agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen merdefe
  • 2 Gönderen Darksoul
  • 4 Gönderen Darksoul

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-11-2014, 12:46   #1
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2014
Darksoul / Topraksız tarımda domates

Merhabalar topraksız tarım için ilk adımımı atmak üzereyim , aranızda yeni üyeyim fakat dışarıdan takip eden eski bir üyeniz olarak düşünebilirsiniz

bu işe domates olarak başlamak istedim , tohumları aldım , hindistan cevizi torfu mevcut..öncelikle domates çekirdeklerini çimlendireceğim bunun için nemli bir bezde 24 saat kadar bekletip ufak hindistan cevizi torflarına ekeceğim.

aklımı karıştıran tek sorun almış olduğum sıvı gübre , kullanım talimatı arkada yazmakta fakat bu sıvı gübre topraksız tarım için elverişli mi acaba ?

etrafı güneş almasın diye folyo ile kapalı yoğurt kabım , hava motorum mevcut.

Muhakkak hatalarım olacaktır ama bir yerden başlamak istedim..Saygılar

Eklenen Resimler

Darksoul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 17:01   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Hayırlı olsun. Amatörlüğün zevkini çıkarmak istiyorsanız tohumdan başlayarak hatalı bir adım atmışsınız. Tohumdan ürüne kadar geçecek çok yorucu ve zorlu bir süreç olacak. O yüzden size önerim domates fidesi alarak başlamanız.

Hayır, ben illede en zorundan başlamak istiyorum diyorsanız zaten en az iki ay o aldığınız gübrelere ihtiyaç duymayacaksınız. Forumda tohumdan fideye anlatımlar mevcut. O yazıları okursanız, fideden başlayacağınıza eminim...

Saygı ve sevgiler...

leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 18:57   #3
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

Degerli yorumunuz icin tesekkur ediyorum , oncelikle bu isin mutfagindan baslamak istiyorum , tohumdan fideye olan kismi elbette arastiracagim ve hatta gerekirse hazir fide de alip amatorluge devam edebilirim ama yinede bir yandan tohumu fideye cevirmek istiyorum.Ama basarili olurum ama olamam bu konuda hicbir fikrim yok , sadece deneyeceğim.

Eski 19-11-2014, 13:32   #4
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

Tohumlari 24 saatligine nemli/islak pamugun icine koydum..cimlenmesini bekleyip daha sonra fide icin ozel olarak aldigim ufak ortasi delik hindistan cevizi torflarina dikecegim..

saglam ve guvenilir bir site ya da yer var mi hazir domates fidesi alabilecegim ? İstanbul anadolu yakasinda oturuyorum.

Eski 19-11-2014, 18:37   #5
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
bu zamanda domates fidesini az miktarda bulmanız zor... antalyada da zaten dikimler yapıldı.. biraz zor...

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 19:17   #6
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

Aslinda soyle demek istiyorum , ben zamaninda cok uzun sure akvaryum ile ilgilendim.Hani 17 sene kadar..ve akvaryum denilince akliniza ufak tefek bir sey gelmesin lutfen en son odama 1.5 tonluk akvaryum kurdum sifirdan...cok degerli baliklar da yetistirdim cok degerli su ici bitkileri de..topraksiz tarima adim atma amacim da bu zaten , toprak olmayisi , tamamen su olusu..bu yuzden denemeler yapmak istiyorum yine bu sebepten dolayi 150-200 fide alamam..aklimda cok guzel ve ozel seyler var bunlari bir an once uygulamak ve gozlemlemek istiyorum

Eski 19-11-2014, 19:52   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Sayın DarkSoul,
Tohumdan fideye gidebilirsiniz elbette, ama biraz zor olur. Torfu iyice inceltmeniz gerek. Tohumdan çıkacak ilk kökçüklerin tutunabilmesi için, neredeyse un gibi ufalamanız gerek, özellikle üst 1 cm için.

