili TARTES çıksa deseki biz sera bekçisi vari otomasyonlar satıyoruz ancak onların bile şu şu eksikleri var dese, mustafada bunu geliştirse, hem ülke ekonomisine, hem topraklı-topraksıztarıma, hemde çiftçimize getireceği kolaykıkları bir düşünün derim...

Saygılarımı sunar, mustafa kardeşimede başarılar dilerim....

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 14:47   #18
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Sn Mustafa,

Sizde bir gariplik var, Elektronik derya denizdir,Her mühendis her şeyi hatasız bilecek diye bir şey söz konusu değildir .belki gözünüzden kaçmıştır diye evde deneyip sonucunu gördüğüm bir deneyi size aktardım ki ,bu sayfa sizin olduğu kadar diğer üyelerinde girip bilgi edindikleri bir yerdir bu yüzden sadece sizin anlayacağınız dilde değil diğer arkadaşlarında anlayacağı şekilde örneklemeye çalıştım.Şu son yazdığınızdan anladığım kadarıyla, siz bir şeyler paylaşmak ve daha iyi bir ürün çıkarma niyetinde değilsiniz.Ben olsam elektronik görmemiş birinin bile tavsiyesini dikkate alır değerlendirirdim, Beki benim bilediğim bir açıdan yaklaşıyordur diye .Sizin her şeyi en iyi şekilde bildiğiniz kesin.Teknik kısma girmeyeceğim siz yaparsınız zaten .

buda son yorumum olsun.

Eski 06-01-2013, 15:16   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn Mustafa,

Sizde bir gariplik var, Elektronik derya denizdir,Her mühendis her şeyi hatasız bilecek diye bir şey söz konusu değildir .belki gözünüzden kaçmıştır diye evde deneyip sonucunu gördüğüm bir deneyi size aktardım ki ,bu sayfa sizin olduğu kadar diğer üyelerinde girip bilgi edindikleri bir yerdir bu yüzden sadece sizin anlayacağınız dilde değil diğer arkadaşlarında anlayacağı şekilde örneklemeye çalıştım.Şu son yazdığınızdan anladığım kadarıyla, siz bir şeyler paylaşmak ve daha iyi bir ürün çıkarma niyetinde değilsiniz.Ben olsam elektronik görmemiş birinin bile tavsiyesini dikkate alır değerlendirirdim, Beki benim bilediğim bir açıdan yaklaşıyordur diye .Sizin her şeyi en iyi şekilde bildiğiniz kesin.Teknik kısma girmeyeceğim siz yaparsınız zaten .

buda son yorumum olsun.
Arkadaşa biraz imkan verelim. Projesini anlatsın. Biz dinleyelim . Yorum yapınca problem çıkıyor. Sinirli bir arkadaş herhalde. Projesinin irdelenmesine ihtiyacı yok galiba. Ve proje teoride bitmiş gibi görünüyor. Sadece gerçekleştirilmesi kalmış. Ortaya çıksın bakalım .

Diğer uygulamaların aksaklıklarından bahs edilmesi isteniyor. Ve o eksikliklerin giderilmesine katkı sunacağından bahs ediliyor.

Yani yeni bir şey yapmaktan ise yapılmışın daha iyisini yapmaya koşullanmış .
Ve bu aşamada eleştiri hoşuna gitmiyor. Ve yukarıda uslup ısınmaya başlamış.
Siz iyi niyetle bilgileriniz ışığında projeye yardıma çalışıyorsunuz. Fakat gençler bu tarzı pek sevmiyorlar. Ben kendi çocuklarımdan tecrübeliyim . İkimizin de bildiği bir konuyu ben anlattığımda sinirleniyorlar. O zaman kendi hallerine bırakıp yanlış bile olsa , yanlış yapmalarına izin veriyorum . Ve yaptıkları yanlış onların tecrübe hanesine yazılıyor.

Bakalım görelim mevlam ne eyler , ne eylerse güzel eyler.

Sağlıcakla kalmanızı temenni ederim

Eski 06-01-2013, 16:36   #20
Ağaçsever

sıkıntı bana yol göstermesi değil bana tavsiyelerde bulunması eleştriler yöneltmesi de değil...Foruma ilk postumu attığım bana da yardım edermisin bende böyle bir cihaz yapmak istiyorum diyen biri şimdi ise Çok iyi biliyormuşçasına yorumlarda bulunup hani hoşnut olmadığı birini köşeye sıkıştırmak gibi hissiyat ile yaklaşıyor... :P

ismail hocam halen daha konuyu yeni birşeyler yapmak mı yoksa eskiyiden esinlenerek onu daha iyi hale getirmek konusunda kilitlenmiş kalmış...

