agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2012, 09:35   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
sevgideğer My 1981 : Öncelikle tebrik edeyim. Sonuçta para kazanamamış olsanda az zamanda büyük ve önemli tecrübeler kazandın. Bizler küçücük bir akvaryumda 20-30 tane soğanı yetiştirmek için yok ph metreydi, yok ec metreydi , yok zaman saatiydi yok hava motoruydu , yok günde kaç saatte kaç dakika hava verileceğiydi gibi masa üstünde hesap makineleriyle neredeyse bir yılımızı heba ederken ( Biz diye çoğul kullandım İnş. alınganlık yapmaz değerli arkadaşlar ) sen kocaman havuzlarda gördüğüm kadarıyla ne hava motoru ne elektirik , üstelik kendi hazırladığın besinlerle 10 numara ürün yetiştirdin.
Önüne çıkan engelleri hedefe ulaşmak için atlaman gereken birer çıta olarak farzet ve devam et bence gerçekten örnek alabilecek düşünceye sahip arkadaşlar var forumda ,
Son olarak durgun suda yaptığın soğanlarda hangi ec- ph oranları kullandın. EC : ? PH :? yi yazabilir misin ? Bende bu sene senin yaptığın sistemin aynısını yapacağım.
Sevgilerimle

Düzenleyen muallimayhan : 01-06-2012 saat 22:06
muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 10:18   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-09-2010
Ayhan abicim saygilar ve iyi dileklerin icin tesekkurler.
Sogan icin kullandigim farkli bir besin formulu yok. Marulda ne kullaniyorsam o. ph degerlerim 5.8 = 6.3 civarlarindaydi. (havuzlardaki su miktari sabit olmadigi icin havuzlar arasinda boyle bir fark vardi). EC degerlerine gelince kis aylarinda 1,8 = 2,2 civarlarindaydi simdi 1,2 =1,5 civarlarida. Bu arada sogani yetistirdigim su marul mahsulunu topladiktan sonra kalan suydu. Marul icin suyu nekadar tazelersen o kadar guzel oluyor. Birde sogan konusunda soyle bir durum var 0,5x1 m lik straforlara 165 adet sogan ekmistim. Aralarinda en fazla 1 cm aralik vardi. Urun yetisiyor ama toplamasi bir dert kopukleri havuzdan almaya kalkinca kiriliyor. Yani bence sogan icin yogunlugu daha yuksek ve ebatlari daha kucuk 0,5x0,5m gibi belkide daha kucuk kopuk kullanilmali. Ticari anlamda dusunen arkadaslar icin sunu soyleyebilirim birim alanda alinan mahsul maruldan daha fazla sure olarakta daha kisa ama demet haline getirmeden kimse almiyor yani iscilik sorunu halledilirse maruldan daha karli. Umarim yazdiklarim ilgilenenlere yardimci olur baska akillara takilan birsey varsa yadim ve paylasimda sinir yok herkese kolay gelsin.

ekaragoz beğendi.
my1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 11:34   #63
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Sayın my1981 çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum.Benim size birkaç sorum olacaktı.Cevaplarsanız çok sevinirim.
1)Soğanları ortalama kaç günde hasata getirebiliyorsunuz?
2)Soğan demetinde kaç soğan olması isteniyor ve demetini kaça satabiliyorsunuz?
3)Metrekarede 350-400 soğan yetişebilir diye tahmin ediyorum.Bunu marulla kıyasladığınızda soğan nasıl daha karlı oluyor?

Saygılarımla.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 22:29   #64
Ağaç Dostu

