agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler
  • 2 Gönderen omencek
  • 6 Gönderen omencek
  • 1 Gönderen Ekrem Uslu
  • 1 Gönderen nicea
  • 6 Gönderen omencek
  • 1 Gönderen omencek
  • 1 Gönderen omencek
  • 1 Gönderen omencek
  • 3 Gönderen omencek

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2012, 19:09   #1
Ağaçsever

omencek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2012
Sarıçam Sofullu Lisesi topraksız tarım serası

Buda bizim okulumuzun serası. Topraksız tarım için hazırlıklarımızı yapmaya başladık. İmkanlarımız daha iyi olsaydı sera kurulumu bu kadar geç olmayacaktı. İlk fotograflarını yüklüyorum.

Eklenen Resimler

omencek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 22:26   #2
Ağaçsever

omencek's Avatar

Okul bahçesinde hangi imkanlarla sera kurulur.

Konuyu açtık ama bir türlü koşuşturmadan zaman bulupta devamını getiremedim. Birde konu başlığını ve başlangıcı biraz hatalı olmuş. Evet şimdi baştan tekrar başlayalım.

Bizim okulumuz Adana ilinde. Öğrencilerimize "Gelecek Tarımda" sloganı ile topraksız tarım uygulammaları öğretmeye karar verdik. Bu kararı bir anda almamıza rağmen birazdan anlatacağım sebelerden bir anda faaliyete başlayamadık. Buradan bize inanıp desteğini hiç kesmeyen ve sera projemizin hayata geçmesinde tüm desteğini veren müdürümüze teşekkür etmek isterim. Çünkü onun dışında herkes karşı çıkıp köstek oldular.

****** fikrimizi önce okulumuzun müdürü ile paylaşıp, tartıştık. Olumlu olacağına karar verincede başlangıcı yaptık. Fikir kulaktan kulağa hızla yayıldı. İlk desteğimizi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden istedik. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sayesinde ilçe Tarım Müdürlüğü ile irtibata geçebildik. Sera kurulumu için destek istedik.
İlimizde bulunan büyük sera firmalarını üşenmedik, tek tek gezdik. Onlardanda fide, sera naylonu vb. malzemelerde destek istedik.

Yapmak istediğimiz seranın büyüklüğü 40 metre kare. Bir okul için büyük normal şartlarda küçük olmasına rağmen içine öğrencilerinde gireceğini düşünerek 40 metre karede karar kıldık.

İlçe Tarım Müdürlükleri, Kaymakamlık ve Köy işleri bildiğim kadarıyla işletilmesi karşılığında en küçük 400 metre karelik sera hibeleri yapmaktadır. Bizim istediğimiz 40 metre kare sera demirini kesin alırız gözü ile bakerken 2 ay geçen süreç sonucunda olumsuz cevabı alarak ortada kaldık. Ama yılmayıp azime devam. Bu çacuklar bu işin nasıl yapıldığını görüp öğrenecek, yetiştirdiği ürünleri tadacak.

Gelecek Tarımda.

Bizde kendi seramızın demirini en sonunda bir demirci ileanlaşarak yaptırdık.
Evet nihayet sera demirini kurmayı başarabildik.

Şimdi sıra bize söz veren seracıları tekrar gezmeye geldi. İlk olarak sera naylonu verecek olan firmaya gidip naylonumuzu aldık ve zor şartlarda seranın dışınıda kaplamış olduk. Fidelerimizi ve diğer malzemelri aldık. Seranın en son halini hayata geçirdik.

Bugünden sonra da fidelerimizi topraktan ayırarak topraksız tarıma aktaracağız. Kaplarımızı hazırlıyoruz. Besin eriyiklerimizi hazırlıyoruz.

Buradan seranın yapımında bize yardımcı olan tüm firnalara (burada adlarını yazamasamda) çok teşekkür etmek istiyorum. Besin eriyiği ve fikirleri ile beni yalnız bırakmayan Kudret Beye ayrıca taşekkür ederim.

Eski 15-04-2012, 22:31   #3
Ağaçsever

omencek's Avatar

Okul bahçesinde hangi imkanlarla sera kurulur.

Seramızın diğer fotoğrafları.

