agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni92Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2011, 10:39   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Topraksız Ortamda Çilek Uygulamalarım

Anamurda,Perlit+Pomza taşı+Leonardit ve Torf karışımı oluklar içerisinde beş katlı raflı sistemde ,Rubigem marka çilek uygulaması yapıyorum.Yaklaşık yarım dönümlük bir alanda üç adet tünel içerisinde sekizbin civarında fide ektim.Şu anda çilekürotimim başladı.ilk siftahı 8 ocak pazar günü yaptım.Bununla ilgili resimleri yakında sizlerle paylaşacağım.

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 13:21   #2
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Resimleri bekliyoruz , Bol hasatlar ve başarılar , kolay gelsin....

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 18:19   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Hayırlı olsun sayın mtugrul33, bol hasadlar bol kazançlar dileriz. Tabii birde paylaşımlarınızı bekliyoruz , kolay gelsin.

anilidi beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 13:14   #4
Ağaç Dostu

Teşekkürler arkadaşlar,bu iş sevda meselesi.Eğer inanırsak her şeyi başarabiliriz.Katlı çileklerde çiçeklerdeki tozlaşmayı arılar yapıyor.ORganik gübrelerden yararlanıyorum.Toprak tv den gördüğüm Candem gübrelerden bir grup kullandım.Gerçekten yararını gördüm.Ayrıca Pancar melası ve hümik asitide kullanıyorum.Meyvelerin büyümesi ve olgunlaşmasını hızlandırıyor.

Eklenen Resimler

Udebay beğendi.
Eski 11-01-2011, 13:23   #5
Ağaç Dostu

Bu sistemin maliyeti ;tünel serası,toprağı,A tipi katlı bölümleri ve fide masraflarının tümü yarım dönüm için on bin lira civarında gerçekleşti.İlgi duyan form arkadaşlarımıza bu konuyla ilgili olarak her türlü yardıma hazırım.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2011, 18:23   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın mtugrul33 tek kelimeyle süper çok sağlıklılar Allah yolunu açsın. Bizi bilgilendirmeye, devam etmeyi, umarım unutmazsın.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 18:29   #7
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Çok Güzel gözüküyorlar , Sistemde gayet hesaplı ve düzgün olmuş.
Yabancı ot için biz yer örtüsü serdik epey faydası oluyor sakın ot ilacı atmayın buharlaşması çileklerinize zarar verir.Tezgahların arasında ot temizlemek zor oluyor bıraksanız ohum atıyorlar sistemde yabancı ot çıkıyor bu yüzden taban örtüsü 0.5 şeffaf naylonda olur sermenizi tavsiye ederim.

Ben çilek ekmek için bu sene epey hazırlık yaptım poşet filanda ayarladım fakat fideyi çok geç buldum bulduğumdada işler yoğunda ekme fırsatı bulamadım.

Sorumlarım
1.Direk Malçla yaptınız değilmi özel poşet değil onlar ?
2.Damlama içinden mi geçiyor.
3.kaç cm sıklıkla ektiniz.
4.İnşaat demiri kaçlık ?
5.Neden Rubigem ? Camaorosa değil?
6.Fide ekim tarihi ?

Aklıma gelirse tekrar sorucam , Bol hasatlar , Ellerine sağlık....
Sonucuda bekleriz fide başına kaç gr. çilek olucak bakalım Çilekler Çok güzel ve canlı duruyorlar.

Eski 11-01-2011, 20:31   #8
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. seazone,

Sizin seradan haber yok. Epeydir paylaşım yapmadınız? Bizi merak içinde bıraktınız. Seranız çok güzel olmuştu. Sonuçlarını neden paylaşmadınız? Başarılı mı oldu? Problem yaşadınız mı? Seranın şu anki durumu nedir?

