agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni119Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2013, 15:35   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Rubygem hiç yetiştirmedim ama çilekte meyvelerde şekil bozukluğunun ve ikiz meyvenin en büyük sebebi döllenme yetersizliğidir. Bambus arısının her çeşit faydasını görürsünüz fakat zararını görmezsiniz.

Kardeşlenmeden kastım kollar değil. Bitki yaşlandıkça aynı kökten süren yeni gövdelerden bahsediyorum. Mesela alpin çileği hiç kol atmaz, köten ayırmayla üretilir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 15:47   #32
Ağaç Dostu

Mesela bu fotoğrafta görünen gibi.
Name:  çilek kök boğazı.jpg
Views: 2480
Size:  28.5 KB

Eski 05-02-2013, 15:51   #33
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sayın Todor merhaba.
Albion cinsi çileğimizde deneme serası olduğu için Bambus arısı değil de sırt motorlu pulverizatör kullanma düşüncemiz var. konu hakkındaki düşünceleriniz nedir. selamlar... saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 16:09   #34
Ağaç Dostu

Pulvarizatör ile çilek nasıl dölleniyor bilmiyorum. Düşünüyorum ama çözemedim işi.

Eski 05-02-2013, 18:54   #35
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın Todor, motorlu sırttan ilaçlama pulverizatörünü içinde su olmadan boş olarak hava verircesine, rüzgar etkisi oluşturarak dölleme yapılabildiğini duymuştum. kaynağını şuan hatırlayamadım ama notlarıma bakmam lazım. bana olabilirmiş gibi geldi. sizin fikrinizi almak istemiştim. Bambus arısı belki daha iyidir ama bizim sera 288 metrekare, bir kovan fazla gelecek. selamlar... saygılar...

Eski 05-02-2013, 21:04   #36
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
vereceğim video linkinde dediğinizden yapıyorlarmış sayın vetman996
04:20 dakikası
Silifke Topraksız Çilek Hasadı TRT EKRANLARINDA - Dailymotion video

SambaMustafa beğendi.
casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 22:33   #37
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Aynen sayın casper1. notlarımı karıştırıyordum, nerden duydum derken hızır gibi yetiştiniz. teşekkürler...

Eski 05-02-2013, 23:24   #38
Ağaç Dostu

Benim gördüğüm pulvarizatör değil, basit bir üfleyici. Pulvarizatör pompaları basınçlı sıvı püskürtmek için dizayn edildiklerinden dolayı boşta çalıştıklarında hava üflemezler. uzun süre kuru çalıştıklarında ise basınç pompasının pistonlarının bozulma riski yüksek.

Onun yerine aşağıdaki gibi bir yaprak üfleyici çok daha işinizi görür diye tahmin ediyorum.

Oleo-Mac Bv-162 Yaprak Toplama Üfleme - Bahçe - Hepsiburada.com

Bambus arısı mı üfleyici mi derseniz, ben bambustan yanayım. Aşağıdaki linkte hem çilekte bambus kullanımı anlatılıyor hem bu firma uygun fiyatlara kargo ile de gönderim yapıyor.
çilekte bambus

Eski 05-02-2013, 23:50   #39
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın Todor ben yanlış ifade etmiş olabilirim. motorlu sırt tulumbası desem daha iyi anlatmış olacağım galiba. hem ilaçlama yapmak hem de boşta çalıştırarak dölleme yapmak için kullanıyorlardı. Bambus arısı daha sağlıklı olabilir düşüncesindeyim. selamlar... saygılar...

Eski 09-02-2013, 09:42   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Ahmet hocam emeğinize sağlık....

ialtinok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 08:37   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Rubygem hiç yetiştirmedim ama çilekte meyvelerde şekil bozukluğunun ve ikiz meyvenin en büyük sebebi döllenme yetersizliğidir. Bambus arısının her çeşit faydasını görürsünüz fakat zararını görmezsiniz.

Kardeşlenmeden kastım kollar değil. Bitki yaşlandıkça aynı kökten süren yeni gövdelerden bahsediyorum. Mesela alpin çileği hiç kol atmaz, köten ayırmayla üretilir.
Merhabalar,

Kardeşlenmede bir sorun yaşanmıyor. Kökün hemen üzerinden dikim yapıldığı için gövdenin genişlemesi için yeterince bölüm var aslında. Açıkçası sistemde kullanılan her uzunluk genişliğin bir nedeni var olması gerekende budur bence örneğin 20 metre boru kullanıp akan su kültürü yaparsanız ve/veya yuvarlak borular kullanırsanız istediğiniz ürün kalitesi/verimi alamazsınız gibi.

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 09:25   #42
Ağaç Dostu

Tamamen size katılıyorum. Eğer o delikleri 25 mm deldiyseniz muhakkak ki, 20 ve 30 mm.leri de denemişsinizdir. Her şeyin bir sebebi olduğu doğru.

