agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni266Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2011, 07:20   #31
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın ismail55, çalışmanızın fotoğraflarını buraya değil, kendi adınıza bir başlık açarak oraya yükleyin. Böylece hem bu konu karışmamış olur, hem de çalışmanız ayrı bir başlıkta daha fazla üyemizin dikkatini çeker.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 16:11   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın Kudret bey tekrar tekrar sizi kutlarım daha yazabilecek bir şey bulamadım.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 16:57   #33
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Nihayet kavuştuk

Üstad eline sağlık devamını bekliyoruz sen boş durmaz boş duranı da sevmezsin.

Kaç zamandır beklediğimiz yavrumuza kavuştuk ama henüz adını koymadık. Daha nüfusa kayıt işleri var vs.. vs...

En kısa zamanda siparişimi veriyorum. Kaç günde teslim edebilirsin?

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 18:05   #34
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismail 55 Mesajı Göster
Raflı sistemdeki cilek deneme yaptıgım topraksız katı ortam kültüründe tor pomzataşı kullandım resimleri yüklemeye calıştım herhalde başaramadım tekrar denerim yarın inşallah busefer olur saygılarımla
resimlerin boyutu büyük
aynı sorunu bende yaşadım
bizim çocuklar aşağdaki siteyi bulmuşlar fotoları 600 den küçük yaparsanız hemen kopyalanır

/www.photoscape.org/ps/main/donate.php

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 19:43   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fusion1 Mesajı Göster
.....dilegim...... Istanbul da bu olanagı sunabilmek sizde Adanada başlatın birde Antalya olabilir belki ..
Kudret Bey istediği takdirde sera emrindedir.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 20:03   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2011
arkadaşlar konu balkon teras yaprak soldu ca az mg versemmi ..az geldinin ötesinde ltf çok okuyun az konuşun ....üstadlar ne der anlamaya çalışın olamıyorsa bir kez daha okuyun derim .. bu nedenleki örnek seralar önerim yurdun dört 1 yanında nerede olası ise bunca emek veren dostlara olanak saglanmalı ama biz ama belediyeler ama diger uyumaya devam edenlerbizlerde bir yandan balkon teras deneyimlerimizi paylaşmalıyız elbet fakat bilerek görerek uygulayarak kendime 15 gün ceza verdim çok gevezelikten tebrikler dostlar iyiki varsınız.........

fusion1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 20:52   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Sevgili Kudret Abi,

Eline emeğine sağlık. Gerçekten büyük kolaylık.

Aslında yaptığım büyük kolaylık yorumu bence işin kolayına kaçmak gibi.

Dikkatlice incelediğimde benim görebildiğim kadarıyla;

Sistem;

- zamandan tasarruf yapıyor
- bu tasarrufu yapması demek aynı zamanda işçilik maliyetinin azalması demek,
- sudan tasarruf yapıyor, su maliyeti azalıyor,
- gübreden tasarruf yapıyor, gübre maliyeti azalıyor,

yani özetle girdi maliyetinde azalma oluyor.

Daha da önemlisi sabit EC miktarı ile;

- bitkinin veriminde artış ve
- üründe erkencilik yapıyor.

Bunların hepsini üst üste koyarsak, karlılıkta artış sağlıyor demektir.

Profesyonel olarak yapan ve yapmayı düşünen arkadaşlar için gerçekten çok önemli bir çalışma olmuş bence.

Hobi olarak yapan, bahçesinde, terasında, balkonunda mevsimlik ihtiyacını karşılamayı düşünen üyeler içinde hem verimli hem de çok kolaylık sağlayan, tatilini, sporunu, diğer hobilerini gözü arkada kalmadan yapabileceği pratik bir sistem.

Aslında bu sistemle ikinci bir meslek yani çalışanların dahi ilave bir gelir yaratması gerçekten mümkün.

Benim görebildiklerim bunlar.

Tekrar eline emeğine sağlık.

