agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni83Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-12-2014, 22:14   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2012
Selam,

Yakinda turkiyeye bazi islerim icin geliyorum.Gelirken bu sistemden iki tane getirmeyi dusunuyorum. Birini, eski usul tarimla ugrasan degerli bir dostuma deneme amacli kurucam (topraksiz tarimin gucunu gostermek icin). Digeri icin ise, Sistemi alabilecek denemek isteyen bir gonullu arkadasimiz varsa bana ozleden mesaj atarsa sevinirim.

(Normalde sistem 16 role cikisli resimde 8 li set gorunmekte. )

Saygilar.
Murat.

Eklenen Resimler

Potasyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 10:57   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2015
Potasyum arkadaş,
Tüm bu sistemi bir word dosyasında sistemli bir şekilde, ayrıntılı malzeme listesi(marka dahil), şemalar ve kodlar, kodları yükleme şekli, yani kısacası tam bir proje şeklinde instruction kitapçığı, eğer varsa how to wideo linkleri de koyarak oluşturmanız mümkün mü?

azlan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 01:26   #63
Ağaçsever

Carolina Reaper biberi. Cok aci.

Eklenen Resimler

idris şenol beğendi.
Eski 29-06-2015, 01:56   #64
Ağaçsever

Birde dolmalik biber var tohumlari turkiyeden getirmistim. Bunlar tohumluk olucaklar. Ortamin ve sartlarin genleri etkiledigine inaniyorum. Tohumlarin topraksiz sisteme daha yakin adapte olmalari sebebi ile deniyorum. Carolina Reaper. Bu biber gercekten cok aci 2015 dunya rekoru bunda,sos guzel oluyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Potasyum : 29-06-2015 saat 03:31
Eski 29-06-2015, 02:09   #65
Ağaçsever

Kontrol sistemi

Eklenen Resimler

blnturkek beğendi.
Eski 29-06-2015, 02:18   #66
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi azlan Mesajı Göster
Potasyum arkadaş,
Tüm bu sistemi bir word dosyasında sistemli bir şekilde, ayrıntılı malzeme listesi(marka dahil), şemalar ve kodlar, kodları yükleme şekli, yani kısacası tam bir proje şeklinde instruction kitapçığı, eğer varsa how to wideo linkleri de koyarak oluşturmanız mümkün mü?

Degerli Azlan ,
Kartlari hazirini almak size daha ucuza maal olur. Size, Bu sistemi istediginiz sartlar altinda veremem, ama yardimci olmaya calisirim.

idris şenol beğendi.
Eski 02-07-2015, 22:47   #67
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2014
Arduino Mega var bende fakat ec ve ph sensörlere internetten baktığımda çok pahalı gördüm. Mümkünse siz kaç paraya temin ettiniz bu sensörleri ?

hsnsdt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 00:10   #68
Ağaçsever

Kontrol sistemin daha iyi anlasilmasi acisindan turkce sayfalari.

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2015, 00:27   #69
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hsnsdt Mesajı Göster
Arduino Mega var bende fakat ec ve ph sensörlere internetten baktığımda çok pahalı gördüm. Mümkünse siz kaç paraya temin ettiniz bu sensörleri ?
Selam,

Sensorleri ebay den satin alabilirsin. Sensorler kalitesine gore degiiyor. Benim ec sensor Cin'den 21 , Ph sensor 8 sterlin. markasi yok ama randimanli. Cin'den dahada ucuza temin edebilirsiniz. Simdilik kendi ec sensorlerimi kendim yapiyorum bkz. "carbon ferrite sticks " kullaniyorum kursun kalemleri bilirsin ayni madde . Fakat sensorleri mega ile calistirman biraz zor gibi. Size ph ve ec transmitter kitleride gerekli.

idris şenol beğendi.
Eski 14-08-2015, 13:32   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Potasyum Mesajı Göster
Selam,

Yakinda turkiyeye bazi islerim icin geliyorum.Gelirken bu sistemden iki tane getirmeyi dusunuyorum. Birini, eski usul tarimla ugrasan degerli bir dostuma deneme amacli kurucam (topraksiz tarimin gucunu gostermek icin). Digeri icin ise, Sistemi alabilecek denemek isteyen bir gonullu arkadasimiz varsa bana ozleden mesaj atarsa sevinirim.

