agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni81Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2012, 19:06   #61
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
fotolar...

Eklenen Resimler

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 19:07   #62
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

ve son.

Eklenen Resimler

cemal.S, tturt, Tura ve 6 kişi beğendi.
Eski 04-11-2012, 19:11   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
çok güzel olmuş çatının oluklarını tamir ettirdikten sonra kalan iki parçayı toprak doldurup çiçek dikmiştim güzel gözüküyordu ama sizin sera çok güzel olmuş

Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 21:08   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın nicea ellerinize sağlık çilekler çok güzel görünüyor, bol hasadlar dilerim..... demek istiyorum ama bu resimlerin size ait olmadığını çok iyi biliyorum. Zira sera sahibi arkadaşım ayni resimleri banada yollamış. Bir açıklama yaparmısınız. Keşke bir kaynak belirtseydiniz. Arkadaşımıza haksızlık olmuş.

rise_com ve volkan0048 beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 22:03   #65
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın nicea ellerinize sağlık çilekler çok güzel görünüyor, bol hasadlar dilerim..... demek istiyorum ama bu resimlerin size ait olmadığını çok iyi biliyorum. Zira sera sahibi arkadaşım ayni resimleri banada yollamış. Bir açıklama yaparmısınız. Keşke bir kaynak belirtseydiniz. Arkadaşımıza haksızlık olmuş.
Sayın Tezel , bana ait olduğuna dair hiçbir açıklamada bulunmadım.bu kanıya nerden vardınız ? Başlık sahibi İsmail55 rumuzlu arkadaşımız.Kendisi resimleri küçültüp yüklemekte sorun yaşadığından , ricası üzerine bu başlığın açılışından beri resimleri yüklüyorum.Önceki mesajlara bakarsanız anlarsınız.(örn : mesaj 56) ne serayı görmüşlüğüm vardır , ne de yerini bilirim.Sera ve çilekler hakkındaki açıklamaları yapan kendisidir.3 sayfalık bir başlık , bunu bilmiyor olamazsınız.Bir probleminiz varsa muhatabınız kendisidir.mesajınızda beni hedef göstererek asıl siz bana haksızlık ediyorsunuz.mesajınızdan adımı çıkarır mısınız lütfen.

dispaser beğendi.

Düzenleyen nicea : 05-11-2012 saat 19:46
Eski 05-11-2012, 09:30   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili Nicea,

Evet konunun yakından takipçisiyim, bende raflı serada çilek için uğraşıyorum bu aralar.

Konunun ismail55' e ait olduğu açık ve nettir, sanıyorum kendisi foto ekleyemediği için siz yardımcı oluyordunuz.
Arkadaşımızı gönülden tebrik ediyorum, neden derseniz bi google'de aratın, arkadaş gazetelere çıktı heryerde isminden söz ettiriyor, Allah yolunu açık etsin, bol kazançlar versin. İyide kazandığını belirtmiş.

Azmin ve sabrın zaferi diyebilirmiyiz nicea?...

Saygılar...

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 14:36   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Hayırlısı olsun bol hasatlar...

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 16:19   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2010
sayın arkadaşlar yanlış anlama oldu galiba bu resimleri ben rica ettim nice arkadaşımıza siteye yüklemesi için kendisine teşekür ederim beni kırmadığı için sera sahibi ben degilim sera sakaryanın taraklı ilcesinde sera sahibi benim samimi dostumdur çilek sistemi kurulumu bana aittir a sından z sine kadar gübre formülü kudret beye aittir bu sistemleri ücret karşılığı yapmadıgım için yayınlama hakkım olduguna inanıyorum yinede arkadaşıma söylüyorum yayınlayacagımı saygılarımla

ismail 55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 18:59   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2012
sera

