agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni266Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2014, 16:30   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Merhabalar,
Geliştirilen sistem çok güzel. Tebrikler!

aydemirs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 15:34   #272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Kudret Bey,
Sera bekçisi gerçekten çok güzel olmuş. A ve B besin tanklarının üzerinde kullandığınız pompaları nereden temin edebiliriz? Ayrıca EC metre daha önce geliştirdiğiniz EC metre mi? yoksa farklı bir EC metremi? Bu sistemde kullandığınız EC metreyi temin edebilir miyiz? EC metre nin çalışma mantığına ihtiyacım var. Bu işe gerçekten kafayı takmış durumdayım. **** sera bekcisini komple temin edebiliyor muyuz?

aydemirs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 07:36   #273
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Merhabalar. Emeginize saglik Kudret bey. Ben bir kac gun once kendi projeme basladim. Besin eriyiklerini tanka aktarim icin kendimce bir kac yol buldum. Siz nasil bir sistem ile besin eriyigini suya ekliyorsunuz ve eklediginiz miktari nasil kontrol ediyorsunuz? Paylasirsaniz sevinirim. Projeme en uygun olani hangisi ise onu kullanmak istiyorum. Bu yuzden her turlu fikre acigim.

Hayirli gunler.

Ferhat Ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 12:46   #274
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
hocam çalışmalarınızı bir kaç yıldır takip edemiyordum. tekrar aranıza döndüm ve çalışmalarınızın resmi karşılığı olarak ürünün patentini almış olmanız beni çok mutlu etti. çok sevindim. tebrik ederim. başarılarınızın devamını dilerim. saygılarımla

hbaykal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 22:54   #275
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Selamlar.Bende Kudret hocamın emeği olan sera bekçisi kullanıyorum.Hatta 3 farklı sistemde 3 farklı bekçim mevcut.Isterseniz 1 adet bitki isterseniz 1000m2 de ürün yetiştirin sera bekçisi yeterli oluyor.Sistemde değişmesi gereken ana besin tankı ve pompalar sadece.Kurulumu ve kullanımı çok basit herkese tavsiye ederim.Ben sisteme bazı ufak eklemeler yaptım(soğuk havalar için hiter,UV filtre).Birde PH dozaj sistemini bitirdikmi 30000 tl lik bir cihazın yaptıklarının hepsini yapacak.

Murat Uysal beğendi.
oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 22:38   #276
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Merhaba, bu konuyu duyalı 1 hafta kadar oldu. Ama konuya son derece merakla başladım ve başta Kudret Tezel bey olmak ile bu konuda önemli işler başarmış olan arkadaşları hayranlıkla izlemeye ve konuyu öğrenmeye çalışıyorum. Halil Balaban bey'in tespitine katılıyorum. Benim bir makine mühendisi olarak gözlemim bu alan multidisipliner bir alan. Yani ziraat mühendisliği, kimya, otomasyon ve yazılım, makine mühendisliği, elektrik elekronik, vb. en az 3-5 farklı disiplini ilgilendiren detaylar söz konusu. Dolayısı ile bu alanda ülkemizin Avrupa ile arasındaki mesafeye baktığımızda (Bkz. Greenhouse Commercial Nature Fresh Farms Leamington - YouTube) muhakkak konunun uzmanlarının birlikte çalışarak çok güzel projeler ve çalışmalar ortaya çıkacağına inanıyorum. Ben yolun daha çok başında olmakla birlikte bir makine mühendisi olarak bana düşen bir çalışma olursa seve seve destek olmak isterim. Başarılarınızın devamını dilerim.

