agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Halil Balaban

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2012, 20:33   #1
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Topraksız Tarımda MİNİSERA uygulanabilir mi?

Merhaba Arkadaşlar
Topraksız tarımda ilk yatırım maliyetleri oldukça yüksek. Maliyetlerin aşağı çekilebilmesi için bu işe gönül vermiş arkadaşların biraz daha kafa yorması gerektiğine inanıyorum. Sayın Kudret hocam bize çok değerli katkılarının yanında Sera Bekçisini hizmetimize sundular.

Minisera (Bakınız ekteki link)topraksız tarımda kullanılarak başarı elde edilebilir mi acaba? Hatta Minisera yerine plastik kola şişelerinin (2.5 litrelik) veya 5 litrelik su şişelerinin alt kısmı kesilip minisera gibi bitki üzerine konulmasıyla sera yapım maliyetinin önüne geçilebilir mi? Ben çok kısa bir zaman içinde bunu denemek istiyorum. Başarılı olabilirmiyim. ne dersiniz?
http://www.tebkobitv.com/video/turki...FUpd3godb3oALQ

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 13:29   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-11-2012
Mini Sera minnacık sera

Belli ki mini sera sistemi ile uğraşan kişiler ya bu forumda yok ya da cok yeni bir sistem oldugu için zaman gerekiyor.

MehmetFatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 13:53   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Daha önce şimdi hatırlamadığım iki sitese mini sera örneği görmüştüm. Birinde yabancı imalatlar satılıyordu. Otomatik sulamalı ve örtülü cıhazlardı. Diğeri ise Türk malı, asetat benzeri bir plastikten oluşan bitkiyi örten bir örtüydü.
Birincisi zaten topraksız tarımın kendisi, ikincisi ise küçük bitkilerin üstünü tek tek örterek hem topraklı hem topraksız tarım için kullanılabilecek kapak bezeri bir aparat. Bu anlamlarda mini sera topraksız tarımda da kullanılabilir.
Sevgilerimle, sağlıklı kalın.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 13:56   #4
Ağaç Dostu

Üstteki koyduğunuz linke bakmadan yazmıştım. Anlatmaya çalıştığım yerli mini sera linktekidir. Mutlu kalın.
Halil Balaban

Eski 18-11-2012, 20:28   #5
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Halil Bey merhaba.
Ticari olarak üretilmiş MİNİSERAyı kullanan üretici tanıyormusunuz veya deneyen arkadaşlar var mı acaba.

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2012, 09:59   #6
Ağaç Dostu

Ben böyle bir çalışma yapıldığına hiç rastlamadım. Zaten sizin düşündüğünüz pet şişe örneği de o linkteki mini seranın aynısı. Şişenin ağzını kapattınızmı olay biter. Bu şekilde bir kaç fide ile deneme yapabilirsiniz. Zaten şimdi havalarda müsait duruma dönüyor. Ancak profosyonel anlamda düşününce; her bir iş için binlerce bitkinin örtüsünü aç kapa müthiş bir angarya yaratır. İşçilik maliyeti bir yana, zaman olarakta işe yetişilmez. Velhasılı kelam böyle bir şey ancak balkonda bahçede kendine birşeyler yetiştiriliken kullanılabilir. Benim düşüncem böyle.
Halil Balaban

ismail 55 beğendi.
Eski 28-11-2012, 01:16   #7
Ağaçsever

Denemekte fayda var genede 1000 lerce olmasa da 1000 e yakın çilek aç kapa yapılabilirmi acaba?Ayrıca dikimden hasada kaç defa aç kapa yapılır ki?Deva plastigin ürettiği mini seralar 2 boy,büyük olan 50x55 sanırım 50 taban 55 yukseklik de kanımca ileriki aşamalarda yeterli olmaz ancak 55cm yuksekliği gecmeyen sebzelerde işe yarar herhalde!

Eski 28-11-2012, 14:06   #8
Ağaç Dostu

Sevgili Mehmet Fatih,
Eğer yapmayı düşünürsen yapılır. Bana kalırsa önce bir tane numune isteyin malı bir tanıyın 50 cm. Taban çilek için yeterli. Pazarlık için bana kalırsa internet yerine telefon kullanın. Telefon yüzyüze konuşmaya daha yakın. Size özel mesajla bazı şeyler söylemek istiyorum. Sevgiyle, hoşça kalın.
Halil Balaban

Eski 28-11-2012, 16:26   #9
Ağaçsever

Gerektiği takdirde direk satış yerine gidebiliriz ilk etapta deneme yapacağımız için numune bazında miktar belirtip almayı düşünüyoruz saygılar.

Etiketler
minisera, sera bekçisi, topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024