agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen kozel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-10-2012, 17:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Aquaponic sistemde marul yetiştirme

Arkadaşlar hem hidroponic hemde aquaponic olarak ilk deneyimim bu konuda fazla bir bilgim yok. Bunun için forumunuzdan yararlanıyorum ama bazı sorularım var ilk olarak kurduğum deneme akvaryumu ufak şekilde.

Şimdi marul koyucam 5 adet içinde 3 adet japon balığı var. Toplam hydroton yüksekliği 6 cm ve 3 cm ye kadar su kaplı. Sistem sürekli çalışıyor su devirdaim içinde. Marulların kökleri suyun içinde gövdeleri ise sudan ayrıl şekilde

1. Marul için gerekli ışık miktarı ne kadardır ? Gün ışığı yeterli olurmu yoksa T5 floresan ile takviye yapmalımıyım ?

2. Suda sürekli çalışan bir hava motoru var bitkiler için sakıncası olurmu ? (forumda faydası olur deniliyor)

3. Marul yetiştiriciliği için gerekli olan nitrat,amonyak vb gerekli olan bileşenler oranları ile ne kadardır ? Bunların ölçümünü yapıp hem balıklar için hemde bitki için yeterli olup olmadığına bakacağım.

Eklenen Resimler

ank_gfb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 17:10   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2012
Konu hakkında daha detaylı bir şeyler yazılana kadar ben bir ön bilgi vereyim. Bu bağlantıda azot döngüsü şematik olarak anlatılmış.

Balıklarınızın atıkları NO3 e dönüşene kadar bitkilerinize fayda etmeyecek. Bu yüzden nitrifikasyon bakterileri oluşana kadar bir süre geçmeli. Dolayısıyla sistemi kurduktan sonra bitkileri eklemeden bir süre( tam doyuma ulaşması 2 ay alıyor. ) çalıştırmanız lazım veya bitkilerle başlayacaksanız başlangıçta normal su kullanıyormuşsunuz gibi besin çözeltisi ekleyebilirsiniz.

Bu bakteriler oluştuğunda bitkiniz için gerekli olan N P K ve daha bir çok mineral temin edilmiş olacak. Eksik olan mineralleri( demir gibi ) dışardan eklemeniz gerekecek.

Bu arada akvaryumun ışık almaması lazım, aksi halde çok fazla alg sorununuz olur. Marulda yüksek ışık miktarına gerek yok, hobi amaçlı olduğundan t5 yeterli olur.

Hava motoru zaten olmazsa olmazlardan. Yalnız derinlik çok az gibi. 30 cm lik bir derinlik önerilir genelde.

Bu arada balıkların nitrat ya da amonyağa ihtiyaçlar yok. Hatta amonyak belli bir seviyenin üstünde balıklar için ölümcül. Nitrat ise bitkiler için gerekli. Yani bakmanız gereken şey amonyak miktarının az olması ve nitrat miktarının istenen düzeyde olması. Bunun için kullanılan kitlerde istenen değerlere ait renkler yazılıdır.

Aslında konu ile ilgili çok fazla ayrıntı var. İngilizceniz ve torrentiniz varsa size döküman önerebilirim.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

ank_gfb beğendi.
kozel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 18:28   #3
Yeni Üye

Kurulu olan akvaryumun suyundan ekledim yani kısa bir süre sonra döngünün oturması lazım. Ayrıca akvaryumdan basılan suyun çıkış kısmına karbon sünger ve bio seramiklerden ekledim 2-3 adet bunlar bakterilerin oluşması için gerekli ortamı hazırlaması lazım.
Akvaryum bu şekilde ışık almıyor üstü kapalı olduğu için sadece marullar ve hydrotonlar ışık alıyor hydrotonlarda acaba yosunlanma oluşur mu sizce ?

Birde besin çözeltisi olarak ne önerirsiniz ? Yani balıklarada zararlı olmaması lazım . Bende olan akvaryum bitkileri için kullandığım sıvı gübre var içerisinde nitrat ve fosfat yok ama ''Gerekli tüm mineralleri ve zorunlu maden tuzlarını ve demir içermektedir '' yazıyor sizce bunu kullansam bitkiler için az da olsa bir yararı olurmu ?

Eski 14-10-2012, 18:55   #4
Yeni Üye

Nitrifikasyon bakterileri çok kısa sürede oluşmaz ama tabi ki bir yerden başlamak lazım. Karbon süngerleri koymanız iyi olmuş, bakteri oluşumunu hızlandırır. Olmasaydı da hydrotonlar ortam oluştururdu zaten. Hydrotonlarda yosunlaşma olması için aynı anda ışık ve besin bulunması lazım. Besin 3 cm den daha yukarı çıkmıyor, demek ki üstte oluşamaz. Fakat kabınızı siyaha boyamanız veya kaplamanız lazım. Aksi halde kabın kenarlarında oluşmaya başlar diye düşünüyorum.

