agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2012, 11:19   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2010
Durgun Su Kültüründe Kıvırcık Marul Denemesi

Arkadaşlar resimlerde sırasıyla fideler ekildikten sonra 4., 10., 16., 27., 43., ve 58., günlerde çekilen fotğrafları görmektesiniz. (Fideler 15.10.2011 tarihinde ekilmiştir.

Eklenen Resimler

my1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 11:21   #2
Ağaçsever

Son fotğrafta eksik olan marullar satılmak için toplandıkları için yoklar. (Hastalıktan falan değil). Sormak istediğiniz herşeyi cevaplanaya hazırım. Herkese saygılar.

Eklenen Resimler

Elif38, Amatör06 ve rimzone beğendi.
Eski 02-01-2012, 15:38   #3
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
herşey ortada , sorucak birşey yok.ellerinize sağlık , çok güzel bir çalışma olmuş.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 20:40   #4
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Gayet güzel görünüyorlar bol hasatlar bol kazançlar ,
Ben merak ettiklerimi sorayım.

1.Ektiğiniz marul cinsi türü ?
2.Son havuzdaki marullar kaça kaç ?
3.Havuz derinliği ne kadar?
4.Suyu ne sıklıkla yeniliyorsunuz?
5.Verim nasıl ?
6.Satış fiyatınız nasıl ? Kocaeli istanbula yakınlığı sebebiyle çok önemli konumda fiyatınız yüksek olmalı.
7.Karşılaştığınız en büyük sorun ne oldu ...
8.Isıtma yapıyormusunuz suyu veya ortamı...
iyi çalışmalar , kolay gelsin...

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 10:36   #5
Ağaçsever

Sn. Delimus arpa çimlendirme konusunda hernekadar derdimi anlatamasamda sağlık olsun. Bu konudaki bütün yardım ve eleştirilerini bekliyorum. Şimdi sırasıyla sorularını yanıtlamaya çalışıyım.
1. Ektiğiniz marul cinsi türü ? Bu konu çok önemliyse fide aldığım yere bi sorarım. Ama ısrarla ektiğim bir cins yok. Fideci, abi bak bu cins güzel ondan hazırlıyım diyor bizde sen bilirsin deyip ekiyoruz.
2. Son havuzdaki marullar kaça kaç ? Şu an 300 m2 serada 12 adet 3*6 m boyutlarında havuzlarım var. Kullandığım straforlar 0,5*1m 2cm kalınlığında. İlk aşamadakilerde 59 adet delik var. Sonrakilerde ise 10 adet delik var.
3.Havuz derinliği ne kadar? Havuzları hazırlarken 2,5 cm kalınlığındaki 3m boyundaki 20 cm enli tahtalar kullanmıştım. Yani havuzlarım 20 cm derinliğinde ama ben havuzları yarıya kadar dolduruyorum.
4.Suyu ne sıklıkla yeniliyorsunuz? Valla bu konu beni neredeyse bu işten soğutuyordu. Şöyle anlatıyım. Serayı ilk kurduğumda 4500 adet göbek marul ekmiştim (2010 haziran ayıydı) 20. güne kadar marullar mükemmeldi (resimleri mevcut gönderebilirim). Sonra bir hastalık vurdu biz neden acaba diyene kadar tüm marullar çöp oldu. Sonra biz su ziyan olmasın diye suya bir miktar peroxid uygulayıp 4500 göbek marul daha ektik. Bu seferde marullar saçak saçak acayip bir hal aldı bir kısmı tohuma kalktı sunuç olarak bunlarında hepsi çöp oldu. Sonra aynı suya (tabi bu arada su azaldıkça takviye yapıyorum ama sonuçta eski suyun üstüne ekleme yapıyorum). 3500 adet kıvırcık ektik kıvırcıklar oldu ama resimlerdekilerle alakası yoktu hepsini ancak 300TL sattık. Hal böyle olunca bizde moraller sfırın altı. Hatta seradaki havuzların yarısını kaldırdık. Ama son bir deneme olsun diye 600 adet taze suya kıvırcık ektik ve oldular. Bunu üzerine 1200 adet daha yeni suya ekim yaptık onlarda resimde gördükleriniz . Şu an 1800 adet daha ekili ilk aşamada birkaç gün içinde büyük köpüklere alıcaz. Yani özetle her üründe suyu değiştirmeye başladım.
5.Verim nasıl ? Tam olarak bu soruyu anlamadım ama sayı olarak bahsedersem
3*6m lik havuza 36 köpük yani 360adet marul sığıyor. Bugüne kadar ektiğimiz marulların içinde tutmayan olmadı ama her havuzda 3-5 tane bodur kalanlar oluyor. Süre olarak ta 600 tanelik denemeyi 36. günde sattık. 1200 adetlıik resimdekileri ise 45. günde sattık.
6.Satış fiyatınız nasıl ? Şimdilik çok aşırı bir üretim olmadığı için daha İstanbul'a açılamadık. Ama sonuçta ürettiğimiz marul en fazla alacağınız para pazar fiyatının yarısı oda sizi hertürlü kurtarır. Şimdilik pazarcı bi komşumuz var ona veriyoruz. Tabi onunda işine geliyor hemen evin yanında yağmur çamur derdi olmadan gece gündüz istediği kadar alıyor.
7.Karşılaştığınız en büyük sorun ne oldu ... Valla iki mahsul tamamen koyunlara yem oldu daha ne olsun ama şimdi işin düzene girdiğine inanıyorum. Birde karşılaştığımız sorunların büyük kısmının plastik bardak içine ekim yapmaktan kaynaklandığını düşünüyorum. İki tur (önce 59 delikli köpüklere sonra 10 delikli köpüklere aktararak) üretim yaparak bu sorunu ortadan kaldırdık. Ayrıca bu sistemle hem işçilikten tasarruf sağladık hemde marulların suyunu 15 gün sonra tazalemiş olduk.
8.Isıtma yapıyormusunuz suyu veya ortamı... Ne yazıkki ne suyu ne ortamın ısısını kontrol ediyorum. İlk çöpe giden denemeyi kurtarmak için (Temmuz ayı olduğu için) kümeslerde olan petekle fanlardan almıştık ama nafile. Birde fanın yaktığı elektriği görünce yazın ekim yapmamak daha iyi diyor insan. Bakalım bu yaz görücez yeni düzenlemelerle durum nasıl olacak.
Bu arada son olarak şunları söylemek istiyorum. Benim bu kurduğum sistem topraksız tarımın taş devri. Bundan daha ucuza bir sistem kurmak için ancak nalbur ve keresteci akrabanızın olması gerek. Mükemmel bir sistem olduğunu söylemiyorum ama şimdilik iş gördüğünü söyleye bilirim. 600 adet, 1200 adetten sonra 1800 adetlik üretimimin resimlerinide sizinle paylaşaçağım.

