agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni57Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2013, 12:56   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
...

Topraksız tarımı öğrenmek, dünya trendini yakalıya bilmek adına gösterdiğiniz alaka memleketimiz adına bir kazançtır. Başarılar dilerim.
Bu sabah Manisa_ Salihliden döndüğümde birkaç gündür bakamadığım forumlara bir göz atmak istedim. Birde ne göreyim?.köy kahvesinde ihtiyarlar toplanmış seni beni onu bunu çekiştiriyorlar. Kendilerine çok uçuk gelen konu hakkında ahkam kesip fetva veriyorlar. ...

Hepinize sevgiler selamlar.

Merhaba Kudret hocam.

Fikirlerinize katılmamak mümkün değil.

Ülke olarak zirai potansiyelimiz ve mevcut potansiyeli değerlendirme adına kat ettiğimiz mesafeyi ele alacak olursak (bu işi profesyonel yapan işletmeler hariç)emekleme safhasındayız diye düşünüyorum.

Nedense, değişen,gelişen yeni üretim tekniklerine karşı toplum olarak menfi bir direncimiz var.

Halil Balaban beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 13:29   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MANİFESTO Mesajı Göster
Merhaba Kudret hocam.

Fikirlerinize katılmamak mümkün değil.

Ülke olarak zirai potansiyelimiz ve mevcut potansiyeli değerlendirme adına kat ettiğimiz mesafeyi ele alacak olursak (bu işi profesyonel yapan işletmeler hariç)emekleme safhasındayız diye düşünüyorum.

Nedense, değişen,gelişen yeni üretim tekniklerine karşı toplum olarak menfi bir direncimiz var.
Çok basit sayın MANİFESTO, onu hazmedebilecek kültür ve bilgi olmayınca sizin ona ayak uydurmanız onun dilinden konuşmanız zordur. En kolayı sizin anlıyamadıklarınızı sistemin yanlışlarıymış gibi lanse etmek, ve kendinizi buna inandırmaktır.

Halil Balaban beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 15:09   #63
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Sayın Kudret Tezel Hocam hoş geldin. 2009 da üye olduğum bu forma yazı yazabilmek cesaretini neredeyse üç yıl sonra bulabildim. Hala her aklıma geleni yazmakta tereddüt ederim. Düzey tutturabilir miyim, kıymetli forum üyelerine ayak uydurabilir miyim? Diye endişe ederim.

Ama başka üyeler bu özeni gösterir mi bilmiyorum . Hangisi doğru onuda bilmiyorum.

Düzenleyen malina : 07-01-2013 saat 15:49 Neden: Bir kısım silindi
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 15:39   #64
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
haklısın arkadaşım haklısın. ben sadece forumun muhabbet havası bozulmadan konuşalım diyorum. aynı fikirdeyiz. bilinçli tarım vesselam

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 15:51   #65
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Merhabalar sevgili vetman,... Topraksız tarımı öğrenmek, dünya trendini yakalıya bilmek adına gösterdiğiniz alaka memleketimiz adına bir kazançtır....
Merhaba Değerli Hocam.
Sizi misafir etmekten büyük onur duyduk. değerli bilgilerinizi, fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. sera bekçisi gibi mükemmel bir aleti bize ve memleketimize kazandırdığınız için de ayrıca teşekkürler... sera bekçisi varken gözümüz arkada kalmıyor. suyumuzun Ec değeri yüksek ama şebeke suyu kullanarak Ec değeri daha uygun seviyelere gelecektir.
Kıymetli Hocam. Form dediğiniz gibi köy kahvesine dönmüş. yazılanları okuyunca zevk almıyorum forma yazma heyecanımı kaybediyorum. Biz topraksız tarımda başarılı olabilmek için yola çıktık ve gemileri yaktık ya başaracağız veya başaracağız. en ideal yöntemleri tabi ki bulacağız ama bu kısır tartışma ortamında paylaşımda bulunmanın zor olduğunu yeni öğreniyorum. topraksız tarımın başındayız hocam: bizim öğrenecek çok şeyimiz var...selamlar... saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 15:56   #66
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Biz topraksız tarımda başarılı olabilmek için yola çıktık ve gemileri yaktık ya başaracağız veya başaracağız. en ideal yöntemleri tabi ki bulacağız ama bu kısır tartışma ortamında paylaşımda bulunmanın zor olduğunu yeni öğreniyorum. topraksız tarımın başındayız. bizim öğrenecek çok şeyimiz var...selamlar... saygılar...
biz de bunun için burdayız. sabırla saygıyla yazmaya, öğrenmeye, paylaşıp öğretmeye devam