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 09:59   #9
Ağaç Dostu

Sn Delimus,
Bu sistemde yabancı ot olmuyor.Perlit,torf,leonardit ve pomza içerisinde ot tohumları pek nadir çıkıyor.O yüzden ot ilacı hiç yapılmadı.Olukları 0,5 siyah örtü naylonları 60 cm eninde bir hizarda bıçmak suretiyle yaptım.6-7 lik çivilerle oluk boyunca diktim(malçladım)Oluk içerisine hazırlanan perlit+torf+leonardit+pomza karışımını çuvallarla döktüm.
Üst 5.rafa malzemeyi dökmekoldukça zahmetli oldu.Sonra bunun üzerine damlama hortumu serdim.Hortumları her 5 metrede bir telle oluklara sabitledimki kayma olmasın.
Üst örtüyü de çivi ile pattıktan sonra 20 cm.çapraz çift ekim yaptım.Ancak bir kaç sulamadan sonra oluklarda oluşan eğilmeleri önlemek için 10 luk inşaat demirini resimlerdeki gibi yer destekli olarak kaynattım.İplerle bu demirlere olukları sabitledim.

Çilek seçimiyle ilgili sorunuzu gelince,bu yıl Anamurda fide temini oldukça sorunlu geçti.Rubigem çilekler tad ve aroma bakımından çok güzel.İhraçlık olarak alınıyor.Bende normal tünel içerisinde yaklaşık 4000 adet de camarosa fidem var.Keşke hepsini Camarosa eksem daha iyi olacakmış.Ürün çok verimli.

Ben fideyi Ekim ayının20sinde ektim.Geç kaldık biraz.Eğer 1 Ekimde ekebilseydik Araliik ayı içerisinde ürünü satmaya başlayacaktık.Bu yıl kendi fidemi kendim yapacağım.Festival,camarosa ve rubigem türlerinden çoğaltacağım.İsteyen arkadaşlara da yardımcı olmaya çalışacağım.

İlginizden dolayı teşekkür eder saygılar sunarım.

Eski 12-01-2011, 13:46   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sn Sarıcan,
Geçen sene çok fazla koşturmalı bir sene geçirdik. Hepsi bitti gerçi bunların dışında serada biliyorsunuz Enver beyin katkılarıyla yapılmış bence çok güzel bir çalışma oldu serada beff ve salkım ekmiştim bir daha yapmayacağım aynı besin tankında iki ayrı cins domates. Öğrendiğim en büyük olay bu oldu. İkisi kesinlikle profesyonelliği kaldırmıyor yani her cins domates için farklı besin ec oranları. Sonuç yine de çok şaşırtıcı idi çok sağlıklı ve bol ürünlü geçirdik akar su şeklinde kesinlikle tavsiye edeceğim bir model artık. Bu sene ortadaki kanalı çıkarıyorum sera da ik adet kanal bırakacağım birinde salatalık diğerinde domates uygulaması yapmayı planlıyorum.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 14:32   #11
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Bende fide bulamadığım için deneme yapamadım,cevaplar için çok saol.
Yabancı ot ben yeri kastettim tezgahın altını yani.benim tezgahımın altıyla baş edemiyordum.
Kendi fideni nasıl yetiştireceksin, onun hakkındada bizle bilgi paylaşırsan sevinirim.
Eylülde ekmek için fideleri yetiştirmeye ne zaman başlamalıyız.
Bu sene kendim fide yetiştirerek deneme fırsatı bulurum belki.
Neden Pelit ve torfu yeterli görmedin ? leonardit şu sıralar fideciler bile bulamamakta geçenlerde yakınıyorlardı yerine perlit kullanıyorlarmış, pomzayı bilmiyorum ama.

Eski 22-01-2011, 21:15   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Mtugrul bey. Önümüzdeki haftalarda sanırım Taşucuna gelmek gibi bir durumum var. Ama net değil. Anamura da gelip çalışmalarınız hakkında yerinde bilgi almak isterim. Elbet sizin için de bir sakıncası yoksa.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 10:26   #13
Ağaç Dostu

Sevgili tugrulbaba,
Elbette bir sakıncası yoktur.Ancak gelmeden önce haberleşirsek daha iyi olur.Selamlar.