Sanırım kendimi tanıtma zamanı geldi de geçti bile. Evet, seranın sahibi benim, ve buradan gerçekten de bir kez daha İsmail ve Kudret beye gönülden teşekkürlerimi sunuyorum: biri seranın yapımında, diğeri ise sihirli formülleri ile bu seranın çalışıp ta bu hale gelmesine vesile oldular. Şu ana kadar gelişmeleri ise sadece onlarla paylaştım. Herkese kendi alanınada ki çalışmalar ve araştırmalarda başarılar diliyorum.

seyranimersin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 19:40   #70
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
Adım adım örnek bir çalışmaya imza atmışsınız .Sonun da harika bir sera ve üretim ortaya çıkmış emeği geçenlere saygılar

rise_com beğendi.
meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 22:24   #71
Yeni Üye

wubıh07's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2010
Sayın ismail bey ve Seyranımersin,
Seranız çok güzel olmuş. Resimlerinden ve forumdan diğer forum takipçileri gibi kurulum ve gelişimini merakla , heyecanla takip ediyordum. Güzel mahsüller ve hayırlı kazançlar dilerim..
kolay gelsin..

wubıh07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 21:51   #72
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-09-2012
Sayın nicea bu fotolar hangi tarihi ait acaba bilginiz varmı (ismail bey geç cevap veriyor diye soruyu size yönelttim) bu tarihte hala serada çilek varmı ki? saygılar

sincom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2012, 22:02   #73
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

bilgim yok ama çilek olmaması içinde bir sebep yok.

Eski 07-11-2012, 16:16   #74
Ağaç Dostu

sayın sincom 05.11.2012 tarihinde toplandı.

Eski 07-11-2012, 16:21   #75
Ağaç Dostu

nasip olursa kendime sera kuruyorum çilek serası bursada çalışmalara a yın 17 sinden itibaren çalışmalara başlıyorum zeminden bitimine kadar resimleri paylaşırım.

Eski 12-11-2012, 11:25   #76
Ağaç Dostu

Sevgili İsmail 55,

Şimdiden hayırlı olsun diyorum, inşallah projeniz hızlı bir şekilde bitirir üretime geçersin,

Buradaki tüm arkadaşlarımızın'da kendi çaplarında bu işe derhal girmelerini isterim. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Beyler tren kalkıyor, kimse geç kalmasın....Üretim, üretim, üretim, başka çıkış yolu yok....

Saygılar...

Eski 12-11-2012, 19:39   #77
Ağaçsever

Selamlar ismail bey..Benimde terasda bi denemem var belki görmüşsünüzdür...

sincom / Çilek serası denemesi

Benimde düşüncem bu tarz bir sera kurmak şuan deneyim yapmaya çalışıyorum bu ufak serada inşallah banada nasip olur...

Sorum şu musait olunca cevaplarsanız sevinirim...

Yanlış hesaplamadıysam 48800 tl lik bir masrafınız olmuş bunun ilk yılda ne kadarı geri döner veya döndü? fide başı ortalama 0,50 kg alındığını ve ortalama minimum 3 tl ye satıldığını duymuştum 28800 fide * 0,5 kg = 14400 kg
14400 * 3 tl = 43200 tl bu benim duyduğum hesap siz bizzat içindesiniz bizi aydınlatmanız mümkünmü bu konuda acaba?

Teşekürler saygılar kolay gelsin başarılar

Eski 12-11-2012, 20:58   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2011
ben gaziantepte seracılık yapıyorm.4700 m2 kapalı alanda bu yıl çilek yapıyorum.ama bu alanda yeterli bilgim yok beslemeden hasata bilginizi paylasırsanız sevınirım.ayrıca.çilekten iyi sonuç alabilirsek raflı sisteme geçmek istiyorum.şimdiden teşekkür ederim

alpirem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 18:36   #79
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpirem Mesajı Göster
ben gaziantepte seracılık yapıyorm.4700 m2 kapalı alanda bu yıl çilek yapıyorum.ama bu alanda yeterli bilgim yok beslemeden hasata bilginizi paylasırsanız sevınirım.ayrıca.çilekten iyi sonuç alabilirsek raflı sisteme geçmek istiyorum.şimdiden teşekkür ederim
arkadaşlar o sistem bu sistemden ziyade işin ruhunu çözmek önemli olan
bir dünya masraf sonunda sonu hüsran olmaması için topraksız tarımın her birimini çözmeleyiz ondan sonra sistemlere geçmeliyiz)