Eski 07-01-2013, 16:53   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili Halil Ağabey,

Bence bunları forum yöneticisi 'malina' gerekli birşekilde düzenleyecek ve gerekeni yapacaktır diyorum ve bu konunun kapanmasını istiyorum.

Şimdi gelelim konununda başlığı olan 'Topraksız Tarım Kırılma Noktası' başlığını hep beraber, samimi, dürüstçe, ayağı yere basan ifadelerle, bilgilerle donatalım ki hem topraklı hemde topraksız yapan arkadaşlar ne demek istediğimiz anlasın, ona göre yola çıksın, planlamalarını ona göre yapsın. Lütfen kimsenin sonu hüsran olması, korkmadan irdeleyelim konuları, topraksız tarım yapacağız diye varımızı yoğumuzu ortaya koyarken olması gerekenleri madde madde sıralayalım.

Diyelimki şu şu doneleri yerine getirdiyseniz 'topraksız tarıma' ticari olarak girin diyelim.

Sevgili Vetman996 kendi konusunun altında huzursuz olduğu forumun havasında olmadığını belirtmiş bence tam tersi hep beraber doğruyu bulacağız, doğruyu bulacağız derken yapılması gerekenleri bilelim, emin adım atalım,sorular var ise kafamızda ticari girmeyelim, uzun süreler Ar-geler yapalım,araştıralım, öğrenelim, paslaşalım.

Eğer benim bu anlattıklarım baştan planlansa ve öğrenilseydi, veya konunun ne kadar ciddi olduğu alıgılanabilseydi özellikle vetman996 bu kadar rahatsız olmayacak kendinden emin, dimdik yoluna devam edecekti.

Ben bu 'RÖNESANS' devrimi olarak gördüğüm konuları başlıklar halinde hazırlayacağım gelin hep beraber, tek tek bütün konuları irdeleyelim.

Ancak 1 tek şartım var, kendilerini duayen olarak gösteren tüm arkadaşlarda samimi, gerçekten, yüreklerini koyarak katılsınlar bu konulara, besin satacağım veya başka bir enstrüman satacağım kaygısı olmadan dürüstçe...

Hadi başlayalım....

bargiran ve ekizilaslan beğendi.
yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 16:53   #68
Ağaç Dostu

Toplumlar muhafazakar yapıya sahiptir,yeniliklere ayak direrler.

Herhangi bir alanda kendilerine sunulan yeniliklere ön yargıyla yaklaşır adeta yenilikte, açık ararlar.

Türkiyenin batısında topraksız tarımı tartışıyoruz.Şu an doğu ve güneydoğuda topraklı seracılık tartışılıyor.

Doğu ve güneydoğuda üreticiye sunulan teşvikler neticesi son 4 yılda dekara maliyeti 100 bin TL yi bulan modern seralar kuruldu.Fakat sürecin iyi yönetilememesi neticesi bu bölge 4 yılını kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor.
Topraksız tarımda sistemi anlayamayıp ayak direyenler gibi bu bölge insanıda bölgelerinde turfanda üretimin karlı bir uğraş olmadığına dair zanna kapıldılar.
Halbuki hatalı olan turfanda üretim değil,üretimde kullanılan meteryaller ve insan faktörüydü.Onlarda aynı hataya düştüler ve sisteme kabahat buldular.

malbman beğendi.
Eski 07-01-2013, 17:01   #69
Ağaç Dostu

MADDE1 : Topraksız teknik bir işmidir ? Hatta yeni bir bilim dalı diyebilirmiyiz???

Eski 07-01-2013, 17:12   #70
Ağaç Dostu

Topraksız tarım teknik bir iştir.Topraklı üretimden ayrı olarak kendine özgü üretim teknikleri vardır.