Eski 03-01-2012, 10:49   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
gerçekten tebrik ederim.yaptığınız işi bu kadar net ve açık anlatmak çok güzel ,böyle oluncada size ancak teşekkür etmek gerekir.kolay gelsin başarılar dilerim.

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 19:11   #7
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Hastalık , Mantar oluyordu bizde Tagiant diye bir ilaç var onu suya ekliyordum 15 gün ara ile Birde yeşil kurt ilacı uyguluyorduk.
Kaç ton su kullanıyorsunuz bilmiyorum fakat 1800 adet için 1800adet marul / 360 (3*6msığanmarul)= 5 x 18m2= 90m2 havuz tabanınız 10cm su yüksekliği 9 ton civarı su yapar , 10 ton desek gübre maliyetiniz 30-100tl arası olur Bence 45günlük periyodu 15 günler halinde 2 kez suyu değiştirin,yani 15.gün 30.gün 2 kez hiç sorun yaşamazsınız.Antalyada yapılan su değişimini anlatayım mantıklı ama ben denemedim belki bir havuzda denersiniz. 2 değişim yapıyorsunuz gine 15. arayla fakat suyun yarısını yeniliyorsunuz yani havuzları yarısını boşaltıp yeni besin eriyikli su ekleyeceksiniz fakat bu zaman zarfında istediğiniz EC aralığında tuzlu su ekliyeceksiniz gübre eklemiyeceksiniz,bunun mantığı bir bitki günlük 200cc besin eriyikli su yeterli geliyorsa 15günx200cc=3lt buna göre değiştiriliyor su yüksekliğinide buna göre ayarlıyorsunuz.Boşa kullanılan gübreyi min. indirmek amaç.
Suyu havalandırmaya önem verin kökler devamlı oksijen ister,ileride Sisteme uvc cihazı eklerseniz suda hastalığı engellersiniz.

murtazarp beğendi.
Eski 03-01-2012, 23:24   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Sn.my1981, Ellerinize emeğinize sağlık, mahsulünüz bereketli olsun. Benim de elimde parklara çiçek eken görevlilerden aldığım altı delikli köpük viyoller var onlara deneme amaçlı ekeceğim. Sizin bilgileriniz ve tecrübeniz beni casaretlendirdi. Açık havada yetiştirmeye çalışacağım için biraz beklemem gerekecek. Sizi takip edeceğim. Selamlar..

