agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2012, 21:13   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2012
çilek, salatalık ve domates denemelerim

Bir süredir bu forumu takip ediyordum. Sonunda bende topraksız tarım denemelerine başladım.Yaptığım bu deneme bundan sonra yapacak arkadaşlarada yardımcı olması için aşama aşama burdan paylaşacağım.

Herşeyi sıfırdan yapayım dedim. İlk olarak domates, salatalık ve çilek tohumları aldım. Pamuk içerisinde çimlendirdim.Yanlız uzayan kökler pamuğa dolandığından çimlendirmenin kumda yapılması sanırım daha uygun olur.Çimlenip biraz büyüyen fideleri bir süre sonra küçük plastik boncuklara ektim.Yedek olarak şuan büyümelerine devam ediyorlar.

Daha eski olan domates ve bir salatalığı 2,25 kg lık yoğurt kutusuna aldım.

pamuktan çıkarırken bazı kökler koptuğundan büyümeleri biraz yavaştı.Bir haftada yeni kökler çıktı ve büyümeleri hızlandı.Bugüne kadar ev içerisinde olan fideleri bugün balkona aldım.Akvaryum hava pompası ile 24 saat hava veriyorum. Ph ı nitrik asit ile 6,5 seviyesine ayarladım.ms değeri 2,5

buda bir hafta sonraki balkonda çektiğim resim.

Geçen hafta saksıda aldığım çilekler vardı.Bunlar bir iki gün saksıda susuz kaldıklarından bazı yaprakları kurumak üzere idi.onlarıda bugün topraktan çıkarıp köklerini suyla iyice yıkayarak temizleyip 3 kg lık yoğurt kabına yerleştirdim. Çileklere Domates ve salatalığa verdiğim aynı gübreden kullanıyorum. Ph ve ms değerleri aynı.Bakalım nasıl bir gelişim gösterecekler.Çileklerdede 24 saat havalandırma yapıyorum.

Öneri ve tavsiyeleriniz bekliyorum arkadaşlar.

Eklenen Resimler

efe_can beğendi.

Düzenleyen Hobidünyam : 06-05-2012 saat 19:30 Neden: resim yüklendi
Hobidünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 21:36   #2
Yeni Üye

Gübre olarak Kullandığım A ve B çözeltilerine ait kimyasal miktarları aşağıda. Bunu hydrobuddy programı ile belirledim.Programı linkten indirebilirsiniz.oldukça yararlı bir program.Birçok bitki için hazır formüller mevcut.
HydroBuddy v1.40 : The First Free Open Source Hydroponic Nutrient Calculator Program Available Online) | Science in Hydroponics

A - Potasyumnitrat KNO3 41.102 gr
B - Magnezyumsülfat MgSO4.7H2O 66.937 gr
B - Sodyummolibdat Na2MoO4.2H2O 0.015gr
B - Çinkosülfat ZnSO4.2H2O 0.06 gr
B - Mangansülfat MnSO4.H2O 0.492 gr
A - Demirsülfat(EDTA şelatlı) 4.615 gr
B - Bakırsülfat CuSO4.5H2O 0.055 gr
B - Borik asit H3BO3 0.343 gr
A - Kalsiyumnitrat Ca(NO3)2.4H2O 174.952 gr
B - Tripotasyumfosfat K3PO4 50.985 gr

Listedeki kimyasallar 1'er litre suda eritiliyor.(A ve B ler ayrı olarak)Bu konsantre bir çözelti oluyor.Bu çözeltilerden bitki suyunun her litresi için 5ml ilave ediliyor.
Kendi gübresini yapmak isteyenler aşağıdaki linkten kimyasalları istedikleri miktarda temin edebilirler.kutu kutu kilolarca almaya gerek yok.
http://dukkanlar.gittigidiyor.com/Ho...asal-maddeler/

Eski 06-05-2012, 10:45   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2012
sayın Hobidünyam
yoğurt kabununuzu kargo poşet ile tutsanız iyi olur. köklere ışık deymemeli.
yaprakların kuruması susuz kalmaktan değil sanırım.

jefri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 14:57   #4
Yeni Üye

Jefri yapraklların kuruması çilekleri aldığımda saksıda toprağa dikiliydiler. Toprakta iken 2 gün kadar sulamayı unuttuk ondan kurudular. Daha sonra dün topraktan çıkarıp yoğurt kabına gübreli suya koydum.Bundan sonra artık düzelmelerini bekleyeceğim.
Kargo poşeti değilde ben aluminyum folyoya saracağım bugün.Aluminyum hem ışık geçirmez hemde yazın direk güneş vurduğunda ışığı yansıtarak ısınmayı azaltır diye düşünüyorum.

