agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni266Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2015, 22:40   #331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Bu gün yeni parkura gittim. Arkadaşlar salatalık hasadına başlamışlar maşallah. Şimdiye kadar ne topladıklarını kaydetmemişler ama bugün 2-2,5 kg kadar salatalık topladılar. Ama en kötü tarafı ipe alma ve budama olayı ile hiç ilgilenmemişler. Domatesler orman gibi olmuş salatalıklarında bir çok dalı kırılmış. bir kaç fotoğraf çektim paylaşayım. Bu gün 41.gün.

Eklenen Resimler

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 10:46   #332
Ağaçsever

ede1453's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2007
Herkese merhabalar,

Besin çözeltisi atıklarınındaki element miktarlarının tespiti konusu çok önemlidir.
Bu herkes tarafından bilinen bir durumdur.

Kudret beyin eski mesajlarında bu konuya değindiğini hatırlıyorum.
Ama şu anki durumu bilemiyorum.

Son ağaçlar.net fırtınamdan önce bu konuyu araştırıyordum.
Ama bu siteye dalınca başka sitelere bakacak zaman bulamıyorum.

Şöyle bir makale okuyordum ama henüz bitiremedim.
Amerikan Sağlık Enstitüsü'ne bağlı olan Ulusal BiyoTeknoloji Bilgilendirme Merkezi
(National Center for Biotechnology Information) bu makaleyi hazırlamış.:
Ion-Specific Nutrient Management in Closed Systems: The Necessity for Ion-Selective Sensors in Terrestrial and Space-Based Agriculture and Water Management Systems

Kapalı Sistemlerde İon Belirleyici Besin Yönetimi: İyon-Seçici Sensörlerin Dünyasal ve Uzay Tabanlı Tarım ve Su Yönetimi Sistemleri için Önemi

Bence bu konu topraksız tarımın günümüzdeki çağ atlama noktasıdır.
Artık eski başarıları tekrar etmekten daha çok bu konuya önem vermeliyiz.

Araştırabildiğim kadarıyla yabancılar da henüz kesin bir çözüm bulabilmiş değiller.
İşinde uzman bir kimyacı en önemli ihtiyacımız.
Ve sanırım çıkış yolumuz İon Seçici Sensörler...

İbrahim Avlamaz

ede1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 11:02   #333
Ağaçsever

ede1453's Avatar

Bu gelişmeler çok önemli iki konuya açıklık getirecektir:

Gübre, su, zaman ve işgücü israfını önleyecektir.

LeventAli beyin yazabileceği - yazmak isterse- güzel bir bilgisayar destekli kayıt sistemiyle
bitkinin hangi saatlerde, hangi dönemde, hangi elementleri, ne miktarda tükettiğini doğruya en yakın şekilde belirleyebilmemizi sağlayacaktır.

Saydığım şartları daha da geliştirebiliriz. Hangi ışıkta, sıcaklıkta, nemde vs vs..

İbrahim Avlamaz

Eski 26-06-2015, 11:10   #334
Ağaçsever

ede1453's Avatar

Bu sistemi geliştirene kadar ki dönemde de yapılabilecek bir tavsiyede bulunmak istiyorum :

Depolama sorun olmazsa, üretim dönemi boyunca atıklar biriktirilir.
Diyelim ki 5 ton atık besin çözeltisi topladık.
Bütün bu çözeltinin tahlilini yaptırabiliriz.
Elimizde formülünü bildiğimiz 5 ton besin çözeltisi olur.
Hesabını yaparak eksik elementleri de ekledikmi yeni sezon için 5 ton besin çözeltimiz olur.

İbrahim Avlamaz

Eski 30-11-2015, 16:30   #335
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2013
sayın Kudret Hocam
Çalışmalarınızı ilgi ile takip ettim Allah sizi tarım severlerin başından eksik etmesin. Sağlık sıhhat dilerim. 5 aydır sera bekçisi hakkında bir paylaşımda bulunmamışsınız. cidden merak ettim. soluksuzca okuduğum mesajların birden kesilmesi beni üzdü. son mahsülleriniz ve sera bekçisinin maharetlerini duymak için sabırsızlanıyorum.

Saygılarımla
Engin ÖZER

ozerengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2015, 22:31   #336
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Sera bekçisini 2000 m2 lik modern bir seraya monte ediyorum.Test ettik mükemmel çalışıyor.Yakında resimleri yükleyeceğiz.