Sevgideğer My 1981:
Şu bizimle paylaştğın tecrübelerinle bizlere ( En azından bana) ne kadar önemli bilgiler kazandırdığını tahmin dahi edemezsin. Ben ve benim gibi belki onlarca belki yüzlercesi bu sırlı kapıdan içeri girdiğimizde kim ne derse o yöne gidiyorduk. Çoğu arkadaşım gibi çabamızın meyvelerini bir an önce görebilmek için soğan - marol gibi yeşil yapraklılarla kolları sıvadık. Belki inanmazsınız bu işlere ilk başladığımda 2 düzine yeşil soğanı yetiştirmek bana neredeyse 400 liraya maloldu. yani kendi yetiştirdiğim yeşil soğanın tanesini 16 liraya yedik afiyetle...
Sen olmasydın aynı kısır döngü içerisinde belki uzun zaman boyunca devam edip gidecektik. Bu kışın Osmaneli'nin Beşevler köyünde senin sistemin minyatürünü kurdum. Besininide senin gönderdiğin formül üzerine kendim hazırladım. Ne elektirik, ne zaman saati , ne de hava motoru, 60* 100 cm lik straforlar üzerine her birine 980 adet kıska ekerek naylondan oluşturduğum küçük havuza saldım straforları. toplam 10 strafor * 980 kök 9800 kök yeşil soğan kıskası ... Bir hafta sonra soğanlara bakmaya gittim 10 cm yi geçmişler , 3. haftada şubat sonunda 40 cm ulaşmış soğanlar, ama satamadık.
Serasını Kullandığım Ali arkadaşım -Hocam bu güzelliği bozmayalım , Şu Yeşilliğe bak diyerek satmaya bile kıyamadı .,
Lafı fazla uzatmaya gerek yok. Senden çoook ama çok şeyler öğrendik. Allah işini gücünü rast getirsin. Cesaretin yeter , Yakında senden öğrenerek yapmış olduğum yarım dönümlük bahçede yaptığım çalışmaları bende bir başlık altında buradan paylaşacağım. Yarın hafta sonu . Sistemleri çalışır hale getirerek bende ağaçlar netin sevgideğer müdavimleriyle bilgilerimi paylaşırım.
En derin sevgilerimle...

ekaragoz beğendi.
Eski 02-06-2012, 13:20   #65
Ağaçsever

Durgun suda sogan

Butun arkadaslarin iyi dilekleri icin tesekkurler. Paylasima sonuna kadar devam. Maddi olarak birsey elde edemesekte birseyleri basarmakta guzel. Simdi Sn. efe446 nin sorularini cevaplamaya calisiyim. Oncelikle yetisme suresi olarak net birsey soylemek zor ama marulla kiyaslandiginda ondan daha cabuk hasata geldigi kesin. Ekteki resimlerin ilki 12 subat ta digeri 20 subatta cekilmisti ve soganlar mart ayindaki ara ara acan gunes ile birlikte 1 ayi tamamlamadan hasata gelmis ayni zamanda ekilen resimdeki marul fidelerini ise ikinci havuz aktarimini ancak yeni yapmistik. Sogan demetlerine asagi yukari 8=10 adet konuluyor. 0,5x0,5m lik kopuklere 75 adet falan sigiyordu yani ortalama 7 demet sogan kesin cikiyordu. Yani marulla ayni ebatlardaki alandan 10 adet marula karsilik 14=15 demet sogan aldik. Fiyat olarakta sogan toptan 1,3 tl yi gormusken marul toptan 1 tl yi gecmemisti. Son olarak metrekareden ben soylediginiz kadar almadim ama alinabilinecegini dusunuyorum. Fakat bunun icin kurulacak havuzlerin eni 1 m yi gecmemeli. Boylece havuzun her iki tarafina gecerek kopuk havuzdan cikarilmadan soganlar toplanabilir. Fakat strafora cok fazla delik acildigi icin mukavemeti cok fazla azaliyor soganlari toplarken bile kirilabiliyor. O yuzden bir mahsulde butun kopukleri ziyan etmemek icin dogru ebat ve yogunlukta strafor kullanilmali. Birde strafora acilacak delikler onemli. Delikler duz acilmak yerine piyasada konik sekilde hazir zimpara matkap uclari var (Bu arada fikir sayin Seasone ye aittir.) onlarla acilan deliklere soganlarin dibi konuldugunda cok rahat bir sekilde ekim yapilabiliyor. Insallah bir sey unutmamisimdir baska soru olursa cevaplayabilirim/ Herkese saygilar.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2012, 18:50   #66
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

İlgi gösterip sorularımı cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Bol bol hasatlarınız olur inşallah.Çok olmadıysam bir sorum daha var.Anladığım kadarıyla en büyük sorunlardan biri straforun dayanıksız olması ve kırılıp değiştirilmesi.Strafor yerine geçebilecek daha dayanıklı bir malzeme yok mudur acaba?Bir kere alınsın bir daha değiştirilmesin.Benim aklımda bir malzeme var fakat tam olarak ismini bilmiyorum.Genelde balık tutmak için aldığım şamandıralarda kullanıyorlar.Sıkıştırılmış sünger gibi sağlam bir malzeme ama bu iş için üretimi yapılıyor mu bilmiyorum.Bence değişik fikirleri olan varsa yazsın belki bu sorun ortadan kaldırılabilir.Tekrar bol hasatlar.