jefri beğendi.
Eski 08-05-2012, 15:05   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
sn. hobidunyam
bu gittigidiyordaki linkini verdiğiniz dükkan size mi ait?

dispaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 23:06   #6
Yeni Üye

Dispaser evet linkteki dükkan bana aittir.Ama yanlış anlaşılmasın amacım link vererek satışlarımı artırmak değildir.Amatörce bu işle ilgileniyorum.Kimyasalları az miktarda temin etmenin zorluğunu biliyorum.Gübrelerde kullanılması zorunlu olan bazı maddeler var mesela sodyummolibdat.Bunlar miligram seviyesinde kullanılıyor ve olmazsa olmaz maddeler.Piyasada ise bunlar en az yarım kilo satılmakta ve yarım kilosu 280-300 tl.Hobi olarak bu işle uğraşan birçok kişiyi daha baştan bu işten vazgeçmelerine neden olabilecek bir sebep.Bu nedenle yine amatörce bu işle uğraşan arkadaşlara yardımcı olmak amaçlı link verdim.

scaly beğendi.
Eski 10-05-2012, 07:39   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
çok da iyi yaptınız. bende faydası olaacağını düşünüyorum. amatörce uğraşanlar için böyle azar azar satışı gayet güzel. denemelerinizde başarılarınızı temenni ederim.

dispaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 09:34   #8
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
evet bende iz elementlerimi bu dükkandan almıştım.çok iyi düşünmüşsünüz.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 08:57   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Merhaba,
Topraksız tariım için gereken besin eriyiğini hazırlayıp satsanız daha faydalı olur. Zira bu işi amatörce yapmaya çalışan herkes Kudrey bey'in eline bakıyor gibi.

Ozgurk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 22:33   #10
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Bu işi amatör olarak yapan herkes bence birazda işin içeriğine girmeli diye düşünüyorum.Kudret Bey evet bu konuda forumda yardımcı olan tek kişi ama hiçbir şeyi sakladığı yok.Açtığı konuları incelerseniz orada eriyik hazırlama formüllerinide bulabilirsiniz.Ayrıca diğer arkadaşlarında hazırlamayla ilgili çeşitli çalışmalarıda var.Bende yakın zamanda fotoğraflı videolu bir anlatım yapmayı düşünüyorum.Yani elinden geldiğince insanlara yardımcı olmaya çalışan bir kişiye kalkıpta bu işler onun tekelinde demek bence hoş olmadı.Bence sizde bu işle ilgilenmek istiyorsanız biraz hazıra konmayıp kendiniz yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

malbman ve ekizilaslan beğendi.
efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 23:34   #11
Yeni Üye

Geçen günlerin özeti
Acemilik işte benim domates ve salatalık mefta olay şöyle oldu. Kökler ışık almasın diye kutuları aluminyum folyo ile kapladım. kapak kısmına koyduğum folyoyu yapıştırmadığımdan gece esen rüzar folyoyu kaldırmış domates ve salatalığıda alarak uçup gitmişler ) neyse sağlık olsun.zaten birazda çimlendirme falan derken geç kalmıştım büyümeleri baya zaman alırdı. Şimdi hazır fide aldım.topraklarıyla beraber yerleştirdim. kökler biraz büyüyünce perlite almayı düşünüyorum. çilekler iyi durumdalar. bayağı toparlandılar.yeni yapraklar açıyorlar.Hallerinden memnun görünüyorlar. Ph'ı 6,5 seviyesine ayarlıyorum 2 günde 7 seviyesine çıkıyor. ms değeri şuan pek değişmiyor. Bitkiler küçük olduğundan fazla tüketimleri yok sanırım.

Forumda hazır yapılmış gübre satılsın, yok uğraşın kendiniz yapın gibi tartışmalar bence gereksiz.Şöyleki birçok kişi varki kimya dersi görmemiş, görse bile aradan uzun yıllar geçmiş bu bilgiler unutulmuş. Gübre yapacağım diye saatlerce işi gücü bırakıp formüllerle cebelleşmek herkesin yapabileceği bir şey değil.Bu nedenle hazıra konmayın gibi bir yaklaşım bence uygun bir yaklaşım değil.
Kudret beyede saygı duyuyorum.Foruma olan katkıları tartışılmaz. Elinden geldiğincede insanlara yardımcı oluyor.Ancak biraz fazla formülize edilmiş geldi bana konuları.Onlarca sayfa okudum hiçbir yerde şu kimyasaldan şu kadar gram bundan bu kadar gram alın karıştırın gibi bir yazıya rastlayamadım.Bu nedenle yeni birisi için fazlaca karmaşık geliyor yazılar.