Topraksız tarımda amaç; birim alanda verimliliği arttırma adına üretimde kullanılan sulama,besleme,koruma ve kontrol meteryallerinin denetlenebilir bir ortamda sağlamasıdır.

Yeni bir bilim dalı olmaktan ziyade zirai bilimin (ülkemizde) yeni bir dalıdır.

Eski 07-01-2013, 17:23   #71
Ağaç Dostu

k olarak maddenin altına ben şerh koyayım, bakalım neler çıkacak göreceğiz sonucu;

Evet Hadi başlayalım...

Evet 'Topraksız tarım' teknik bir iştir, hatta yeni bir bilim dalıdır, diyebiliriz, nedeni ise mozama beyin videosunu izlemeyen kalmamıştır sanırım, orada yapılan mesela bilimsel bir çalışmaydı, bitkinin istediği tüm formlar istediği oranda kontrollü birşekilde verilerek yanılmıyorsam 1 kökten 13000 domates alınmıştı, ancak beyler buraya dikkat orası bir laboratuar ortamıydı, balkon veya teras değil, siz diyeceksinizki biz mozama beyin yetiştirdiği gibi domates yetiştirmeyelim ancak 'topraksız tarım' konusu işte burda kırılıyor zaten, topraksız tarım yapacak olan kişi ben topraklıya göre 2,5,8,10 katı ürün alacağım harika bişey çıkacak ortaya çokta kazanacağım umuduyla giriyor, ancak kazın ayağı öyle değil bence, neden?

1-Bence 'topraksız tarıma' girerken direkt olarak ticari girilmemeli, uzun süren Ar-geler yapılmalıdır, farklı bitkiler denenmeli, uzun bir yol katedilmelidir.
Çilekte olan besinin domateste kullanılamayacağı aşikar kullanırsak nasıl bir lezzet çıkacağı ise tam bir piyango olur sevgili dostlar.

Platformları yavaş yavaş büyütmeli, balkonda olan sistem serada olmayabilir, nebileyim drenajın test edilmesi lazımdır, veya birikmeler oluyordur, tüm bunlar,görerek sistematik bir şekilde çözülmelidir.
Yani ilk önce kafamıza bu işin sıradan bir iş olmadığını sokmalıyız, topraktaki toleransın burada olmadığını hata affetmediğini bilmeliyiz.

2- Basit bitkilerle başlamalıyız, kıvırcık,marul,maydanoz,soğan,çilek v.s. gibi.
Domates ile başlamamalıyız hele kavun gibi meyvelerlede başlamamalıyız, sebebi ise topraksız tarımın dışında olan unsurlarda var, örneğin domateste dölleme için bambu arısı gerekirken, kavunda direkt olarak bal arısı kullanılmalı gibi.
Aslında herşeyden önce topraksız tarım yapacak arkadaşlar, topraklı tarım yapmışlarmı? Yapmışlarsa kaç çeşit ürün yetiştirmişler, ama kendi ihtiyaçları için ama ticari amaçlı.
Bunlarda çok önemli konulardır.
Hayatında hiçbir şey ekmeyen veya 2 senedir, balkonda saksıda birşey yetiştiren birisi nasıl olurda topraklıda 30 yıldır ekip, dikmiş birisine bişey öğretmeye kalkabilir, anlayamıyorum.
Ben çocukluktan çiftçiyim, belki 100 çeşit sebze yetiştirmişizdir, hem kendi ihtiyacımız için hemde ticari olarak satıp para kazandıklarımızda dahil.
Her sebzenin kendine göre bir derdi vardır, hepsini mevlam ayrı ayrı yaratmış.

3- topraksız tarıma direkt olarak atlayacaklar ise; eğer cesaretleri var ise 1 kişiye bağlı kalmasınlar, yapılan sistemleri görsünler, onlarla görüşsünler ama kimse formül vermez dimi,
ozaman konusunda uzman bir veya birkaç mühendis bulsunlar, ama nasıl bulacaklar oda ayrı bir konu, bulsanız nekadar ücret isteyecek bu kişiler...

Ben diyorumki ufak ufak giriniz, sistematik bir şekilde büyütünüz...

Devam Edeceğim...