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 21:34   #38
Ağaç Dostu

Sn Fusion1,

Dedikleriniz doğru, bu yüzden cezanızı 15 gün erteleyin.

Bu hevesle sistemin neler kazandırabileceğini daha fazla irdeleyelim.

Örneğin; ben kendi adıma çok heveslendim. Çünkü eminim ki bir çok arkadaşımız ve üyemiz bir taraftan çalışma hayatı diğer taraftan Hollanda, Belçika firmalarının otomasyon sistemli sera maliyetleri hep gözünde büyümüştür. Tabi ki sera bekçisinin maliyetini bilmemekle beraber şundan eminim ki bu sistem, bence bir çok kişi için kolay ulaşılabilecek bir yatırım şansı yaratacaktır.

Saygılarımla

Eski 31-05-2011, 22:51   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlarım, yorum yazan bütün arkadaşlarıma tek tek teşekkür mesajı yazmanın sayfa israfı adına iyi olmıyacağını düşünüyorum, bu açıdan tekrar bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim.
Her sistem bir ihtiyaçtan doğar. Gerçekten çalışmalarımda böyle bir eksiğin tamamlanması lazım geldiğini düşündüm, ve topraksız tarımda bitki beslemenin mutlaka insan inisiyatifinden kurtarılması gerektiğine inandım. Zira nekadar hassas davranırsanız davranın , nekadar özen gösterirseniz gösterin mutlaka ama mutlaka aksamalar olacaktır.
Bu aksaklıklardan da bitki ne olursa olsun etkilenecektir, çünkü bitki sadece ve sadece sizin verdiğiniz besinle beslenmektedir. Beslenmede aksaklıklar olursa bu aksaklığın ama verim , ama kaynak tüketimi açısından bir bedeli olacağı aşikardır. Topraksız tarımla uğraşmaya başladığımdan beri hep bunları düşünmüşümdür. Ancak taktir edersinizki sırada bekliyen birçok konu varken onları bir sıraya sokmak ve imkanlar nispetinde hayata geçirmek gerekiyor.
Önemli olan sistemin yararlarını ve zararlarını iyi gözlemek, düşündüklerimizin nekadar gerçekçi olduğunu, veya çokta önemli olmayan bir sistemi nekadar abartığımızı tesbit edebilmektedir.Ancak görünen köy kılavuz istemez diye bir atasözümüz var. Sistem verdiğiniz görevi aksatmadan harfiyyen yapan, size zamandan tasarruf sağlatan,çalışmalarınıza pratiklik kazandıracak, sizi rahatlatacak bir yardımcınız olarak çalışacaktır. Bu çalışmanın karşılığında da gübre, su, verim gibi parametrelerin kayda değer artılarınıda zaman gösterecektir. Fakat inanıyorum ki artıları çok fazla olacaktır.
Bu arada önemli bir haberi vermek istiyorum. Bu gün bir televizyon kanalından gelip topraksız tarım la ilgili bir röpörtaj yaptılar. kanalı ve yayınlanacak zamanı sizlere bildireceğim. Görsel yayında konunun gündeme getirilmesinin topraksız tarım konusunun yaygınlaşması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Gelişmeye vesile olan arkadaşlarımada teşekkür ediyorum.
Sizlere sera bekçisine emanet ettiğim parkurun her hafta resmlerini sunarak gelişmeleri beraberce izliyeceğiz.
Hepinize sevgiler selamlar.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 23:00   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Gördüğüm sera bekçisi tüm üstadlarda haklı sevinç çığlığına sebep olmuş sevindim.
Üstad-ı Azam Kudret Bey ellerinize emeğinize sağlık.
Gününüzü kameraman ve gazetecilerle geçirmişsiniz duydum ayrıca memnun oldum.

