agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni92Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2012, 18:24   #331
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Sayın aydogan.aras,

Bir tek mesajda yazabilecekleriniz için 5 mesaj kullanmışsınız. Bu bir mesaj kirliliği değil midir sizce de?..

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 09:38   #332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Geçen hafta çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eklenen Resimler

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 01:02   #333
Yeni Üye

thtbsbdllh's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
çok güzel

merhaba mtugrul33 : size toprağım mı diyeyim yoksa hemşerim mi diyeyim bende anamurluyum. babamda 6-7 yıldır çilek yetiştiriyor ama ben antalyadayım. 5-6 aydır. sizi takip ediyorum. geçen yıla göre çileklerinizin durumu daha güzel. bu işi başarmışsınız. tebrik ederim. bende eylül ayında 10 adet fide ile çatıda perlit ortamında deneme yapıyorum şimdilik iyi gidiyor ama sizinkikadar değil tabi. ayrıca şubatta yine domates, biber, kabak, kavun, karpuz, marul, maydanoz, nane, patates gibi birçok sebzelerden üçer beşer ektim hepsini deniyorum.bu işi öğrenmeye kararlıyım. anamur a izne geldiğimde sizleride ****** kabul ederseniz ziyaret ederim. sizlere başarılar. Allah bereketini arttırsın.

thtbsbdllh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 21:53   #334
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Sn.thtbsbdllh,
Anamura gelince elbette görüşürüz.Çilek konusuna yabancı değilsiniz.Topraksız tarım konusunda bilgi alışverişine açığız.Saygı ve selamlar..

Eski 16-04-2012, 23:02   #335
Yeni Üye

tcbdf's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2011
hocam izmirde turfanda yetiştiricilik yapılırmı çilek için. iklim buna izin verirmi? menderes ilçesi.

tcbdf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 08:46   #336
Ağaç Dostu

Tüm Ege sahilinde çileği turfanda çıkarabilirsiniz.Bunda çileğin cinsi ve yetiştirme koşulları önem taşıyor.İklimsel özellikleriyle ilgili bilgileri bilmemiz lazım.Kışın kaç dereceye kadar sıcaklık düşüyor?Çilek bitkisi soğuk havaya dayanıklı bir bitki.Ancak meyvesi ve çiçekleri soğuk olumsuz etkilir.Menderes ilçesinin konumunu tam olarak bilmiyorum,ben bir kaç ay İzmirde kalmıştım.İklimi aynı bizim güney sahilleri gibiydi.
Yerinizde olsam küçük ölçekli bir denemeden sonra yatırım yapardım.saygılar,sevgiler.Kolay gelsin..

Eski 17-04-2012, 09:01   #337
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-01-2012
Günaydın sayın mtugrul33 aynı soruyu Ankara için sorsam nedersiniz vaktiniz varsa bir bilgi verebilirmisiniz?

kerimcan226 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 22:18   #338
Ağaç Dostu

Çileklerimin dün çekilen fotolarını sizlerle paylaşmak istiyorum..

Eklenen Resimler

badembaba, Revnak ve jefri beğendi.
Eski 22-04-2012, 23:42   #339
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sevgili mtuğrul ağabey, ne diyeyim bilemiyorumki tek kelimeyle 'helal' sana diyorum.Allah bol kazanç versin.

Ağabey sana bazı sorularım olacak cevaplarsan sevinirim.

- Kullandığın agredat perllit+torf diye biliyorum, bu karışıma başka kattığını birşey varmıdır, mesela hümik asit (leonardit) varmı?.
Leonarditle uğraşan bir dostum bu malzeme sadece topraklı tarımda kullanılır, topraksız tarımda bir işe yaramaz demişti, bu yüzden soruyorum.

- Serada yanılmıyorsam 5000 fide var, örneğin bu aylarda sulamayı nasıl yapıyorsun, günde kaç kez kaç cc su veriyorsun, bitki başına nekadar geliyor(tahminen)

-Geçen yıl bu seradan aldığın rekolte nekadar idi?. Bu sene beklentin nedir?

-Serada gölgeleme kullanıyormusun?.malum yazın Akdeniz yanıyordur.

- Pazarlamada sıkıntı yaşıyormusun?.Emeğinizin karşılığını alabiliyormusun?.
(aslında bu konu ile ilgili müthiş bir fikrim var, zannediyorum buradaki tüm arkadaşlar katılacaktır ve müthiş bir güç oluşturabiliriz,ne olduğunu vereceğin cevaplardan sonra yazacağım)

Bu arada topraksızkultur.com adresinde Şansal abinin çileklerle sizinkileri karıştırıyordum,şansal abinin kurduğu sistem sizin çilek sistemine çok benziyor.

