agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni588Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2012, 19:12   #31
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Merhaba dostlar...
Daha önce de belirttiğim gibi topraksız tarımda çilek yetiştiriciğinde merdiven sistemi kullanmayı düşünüyorduk. ama bu sistemden yeterli verim alınamadığını duyduk ve ters T sistemi denemeye karar verdik. Saygın Plastikten aldığımız kanallarla aşağıdaki şekilde sistem kurduk. cocopeat elimize ulaşmadığı için dikimi ertelemek zorunda kaldık. kurduğumuz sistem ve fotoğraflar şimdilik bu şekilde.

Eklenen Resimler

Düzenleyen vetman996 : 23-12-2012 saat 20:18
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 20:06   #32
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Taşıyıcı T nin yükseklik ve enini, ikinci sıranın enini boyunu paylaşırmısınız. Bir de her sıra arasındaki (yürüyüş yolunun olduğu) boş yerin ne kadar olduğunu yazar mısınız.

T ler arası mesafeyi de yazar ?mısınız.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 20:50   #33
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Taşıyıcı T nin yükseklik ve enini, ikinci sıranın enini boyunu paylaşırmısınız. Bir de her sıra arasındaki (yürüyüş yolunun olduğu) boş yerin ne kadar olduğunu yazar mısınız.

T ler arası mesafeyi de yazar ?mısınız.
T'lerin yerden yüksekliği bir sırada 1.45 m. gibi başlayıp %1.5 eğimle 1.20 m. gibi bitiyor.Eğim drenaj için önemli olduğu için bu kararı aldık.
T'nin kollarının yerden yüksekliği ortalama 80 cm. olup kollar ile baş arasındaki mesafe 50 cm. kolların uzunluğu ise 90cm.
bir sıradaki T'lerin arasındaki mesafe 1.5m. olup bu mesafe 2m. olarak da yapılabilirse de biz kullandığımız kanalların bel verebileceği düşüncesiyle 1.5m. yapma kararı aldık
iki sıra arasındaki mesafe ise 1 m. olup bu mesafe 80 cm. de yapılabilir.bunu çileklerimizi toplarken daha iyi gözlemleyebiliriz. selamlar...

kuntin ve kanumu beğendi.
Eski 23-12-2012, 20:58   #34
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
T'leri sırasında yükseklik 1.45 m. gibi başlayıp %1.5 eğimle 1.20 m. gibi bitiyor.
Eğim drenaj için önemli olduğu için bu kararı aldık.
T'nin kollarının yerden yüksekliği ortalama 80 cm. olup kollar ile baş arasındaki mesafe 50 cm.
bir sıradaki T'lerin arasındaki mesafe 1.5m. olup bu mesafe 2m. olarak da yapılabilirse de biz kullandığımız kanalların bel verebileceği düşüncesiyle 1.5m. yapma kararı aldık
iki sıra arasındaki mesafe ise 1 m. olup bu mesafe 80 cm. de yapılabilir.bunu çileklerimizi toplarken daha iyi gözlemleyebiliriz. selamlar...
Her şey iyice düşünülmüş gibi görünüyor. Eğim - güneşden istifade,

her şey düzgün. İnşallah her şey gönlünüzce gider.

Mevsim çilek için uygun mu? Isı problemi var mı? Varsa nasıl giderilecek. Seranın bulunduğu yerde gece gündüz ısı farkı ne durumda .

sera bekçisi -nem problemi ( Hoca çalışıyor) - tamam sayılır. Eğer yukarıda sorduğum ısı işi de halledilmişse zafer mukadderdir diye düşünüyorum

Eski 23-12-2012, 21:19   #35
Ağaç Dostu

kolların uzunluğu- ve baş ile kollar arası mesafe çok iyi hesaplanmış gibi görünüyor. Neredeyse günün her saati ışığı direk almayan bitki kalmamış gibi. ışığın yatay dikey her durumunda bitkiler ışığı tam olarak alıyor. Bence bundan iyisi şam'da kayısı , pardon Manisa'da vetman 966 çilekleri. (:

Eski 23-12-2012, 21:28   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Hayırlı olsun sevgili vetman,gösterilen özen, resimden bile hissediliyor ellerinize sağlık.
Bu arada sera bekçisinin makamını ve yakın komşusu derenaj tankınında yerini resimlerseniz memnun oluruz. Kolaygelsin.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 21:50   #37
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın vetman996 seranız çok güzel hayırlıs olsun
ALLAH utandırmasın, çileklerin yaprakları sayısınca, çilek meyvesi olsun teminisyle)
sera maliyetinizi hesapladıysanız yazarmısınız!