Saygılarımla.

Eski 02-06-2012, 21:14   #67
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Yeşin soğan üretimi düşünenler perlit kullanabilirler

Yeşil soğan üretimi düşünen arkadaşlar perliti kullanabilirler.
Bu linkte yaptığım çalışma mevcuttur.
Bu linkte de büyüme evresi bulunuyor.
Kırılma, derdi yok, delik açma derdi yok.
Kolay gelsin.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 21:27   #68
Ağaçsever

Sn. gazeteci28 sistem sahane gozukuyor benim 3*6 metrelik havuzlara bunu nasil uygularim perlitte yosun problemi oluyor galiba detayli anlatabilirsen cok sevinirim

Eski 03-06-2012, 20:06   #69
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Perlitin dezenfeksiyonu zor olsa gerek sonuçta su vanayı açınca akıp gidiyor ama Sayın my1981in sistemi perlit kullanımı için biraz büyük sanırım.Birde Sayın gazeteci28 kulladığınız ıskaların boyutu biraz büyük değil mi? Özellikle mi bu boy seçtiniz bir nedeni var mı?

Eski 28-08-2012, 17:34   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2012
SAYIN MY 1981 yaptığınız calişma cok güzel olmuş sizi başta tebrik etmek isterim konu ile alakalı daha geniş bilgilerinizi almak tecrübelerinizden yararlanmak isterim sizin icinde bir mahsuru yoksa sizinle tl konuşmak isterim 0536 785 84 14 adım okan kolay gelsin....

okan 16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2012, 17:31   #71
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Sayın my1981,
Sn. gazeteci28 sistem sahane gozukuyor benim 3*6 metrelik havuzlara bunu nasil uygularim perlitte yosun problemi oluyor galiba detayli anlatabilirsen cok sevinirim
diye soruyorsunuz. Sorunuza geç cevap verdiğim için özür dilerim.
Perlitte yosun problemi o kadar önemli değil. arzu edenler bomza gibi benzeri maddelerde kullanabilirler. Hatta dişli kum bile olabilir.
Yosunlar besin eriğine ortak olurlar o kadar.

Eski 04-09-2012, 15:35   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Gösterilen çabanın takdiri için

Sayın my1981,
Gösterdiğiniz büyük çaba, takdire şayan. Bazılarına göre bir kaç numara büyük geldiği olmuş ama
siz aldırmayın. Benim doğum yaşım 60, ticaret yaşım 42. Size ticarette ata sözü gibi geçerli bir veciz söz aktarayım. Derler ki " KAR İŞİN DEVAMINDADIR." Azim ve sebatla devam. Başarı ve kazanç seninle olacaktır. Sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 13:19   #73
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilbalaban Mesajı Göster
Sayın my1981,
Gösterdiğiniz büyük çaba, takdire şayan. Bazılarına göre bir kaç numara büyük geldiği olmuş ama
siz aldırmayın. Benim doğum yaşım 60, ticaret yaşım 42. Size ticarette ata sözü gibi geçerli bir veciz söz aktarayım. Derler ki " KAR İŞİN DEVAMINDADIR." Azim ve sebatla devam. Başarı ve kazanç seninle olacaktır. Sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN
Halil abi,
Anlayışın ve teşviklerin için teşekkürler.
Söylediğin istikamette devam ediyorum.
Saygı ve hürmetlerimi sunarım.