Eski 29-01-2011, 11:44   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
sayın mtuğrul çilekleriniz gerçekten çok güzel görünüyor elinize emeğinize sağlık,bende nasip olursa bu sene çilek denemek istiyorum ve sizi gizlice takip ediyordum.fotolar şahane görseller için teşekkürler. şunu merak ettim besin olarak formülünüz nedir ?bir mahzuru yoksa bitkiniz herdaim yeşilllll olsun.ve unutmadan sizden fidan talebimde olacak inşallah.

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 13:35   #15
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Sayın mtuğrul33,
Merhaba. Çalışmalarınız çok harika. En güzelide mesajınızda belirttiğiniz isteyen arkadaşlarımıza yardımcı olacağım demeniz. Size kolay gelsin diyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Sağlıcakla kalın.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 10:40   #16
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Çok güzel bir iş çıkartmışsınız, elinize sağlık, bol hasat ve kazançlar diliyorum. Tebrikler.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 13:08   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba Mesajı Göster
Mtugrul bey. Önümüzdeki haftalarda sanırım Taşucuna gelmek gibi bir durumum var. Ama net değil. Anamura da gelip çalışmalarınız hakkında yerinde bilgi almak isterim. Elbet sizin için de bir sakıncası yoksa.
Sayın Adaşım,
Hiç bir sakıncası yok.Hafta içi her gün saat 14.30 a kadar okulda oluyorum.Gelerek yerinde görüp bir fikir sahibi olursanız iyi olur diye düşünüyorum.Önceden haberleşelim.Selamlar.

Eski 15-02-2011, 09:21   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Tamam, teşekür ederim. Şimdi Taşucundan hala haber beklemekteyim. Eğer gelmem kesinleşirse size muhakkak buradan haber veririm.
Tekrar teşekkürler, kolay gelsin.

(Evet ismimizde soyismimizde aynı)

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 20:47   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2011
Çok Güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık

ELSAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 09:02   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Sayın mtugrul33,

1-Kullandığınız oluk hakkında biraz daha bilgi verir misiniz? Siyah naylonu mu oluk gibi yaptınız, yoksa?..

2-A tipi sistemin zemindeki en uç noktaları arası kac cm?

3-İki kat arası mesafe ne kadar? Bir de, bir katı alttaki diğer kattan ne kadar mesafe içeriye kaydırarak yaptınız?

Son olarak, sulama aralığınız nedir?

Cevaplarsanız minnettar kalırım.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 09:32   #21
Ağaç Dostu

Sn.Farukmagat,
1--0,5 lik siyah naylonu oluk malzemesi olarak kullandım.A lar arasında kaynattığım demirlere çivi ile diktim.Ancak sulamalarla birlikte oluk içi ağırlğının artmasıyla oluklarda sarkmalar oluştu.Bunun üzerine oluk naylonunu A lar arasına kaynattığım demirlere sera ipleriyle bağladım ve sorun şimdilik çözüldü.Hasat sonunda ise oluk naylonlarınıdeğiştirip plastik çıtalarla demirlere tutturacağım.Aynı zamanda kullandığım rerlit ve torfa ilaveten yanmış çıftlik gübresi de ekleyeceğim.
2--A tipi sistem 2x2x2 şeklinde bir eşkenar üçgen olarak kaynatıldı.A lar arasındaki mesafeler ise oluklarda sarkma lar olmasın diye 1,5 m.olarak düşünüldü.
3-- İki kat arası mesafe ise 40 cm.olarak düşünüldü.Eşkenar üçgen olması nedeniyle drenajda akan fazla sular alt katları fazla etkilemiyor.****** bunları borularlada drene edebilirsiniz.
4--Her gün sabah saat07.00-08.00 aralığında besin eriyiği kullanarak sulama yapıyorum.Mart ayısonundan itibarense günlük iki hatta üç sulamaya da geçilebilir.