Düzenleyen idris şenol : 23-12-2012 saat 21:54 Neden: imla
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 22:42   #38
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster

Mevsim çilek için uygun mu? Isı problemi var mı? Varsa nasıl giderilecek. Seranın bulunduğu yerde gece gündüz ısı farkı ne durumda .

sera bekçisi -nem problemi ( Hoca çalışıyor) - tamam sayılır. Eğer yukarıda sorduğum ısı işi de halledilmişse zafer mukadderdir diye düşünüyorum
Sayın İsmail Bey merhaba.
Bizim uyguladığımız sistem daha önce yapılarak başarılı sonuç alınmış bir sistem.İnşallah biz de başarıya ulaşabiliriz. bize bu konudaki yardımlarını esirgemeyen değerli üstadlara tekrar teşekkür ediyorum. yoksa bize kalsa daha çok bitki dikelim uğraşısı içinde olacaktık. en az bir ayımızı sadece bu sistemin şekli için harcadık diyebilirim. Sayın Kudret Hocamın dediği gibi -amatör aç gözlü olur - der, niçin çok bitki dikmek varken az bitki dikiyoruz, belki biz başarılı olabiliriz vs. düşüncelerle merdiven sistemini kullanmayı çok istiyorduk fakat merdiven sisteminde başarılı olan bir sera bulamayınca başarılı olan bir sistemi kullanmaya ikna olduk.
Çilek dikme mevsimi normalde geçti. en son 15 kasım gibi çilek dikilmesi gerekiyordu ama biz topraksız tarım düzeneğimizi yeni hazırlayabildiğimiz için ve bazı üstadlardan bu ayda da dikilebilir onayını aldığımız için dikmeyi düşünüyoruz. verimde azalma olabileceğini göz önünde bulunduruyoruz. ısı problemi için besin eriğini ısıtmayı düşünüyoruz. bu konuda bilgi verebilecek üstadlardan ayrıca yardım bekliyoruz. çok gerekirse sera içine soba kurulabilir düşüncesindeyiz.
sera bekçisi görev için hazırda bekliyor. ama sera içindeki ısı- havalandırma sistemini henüz halledemedik, sayın Kudret Hocamdan da bir haber çıkmadı. eğer sıranızı bize verebilecekseniz bu bizi memnun eder )
ısı nem probleminin hallolabilmesi için değerli dostların yardımı gerekiyor. selamlar...

Eski 23-12-2012, 22:48   #39
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Hayırlı olsun sevgili vetman,gösterilen özen, resimden bile hissediliyor ellerinize sağlık.
Bu arada sera bekçisinin makamını ve yakın komşusu derenaj tankınında yerini resimlerseniz memnun oluruz. Kolaygelsin.
Hocam merhaba.
Sera bekçisi görev için bekliyor. göreve başladığında formda yerini alacak ve resimleriyle sizinle buluşacaktır. Hocam ısı nem kontrol otomasyonu hakkındaki çalışmalarınızı beklediğimiz için biz nem ısı ölçer bile almadık. çalışmalarınız hangi aşamada merak ediyoruz.
Her şey için tekrar teşekkürler...selamlar...saygılar...

Eski 23-12-2012, 22:54   #40
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sayın vetman996 seranız çok güzel hayırlıs olsun
ALLAH utandırmasın, çileklerin yaprakları sayısınca, çilek meyvesi olsun teminisyle)
sera maliyetinizi hesapladıysanız yazarmısınız!
Kardeş merhaba.
İyi temennileriniz için teşekkür ederim. sağolun. Allah razı olsun. sizin de çalışmalarınız var diye biliyorum. size de kolaylıklar diliyorum.
sera maliyetini çilekleri diktikten sonra yazacağım. henüz sonuçlanmayan gider kalemleri var. karışıklığa meydan vermemek için bu şekilde yapmam gerekiyor. biraz da işin acemisi olduğumuz için yeni giderler olabiliyor. biraz daha sabır. selamlar...