(Normalde sistem 16 role cikisli resimde 8 li set gorunmekte. )

Saygilar.
Murat.
sayın potasyom
izmirde 1 dönüm alanda perlit ortamında marul yetiştirmek istiyorum. 1 aya kadar sistemim hazır olacak. Yaptığınız bu sistemi deneme imkanımız olabilirmi?

sedat35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 23:14   #71
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedat35 Mesajı Göster
sayın potasyom
izmirde 1 dönüm alanda perlit ortamında marul yetiştirmek istiyorum. 1 aya kadar sistemim hazır olacak. Yaptığınız bu sistemi deneme imkanımız olabilirmi?
Selam

Denemenizi elbette isterim. Full control sistemin yerine soyle bir sistem sunabilirim. Full sistemden elimde 3 tane kaldi ikisini ben kullaniyorum digerini birine amerikadan bir arakadasa soz verdim herseyde anlastik kendisiyle gitmeye hazir. Kartlari bastirmak bir yana bu isin lehimleme gozumde buyudugu icin ugrasmak istemiyorum. Heneyse, sunacagim sistem bi nevi sadece marullarinizin suyu ile ilgileniyor.Elimde hydro aqua kartlari var onlari elimdende boylelikle cikaricam.Sistem turkiyede yetistirenlere daha yatkin diye dusunuyorum.

Calisma prensibini anlatayim;

Sistem iki adet su tanki ekliyeceksiniz. Biri takviye tanki olucak sudaki sizin tarafinizdan ph sabitlenmis olucak. ikinci su tanki ise besinli suyu barindiracak.ve birde A ve B isterseniz C besinleriniz olucak.

ornegin sisteme saat 8 de basliyacak ve 8:30 bitirilecek ilk sulama isini verdiniz.

Sistem saat 7 de takviye tankindan istediginiz oranda su alacak ve istediginiz oranda cozulmus besini suyunuza besin ekleyecek. Gerekirse suyun sicakliginida istediginiz duzeye getirecek. ve saat 8'e geldiginde sulamaya baslayacak, pompayi ritimli modda tutucak yani pompa sizin istediginiz ayara gore ornegin 2 dakika sulayacak 5 dakika mola verecek,moladan sonra tekrar 2 dakika sulayacak, mola ...... devam derken bunu saat 8:30'a kadar yapacak.

ikinci sulama ornegin ogleden sonraya ayarladiniz ve ayni islemi ayarladiginiz saatte devam edecek.

Birde sistmede ec prob sensoru icin kalibreyi dijital olarak yapabileceksiniz. size sadece cozelti degerleri bilinen 2 tane su ornegi lazim.Hazirda olan su ornekleri alabilirsiniz. Herneyse eger sensoru temiz tutarsaniz uzun sure kalibrasyona gerek duymazsiniz.

Sisteme takili olan micro sd karti ; sistemde sezon boyunca neler olup bittiginiz goreceksiniz. bi nevi data. onuda firsat bulunca gorsel olarak ekliyecegim.

bu benim email adresim sorulariniz olursa burdandan ulasabilirsiniz.

mxmxm@hotmail.co.uk

Eklenen Resimler

idris şenol ve KorayS beğendi.
Eski 17-09-2015, 09:40   #72
Yeni Üye

Sayın Potasyum,
Benim kurmak istediğim sistem şu linkteki Hyponica sistemi, senin bu sistem bununla kolayca uyumlanır mı?
????????

Eski 17-09-2015, 15:38   #73
Yeni Üye

Sayın Potasyum,
Oksijen sensörünü nereden temin ettiniz, bu sensörler oldukça pahalı...

