agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2012, 21:39   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Merhabalar Sn Sincom,
Oncelikle seraniz hayirli, mahsulunuz bol olsun.
Umarım uzerini orttukten sonra serayi zemine sabitlemeyi atlamamissinizdir, ilk ruzgarda ucup gitmesin
Bu arada, kirmizi daire ile isaretlediginiz o yaprak saplarini, govdeye birlestigi noktadaki kanat seklinde uzantilari ile birlikte almak gerekiyormus turfanda cilek yetistiriciligi baslikli konuda bahsedilmisti.
Topraksiz tarim ile ilgili cesitli konularda okudugum kadari ile, bir ve ya iki haftada bir besin icermeyen su ile kok ve ortam yikamasi yapmak gerekiyor.
Bunda amac, buharlasan besinli suyun ortamda biraktigi tuzlari uzaklastirmak. yoksa siz ortama ec 2.0mS besin verdiginizi dusunurken, ortamdaki tuzlar sebebi ile bitki koklerinde daha yuksek ec olusabiliyor.
Simdi, siz kok yikamasi yapmayi dusunuyormusunuz?
Kullandiginiz kokopit iceren yastiklarda yikama islemine yonelik drenaj delikleri var mi? bununla ilgili bir kolaylik dusunulmus mu?
Ya da genel olarak sizin kullandiginiz yastiklar ile katli bir sistem kuruyor olsak, bu yikama islemini nasil yapilabilir?
Saygilarimla...

koyu yesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 00:01   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koyu yesil Mesajı Göster
Merhabalar Sn Sincom,
Oncelikle seraniz hayirli, mahsulunuz bol olsun.
Umarım uzerini orttukten sonra serayi zemine sabitlemeyi atlamamissinizdir, ilk ruzgarda ucup gitmesin
Bu arada, kirmizi daire ile isaretlediginiz o yaprak saplarini, govdeye birlestigi noktadaki kanat seklinde uzantilari ile birlikte almak gerekiyormus turfanda cilek yetistiriciligi baslikli konuda bahsedilmisti.
Topraksiz tarim ile ilgili cesitli konularda okudugum kadari ile, bir ve ya iki haftada bir besin icermeyen su ile kok ve ortam yikamasi yapmak gerekiyor.
Bunda amac, buharlasan besinli suyun ortamda biraktigi tuzlari uzaklastirmak. yoksa siz ortama ec 2.0mS besin verdiginizi dusunurken, ortamdaki tuzlar sebebi ile bitki koklerinde daha yuksek ec olusabiliyor.
Simdi, siz kok yikamasi yapmayi dusunuyormusunuz?
Kullandiginiz kokopit iceren yastiklarda yikama islemine yonelik drenaj delikleri var mi? bununla ilgili bir kolaylik dusunulmus mu?
Ya da genel olarak sizin kullandiginiz yastiklar ile katli bir sistem kuruyor olsak, bu yikama islemini nasil yapilabilir?
Saygilarimla...
Syn. Koyu yeşil evet kök yıkaması yapıyorum haftada bir drenaj deliklerini ben kendim açtım besin eriyikli su vermeyip normal su veriyorum..Farklı bi yöntemle kök yıkayan varmı veya yöntemi nedir bilmiyorum hatta Oğuz Alper beyin dediğine görede verdiğiniz suyun %20 si drene olursa kök yıkamasına gerek yok dedi ve bende yıkamayı düşünmüyorum o yüzden.Selamlar

sincom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 00:32   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Hayırlı olsun. Seranız çok şirin olmuş. Yanlız, plastiği biraz daha gerdirerek, daha sıkıca tutturmak lazım gibi duruyor. Anlaşılan sen yanlız başına örtmüşsün. Eğer germek zor olursa bir arkadaşından yardım al, biraz daha gerdir. Gegin olursa rüzgar üstünden kayar gider. Bolluk olursa rüzgar bolluk yere takılır. Orada yelken gibi plastiğin içinde kalınca serayı uçurma durumu olur.
Ayrıca Sayın Koyuyeşil'in yazdıklarına birşeyler yazıcam. Yastıkların altında mutlaka drenaj delikleri olucak. Alış sırasında drenaj deliği yoksa maket bıçağı gibi bir şeyle alta drenaj kanalının denk geliceği kısımlara 3-5 kesik atılır. Haftada bir dediğiniz gibi bol temiz su ile sulama (Yıkama) yapılır. Böylece yastılarda kullanılan katı ortam malzemesinde biriken EC kalıntıları temizlenir. Yıkama dediğiniz işlem yapılmazsa, köklerde kalan tuzlarla yeni verilen EC deki tuzlar birleşir. Yüksek EC değeri oluşur. Bitkiler yüksek EC yi alamaz. Bunun bertaraf edilmesi lazım. Bu yıkama suyu da söz edilen drenaj deliklerinden, drenaj kanallarına akar oradanda atılır.
Halil Balaban
Not: sayın Sincom sizin mesajınızı görmeden aynı konuya cevap yazmışım. Cevaplar çakışmış.