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 23:17   #41
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Sarıcan'a katılıyorum...Kudret Abi yi kesin koruma altına almak lazım...böyle insanlar kolay kolay bulunmuyor....
Kudret abi projeyi terasta görmüştüm....bittiği için çok sevindim...çok, çok tebrik ederim...ilk taliplisiyim...biliyorsun işim gereği bazan birkaç hafta eve uğrayamadığım oluyor.
Ellerine sağlık, zihnine kuvvet.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sevgili akınselcuk,

Bu da Kudret Bey farkı. Öyle zihnisinir proceleri var ki takdir etmemek mümkün değil. Bu yüzden hem proceleri hem de Kudret Bey' in koruma altına alınması lazım. Bu proce bence bir sene önce bitmişti ama Kudret Bey kendi yaptığı işi benden daha fazla eleştirdiği için bu zamana kadar sarktı.

Kudret Bey' in bu çalışmasını kesin koruma altına almasını önerdim. Çünki aynı Yaptığı EC metre gibi çok pratik ve sorunsuz, kalibrasyonsuz çalışacak bir sistem çıktı ortaya. Özellikle bir sezon çalışacak sistemlerde mükemmel sonuçlar alacak diye düşünüyorum. Bunu söylememin nedeni de her sezon sıfırdan kurulacak besin deposu çözümü ile gereksiz element birikmelerinin tolere edilmesi.

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 21:15   #42
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2011
...............CEZA devam ediyor bireysel anlamda ... TEPKİM gelişmelere ve önerilere duyarsızlık.. emege saygısızlık özensizce nobranlık bazında az biraz daha duyarlılık ..istegi ötesi benim işim degil.. hevesimiz heyacanımız dilegimiz duyarlı dostların başarıları çabaları ..daha çok okumam gerek daha çok ögrenmem gerek....ondan yoksa hevesimiz ve heyacanımız hep yeşil .. katılıyorum Kudret bey ve çabaları koruma degil desteklerimizi bekliyor .. ve fazlasını hakkediyor(yorumum)..

Düzenleyen fusion1 : 01-06-2011 saat 21:25 Neden: türkçe...
fusion1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 22:35   #43
Ağaç Dostu

nicea's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Ellerinize sağlık Kudret Bey.Seri üretime geçeceğiniz günü iple çekiyorum.

nicea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 06:53   #44
Ağaç Dostu

Sera bekçisi bir haftalık deneme süresini doldurdu. Allahiçin benden iyi bakıyor. Sizde aynı kanaatte iseniz sürekli çalışması için işe alacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2011, 07:54   #45
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Hocam süpersiniz. Diyecek laf bulamıyorum. Nasıl bir emek nasıl bir yürek anlamış değilim. Bu arada sera bekçisini kovarsanız haberimiz olsun. Buluruz bi yer)

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 09:08   #46
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
sn.kudret bey;
Herşey çok güzel gidiyor,
1 - Sulama zaman aralığı nedir,
2 - Zaman saati olarak hangi araçtan faydalanıyorsunuz, dijitalmi,mekanikmi,
3 - Aynı cihaz daha büyük seralarda da kullanılacakmı yoksa onlar için daha büyük cihazmı yapacaksınız,

Bu arada benim domateslerde ki ikinci filizlerde de çiçeklenmeler başladı bakalım meyve vereceklermi bende merakla bekliyorum..
tekrar kolay gelsin....selamlar....

ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 11:49   #47
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Kudret Bey,

29 Mayıs' taki resimlerle kıyaslarsak arkadaki tuğlalardan saydığım kadarıyla fide boyları 6 günde tam iliye katlanmış ve sağlıklı görünüyorlar. EC değeri stabil olarak kontrol altında olunca fidenin büyümekten başka çaresi yok. Umarım meyve tutulumlarıda aynı verimde olur ve bu sene hasat rekoru kırarsınız.

Bende balkonda denemek istiyorum benim denemem ancak domates ağacı yapmak için olabilir. Asıl belirgin uygulama sizin gibi çoklu fide beslemede ortaya çıkacaktır.