Eski 23-12-2012, 22:58   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın İsmail Bey merhaba.
Bizim uyguladığımız sistem daha önce yapılarak başarılı sonuç alınmış bir sistem.İnşallah biz de başarıya ulaşabiliriz. bize bu konudaki yardımlarını esirgemeyen değerli üstadlara tekrar teşekkür ediyorum. yoksa bize kalsa daha çok bitki dikelim uğraşısı içinde olacaktık. en az bir ayımızı sadece bu sistemin şekli için harcadık diyebilirim. Sayın Kudret Hocamın dediği gibi -amatör aç gözlü olur - der, niçin çok bitki dikmek varken az bitki dikiyoruz, belki biz başarılı olabiliriz vs. düşüncelerle merdiven sistemini kullanmayı çok istiyorduk fakat merdiven sisteminde başarılı olan bir sera bulamayınca başarılı olan bir sistemi kullanmaya ikna olduk.
Çilek dikme mevsimi normalde geçti. en son 15 kasım gibi çilek dikilmesi gerekiyordu ama biz topraksız tarım düzeneğimizi yeni hazırlayabildiğimiz için ve bazı üstadlardan bu ayda da dikilebilir onayını aldığımız için dikmeyi düşünüyoruz. verimde azalma olabileceğini göz önünde bulunduruyoruz. ısı problemi için besin eriğini ısıtmayı düşünüyoruz. bu konuda bilgi verebilecek üstadlardan ayrıca yardım bekliyoruz. çok gerekirse sera içine soba kurulabilir düşüncesindeyiz.
sera bekçisi görev için hazırda bekliyor. ama sera içindeki ısı- havalandırma sistemini henüz halledemedik, sayın Kudret Hocamdan da bir haber çıkmadı.
Alıntı:
eğer sıranızı bize verebilecekseniz bu bizi memnun eder )
ısı nem probleminin hallolabilmesi için değerli dostların yardımı gerekiyor. selamlar...
Acil durumda olan arkadaşa yardım görevimizdir. Neden olmasın. Ben bu konuda biraz geç kaldım. Bizim buralar kar altında .Ve çok soğuk.

Eski 23-12-2012, 23:05   #42
Ağaç Dostu

vetman996 Bu ısı konusu kafamı meşgul ediyor. Besin suyunu ısıtmak içindeki elementlere zarar verir mi? Ve ne kadar ısıtmak lazım? Bu sorulara ehil hocalarımızdan cevaplar almak lazım. Bu ısınan besin suyu dolaşırken sera içini de ısıtır herhalde yani ısıdan yapraklar da nasibini alır . Bu konuyu açıklık getirebilirsek Sera içinde dolaşan besin suyunu ısıtmak ile problemi çözebiliyorsak ben kalkıp göbek atarım. Zira benim bekçi klübe içinde olacak ve kulube zaten ısıtılacak. O yüzden ufak bir müdahale ile içeri ısınmış besin suyu verilebilir.

Eski 24-12-2012, 10:14   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar şu gün biter diyemiyorum ama bitecek inşallah. Sıra değiştirmeye gerek yok biterse 3-5 tanesi bir anda biter. Biraz zamana ihtiyaç var.
Besin eriyiği ile serayı ısıtmaya gelince.... Enerji yoktan var olmaz, vardan yok olmaz. sera içine girecek her ısı seranın sıcaklığını artıracaktır. Ancak ısının miktarı çok önemli. Tabiiki birde ısının dağıtımı. Besin eriyiği ısıtmak için dışarıdan enerji verileceğine göre ısı dağılımı için besin eriyiğini kullanmak nekadar akılcı olur düşünmek lazım. Hele hele damlama sulama sistemlerinde bunu biraz daha düşünmek lazım. Ama suyu ısıtmak için gerekli enerji miktarı serayı ısıtmak için gerekli total enerjiden düşülecektir.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 14:45   #44
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar şu gün biter diyemiyorum ama bitecek inşallah. Sıra değiştirmeye gerek yok biterse 3-5 tanesi bir anda biter. Biraz zamana ihtiyaç var.
Besin eriyiği ile serayı ısıtmaya gelince.... Enerji yoktan var olmaz, vardan yok olmaz. sera içine girecek her ısı seranın sıcaklığını artıracaktır. Ancak ısının miktarı çok önemli. Tabiiki birde ısının dağıtımı. Besin eriyiği ısıtmak için dışarıdan enerji verileceğine göre ısı dağılımı için besin eriyiğini kullanmak nekadar akılcı olur düşünmek lazım. Hele hele damlama sulama sistemlerinde bunu biraz daha düşünmek lazım. Ama suyu ısıtmak için gerekli enerji miktarı serayı ısıtmak için gerekli total enerjiden düşülecektir.
Demek sıra falan değiştirmek yok.

Isıtma için başka bir şey düşünmek lazım.