Eski 01-10-2015, 10:29   #74
Yeni Üye

Kardeş code un son halini vermen mümkün mü, bir de bilgisayar programını nasıl yaptın, browser den komut ettiğin programı?

Eski 19-11-2015, 17:38   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Selamun aleykum cümleten herkese .Abi öncelikle projeni hayranlıkla izliyorum.Gerçekten hayranlıkla abi süpersin yeminle süpersin ya mükkemmelsin.Bi ricam olucak şu su ölçme sitemini çok ayrıntılı anlatabilirsen çok sevinirim .Hatta bütün projeyi ayrıntılarıyla anlatabilirsen memnun olurum.mesela tft ekranı nasıl kullanıcağımıza dair bi kaynak ve besin ölçümünü nasıl yapacağımıza dair bi kaynak gösterirsen çok sevinirim abi.Sıvının seviyesini besin değerlerini sıcaklığını ölçmem lazım abi lütfen benimle irtabata geçermisin Hatta bu konu bilgili olan herkse benimle irtibata geçebilir. e pota: izci_03zeki@hotail.com şimdiden teşekkürler. Kalın sağlıcakla.

zekzek03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2015, 17:45   #76
Ağaçsever

Selam

Bu sistem hidroponik su kontrolu olarak adlandirdim. Sistem sadece su ile ilgileniyor, kullanicinin istedigi ec,ph,su sicakligi,su seviyesi/oranini ayni degerlerde tutmakta. Sistemin iki tane sulama pompasi icin role cikislarida var, pompanin biri istenilen saatlerde istenilen oranda sulama yapmakta yani kati bazli sistemler icin ideal. Digeri ise istenilen oranda sonsuza kadar calismakta bu bir nevi su bazli sistemler icin.dwc,nft,ebb and flow gibi.

Firsat bulunca tam detayli olarak kurulumunu ve nasil calistigini aciklayacagim.
sistemi goruldugu gibi role cikislari nasil kurulduguna dair kullanim kilavuzu ve wireless hub ile beraber satiyorum. ebay fiyati 370 sterlinden basliyacak. alan kisi pvc proje kutusuna koyup role cikislarini bilir bir elektirikciye yaptirmasi kaliyor. Sistemin ribbon baglanti kablolarina gerek yok tak cikar rolelerin dusuk sinyal baglantilartida dahil ,basit ,sadece isi sensorlerini vidalamak var. gercekten basit.

Eklenen Resimler

smnvrl, Dudugen ve paradeoks beğendi.
Eski 11-01-2016, 23:35   #77
Ağaçsever

Sistemi 20 cm x 20 cm lik bir kutuya sigdirabildim. Sistemin ekran kismina seffaf arkalik bir koruyucu adapte etmek kaldi. Ondan sonra teste tabi tutacagim. Planim sistemi isyerlerinde evlerde kullandigimiz damacana su sogutma sistemlerine adapte etmeyi dusunuyorum. Yani bu sogutma sistmlerinden ikitane olucak biri ec tarafinda digeri ise ph tarafinda.

Eklenen Resimler

Eski 12-01-2016, 08:42   #78
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2015
Güzel calisma

SambaMustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2016, 00:21   #79
Ağaçsever

https://m.youtube.com/watch?v=uNkADHZStDE

For Lazy farmers

blnturkek beğendi.
Eski 15-05-2017, 14:56   #80
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
sayın potasyum elinize sağlık güzel çalışmalar. Bir süredir foruma yazmamışssınız herşey yolundadır inşallah. Takipteyiz konuyu

tcoalngsau Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2017, 16:14   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Yardım lütfen