Eski 11-02-2013, 09:34   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2013
ellerinize sağlık.çalışmalarınız çok başarılı olmuş.

ankafar beğendi.
erdalhamdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 09:40   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2013
bende yeni emekli oldum.100 metrelik uygun alanım var.ama hiç bir bilgim yok bu konuda.kendim asker emeklisiyim.bakalıım başarabilecekmiyim

ankafar beğendi.
erdalhamdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 22:45   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
sayın vetman996 serada mutlu sona ilerlerken pazarlama konusunda bir düşünceniz varmı

kanumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 00:45   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankafar Mesajı Göster
Merhabalar,

Kardeşlenmede bir sorun yaşanmıyor. Kökün hemen üzerinden dikim yapıldığı için gövdenin genişlemesi için yeterince bölüm var aslında. Açıkçası sistemde kullanılan her uzunluk genişliğin bir nedeni var olması gerekende budur bence örneğin 20 metre boru kullanıp akan su kültürü yaparsanız ve/veya yuvarlak borular kullanırsanız istediğiniz ürün kalitesi/verimi alamazsınız gibi.
Sn. ankafar,
Ben marul için (Kıvırcık ) benzer sistemi kurmaya çalışıyorum. 75 lik boru kullandım. Boru içinde su seviyesi 2cm. Boru boyu 24 m. Şu anda 6m boyunda 'A', tipi 7*2 Yükseklik, 2m. Tabanda 1,4 m, 4 tünel olarak prototip çalışmam sürüyor. Forumumda resimlemeye devam ediyorum. Değerli görüşlerinizi alırsam sevinirim. Herşeyin gönlünüzce olmasını dilerim,

B.T.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 07:44   #47
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kanumu Mesajı Göster
sayın vetman996 serada mutlu sona ilerlerken pazarlama konusunda bir düşünceniz varmı
Pazarlama bambaşka bir alan üretim/sistem bir şekilde hallediliyor pazarlama işin asıl kısmı aslında Biz Ankara da üretim yaptığımız için pazarlamada büyük bir sıkıntı çekmiyoruz. Gelen ürün kaliteli olduktan sonra burada parakende şeklinde dahi gidiyor.

Eski 06-03-2013, 17:15   #48
Ağaç Dostu

Günün güzelleri...

Name:  20130219_121811.jpg
Views: 3771
Size:  71.6 KB
Name:  20130306_092153.jpg
Views: 2183
Size:  62.8 KB
Name:  20130306_092211.jpg
Views: 2105
Size:  63.7 KB
Name:  20130306_092220.jpg
Views: 2217
Size:  71.5 KB
Name:  20130306_140006.jpg
Views: 2070
Size:  63.9 KB

athena -asena, attar ve İbo beğendi.
Eski 06-03-2013, 17:42   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
hayırlı hasatlar çileklerin cinsi ne

ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 18:08   #50
Ağaç Dostu

Sweet Ann

Eski 06-03-2013, 18:40   #51
Ağaçsever

casper1's Avatar

Sayın ankafar bir kaç sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim.Gördüğüm kadarıyla ışıklandırma kullanmıyorsunuz.Bukadar üstüste sık dikimde ışık alımı konusunda sıkıntı çekeceğinizi düşünürken gelen fotolarda maşallah çilekler çok güzel görünüyor, bununun sırrı nedir?Fide başı az çok tahmin edilen toplam gramaj nedir?Forumlarda şu sıralar aşırı şekilde açık kapalı sistem tartışılıyorken sizin pek denenmemiş bir sistemde EC düzeylerinin ayarlanması konusunda düşünceleriniz nedir?Substrat kültürlerine göre herhalde farklı EC düzeyiniz vardır.
teşekkür ederim saygılar..

Eski 06-03-2013, 19:35   #52
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casper1 Mesajı Göster
Sayın ankafar bir kaç sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim.Gördüğüm kadarıyla ışıklandırma kullanmıyorsunuz.Bukadar üstüste sık dikimde ışık alımı konusunda sıkıntı çekeceğinizi düşünürken gelen fotolarda maşallah çilekler çok güzel görünüyor, bununun sırrı nedir?Fide başı az çok tahmin edilen toplam gramaj nedir?Forumlarda şu sıralar aşırı şekilde açık kapalı sistem tartışılıyorken sizin pek denenmemiş bir sistemde EC düzeylerinin ayarlanması konusunda düşünceleriniz nedir?Substrat kültürlerine göre herhalde farklı EC düzeyiniz vardır.
teşekkür ederim saygılar..
Gördüğüm kadarıyla ışıklandırma kullanmıyorsunuz.Bukadar üstüste sık dikimde ışık alımı konusunda sıkıntı çekeceğinizi düşünürken gelen fotolarda maşallah çilekler çok güzel görünüyor, bununun sırrı nedir?
-Teşekkür ederiz. Işıklandırma kullanmıyoruz 2009 senesinde ışıklandırma için deneme yapmıştık çok efektif gelmedi bize açıkçası Türkiye şartlarında pahalı olduğu için mantıklı değil. Pek üstüste sık dikim yok aslında diğer üreticilere göre fark zannedersem bizim çilekler 3 kat daha büyük (yeşil aksam). Sistem zaten ilk tasarlanırken Ankara için yıllık güneşlenme süreleri hesaplandı, bitki fotosentez yapabilmesi için gerekli min uzaklık/alan hesaplandı o yüzden görülen sistemde en alt kademede yer alan bitkiler efektif olarak fotosentez yapabilir. (değişik kat denemeleride ürün bazında hesaplanıp en ekonomik olan seçildi).