Hocam ben sera bekçisini özel bir kulubede muhafaza altına almayı düşünüyorum. Bu kulubede bekçiden başka insan da kalacak. ( şimdilik bu insan ben veya bir yardımcı olacak. Soğuk havalarda bu kulubede sıcaklık sağlayacak bir düzenek zaten lazım. Bu kulube ısıtılınca içindeki bekçi ve bekçinin içindeki besin eriyiği de bu ısıdan nasibini alarak seraya doğru yola çıkacaktır. Bunun sera içindeki bitki köklerine ve yapraklara doğrudan iletileceğini düşünmüştüm. Bütün seranın ısıtılmasından daha doğrudan bir ısı sağlanacağını düşündüm. Ve bu düşünce bayağı hoşuma gitmişti. Zira fazla masraf etmeden , kulubedeki ısıyı (oda sıcaklığı ) doğrudan bitkiye ulaşacağını düşündüm. O yüzden heyecanlanmıştım.

smnvrl beğendi.
Eski 24-12-2012, 14:48   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Besin eriyiğini sera ısıtmakta kullanabilmek için çok ısıtmak lazım. Kar, don ortamında sıvıyı sıcak dolaştırabilmek demek, o sıvının belki 80, belki 90 C olması demek. Bu sıcaklıktaki sıvıyı dolaştırdıktan sonra köklere verirken kaç derece olucak. Patlıcanları hazır haşlanmış üretmeyelim.
Halil Balaban

smnvrl ve beckham_711 beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 15:02   #46
Ağaç Dostu

Ben yazarken İsmail bey düşündüğünü açıklamış. Ben besin eriyiğinin ısıtılması ve serayı ısıtması şeklinde anlamıştım. Yukardaki mesajı bu yüzden yazmıştım. Şimdi durum değişti. Bu durumda sağlanan ısı; sıvı bir baştan bir başa gidene kadar taşınır mı? Eğer taşınabilirse çok faydalı olur. Sera ısısına veya bitki gövdesine değil ama, köke faydası olur. Buda bitkinin; hem besini almasına, hem de besini dal, meyve, yapraklara taşımasına daha az enerji kullanmasını sağlar. Bu işten artan enerjisini de verim ve kalite üretimine aktarır. Düşüncesindeyim.
Halil Balaban

Eski 24-12-2012, 15:26   #47
Ağaç Dostu

Halilbey, Sera ile kulübe arası 5-6 metre olacak . Bu aradaki mesafede besin eriyiğini taşıyan boru cam yünü ile sarılıp toprak altından geçerek seraya ulaşacak . Bunun ısı kaybını azaltacağını düşünüyorum. Bu düşündüğüm pratik yol ile gece gündüz farklarının çok olduğu gece don olayının çok görüldüğü köyümde sera içindeki gece gündüz ısı farkını azaltacağını ve don olayına çare olacağını düşündüm. Bu tabii tam bir sera içi ısıtma olmayacak . Ama Isı farkını minimuma indirecek , don tehlikesini azaltacak bir tedbir olacak . Diye düşündüm . Bu tam kesin bir çözüm değil. Başka çözümlerde mutlaka vardır. Akla gelebilecek diğer ucuz ve pratik önerileri de merakla bekliyorum.

Bir arkadaş öneri olarak , toprak altında ısının kışın yüksek olmasından söz ederek , toprak altından bakır boru dolaştırıp sera içine bakır borunun dolaştırılması ile sera içi sıcaklığın yükseltilebileceğinden söz etmişti. Bir başka arkadaş da Kuyu içinden boruların dolaştırılmasından söz etmişti.

Eski 24-12-2012, 15:34   #48
Ağaç Dostu

İlk mesajımda ısının ne kadar yükseltilmesi besin eriğine zarar vereceğinden söz etmemin nedeni , kulübe içinde sera bekçisinden çıkan borunun, kulübeyi ısıtan ısı kaynağının etrafında bir kaç tur attırarak içindeki sıvının, ısısını daha yukarılara çıkarılacağını ve sera içinde daha yüksek bir ısı ile ulaşabileceği düşünmüştüm . Ama kudret hocamın ve Halil beyin uyarılarından sonra , Sadece oda sıcaklığının yeterli olacağı kanaatine vardım . Bu hem bitkiye gerekenden fazla bir ısının ulaşması ile bilemediğim sakıncaları düşünmeye gerek bırakmayacak hem de daha pratik bir çözüm olduğunun farkına vardım.