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 11:48   #277
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Kudret Bey merhaba. Çalışmanız özellikle benim gibi bu konuda bilgisiz veya çok yeni olan kişiler için hayati öneme sahip, candan kutluyorum. Ben ilk planda deneme amaçlı bir sera kuracağım, sonrasında sistemin başarısına göre ticari boyuta taşımayı hedefliyorum. En önemli bilgi kaynağım ise bu forum, buradan edindiğim/edineceğim bilgiler ve değerli üyelerimizin destekleriyle bu işin altından kalkabileceğime inanıyorum. Sizler gibi tüm emeği geçen üyelerimiz ve hocalarımıza saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Lathspell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2014, 17:45   #278
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Teşekkürler sayın lathspell, bilenler bildiklerini paylaşıyor, yaptıklarını paylaşıyor, öğrenmek isteyen arkadaşlarımızda bu paylaşımları takip ederek konuya destek vermek için çaba sarf ediyorlar. Gayemiz ülkemizin geleceğinde küçükte olsa bir iz bırakabilmek. Ama inanın en önemlisi sizler gibi kadirşinas, bilgiye değer veren çevresine enerji yayan arkadaşlarımızın olması. Hep birlikte çok daha güzel işler yapacağıma inancım tamdır.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim selamlar sevgiler.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 23:43   #279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2014
Sayın Kudret bey, Yılbaşı itibariyle büyük ihtimalle işsiz kalacağım için yoğun bir şekilde yeni iş arayışlarına girdim ve Topraksız tarımı da yaklaşık 4 gündür araştırıyorum. Bu sitedeki yazışmaları da bu akşam 2011 yılından başlayarak beni ilgilendiren kısımlarını okudum. Allah nasip ederse bu işi yapmak istiyorum ama ilk aşamada evin damında 15 m2 lik bir alanda uygulamayı düşünüyorum. Bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler..

silaemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2014, 07:58   #280
Ağaç Dostu

Sayın silaemir, üyesi olduğunuz agaclar.net sitesi her konuda olduğu gibi topraksız tarım konusunda da en kapsamlı en detaylı bilgileri bulabileceğiz bir sitedir. Bir çoğumuza hobby, birçoğumuza da iş ve aş temin etmelerine yardıncı olan bilgileri
BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR sloganıyla paylaşmaktadır. Eminim ki bir süre sonra sizde başkasının yardımına ihtiyac duymadan topraksız tarım yapabilecek hale gelecek ve hatta yaptıklarınızı paylaşarak bizlere de şahsınıza özel pratiklerinizi aktaracaksınız. Sitemizde gerek teorik, gerek pratik vede görsel olarak çok bilginin paylaşıldığını zaman içinde da iyi göreceksiniz. yardım alma duygunuz henüz işin başında olduğunuzdan kaynaklanıyor. Bir süre sona söylediklerime hak vereceksiniz. Ancak aşamadığınız noktalarda tabii ki ben ve bütün arkadaşlarım bilgilerini sizinle paylaşmaya hazırdır , şüpheniz olmasın. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolaygelsin.

Eski 16-11-2014, 20:51   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2014
Yıl sonuna kadar çalışacağım için uygulama yapma şansı bulamam ama sitelerden ve çevreden konuyu dikkatle araştırmaya devam edeceğim. Daha sonrasında Evin üstünde (damda) topraksız tarım konusuna ağırlık vereceğim.Eğer istediğim sonuçları ve başarıyı elde edersem olaya iş gözüyle bakacağım..Dönüşünüz için teşekkürler..

ateşkaptan beğendi.
silaemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 19:33   #282
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2007
Sayın Kudret Bey merhaba.paylaşımlarınız uzun zamandır dikkatle takip ediyorum.Ben 7 yıldır açık alanda çilek yetiştiriciliği yapıyorum yaklaşık 5 dönüm.Ancak uygulamadaki sıkıntılar-toprak düzenleme ,su kaybı,ot ve böcek mücadelesi- ve kalifiye işçi yetersizliği nedeniyle büyük sıkıntılar çektim.
Bir süredir örtü altı topraksız serada çilek yetiştiriciliği düşünüyorum.10 dönümlük bir arazide.ve bun içinde İPARD proje hibelerinden faydalanmak istiyorum.
hem kendim kazanmak hem de bölgemdeki insanlara örnek olmak istiyorum.Bu konuda bana yardımcı olma imkanınız var mı. Yönlendirmelerinize ve vereceğiniz her türlü bilgiye ihtiyacım olacak.ilginiz için teşekkür ederim.