RESİMDE ŞEMASINI ÇİZDİĞİM PROJEDE ROLEYE HAVA POMPASINI TAKTIĞIMDA ARDUİNO KAPANIYOR VE HAVA POMPASI SÜREKLİ OLARAK ÇALIŞIYIR.HAVA POMPASI SANIRIM YÜKSEK AKIM ÇEKİYOR NE YAPMAM GEREKLİ ACABA?
VİDEO DA GÖRÜNEN ROLEYE HAVA POMPASI TAKIYORUM FAKAT ARDUİNO 5-6 KERE DÜZGÜN DOZAJ YAPTIKTAN SONRA KAPANIYOR VE HAVA POMPASI TÜM BESİNİ BİTİRENE KADAR ÇALIŞIYOR.
https://youtu.be/R6V31rTlU4M
http://uzman.projehocam.com/850/ardu...o-ile-ec-olcer

Eklenen Resimler

blnturkek beğendi.
kahvelekesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 23:53   #82
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn kahvelekesi,

Çizimi net olarak okuyamadım ama arduino ile kullandığınız bir adet röle ise transistör kullanrak röle sürücü yapmanız lazım. Eğer röle kartı kullandı iseniz bazı röle kartlarında "low" durumunda röle aktif edilir veya "HIGH" durumunda aktif olur bunu bir teyit etmenizde fayda var. Bir diğer ihtimalse kullandığınız röle arızalı **** kaldıracağı akım değeri çok düşüktür kontakları yapışıp kalıyordur. Aklıma gelenler bunlar.

malbman ve kursun beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 10:15   #83
Ağaçsever

Selamlar,

Bu sistemi coco peat veya benzeri uretim tarzi icin kullandim. Sistemi https://www.teamviewer.com/en/ uzerinden kontrol edebildim. Binevi dunyanin heryerinden sisteme ulasabiliyorsun. Kiraz ,seftali vb bahçeli yerler için ideal. Suyu isteğin oranda istediğin besin değeri kadar smart telefonunuzdan hazırlayıp sulama yapabiliyorsunuz. Diğer yaptıgım otomatik sistemler media bazlı sistemlerde su ve besin israfını kontrol edemiyorsunuz. O yüzden bu sistemi kurma isteği duydum.

Eklenen Resimler

Eski 21-08-2017, 11:05   #84
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın potasyum mükemmel bir sistem kurmuşsunuz. bu sistemi "sistem" olarak pazarlıyor musunuz?

özellikle en sonuna kadar sistemi geliştirmeniz çok güzel olmuş.

elinize sağlık

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2019, 22:27   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2019
Sayın Potasyum,
Projeyi geliştirdiniz mi?

alpturkkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 12:39   #86
Ağaçsever

Bu sistemin son hali YouTube bazi klipler ekledim sistem hakkinda bakabilirsiniz. Goruntu kalitesini 480p yaparsak klipler daha net gorunecektir. Tessekurler.

https://youtu.be/ZDiKCuAGU6s

https://youtu.be/NFFzfO9w-Us

https://youtu.be/H1PPHw7XVkI

https://youtu.be/F1bTZ1rQVRE

eronur beğendi.
Eski 12-12-2021, 16:17   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2012
Sistem Hakkında

Murat bey merhaba ;
Nasılsınız?
Sistemin dosyalarını indirebileceğimiz bir paylaşımınız var mıdır? Paylaşmayı düşünürseniz nasıl edine biliriz.
Alpay ELMAS
alpayelmas@gmail.com

alpayelmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2022, 19:36   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2022
bu proje ücretsiz bir paylaşım mı?

merhaba . biz bu projeyi yapabiliyormuyuz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Potasyum Mesajı Göster
Selamlar,

Bu sistemi coco peat veya benzeri uretim tarzi icin kullandim. Sistemi https://www.teamviewer.com/en/ uzerinden kontrol edebildim. Binevi dunyanin heryerinden sisteme ulasabiliyorsun. Kiraz ,seftali vb bahçeli yerler için ideal. Suyu isteğin oranda istediğin besin değeri kadar smart telefonunuzdan hazırlayıp sulama yapabiliyorsunuz. Diğer yaptıgım otomatik sistemler media bazlı sistemlerde su ve besin israfını kontrol edemiyorsunuz. O yüzden bu sistemi kurma isteği duydum.

ergun_ismarci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024