Eski 24-12-2012, 17:56   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2012
Selam

Dusuncem serayi isitmadan cok,seradaki isiyi iceride ne kadar tutabildigimdir.ilk olarak serayi tabanda dahil yalitmak olurdu,seradaki nemi iceride emerek yeniden suya donusturme uniteleri (dehumidifier),co2 kontrol,dosaj uniteleri,sera icine ozon uniteleri,ozellikle soguk havalarda disaridan iceri hava transferini en alt seviyeye indiridim.Haliyle disaridan hava ile beraber sogukta iceri girmekte.

Bubblewrap sera icinden yapilabilecek en ucuz yalitim maddesi olarak kullanilabilir. Piayasada greenhouse pc hallow denilen yapi malzemeside kullanilabilir.

Eklenen Resimler

Potasyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 19:36   #50
Ağaç Dostu

İsmail Bey, bende toprak altını düşünmüştüm. Kuyu sistemini duymamıştım. Herhalde aynı mantıkla çalışır.
Toprak altından gelen boruyu kulubedeki ısı kaynağının etrafında dolaştırırsanız ilk düşündüğünüz sistemle melezlemiş olursunuz. Zaten biliyorsunuz, bu sistem toprak altından geldikten sonra ilave ısı kaynağı ile ısı pompası adı altında binalarda kullanılıyor.
İsmail Bey, şu kooperatif konusunda gösterdiğiniz hassasiyet için kutlarım. Ayrıca uygulamayı düşündüğünüz. Aile içi işletme modeli çok tutarlı ve doğru bir model. Paranın bankada tutulması ve biriktirilmesi hem projenin yere sağlam basmasını. Hem de sürdürülebilir ve gelişmeye açık olmasını sağlar.
Halil Balaban

Eski 24-12-2012, 20:39   #51
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
İsmail Bey, bende toprak altını düşünmüştüm. Kuyu sistemini duymamıştım. Herhalde aynı mantıkla çalışır.
Toprak altından gelen boruyu kulubedeki ısı kaynağının etrafında dolaştırırsanız ilk düşündüğünüz sistemle melezlemiş olursunuz. Zaten biliyorsunuz, bu sistem toprak altından geldikten sonra ilave ısı kaynağı ile ısı pompası adı altında binalarda kullanılıyor.
İsmail Bey, şu kooperatif konusunda gösterdiğiniz hassasiyet için kutlarım. Ayrıca uygulamayı düşündüğünüz. Aile içi işletme modeli çok tutarlı ve doğru bir model. Paranın bankada tutulması ve biriktirilmesi hem projenin yere sağlam basmasını. Hem de sürdürülebilir ve gelişmeye açık olmasını sağlar.
Halil Balaban
Teşekkürler .
Benim kurmaya başladığım sistemde kimse bir diğerinin üzerinden para kazanamaz. Güçler birleştirilir. Ortak giderleri birlikte karşılar . Ve İş gücü birleştirilerek işlerin yürümesinde kolaylık sağlar. İş bir kişinin üzerinde kalmaz. Ayrıca herkes herşeyi bilir gizli kapaklı iş olamaz. Şeffaf bir yürütme ile bütün şüphelerden uzak huzurlu bir uğraşı meydana gelir. En güzel tarafı ortaklar- üyeler ( bu lafları da sevmiyorum başka bir isim bulmak lazım . ) , aynı zamanda bir araya gelip çoluk çocuk eğlenceli bir şehirden kaçış sağlarlar. Canı isteyen istediği zaman köye kaçar. Hem dinlenir hem işin başında durur. Dönerken de taze peynirini, yoğurdunu, sütünü kendi ürününden alır afiyetle şehirde de tüketebilir. Tabii Sadece süt ürünleri ile kalmaz her tür köy ürününü de kaynağından elde eder. ( Kendi seramızın ürünleri vs.)

badembaba beğendi.
Eski 24-12-2012, 20:46   #52
Ağaç Dostu

İşin konu dışında bir yönü daha var. Bu olmazsa olmaz bir konu. Benim şimdi yapımına başladığım kulübe bir karı kocanın ve bir çocuğun rahatlıkla kalabileceği bir kulübe olacak. 30 Mt kare bir yer. Lavoba -duşu olacak. Geldiğinde kapısını açıp oturacak .Giderken kapısını kitleyip gidebilecek. Hayal değil. Tavukları ördekleri kazları olan bir köy yerleşkesi olacak. Bazı şeyler ortak olacak ama bazı şeyler de kişiye ait özel olacak.