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 12:49   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Suyu havalandırmanı ve dezenfekte etmende yarar var. Ne kadar uzak durursanız bakteriden virüsten o kadar size yardımı olur. Düz mantık bakmayın ben bir defa dolduruyorum sonra yeni ekimde tekrar dolduruyorum bu yanlış emekleriniz çok fazla mutlaka sürekli takip yapmalısınız emekleriniz ziyan olmasın. Bir ekerken bir dikerken 2 kişi ile 2 saat çalışıyorum başka hiç bir şeye dokunmuyorum mantığından biraz uzak kalırsanız daha iyi olacağının kanısındayım. Kolay gelsin çalışmalarında başarılar.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 17:49   #10
Ağaçsever

Nasıl dezenfekte etmek lazım bu sitemde önerilerinizi bekliyorum.

Eski 06-01-2012, 19:39   #11
Ağaçsever

Sera kurulum ve maliyet

Herkese selamlar. Topraksız tarımı ticari olarak yapmak isteyen arkadaşlara bir fikir vermesi açısından kurulumdan bugüne kadar yaptıklarımı, harcadıklarımı en ince detayına kadar anlatmaya çalışacağım umarım faydalı olur.
İlk maliyetiniz sera maliyeti. Ben 300 m2 tünel tipi plastik serayı haziran 2010 da 4000 tl ye almıştım. Güncel fiyatları sera imalatçılarından edinebilirsiniz.
İkinci maliyetiniz kurulum ve kurulacak yerin zemin düzenlemesi için yapılacak harcama.

Uploaded with ImageShack.us
Resimde de görüldüğü gibi benim serayı kurduğum yer epeyce eğimliydi. İlk başta akan su kültüründe domates yetiştirmeyi planladığımız için zemin hafif eğimli düzeltilerek içine kanallar açıldı. Fakat kanalların üzerine sera kurulamadığı için zemin tekrar düzeltildi. Yani boşyere iki defa fazladan dozer çalıştırıldı ve toplam 750tl verildi. Kurulumada ayrıca 350 tl verildi. Bu noktadaki önerim hangi sistemle üretim yapacağınıza çok iyi karar vermek. Akan su kültüründen durgun suya fikir değiştirince sera zeminindeki o hafif eğimi kazma kürek biz düzeltmek zorunda kaldık. Tabi Haziran Temmuz aylarını kapsayan bu çalışma akşam güneş battıktan sonraki çalışmalarla ancak 2 ayda bitti. Tabi serada gece çalışabilmeniz için elektrik çekildi (90 TL lik bir masraf; 4 tane ampul ve 4 tane 3lü priz, 100m de kablo)