Saygılarımı sunarım,

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 07:56   #340
Ağaç Dostu

Sevgili Yalandünya59,sorularını elimden geldigince cevaplayayım;

1-Kullandığım malzeme%95 perlit ve geri kalan kısmı da pomza toprağı,torf ve leonarditten oluşuyor.Hümik asit konusunda farklı fikirlere sahibim.Kendi uygulamalarımdaki gözlemimde hümik asit kullandığım dönemde gerek yaprak gelişimi gerekse meyve olgunlaşma dönemindeki olumlu farklılıkları biliyorum.İsteyen kullanır,istemeyen kullanmaz.Ben kullanmaya devam ediyorum.

2-Sulamayı günde üç kez yapıyorum.2000litre suyu bu üç sulamada bitkiye veriyorum.EC değerim1,8 ve Ph değerimi de 6,5 tutuyorum.Ph değerini ayarlamada nitrik asitten yararlanıyorum.

3-Tonaj tam olarak bilemiyorum.tarla çileği ile topraksız kısmı aynı anda topluyorduk.O yüzden net rakamı veremiyorum.Bu yıl ise ayrı ayrı istatistiğini tutuyorum.Fide başına yaklaşık 500-750 gr.arasında rekolte bekliyorum.

4-Gölgeleme kullanıyorum.Ben renkli topraktan yapılan bir malzemeyi sulandırırrak seranın plastik örtüsüne tulumba ile püskürttüm.

5-Pazarlamada fiyat sıkıntımız var.Anamurda üretici örgütlenmesi yok.Bir kaç tüccar fiyatı belirliyor.Antalya ve Adana ya göre en az%50 ucuza gidiyor ürünlerimiz.Gelecek yıl ürünlerimi Adana da pazarlamak istiyorum.

Şansal abinin sistemide hemen hemen aynıdır.Benim oluk sistemim biraz ucuza mal olmaktadır.
Çalışmalarında başarılar dilerim.Selamlar..

Düzenleyen mtugrul33 : 25-04-2012 saat 08:27
Eski 25-04-2012, 17:37   #341
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Sayın mtugrul33,

Çileklerinizde kol temizliği yapıyor musunuz,topraksızda gerekir mi? Yönteminiz nedir öğrenebilir miyiz?

Teşekkürler

KRTL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 08:46   #342
Ağaç Dostu

Sn.Krtl,
Çilek bitkisi özellikle yaşlanan alt yapraklarının ara ara alınmasını çok sever.Aynı şekilde kol temizliği de yapmak lazım.Bitkinin enerjisinin boşu boşuna kollara gitmesini önlemek için kol temizliği yapılır.Kol bırakmanın amacı ;oluşan her kalıteli koldan bir fide elde etmek isteriz,bu yüzden bu kollar uygun zamanda içerisinde torf ve vb.karışımlardan oluşan viyollere tuturgaçlarla tutturulur.
Kol temizligini topraksız ortamda ben yapıyorum.Topraksızda çok fazla kol oluşumu olur.Özellikle sera içi sıcaklığı 25 rerecenin üzerine çıkmasıyla birlikte aşırı kollanmalar olur.
Umarım srularınıza yanıt verebilmişimdir.Kolay gelsin.Selamlar..

Eski 26-04-2012, 08:54   #343
Yeni Üye

rasev's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2012
kol temizliğini video ile paylaşsanız daha iyi olacaktır.eminim

rasev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 08:56   #344
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtugrul33 Mesajı Göster
Sn.Krtl,
Çilek bitkisi özellikle yaşlanan alt yapraklarının ara ara alınmasını çok sever.Aynı şekilde kol temizliği de yapmak lazım.Bitkinin enerjisinin boşu boşuna kollara gitmesini önlemek için kol temizliği yapılır.Kol bırakmanın amacı ;oluşan her kalıteli koldan bir fide elde etmek isteriz,bu yüzden bu kollar uygun zamanda içerisinde torf ve vb.karışımlardan oluşan viyollere tuturgaçlarla tutturulur.
Kol temizligini topraksız ortamda ben yapıyorum.Topraksızda çok fazla kol oluşumu olur.Özellikle sera içi sıcaklığı 25 rerecenin üzerine çıkmasıyla birlikte aşırı kollanmalar olur.
Umarım srularınıza yanıt verebilmişimdir.Kolay gelsin.Selamlar..
Teşekkür ederim. Evde uğraştığım sistemde http://www.agaclar.net/forum/balkon-...arim/25672.htm kol oluşumları başladı. Bu yüzden sordum. Kolların gövdeye birleştiği yerden koparılması mı gerekiyor?

