agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-12-2010, 12:29   #1
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Stok Çözeltide Kayıp oluyor mu ?

Ben seramda kolaylığı için Stok çözelti ile formül hazırlamaktayım.
Eskiden tasfir etmiyordum fakat tek tek gübreleri her gün tartmak zaman aldığı ve sıktığı için stok çözelti tercih etmeye başladım.

A ve B tanklarım var. Demiri çöktüğü için tartarak ekliyorum. İz elementlerimde tek tek şişelerde ml olarak ekliyorum.
Name:  tanklar.jpg
Views: 1805
Size:  13.9 KB
B Tankına 20 lt su MKP ekliyorum, Kullanırken 1 tona 1 lt ekliyorum.
A tankına 40 lt su Üre , Potasyum Nitrat , Kalsiyum Nitrat , Amonyum Nitrat ekliyorum, Kullanırken 1 ton suya 2 lt. ekliyorum.
Tankların içinde 2ton/saatte suyu devir daim eden akvaryum motorları var.
Suyun buharlaşmaması için stok çözeltiyi az yapıyorum 5-6 gün sürmüyor yenilemem.
Bu zaman aralığında gübredeki herhangi bir elementte uçma olur mu ?
Bu değerleri(Besin eriği formülümü) çok etkiler mi ?

Ben çözeltileri alırken kapakları açıyorum normaldede kapaklarımda hortum delikleri filan var.Uçuyorsa nasıl bir önlem almalıyım?

Bunun için şöyle bir deney yapsam faydalı olurmu.
Yeni hazırladığım 2 stok çözeltiden 500ml kaplara koysam Ec ölçsem sonra belirli bir süre sonra tekrar ölçsem farkı gözlesem.Böylede hassas bir değerleme yapabileceği düşünmüyorum.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2010, 13:23   #2
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Delimus,

Bence stok çözeltinin içine kattığın hiç bir kimyasal gaz formuna geçip uçamaz. Belki sadece çökelerek tabana iner ve bidondaki sıvıdan iyice çalkalayarak karıştırmadan örnek alırsan dibe çöken kimyasalları eksilmiş olarak hissedebilirsin.

Bence bidonlardan sadece su buharlaşarak eksilir ve buda çözeltinin EC sinin yükselmesine yol açabilir. ama güneş görmeyen korunaklı bir yerde durursa buda minimum seviyede olur.

Fakat stok çözeltiden sıvı alarak tanklara katarken stok çözeltiyi mutlaka iyice karıştırıp bütün kimyasalların homojen olarak su içinde dağılmasını sağlamanı öneririm. Büyük bidonları çalkalayamayacağına göre mekanik olarak karıştırmak tek çözüm olur diyorum.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2010, 17:16   #3
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Zaten suyun buharlaşmaması için önlem aldım,Stok çözeltiyi kullanmadan öncede karıştırma işlemi yapıyorum ama özellikle azottan korkmaktayım,kayıp oluyormudur acaba onu merak ediyorum.
amonyum sülfat için "amonyum sülfat gübreleri toprağa karıştırılmaması durumunda azotun büyük bir kısmı havaya uçar ve azot kaybı meydana gelir."
Üre için "Zira gübrenin en önemli içeriği olan amonyak uçarak azot oranı büyük ölçüde kayba uğrar"
Benzeri mesajlar var ama ayrıntılı değil.
Sanırım amonyum azotu uçuyor.Genelde gübreleme dönem için bahsedilmiş ben 1 hafta geçirmiyorum stok çözeltiyi yenilemekte belkide bu zaman aralığında kayıp çok azdır.

Eski 25-12-2010, 19:44   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili delimus, gübredeki NH4 ( amonyum ) un amonyak (NH3) gazına dönüşüp ortamı yani toprağı terk etmesi için toprak PH ının 7 nin üzerine çıkması lazım.
Yani amonyum un amonyak gazı olup uçması için PH önemli. Besin eriyiğinde PH 7 veya yukarı çıkmassa sorun yok diyebiliriz. ama 7 nin üstüne çıkarsa amonyum amonyak a dönüşerek uçabilir. pH 7 den yüksek zamanda uzunsa NH4 ( amonyum) un hepsi kaybolabilir diye düşünüyorum.
Besin eriyiklerinde PH ın 7 ve üzeri olmasına müsaade etmediğin sürece için rahat olsun, problem olmaz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2010, 21:09   #5
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Çok saol kudret abi , Yarın ilk işim tankın ph'ı ölçmek olucak,düşürmek için sülfürik asit kullanmamda bir problem olmaz sanırım 6 civarına getirtirim.
Tekrar çok saol, epeydir kafamdaydı bu problem ,ellerinden öperim.

