agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2012, 23:08   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-09-2012
sincom / Çilek serası denemesi

Merhaba arkadaşlar...
Önce kendimi tanıtayım Yaşım 25..Gıda mühendisliği 2011 mezunuyum. Askerden temmuzda geldim ve bir işe girdim ama iş pek istediğim gibi olmadı ayrıldım..Sonra burda bi abimle beraber ne iş kursak diye düşünürken önceden beri hevesili olduğum ama kurmak için maddi ve manevi kaynağım olmayan sera işini düşündük ki bizim burada sera üzerine antalya gibi olmasada topraksız ortamda domates yetiştiren büyük işletmeler var..

Bu iş için hem sermaye hemde bilgi lazım bizde ikiside yoktu.Sadece nişanlım 2 yıllık seracılık mezunu ve 2 yıl domatesde deneyimi var onun haricinde bi bilgi tecrübe yok... Herneyse ben maddi kaynak bulmak için baya bi uğraştım kaç kişiyle görüştüm hatta en son kaymakamlığa gittim ama olmadı destek alamadım..Herşeyde vardır bi hayır derler şuan ******* almamışım diyorum sıfır tecrübeyle olcak iş olmadığını daha başlamadan öğrendim sayılır..

Şuan küçücük bir sera kuruyorum 6 m^2 baya küçük. bu serada hem azda olsa tecrübe sahibi olucam hemde burada çilek yetişirmi yetişmezmi yetişirse nasıl olur kazanç/maliyet onu öğrenmiş olucam bu sene..Eğer işler yolunda giderse seneyede Allah nasip ederse bi şekilde ticari amaçlı kurarız inşallah ama şuan bi denemem lazım

Deneme seramın malzemelerinin bir kısmını aldım bir kısmı yolda en kısa zamanda fotoğraflarınıda paylaşacağım...Başta kudret hocam ve bilgisine tecrübesine danıştığım ve danışacağım kişilere çok teşekür ediyorum..

Forumdada tecrübeli arkadaşların anbean desteğine önerisine görüşüne açığım...

Allah işimi ve işlerinizi rast getirsin kolay gelsin.

sincom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 10:11   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2010
Sevgili meslektasim bende 2004 gida muhendisligi mezunuyum. Insallah hersey gonlune gore olur forumda herkesin elinden gelen yardimi yapacagindan emin olabilirsin. Ayrica benden istedigin birsey olursa yardim etmeye hazirim. Iyi calismalar.

my1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 18:11   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sincom Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar...
Önce kendimi tanıtayım Yaşım 25..Gıda mühendisliği 2011 mezunuyum. Askerden temmuzda geldim ve bir işe girdim ama iş pek istediğim gibi olmadı ayrıldım..Sonra burda bi abimle beraber ne iş kursak diye düşünürken önceden beri hevesili olduğum ama kurmak için maddi ve manevi kaynağım olmayan sera işini düşündük ki bizim burada sera üzerine antalya gibi olmasada topraksız ortamda domates yetiştiren büyük işletmeler var..

Bu iş için hem sermaye hemde bilgi lazım bizde ikiside yoktu.Sadece nişanlım 2 yıllık seracılık mezunu ve 2 yıl domatesde deneyimi var onun haricinde bi bilgi tecrübe yok... Herneyse ben maddi kaynak bulmak için baya bi uğraştım kaç kişiyle görüştüm hatta en son kaymakamlığa gittim ama olmadı destek alamadım..Herşeyde vardır bi hayır derler şuan ******* almamışım diyorum sıfır tecrübeyle olcak iş olmadığını daha başlamadan öğrendim sayılır..

Şuan küçücük bir sera kuruyorum 6 m^2 baya küçük. bu serada hem azda olsa tecrübe sahibi olucam hemde burada çilek yetişirmi yetişmezmi yetişirse nasıl olur kazanç/maliyet onu öğrenmiş olucam bu sene..Eğer işler yolunda giderse seneyede Allah nasip ederse bi şekilde ticari amaçlı kurarız inşallah ama şuan bi denemem lazım

Deneme seramın malzemelerinin bir kısmını aldım bir kısmı yolda en kısa zamanda fotoğraflarınıda paylaşacağım...Başta kudret hocam ve bilgisine tecrübesine danıştığım ve danışacağım kişilere çok teşekür ediyorum..