Eklenen Resimler

Eski 15-04-2012, 22:32   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Sn ömencek.
Size nasıl yardımım olabilir?
Seranızı hangi okulda kurdunuz?
Seranızı dar imkanlarla kurmuşsunuz belli.Fakat sera yüksekliğiniz ve buna bağlı olarak havalandırmanız yetersiz kalacak.Adana şartlarında problemler yaşayabilirsiniz.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 23:18   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Tebrikler...

sayın omencek, o kadar anlamlı bir iş için enerji harcamışsınız, sizleri ve müdürümüzü gönülden tebik ediyorum, sizin ve bizim gibi düşünenler olduğu müddetçe bu millet bitmez.
Ancak okuduklarım arasında İl müdürlüğünün olaya duyarsız kalması olayı, ülkemizde yaşanan tipik devlet kurumu mantığıdır, ayrıca bukadar bürokrasi niye anlayamıyorum, iş yapmak isteyeni işten soğutur bu sistem.
Bu kafaları ve sistemi kökten ve komple değiştirmemiz lazım.

Şunu asla unutmayın, gelecek kesinlikle topraksız tarımda, ne yaparsak yapalım
gençlerimize bu işi mutlaka öğretelim. 10 sene sonra ne demek istediğim belki anlaşılır.
Hocam elimizden ne gelirse yapmaya hazırız, mutlaka bu platforma yazın.
Saygılar...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 23:51   #6
Ağaçsever

omencek's Avatar

Sayın adanatarımhane yardım teklifiniz için teeşekkür ederim.

Önce sorularınızı cevaplayayım. Okulumuz Sarıçam Sofullu Lisesi. Seramızın tavan yüksekliği 2,5 metre kenar yüksekliği 2 metre. Dediğiniz gibi pencere konusunda büyük sıkıntılar yaşayacagız. Öne kapı ve kapı üstü küçük bir pencere arkayada küçük bir pencere yapabildim. Elimde sera naylonu ve pencere malzemesi (demir)olmadığı için naylonu kesipte pencere yapmaya korktum. Ayrıca pencereleri nasıl yapabileceğim konusunda da aklıma fazla bir fikir gelmedi. Tek tesellim okulların kapanması ile serayı sonlandırıp yeni eğitim öğretim döneminde sistemi en baştan kuracak olmam. Amacımızda çok ürün almak yerine çocuklara sistemi öğetmek olduğu için bu konuda fidelere ne kadar içim yansada aklım rahat ediyor.

Eğer pencere konusunda bir fikriniz varsa bizimle paylaşırsannız çok sevinrim. Hatta bir hafta sonu okulda buluşup yerinde de görebilirsiniz. Okulumuz ve seramız bu konuda herkese açıktır.

Eski 17-04-2012, 00:03   #7
Ağaçsever

omencek's Avatar

Sayın yladünya59;

Ülkemizdeki bürokrasi sıkıntıları için üzülerekte olsa elmizden bir şey gelmediğini söylemk çok acı verici. Ama tüm sistemlerin hem iyi hem kötü tarafları olmaya devam edecek. Bizim yaşadıklarımız inanınki destek niteliğindeydi. En azında hayır, yapılamaz, kaldırın gibi sözleri işitmedik.

Yardım desteğiniz içiin de ayrıca teşekkür etmek isterim. Burada sizin sayanizde tüm üyelerimize seslenmek isterim. Fikirlerinizi eksik etmeyip yanlışlıklarımızı buraya yazarsanız bizde daha iyisini yapmaya cabalarız. Birde Eylül ayında bir iki kök fide gönderirsenizde gelen fidelere hayır demeyiz.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Eski 31-05-2012, 00:45   #8
Ağaçsever

omencek's Avatar

Uzun zamandır paylaşım yapamadığım için tüm kullanıcılardan özür dilerim. Konuyu açtık ve başı boş bıraktık gibi olmasına rağmen büyük aksilikler yüzünden konunun devamını getiremedim. En iyisi fazla uzatmadan seranın son halinin fotoğraflarını yükleyeyim.