KRTL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 06:38   #345
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2012
Çok güzel gözüküyor ellerinize sağlık tecrübelerinizden faydalanmak isterim Adana'da öğrenciyim eğer bir sakincasida yoksa seranızı gelip görmek isterim. Kudret Amca'dan balkonumda deneme amaçlı aldığım malzemelerimle baslamayı düşünüyorum..tecrübe kazandıktan sonra babamın 600 metrekarelik boş bir arazisine sera sistemini kurup katlı çilek yetiştirmek istiyorum umarım yardımcı olursunuz. Şimdikten teşkrler.

mavisakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 22:17   #346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Allah bereketinizi arttırsın hocam.Maşallah baştan aşağı tüm yazdıklarınızı büyük ilgiyle okudum.Tecrübelerinizi sırayla yazmışsınız.Kutlarım.Bende memlekette sera da merdiven tipi düşünüyorum.Ama ilk defa sera kuracağım bende hurda malzemeden faydalanarak kurmayı düşünüyorum maliyet açısından.Beni düşündüren sera naylonunu gererken ne yöntemler izlenmeli,havalandırma ne aralıklarla nereden nasıl yapılmalı,naylon kalitesi ve cinsi önemli mi sizin deneyimleriniz ne yönde ? Tecrübelerinizin ve çalışmalarınızın devamını dilerim hocam bol bereketli hasatlar inşallah.

m_aslan_d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 19:11   #347
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Alıntı:
Ben fideyi Ekim ayının20sinde ektim.Geç kaldık biraz.Eğer 1 Ekimde ekebilseydik Araliik ayı içerisinde ürünü satmaya başlayacaktık.Bu yıl kendi fidemi kendim yapacağım.Festival,camarosa ve rubigem türlerinden çoğaltacağım.İsteyen arkadaşlara da yardımcı olmaya çalışacağım.

İlginizden dolayı teşekkür eder saygılar sunarım.
Sn. mtugrul33 Tebrikler

Zahmet olmassa size ve çilekten anlayan arkadaşlara bir kaç sorum vardı.

Yazdıklarınızdan anladığıma göre fide ekiminden sonra ortalama iki buçuk ayda meyve alınıyor doğrumudur? Doğruysa bu sizin çilek cinsinize göre bir süremidir yoksa her cins çilekte meyve verme süresi ortalama iki buçuk aymıdır?

Tohumdan üretim yapılırsa bitki kaç günde ekime hazır fide haline geliyor?

Gerekli iklim şartlarını yıl boyunca aynı tutarsak aynı bitkiden tekrar tekrar meyve alınabiliniyormu? Alınıyorsa yılda kaç kere alınıyor? yoksa her hasattan sonra yeni fideylemi başlanır.

İyi günler

Kayıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 08:32   #348
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi m_aslan_d Mesajı Göster
Allah bereketinizi arttırsın hocam.Maşallah baştan aşağı tüm yazdıklarınızı büyük ilgiyle okudum.Tecrübelerinizi sırayla yazmışsınız.Kutlarım.Bende memlekette sera da merdiven tipi düşünüyorum.Ama ilk defa sera kuracağım bende hurda malzemeden faydalanarak kurmayı düşünüyorum maliyet açısından.Beni düşündüren sera naylonunu gererken ne yöntemler izlenmeli,havalandırma ne aralıklarla nereden nasıl yapılmalı,naylon kalitesi ve cinsi önemli mi sizin deneyimleriniz ne yönde ? Tecrübelerinizin ve çalışmalarınızın devamını dilerim hocam bol bereketli hasatlar inşallah.
Sevgili m_aslan_d,
Çilek serasında kullanacağınız naylon antifog'lu yani içinde çiğ oluşturmayan tipleri seçmelisiniz.nedenine gelince; çiğ damlacıkları meyvelerde çürümeye ve beraberinde de mantari hastalıklara ortam oluşturabiliyor.Bizim sistemimizde,tünelin kenaür kısımlarına 8 lik demirler kaynattık.Bu demirlere de naylonu plastik çıtalarla gererek sabitledik.