Düzenleyen Halil Balaban : 01-12-2012 saat 00:38 Neden: Not ilave edildi
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 01:14   #64
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Hayırlı olsun. Seranız çok şirin olmuş. Yanlız, plastiği biraz daha gerdirerek, daha sıkıca tutturmak lazım gibi duruyor. Anlaşılan sen yanlız başına örtmüşsün. Eğer germek zor olursa bir arkadaşından yardım al, biraz daha gerdir. Gegin olursa rüzgar üstünden kayar gider. Bolluk olursa rüzgar bolluk yere takılır. Orada yelken gibi plastiğin içinde kalınca serayı uçurma durumu olur.
Ayrıca Sayın Koyuyeşil'in yazdıklarına birşeyler yazıcam. Yastıkların altında mutlaka drenaj delikleri olucak. Alış sırasında drenaj deliği yoksa maket bıçağı gibi bir şeyle alta drenaj kanalının denk geliceği kısımlara 3-5 kesik atılır. Haftada bir dediğiniz gibi bol temiz su ile sulama (Yıkama) yapılır. Böylece yastılarda kullanılan katı ortam malzemesinde biriken EC kalıntıları temizlenir. Yıkama dediğiniz işlem yapılmazsa, köklerde kalan tuzlarla yeni verilen EC deki tuzlar birleşir. Yüksek EC değeri oluşur. Bitkiler yüksek EC yi alamaz. Bunun bertaraf edilmesi lazım. Bu yıkama suyu da söz edilen drenaj deliklerinden, drenaj kanallarına akar oradanda atılır.
Halil Balaban
Not: sayın Sincom sizin mesajınızı görmeden aynı konuya cevap yazmışım. Cevaplar çakışmış.
Halil abi selamlar..

Haklısın doğru söylüyosun abi ama iki kişi yaptık bunu hatta 3..Gerilmeme sebebide 8 lik inşaat demirlerinin farklı yerlerden bükülmesi demirler yüzünden gerilmiyor abi kimisi çıkıntılı kimisi girintili yani amatör işi..Ama naylonu alttan çıtalarla sabitledim ve bu cıtalara bağlı 140 lt lik içi dolu drene havuzu var yani rüzgarın naylonu yırtmasından başka bişey yapamaz heralde umarım oda olmaz bu şartlarda bu kadar yapabildim mağlesef ama yorumun ve önerin için yinede teşekürler abi saygılar sevgiler

Eski 04-12-2012, 21:36   #65
Ağaçsever

Yeni Fotolar

Eski 05-12-2012, 13:31   #66
Ağaç Dostu

Sevgili Sincom,
Eline emeğine sağlık. Herşeye rağmen güzel. Fideler kendini toparlamış görünüyor. Sen bu işi kıvıracaksın inşaAllah. Bu denemede önceliğin bitkinin dilini öğrenmek olmalı. Bitki sana sıkıntısını, görüntüsü ve sağlıklı ya da sağlıksız duruşuyla anlatır. Ne durumdayken ne söylemek istiyor, neye ihtiyacı var. Hangi kötü durumdayken, ne yapınca durumu düzeliyor. Kitap okur gibi bitkiyi okumasını öğrenmeye bak. Sonraki denemelerinde EC hazırlamasını öğrenirsin. Sonrada çilekçi olursun. Hayırlısı ile. Başarılar seninle olsun. Sevgiyle kal.
H. B.

Eski 10-12-2012, 18:13   #67
Ağaçsever

Eski 10-12-2012, 18:15   #68
Ağaçsever

Alıntı:
Sevgili Sincom,
Eline emeğine sağlık. Herşeye rağmen güzel. Fideler kendini toparlamış görünüyor. Sen bu işi kıvıracaksın inşaAllah. Bu denemede önceliğin bitkinin dilini öğrenmek olmalı. Bitki sana sıkıntısını, görüntüsü ve sağlıklı ya da sağlıksız duruşuyla anlatır. Ne durumdayken ne söylemek istiyor, neye ihtiyacı var. Hangi kötü durumdayken, ne yapınca durumu düzeliyor. Kitap okur gibi bitkiyi okumasını öğrenmeye bak. Sonraki denemelerinde EC hazırlamasını öğrenirsin. Sonrada çilekçi olursun. Hayırlısı ile. Başarılar seninle olsun. Sevgiyle kal.
H. B.
Teşekürler abi inşallah oluruz bakalım bi öğrenelimde abi. saygılar.