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2015, 20:43   #337
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Selam herkese ben forumda yeniyim .Topraksız tarım otomasyonu üzerinde çalışıyorum . Arduino ile kontrol etmek istiyorum forumda daha pek çok okumadığım yazı ve konu başlıları var.Sayın Kudret Tezel hocamızın çalışmalarını imrenerek izliyorum.Eli öpülesi bir TÜRK mühendisi olduğunu belirtmek isterim. Benim yapacağım sistem şimdilik küçük ama profesyonel bir sistemle en üst düzeyde verim lamayı hedefliyorum.yaklaşık 2 m2 lik bir alan içinde 10 adet marulu sera içinde uygun ortam koşullarında yetiştirmek istiyorum.Kafamı en çok kurcalayan ise Ec ve Ph meselesi, elektronik devreleri nereden sipariş edebilirim ? Besin eriyiklerini hangi oranda almalıyım , besin eriyiklerini nasıl bir sistemle ana tanka aktarmalıyım , ana tanktaki ph ec sıcaklık değerlerinin ölçümünü arduinoya yaptırıp pompa vs. diğer elamanları röle ile çalıştırıp kullanmayı düşünüyorum ama nasıl? tabi kafamda birkaç sistem var .ama birazda olsa profesyonel ÜSTADLARIMIZDAN yardım almak istiyorumElektronik ve topraksız tarım çok iyi bir ikili bence .LÜTFEN UFACIK BİR BİLGİNİZİ DAHİ ESİRGEMEYİN PAYLAŞIN ÖĞRENELİM ÖĞRETELİM.Bilgi paylaştıkça çoğalır. LÜTFEN bu genç arkadaşınıza yardım edin çok pis fikirlerim var aklımda . Ama önce hidroponik meselesini halletmem lazım. Yazıyı nasıl bitireceğimi bilemedim .Neyse şimdiden çok teşekkürler.

smnvrl ve paradeoks beğendi.
zekzek03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2015, 07:57   #338
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn zekzek03;

Anladığım kadarıyla arduino bilgin var ama topraksız tarımda nasıl kullanacağını bilmiyorsun. Okumaya başlamak için aşağıdaki konudan başlamalısın. Sana hitap eden bir konu.

Topraksız Tarım Kontrol Sistemleri

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2015, 20:24   #339
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Sn smnvrl bey desteğiniz için çok teşekkürler zaten bu sayfayı takipteydim.Gerçekten yararlı bilgiler var herkesin okumasını tavsiye ederim . kafama takılan başka bir soru ise besin alımı. Tanka besinleri pompa yardımı ile aktarmayı düşünüyorum ama nasıl bir pompa kullanmam gerektiğine dair bir bilgim yok.beni bu konuda bilgilendirirseniz gerçekten sevinirim. .birde röleler var tabi .pompaları çalıştırmak için 12 v bir röle yeterli midir acaba ? İnternet bağlantısı hakkında tavsiyeleriniz varsa dinlemek için can atıyorum.Bu sistemi internet üzerinden nasıl kontrol edebilirim? Birde verdiğiniz linkteki gibi 3.2 tft ekran kullanmayı düşünüyorum .orada anlamadığım kısım ise ekran bağlantıları.Ekranı kullanmak için orada ayrı bir sheld kullanılıyor.Ve bu sheld mega daki tüm dijital pinleri kullanıyor. Kafama takılan yer diğer sistemleri nasıl ekrana yansıtacağım ? Ya da ekranı ayriyeten başka bir arduino ile mi haberleştireceğim? Diğer arduinodan aldığı verileri ekranın bağlı olduğu arduinoya iletip öylemi kontrol edilmesi gerekiyor ? Bu konuda hiçbir fikrim yok . Amatörlüğüm resmen yüzüme vuruyor Herkese teşekkürler

zekzek03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2015, 12:20   #340
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2015
kudret bey'e selam olsun, talebimi yeniliyorum;deneme seram için sera bekcisi ve ec talep ediyorum ilginize kudret bey umarım okuyup dönerseniz sevinirim.(mustafa cep :05066823055)birazcık zaman lütfen bilginize.