Forumdada tecrübeli arkadaşların anbean desteğine önerisine görüşüne açığım...

Allah işimi ve işlerinizi rast getirsin kolay gelsin.
Salihli 'li misin?
Oralarda camarosa cinsi cilek yetistirildigini biliyorum.
Allah yar ve yardimcin olsun...

koyu yesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 20:13   #4
Ağaçsever

Çok mu amatör oldu acaba

Bugün olukları ve cocopeatleri ayarladım yarın damlamayıda kurayım yeni bir daha foto çekerim artık...

kasap.94 ve turhanengin beğendi.
Eski 15-10-2012, 20:33   #5
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Drenajı nasıl yapacaksın kardeş

çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 20:35   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi my1981 Mesajı Göster
Sevgili meslektasim bende 2004 gida muhendisligi mezunuyum. Insallah hersey gonlune gore olur forumda herkesin elinden gelen yardimi yapacagindan emin olabilirsin. Ayrica benden istedigin birsey olursa yardim etmeye hazirim. Iyi calismalar.

Çok teşekürler meslektaşım..Özeldemi devlettemisin ? kolay gelsin iyiakşamlar.

Eski 15-10-2012, 20:36   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koyu yesil Mesajı Göster
Salihli 'li misin?
Oralarda camarosa cinsi cilek yetistirildigini biliyorum.
Allah yar ve yardimcin olsun...
Evet Salihliliyim burda serada böyle birşey yok diye biliyorum tarlada köylerinde yetiştiren var ama..

Teşekürler saolun.

Eski 15-10-2012, 20:38   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçi5234 Mesajı Göster
Drenajı nasıl yapacaksın kardeş
Yarın drenajıda ayarlıycam fotosunu çekerim gönderirim nasipse trapez saç kestirdim onunla yapayım diyorum ama daha tam oturtamadım yarın ayarlıycam inşallah.

çiftçi5234 beğendi.
Eski 16-10-2012, 23:36   #9
Ağaçsever

Yeni Fotolar

Eski 22-10-2012, 09:18   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Selamlar, başarılar, dilerken ayrıca hoşgeldin diyorum....

İşçilik 10 numara harika olmuş ellerine sağlık eğim, drenaj vesaire diyecek laf yok.

Ancak demirler sanırım inşaat demiri çileklerde topal seralardada kullanılıyor, ****** orada yükseklik daha az, problem yaratmıyor, sende yükseklik mecburen fazla dolayısıyla demirleri hem dip noktalarından hemde birbirlerine bağlantı yaparak sağlama olarak sabitlemen gerekli, ondan sonra naylon çek bence.
Aksi halde rüzgarda sıkıntı yaşarsın...

Kolaylıklar diler, saygılarımı sunarım...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 14:43   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59 Mesajı Göster
Selamlar, başarılar, dilerken ayrıca hoşgeldin diyorum....

İşçilik 10 numara harika olmuş ellerine sağlık eğim, drenaj vesaire diyecek laf yok.

Ancak demirler sanırım inşaat demiri çileklerde topal seralardada kullanılıyor, ****** orada yükseklik daha az, problem yaratmıyor, sende yükseklik mecburen fazla dolayısıyla demirleri hem dip noktalarından hemde birbirlerine bağlantı yaparak sağlama olarak sabitlemen gerekli, ondan sonra naylon çek bence.
Aksi halde rüzgarda sıkıntı yaşarsın...

Kolaylıklar diler, saygılarımı sunarım...
Hoşbulduk teşekkürler önerin için fotodaki üst noktalardan bağlantı yaptım ama yinede daha sağlamlamak gerekiyor onuda ayarlıcaz inşallah kasımın ortasına kadar örtü çekmeyi düşünmüyorum şuan.

