agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 3 Gönderen idris şenol
  • 1 Gönderen tetrax
  • 1 Gönderen prince78

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2012, 23:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2012
Hazır besin kitleri

İyi akşamlar. öncelikle doğru yere mi konu açtım bilmiyorum. Neyse ben direk konuya gireyim. Kudret beyin ve envor beyin verdiği besin formüllerini biliyorsunuz. Ancak bu besin formüllerini uygulamak bana zor geldi. Ben diyorumki bu besin kitlerini hazır alabileceğimiz bir yer bulsakta oradan alsak. Mesela bir bidon içinde hepsi olsa da bizde onu suya boşaltsak nasıl olur?

serkanm54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 08:41   #2
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
olmaz!!!!demiyorum ,aydınlat vs diyer malzemeler alınabilir ama gübre farklı bir olay
neden ,,,
yaklaşık 1 yıldan fazla topraksız tarım uğraşıyorum kudret beyin besin kitlerin uygulanmasında hiç bir zorluk görmedim, bilakis hem ucuz hemde kolay hemde yüksek verimli ve dahada önemlisi karşınızda bire bir cevap verecek bir üstad var
geçenlerde gübre içerikleri ile ilgili çeşitli gübre firmalarını aradımgübre içerikleri ile ilgili soru sordum maalesef cevabı yine kudret beyin yazılarında buldum
sizlere tavsiyem topraksız tarımla ilgili tüm formları en in ince detayları okuyun ,belki günlerinizi alcak ama ,,,deyer)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 08:43   #3
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Neden olmasın sonuçta onlarda bitki yetiştirmek için üretilmiş eriyikler.İsterseniz kullanabilirsiniz.Hatta site içinde faydalı olur pek deneyen yok bu eriyikleri.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 23:42   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Merhaba,

İdris Bey'e katılıyorum. Bir zorluğu görünmüyor. Ama eriyik satan da bulunur veya buradan para kazanmak isteyen çıkar diye düşünüyorum.

3 karışımı karıştırmak zor ise, size o karışımları yapmak imkansız gelebilir. Yapmamız gereken yıllardır babamın tarlaya bilinçsizce attığı, o gübrelerden bir kaç kg çalıp ( şaka ) , karıştırıp, doğru oranı tutturmak. Tabii bunu da hesabını kendimiz yaparak yapmak. Biraz matematik, biraz dikkat yeterli. Bolca okumaya devam..
Sağlıcakla kalın

ekaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 09:28   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Merhaba,
Forumda bu eriyikleri yapabilecek birikime ve tecrübeye ulaşmış birsürü üyemiz vardır mutlaka. Keşke onlar da Kudret bey gibi sorumluluk alıp becerilerini bizimle paylaşsalar ve bu eriyikleri hazırlayıp dağıtabilen kişiler çoğalsa. En azından Kudret Bey'in karşılıksız olarak sunduğu bilgilerin bir miktar da olsa karşılığını vermiş olurlar.

Saygılarımla.

Ozgurk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 08:10   #6
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sevgili arkadaşlar hani kılasik bir söz var eğri oturup doğru konuşalım
yaklaşık bir yılın yıldan fazla zaman zamanda olsa topraksız tarımla ile ilgili tüm yazılanalrı okumayaanlamaya çalıştım kimya bilgim yok denecek kadar az,
fakat doğaya olan sevgim tüm imkansızları aşıp beni azda olsa bir seviyeye çıkardı
sayın kudret bey elektirik mühendisi olmasına karşın bitmek tükenmek bilmeyen topraksız tarıma olan merakı ,,,merakı biraz zayıf aşkı desek daha iyi olur kanatindeyim)onu çok yukaralara enazından benim çok zor ulaşacağım bir seviyeye yükseltmiş
ben topraksız tarıma başladığımda burdaki ve eldeki kaynaklara göre gidip bir yerlerden gübre bulup bu işe başlasaydım belkide şuan bu işe hiç sıcak bakmayacaktım
ilk önce size tavsiyem kuderte bey .... envor ...başkası ..!bu işi gerçekten bilen birisinden hazır gübre çözeltisi almanız
üstadın dediği gibi İLK ÖNCE BU İŞİN RUHUNU ÇÖZÜN ,sonra gübreyi çözmek kolay)saygılarımla Allah yar ve yardımcınız olsun