19 Mustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 12:14   #341
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2016
Merhaba Kudret Bey sera bekçisini yaklaşık 1,5 yıldır çilek seramızda kullanmaktayız çok güzel çalışıyoruz ve çok kullanışlı çok teşekkür ederiz

mustafa1241 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 18:51   #342
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2016
zekzek03 bunun icin pompalar va arduino ile rahatlikla kontrol edebilecegin
ufak olanlar 3-5 $ civarinda diye biliyorum en azindan 3 tane alman lazim
peristaltic pump yazarsan bulursun
uzerinde calistigim sistemde ec ile ilgili ufak bir hata var henuz bulamadim ( ec degerini ayarlamasi yarim saat suruyo su anki sistemde oturup tek tek olcum yapip formalize edip programa eklemektense sistemin tam otomatik olmasi icin sisteme yapay zeka kabiliyeti vermeye calisiyorum) hatayi oturup tek tek butun satirlari kontrol etsemde olmadi algoritmayi oturup kagit uzerinde tekrar dizayn edip sonrasinda tekrar yazmam lazim uni yeterli degil bu is icin mega kullanmani tafsiye ederim ilerde gelistirilebilirligi icin duo yuda tercih edebilirsin. arduinoyu tamamladiktan sonra vakit bulursam rasberry pi icinde bir sistem tasarlamayi dusunuyorum

turan_mert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2016, 17:55   #343
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2014
Arduino için EC ve PH sensöleri mevcut, Türkiye'de bir kaç sitede bulunuyor fakat fiyatları oldukça pahalı.

Resulgur beğendi.
hsnsdt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2016, 22:25   #344
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Bende Arduino ile multiflow sistemimi kontrol etmeyi düşünüyorum.
İnternette ph, tds, ve çözülmüş oksijen probları mevcut, ama denildiği gibi pahalı. Çözünmüş oksijen akıllara zarar. Birçok kaynakta bunların devreleri de var. Bir kaçını yapmayı düşünüyorum. İşe yararsa paylaşırım ama yeterli bilgi bulmak güç. Özellikle devreler ile ilgili çok az şey biliyorsanız.

putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 23:49   #345
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Merhaba arkadaslar. Gecen yil ben forumda Arduino ile otomasyon sistemine basladigimi belirtmistim. Maalesef is degisiminden dolayi pek zaman ayirip sistem uzerinde calisamadim.
Suan icin calismiyorum, o yuzden bolca vaktim var.
Bahsettigim projeyi tamamlamak uzereyim. EC - PH okuma, role kontrol kisimlarini hallettim. Suan icin yazilim kismina odaklandim. Kisa sure icinde bitirecegim insAllah ki bitirip bu sezona yetismem gerekiyor.
Bu arada forumda gordugum kadariyla EC, PH prop ve devrelerin temin edilme sorunu oldugunu gozlemledim. Hazir aldigim EC ve PH ( Conductivity | Atlas Scientific ) devrelere benzer kartlar gelistirmeyi planliyorum. Istedigim sonucu alir isem seri imalatini yapip herkesin butcesine uygun sekilde temin etmesini saglamayi dusunuyorum. Ben Amerika'da yasiyorum, bu yuzden bizim oraya gore malzeme temin etmesi daha kolay.

Bu konuda onerisi olan arkadaslar fikirlerini paylasirsa sevinirim.
Selametle.

Ferhat Ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2016, 04:18   #346
Ağaçsever

S.a. Oncelikle amacim mevcut konuyu carpitmak degil, konu sahibinden ozur dilerim.
Uzerinde calistigim projenin bir kismini paylasmak istedim.

Ekran ve ana sistem birbirinden ayri. Birbirleri arasinda kablosuz iletisim var.
Son resimde gorulen boru gecen yil kullandigim sistem. 3 inch acilan delikleri, kokleri kontrol etmek ve bitkiyi rahat cikarmak icin 3D yazici ile kare seklinde cerceve ve kapak yaptim. Kapak uzerinde yine 3 inchlik saksi deligi var.
Firsat buldukca resimleri paylasirim insAllah.

Selametle

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2016, 08:24   #347
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2016
Sera bekçisi ve çalışma prensibi güzel seri üretime geçtinizmi Kudret Bey

Mustafa TEPE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 17:01   #348
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferhat Ozdemir Mesajı Göster
S.a. Oncelikle amacim mevcut konuyu carpitmak degil, konu sahibinden ozur dilerim.
Uzerinde calistigim projenin bir kismini paylasmak istedim.

Ekran ve ana sistem birbirinden ayri. Birbirleri arasinda kablosuz iletisim var.
Son resimde gorulen boru gecen yil kullandigim sistem. 3 inch acilan delikleri, kokleri kontrol etmek ve bitkiyi rahat cikarmak icin 3D yazici ile kare seklinde cerceve ve kapak yaptim. Kapak uzerinde yine 3 inchlik saksi deligi var.
Firsat buldukca resimleri paylasirim insAllah.

Selametle

Arduino ile proje geliştirmek oldukça zevkli ve eğlenceli. Arduino ile bir adet kuluçka makinesi yapmışlığım var, topraksız tarım ile uğraşıyorum, arduino'yu bu platformda kullanmak istiyorum fakat EC ve pH sensörleri inanılmaz pahalı, üstelik Türkiye'de bulunması da oldukça zor.