banotu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 21:14   #283
Ağaç Dostu

Sayın banatu, sitemizde zaten bilgilerimizi paylaşıyoruz. Tabii ki ihtiyacınız olduğunda yanınızdayız.Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

TRAKLI beğendi.
Eski 07-12-2014, 17:41   #284
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Hidroponic düzenek başlangıç

Sayın Hocam Kudret Tezel Bey,

Ben de bu forumda yeni, acemi çaylak topraksız tarım meraklılarından birisiyim. Forumdan ve sizlerden öğrendiklerim çerçevesinde bir düzenek yapmaya çalıştım. Düzeneğin resimlerini ekliyorum. Sistemim otomatik çalışıyor ancak, henüz EC ve PH kontrolü eklemedim. Şimdilik hazır eriyik miktarı kontrolü ile değerleri sabit tutmaya çalışacağım. Görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.

Name:  2.jpg
Views: 1415
Size:  38.4 KB
Name:  3.jpg
Views: 1374
Size:  32.1 KB
Name:  yeni-07.12.2014 050.jpg
Views: 1483
Size:  62.0 KB

Uzun bir saksıya da tere, roka, marul tohumu diktim. Ama tohumların üzerine 1-1,5 cm kalınlığında toprak örttüm, hafif çimlenmeler var ama bunlardan pek ümidim yok. Ağaçlar.net sitesinde gerçekleştirilen "tohum paylaşım etkinliği"nden edindiğim tohumlar elime ulaştı. Çocuklar gibi sevindim. Gönderen arkadaşlara minnettarım. Elimden geldiği kadar hepsini yetiştirmeye çalışacağım ve elde ettiğim tohumları ben de gelecek sene burada paylaşacağım.

Kudret bey besin eriyiğini sizden nasıl temin edebilirim. Ben şimdilik, ilk bahara kadar kışı boş geçirmemek için, yeşil soğan, marul, tere, roka, bir de red robin domates denemek istiyorum. Bunlara uygun eriyik maddesini sizden temin etmem mümkün müdür? Ücretini size nasıl ulaştırabilirim. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Uygun görürseniz elden de teslim alabilirim. Hem sizinle tanışma şerefine de kavuşmuş olurum. Size ve burada bilgi ve tecrübesini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Saygılarımla,

byhuk beğendi.
aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2015, 09:27   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2015
Kudret abi, özel mesaj gönderdim sera bekçisi hakkında ilgilenebilirseniz sevinirim.

StoWoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 10:51   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2015
Arkadaşlar kudret beye ulaşamadım ama sera bekçisini nereden temin edebiliriz

Nvzt73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 00:10   #287
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
kudret bey selam)bilmeden sizi kırdıkmı!
çalışmalarınız paylaşmıyorsunuz
sizin teras çalışmalarınıza hasret kaldık,e başlayın artık sizi bekliyoruz)hatamız varsa af ola,,saygılarımla)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 11:01   #288
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Kudret bey

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
kudret bey selam)bilmeden sizi kırdıkmı!
çalışmalarınız paylaşmıyorsunuz
sizin teras çalışmalarınıza hasret kaldık,e başlayın artık sizi bekliyoruz)hatamız varsa af ola,,saygılarımla)
sayın idris şenol beye katılıyorum yeni çalışmalarınızı bekliyoruz

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 20:14   #289
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Ben de katılıyorum, artık sesinizi duymak istiyoruz.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 21:20   #290
Ağaç Dostu