Eski 25-05-2012, 13:40   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin. Kudret Bey'in formüllerini inceledim. Zaten Kudret Bey bu konuda başvurulacak bir ders kitabı gibi. Sağolsun bana çok şey öğretti. Bahsettiği malzemeleri tarım malzemeleri satan dükkanlardan araştırdım. Dükkanlarda ya hepsi yok, ya da çok büyük miktarlarda satılıyor. yani 25 kg lik çuvallarla satılıyor. Adamlar çuvalı açıp içinden 1 kg vermiyorlar. Sonra ben de internetten araştırma yaptım. Hidroponik sistemler için hazırlanmış sıvı gübreler buldum. 3 lü setler hazırlamışlar. grow, bloom ve micro diye isimlendirmişler. Çeşitli markaların satışa sunduğu bu setler biraz pahalı. 2 parçalı alan bi gübrenin grow ve bloom olanını aldım. toplam 4 litre ve yaklaşık 100 tl . İş görüyor. her litre suya 4 ml A + 4ml B gübresinden koyuyorum. Bir hafta suyunu değiştirmiyorum. İnternette daha değişik, daha ucuz, daha pahalı gübreler de var. Ama keşke Kudret Bey'in anlattığı gibi kendim yapabilsem. Çok ucuza gelecekti ve eminim istediğim müdahaleyi yapabileceğim için daha iyi sonuç alabilecektim. Biraz pahalı oldu ama yine de çok keyifli bir uğraş.

kuntin beğendi.
tetrax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 18:24   #8
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tetrax Mesajı Göster
Arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin. Kudret Bey'in formüllerini inceledim. Zaten Kudret Bey bu konuda başvurulacak bir ders kitabı gibi. Sağolsun bana çok şey öğretti. Bahsettiği malzemeleri tarım malzemeleri satan dükkanlardan araştırdım. Dükkanlarda ya hepsi yok, ya da çok büyük miktarlarda satılıyor. yani 25 kg lik çuvallarla satılıyor. Adamlar çuvalı açıp içinden 1 kg vermiyorlar. Sonra ben de internetten araştırma yaptım. Hidroponik sistemler için hazırlanmış sıvı gübreler buldum. 3 lü setler hazırlamışlar. grow, bloom ve micro diye isimlendirmişler. Çeşitli markaların satışa sunduğu bu setler biraz pahalı. 2 parçalı alan bi gübrenin grow ve bloom olanını aldım. toplam 4 litre ve yaklaşık 100 tl . İş görüyor. her litre suya 4 ml A + 4ml B gübresinden koyuyorum. Bir hafta suyunu değiştirmiyorum. İnternette daha değişik, daha ucuz, daha pahalı gübreler de var. Ama keşke Kudret Bey'in anlattığı gibi kendim yapabilsem. Çok ucuza gelecekti ve eminim istediğim müdahaleyi yapabileceğim için daha iyi sonuç alabilecektim. Biraz pahalı oldu ama yine de çok keyifli bir uğraş.
sayın tetrax hani bir söz var taşı delen suyun gücü deyil damlaların sürekliliği
besin kiti hazırlamak çok zor bir şey deyil zaten sizde görceksininiz o zamanla kendiliğinden olur,önmeli olan mücadele ,(işin ruhunu çözmek)

Eski 08-06-2012, 22:48   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
sayın tetrax ; bahsettiğiniz flora 3 lü serisini bende toprakvesu' dan temin ettim. Topraksız tarıma gönül vermiş kişiler var orada , Ülkemizde geleceğin tarımı olabilecek bu sistemin yaygınlaşması ve layıkıyla öğrenilmesi için ellerin taşın altına koymaktan çekinmiyorlar. Bahsettiğiniz bitki besinleri ile çok şahane domates biber ve salatalıklar ürettik. 1 litre suya 1 ml micro , 2 ml litre flaro mato yetiyor. Kullanma klavuzu çok basit ve anlaşılır şekilde hazırlanmış. Herkese tavsiye ederim. Yakında kendi sayfamda çalışmalarıı paylaşacağım ***. saygılarımla

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2017, 18:24   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2017
Besin Kiti ile ilgili acil yardım

iyi günler arkadaşlar hobi amaçlı topraksız tarım ile ilgili çalışmalara başladım su anda marullarım çimlenme aşamasında kafama takılan bir sorun oldu bu akan su kültürü için besin kiti alacağım internet'te domates - salatalık marul besin kitleri ayrı ayrı satlıyor yine buradan öğrendiğim sitede topraksız tarım besini var sordum hepsinde kullanabilirisniz dediler tecrübeli arkadaşlar yorum yaparlarsa cok sevineceğim en başta yanlış birşey yapmak istemiyorum

miharbi_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2017, 18:42   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Kudret TEZEL`e mesaj atmayi deneyin.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2017, 11:45   #12
Yeni Üye

prince78's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2017
burası da benim seram

seramızdan fotoları yayınlayacağım

Eklenen Resimler

ekaragoz beğendi.
prince78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024