Eski 10-09-2012, 14:43   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sevgili kardeşim Gazeteci28,
Mesajını şimdi okudum. Cevabım ihmalden değil, görmemekten gecikti özür dilerim. Tuttuğun istikameti hiç terketme. Bu söz Atalarımızın yüzlerce yıllık deneyimlerinden süzülmüş, bize, günümüze ulaşmış bir tavsiyedir.
Yazılarını taktirle okuyorum. Bilgi birikimine hayranım. Bana göre biriktirilebilen en büyük servet bilgi birikimidir. İnsana ya babadan servet kalır, ya da başarı ve para BİLGİ ile kazanılır.
Sevgi ve saygılarımı sunarım kardeşim. Hoşça kal, dostça kal.
HALİL BALABAN

Düzenleyen Halil Balaban : 10-09-2012 saat 14:47 Neden: Bir harf eksiği tamamlandı
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 15:48   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Çok güzel olmuş . Tohumdan hiç ürün elde edebildinizmi ?

ank_gfb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 18:53   #76
Ağaçsever

Tohumdan urettiklerim

Maritima cinsi kaplamali tohumlardan kendim yetistirdigim marullar. Ne yazikki istedigim gibi degiller. Son resimde gozuktugu gibi sapa kalkar gibi oluyorlar. Sebebiyle ilgili yorum yazan olursa sevinirim. Gecen haftaya kadar seranin ustunde %60 golgelik vardi acaba onunla ilgisi olabilirmi.

Eklenen Resimler

Eski 13-10-2012, 20:32   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sık dikim olduğu için yukarı doğru büyüme eğilimi gösteriyorlar sanırım.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 18:47   #78
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Sayın my1981,
Sorun gölgelikten kaynaklanıyor. Işığın az olduğu bir bölümde marul fidesi yetiştirirken bende aynı sorunları yaşamıştım. Sık dikimlerde de boya kaçmalar söz konusu. Bitkilerin yaşama dürtüsü aynen insanlar gibi. Şartlara göre kendilerine çeki düzen veriyorlar.
Çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum. Kolay gelsin.

Eski 14-10-2012, 23:32   #79
Ağaç Dostu

Yazın soğanlarda bende benzer sorunlarla karşılaşmıştım. Havaların aşırı sıcak gitmesi bence bu durumun sebebi. Marol , soğan sıcağı hiç sevmiyor. Serada değilde açıkta çalışsaydın **** seranın naylonlarını açsaydın daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Tohumdanda olsa , fidedende olsa marol sıcağı görünce direkt olarak sapa kalkıyor. Eksi 8 dereceye kadarda dayanıyor. Kasım sonuna kadar serayı iptal et bence. Kolay gelsin.Başarılarının devamını diliyorum

Eski 16-10-2012, 07:33   #80
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
merhaba sayın my1981 ,çalışmalarınıza hayranlık duymamak elde deyil
yazımn balkonda kıvırcık denemem hüsranla sonlandı
sizin bahsettiğiniz uzama bende üçe katladı ve kırmızı örümcek oluştu ayrıca
rengide saradı
1. çok sıcak ortam kıvırcıkları tohuma yönlendirde,
2. gölge olması ,cılız kalmasına sevep oldu
sizden ricam kaplamalı tohumu hangi firmadan ve en az nekadar getire biliriz

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2012, 10:35   #81
Ağaçsever

idris abi saygilar. Insallah bikmadan yola devam ediyosundur. Her zaman her turlu yardim icin burdayim. Tohum konusuna gelince Enza zaden firmasindan temin ettim. En az 10.000 adet tohum iceren tene kavanozda satin aliyorsun . Fiyatida 225 TL idi. Ben mesela 2 kisi ortak satin almistim. O sekilde satin alma yoluna gidebilirsin.

Eski 16-10-2012, 15:42   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi my1981 Mesajı Göster
idris abi saygilar. Insallah bikmadan yola devam ediyosundur. Her zaman her turlu yardim icin burdayim. Tohum konusuna gelince Enza zaden firmasindan temin ettim. En az 10.000 adet tohum iceren tene kavanozda satin aliyorsun . Fiyatida 225 TL idi. Ben mesela 2 kisi ortak satin almistim. O sekilde satin alma yoluna gidebilirsin.
Merhaba, nereden aldınız acaba, internetten mi? Varsa linkini yollar mısınız?

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 09:43   #83
Ağaçsever

Sn. bountr
agtohum diye internetten aratirsaniz siteleri cikiyor. Orada sagolsun maruldan sorumlu ziraat muhendisi arkadas Serkan Kaplan cesit konusunda oneri ve yardimci oluyor.

