agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen Halil Balaban
  • 1 Gönderen Halil Balaban
  • 1 Gönderen Halil Balaban

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2012, 17:12   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2012
Cam sera ve hydroponic

arkadaşlar miracle sera hydroponic sistemi aşırı pahalıya satıyor %200 kar ekliyor üstüne, biz bunu ucuza nasıl maal edebiliriz? bu boru sistemini kendimizin kurması zor mudur?

yenihedef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 17:39   #2
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Yenihedef,

Konuya direk daldım miracle hakkında bilgim yok.Bir kaç resim paylaşabilir misiniz.Akıl akıldan üstündür, daha ucuza yapılabilir neden olmasın?

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 18:44   #3
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
siz ticari düşünüyorsanız başka firmalar da var

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 18:55   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Miracle pahalı. Çünkü bize sera satmıyorlar. Teknoloji satmak istiyorlar. Belki bir çok kişi bunun hidrofonik olduğunu biliyor. Ancak nasıl oluşturulduğunu bilen var mı? EC borudan mı akıyor? Yosa saksı olarak masa tablası gibi geniş bir platform mu kullanıldı? Sistemi gören var mı? Hiç bu konulardan bahseden olmadı. Her halde hepimiz, basındaki haber ve söyleşilerde ki şeyler kadar bilgi sahibiyiz. Oysa 2,5 dönüm kadar labratuvar sera dedikleri bir seraları var. Müşterilerine kurdukları seralar olduğunu söylüyorlar. Ne ilgilenenler, ne de seralara yakın yerlerdeki insanlardan bunları gördüklerine dair bir ses çıkmıyor. Ya da ben rastlamadım. Yani varmak istediğimiz hedefin ne olduğunu bilmiyoruz görmedik bile.
Geçen yılki Antalya Tarım Fuarı'nda bir firma Dizayn'cılarla beraber çalıştıklarını ancak sonra yollarının ayrıldığını söylemiş. Fakat sonradan ortadan yok oldular. Bir ara Londra'dan bir ses verdiler. Yine yok oldular. Belki bu yolla bir bilgiye ulaşılır. Bir sürü şey yazdım. Eğer bunlar biliniyor da benim haberim yoksa, fena çuvallayacaz. Sevgiyle kalın.
Halil Balaban

smnvrl ve casperia beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 11:05   #5
Yeni Üye

bana çokta büyük bir teknoloji satıyolar gibi gelmedi, ısıtma sistemleri zaten otomatik, sulama sistemleride hazır otomasyonlar var piyasa, burda biz bu sistemi nasıl kendimiz kurarız.

Eski 29-12-2012, 21:41   #6
Ağaç Dostu

Teknoloji derken yanlız seranın mekanizasyonunu düşünmeyin. Domates ağacı olayını göz önüne getirin. Bir tohumdan 1300 kg (veya 1300 adet) alınırken yapılan sadece sulama ve kontrol edilen fiziki şartlar değil. Tohumun ıslahı sırasında optimum sonuç almaya yönelik müdahaleler var. Tohum açılıp genlerine, organizmasına operasyonlar yapılıyor. Ayrıca müşterinin serası an be an merkezin kontrolu altına alınıyor. Fideler ve daha sonra bitkiler her an kontrolda olup. Parametreler bitkinin anlık ihtiyacına göre ayarlanıyor.
Diğer gelişmiş, modern seralarda ısı, nem, CO2, havalandırma gibi değerler otomatik olarak ayarlanıyor. EC de ise, baştan tespit edilen değerler, gün boyu sabit tutulmaya çalışılıyor. Ben öyle sanıyorum ki, miracle serada bu işlem, istenen sabit değerlerde tutulmak yerine. Bitkinin an itibari ile, ihtiyacı olan, elementlerin ilavesi şeklinde kontrol ediliyor.
Kendi ifadelerine göre 60 değişik parametreye müdahale ediliyor. Ama işin sırrı olan bu parametrelerin neler olduğunda. İşte onları söylemiyorlar. Sevgiyle.
Halil Balaban