Merhabalar sevgili arkadaşlarım, Darılmak kırılmak ne kelime. Hatırlayıp sorduğunuz için çok teşekkür ederim. İnanın bugün mayısın 14 ü terasta en küçük bir faaliyet yok. Bu kış yağan kar ve bir iki gece sıcaklığın eksi 5-6 lara düşmesi ile yaşanan don olayı zaten bir tamirata ihtiyacı olan yer döşemesini dahada tahrip etti. Dur biraz hava açsın kurusun derken bir gün açık bir gün yağışlı hava bizide kararsız etti ve ne yazık ki hala tamir ettiremedik. Anlıyacağınız bu sene çok geç kaldık. Ancak bunu söylerken birşeyler yapmıyorum manasında anlaşılmasın. İlk hazırlıklarına topraksız tarıma başladığım senelerde heveslendiğim ancak vakit bulup başlayamadığım bir konu doku kültürü ile uğraşmaya başladım. Öncelikle siteril bir kabin yaptım. Evde kullanılmayan bir düdüklü tencereden bir otaklav yaptım. Bilirsiniz ben nedense sistemlerle uğraşmayı çok severim. Güzel bir şey olsun profösyonel çalışmalar yapabileyim diye uğraştım. Sitede doku kültürüyle uğraşan arkadaşlarımız var onlarlada fikir alışverişi yaparak işi başaracağımıza inanıyorum. Öbür taraftan çok eski bir dostumun iş yerinin terasına bir parkur kurmaya karar verdik arkadaşım çok meraklı bende onun sayesinde bizim terastaki gecikmenin acısını çıkarmaya çalışıyorum. Beni hatırlayan merak eden tüm arkadaşlarıma sonsuz sevgiler sağolun var olun. Sayın malina doku kültürünün yeri burası değil diye bilir ancak ben yaptıklarım hakkında bilgi vermek adına bir kere paylaşıp sizlere göstermek istiyorum. Gerekirse bundan sonra konuya doku kültürü başlığında devam ederiz, doku kültürü ile uğraşan arkadaşlarımızlada bilgi paylaşırız. Arkadaşımın iş yerinin terasındaki çalışmalar ancak bugün fideliri dikecek hale geldi. AMATÖR AÇ GÖZLÜ OLUR sözümü maalesef buradada söylemek zorundayım. parkurda sadece domates olsun diye başladık ama ne yazık ki 2 az gelir üç olsun, domatesin yanında salatalık olsun biber olsun. Yapmışken bi kaçta kovun ekelim diyerek güzel bir amatör parkuru yaptık hayırlısı olsun. Şİmdi resimleri paylaşayım bakalım beyenecekmisiniz.

Eski 14-05-2015, 22:53   #291
Ağaç Dostu

Topraksız tarım yeni parkurumuz.

Eklenen Resimler

Eski 15-05-2015, 19:07   #292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2015
Hoş geldiniz küdret bey,yaklaşık iki aydır forumları okumaktayım deneme aşaması için balkonumuza küçük bir katı ortam sistemi oluşturdum,umarım vermiş olduğunuz bilgileri doğru anlamışımdır.bugün tartes den ec ve ph ve diğer eksiklerin siparişini verdim,ancak gübre ihtiyacım için ankara ya gitmem gerekecek kğ bazlı alabilmek için bu konuda sizden **** forum da gübre paylaşımı mümkünse nasıl yardım dayanışması yapılabilir.ayrıca bilgi paylaşan tüm topraksız forumculara teşekür ederim .

Bal Kaktüs beğendi.
19 Mustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 17:53   #293
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
amatörün gözü aç ya...! domates,biber ,dolmalık biber,patlıcan,topan patlıcan,çilek,karpuz,fasulye,kabak,dahada doymadım bir pimaş boru ilavesi daha yapayım diyorum

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 22:18   #294
Ağaç Dostu

Bu gün sabahtan yeni parkuru görmeye gittim. Birkaç resim çektim.paylaşayım. Öğleden sonra da bizim terasta çalıştım inşallah bir kaç güne kadar ekim yapabiliriz çok geç kaldık kesin ama yapacak bir şey yok. Yeni parkurda hissedilir bir ilerleme var bugün dikimin 4. günü.