Eski 07-01-2013, 17:24   #72
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
topraksız tarımın sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir .Insan kontrolünün her zaman mümkün olmaması açısından elektronik ve mekanik bilimlerinide barındırmak zorundadır.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 23:17   #73
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Konu toparlanmaya başlanmış. bence ayakları üstüne basan şeyler söyleyip insanımıza yavaş ama emin adımlarla gideceği bir yön vermeliyiz.
mesela ben de yalandünyanı dediği gibi marul ve soğana yöneldim. önce onları anlayıp sonra herkesin az çok hedefinde olan domatese bakacağım. zaten ticari için planım -Kudret Beye de bahsetmiştim- 5 yıl idi.
aynı minval üzere yoluma devam ediyorum.
herkese kolay gelsin

smnvrl beğendi.
Eski 10-01-2013, 20:26   #74
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
selam arkadaşlar birkaçgünden beri işlerimden dolayı fazla forma bakamdım
kırılma noktalarından birini öncekigün çileklerimde yaşadım
bildiğiniz gibi balkonumuda yaklaşık 100 kökün üzerinde çilek mevcut
kokopitte çilek yetiştirme işine ilk kez girdik,nasıl besin vereceğmizi ve ec,ph
sabitleme işleri hakikatten zor,bu iş için otomatik sistem şart
çileklerin yapraklarında biranda yüksek ec dolayı kuruma ve çilek gelişimi bıcak keser gibi durdu ,doğru bildiklerimizi unutup çilekleri kurtarma telaşına düştük ,kudret tezel ve roa ya rica ettik sağ olsunlar yardımcı oldular az önce yavrularımın yanından geldim ölen yaprakları aldım alttan gelen taze sürgünler kefeni yırttıkların habercisiiydi )
firigo çileklerleri ekim ayında ekilseydi daha güzel olucağ kanati ******* doğru
ec deyerleri 800 ile başlamak ve daha sonra sıra ile 1000 kadar yükselmek ve çiçek aşamasına gelene kadar 1200 ,,1300 de kalmak meyve döneminde yanlış yönlendirmeyim o aşamaya gelmdim
çilekler ilk dönem içinde olduğu için düşük ec de kalmadık ,,,
üstadın dediği gibi amatör aç gözlü oluyor ,biran önce çilek yeme hevesi biz daha çok geciktirdi
ph 5,80 ec 1000
yeni sürgünler geliyor

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 09:18   #75
Ağaç Dostu

mtugrul33 ağabey,

Gözlerim forumda hep senin o amatör gibi görünen ancak tıkır tıkır çalışan
A tipi raflı sistemde çileklerini arıyor.

Ancak sana birşey sormak istiyorum ağabey, yanlış hatırlamıyorsam sen sisteminde
drenaj kullanmıyorsun yani çileklere verdiğin besinli suyu daha sonra tahliye edip seradan atıyorsun yanlışmıyım ben böyle biliyorum.

Peki senin çileklerin sağlıklı ve homojen gelişmesinin sebebi sakın bu olmasın?

Yani besinli suyu tekrar kullanmaman!...

Saygılar, fotoları bekliyoruz...

Eski 28-02-2013, 09:07   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Sevgili Yalandünya,
Kullanılan besinli suyun tekrar homojen olarak besin değerlerinin takviyesi manuel olarak oldukça zor bir iş.Benim bunu tekrar kullanmam için artı masraflar yapmam lazım.Şu anda çilek satışlarımla biraz olsun nefes almaya çalışıyorum.Bu yıl fide yenilemesi dışında herhangi bir masraf etmedim.Biraz geri dönüşüme bakmam lazım.Benim sera alanının su kaynağına oldukça uzak olması beni otomasyondan uzaklaştırıyor.Fotoğraf makinemin tamiri bitince son durumları sizlerle paylaşacağım.Size çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygı ve selamlar..