Eski 13-05-2012, 08:01   #12
Ağaçsever

volkan355's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Aşağıdaki adres "hangisinden kaç gram" sorusuna yardımcı olabilir.
http://www.cocopeat.com.au/technical...eedTom_Cuc.pdf

Bu adres Soilless Culture - Topraksz Tarm sitesindeki forumdan alıntıdır. Aynı forumda Sn. Kudret bey, Sn. Sarıcan, Sn Malbman, Sn. Delimus gibi tanıdık isimler de paylaşımlarına devam etmektedirler.

Düzenleyen volkan355 : 13-05-2012 saat 08:32 Neden: İmla.
volkan355 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 10:02   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
Bu işi amatör olarak yapan herkes bence birazda işin içeriğine girmeli diye düşünüyorum.Kudret Bey evet bu konuda forumda yardımcı olan tek kişi ama hiçbir şeyi sakladığı yok.Açtığı konuları incelerseniz orada eriyik hazırlama formüllerinide bulabilirsiniz.Ayrıca diğer arkadaşlarında hazırlamayla ilgili çeşitli çalışmalarıda var.Bende yakın zamanda fotoğraflı videolu bir anlatım yapmayı düşünüyorum.Yani elinden geldiğince insanlara yardımcı olmaya çalışan bir kişiye kalkıpta bu işler onun tekelinde demek bence hoş olmadı.Bence sizde bu işle ilgilenmek istiyorsanız biraz hazıra konmayıp kendiniz yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
Merhaba,
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki kar amacı güdülen bir organizasyon varsa ancak tekelden söz edilebilir, Kudret Bey'in bizlere karşılıksız olarak sunduğu bilgi ve hizmetlerin yanında Tekel kelimesi hiç hoş durmadı bence de, kullanmasaydınız keşke.

Bu işle ilgilenmek için can atıyordum, sistemi kurdum tesisatı aldım ancak işin olmazsa olmaz parçası olan besin eriyiği konusunda başkasına bağımlı kalmanın kaçınılmaz olduğunu görünce toprakla birşeyler yapma yolunu seçtim. Kudret Bey'le görüştüm bana her türlü desteği verdi, besinleri de hazırlayıp gönderiyordu ancak nereye kadar? 4 kök domates için aldım diyelim yeni bişeyler ekmek istediğimde, farklı bitkiler yetiştirmek istediğimde ne olacak? **** önümüzdeki sene? Kudret Bey'in telefonu kapalı ise ben yeni bitki yetiştiremeyeceğim... Bu Kudrey Bey'in suçu değil elbette aksine bu besinleri formulize edebileceğini düşünen, bu konuda kendine güvenen ama yeterince paylaşımcı olmayan diğer arkadaşlarımızı sorgulamalıyız belki de...

Ozgurk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 18:48   #14
Yeni Üye

Talking

Bitkilerimizin gelişimleri devam ediyor.Domates ve salatalık kutuya ilk koyduğumda yaklaşık yarı boydaydırlar.Salatalıkta salatalar büyüyorlar.Domates yeni çiçeklenmeye başlıyor.Şuan günlük yarım litre su tüketimleri var. Yarım litre suya 2,5ml A , 2,5ml B çözeltilerinden ilave edip veriyorum.ms değeri 2,25 civarı.ph ı fosforik asit ile 6,5 a ayarlıyorum. bir günde 7 seviyelerine çıkıyor.Şuan günlük yaptığım gübre ilavesini günlük olarak tüketiyorlar.Havalandırma 24 saat devam ediyor. Kök gelişimleri oldukça iyi.Bir iki gün içinde salatalık ve domatesi 5 er litrelik iki ayrı kutuya alacağım. yoksa kökler birbirlerine karışacaklar.
Çileklerin gelişimleri biraz yavaş sanırım.yeni yaprak ve çiçek açıyorlar.Gübre ve su tüketimleri çok az.Haftada bir su ve gübre ilavesi yeterli oluyor.

