agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2012, 21:36   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
akan su kültüründe kök boğazı çürüklüğü

kurmuş olduğum denemede bazı bitkilerin gelişiminin cok geri kaldığı ve hattı bazılarının ölme noktasına geldiğinden bahsetmiştim. bu bitkilerden bir tanesini temiz bi su içinde temizledikten sonra gördüm ki kök boğazı çürüklüğü mevcut. tedavisi için gerekli fungusiti sistem suyundan uygulayabilirmiyim acaba?
damlama sulamaya verilen bir ilaç.
hiç karşılaşan oldu mu ?

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 22:55   #2
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
kökten bir defa ilaç uygulaması yapmıştım , ama benimkisi katı ortamdı.depomda bir günlük su kaldığında , su miktarına uygun oranda ilacı suyuma karıştırıp , o gün sulamamı o şekilde yapmıştım.sonrasında depomu temizleyip besinli suyumu yapmıştım.
aynı metodu akan suya uygulamak için sistemde dolaşan suyu bilmemiz lazım.mesela 200litre.200litreye göre ilaç karıştırıp sisteme bassak ve o şekilde sirküle etsek olur kanısındayım.hatta ilacın karışabilirliği ve etkisinde problem olmaması için besinsiz suda kullanılabilir bence.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 23:30   #3
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicea Mesajı Göster
kökten bir defa ilaç uygulaması yapmıştım , ama benimkisi katı ortamdı.depomda bir günlük su kaldığında , su miktarına uygun oranda ilacı suyuma karıştırıp , o gün sulamamı o şekilde yapmıştım.sonrasında depomu temizleyip besinli suyumu yapmıştım.
aynı metodu akan suya uygulamak için sistemde dolaşan suyu bilmemiz lazım.mesela 200litre.200litreye göre ilaç karıştırıp sisteme bassak ve o şekilde sirküle etsek olur kanısındayım.hatta ilacın karışabilirliği ve etkisinde problem olmaması için besinsiz suda kullanılabilir bence.
teşekkür ederim sayın nicea, haklısınız sizinki katı ortam dolayısıyla driple eriyosunuz. bende problem eriyik boru tabanını yalayıp gidiyor. ve hastalanan bitkilerde ( kök çürüklüğünü anladıktan sonra sebebini anlamaya çalışırken farkettim) su akışını ayarlamak için geçen hafta ortası hat sonlarındaki redüksiyonları yukarı konuma almıştım ve hattaki 11-12 bitki taşma seiyesine kadar su içinde kalmıştı en cok ta onlar etkilenmiş ve sanırım hastalığın tetiklenmesi bu olaydan kaynaklandı

Eski 25-06-2012, 23:31   #4
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicea Mesajı Göster
sayın nicea bi sorum olacak ilaç kullandıktan sonra fideleriniz toparladılar mı ?

Eski 26-06-2012, 18:00   #5
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
ben önlem almak amacıyla kullanmıştım , sonrasında ilaçlamadan kaynaklanan bir sorun yaşamadım.normal gelişim devam etti.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2012, 22:52   #6
Ağaçsever

teşekkürler bu akşam tankı boşaltıp 200 litre temiz su ya ilaçları uygulayıp 2şer litre stok eriyiklerimizden ilave ettim sabaha kadar çalışacak 2 saatte 15 dak arayla bakalım faydası olacak mı.
bu arada kurudu kuruyacak 10 kdar fideyide sistemden cıkardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024