Eski 18-10-2012, 15:58   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Teşekkürler Sn my1981

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 10:16   #85
Yeni Üye

arafx's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
bende my1981 ile iletişim halindeyim.yaptıgımız denemede

http://img429.yukle.tc/images/75612012-10-01-302.jpg

http://img426.yukle.tc/images/31222012-10-28-355.jpg

ancak bir sorunla karşılaştık.oradaki marullardan birkaç tanesini eve götürmek için arabaya koydum.30 dk sonra baktıgımda marullar solmuş ve yenmeyecek hale gelmişti.Bu konuda bir fikri olan var mı? şimdiden teşekkürler.

arafx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 11:33   #86
Ağaçsever

Sn. arafx marullar cok guzel gorunuyor elinize saglik. Pazarci kokunu kesmeden alip pazarda satis sirasinda tezgaha koyarken kesiyordu. Fakat sondan bir onceki denememde Fonseca diye iri marul cinsi denemistim sabah 6 da kalkip topladim koklerini kestim o sira sepetlere 8 tane zor sigiyordu kahvaltidan sonra saat 8 gibi goturecektim bir baktim sepetlerin yarisi bos. Benim tahminim marulun cinsiyle alakali. Ayrica kullandigimiz formul her marul cinsinde ayni gelismeyi yapmiyor galiba. Birde gene satamayip elimde kalan marullardan yarin bi deneme yapip arabada bir tur attiracagim resimlerini yuklerim. Son olarak toprakta yetistirilen marullarda boyle bir sorun olmuyor galiba. Uzman arkadaslar yorum yaparsa sevinirim.Saygilar.

Eski 01-11-2012, 15:10   #87
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

marulun cinsi dayanıklılığı artırabilir.

Marulun cinsi dayanıklılıkla alakası olabilir. Benim dememem fonseka cinsi kaplamalı marulla oldu. Soğuklar büyümesini engelledi havalar ısınınca serpildiler çok güzel oldular. Ziyaretime gelen arkadaşlara verdim. arabanın bagajında unutmuşlar üç gün sonra aldıklarında hala bozulmamış olduğunu bana söylediler. Test ettik diye de bana takılıyorlardı.

Marulun hasatına yakın yalnızca su kullanmak gerektiği konusunda da yazılar var. Malum marulda nitrat birikmesi oluyor. Denemenizi birde böyle yapın isterseniz. Hasattan önce 3-5 gün yalnızca suyla besleyin besin eriği vermeyin.

Eski 01-11-2012, 22:09   #88
NRS
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-10-2012
my1981 hocam çalışmalarınızı baştan sona okudum takip ettim. Siz gerçekten takdire şayan bir paylaşımda bulunuyorsunuz. Çok Teşekkür ederim. Rabbım çabalarınızı boşa çıkarmasın inşallah.

NRS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 08:48   #89
Yeni Üye

arafx's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gazeteci28 Mesajı Göster
Marulun cinsi dayanıklılıkla alakası olabilir. Benim dememem fonseka cinsi kaplamalı marulla oldu. Soğuklar büyümesini engelledi havalar ısınınca serpildiler çok güzel oldular. Ziyaretime gelen arkadaşlara verdim. arabanın bagajında unutmuşlar üç gün sonra aldıklarında hala bozulmamış olduğunu bana söylediler. Test ettik diye de bana takılıyorlardı.

Marulun hasatına yakın yalnızca su kullanmak gerektiği konusunda da yazılar var. Malum marulda nitrat birikmesi oluyor. Denemenizi birde böyle yapın isterseniz. Hasattan önce 3-5 gün yalnızca suyla besleyin besin eriği vermeyin.
istemeyerekte olsa 1 gun marullar gübresiz suda kaldılar , soldular besin eriğiyle ec ve ph ı ayarladıktan sonra 20 dk içerisinde düzeldiler.

arafx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2012, 09:45   #90
Ağaçsever

Bu mahsulude ineklere ve tavuklara verdikten sonra kivircik mevzusunu kapamis bulunuyorum.

Eklenen Resimler

scaly beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024