Eklenen Resimler

aydın ve scaly beğendi.
Eski 27-05-2012, 21:18   #15
Yeni Üye

Kök gelişimi ve kutu değişimi

Bugün domates ve salatalıkları ayrı kutulara aldım. 5 er litrelik iki su bidonunu önce siyah naylonla kaplayıp üzerinede aluminyum folyo sardım. Böylece içeri ışık girmesi engellendi. Bitkilerin kökleri zorlanmadan birbirlerinden ayrıldılar.Kutulara yerleştirilip yeni hazırlanmış suları konuldu. Ph ve ms ayarlamaları yapıldı. Hr iki kutudada hava pompasıyla havalandırma yapılıyor.Gidişat şuan için iyi görünüyor.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.
Eski 29-05-2012, 20:21   #16
Yeni Üye

Arkadaşlar Domates, salatalık ve çilek için uygun Ph ve ms değerleri kaç olmalıdır. Bir yerde domates için Ph 5,5 diye görmüştüm. Şuan aşamalı olarak ph ı 5,5 civarına düşürüyorum ama sakıncası olurmu.ms (forumdaki tabirler Ec değeri) değeride 2,5 civarında.Bu idealmidir şuanki halleri için.Deneyimli arkadaşlardan yorum bekliyorum.

Eski 29-05-2012, 21:36   #17
Yeni Üye

Bu arada arkadaşlar Domates, salatalık ve çilek için her bitkiye özel A ve B stok çözeltileri hazırlamada kullanılmak üzere karışımlar hazırladım.iki ayrı pakette bulunan bu karışımları 1 er litre suda eritip kullanabilirsiniz. Bitkiye verilen suya hazırlanan stok çözeltiden her litre için 5ml ilave ediliyor.Toplamda 200 litre besin eriyikli su elde ediliyor.
Hazır gübrelerden almak isteyenler linkten satın alabilirler.

Hobidunyam | Kimyasal maddeler

Eski 29-05-2012, 22:04   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
[QUOTE=Hobidünyam;960403]Gübre olarak Kullandığım A ve B çözeltilerine ait kimyasal miktarları aşağıda. Bunu hydrobuddy programı ile belirledim.Programı linkten indirebilirsiniz.oldukça yararlı bir program.Birçok bitki için hazır formüller mevcut.

hocam ben bir türlü bulamıyorum hydrobuddy deki hazır formülleri
hangi sekmeden erişiyooruz acaba

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 13:57   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2011
[QUOTE=aga06tr;975706]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hobidünyam Mesajı Göster
Gübre olarak Kullandığım A ve B çözeltilerine ait kimyasal miktarları aşağıda. Bunu hydrobuddy programı ile belirledim.Programı linkten indirebilirsiniz.oldukça yararlı bir program.Birçok bitki için hazır formüller mevcut.

hocam ben bir türlü bulamıyorum hydrobuddy deki hazır formülleri
hangi sekmeden erişiyooruz acaba

Select formulation from DB şeklinde aşağıya doğru açılan bir menü var orada hazır formüller mevcut.

Eklenen Resimler

U_Yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 14:12   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hobidünyam Mesajı Göster
HydroBuddy v1.40 : The First Free Open Source Hydroponic Nutrient Calculator Program Available Online) | Science in Hydroponics

A - Potasyumnitrat KNO3 41.102 gr
B - Magnezyumsülfat MgSO4.7H2O 66.937 gr
B - Sodyummolibdat Na2MoO4.2H2O 0.015gr
B - Çinkosülfat ZnSO4.2H2O 0.06 gr
B - Mangansülfat MnSO4.H2O 0.492 gr
A - Demirsülfat(EDTA şelatlı) 4.615 gr
B - Bakırsülfat CuSO4.5H2O 0.055 gr
B - Borik asit H3BO3 0.343 gr
A - Kalsiyumnitrat Ca(NO3)2.4H2O 174.952 gr
B - Tripotasyumfosfat K3PO4 50.985 gr
Sayın Hobidünyam
yukarıdaki miktarlara ulaşmak için kullandığınız formül nedir acaba ?
(ppm cinsinden)
Ayrıca kimyasalların temini konusunda sağladığınız büyük kolaylık ve hızlı gönderileriniz için ayrıca teşekkür ederim.