Eski 25-12-2012, 10:05   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Merhabalar vetman996,

Uzun zamandır yazamıyorum, yılsonu olduğu için işlerim çok yoğun,
ancak enerjini görünce dayanamadım fikirlerimi paylaşmak istedim.

İlkönce seranız çok güzel olduğunu belirtmeden geçmeyeyim.
Zaten Kudret Hocadan'da bizim gibi Sera bekçisini almışsın işin yarısı tamamdır.

Yanılmıyorsam seranız Manisa'da bu yüzden çok şanslısınız maalesef bizim Tekirdağ'da bu tür girişimler oldukça riskli, en azından ısınma anlamında durum böyle.

Çilek konusuna gelince muhteşem düşünülmüş, doğru teşhis edilmiş bir ürün, ayrıca bulunduğunu yöre itibariyle Kısa gün çeşidi cinsler ekebilme şansınızın olmasıda cabası, biz maalesef nötr gün çeşidi ekeceğiz, başka çaremiz yok.
Yaltır'dan ziraat mühendisi bir hanfendinin yönlendirmesi ile de nötr gün mantıklı geliyor.

Ancak sizin serada anlamadığım bazı hususlar var;

Neden T tipi sistem, mtuğrul ağabey merdiven tipi sistemde başarılı olmuş harika bir örnek sizin için nerden bu kanıya vardınız anlamadım, bu kadar yatırım yapıp en azından sıraların 1 tanesini merdiven sistemi yapabilirdiniz, istersen ekebileceğin fide miktarını bir hesapla ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.
Güneşlenme olayını diyorsan çilek kısa boylu bir bitki, sadece bazı noktadaki sıralar önce ve sonra şeklinde olgunlaşacak buda pazara sirkülasyonlu mal gönderebilme imkanı sunacaktı sana.
Çilekte ekilen ürünün tamamının aynı anda olgunlaşması değildir espri, sürekli ve akışı olan bir üretim daha karlı olur cebin sürekli para görür.
Buda benim şahsi kanaatim ******, ben 1 sıra A tipi yapacağım sera bekçisinde bu Nisan/2013 te dikilecekler fideler sipariş edildi.

Diğer konu (otomasyon)

Eğer sizin asli olarak bir işiniz (mesleğiniz) var ise bunu ek iş olarak yapıyorsanız, ozaman kesinlikle teknolojiyi yani otomasyonu eklemelisiniz, hem git-gel maliyetinizde düşecektir.

Bizim burada hava şartlarından dolayı seralara gidemiyoruz bile, yoksa şuanda motorlarla açılıp kapanan sera havalandırma sistemini yayınlıyorduk burada.
Ayrıca sulama selenoid rölelerle açılıp kapanacak, bunu başta belli saatlere set edelim diye düşündük, pek mantıklı gelmedi, nem sensörü ile bitkinin ihtiyacına göre sulama yapacağız.
Ayrıca en önemli husus fırtına (lodos) seraların üzerine rüzgar sensörü hazırlıyoruz, diyelimki havalandırmalar açıkken lodosa yakalandınız geçmiş olsun seralar uçtu gitti.
İşte bunuda düşünerek rüzgar hız-yön hesabına göre belli km hızı geçince kapaklar otomatik olarak kapanacak.
****** bunlar için arazide enerji gerekli (rüzgar-güneş enerjisi) ile bu sistemlerin ve aydınlatmaların+pompaların ihtiyacını karşılayacağız.

En önemli vurucu noktayı ise elektronik mühendisi arkadaş koydu, GSM back-up ile serada olup bitenler bana SMS ve Mail olarak gelecek. İleriye doğru ise on-line görüntü aktarımı düşünüyoruz.
Tabi bunların olabilmesi için Jeneratör kullanamazsın, ya şebeke elektriği **** yenilenebilir enerji, şebeke elektriği bana 100 metre olmasına rağmen ben almadım, rüzgar ve güneş sistemi yapıyoruz. Rüzgarı monteledik, güneş ise Nisan/2013.

Tüm bunları yapabilmek için deyim yerindeyse kaçık 2 kişi lazım sana tabi diğer 3.kişide sen olmalısın (benim gibi).
1-Elektronik Mühendisi ama olayları aşmış bir adam olmalı.
2- Mekanikten anlayan çatlak bir makinacı veya tornacı.