Sn. ibrahim doğan,

Şu an resmini gördüğünüz cihaz tam sizin seranız boyutunda ve fide sayısındaki seralar için biçilmiş kaftan diye düşünüyorum. Temiz su deponuzu sera bekçisinin deposuna bağlayacaksınız bütün işlemi kendisi yapacak, siz ancak bir arıza olursa müdahele edeceksiniz. Daha büyük sera ve daha büyük su tüketimleri için sera bekçisinin mavi deposunu ve besin stok şişelerini büyütmek gerekebilir. Seranızın resimlerini özellikle mi koymuyorsunuz. Korkmayın nazar boncuğu takarız kem gözler için.

Sulama aralığına siz karar vereceksiniz. Seranızın sıcaklığı ve fidelerinizin su ihtiyacına göre zaman saatini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 19:50   #48
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
sn.sarıcan;
seranın resimlerini özelliklemi koymuyorsunuz diyorsunuz,tabii değil şu aralar nasıl bir sıkıntıdayım,başımda neler var tabi bilmiyorsunuz,şu ara domatesler 60 cm kadar oldular çiçek açtılar hepsini ipe aldım ve budamalarını yapıyorum...ama en kısa zamanda resim yükleyeceğim..

hoşçakalın....

ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 20:10   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlarım, amatör veya profösyonel topraksız tarımla uğraşan herkese büyük kolaylık sağlıyacak, bundan eminim. Ama asıl gaye tabiiki bir kolaylık getirmesinin ötesinde topraksız tarıma verim ve ekononi olarak kazandıracakları.
İyi dilekleriniz için herkese teşekkür ederim. Sayın arkadaşımız fusion1 in dediği gibi
belki birgün daha büyük imkanlarla daha güzel çalışmalar yapmak mümkün olur.
Mermaba Sn. Kudret Hocam
Benim çilek seramda da sera bekçini kullanabilirmiyiz.Günlük yaklaşık 2 ton civarında su kullanıyorum.Suyu,bir su motoru yardımıyla ve kangal borularla bir tonluk su tankına basıyorum.Besin eriyiğini katıp karıştırdıktan sonra da 150 metre ilerdeki seraya iki seferde suyu veriyorum.
Sistemle ilgili biraz daha ayrıntı rica ediyorum.Topraksız tarıma gönül vermemde sizin çalışmalarınız ve bilgi paylaşımınız çok etkili oldu.ARaştırmalarınızdan dolayı sizi yürekten tebrik ediyorum.İyiki varsınız..Saygı vesevgilerimi yollarım.

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 21:46   #50
Ağaç Dostu

çok teşekkür ederim sevgili tabiat, hiç merak etmeyin, onu işten atmasamda bildiğim kadarı ile ayni terbiyeyi almış çok kardeşleri var serabekçisinin, birtanesinide size ayarlarız, rahat edersiniz.

Emin Dogruel beğendi.

Düzenleyen Kudret Tezel : 15-06-2011 saat 15:46
Eski 05-06-2011, 22:27   #51
Ağaç Dostu

Sayın mtuğrul, hem sorunuzu cevaplıyayım, hemde merak eden arkadaşlarımın merakını gidereyim. Sistem bir ölçü sistemi ve ölçüden alınan verilerle çalışan bir dengeleme sistemidir. Ancak bu prensipten hareket ederken sistemin büyüklüğüne göre besin tanklarının, stok eriyik tanklarının, dozajlama sistemi büyüklüğünün adaptasyonu sözkonusudur. Ancak devre en küçük sistemden en büyük sisteme kadar kullanılabilecek niteliktedir.