Eski 06-01-2012, 20:23   #12
Ağaçsever

Resimde de gördüğünüz gibi o hafif yaptırdığımız eğim seranın iki ucu arasında 1-1,5m lik bir kot farkına neden olmuş ve bunuda insan gücüyle komple düzeltmeniz imkansız olduğu için havuz havuz zemini düzelttik sonuçta Pamukkale travertenleri gibi bir görüntü çıktı. Aslında ilk başta sağlı sollu iki havuz kuracaktık zemini düzeltemeyince 4 e çıkardık oda olmayınca 12 tane havuzda zemini ancak düzelttik. (Daha doğrusu havuzlara suyu dolduruncaya kadar biz oyle zannediyorduk.)
Gelellim havuzların maliyetine. Havuz kurulumunda dış çerçeve için 20cm enindeki 2,5 cm kalınlıktaki 3 m boyundaki 66 adet tahta kullanıldı.(360 TL). Tahtalar 3 yerinden tahta kazıklar monte edilip yere çakıldı. Yanlız tahtaları çaktıktan sonra su terazisine mutlaka alın çünkü zemine son ayarı tahtalara göre vericeksiniz. Biz ne yazıkki hortum tipi su terazisi yerine (zeten oyle bişeyi serayı kurduktan sonra öğrendik) normal küçük su terazisiyle bu işlemi yaptığımız için kimi havuzun terazisi kayık olmuş. Yani suyu doldurduğumuzda havuzun bir ucunda 1 cm su varken diğer ucu neredeyse taşıyor. Çerçeveler hazırlandıktan sonra içlerine kalın kartonlar serdik. Boylece naylonlara su dolunca baskıdan dolayı alttaki taşların delmesini onledik. Şu ana kadar delinen bir havuz yok. Bu aşamada keşke kartonların üzerine siyah çöp poşeti falan serseydik. Böylece yosun oluşumunu minimuma indirebilirdik diye düşünüyorum. Havuzların içine serdiğimiz naylon sera naylonu. Naylonu alırken mutalaka sıfır açılmamış bir top naylonu alın ve herbir havuz için tek tek siz kesin. Çünkü gözle görülmeyen ufak bir delik havuzdaki suyun boşalmasına neden olur. (tüm sera için 450adet strafor ve havuzlar için 1 top naylona 1100TL verildi). Serdiğiniz naylonları da tahtaların üstünden sarkıtıp masaörtülerini sıkıştırmaya yarayan plastiklerler sıkıştırabilirsiniz.Aldığmız straforlar 2cm kalınlığındaki 0,5*1m lik straforlar. Density olarak ne olduğunu hatırlamıyorum ama en ucuzunun bir kalite üstüydü. İyiki hepsini en ucuzundan almamışız arada birkaç tane vardı ilk kullanımdan sonra hepsi dağıldı ama diğerlerinde bir sorun yok.

Eski 06-01-2012, 20:49   #13
Ağaçsever

Gelelim meşhur köpük delme işine. Köpüklere birbirlerine mesafeleri eşit olacak şekilde 10'ar delik deldik. Bir miktar köpükte (3. ve 4. resimde görülen boş köpükler) ortalarına 4 delik daha delip bir deneme yaptık ama onlardan randıman lamadık çok sık oluyorlar. Hatta bence 10 deliği bile karşılıklı değilde çapraz şekilde açmanın marulun büyümesi için daha çok yer sağlayacağını düşünüyorum. Ufak fideleri ektiğimiz ilk resimdeki siyah köpükler gibi. Köpükleri delerken plastik bardaklar orta kısma kadar sığacak büyüklükte delikler açtık. Fakat şu an sistemde bardak kullanmıyoruz ve delikler daha ufak açılabilir. Delerken uygun boyuttaki panç kullanıldı ama pançta şöyle bir surun var delme işleminden sonra parça pançın içinde kalıyor ve sonraki delmeyi yapmak için onu çıkarmanız gerekiyor. Onun için bence panç yerine uyun büyüklükteki matkaba takılan bileme taşı buluna bilirse daha rahat ve hızlı çalışılabilir.
Bu akşamlık bu kadar devamı yarın inşallah.

Eski 06-01-2012, 21:17   #14
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Benim seradada kota farkı var 1m civarı ben tezgahla işi çözmeyi çok daha hesaplı gördüm , Sisteme önceden karar vermek çok önemli.Sorunlar bir modeli kopyalamadığımız için çıkıyor aslında birazda ucuza kaçmaya çalıştığımızda bizim başımıza çok iş çıkıyor fakat önemli olan çözüm yaratmanız ki en mantıklısını yapmışsınız. Umarım kazancınız bol olur seranızı büyütürsünüz kolay gelsin...

Bardaklara ekmiyorsunuz , Viyol olarak mı koyuyorsunuz ?

Eski 07-01-2012, 13:50   #15
Ağaç Dostu

Ben Kolloid gümüş ve hidrojen peroksitle dezenfekte etmiştim hiç bir sıkıntı çekmedim. Ama biraz pahalılar.

Eski 07-01-2012, 17:55   #16
Ağaçsever

Sn Delimus
Fideler şu plastik viyollerde geliyor (heralde onlara da viyol deniyor). Fideleri çekince onların içinden rahatlıkla çıkıyor. Onları direk deliklere koyuyoruz o kadar.

Sn sezone hidrojen peroksiti ne sıklıkla ne oranda kullanmak gerek.