Umarım yardımcı olmuşumdur.Aklınıza takılan konularda formdaki tüm arkadaşlarla bilgilerimizi paylaşmaktan onur duyarım.Saygılarımla

Eski 24-02-2011, 09:39   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçay Mesajı Göster
sayın mtuğrul çilekleriniz gerçekten çok güzel görünüyor elinize emeğinize sağlık,bende nasip olursa bu sene çilek denemek istiyorum ve sizi gizlice takip ediyordum.fotolar şahane görseller için teşekkürler. şunu merak ettim besin olarak formülünüz nedir ?bir mahzuru yoksa bitkiniz herdaim yeşilllll olsun.ve unutmadan sizden fidan talebimde olacak inşallah.
Sn.Akçay,
ilginize teşekkür ederim.Besin eriyiklerini bir ziraatçı arkadaşımdan alıyorum.Zannedersem Kudret Tezel hocanın formulüne benzer bir formül kullanıyor.Ben malzeme temininde sıkıntı yaşadım.O yüzden kendim hazırlamadım.Ancak bu konuda Kudret Hocamdan yardım alabilirsiniz.Bende kendisiyle istişare halindeyim.Çileklerle ilgili yakında yeni fotoğrdafları da sizlerle paylaşacağım.
Saygılar ve sevgiler .

Eski 24-02-2011, 09:45   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Sayın mtugrul33,

Paylaşımınız ve samimiyetiniz için yürekten teşekkür ederim.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 17:58   #24
Yeni Üye

toprak-1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2011
gerçektende bizimle paylaşmanız ve çok büyük bir incelikle soruları cevapladığınız için çok teşşekkür ediyorum bende.allah nasibini kısmetini arttırsın

toprak-1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 09:25   #25
Ağaç Dostu

arkadaşlar
bilgi paylaşıldıkça anlamlıdır.Her damla birike birike bir deniz olurinancındayım.İlginize teşekkür ederim.Bildiklerimi paylaşmaktan sadece mutlu olurum.Selamlar.

Eski 02-03-2011, 11:23   #26
Ağaç Dostu

Arkadaşlar
Bu hafta sonu çilek topladıktan sonra birkaç resim çektim.Onları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 02-03-2011, 12:10   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ellerinize emeğinize sağlık sayın mtugrul33, hayırlı kazançlar, bol, bereketli hasadlar dilerim.
Çok güzel bir örnek sergilediniz. tebrikler.
Bu hasad dönemi nekadar sürebilir, yaklaşık 7000 kök çilek var demiştiniz, bu dönemde toplam nekadar ürüm alınabilir. Rica etsek bizlere sera maliyeti sulama gübre vs toplam masraf ve gelir hakkında bir fikir verebilirmisiniz. Gayem bir seranın 5-6 senede ancak kendini amorti eder hesaplarına açıklık kazandıra bilmek.
Yapmış olduğunuz harcamalardan , diktiğiniz fide cinsinden vs bilgileri topluca bir mesajda paylaşırsanız umarım çok faydalı bir kaynak olur.
Başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim,kolay gelsin.
BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 12:21   #28
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın mtugrul33 hayırlı olsun. İnanın kendim yapmış kadar mutlu oldum. Forumdaşlarımızın bu tür başarıları göğsümüzü kabartmakla kalmıyor, aynı zamanda büyük bir motivasyon kaynağı oluyor.

Emeğinize sağlık.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 12:44   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
Hayırlı ve bol bereketli olsun

ömer seven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 13:55   #30
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Süper gözüküyorlar ellerine sağlık , bol hasatlar ve bol kazançlar ....

1. Son resim ? Normal düz olarakta mı dikim yaptınız ? Verimde,Çileğin büyüklüğünde ve kalitesinde Farklar nasıl ?

2. A Şeklindeki tezgahın en altındaki ile en üstünde, güneşlenmelerinde fark olduğundan, verimde bir fark oldu mu ? Gözlemlediniz mi ?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024