Eski 05-06-2011, 22:48   #52
Ağaç Dostu

Arkadaşlar cumartesi günü yakın bir arkadaşımın yazlığına davetliydim.Bahçesine basit bir deneme sistemi kurmak istiyordu, işin mekanik kısmını tamamlamış, kalankısmını tamamlamak üzre gittim. sistem idailimdeki sistem oldu diyebilirim. Zira bitkileri önden ve arkadan takip etmek imkanı veren tek sıra dikimli bir sistem. Yaklaşık 2 metre aralıklı ve beşer metrelik iki ayrı sistem kurduk. Terasta kullandığım teknelerin aynısı ve coco pead + perlit karışımlı katı ortam sistemi. Birinde sadece domates, diğerinde salatalık ve biber. Tanıtım ve deneme amaçlı, insanları bilgilendirmek için yaptığımız basit bir düzenek. 6 adet tekne bir sırada, 6 adet tekne diğer sırada.
Ancak daha önemlisi terastaki iki günlük değişim. Bunu herkes fark etmiştir devamlı göz önündeyken büyüme fazlaca hissedilmiyor.nekadar işaretlerseniz işaretleyin tatmin etmiyor. Son resimleri cuma günü çekmiştim, birde yarın çekip yükliyeceğim. bu resimler iki günlük kısa bir zaman aşımının görüntüsü olacak ama asıl gelşmeleri her hafta çekip paylaşacağım. Bir mani çıkmassa.

Eski 06-06-2011, 07:53   #53
Ağaç Dostu

Bahsettiğim sistem ve domatelerdeki iki günlük gelişme.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2011, 12:29   #54
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Kudret Bey,

Daha önce 6 günde 20 cm uzamıştı, şimdi üç günde 15 cm uzamış. Takriben günde 4,5 cm uzuyor. Daha önce bir gelişim izlemeniz var mıydı?

Not: Duvardaki karo ölçüsüne göre yapılan yanlışlık düzeltildi.

Düzenleyen Sarıcan : 07-06-2011 saat 07:26
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 21:56   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Kudret Hocam itirazın olmazsa, bunun aynısını okula kuracağım. Daha önce yaptığımız sonra okula naklettiğimiz seranın içine çok uygun olur. Sistem her yönden rahatca görünüyor. Herkesin kolayca anlayacağı tam öğrencilik bir düzen olmuş. Kapların rengi bile bu işlerde önemli eğer tanıtım yapılıyorsa ki okulda bunu yapıyoruz. Öğrenciden başka yetiştiricilerde gelip bakıyor.

Okul için senden sera bekcisi almak isteyebilir miyiz Kudret hocam ?

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 22:27   #56
Ağaç Dostu

Sayın akınselcuk, amacımız topraksız tarımı duyurmak, anlatmak, insanımızın benimseyip bir basit düzen kurarak bu işe başlamasını teşvik etmek değilmi. Bizde görenlere çok basit bir sistem olduğunu gösterebilmek için bu düzeni kurduk. genişliği 43 cm boyu 5 metre tam bir topraksız tarım deneme parkuru. tam talebe işi, okul işi.
Sera bekçisine gelince tabii olur niye olmasın.

Eski 07-06-2011, 13:34   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2011
kudret hocam ellerine saglık gercekten mukemmel bir sey başarmıssınız.. insan gercekten inanınca ve olayı benimseyince boyle oluyor demekki darısı bizlerin basına.. hocam benim sizden ricam imkanı varsa bekcinin genel calısmasının sematik anlatımını yapabilirmisiniz. birde okudugum kadarıyla kimse maliyetini sormamıs veya satısını yapıyormusunuz basladınızmı.. yapıyorsanız ne kadara mal olacak bir sistem bu konularda bilgide rica edebilirmiyiz sizden.. saygılar. ellerinize saglık..

kotukedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 21:34   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2011
kudret hocam,
ben de sizden besin tuzları, ec metre istiyorum)))

varakula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 20:41   #59
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar. Bakalım sera bekçisinin çalışmasını beğenekmisiniz. ben memnunum bana iş bırakmadı bu gün çektiğim resim.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2011, 20:54   #60
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Bahsettiğim sistem ve domatelerdeki iki günlük gelişme.
Bu resimdekiler 6 Haziran tarihli

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024