U_Yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 22:48   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
teşekkür ederim

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 23:47   #22
Yeni Üye

Sayın U Yılmaz kullandığım bir formül yoktu. Program içinde bulunan hazır formülü hesaplattığımda çıkan bir sonuçtu. Hatırladığıma göre hedep ppm değerlerinde değişiklik yapmamıştım.Programda farklı kimyasallar ekleyerek tekrar hesaplattığınızda tamamen farklı sonuçlarda çıkmaktadır.Benim burada yazdığım miktarlara bağlı kalmanız şart değildir. elinizde bulunan kimyasalları programa girip hesaplatarak uygun kombinasyonu elde edebilirsiniz.Eğer şu kimyasaldan şu ppm değerinde olmalıdır diye bir veri varsa o değeri program main page de Target Conc kısmına girerek uygun miktarları bulabilirsiniz.

Eski 03-06-2012, 18:05   #23
Yeni Üye

Dün salatalıktaki azimle büyüme gayretini takdir ederek kendisini ödüllendirmeye karar verdim. Şimdiye kadar domatese özel hazırlanmış gübre karışımıyla besliyordum.Dün salatalık için özel karışım hazırladım. komple su değişimi yapıp yeni gübre karışımından ilave ettim.ms değeri 4 ph 6,5 oldu.Bugün itibariylede ilk hasatımızı yaptık. İlk salatalık 98 gram gedi dörde bölüp bir güzel afiyetle yedik.Tadında herhangibir anormallik yoktu gayet güzeldi. Şuan havalarında ısınmasıyla domates ve salatalık günde yaklaşık birer litre su tüketiyorlar.Domates salatalığa göre biraz daha fazla su tüketimi var.Havalandırma 24 saat devam ediyor. Domates ve salatalığın ms değerlerini 4 e, ph ı 6,5 seviyesine ayarlıyorum. Deneme amaçlı ph ı 5- 5,5 seviyelerine indirmiştim.Bu seviyelerde besin tüketimlerinin daha düşük olduğunu gördüm.Bu nedenle ph 6,5 seviyesinde devam ediyorum.

Salatalık için hazırladığım gübre karışımı:
A-çözeltisi
Potasyumnitrat:0,323gr
Kalsiyumnitrat:235,71 gr
Potasyumklörür:50,546 gr

B-çözeltisi
Magnezyumsülfat:101,42 gr
Amonyummolibdat:0,015gr
Çinkosülfat:0,06gr
Mangansülfat:0,492gr
Bakırsülfat:0,055gr
Borik asit:0,343gr
Potasyumfosfat:53,367 gr
Fosforik asit %85'lik:2,3ml

Hazırlanan karışımlar 1 litre suda eritilmekte. Bitkiye verilecek suyun her litresi için bu çözeltilerden 5'er ml ilave yapılmaktadır.

Eklenen Resimler

gündöndü beğendi.
Eski 12-06-2012, 13:48   #24
Yeni Üye

Otomasyon sistemimiz

Son durum şöyle. Ph 6,5 ms 3,5 seviyelerinde devam ediyoruz. Salatalık artık haftada 2-3 adet salatalık veriyor. Şuana kadar 500 gr ürün aldım. Domatesler şuan ceviz büyüklüğündeler ve hızla büyüyorlar.Çilekler kızarmaya başladı.Biberde köklerinin gelişmesiyle büyüme hızlandı. İlk bibercikler görülmeye başladı.
Günlük su tüketimleri yaklaşık 2 şer litre. Akşam dolduruyorum ertesi gün öğlene 1 er litre su ilave etmek gerekiyor. Bu kadar su kutudan eksilince köklerin bir kısmı susuz kalıyor. Bu sorunu aşmak için otomasyon sistemi yapmaya karar verdim. oldukça basit bir sistem. Kendi tasarladığım Elektronik bir devre ile kutuda su eksildiğinde sensörlerle algılanıp motor çalıştırılıyor ve su tamamlanıyor.Sistemi model helikopterde kullandığım bir Lipo pil ile besledim. Yaklaşık 2 ay şarj gerekmeksizin çalışacak.

Eklenen Resimler

gündöndü beğendi.
Eski 04-07-2012, 11:57   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2012
saksıları bu şekilde sarmanın amacı tam olarak anlatırmısın

caferulger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 20:14   #26
Yeni Üye

Uzun zaman olmuş yazmamışım. Forumdanda yazan yok.Son gelişmeler ve ****** yeni yeni resimler..
Caferulger arkadaşım saksıları sarmaktaki amaç birincisi köklere ışık ulaşmasını önlemek.Bylece bitki doğal ortamına daha yakın olacak ayrıca yosun oluşumu önlenmiş oluyor.Bir ikinci sebep aluminyum folyo güneş ışığını yansıtacağından sudaki ısınmada daha düşük olacak.