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 11:20   #77
Ağaç Dostu

Sevgili mtuğrul33 ağabey,

Fotolarınız sabırsızlıkla bekliyorum.
Kullanılan besinli suyu döndürüp tekrar kullanılmasının mantıklı olmadığını düşünüyorum, bence ne kimyayla nede otomasyonla ilgili bir konu, tam laboratuarlık bir konu bu.
Bitki her dönem farklı besin maddelerini kullandığından, her ay besinli suda farklı kimyasallarda eksilme ve azalma olacaktır, EC değerini ölçerek bunu net ve tam anlamak, mümkün değil.
Dönen her besinli suyu laboratuar ortamında değerlendirip hangi kimyasalları bitki kullanmış, hangisi eksik sadece onları ilave etmek lazım diye düşünüyorum.
Zaten domates ağacı videosunda MOZAMA beyin yaptığıda bu tür bir sistemdir,yani bitki neyi istiyor, hangi dönemde neye ihtiyacı var, onu veriyor, bitki meyvesini oluşturmadan kalsiyum vermiyor yani.

Sanırım Oğuz ALPER'de besinli suyun tekrar kullanılmamasını tavsiye etmesinin bir sebebi vardır, ki olmasa oda az bir kimyasalla bu işi başarır, kimyasallardan müthiş kar ederdi.
3-5 dönümlük topraksız tarım raflı veya T sistem seralarda 1 yılda kullanılan kimyasal tutarı hiçte küçümsenmeyecek rakamlar yani. (açık sistemde)
Yazdıklarındanda şunu anlıyorum, topraksız tarım sistemi çok teknik bir iş
olduğundan donanım fazla,dolayısıyla maliyet/fayda analizi yapıyorsun, çokta
mantıklı hani. Geri dönüşümü görmeden bu işi büyütmek hata olur zaten.

Eğer foruma bu aralar uğrarsan sana 2 sorum var?
1- Çilek sezonunu kaç tl'den açtınız fiyatı nedir? (toptan)
2- Topraklı-topraksız 1 dekar yerden aldığın tonaj farkını yazarmısın, tahminende olsa...

Ellerinden öper,saygılarımı sunarım...

Bol kazançlar...

tahsinkuru beğendi.
Eski 06-03-2013, 12:18   #78
Ağaç Dostu

Sevgili Yalan Dünya 59,
Kullanılan besin çözeltisiyle ilgili olarak Sn.oğuz Alper Beyin söylediklerine katılıyorum.Kendisinin belirttiğine göre drenajdan geri dönen çözeltiyi topraklı bahçelerde kullanmak belki de en mantıklısı.Sizin sorunuza gelirse eğer;

1-Bu yıl çilek sezonuna 29 ekim 2012 de başladım(Tarlada).İlk ürünü 5 tl.den verdim.Aynı günlerde Antalya halinde fiyat 12 tl ve İstanbul halinde de 15 tl.idi.

2-Benim bu yıl topraksız ortamda 4000 çilek fidem var.Tonaj olarak 2-3 ton arasında bir ürün bekliyorum.Topraksız alanda bu yıl ilk hasadım Aralık ayında başladı.Çünkü fide dikimlerim ekim ayının 20 sinde oldu.

Şu anda birinci kalite çileğin fiyatı 2,5 tl.Tarladaki çileğim ise 22bin civarında fideden oluşuyor.Tahmini tonajım da 20 ton civarı olur diye düşünüyorum.

Bu işte iyi hesaplayıp ona göre kararlar alınmalıdır diye düşünüyorum.Size ve forumdaki arkadaşlarıma saygı ve sevgiler sunarım..

Eski 06-03-2013, 12:44   #79
Ağaç Dostu

Sevgili Mtuğrul33 Ağabey,

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, 1.kalite çileğin toptan 2,5 tl/kg olması
bence mantıklı değil, birileri bu işten acayip kazanıyorlar daha doğrusu bizlerden fazla kazanıyorlar, yanlışmıyım.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla;

Verim/Kıyas Analizi ; (mali müşavir olarak)

Topraksız tarım;

2500 kg/4000fide :0,625 gr/1 bitki

Topraklı tarım;

20.000 kg /22000 fide : 0,910 gr/1 bitki.

Aradaki fark bumu?

Hani topraksız tarımda 10 kat üretim/tonaj farkı vardı!..
Geçen aylarda bazı arkadaşlar forumda ısrarla bunu iddia ediyorlardı.

Mtuğrul ağabey fiyat düşük olmasına rağmen tarladaki çileğin tonajı yüksek olduğundan
seni bi nebze olsun rahatlatacağı kanaatindeyim.
Çilek zahmetli, ancak bir okadarda güzel bir ek gelir kaynağı yanlışmı düşünüyorum.