Eski 31-05-2012, 00:59   #9
Ağaçsever

omencek's Avatar

yapım aşamasındaki fotoğraflarımız

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 01:10   #10
Ağaç Dostu

gürcan_keskin's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2012
Galeri: 7
Sayın ömencek;
Öğrenciler için Çalışma gayretinizi ve azminizi yürekten kutlarım.
Çok iyi düşünülmüş bir proje aslında.Bir okul ve okulun bahçesinde öğrencilere görsel olarak aktarılabilecek topraksız tarım çalışmaları için bir sera.
Oldukça başarılı.İlk etapta bir takım eksiklikler olabilir.Nitekim yapılan yanlışlıklar ile doğru olanı elbet bulunur.Bunların sorun olacağını sanmıyorum.
Malesef ülkemizde ''destek olmak yerine köstek'' olma söz konusu.
Bugün ülkemizde kosgeb projesi,makro kredi,mikro kredi,sosy. yard. dernekleri projelerini ve imkanlarını insanlarımıza sunarken birtakım zorluklarıda beraberinde getirmektedirler.Yani bu imkanları sunarken bazen akılalmaz isteklere yer vermektedirler,Ya.da aradığı şartlar ve özellikler mantık dışı olabiliyor.Malesef böyle.
Öğrencilere aşılayacağınız bu proje çalışmalarınızda umarım başarılı olur gerekli mesajı onlara verirsiniz diye düşünüyorum ve umut ediyorum.
Devamını bekliyoruz.
Saygılar.

gürcan_keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 01:30   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Merhaba Sn.ömencek.
Projenizle alakalı fide,gübre,perlit,ilaç,sulama malzemesi vs.hususlarda yardımcı olmak isterim.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 08:08   #12
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Sayın ömencek bugüne kadar gördüğüm en güzel derslik , öğrencileriniz çok şanslı.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 22:00   #13
Ağaçsever

omencek's Avatar

hıyar ve çileklerin fotoğrafları domateslerle biberlerin fotoğraflarını çekmeme rağmen görüntüler net olmadığı için daha sonra yükleyeceğim

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2012, 22:11   #14
Ağaçsever

omencek's Avatar

Öncelikle yorum yapan tüm arkadaşlara ve bize destek veren herkese teşekkür ederim.
Gelecek Tarımda adında başlattığımız bu proje de en önemli amacımız öğrencilerimize farklı bakış açıları sağlamak. okulumuz Sarıçam ilçesinde olduğu için velilerimizin çoğu çiftçilikle uğraşıyor bu yüzden öğrencilerimiz aracılığı ile en azından ulaşabileceğimiz velilerimize tarımda yeni teknikleri gösterebilmek. bunun yanında üniversite tercihi yapacak öğrencilerimede farklı iş imkanları ve üniversite tercihi yaptırabilmek.

Eski 31-05-2012, 23:17   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2012
Sn omencek, sizi tebrik ederim, zorluklara rağmen yılmamış ve ortaya koyduğunuz fikri gerçekleştirmişsiniz, destek sözü veren dostlara da teşekkür ediyorum. Sonuçta amacınızın ilk geri dönüşümleri yaşanmış bile. Yeni öğretim yılında daha da başarılı olacağınızı umuyorum. İstanbul'dan selamlar ve kolay gelsin.

Malkaralı_Yusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 15:05   #16
Ağaçsever

omencek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Malkaralı_Yusuf Mesajı Göster
Sn omencek, sizi tebrik ederim, zorluklara rağmen yılmamış ve ortaya koyduğunuz fikri gerçekleştirmişsiniz, destek sözü veren dostlara da teşekkür ediyorum. Sonuçta amacınızın ilk geri dönüşümleri yaşanmış bile. Yeni öğretim yılında daha da başarılı olacağınızı umuyorum. İstanbul'dan selamlar ve kolay gelsin.
teşekkür ederim

Eski 04-06-2012, 00:05   #17
Ağaçsever

omencek's Avatar

nihayet adımızı duyurabildik. tamam basın yaptığımız işe çok yer vermesede yazdıkları makalede topraksız tarımdan örnekler diye bahsetsede insan gururlanıyor.

Sarıçamda Veli Şenliği - SON GELİŞMELER

linkinden ulaşabilirsiniz.

Eski 04-06-2012, 00:26   #18
Ağaçsever

omencek's Avatar

Sarıçam veli şenliğinde okullar hayat bulsun projesi adı altında Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali SELAMET ve Sarıçam İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal DENGE beyler tarafından seramızın açılışının fotoğrafları.

Eklenen Resimler

Ana gibi beğendi.
Eski 04-06-2012, 00:28   #19
Ağaçsever

omencek's Avatar

fotoğrafların devamı

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
Eski 04-06-2012, 00:30   #20
Ağaçsever

omencek's Avatar

buda evdeki domates ağacım

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024