çiftçi5234 beğendi.

Düzenleyen sincom : 22-10-2012 saat 14:52 Neden: Fotoğraf eklememişim
Eski 22-10-2012, 14:50   #12
Ağaçsever

Fideleri dikebildik sonunda :)

Şuan çok iyi görünmüyorlar ama inşallah yeşerip güzelleşirler.

Eski 23-10-2012, 23:21   #13
Ağaçsever

Öncelikle kudret abiye çok ama çok teşekürlerimi selamlarımı saygılarımı iletiyorum.Allah senden razı olsun abi. Seni rahatsız ettiysemde özür dilerim tekrardan teşekürler Bu ilk foto kudret abi için gelsin

Sonraki fotolardada deneyimli arkadaşlara bir soru soracağım.Bu diktiğim fidelerden 5 tane bir arkadaşa verdim o arkadaşlar bu fidelerin yaşamadığını ölü olduğunu söyledi tamam 1 hafta içinde yaşayıp yaşamadığını anlarım ama şuan aklım gerçekten karıştı..Arkadaş dediki yeşil görmediğin fide ölüdür .Bende tecrübesiz olduğum için anlamadım ve sizlere soruyorum fotolara dikkatli bakıp yardımcı olurmusunuz fidelerim sağmı ölümü :S Yazan arkadaşlara teşekürlerimi iletiyorum saolun

Ve ölü olmadığını yani yeşerdiğini kaç günde anlayabilirim acaba?

not:şuan sera örtüsü çekili değil.

Eski 23-10-2012, 23:22   #14
Ağaçsever

kasap.94 beğendi.
Eski 23-10-2012, 23:23   #15
Ağaçsever

Eski 24-10-2012, 01:27   #16
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
siz söylemeseydiniz fide dikili değil sanıyordum. şaka şaka
resimlerden tam anlaşılmasada birkaç yeşil yapraklı dışında banada sanki kurumuşlar gibi geldi.umarım yanılıyoruzdur da fideleriniz düzelir

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 08:43   #17
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Merhaba inşallah bu fideleri satın almamışşınızdır yeşil yapraklılar hariç biraz zor görünüyor o fidelerler sökülmeyip yerlerınde kalsalardı yapraklanır meyve verirlerdi çünkü kök toprağa zaten tutunmuş olurdu ama bu dikdiğiniz fidelerin toprağa tutunması için yeşil aksam gereklıdir diye düşünüyorum bu benim gözlemlerim inşsallah yanılıyorumdur çilek kadar arsız bır bitki görmedim ben kolay gelsin...

kasap.94 beğendi.
-serap- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 14:22   #18
Ağaçsever

Eski 24-10-2012, 14:27   #19
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicea Mesajı Göster
siz söylemeseydiniz fide dikili değil sanıyordum. şaka şaka
resimlerden tam anlaşılmasada birkaç yeşil yapraklı dışında banada sanki kurumuşlar gibi geldi.umarım yanılıyoruzdur da fideleriniz düzelir
Teşekürler.Aldığım yere gösterdim fotoları biz gönderdiğimizde yeşildi o filizler bayrama kadar bakın sonra olmucaksa telafi ederiz dedi.Bakalım inşallah tutar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -serap- Mesajı Göster
Merhaba inşallah bu fideleri satın almamışşınızdır yeşil yapraklılar hariç biraz zor görünüyor o fidelerler sökülmeyip yerlerınde kalsalardı yapraklanır meyve verirlerdi çünkü kök toprağa zaten tutunmuş olurdu ama bu dikdiğiniz fidelerin toprağa tutunması için yeşil aksam gereklıdir diye düşünüyorum bu benim gözlemlerim inşsallah yanılıyorumdur çilek kadar arsız bır bitki görmedim ben kolay gelsin...
Bu fideleri satın aldım 0,50 tl den..İnşallah arsızlığını banada gösterirde tutarlar.Saolun yorumunuz için.Teşekürler

Eski 30-10-2012, 00:25   #20
Ağaçsever

Deneyimli arkadaşlara bir sorum var...