Saygılarımı sunar, ellerinden öperim sevgili öğretmenim...

Eski 06-03-2013, 12:53   #80
Ağaç Dostu

Sevgili mtuğrul ağabey,

Sanırım Topraksız tarım'ın tek ve enbüyük avantajı, daha küçük alanlarda fazla bitki ekilebilmesi,
başkada çok cazip, çok muazzam bir avantajı olmadığını düşünüyorum.
Ot v.s. konusunda ise yeni moda malç jütleri var (bez) olanlar,
onlardan tarlada kullanıldığında bu ot olayındanda fazlasıyla kurtulabiliriz diye düşünüyorum. Her nekadar bitki köklerinde otlanma olsada, genel olarak otlarda müthiş bir azalma olacak ve bitki tarladada daha hızlı ve sağlıklı yetişebilecektir diye düşünüyorum.

Bu sene 2 platformda topraklı-topraksız

100'er kök çilek ekip dikerek, hatta burada an ve an çarşaf çarşaf fotolayarak, topraklı-topraksız arasında 10 kat verim farkı olmadığını belgelemek istiyorum.
Bakalım ozaman neler olacak hep beraber göreceğiz.
Bu çilekler aynı anda ekilecek, aynı fide çeşidi olacak, aynı kültürel işlemler uygulanacak, topraklıdaki grupta toprağa göre besin programı uygulanacak, topraksızdaki ise cocopeate göre besin programı uygulanacak.

Topraklı topraksız olarak senin fikirlerinide merak ediyorum...

Eski 06-03-2013, 15:33   #81
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Yalandünya59, bahsettiğiniz verimsizlik tüm uygulamalar için mi yoksa sadece çilek için mi geçerli?Mesela domates ve marul verimi ve kalitesi ile ilgili şikayet yok galiba.En azından ben görmedim.

casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 10:52   #82
Ağaç Dostu

Sevgili Casper1,

Sevgili dostum, ben topraksız tarımın verimsiz olduğunu ifade etmiyorum, daha doğrusu şişirildiği gibi 10 kat verim farkı olmadığını iddia ediyorum.

Topraksız tarımın bana göre 2 önemli avantajı var:

1- Küçük alanlarda daha fazla bitki ekilebilir, buda 10 kat olmaz en fazla 2-4 kat olabilir.

Örnek Vetman996'nın serası; toplam yanılmıyorsam T sistemde 5500-6000 kök çileği var,
ve serası 288 m2.

şimdi benim seralarım 312 m2 ve hesabıma göre 3000 kök çilek ekebiliyorum (28-30 cm sıra üzeri sıra arası 35-40 cm olursa) daha sık ekersem dahada artabilir, yani topraksızda 6000 olsa 2 katı eder, yani 10 katı etmez.

2- Rafta veya merdiven sistemde olduğu için işçilik kolay olacaktır, eğil kalk olmaz.

Ot konusuna gelince sera zemini toprak ise müthiş ot olayı yine olacaktır, tek çözüm zemine beton atmak olabilir, onun maliyetinide bir yapınız 312 m2 yeri beton yapmak anasının nikahı tutacaktır, o paraya 5 katlık apartmanın temeli atılır yani.

Verim tonaj kısmına gelince toprakta 500 gr altında çilek alan duymadım,****** 750-900 gr alanlarda çok sayıda.

Topraksızda ise verim 600-1,2 kg arası oynuyor, oda 2 katı ediyor, ancak bu nasıl oluyor işte ben bunu anlatmaya çalışıyorum, denetimde Oğuz ALPER var ise, onun besin programını uygularsanız, vede ciddi kimyasal girdi maliyetini göze alırsanız elbette olacaktır, okadar besini bana versen ben bile heryerimden meyve çıkartırım.

Açık sistemde klasik 1 T tipi sistem (300 m2) 6000 kök'lük çilek serasının 1 yıllık besin ihtiyacının 1500-2000 Tl arası olduğunu tahmin ediyorum, ancak bunu en doğru cevabı Oğuz ALPER verecektir, benim tahminim bu sadece (açık sistemde).