Sıcaklığı 15-20 derecede tutmaya çalışın. Çok ıslak değil, ama nemli tutmanız gerek. Çok kişi ilk günlerde çimlenme kabının üzerini streç film ile örter. Bir hafta on günde çimlenirler. Çok derine gömmeyin, en çok 1 cm.

Resmini gösterdiğiniz gübre, görebildiğim kadarı ile sadece NPK sağlıyor. Topraksız tarım demek, bitkinin ihtiyacı olan herşeyi siz sağlayacaksınız demek. Başlangıçta hazır kitlerle başlayın.

Çimlenme sonrası da kolay olmayacak. Bu mevsimde güneş yetmeyecek, sıcaklığı korumak için uğraşacaksınız. Ama olmaz değil. Ben bu sene Şubat ortasında başlamıştım çimlendirmeye. Uygun koşulları sağlarsanız siz de başarırsınız. Kolay gelsin

sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 20:24   #8
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

Degerli bilgileriniz icin tesekkur ediyorum sayin sulukok ,
Benim isi , isik ve nem konusunda hicbir sorunum yok aslinda hatta en hakim oldugum konu bu..isiklandirma ve isi , gerekli ekipmanlarimda mevcut ve bunlari ben yapmistim.Sanirim isin en sor kismi tohumdan cime gecis olacak..suan icin tohumlar yani cekirdekler nemli pamugun icinde , 24-36 saat gecince hindistan cevizi torfuna gomecegim ( carrefourdan ozel olarak aldigim tohumdan cime gecis evresi icin yapilmis ortasi deli torf aldim ) simdi ise besin yapimini arastirmaktayim..tohumun ilk cimlendigini gorsem isim kolay aslinda..bakalim becerebilecek miyim

Eski 20-11-2014, 13:27   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Şu bağlantıda "görerek" çimlendirme denemelerimi görebilirsiniz:

Peçete arasında tohum çimlendirme öyküleri

sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2014, 17:29   #10
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

Paylastigin link icin tesekkur ediyorum , degerli konunu ve yazilarini inceledim..suan nemli pamugun icin yaklasik 20 adet domates cekirdegi var 20 saattir duruyorlar..ilk koydugim ana gore su cektigi icin bir miktar genişleme var..10 tanesini 2serli olmak uzere hindistan torfuna dikecegim , digerlerini de ikiserli olarak pamuk icerisinde birakacagim bakalim neler olacak

Eski 23-11-2014, 16:14   #11
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

Paketin icinden 20 adet cekirdek cikmisti , bunlarin 10 tanesini ikiserlikten torflarim yarim santim altina diger 10 tanesinide nemli pamugun ustune koymustum..ikiside ayri kaplarda uzerleri strecli film kapliydi , sicaklik 20 derece sabit olmak uzere her 12saatte bir strecleri acip hava almasini sagladim ve 16 saatlik isiklandirma sistemi ile isiklandirdim..yaklasik 17 tanesi cekirdekleri yaararak 1cme yakin kok/filizlenme saglamis..sanirim sevindim

Eski 23-11-2014, 18:00   #12
Ağaçsever

merdefe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Sayın DarkSoul izleme durumundan paylaşım durumuna geçmek güzeldir. Bu arada elinizde bulunan sıvı gübre de azor fosfor ve potasum mevcut dengeli denilen cinsten fakat mikro elemenetleri sanırım yazmıyor bakır çinko molibden bor ve mangan bunlarada ihtiyacınız olacak.

ateşkaptan beğendi.
merdefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2014, 14:36   #13
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

merhabalar Merdefe bey ,

bunlara sanırım oldukça ileri ki aşamalarda ihtiyacım olacak , yani durgun suya aktardığım zaman , bunun içinde sanırım min 40 gün kadar bir süreye ihtiyacım var..kendi besin kaynaklarım yapmak için forumda oldukça geniş kapsamlı araştırmalar yapıyorum hatta eski kimya kitaplarımı açmak zorunda kaldım.

Eski 24-11-2014, 14:40   #14
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

bunlarda tohumların son halleri , yorum yaparsanız sevinirim , çünkü yanlış yaptığım şeyler olabilr.