Bunun örnekleri çok aslında...Bir çok tv firması var...şimdi bunların yaptıklarının hepsi aynı amaca yönelik birbirlerine göre üstünlükleri var eksik kalan yanları var değilmi...

yani sizin halen daha kudret hoca yaptı siz ondan esinleniyorsunuz demekten öteye geçen birşeyler yazmıyorsunuz...Buna hiç birşey demiyorum...Şimdi kudret hocam bu cihazı yaptı diye tartes daha iyisini yapıp satmasın mı mustafa kardeşiniz yapıp satmasın mı? bir başka elektronik yetisi olan arkadaş yapıp satmasın mı?...

bence burada önemli olan husus egolarınızı ve ön yargılarınızı bir kenara bırakarak yapacağınız eleştirileri ve sunacağınız fikirleri bu ayrıştırıcı duygular olmadan yapmanız olacaktır...

evet cihaz bitmeden cihaz ile ilgili şöylemi olacak böylemi olacak diye sorular yönelttiğiniz de insan farklıda algılayabiliyor...

Bunun yerine sıcaklık için bu işlerde bu kullanılıyor şu firma böyle yapmış demek daha mantıklı değilmidir?

veyahut ta yalandünya59 hocamın dediği gibi forumdaki arkadaşlarımızın kullandıkları sistemlerin eksikleri vs. bunlar yeni cihazda eksiksiz olarak sizlere sunulsa bana kalırsa daha güzel olur....gereksiz yere de tartışmaya girmeye gerek yok...

Eski 06-01-2013, 16:54   #21
Ağaç Dostu

Genç arkadaşım . Bu hiddet ne bu celal. Kendinde söylüyorsun . Yapılmış işlerin daha da geliştirilmesi konusunu anlatıyorsun . Senin yaptığının ne olduğunu, yani seni anladığımızı söylüyorum yine kızıyorsun . Bırak başkaları ile didişmeyi , bırak Kudret Hoca ile yarışmayı . Bunlara takılma kendi projeni anlat. Eleştiri tabii olacak . Bunlara cevap vereceğine zamanını ve bilgini projene yoğunlaştır.

Projeni elektronik mühendislerine anlatıyormuş gibi değil. Herkesin anlayacağı şekilde anlat.

Mesela , yapılmış bir ürünün hangi eksikliklerini gideriyorsun . Kullanıcıya ne katkıları olacak . Ne kadar ucuza mal edeceksin . Senin yaptığının örneğin, tartesin yapıp satışa sunduğundan ne farkı olacak . Ondan ne kadar ucuza mal edeceksin .

Bunları anlat . Birilerine laf yetiştirmek yerine, bunlar daha faydalı olacaktır.

Bundan önceki forumda konuşulanları tekrar etmeyelim demiştin . Ama görüyorum ki oradan sıyrılamamışsın . Unut onları genç arkadaşım . Onları olmamış farz et. Ürünü anlat bize.
Piyasadaki mevcut ürünlerden farkı ne olacak , ne kadar ekonomik veya işlevsel olacak .

Düzenleyen İsmail Karagülle : 08-01-2013 saat 10:41
Eski 06-01-2013, 17:09   #22
Ağaç Dostu

Sevgili İsmail,

Sonuna kadar dediklerine katılıyorum, bence üründe olacak olanlar neler?

Olması gerekli olanlar neler? onları konuşalım.

Teknikten ben anlamam ancak mustafa bu konuda uzman lütfen teknik konuşmak isteyen arkadaşlar özelden mesajlaşsınlar, biz anlayacağımız dilden yazışmak istiyoruz.

Sevgili İsmail, ben bildiklerimi hatta mustafadan olması gerekenlerin neler olduğunu eksikleri gördüğüm için biraz paylaşayım, mesela.

Bankalarda gördüğünüz Qmatikler vardır sıra almak için, seranın içerisinde yerden belli bir yükseklikte dokunmatik ekrana sahip çok özel bir cihaz olacak tüm ayarları burdan yapcaksınız.
Benim mustafaya ilettiğim önemli başlıklar;

Digital sisteme dayalı EC ayarlaması sera bekçisindeki gibi manuel değil, o tüpün içerisinde 3 günde müthiş yosunlaşmalar oluyor, EC'yi göremiyorsunuz bile, ben kullanan birisi olarak bunu yazıyorum.

Seralarımın 1 tanesi lodos rüzgarında ben ordayken kapaklar açık yakalandık ve naylon açıldı, kenarda tonlarca toprak ve kum çuvalları olmasına rağmen.
Yani kapaklar açıkken rüzgarıda devamlı sens eden bir ölçüm olmalı tehlike anında kapaklar derhal kapanmalı.

Sera kapaklarının alt-üst kapakların özellikle yaz aylarında sabah-akşam açılıp kapanması müthiş zaman kaybı, bu kapaklar sabah olunca açılmalı, akşam olunca kapanmalı.
****** bir taraftanda iç ve dış sıcaklığıda kontrol ederek.

Kış aylarında ise alt büyük kapaklar devamlı kapalı üst küçük kapaklar ise hava sıcaklığına göre ara sıra açılıp kapanabilmeli, fotosentez için oksijen şart, hep kapalı olmuyor.

Sulama otomatik olmalı, yani bitki su isteyince su verilmeli, bunuda topraktan ölçeceği nem ölçer ile set edebileceksiniz.