Gördüğüm kadarıyla platformun tamamı 'topraksız tarım' bence forumdaki bilgilerin yanına bol bol kitaplar edin, özellikle bizim Namık Kemal üniversitesinde duayen Servat Varış hoca var onun kitaplarını al, ayrıca kendisi aktif olarak Tartes forumunda yazıyor, hemde çok detaylı.

Isıtma konusuna gelince bence hiç girme çok maliyetli bir iş, ancak Potasyum arkadaşın dikkat çektiği hışır naylonları deneyebilirsin, veya sera örtüsü çift kat olacak, bence sizin yöredede yeterli olacaktır, ısınmaya fazla kafa yorma derim. Havalandırma, sulama,koruma sistemleri /yani otomasyon daha önemli.

Saygılarım sunar, kolaylıklar dilerim, Allah yardımcın olsun kardeşim...

idris şenol ve arafx beğendi.
yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 10:34   #54
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
güzel gidiyor maşallah ama yavaş ve hesaplı adım atmak lazım.
yslsn dünysnın ısıtma konusundaki görüşü de yabana atılacak cinsten değil. kolay gelsin

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 11:08   #55
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sanırım ısıtmada otomasyonda önemli,Eğer bitki gelişiminin durduğu sıcaklıklara uzun süre maruz kalırsa bitki diğer faktörler uygun olsa da gelişimi durduracaktır.Sn Vetman ın serasının bulunduğu şehirde yaşıyorum sıcaklıklar gündüzleri 5, geceleri 0 dereceleri şu an görüyor.Bu sıcaklıklarda bitki gelişimini durduracaktır ısıtma yapmak gereklidir.(Bilgi eksikliğim olabilir varsa lütfen düzeltin)

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 18:23   #56
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
çilek çalışmalarınızın başlangıcı çok güzel,seranız mükemmel)umarım bizede kısmet olur
çilek dikim saksılarınızı hangi firmadan aldınız firma bilgilerini yazarmısınız
bir oğuz alper beyin çilek çalışmalrını burdan takip edebilirsiniz, ben bir demlik çayı çilek resimlerine bakarken bitiriyorum)
ÇİLEĞİN GÜN UZUNLUĞUNA DUYARLILIĞI

Çilek kısa gün ve nötr gün çeşidi olarak ikiye ayrılır. Kısa gün çeşitleri çilekte gece sıcaklıkları 7.2 C derece gün uzunluğu 14 saat den kısa günlerde çiçek gözleri oluşur, bunlar kısa gün çeşitleri olarak adlandırılır. Nötr çeşitler ise gün uzunluğuna bağlı olmadan ortalama gece sıcaklığı 15 C derece altıda meyve veren çeşitlerdir. Bunlara daima meyve veren çeşitler olarak da adlandırılır. Çilek bitkisinin soğuklanma ihtiyacı 400-500 saat arasındadır. Soğuklanma ihtiyacı fazla karşılanmış çilek bitkilerinin vegatatif aksamı güçlü çilek verimi ise azdır, soğuklanma ihtiyacı limitlerinde karşılanmış bitki ise vegatatif aksamı zayıf çilek verimi ise yüksektir. Bu sebeple çilekte verim ile gün uzunluğu ve ortalama sıcaklık çok yakından ilgilidir. Bunun içindir ki bir bölgeye uyan çeşit, diğer bölgeye uymayabilir.
Çeşit seçiminde ise üretim yapılacak bölgenin ekolojik koşulları ve Pazar şartları göz önüne alınarak seçim yapılır.Ülkemizde kısa gün bitkisi olan Camarosa çeşidi %90 oranında dikimi yapılmaktadır. Nötr gün çeşitlerinden ise Albion,Diamente,Aroma ve Selva dikilmektedir.Nötr gün çeşitlerinin ilkbaharın ortasında dikilmesi ile kışlık dikime göre daha erkencilik sağlar.Nötr gün çeşitlerinin dezavantajı kötü meyve şekli ve lezzetsiz olmasıdır.
çilek ,topraksız çalışmalar roa
burdan Roa +Plus Organik Sıvı Gübre - Roa Natura Mikrobiyal Gübre - Sayfa 190

Düzenleyen idris şenol : 25-12-2012 saat 19:44 Neden: eklenti
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 23:04   #57
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59 Mesajı Göster

Neden T tipi sistem, mtuğrul ağabey merdiven tipi sistemde başarılı olmuş harika bir örnek sizin için nerden bu kanıya vardınız anlamadım, bu kadar yatırım yapıp en azından sıraların 1 tanesini merdiven sistemi yapabilirdiniz,