Eski 01-01-2013, 02:03   #69
Ağaç Dostu

Sevgili Sincom,
Epeydir yazmıyorsun. Hayır mı?
Bir terslik yoktur inşAllah. Durum nedir? Eğer mevsim veya başka bir sebeple sonlandırdıysan bile anlat. Mutlaka birşeyler öğrennicek birileri olur. Sevgiler.
Halil Balaban

Eski 30-01-2013, 19:42   #70
Ağaçsever

Alıntı:
Sevgili Sincom,
Epeydir yazmıyorsun. Hayır mı?
Bir terslik yoktur inşAllah. Durum nedir? Eğer mevsim veya başka bir sebeple sonlandırdıysan bile anlat. Mutlaka birşeyler öğrennicek birileri olur. Sevgiler.
Halil Balaban
Abi işin açığı fazla ilgilenemiyorum o yüzden koyamadımda son fotoğrafları koyayım biraz hastalık var gibi ama bilemedim.

????

Eski 01-02-2013, 19:48   #71
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Lekelı yaprakları koparıp atın bence hastalık yayılmasın

-serap- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 21:21   #72
Ağaçsever

Eski 07-02-2013, 18:50   #73
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Çok iyi gidiyordu. Ne oldu da aksilikler çıktı acaba? ilgilenemediğiniz yaklaşık 20 günde neler olmuş olabilir.?

Nazar mı değdi ? Halbuki maaşallah demiştik.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 09:49   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2013
Sayın Sincom son durum nedir acaba ne durumda bitkileriniz ?

harunozbirinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 19:10   #75
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Azot eksikliği:
Azot eksikliği kendini daha çok yaşlı yapraklarda sarama şeklinde gösterir,mobil element olması sevebiyle yaşlı yapraklarda hemen ortaya çıkar
sararma olmasına karşın bağzende yapraklarda kızarma şeklindede görülür
not:çilek bitkisi kendi tecrübelerimizlede sabit tuzluluğa çok hasas
aynı zamanda havasızlağada çok hasas,kokopitte bende çok zorluk çektim
kokopit nemi çok uzun süre muafaza ediyor ,
bir sıkım cocpit, çilek ekili yerden alıp sıkın!!!! nasıl fışır fışır su aktığnızı görürsünüz
cocpit üstü kuruyuncaya kadar besinli su vermyin

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 23:03   #76
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
not:çilek bitkisi kendi tecrübelerimizlede sabit tuzluluğa çok hasas
aynı zamanda havasızlağada çok hasas,kokopitte bende çok zorluk çektim
kokopit nemi çok uzun süre muafaza ediyor ,
bir sıkım cocpit, çilek ekili yerden alıp sıkın!!!! nasıl fışır fışır su aktığnızı görürsünüz
cocpit üstü kuruyuncaya kadar besinli su vermyin
Sayın İdris Şenol Bey. Topraksız tarımda en dikkat edilecek hususlardan biri de bence ortamın nemi. cocopeat çok su tutabiliyor, köklerin hava alması engellenebiliyor. Bazı dostlar bunu bilmedikleri için yanlış yönlendirebiliyorlar. Bizim de başımıza gelince öğrendik ve çok şükür zayiat vermeden atlattık. ortamın içindeki su yer çekimi ile drenaja geçemeyebiliyor. yani topraksız tarımda porozite konusu çok önemli. selamlar... saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 09:14   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2013
çalışmalarınızı izliyorum.salihlinin neresindesiniz.selamlar

Rifat Serbes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 10:31   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın İdris Şenol Bey. Topraksız tarımda en dikkat edilecek hususlardan biri de bence ortamın nemi. cocopeat çok su tutabiliyor, köklerin hava alması engellenebiliyor. Bazı dostlar bunu bilmedikleri için yanlış yönlendirebiliyorlar. Bizim de başımıza gelince öğrendik ve çok şükür zayiat vermeden atlattık. ortamın içindeki su yer çekimi ile drenaja geçemeyebiliyor. yani topraksız tarımda porozite konusu çok önemli. selamlar... saygılar...
bu porozite olayını %60 cocopeat %40 perlit karışımıyla çözebilir miyiz ?

asilturk1 beğendi.
worldcomp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2015, 14:42   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2015
hergün okudukca yeni bilgiler öğreniyom.

Turab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2018, 23:03   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2015
Konuyu baştan sona okudum böyle bitmese iyiydi. Keşke sonucu görebilseydik. Bu arada Salihli'de çilek işi yapan varsa tanışmak, serayı yakından görmek isterim. Saygılar

hgunesdogar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024