Eski 29-12-2012, 22:40   #7
Ağaç Dostu

Şunlarıda yazayım, eksik kalmasın.
Birde şöyle bir şey var. Pazarlama sözleşmesi yaparsanız. Sizin ürününüzü satın alıp, ihraç ediyorlar. Her hangi bir sebepten dolayı, o yıl az ürün üretirseniz bile. Size 64 ton bedeli ödeniyor. Ama şartlar ne olursa olsun, alış fiyatları öyle ihraç fiyatından değil. En yakın haldeki, hasat yapıp teslim ettiğiniz günkü domates fiyatının biraz altında(!). Bu biraz alt, ne kadar biraz belli değil. Siz ancak, dekar başına, fazla miktar üreterek kurtarıyorsunuz.
Sözleşme yaparsanız, her türlü tedarikinizi (Fide, ilaç, EC, ambalaj, v.s.) miracleden, onların fiyatıyla alıyorsunuz.
Eğer sisteme dahil olmak istemeyip, ben kendi ürünümü kendim satarım derseniz. Pazarlama sözleşmesi yapmazsın. Sadece sera yaptırırsınız. Kendi satın almanızı kendiniz yaparsınız. Fiziki şartların otomasyonunu sağlarsınız. Tohumunuz müdahale edilmemiş geleneksel veya F1 tohum olur. EC nizi baştan ayarlarsınız, bir sonraki ayara kadar standart değerde EC kullanırsınız. Üretiminizi yapar, ürününü, ister hale, ister ihracata verirsiniz. Ama seranızın tonaj garantisi olmaz. Diğer modern seralar gibi dekardan 20-35 ton ürün alırsınız. İyi geceler.
Halil Balaban

casperia beğendi.
Eski 30-12-2012, 16:10   #8
Yeni Üye

piyasa fiyatının altında almasının ne gibi garantisi var,saçma sapan bir durum, piyasa fiyatı belli zaten altında verdiğinizde herkez alır.

Eski 30-12-2012, 17:34   #9
Ağaç Dostu

Bu işin üreticiye avantajı, malına müşteri aramamak. Sera enaz 10 dekar olarak kuruluyor. Biliyorsunuz piyasaya dekara 80 ton ürün diye deklara ediliyor. Buradan yola çıkarsak, 10 dekardan 800 ton alınır. Bu kadar bir miktarı satmak. Eğer dış bağlantılar yoksa veya yurt içinde migros gibi büyük zincirlerle anlaşmanız yosa. Çok zor olur. Bir seferde toplanan yüklü miktarda malın, parça arça satılsa bile elde kalma rizki ortadan kalkmaz. İşte bu durum; miracle için sizi sözleşme yapmaya zorlayan bir avantajdır. O kadar malı, satmanın en garanti yolu ihracattır. Ya siz ihracatçı olcaksınız. Ya da malı bir ihracatçıya vereceksiniz. Kendinizin ben ihracatçıyım demeniz de yetmez, henüz malı üretmeden müşteryi bulup anlaşmanız lazım. Yani o da ayrı bir organizasyon. Sevgiyle kalın.
Halil Balaban

Eski 02-01-2013, 11:13   #10
Yeni Üye

Aşırı soğuk ve karda hidroponik sistem ile cam seracılık

Arkadaslar Rusya, ukrayna gibi bir ulkede hydroponic sistem ile cam sera **** polikarbon sera yapmak sizce yapilabilir mi?, isitma ve aydinlatma sureleri ciddi bir maliyet olucaktir muhtemelen. Baska ne gibi sorunlar olabilir sizce?

Eski 02-01-2013, 11:23   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Neden Rusya'da?

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 11:55   #12
Yeni Üye

cunku topraksiz tarimla uretilen urunler genelde bu ulkelere gidiyor, giderkende birsuru sorunla karsilasiyor.

Eski 02-01-2013, 12:28   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yenihedef Mesajı Göster
cunku topraksiz tarimla uretilen urunler genelde bu ulkelere gidiyor, giderkende birsuru sorunla karsilasiyor.
Haklısınız.
Yaş sebze - meyve ihracatımızda Rusya Federasyonu büyük bir pazar.15 yıldır takip ederim, sözünü ettiğiniz sorunlar üretim rekoltemizin tavan yaptığı Nisan-Mayıs aylarında had safhaya çıkmakta.

3 yıl kadar önce Sizinki gibi bir düşencemiz olmuştu.Risk faktörleri yeterince değerlendirecek bilgilere ulaşamadığımız için vazgeçmiştik.

Bizdeki son kanaat; bu işin Rusya Federasyonuna ihracat yapan köklü firmaların(Özler gıda,lider gıda..vs) mihmandarlığında yapılabileceği.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 14:23   #14
Yeni Üye

evet bizde arastirdik biraz, orada mafya var, devletin kendiside mafya orda, kisacasi orada bir sistem kurmus kisilerle ortak yapilabilir.