Eski 25-12-2010, 21:44   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
stok tanklarının PH ının özellikle A tankının PH ının 7 olacağını düşünemiyorum zira kullanılan tuzların büyük kısmı asidiktir. B tankında özellikle kalsiyum nitrat tankında gübre olarak kullanıyorsan ki %100 öyle olduğunu düşünüyorum % 15,5 azotun %14 ü nitrat, %1,5 u amonyum azotudur. bu tanka dikkat etmek gereke bilir.Ancak tabiiki A ve B tanklarının muhteviyatını bilmediğimden bu satırlar sadece bir hatırlatmadır.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 05:58   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Bu yazılardan bir çalışma konusu çıktı şimdi.

Yeni hazırlanmış ve 3 ay ağzı açık bekletilmiş çözeltideki azot miktarını ölçmek. Elimizde 90-1100 nm aralığında çalışabilen spektrophotometre var. (Genesys 10) Bununla bunu nasıl ölçeriz bir araştıralım. Bilgisi olanlardan veya araştırma kabiliyeti olanlardan paylaşım bekleriz.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 08:48   #8
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Dün Ölçtüm, 2 tankımda 5.5-6 PH arasında, bu yüzden içim rahat,Kudret abi saolsun...

Eski 24-01-2011, 08:39   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
ben bu konuda birşey sormak istiyorum. besin deposundaki çökelti mutlaka karıştırılmalımıdır, çökelti zaten tuz değilmi gübrenin içerisindeki yani kalsiyum,azot,potasyum vs yani gübrenin tuz haricindeki kısmıda çökme yaparmı?

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 17:02   #10
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Çökme yapıyor, bu yüzden karıştırılmalı ben saatte 2 ton su basan akvaryum motorları taktım çözeltilerimin biri 40 lt diğeri 20 lt, kullanmadan en az 15-20 dk. önce çalıştırıyorum motorları , çözeltiyi kulanmadan öncede kapla karıştırıp öyle alıyorum.
Demiri hiç eklemiyorum stok çözeltilerine.

Eski 22-01-2013, 18:13   #11
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
merhabalar
konu eski fakat sormak istiyorum.Demiri niçin ayrı veriyorsunuz sebep çökme ise zaten karıştırılıyordu bildiğim kadarıyla.Ben stok çözeltiye karıştırıyordum sorun olacaksa bende ayrı verebilirim.

casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 07:20   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casper1 Mesajı Göster
merhabalar
konu eski fakat sormak istiyorum.Demiri niçin ayrı veriyorsunuz sebep çökme ise zaten karıştırılıyordu bildiğim kadarıyla.Ben stok çözeltiye karıştırıyordum sorun olacaksa bende ayrı verebilirim.
Demir içeriye koyduğunuz mineraller içerisinde çökme yapmaya en yatkın element özellikle pH aralığı 7 yi geçmesi gibi bir durum olursa çökme yapar açıkçası demiri ayrı eklemeye gerek yok şelatlandıktan sonra (Türkçe olarak bu kullanılıyor sanırım) demir herhangi bir sorun teşkil etmez yalnızca ışıktan etkilenmemesi(oksitlenmemesi) için koyulaştırılması gerekir.

Küçük bir dip not stok tanklarında çökelme olmaması gerekir A ve B tanklarına genellikle biri sülfatları biri nitratları alacak şekilde dağıtılır ortak iyon etkisinden ötürü. Benim gördüğüm tahta bir sopa ile karıştırmak en fazla arada yeterli olmaktadır. Eğer çok çökelme oluyorsa formülü bir kontrol etmekte fayda var.

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 15:39   #13
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Potasyum nitrat tan kaynaklanan toz kıvamında çökme oluyor.Daha karıştırmaya başlamadan küçük dalgalanmada dağılıveriyor.Bu normal sanırım.

casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024