Fide başı az çok tahmin edilen toplam gramaj nedir?
-Bu konuda yorum yapmasam daha iyi sene sonu göreceğiz bakalım malum tarım işinde neyin ne olacağı belli olmuyor. Geçen sene baharda fırtına çıktı seranın üstünü uçurdu bitkiler zarar gördü gibi gibi...

Forumlarda şu sıralar aşırı şekilde açık kapalı sistem tartışılıyorken sizin pek denenmemiş bir sistemde EC düzeylerinin ayarlanması konusunda düşünceleriniz nedir?Substrat kültürlerine göre herhalde farklı EC düzeyiniz vardır.
-Ben kapalı sistemi seviyorum dünyada su kaynakları tükenirken suyu az kullanmak önemli bir şey insan elinden geleni yaptığını hissediyor. Su kullanımımız bizim cidden çok çok az. Normalın 6 da biri kıvamında bir kullanım var bu hem kimyasal tüketimimizi çok azaltıyor biz hesap yaparken kimyasal fiyatlarını umursamadığımız çok oldu bu sebeple. Çilekte EC ve pH tartışmalarını okuyorum çok enteresan değerler söyleniyor cidden... Zamanında kayayünü kullanan bir seraya danışmanlık yapmıştık (domates) orada kaya yünü pH ve EC değerlerini verilen ve içeride kalan üzerinden hesaplamıştık ancak o zaman mantıklı bir değer çıkar. Evet her substratın ihtiyacı farklı. Tabi aslında şöyle söylemek lazım her substrat ve drenaj seraya göre incelenip EC sonra karar verilmeli.

Burada küçük bir not düşmek lazım ben verdiğim EC değerini bütün çileklerin köklerinde aynı şekilde alıyorum. Herhangi bir substrat (bardak içinde dahi) kullanmadığımdan ötürü köklerde tuzlanma olmuyor.

Todor, smnvrl ve MBurakY beğendi.
Eski 06-03-2013, 20:04   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Birçok tartışmaya nokta koyacak bir çalışma sergilemişsiniz tebrik ederim sayın ankafar. Oyunu kuralına göre oynamışsınız başarmışsınız da . Birçok kişinin yaptığınız çalışmadan feyz alıp bilgilerini gözden geçirmesi için bir fırsat olmuştur umarım. Size teşekkür borçluyuz. Ellerinize sağlık.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 20:30   #54
Ağaçsever

casper1's Avatar

Evet sayın ankafar dediklerinize katılıyorum zaten işin belki de en can alıcı kısmı da bu,tuzluluk derdiniz yok diğerleride cabası damlama tıkandı az besin aldı derdi yok,istendiği zaman çok kısa sürede bitki türünde değişikliğe gidilebiliyor.Işık konusunda uzman birinden yardım aldığınız da açık umarım nasıl hesapladığınızı birgün yazarsınız. ilk başta bu sistemi tutmamıştım ama yavaş yavaş hoşuma gitmeye başladı.Sizin başarılı olmanız benim seneye yapacağım sistemi belirleyecek.Diğer kültürleride takip ediyorum.Forumun bu yararı paha biçilemez herkesin deneyimlerinden yararlanıyoruz.
Başarılar dilerim kolay gelsin.

Eski 06-03-2013, 21:27   #55
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın Ankafar Merhaba.
Sizi tebrik ediyorum güzel bir çalışma ve iyi de götürüyorsunuz. Akan su kültürünü denemeyi çok istemiştim ama tüm dostlarım karşı çıkmış ve öyle olumsuz konuşmuşlardı ki vazgeçmek zorunda kalmıştım. ayrıca başarılı bir sonuç alan bir arkadaşa da rastlamamıştım. Benim bildiğim siz ilk oluyorsunuz. çalışmalarınızı detaylandırarak paylaşabilirseniz içimizdeki korkuyu yener belki biz de sizin gittiğiniz yolu deneyebiliriz. Başarılar...selamlar... saygılar...