Diğer konu (otomasyon)

Eğer sizin asli olarak bir işiniz (mesleğiniz) var ise bunu ek iş olarak yapıyorsanız, ozaman kesinlikle teknolojiyi yani otomasyonu eklemelisiniz, hem git-gel maliyetinizde düşecektir.
Sayın Yalandünya Kardeşim Merhaba.
Katkılarınız ve düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Biz Manisada olduğumuz için iklim yönünden biraz şanslı sayılırız ama siz bu işin içinde olduğunuz ve teknolojiyi bizden daha iyi kullandığınız için bence daha şanslısınız.
T tipi yerine merdiven tipi sistemi kullanmayı çok istiyorduk. hatta saykap kanallarımızı merdiven sistemine göre aldık. görüştüğümüz uzmanların hiç biri merdiven sistemini önermedi. görüştüğünüz uzmanlar kimdi diye sorarsanız: Sayın Prof. Dr. Hüdai YILMAZ hoca, Sayın Kudret TEZEL bey, Sayın Oğuz Alper YEĞEN bey , nc tarımdan Sayın Cahit Yeşilova bey, Gıda Taım ve Hayvancılık Silifke ve Anamur ilçe müdürleri merdiven sistemini önermediler.
kendimiz en azından deneme yapabilirdik ama ısrarla T sistemini önerdikleri için ( bazı uzmanlar ise düz sistem önerdiler) T sisteme karar verdik. bu karar verme sürecimiz ise çok uzun sürdü. Merdiven sistemini kullanan Mtugrul hocam gördüğümüz kadarıyla başarılıydı ama anamurda merdiven sistemini kullanan başka üreticilerin zarar ettiğinin duyumunu aldık. merdiven sistemini kullanıp başarılı olan yetiştiriciler bilgi verebilirlerse çok memnun oluruz.
Sayın yalandünya veteriner hekim olarak tarım ilçe müdürlüğünde çalışıyorum ve mutlaka otomasyona ihtiyacım var. sera bekçisi sulamayla ilgili kısmı halledecek ama ısı nem-havalandırmayla ilgili kısmı halledecek otomasyona ihtiyacımız var. antalya fuarında bir takım görüşmelerimiz oldu ama Sayın Kudret hocam bir otomasyon düzeneği hazırlamakta. Sayın hocamdan çalışmalarının sonucunu merakla beklemekteyiz. elimizdeki dökümanlarda besin eriğinin ısıtılmasıyla bitkinin dondan korunacağıyla ilgili bilgiler var. ayrıca dondan koruyucu örtüler var. bu konuda bilgiye ihtiyacımız var. konu hakkında bilgisi olan arkadaşların paylaşımlarını bekleriz.
Sayın yalandünya kardeşim. çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim. selamlar... saygılar...

Eski 25-12-2012, 23:11   #58
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
çilek dikim saksılarınızı hangi firmadan aldınız firma bilgilerini yazarmısınız
Sayın idris şenol kardeş merhaba.
çilek kanallarımız SAYKAP olup Saygın Plastik ürünüdür. kalite ve fiyatı araştırdıklarımız içindeki en ideal kanallardı. firma linki aşağıdadır. selamlar... saygılar...
www.sayginplast.com.tr

Eski 25-12-2012, 23:16   #59
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Vetman996,

Sera otomasyonu neleri kapsamaktadır? Neler kontrol edilmekte neler kullanılmaktadır?Yaptığınız görüşmelerden edindiğiniz fikirleri paylaşabilir misiniz ?

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 01:29   #60
Ağaç Dostu

Sevgili Vetman Kardeşim,
Seranı çok beğendiğimi daha önce yazmıştım. T sistemi de çok güzel olmuş. Kardeşim dediğin gibi sana otomasyon şart. Ben şunu merak ediyorum. Görüntü yanıltmıyorsa sistem enlemesine üç kanal. Fotoğraftan gördüğüm T nin genişliği yan yana üç kanaldan fazla. Düz sistemde sanki aynı genişliğe daha çok kanal sığacak gibi. Eğer öyleyse niye düz sistem yapmadınız. Sanki yerden kar etmemişsiniz gibi. Tabi ben resimden yanılmışta olabilirim.
Düz sistemde kanallar arası, bitkinin ve meyvenin sarkacağı boşluğu da düşünüyorum.
Tekrar hayırlı olsun. Allah sinerinle bol ürün ve kazanç versin.
Halil Balaban

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024