Şuan burada yağmur yağıyor ve benim deneme seramın üzeri örtülü değil bunun zararı olurmu acaba ? Teşekürler

Eski 04-11-2012, 23:44   #21
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Merhaba sincom kardeş.
Ben de salihlideyim ve sera kurma düşüncesindeyim. 16x33 ölçülerinde seraya uygun alan var. ilkönce 200 metrekare kadar kapalı sera düşünüyorum. başarılı olabilirsem 5 dönüm sera kurma düşüncesindeyim.
isterseniz serayı kurarken görüselim akıl akıldan üstündür. hem siz de deneyim kazanırsınız.
vetman996@mynet.com
deneme üretimi yapmak düşüncesindeyim. sitedeki arkadaşlara da soruyorum. siz olsanız , nasıl bir sera yapar ve ne dikerdiniz?

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 21:43   #22
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Merhaba sincom kardeş.
Ben de salihlideyim ve sera kurma düşüncesindeyim. 16x33 ölçülerinde seraya uygun alan var. ilkönce 200 metrekare kadar kapalı sera düşünüyorum. başarılı olabilirsem 5 dönüm sera kurma düşüncesindeyim.
isterseniz serayı kurarken görüselim akıl akıldan üstündür. hem siz de deneyim kazanırsınız.
vetman996@mynet.com
deneme üretimi yapmak düşüncesindeyim. sitedeki arkadaşlara da soruyorum. siz olsanız , nasıl bir sera yapar ve ne dikerdiniz?
Merhaba abi valla iyi olur pek yardımcı olabilceğimi sanmıyorum ama sonuçta bende deneyim kazanmaya çalışıyorum ama yardımcı olabilceğim bişey olursa hem fikir alış verişi hemde bana fikir vermek açısından güzel olur..Hiç olmazsa çayını içeceğim bi abim olur tanışırız abi numaramı özelden atayım sana istersen görüşürüz kendine iyi bak kolay gelsin

Eski 07-11-2012, 10:22   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2010
ne cok salihlili varmisiz
cileklerinizin durumu nedir sn sincom? yeserdiler mi?

koyu yesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 10:34   #24
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
merhaba koyu yeşil kardeş. salihliler olarak bir araya gelebilsek keşke. sincom kardeş özelden telefonunu verdi. bugün onunla görüşeceğim. isterseniz sizinle de görüşebiliriz. Sayın Kudret Hocamın dediği gibi "bilgi paylaşıldıkça çoğalır".akıl akıldan üstündür. selamlar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 22:07   #25
Ağaçsever

Alıntı:
Yok hocam fideler ölü çıktı aldığım şirketle görüştüm telafi edeceğiz dediler ama bekliyoruz yarın arıcam tekrardan zaten değişiklik olsa foto paylaşırımda yok mağlesef.

Eski 11-11-2012, 14:04   #26
Ağaçsever

Yeni fideler

Fidecimle görüştüm saolsun fideleri telafi etti işe yeni fidelerin fotoğrafları inşallah bunlar güzel olur..

dikim 09.11.12

Eski 11-11-2012, 14:13   #27
Ağaçsever

Eski 11-11-2012, 14:15   #28
Ağaçsever

Eski 18-11-2012, 11:43   #29
/

Giriş Tarihi: 22-05-2012
seranın üstünü ne zaman kapatacaksınız üstünün açık olması dezavantaj değilmidir?

fatihler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2012, 21:41   #30
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihler Mesajı Göster
seranın üstünü ne zaman kapatacaksınız üstünün açık olması dezavantaj değilmidir?
Çileğin soğuk görmesi gerekiyormuş sırayla kardeşe yatması için fideleri dikeli 1 hafta oldu o sebepten üstünü kapatmıyorum.

Aralık ortasında kapatmayı düşünüyorum.

Ben fakir beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024