Eski 07-01-2012, 19:24   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Sevgideğer my1981 ; Gördüğüm kadarıyla bir dizi şanssızlıklarla bu işe başlamışsın. Umarım bu senin ve ekibinin şevkini kırmaz. Sen aslında pek çoğumuzun başaramadığı en önemli işi çözmüşsün. Topraksız tarımda sistemden kaynaklanan hataların mevcut olmasına rağmen sen kendi besinini kendin hazırlayabiliyorsun. Bu çok önemli bi şey.
Sistemde unuttuklarına gelince : durgun suda kurduğun sistemde kesinllikle ve kesinlikle suya oksijen vermen gerek. Bol miktarda oksijen vermediğin sürece boşa kürek çekersin.
Sistemine ya akvaryumculardaki gibi oksijen motoru takmalısın **** perlit , cocopeat gibi başka bir yapay ortam sağlamasın.
çalışmalarını yakından takip ediyorum.. Başarılar diliyorum.

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 20:58   #18
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
durgunsu kültüründe su kaynağınız iyi durumda olmalı, zira ben 4 adt çeyrek varili yazın su yetiştirmede zorlandım
suyu devir daimi **** oksijen sağlanması yüksek düzeyde olmalı
besin kadar havada olmazsa olmazlardan

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 20:06   #19
Ağaçsever

Sera kurulu ve maliyet devam

Havuzlar ve köpükler hazırlandıktan sonra geldik bir diğer uğraştırıcı ama şu an kullanmadığımız bir işe. Fidelerin konulacağı bardakların hazırlanmasına. Aslında piyasada bardak ebatlarında delikli saksılar mevcut ama soz konusu 4500 adet olunca vaz geçtik. Onların tanesi galiba 100 kr. kadardı. 4500 adet plastik bardak ise toptancılarda 30 tl kadardı. Sadece diplerine 4*5 delik delmek 3 gün kadar sürdü. 5-10 tanesini iç içe bir kişi tutarken diğer bir kişi uzun bir uç takılı olan matkap ile bunları deliyor ve ısınan matkap ucundan dolayı yapışan bardaklarıda bir kişi ayırıyor. Yanlız ilk mahsul ziyan olduktan sonra köklerin daha rahat etmesi için tüm bu bardakların kenarları tek tek makasla kesildi. Bununda yeterli olmadığını düşündüğümüz tüm bu bardaklar artık daha fazla kesecek delecek yer olmadığından atılarak iki safhada üretim yapmaya karar verdik.

martı1 ve çiftçi5234 beğendi.
Eski 09-01-2012, 20:26   #20
Ağaçsever

Gelelim ilk mahsule. İlk ekimde 4160 adet iceber marul ekildi (416TL veridi). 25kg ambalajlardaki kimyasallar toplam 300 TL civarı tuttu. (Bir kısımı ancak 4. ekimde bitti). İceberg marul daha çok para ettiği için birden köşeyi döneriz ümidiyle ekilmişti. 20. güne kadar herşey normaldi alttaki resimlerde de gözüküyor. Fakat yavaş yavaş dip çürüklüğü gözükmeye başladı. Çok engin tecrubemiz bunu temmuz sıcaklarından kaynaklandığını düşündürerek soğutma fanı ve peteği siparişi verdirdi. Halbuku ilaçla müdahale durumu çözebilirdi. Sonuçta 1 ay gibi bir sürede fan ve petek gelene kadar marulların çoğu çürüdü kalanıda tohuma kalktı onlarda koyunlara açık büfe ziyafet oldu. Arada olanların lezzeti gayet güzeldi. Yanlıx gelen petek ve fandan da beklediğimiz verimi alamadığımızı belirtmek isterim. (2*4m lik petek 750TL, 120 lik fan 900 TL, dalğıç pompa peteğe su basmak için 100 TL). Günlük ortalama 8-9 tl gibi bir sarfiyat yapan fan ve aşağı yukarı 3 varil suyu bitiren petek artık gerisini siz hesaplayın.