Siz Amerika'da olduğunuz için bu konuda hiç zorluk çekmiyorsunuzdur.

hsnsdt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 18:17   #349
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hsnsdt Mesajı Göster
Arduino ile proje geliştirmek oldukça zevkli ve eğlenceli. Arduino ile bir adet kuluçka makinesi yapmışlığım var, topraksız tarım ile uğraşıyorum, arduino'yu bu platformda kullanmak istiyorum fakat EC ve pH sensörleri inanılmaz pahalı, üstelik Türkiye'de bulunması da oldukça zor.

Siz Amerika'da olduğunuz için bu konuda hiç zorluk çekmiyorsunuzdur.
Arduino ile ben ilk defa calisiyorum. Daha onceleri PIC serisi microislemciler kullaniyordum. Her ne kadar bazen sinir bozucu olsa da iyi is cikartiyor Arduino.
Ben projemde Arduino Mega ve Nano kullaniyorum. Nano'yu, sistemi icerden ekrandan kablosuz olarak takip etmek icin kullaniyorum.

EC & PH modullere gelince burda rahatlikla temin edebiliyorum, lakin fiyatlar yine pahali.

idris şenol beğendi.
Eski 24-01-2017, 08:58   #350
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2013
Selamlar

bu sera bekçisinin son durumu nedir satış aşamasına geldi mi acaba.

beşiktaşlı beğendi.
rizaokur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2017, 13:41   #351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2017
Herkese iyi günler Sera Bekçisinin son durumunu bende merak ediyorum.Satışı var mı ve ne kadar ? Ph içinde buna benzer bir sistem var mı ?

PoeWang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2017, 19:40   #352
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2017
Merhaba kudret bey.
Sera bekçisi ürününüzden temin etmek istiyoruz.
Yalnız sitede sorun var sanırım bir türlü özel mesaj gönderemiyorum
Numaranızı bilmiyorum dönüş yaparsanız çok seviniriz
Memet k.
0532 703 94 93

AKS13 beğendi.
Mehmet19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2017, 19:47   #353
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2017
okulumuz için bizde sera bekçisi edinmek istiyoruz. yardımcı olabilirmisiniz.

mavipanjur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2017, 15:38   #354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2017
Merhaba Kudret Bey Sera bekcisinin fiyatı nedir acaba.Bilgi verebilirmisiniz?

kahvelekesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 13:36   #355
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2017
Kudret Bey merhaba;

Farklı bir site üzerinden EC metre temin ettim. Cihazın üzerinde MikroSiemens/Santimetre cinsinden ölçüm yaptığı yazıyor. Bitkiler içinde yaklaşık 2,0-2,5 arası EC değeri öneriliyor. Fakat ben evde çeşme suyunu ölçtüğümde cihaz bana 350 gibi bir değer veriyor. İçine çok az miktarda besin attığımda değer 450 gösteriyor. Cihaz da mı sorun var yoksa birimlerde mi bir farklılık var.

cihanyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 20:57   #356
Ağaç Dostu

Merhabalar sevgili CihanYıldız, bu sorunu beraberce halletmiştik ancak bir bilgi paylaşımı olarak burada da bahsetmekte fayda var.Ayni soruyu sormak isteyenler olabilir.
Dijital EC metrelerde iletkenlik 2 kademede ölçülür. Birinci kademe 0 ile 999 micro siemens arası yani EC si 1ms den düşük iletkenlikler 2, kademe 1000micro siemensten yüksek olanlar yani 1 mili siemens ten yüksek olanlar. Söyle bir deney yapınız bir bardağa biraz besin eriyiği koyun diğer bardağa da musluk suyu. Musluk suyunu EC sini ölçün diyelim ki sizin ölçtüğünüz gibi 350 micro siemens civarında bir değer olsun. şimdi bu bardağın içine damla damla besin eriyiği karıştıralım EC 375-400-450-500-600-800-990 derken ekranda 1,25 oldu diyelim bu kritik nokta micro siemensten mili siemense geçiştir zaten ekranda da micro siemens simgesinin mili siemens simgesine dönüştüğünü görürsünüz. Eger cihazınızın özelliklerinde 0-9990 micro siemens e kadar ölçer diyorsa bu sıfır EC den 9,99 mili siemens e kadar ölçer demektir.Buradanda açıkça 1 mili siemens in 1000 mikro siemens olduğu neticesi görüyoruz.