10 tanesi pamukta 10 tanesi ( 2şerli gruplar halinde ) torfta.Günde 16 saat ışıklandırma ve sabit 20 derece tutmaya çalışıyorum

Eklenen Resimler

Eski 27-11-2014, 19:20   #15
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

Size yollamis oldugum torf icindeki fideler yaklasik 7 cm oldu (bugun olctugum ) ve fidelerimi yarin durgun su kültürüne almayi dusunuyorum..sagolsun Kudret bey haddinden fazla yardimci oldu ve olmaya devam ediyor..bir kac gun icerisinde kendi besin eriyigimi de sayeisnde yapmis olacagim.Suan icin evde degilim ama eve gecince fotoğraf paylasacagim

kiziltan ve s.akbulut beğendi.
Eski 28-11-2014, 17:39   #16
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

Yaklaşık 10 günde tohumdan fideye bu kadar büyüdüler , yarın ya da pazar günü durgun su kültürüne alacağım.

Eklenen Resimler

Eski 28-11-2014, 20:34   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Ellerine Sağlık Darksoul Güzel Çalışma

Murat_Erdogan27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2014, 21:08   #18
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

10 litrelik bir kapta 3 kok fideyi durgun suda nasil besleyebilirim ? Yani demek istedigim 10 litre saf temiz su koyup ara ara besin eriyigi mi eklemem gerekiyor , yoksa mesela 5 litre su 5 litre besin eriyigi seklinde mi su eklemem gerekiyor ? Bunun hakkinda bilgi verebilir misiniz ?

Eski 08-12-2014, 01:21   #19
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

Bunlar benim 2.parti olarak durgun suya alacağım domates fidelerimdi , acaba ne gibi bir sorun var ?

yaprak uçlarında bu şekilde kararma var , bilgi verebilir misiniz acaba ?

Eklenen Resimler

Eski 08-12-2014, 21:55   #20
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Darksoul Mesajı Göster
10 litrelik bir kapta 3 kok fideyi durgun suda nasil besleyebilirim ? Yani demek istedigim 10 litre saf temiz su koyup ara ara besin eriyigi mi eklemem gerekiyor , yoksa mesela 5 litre su 5 litre besin eriyigi seklinde mi su eklemem gerekiyor ? Bunun hakkinda bilgi verebilir misiniz ?
Kullandığın hazır besin solüsyonu ile bitkinin ihtiyacı karşılanamayacaktır. Kalsiyum eksikliği hemen kendini göstermiş. Zira bu element dahil bir çok element eksik.

Çok istekli olduğunuzu gördüğümden, sistem ve besin eriyiği konusunda forumu biraz gözden geçirmenizi dilerim.

Kolay gelsin.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 23:15   #21
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

Forumu hemen hemen her gün gece geç saatlere kadar okumaktayım , besin eriyiği problemini çözdüm sayılır , sağolsun Kudret bey de bu konuda çok yardımcı oldu..birazdan yeni fotoğraflar ekleyeceğim

Eski 09-12-2014, 23:24   #22
Yeni Üye

Darksoul's Avatar

ilk parti ürünlerini yaparken fotoğraflamayı unutmuştum şimdi fotoğraflar geliyor ,

1 adet köpük alıp 18 litrelik su alacak kabımın ( leğen , kova vs ) boyutunda köpüğümü kestim.Daha sonra plastik bardak yerleştirmek için delik açmam gerekiyordu.Kahve filtre ( press filtre ) bardağım vardı , 5 liraya almıştım zamanında.Onun press kısmının ucu metaldi , bardağın içine koydum sadece ağız kısmına giriyordu.Metal olan pressin ucunu ısıtıp köpüğe delik açtım.İçine plastik bardak ya da saksıyı koyduğumda tam oturdu içinden geçmiyor.

Hava motorum mevcut.Isıtıcım mevcut ( bu arada ısıtıcı için rüzgar türbünü yapmıştım elektrik parasından tasarruf etmek için , onuda bir ara ekleyeceğim ) şimdilik bu kadar .

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024