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2015, 14:22   #295
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
kudret bey elinize emeğnize sağlık
yeni parkurdan kastınız neydi başka yerdimi yoksa yenilememi var
birde yeni parkurdaki besin formülü tek bir noktadan aynımı
veya ayrı ayrı sisten varmı başarılar

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 20:21   #296
Ağaç Dostu

Sayın İdris Şenol, yeni parkur yakın bir arkadaşımın iş yerinin parkuru. Önce sadece domates diye başladık ama acemi aç gözlülüğü salatalık biber kavun herşey var. Onun için parkuru 3 e bölmek zorunda kaldım. Toplamda 36 tekne mevcut. 18 tekne 36 kök domates 6 tekne 12 kök salatalık ,6 tekne 12 kök kapya biber, kalan 6 teknede 12 kök karışık. Domates ve salatalık 18 teknelik parkur sera bekçisi kontrollü, 12 köklük biber ve 12 köklük karışık parkurda otomatik sulamalı ama manuel takviyeli. Hayırlısı olsun ben gerekli açıklamaları yaptım ama AMATÖR AÇ GÖZLÜ OLUR diye doğru söylemişim değişen birşey olmadı. Ama tabii ki önemli olan arkadaşlarımın bu işi severek yapmaları zevk almaları.

Eski 26-05-2015, 21:32   #297
Ağaç Dostu

Bugün yeni parkura gittim. Birkaç resim çektim paylaşayım.Dikimin 12. günü.

Eklenen Resimler

Eski 01-06-2015, 09:35   #298
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-05-2014
Selamlar
Kudret hocam drenaj suyu nereden dönüyor peki ?
Sizden aldığım ph kitinde test yaptım 5 damla indiktör damlattim suyun rengi pempemsi birşey oldu bu ne anlama geliyor?

asilturk1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 16:20   #299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2015
sayın kudret hocam uzun zaman dır sizlerin yazılarınızı takip ediyorum bu biligiler işında bir prototip sulama sistemi kurdum ama fide ve besin eriyiği ve ph ve ec metre temini konusunda sıkıntılarım var ve sizden temin etmek istiyorum size nasıl ulaşabilirim

rientiar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 18:22   #300
Ağaç Dostu

Sayın asiltürk, Ph ölçümü, elektronik ölçü aletleri veya PH a göre renk değiştiren kağıt veya indikatör sıvıları ile yapılır. Elektronik aletler normal durumda iken hatasız ve hassas olarak PH ı ölçer ancak aletin gösterdiği değerin doğru olup olmadığı aletin kalibrasyonu ile ilgilidir. zira zamanla geğişebilen ölçü kalibrasyonunu sık sık kontrol ederek emin olmak lazımdır. İndikatörler veya Ph kağıtlarıyla ölçülen PH değerleri ise dijital veya ibreli ( Anolog ) aletler kadar hassas değidir . Dijital aletlerde PH 0,01 gibi hassasiyetle ölçülürken indikatör veya kağıtlarda bu aralık daha büyük tür mesela buçuklu ölçüle bilir veya 0,25 hassasiyette ölçüle bilir ama şu bir gerçektir ki bu hassasiyete razı isek hata yapmazlar. Ancak burada da gözünüzün yanılması ve ışık durumu söz konusudur. Ph kağıdının veya indikatörünün ölçümden sonra alacağı renk, renk kartelası ile mukayese edilerek Ph değerlendirmesi yapılır.
Gelelim yapmış olduğunuz ölçüme: Ölçü tüpünün yarısına su doldurup 5 damla indikatör damlatınca pembemsi olan rek Ph ın 7 den küçük yani asitli olduğunu yeşilimsi olan ren ph ın 7 den büyük yani bazik olduğunu söyler. Koyu maviden kırmızıya kadar uzanan bir renk yelpazesi vardır. Orta yani nötr renk sarıdır.yesile kaçtıkça kalevileşir kırmızıya kaçtıkca asitleşir. Biz besin eriyiğimizi n Ph sının 6.0 ile 6,5 arasında olmasını isteriz o halde rengimiz sarıdan hafif kırmızıya dönmüş yani çok açık turuncu olmalıdır. Belki bu renge Altın sarısına benzetmekte doğru olabilir. Bu rengi gözünüz bir kere algıladığında artık renk kartelasına bakmadande ölçüm yapabilirsiniz. Çünkü sadece bir değer yani 6,0-6,5 rengini akılda tutmak kolay olur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024