Eski 11-12-2017, 12:25   #357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2016
Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar. Adıyaman merkezde topraksız tarıma uygun seramı satıyorum sahibinden ilan no 504946660

izengin2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2017, 14:11   #358
Ağaç Dostu

Sayın izengin2005 sebep nedir.

Eski 06-02-2018, 23:33   #359
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın izengin2005 sebep nedir.
Sayın Kudret Hocam merhabalar, öncelikle ülkemizde topraksız tarımın gelişimi açısından verdiğiniz emek için çok teşekkür ediyorum.Kendimi tanıtmak gerekirse üniversiteyi yeni bitirmiş ancak okuduğu bölümden ziyade tarımla uğraşmak isteyen bir genç kardeşinizim. Foruma henüz bugün katıldım ama topraksız tarıma epey zamandır ilgi duyuyor ve araştırıyordum.Açmış olduğunuz bu başlığıda başından sonuna eksiksiz okudum.Okuduğumdan anladığım kadarıyla sadece kendi sisteminizle uğraşmıyor, aynı zamanda başkalarınının topraksız sisteminin başarıya ulaşması için emek veriyorsunuz.Bu davranışınız için ayrıca teşekkür ediyorum.Ben önümüzdeki hafta içerisinde denemek ve yapabileceğim hataları görebilmek için küçük çaplı kendi topraksız tarım sistemimi kuracağım.Ancak eylül ekim aylarında köydeki 5 dönümlük araziye topraksız tarım seramı kuracağım için şimdi kuracağım bu küçük sistem bana bir nevi test sürüşü olacak.Şu sıralar sera için sıkı bir maliyet hesabı yapıyorum çünkü hayata atılma yolundaki bu adımımda yapacağım her harcama benim için çok önemli.5 dönümlük bir serada sera bekçisi elzem bir ihtiyaç olacak, bu konuda düşüncelerim nettir.Şimdi daha fazla başınızı ağrıtmadan şunu sormak istiyorum;
-Bir sera bekçisinin bize maliyeti ne olacak ve 5 dönümün ihtiyacını karşılayabilecek mi?
Bu konuda beni cevapsız bırakmaz yardımcı olursanız çok sevinirim.Ellerinizden öpüyorum hocam, Saygılarımla.

raskol2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2018, 08:28   #360
Ağaç Dostu

Günaydın sevgili raskol2, öncelikle övgüleriniz için teşekkürler. Tarım ülkesi olarak bildiğimiz ama ne yazık ki bugün samanın bile dışarıdan alındığı ülkemize bir katkımız olsun diye uğraşıyoruz. Elimizden geldiğince bildiğimiz kadarını dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz. Artık bütün dünyanın yaptığı topraksız tarımı öğrene bilirsek umarım özellikle genç arkadaşlarımız baba ocağı topraklarını terk etmeyecekler, terk edenler tekrar dönecekler diye umutlanıyorum zira geleceğin en büyük işi tarım olacaktır.
Ancak topraksız tarım teknik bir olaydır sadece yapılan uygulamalara bakarak, başarılı arkadaşların hikayelerini dinleyerek başarısız arkadaşların hayıflanmalarını dinleyerek onları örnek alarak kararlar vermeyiniz. Bu işi yaparak çok mutlu olan arkadaşlarımızda mevcut bu işe yatırım yapıp aradıklarını bulamayanlarda. Ancak topraksız tarım artıları çok olan bir tarım şeklidir fakat en büyük eksisi teknik bilgi ister. Oyunu kuralına göre oynayınız ekonomisini düşünerek işçiliğini düşünerek bazı şeyleri mantığınıza güvenerek göz ardı etmeyiniz. Gerekli denemelerinizi yapıp emin olmadan işleri büyütmeye kalkmayınız. Topraksız tarımda Profösyonelce bitki yetiştirmekte otomasyon elzemdir ancak bunu amatörce deneme çalışmalarınızda keşfetmeye işin gerekliliğini idrak etmeye çalışınız. ondan sonra en pahalısından en ucuzuna kadar düşüne bilirsiniz. Size ve sizin gibi bu işi yapmak isteyen arkadaşlarıma tavsiyem odur ki deneme veya amatörlük safhasını geçip işi büyütmeye karar verdiğinizde sisteminizi en mükemmel en sağlam biçimde kurunuz sistemden yana problemleriniz varsa sistemin arızalarını gidermek onarmak değiştirmek durumunda kalırsanız bitkilerinizle uğraşamazsınız buda başarısızlığın en büyük sebebidir. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kalın sağlıcakla.

BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024