Düzenleyen my1981 : 09-01-2012 saat 21:03
Eski 09-01-2012, 20:31   #21
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

hava olayı nasıl ?
devir daim veya suya oksijen gibi katkılar varmı
birde marul için besin kitimi alıyorsunuz yoksa sizmi ölçüp tartıp hazırlıyorsunuz

Eski 09-01-2012, 20:45   #22
Ağaçsever

İkinci turda da aynı miktarda iceberg marul ekildi. Yanlız ekim yapılmadan önce bütün havuzlardaki su hidrojen peroksitle dezenfekte edildi. (3lt hidrojen peroksit 90TL.) Aslında 20-25 ton suyu komple değiştirseydik daha hesaplı olurdu. Bu turda da marullar saçak saçak bir yapıda büyümeye çalıştı ve göbek sarmadılar. Velhasıl onlarda hayvanlara yedirildi. Bu aşamadaki sıkıntının bardaklardan kaynaklandığını düşünüyorum. Yanlız araya karışan birkaç kıvırcık marulu görünce 3. turda kıvırcık marul ekildi. 3000 adet ekilen kıvırcıklar ancak fide parasına satılabildi.

Eski 09-01-2012, 20:54   #23
Ağaçsever

3. turda ektiğimiz kıvırcıklardaki problemin ise (bunda da ilk ekim yapılan suya devam edildi) galiba marul iri damar hastalığından dolayı bitki gelişiminin durması veya çok çok yavaş olması. Aslında pazarcının almayıpta bıraktıklarının daha sonra gayet güzel olduklarını gördük. Satışı galiba erken yapmıştık. Kalan turlarıda daha sonra yazayım. Bu arada herkes soruyor şu ana kadar havuzlara biri hava takviyesi yapmadım. Yanlız 1800 adetlik şu anda yaptığım ekimde bazı havuzlara hava takviyesi yaparak diğer havuzlarla aradaki farkı paylaşacağım. Birde en başından beri besin eriğini kendim hazırlamaktayım.Herkese saygılar.

Eski 13-01-2012, 19:04   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Merhaba my1981,

Çalışmalarınızı ilgiyle izliyorum. Umarım sizi utandırmaz.

Yukarıdaki bir mesajda 300 metre plastik serayı 4000 Tl'ye aldığınızı yazmışsınız. Acaba o fiyatın içinde sera örtüsü de dahil mi? Cevaplarsanız sevinirim.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 08:32   #25
Ağaç Dostu

my1981 geç gördüm mesajınızı ben 3 ppm kullanmıştım 10 günde bir uygulama yapıyordum domates için tabii.

Eski 15-01-2012, 10:33   #26
Ağaçsever

volkan355's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Sn. my1981,
Benim gibi bir çok kişinin çalışmalarınızı ilgiyle takip ettiğinden eminim.
Özverili paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

volkan355 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 13:52   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2008
merhaba
çalışmalarınız çok güzel
kullandığınız besinin formülünü yazarsanız çok seviniriz

iyi çalışmalar

Serdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 19:11   #28
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın my1981 bu gün 1 adt kıvırcık aldım 2,5 00 tl verdim içim yandı)
son resimlerinizi eklermisiniz
birde size sorum olacak
fe (demir 6 )elementin etiket içeriğini yazarmısınız teşekkür edrim

Eski 11-02-2012, 19:46   #29
Ağaçsever

idris abi saygılar yarın resimleri çekip yüklerim. Soğuklardan pek fazla büyümediler pazarcı bile haftada bir soruyo. Ama marullarla aynı zamanda biraz yeşil soğan ekmiştim pazarcı onları almaya başladı keşke marul yerine soğan ekseydim. Neyse en son aldığım demir "DRT ferrosyn" diye bi marka internet sitelerinde ürün detaylı yazıyo. Saygılar.

Eski 11-02-2012, 19:51   #30
Ağaçsever

Sayın SERDAL654321

Besin formülünü sayın Prof. Dr. Ayşe GÜL hocanın kitabındaki örnek değerlere göre hazırlıyorum. Kitapta hesaplamaların detayıda anlatılıyor. Eğer bu bilgiler yeterli gelmez ise tam olarak sorunun ne olduğunu söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Prof. Dr. Ayşe GÜL TOPRAKSIZ TARIM sayfa:115
Sezon Besin Elementleri mg/L
N P K Ca Mg Fe Mn Zn B Cu Mo
KIŞ 150 50 150 150 50 5 0,5 0,05 0,5 0,03 0,02
YAZ 230 60 200 250 36 5 0,5 0,05 0,5 0,03 0,02

scaly beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024