Halil Balaban beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 09:30   #80
Ağaç Dostu

Arkadaşlar,

İdris şenol hemşehrime aynen katılıyorum, ayrıca yapabilirseniz platformları (seraları)

topraklı ve topraksız olarak ikiye bölünüz. Hem riski minimize etmiş olursunuz hemde aradaki erkencilik, tat-kalite, raf ömrü, verim farkı gibi konularıda görmüş olursunuz.

Şöyle düşünün;

Diyelimki A tipi raflı sistemde çilek yaptınız, ve topraklıda ekilenin yaklaşık 4 katı fide ektiniz maliyet zaten yüksek, gittiniz sulama yaptınız besin tanklarında iz elementler ile ilgili teknik bir hata yaptınız yani eksik veya fazla koydunuz ürünlerin heba olma ihtimali çok yüksek olacaktır, sonu hüsran olmasın diye ben konuyu ikiye bölmek istiyorum.
Anladığım kadarıyla topraksız tarımın toleransı yok gibi yanlışları affetmiyor, direk mahsüle, köke, meyvesine, vuruyor. Buda üzüntü, emeklerin boşa gitmesi oluyor.
Bir formül buldunuz çilek formülü bu formülün sizde tutacağı ne belli? Akdenizde veya başka bir yerde tutabilir, ancak sizde tutma ihtimali nedir?
Envor bu forumda arazinin yapısı ve coğrafyasının bile verimi etkilediğini belirtmişti.
Ayrıca mtuğrul ağabey, bir sezon sanırım yaptığı hatadan dolayı topraklı tarımdaki çileklerden topraksıza göre daha iyi ürün aldığınıda bahsetmişti.

Eğer topraksız tarım ile ilgili kafanızda soru işaretleri var ise, bunların üstüne giderek çözmeye ve özümsemeye çalışın, yok kafanızda çok fazla soru işaretleri var ve çözemiyorsanız bence hiç başlamayın, kimseninde 4-5 kat fazla verim alacağım hayalleri ile başlayıp hüsrana uğramasını asla istemem, emeğe üzülürüm.

Saygılarımı sunarım...

Eski 14-11-2012, 11:07   #81
Ağaç Dostu

herkeze selam şuna bi açıklık getirelim çilek bitkisi sıçağı sevmeyen birbitki verime etkisi büyük olur marmarayla akdeniz iklimi birbirini tut madıgına göre marmara bu konudan daha avantajlı bir fideden 2 -3 yıl verim alınır. akdenizde bunu tek yıllık yapıyorlar buşekil marmaranın kg farkı olur marmarada 2 ci senede gövde kardeşlemsi ortalama 6 tı kardeşleme olur buna verimdeki dekolteyi artırır su ec si farketttirir hava sıcaklıgı farkettirir benim acizane tavsiyem sincom arkadaşımız gibi deneme yapın ve gövde kardeşlemesi en az 3 tane olmasına dikkat edin o zamana kadar çiceklerini kopartın . yalandünya bu konuyu güzel özetlemiş.

kasap.94 beğendi.
Eski 14-11-2012, 14:28   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
******* LÜTFEN DİKKAT *******
Üst üste çok önemli 3 mesaj
Mesaj 79..... İdris Şenol
Mesaj 80..... Yalan Dünya
Mesaj 81..... İsmail 55
Bence özellikle yeni başlayanların. Bilhassa yüksek verim rakkamlarını duyup bir hevesle
topraksız tarıma girmek isteyenlerin. Ya da topraklı sistemlerini topraksıza çevirmeye kalkışanların tekrar, tekrar okumaları gereken üç önemli mesaj. Gaza gelip dalmak kolay, daldığın derinlikten yüzeye çıkmak zor. Hatta bazen imkansız. Önce küçük ölçeklerle
"BESİN REÇETESİNİ OTURTMAK"
gerek
Örnek: Ben bu sene domates ve biber denemesi yaptım. Domatesi becerdim ama biber de başarılı olamadım. Biberi büyük ölçekli yapsaydım, tüm masrafım ve emeğim heba olucaktı. Saygılarımla.
Halil Balaban