smnvrl beğendi.
Eski 07-03-2013, 08:50   #56
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
elinize sağlık sayın ankafar çok güzel çalışma olmuş ,umarım daimi olur temennisyle
NFT sisteminde yapılana çalışmalarını birkaç yerde ziyaretim esnasında bizzat kendim gördüm yaptığım konuşmalarda kapalı sistem lerde gübre harcaması min seviyede
yaklaşık 5 dönüm kıvırcık marul serasında çok küçük rakamlardı o yüzden burda yazmıyacam)birde daha önemlisi kök hasatlığı olmadığını söylendi

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 09:33   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Birçok tartışmaya nokta koyacak bir çalışma sergilemişsiniz tebrik ederim sayın ankafar. Oyunu kuralına göre oynamışsınız başarmışsınız da . Birçok kişinin yaptığınız çalışmadan feyz alıp bilgilerini gözden geçirmesi için bir fırsat olmuştur umarım. Size teşekkür borçluyuz. Ellerinize sağlık.
Çok teşekkür ederiz Kudret Bey, sizin beğenmiş olmanız bizim için çok önemli.

kuntin beğendi.
Eski 07-03-2013, 09:44   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casper1 Mesajı Göster
Evet sayın ankafar dediklerinize katılıyorum zaten işin belki de en can alıcı kısmı da bu,tuzluluk derdiniz yok diğerleride cabası damlama tıkandı az besin aldı derdi yok,istendiği zaman çok kısa sürede bitki türünde değişikliğe gidilebiliyor.Işık konusunda uzman birinden yardım aldığınız da açık umarım nasıl hesapladığınızı birgün yazarsınız. ilk başta bu sistemi tutmamıştım ama yavaş yavaş hoşuma gitmeye başladı.Sizin başarılı olmanız benim seneye yapacağım sistemi belirleyecek.Diğer kültürleride takip ediyorum.Forumun bu yararı paha biçilemez herkesin deneyimlerinden yararlanıyoruz.
Başarılar dilerim kolay gelsin.
Evet NFT sisteminin bir çok avantajı mevcuttur, daha homojen bir üretim, daha iyi oksijen alımı, bitki değiştirme temizleme kolaylığı ancak bir başka konuda dediğim gibi her sistemin kendine göre dezavantajları da var NFT hassas bir sistem. Işık konusunda çok takılmayın bence zira karadeniz bölgesi hariç Türkiye geneli üretim için yeterince ışıklı tek dikkat edilmesi gereken husus kısa gün bitkisi, nötr gün bitkisi gibi bitki seçiminde olur. Bence çok sık dikilmenin kötü olmasının nedeni ışık alma oranının düşmesinden ziyade yapraklar arası hastalık geçişinin artmasından kaynaklanır. Işık hesaplarını 4 yıl önce yapmıştık bulabilirsem paylaşırım.

MBurakY beğendi.
Eski 07-03-2013, 09:49   #59
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın Ankafar Merhaba.
Sizi tebrik ediyorum güzel bir çalışma ve iyi de götürüyorsunuz. Akan su kültürünü denemeyi çok istemiştim ama tüm dostlarım karşı çıkmış ve öyle olumsuz konuşmuşlardı ki vazgeçmek zorunda kalmıştım. ayrıca başarılı bir sonuç alan bir arkadaşa da rastlamamıştım. Benim bildiğim siz ilk oluyorsunuz. çalışmalarınızı detaylandırarak paylaşabilirseniz içimizdeki korkuyu yener belki biz de sizin gittiğiniz yolu deneyebiliriz. Başarılar...selamlar... saygılar...
Teşekkür ederiz sayın vetman. Biz de fırsat buldukça sizin seranızı takip ediyoruz. Açıkçası kişisel görüşümü sorarsanız güzel bir başlangıç yapmışsınız devam ettiğiniz müddetçe daha güzel sonuçlar göreceksinizdir.

Eski 07-03-2013, 09:53   #60
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
elinize sağlık sayın ankafar çok güzel çalışma olmuş ,umarım daimi olur temennisyle
NFT sisteminde yapılana çalışmalarını birkaç yerde ziyaretim esnasında bizzat kendim gördüm yaptığım konuşmalarda kapalı sistem lerde gübre harcaması min seviyede
yaklaşık 5 dönüm kıvırcık marul serasında çok küçük rakamlardı o yüzden burda yazmıyacam)birde daha önemlisi kök hasatlığı olmadığını söylendi
Evet giderleri azaltmak tarımda şu an yapılması gereken şeylerin başında geliyor. Kar marjı önemli yoksa toprağa yonca ekerim bir kaç yıl rahat ederim aynı değeri çıkartacaksak... Kök hastalığı konusu evet bizde hiç yaşamadık tabi bunun için belirli aralıklarla suyu steril hale getiriyoruz.

idris şenol beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024