Topraklı tarımda ise gübre masrafınız 150-200 'tl'yi geçmez.
Varın hesabını siz yapınız.

Topraksız tarımda en mantıklı ürün bana sırasıyla;
1- Kıvırcık,marul
2- Maydanoz
3- Çilek geliyor.

Domates ve salatalığı yazmaya bile gerek duymuyorum.

Ancak topraksız tarımda kıvırcık denemedim, tek denemediğimde bu ürün, bu forumda bir arkadaş topraksız tarımda kıvırcığın kesildikten sonra raf ömrünün çok kısa olduğundan, arabayla 1 tur atıp geldiğinde kıvırcıkların baygınlık geçirdiğinden solduğundan bahsediyordu.
Eğer böyle bir durum olursa o kıvırcıklarıda inan satamazsın, zaten my1981 nickli kardeşte hepsini hayvanlara yediriyordu sanırım.

Sevgili casper1, topraksız tarım sermaye işi, hemde büyük sermaye.
İnan hayal kurmak çok güzel ama, o internette gördüğün devasa domates seraları nasıl maliyetli bilsen, artı konusunda uzman mühendiste bulmak çok zor.

Ticari olarak girilecekse en az 20-40 dönüm ile milyon dolarla girilmeli, yurtdışından bukonuda uzman kişiler getirilmeli, uzay üssü gibi topraksız tarım seraları kurulmalıki, işte ozaman sanırım parayı koyacak yer bulamazsın diye düşünüyorum...

Saygılar, sevgili dostum...

Eski 18-03-2013, 08:00   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
Sayın yalandunya forumu takıp etmeye calısıyorum devamlı. Ama bu son yazdıgınız gercekten korkuttu benı. Nediyim

harunozbirinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 20:00   #84
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Ben de tarım yapmak için biraz yer aldım ama en büyük korkum bahsettiğiniz mesele, o kadar zahmet emek, sonra sen zarar et başkası oturduğu yerden fiyatı katlayarak köşe dönsün. Bu yüzden piyasada az bulunan ve piyasa sıkıntısı olmayan ürün arayışındayım.

Dediğiniz gibi ülke olarak bu konuda sıkıntıdayız.

Meyve ihracatında Hollanda'nın Belçika'nın gerisindeyiz.

Havalar düzeldikten sonra ziraat alanında düşündüğüm yatırımlara başlayacağım o yüzden sürekli araştırıyorum. Yerel verileri Türkçe sitelerden global verileri ise Hollandaca sitelerden. Adamlarda o kadar detaylı istatistiki bilgi var ki, (mesela: Fruit and Vegetables facts | Analysis of production and trade world wide )her şeyiyle çok profesyonel çalışıyorlar. Hangi ürün hangi ülkeye ne zaman ne kadar satılıyor vs...

Biz de ne yazık ki bir başsızlık var. Siz üretim ve pazarlamanın içinde olduğunuz için eksikleri ve yapılması gerekenleri ne güzel görüyorsunuz.

badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 19:02   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Merhaba
Sadece uretilen kiloya bakiyorsunuz, Arali ile Subat arasinda tarlada cilek var mi? O zaman kaca satiliyor? Topraksiz tarimin avantajinin birim alana daha cok dikmek degil sezon disinda uretebilmek oldugunu saniyorum. Bahar ve yaz sezonlarda Antalya da tarlada ekilen marul ile serada uretip rekabet olmaz, ama soguk tarlayi vurdugunda fast food a ve manavlara marulu ancak topraksiz tarim verebilir.

kuntin beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 09:16   #86
Ağaç Dostu

Sn.Kızıltan,Ben 29 ekim 2012 den itibaren kilosu 5 tl den başlayarak bu güne kadar çilek sattım.Kasım- Aralık-Ocak ve Şubat ayları içinde ortalama 2 tl den satışlarım oldu.Benim çileğin üretilmesiyle ilgili bir sorunum yok.Sorunum ürettiğim ürünün para ettirilmemesi.Çiftçiler örgütlenip kooperatifleşmedikleri sürece bu sistem devam edecektir.Çiftçilerimiz kimseye güvenemez hale gelmiş.Çileğin en fazla üretildiği bahar aylarında çilek fiyatları 1 tl ye kadar düşürüldü.Antalyada kilosu 3,5 ve İstanbulda 5 tl iken burada 1 tl den çilek satıyoruz.Bizlerin emeği ve alınteri üç beş komisyoncu ve Anamur Belediyesinin vurdumduymazlığı ile resmen sömürülmektedir.Bu duruma dur diyen bir Allahın kulu da çıkmıyor.Ben bu yıl yaklaşık 16 ton çilek ürettim.Ortalama satış fiyatım(tüm sezon ortalamam) 1,3tl.Yapılan masraflar ,iş gücü bu işin cabası.
Size başarılar dilerim.Saygılar..