Todor ve islam_joker beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2012, 16:10   #83
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismail 55 Mesajı Göster
herkeze selam şuna bi açıklık getirelim çilek bitkisi sıçağı sevmeyen birbitki verime etkisi büyük olur marmarayla akdeniz iklimi birbirini tut madıgına göre marmara bu konudan daha avantajlı bir fideden 2 -3 yıl verim alınır. akdenizde bunu tek yıllık yapıyorlar buşekil marmaranın kg farkı olur marmarada 2 ci senede gövde kardeşlemsi ortalama 6 tı kardeşleme olur buna verimdeki dekolteyi artırır su ec si farketttirir hava sıcaklıgı farkettirir benim acizane tavsiyem sincom arkadaşımız gibi deneme yapın ve gövde kardeşlemesi en az 3 tane olmasına dikkat edin o zamana kadar çiceklerini kopartın . yalandünya bu konuyu güzel özetlemiş.
Abi benim mesajımı bidaha okusanız çünkü bir soru sordum ama farketmediniz galiba teşekürler saygılar.

Eski 14-11-2012, 20:03   #84
Ağaç Dostu

sayın sincom 10 bin çilek dikilecek tünel seranın ortalama maliyeti 800 metre oluk ve cocopeat masrafı olur oluklar 3000 tl cocopeat 3000 tl demir sehbaları kendiniz yaparsanız 1700 tl damlama 2 top gider 250 tl dinama tank ve sera masrafını bilemem çilegin isteklerini uygun hale getirir seniz 5 ton cok rahat alırsınız sorunuza inşallah cevap mermişimdir denemeden hesap yapamazsınız ben size 10 ton desem yalan söylemiş olurum kendi denemenizden sonucu bulabilirsiniz.

Eski 14-11-2012, 20:29   #85
Ağaçsever

Alıntı:
sayın sincom 10 bin çilek dikilecek tünel seranın ortalama maliyeti 800 metre oluk ve cocopeat masrafı olur oluklar 3000 tl cocopeat 3000 tl demir sehbaları kendiniz yaparsanız 1700 tl damlama 2 top gider 250 tl dinama tank ve sera masrafını bilemem çilegin isteklerini uygun hale getirir seniz 5 ton cok rahat alırsınız sorunuza inşallah cevap mermişimdir denemeden hesap yapamazsınız ben size 10 ton desem yalan söylemiş olurum kendi denemenizden sonucu bulabilirsiniz.
Teşekürler cevabınız için saygılar kolay gelsin

Eski 15-11-2012, 21:34   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
channelnewsasia.com - Videos

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2012, 19:58   #87
Yeni Üye

arafx's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
sulama sistemiyle iligli bilgi göremedim.aynı su mu dönüyor sürekli yoksa su istedikçe mi veriyorsunuz?

arafx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2012, 20:04   #88
Ağaçsever

Teşekürler ismail bey..

Size veya cevaplayabilecek arkadaşlara bir sorum var ben çileğime zaman saati koydum ve günde 5 kez suluyorum 1,5 saat aralarla bilen arkadaşlardan ricam kaç sefer sulamam uygun olur bi programlama yapabilirmisiniz bana ? teşekürler

Eski 02-01-2013, 20:27   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2013
Red face

Alıntı:
alın bir kovan arı hem arılar hemde siz bayram edin bu kadar basit

serdar_akten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 10:45   #90
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın İsmail 55 konuyu boşlamışsınız epeydir. Bursa'da yapmakta olduğunuz seradaki çalışmalarınız nasıl gidiyor, fotoğraf paylaşacağınızı yazmıştınız, bir aksilik yoktur inşallah?

badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024