Eski 02-01-2013, 14:57   #15
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
Alıntı:
Düşünce çok güzel; ama mafya vari yapılanmalarla didişmemek için ortak olmak suç işlenmesine göz yummak gibi. hadi alttan aldık diyelim sonunda iş dönüp size toslamasın. Bizim büyük şirketlerle (yukarıda arkadaşın bahsettiği vs) ortaklık kursan daha iyi olur herhalde.

Düzenleyen ekizilaslan : 02-01-2013 saat 15:02 Neden: Düzeltme
ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2013, 02:15   #16
Ağaç Dostu

Bir teşebbüste veya temasta bulunmadan önce, iklim şartlarını yerinde görmek için, bir süre ziyarette fayda olucaktır. Özellikle, oraların en soğuk zamanlarında.
Halil Balaban

ekizilaslan beğendi.
Eski 03-01-2013, 14:47   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sayın Yenihedef,

Halil balaban ağabeye katılıyorum, özellikle bu aralar bi rusyaya gidin, bakalım neler göreceksiniz insanlar bile soğuktan ölüyor oralarda bitki nasıl yaşasın.

Benim güzel memleketim nerdeyse 'yalancı cennet' ne ararsan var,

Rusya ile ticaret konusunda şahsi fikrim;

Bi kere orada kuracağın sera topraksız değil altından olsa güneşlenmeden kayıp en az %25, özellikle çiçek açıp meyve tutanlarda.

Peki Türkiyeden götüreceğin ürünlerde fireniz en fazla %5- %10'u geçmez.
Buda demek oluyorki, en az % 15 daha karlısınız, bu %15 rakkamı küçümsemeyiniz, yüzlerce ton hasat ile çarptığınızda rakamın ne denli büyük olduğu ortaya çıkacaktır.

Sınır kapılarına yakın olmak isterseniz İstanbul ve civarında seralarınızı kurun ve burada üretin, istanbuldan-sınır kapısı topu topu 2-2,5 saat sürer. Ancak marmaranın kuzeyine kurmayın seraları örnek: Edirne-Kırklareli daha soğuk olur.

Yüce yaradan dünyayı yaratırken bütün dengeleri öyle bir ayarlamışki, sizde silah-gaz olsa ne olur (rusyada), yemin olsunki biz olmasak nerdeyse aç kalacaklar.
Bizden aldıkları sebze-meyveye bi bakın isterseniz...

Saygılarımı sunarım,

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 15:41   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Selamlar
Rusya ve Ukraynanın tüm sahil şehirlerini kışın bizzat gördüm.Karadeniz dile buz tutuyor soğuktan.Ayrıca polis dahil heskes yabancılardan rüşvet alıyor.

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 15:03   #19
Yeni Üye

Topraksiz tarim yeni bilgiler..

arakdaslar birkac gorusme daha yaptim topraksiz tarimla ilgili

- cam seranin polietilen seradan cok ciddi farki varmis verim olarak, ben fazla fark etmez saniyordum forumda yazilanlari okurken.
-cok iyi bir otomasyonla cocopet domatesi 60 tona kadar cikiyormus.
-dizayngrup herkez kotu anlatiyor, bulasmayin diyorlar.

-hydroponic yerine diger cocopet gibi seyleri tavsiye ediyorlar, hydroponic bilen kisi sayisi turkiyede az oldugu icin ciddi riskler olusabilirmis.

-jeotermal sera isini arastirdim bununda gereksiz oldugunu soylediler, maliyeti cok yuksekmis, eger 150 donum uzerine cikilicaksa dusunulur diyolar.

Eski 26-03-2013, 19:18   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:

-cok iyi bir otomasyonla cocopet domatesi 60 tona kadar cikiyormus.
...

Düzenleyen ankafar : 26-03-2013 saat 19:53
ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2015, 23:02   #21
Yeni Üye

pigment's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2013
Topraksiz tarimla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacim var yardimci olur musunuz

pigment Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2016, 04:18   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2016
10.800 kök kapasiteli hydroponic sera kurulmaktadır, ziyaret edip görmek isteyenler için. Marmaris-Muğla da.

Berkesera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2016, 07:37   #23
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berkesera Mesajı Göster
10.800 kök kapasiteli hydroponic sera kurulmaktadır, ziyaret edip görmek isteyenler için. Marmaris-Muğla da.
Siz mi kuruyorsunuz yoksa kurduruyor musunuz.
Kurulum, metrekare ve maliyetten biraz bahsedebilir misiniz.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2016, 11:49   #24
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berkesera Mesajı Göster
iletişim bilgileri eksik hocam....? sizinle nasıl iletişime geçebiliriz!

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024