Bahsettiğiniz besin çözeltisi uygun bence, içeriğini tam olarak paylaşırsanız Kudret Bey bu konuda fikir beyan edebilir sanırım. Bunun dışında bir besin çözeltisi gerekli olursa yine Kudret beyden tedarik edebilirsiniz. Aquaponic sistemler rayına oturduktan sonra besin çözeltisi ilavesi gerektirmez. Ph dengelerken kalsiyumlu ve potasyumlu kimyasallar kullanırsanız, arada da şelatlı demir atarsanız bahsettiğiniz besin çözeltisine gerek kalmamalı diye düşünüyorum. Bir de sistemi doldur-boşalt(ebb&flow) şekilde kursaydınız daha mı verimli olurdu acaba?

Eski 14-10-2012, 21:36   #5
Yeni Üye

Dediğiniz gibi sistem de aslında 30 cm susbstrat bulunmalı bunun en alttaki 5 cm kısmı sürekli su üstünde 20 cm kısmıda doldur boşalt ile ıslanmalı en üstteki 5 cm kısmı ise kuru olmalı ama o sistemi ev ortamında nasıl kuracağımı tam çözemedim Şuanda burda yeşillenmenin olup olmayacağını görmem lazım daha sonra kafamda PVC borular ile kurmak isteğim bir sistem var ama bitki konusuna çok yabancıyım biraz bitki yetiştiriciliği ve topraksız tarım hakkında bilgi ediniyorum. Bir soru daha sormak istiyorum

Marul tohumlarını çimlendirmek için ne kullanabilirim nette obasis cubes **** taş yünü tarzı yapılardan bahsediliyor ama onları şuan elde edemiyorum. Bende yeşillendirmek için pamuğu ıslatıp arasına koydum pek tutcağını sanmıyorum ama bakıcaz

Eski 14-10-2012, 22:14   #6
Yeni Üye

Hydroton kullandığınız için oasise ihtiyacınız olmaz. Pamukta çimlenmemesi için bir sebep görmüyorum. Hydrotona almadan önce bir miktar büyümesi daha iyi olur sanırım. Viyol kullanmayı düşünebilirsiniz.

Eski 15-10-2012, 09:31   #7
Yeni Üye

Birde yarın su tayinlerini yapıcam marul için gerekli olan nitrat miktarı ne kadar acaba ?

Eski 15-10-2012, 14:05   #8
Yeni Üye

Gerekli besin miktarları konusunda bir şey söyleyemeyeceğim, ben de konunun uzmanı değilim. Daha önce söylediğim gibi, bu konularda Kudret Tezel'den yardım istemelisiniz.

Eski 21-10-2012, 22:04   #9
Yeni Üye

Sistem bana göre işliyor resimler ile de göstermek istiyorum yorumlarınızı bekliyorum Sadece sorun marullar enine değil boyuna uzuyorlar biraz zayıf kalıyorlar. Bana göre nedeni kabın derinliği olabilir kabın derinliğini 30 cm şeklinde yapıcam ve floresan takviyesi yapıcam.

Tohumları filizlendirmeyide başardım

Eklenen Resimler

Eski 19-11-2012, 12:28   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2012
bence cok güzel bir çalışma ben de su ürünleri mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim ve tez konum aquaponic sistemler bende uygulamalı çalışacam biraz daha büyük serada olacak fotoğraflarını daha sonra paylaşırım bende senin sistemde güzel çalışıyor bence.

seyityucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2012, 18:42   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Merhabalar,
Ben hiç marul yetiştirmedim. Ama bitkiler hakkında ki genel bir bilgi. Ortam yeteri kadar güneş ışığı almadığı zaman; bitkiler ışık aramak için yukarıya doğru hızla büyürler. Sizin fidelerin durumu da bunu gösteriyor.
Şanssızlığınız şu sıralar forum bomboş. Yaz sezonu ekimleri başlayana kadar kimseyi bulamazsınız.
Eski konuları bir dolaşın. Marul konusunu işlemiş arkadaşlara özel mesajla başvurun yardım isteyin.
Sağlıkla kalın.
Halil Balaban

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2012, 20:34   #12
Yeni Üye

arafx's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
no3 160 ppm yeter.ancak EC ölçümü yapıyor musunuz?

arafx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 11:10   #13
Yeni Üye

Arkadaşlar pH artışı oluyor bunu azaltamıyorum nedeni ne olabilir ?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024