Mustafanın ilavet ettiği birde GSM back-up ile bilgilerin siz dünyanın neresinde olursanız olun size gelecek olması var, kapaklar açıkmı, kapandımı, sulama yapıldımı, seradaki sıcaklık nedir, seraların bulunduğu yerdeki rüzgar hızı ne alemde gibi gibi.

Ancak sanıyorum mustafa bu söylediklerimi büyük bir otomasyon cihazı için yapacaktı, bu forumda yazan bazı arkadaşlar daha küçük herkese her keseye hitab edecek birşeyler yapmasını istediler, o da küçük bir cihaz çalışmasınada başladığını belirtti hatta kutusunu fotolarınıda açtığı konunun altında fotolamış, çok eli çabuk yetenekli bir arkadaş.

Kendisini tebrik ediyorum...

byhuk beğendi.
Eski 06-01-2013, 17:12   #23
Ağaç Dostu

Diğer bir husus sevgili İsmail,

Bu cihaz veya cihazlar hem topraklı hemde topraksız tarımda kullanılabilecek

şekilde dizayn edecek. benim bildiklerim bunlar.

Diğer kısımlarını ve bilmediklerimide mustafa cevaplayacaktır...

Saygılarımı sunarım....

Eski 06-01-2013, 17:50   #24
Ağaçsever

Haklısınız ismail hocam ama böyle durumlar bir yandan gülüyorum bir yandan kendimi tutamıyorum :P

neyse artık kimseyle dalaşmıyacağım...

Evet murat hocamın bahsettiği tüm bu özellikler büyük bir otomasyon projesinde kapsamlı olarak kullanıcıya sunulacak...Bu konuyla ilgili de zaten bir çok ön çalışmamız yapıldı...

ama şuan için öncelikli olarak fiyatı ortalama 800 tl civarlarında olacak olan ismini daha koyamadığımız balkon ve bahçe için amatör arkadaşlara yönelik böyle birşey düşünüyoruz....En güzel tarafı birkaç modifiye ile daha büyük sistemlere adapte edilebilir olması olacaktır... :P

bunların dışında şunu da düşünüyorum...

ana tankın içine katılan besinlerin tam anlamıyla karıştırılması için bir karıştırıcı düşünüyorum.(Bu sanırım daha büyük sistemlere uyarlamalarda faydalı olacaktır)

Eski 06-01-2013, 18:09   #25
Ağaç Dostu

Şimdi yaptığın ürün , neleri yapacak biraz daha detay verir misin ?
Daha önceki yazılardan aklımda kalan ;
ph
ec
ölçümlerini yapacak ve eksik- fazla olanı tamamlayacak diye hatırlıyorum .

Başka foksiyonları var mı?

Veya yanlış hatırlamıyorum değil mi?

Eski 06-01-2013, 18:24   #26
Ağaçsever

evet doğru hatırlıyorsunuz hocam..

Bunların dışında sulama saati sulama süresi cihaz üzerinden ayarlanacak.....

Eski 06-01-2013, 18:33   #27
Ağaç Dostu

Kudret Hocanın sisteminden başka tartesin link'ini verdiği sistemle de karşılaştırmak lazım galiba. Ona bir baksan ve ona göre de bir analiz yapsan, ve bize anlatsan iyi olur.

SAGEN beğendi.
Eski 06-01-2013, 18:54   #28
Ağaçsever

An itibari ile özelliklere gms backup ta eklenmiştir...yalnız bu sistem modüler dir...Yani isteğe göre eklenebilirde çıkartılabilirde...

serayı programlayıp tatilinize çıktığınızda durumunu merak etmenize gerek kalmayacak

bunların dışında aklıma yeni gelen birkaç özellikte var...

* a ve be tanklarının dolumu boşmu olduğunu algılatacağız ve buna göre sistem tarafından uyarı verdirteceğiz....Birde bunu gsm backup ile kullanıcıya evde olmadığında haberdar ettiğimizde sanırım bitkilerimizin büyümesi daha sağlıklı olacaktır...

gsm backup un fiyatı bu sistemden ayrı tutlacaktır tabikide...!

SAGEN ve Bal Kaktüs beğendi.
Eski 06-01-2013, 19:12   #29
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Sn Mustafa,

buda son yorumum olsun.
Yazı yazan kimseyi hedef almadan bir şey yazmak isterim. Osman beyin (SMNVRL) "Ben olsam elektronik görmemiş birinin bile tavsiyesini dikkate alır değerlendirirdim" cümlesi çok çok doğru bir tespittir. Fikir sahibi olmak ya da bir konu üzerinde daha iyi bir düşünce sergilemek o konu hakkında uzman, mühendis, tekniker ve ya titri'nin sizin de koyabileceğiniz herhangi ünvana sahip olması gerekmez diye düşünüyorum.
Kaldıki Osman beyin elektronik konusunda ne kadar yardıma açık bir insan olduğunu bizzat biliyorum. Tecrübe ile sabittir.
Sadece kısa bir not olarak yazmak istedim.

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 19:15   #30
Ağaç Dostu

BACKUP Sistemini de biraz açar mısınız?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024