Eski 22-05-2013, 10:41   #87
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
eline sağlık sayın hocam
üretenin kazandığı devede tüy ,asıl parayı kabzamallar götürüyor sağ olsun yöneticiler bu duruma göz yumuyor birlik olmanın daha zamanı gelmedimi
not sizin bahsettiğiniz tarihte çilek kg 7 tl idi istanbulda

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 11:00   #88
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Sn İdris Şenol,
Toplum bilinçlenmeden hiç bir gelişmenin olmayacağına inanmaya başladım.Ümid ediyorum üç beş arkadaşımla bir girişimde bulunur ve emeğimizi başkalarının yemesine izin vermeyiz.Kendimce bir araştırma içerisine girdim.İkna çalıışmalarını sürdürüyorum.

Eski 22-05-2013, 17:22   #89
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtugrul33 Mesajı Göster
Sn.Kızıltan,Ben 29 ekim 2012 den itibaren kilosu 5 tl den başlayarak bu güne kadar çilek sattım.Kasım- Aralık-Ocak ve Şubat ayları içinde ortalama 2 tl den satışlarım oldu.Benim çileğin üretilmesiyle ilgili bir sorunum yok.Sorunum ürettiğim ürünün para ettirilmemesi.Çiftçiler örgütlenip kooperatifleşmedikleri sürece bu sistem devam edecektir.Çiftçilerimiz kimseye güvenemez hale gelmiş.Çileğin en fazla üretildiği bahar aylarında çilek fiyatları 1 tl ye kadar düşürüldü.Antalyada kilosu 3,5 ve İstanbulda 5 tl iken burada 1 tl den çilek satıyoruz.Bizlerin emeği ve alınteri üç beş komisyoncu ve Anamur Belediyesinin vurdumduymazlığı ile resmen sömürülmektedir.Bu duruma dur diyen bir Allahın kulu da çıkmıyor.Ben bu yıl yaklaşık 16 ton çilek ürettim.Ortalama satış fiyatım(tüm sezon ortalamam) 1,3tl.Yapılan masraflar ,iş gücü bu işin cabası.
Size başarılar dilerim.Saygılar..
Sayın mtugrul Bey Merhaba.
Biz deneme seramıza çileği geç diktiğimiz için Nisan başı itibariyle satışa başladık. ilk satışlarımıza 4 tl.den başladık daha sonra 3 tl. olarak satışlar yaptık. Bugünlerde satışımız 2.5 tl. Bugünlerdeki problemimiz sıcak nedeniyle çileğin fazla dayanmayıp bozulmaya başlaması. Bu da satılabilirliğinin önündeki en büyük engel. Sizin bu konudaki önerileriniz nedir. Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 08:53   #90
Ağaç Dostu

Merhaba Sevgili Vetman,
Sizin satış fiyatlarınız,maşallah gayet iyi.Bol satışlar yapmanızı gönülden dilerim.Çileği hasat esnasında veya nakliyesi esnasındaki erimeler veya yumuşamalarının nedeni kalsiyum eksikliği ile veya çileğin cinsi ile ilgili olabilir.Kullandığınız formüldeki kalsiyum oranınız ppm olarak ne?Ben hydrobudy1.4 programını kullanıyorum.Kalsiyum oranım şu anda 170 ppm.Çilekleri toplarken kopardığınız çileği doğrudan kaselere koyarsanız iyi edersiniz.Çileği toplama kabına alıp daha sonra seçerek ikinci bir kaba aktarmayın.Bu erimeyi ve çileğin ezilmesine neden olur.
Selam ve saygılar..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024