Domatesim şuan günlük yaklaşık 8 litre su tüketiyor.Otomatik sistemim olmasaydı birkaç saatte bir mutlaka su ilavesi gerekecekti.Buda oldukça sağlıksız olacaktı bitki için.5 litrelik yedek su şişesini gece 12 de ful dolduruyorum ertesi gün öğlen 12 de baktığımda su seviyesi dörtte bir kalmış oluyor. Tekrar tamamlıyorum.Akşama kadar ancak idare ediyor.Domatesin gelişimi gayet iyi gidiyor.oldukça fazla meyvesi var.Henüz kızaran olmadı.Sabırsızlıkla kızarmalarını bekliyorum artık.Ph 6,5 seviyesinde tutmaya çalışıyorum.ms değeride 2,5-3 civarı salınıyor.Su tüketimi çok fazla olduğundan her yeni su ilavesinde besin ilave etmiyorum. Aksi halde ms değeri gittikçe yukarı çıkıyor.Bir ay içinde 2 kez komple su değişimi yaptım.

Salatalığın şansı yaver gitmedi.2 hafta kadar önce birkaçgün süren şiddetli rüzgar nedeniyle hemen hemen tüm yaprakları kırıldı hasar gördü.Bu yetmez gibi ardındanda yeşil yaprak bitlerinin gazabına uğradı.Yaprak bitlerine çözüm olarak suya az miktarda karıştırdığım sıvı el sabununu kullandım. işe yaradı.Hasarlı yapraklarda sararmalar kuruöalar oldu.Birde tepe filizi kırıldığından şuan büyümüyor.Üzerindeki salatalıklar büyüyorlar.Sanırım 1 aya kadar salatalığı emekliye ayıracağım.Rüzgardan önce domatesle aynı miktarda su tüketiyordu.Şuan ise domatesin dörtte biri kadar ancak su tüketiyor büyüyemediğinden.

Bibere gelirsek onun için özel bir besin hazırlamamıştım.Bazen domatesinkinden bazen salatalığın besininden veriyordum.Salatalığın besiniyle beslediğimde yapraklarda sararma ve kıvrılmalar oluştu.Domatesinkiyle beslemeye başlayınca bu sorunlar biraz düzeldi.Ama göründüğü kadarıyla domatesin besinide biber için tam yeterli değil.

Çileklerden edindiğim deneyim şöyle.Durgun su ortamı çilek için uygun değil.Gövde su çektiğinden gövdede çürüme oluyor.Bu nedenle doğru düzgün büyüyemiyorlar.Hatta bir tanesi tamamen kurudu.Diğeride pek iyi durumda değil.

Salatalık ve domatesin kabları tamamen kök ile dolmuş durumda.Hava taşlarını çıkarmak mümkün olmuyor.Umarım taşlar tamamen tıkanmazlar.Bu tür bitkiler için en az 10 litrelik kutu gerekiyor aslında.Son durumlar böyle arkadaşlar.Yazmak isteyenler olursa Öneri ve eleştirilere açığım arkadaşlar korkmanıza gerek yok

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2012, 20:39   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Merhaba.

hydrobuddy de baya domates formülü var siz hangisini seçip uyguladınız? Birde çilek için iki tane hazır formül var ikisi içinde A B olarak seçip stok kısma 1 , conantration factor kısmına 200 yazdım sizin ilk verdiğiniz değerlerle aynı çıkmıyor o değerler çilek için değilmi?

Kayıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 23:44   #28
Yeni Üye

Domates için ben Tomato stage 2 (first cluster) yazanı seçip hazırlamıştım.Bu ilk küme demek.anladığım kadarıyla ilk domatesler oluşmaya başladığında veriliyor.Fide küçükse daha seyreltik kullanılabilir.
İlk verdiğim formülasyon domates içindi. Çilek için hiç formülasyon vermedim.Kendimede zaten hazırlamadım.
Programda aynı sonuçları alamamanın bir sebebide programda seçili olan kimyasallardır. Bir tanesi bile farklı olsa sonuçlar değişmektedir.Örneğin programın orjinalinde olmayan tripotasyumfosfadı ben ekledim.Bunu monopotasyumfosfat yerine kullanıyorum.

Eski 07-07-2012, 12:41   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Monopotasyumfosfat bulamadığınız içinmi değiştirdiniz?

Kayıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2012, 18:34   #30
Yeni Üye

evet monopotasyumfosfat bulmak oldukça zor.Bakmadığım kimyasalcı kalmadı yok yok yoook.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024