Eski 04-07-2012, 22:19   #349
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Sevgili hocam,cevabınız için teşekkürler.Şuan çalışmalarınız ne aşamada herşey yolundadır umarım.Ben seneye başlayacağım çalışmalara umarım başarılı olurum.Şuan için daha fazla bilgilenmem gerek.Besin eriyikleri konusunda ve diğer besin ve takviyeler,bakım konusunda ( aslında tüm konularda )sizden faydalanmayı çok isterim.Allah yardımcınız olsun.

m_aslan_d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 16:20   #350
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar,
Bu yıl özel nedenlerden dolayı topraksız tarıma ara vermeyi düşünüyordum.Ancak bu yıl da devam kararı verdim.Çilek fideldrimi ağustos sonunda raflara ekmeyi planlıyorum.Saygı ve selamlar..

Düzenleyen mtugrul33 : 05-08-2012 saat 21:09
Eski 05-08-2012, 13:01   #351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2012
Bazı Sorular

Merhabalar Sn. Mehmet Tuğrul'a bazı sorularım olcak.
Ben yabancılara rehberlik yaparak hayatımı kazanıyorum. Bu işe ilk başladığım gün tarımla ilgili soruları hep söförlerimize sorup durdum (hepsi çiftçilik kökenli). Dolayısı ile yıllardan sonra ortalama bir bilgi birikimi oldu. Bu nedenle yabancı zıraat mühendislerini ve çiftçi guruplarını Türkiye'de gezdirme imkanım oldu.

Onlardan edindiğim bazi ilginç noktalar var. Alman bir ziraat mühendisi bir türkün fikrini tartıştıklarını belirtti. Çilek yetiştiriyormuş. Serasının altına büyük bir su havuzu yaptırmış. Bu suyu günısı sistemiyle ısıtıp gerektiğinde bu ısıyı serayı sıcak tutmakta kullanıyormuş ve yıl boyunca çilek üretip satabiliyormuş. Burada aklıma takılan soru şu

Çilek'te Akdeniz bölgesinde iklim kontrolü yapılarak daha da verim artımı ve sezon dışı ürün alınabilir mi?

İkinci sorumda yakın zamanda gezdirdiğim bir beyin verdiği bilgiyle ilgili. Antalyada bir çiftçinin 1.2 dekarlık serada topraksız çilek üretimi yapıp ürünü kendisi Rusyaya pazarladığını belirtmişti. Topraksız tarımla daha çok verim alınabiliecek bir sistem var mı? Mesela Hollandalıların uyguladığı sistem daha da mı verimli?

Selamlar
Levent Öcal

panoramer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2012, 17:24   #352
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2011
Merhabalar,
öncelikle iyi günler bol hasatlar dilerim,
Çilek için kullandığınız veya yaygın kullanılan besin eriği formülü paylaşabilirmisiniz.
teşekküler.

U_Yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 00:48   #353
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-09-2012
Sayın mtugrul33

Sayfanızı okumam yenice bitti gözlerim yoruldu inanın

Ama gerçekten çok güzel şeyler paylaşmışsınız emeğe saygı bir teşekkür yazmadan kapatmayayım dedim...

2 aydır yazmıyosun umarım bir sorunun yoktur Allah yardımcın olsun çok güzel çalışmalar teşekürler emeğin için kolay gelsin abi.

sincom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 09:16   #354
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar,Şu anda yoğun şekilde gerek topraklı ve de topraksız ortamla ilgili olarak çalışıyoruz.Topraksız ortam neredeyse hazır.Fideleri ekim ayının ilk haftasında rubigem taze fide ekeceğim.Bu sezonda bilgileri ve resimleri sizlerle paylaşacağım.Saygı ve selamlar..

Eski 25-09-2012, 09:24   #355
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi panoramer Mesajı Göster
Merhabalar Sn. Mehmet Tuğrul'a bazı sorularım olcak.
Ben yabancılara rehberlik yaparak hayatımı kazanıyorum. Bu işe ilk başladığım gün tarımla ilgili soruları hep söförlerimize sorup durdum (hepsi çiftçilik kökenli). Dolayısı ile yıllardan sonra ortalama bir bilgi birikimi oldu. Bu nedenle yabancı zıraat mühendislerini ve çiftçi guruplarını Türkiye'de gezdirme imkanım oldu.

Onlardan edindiğim bazi ilginç noktalar var. Alman bir ziraat mühendisi bir türkün fikrini tartıştıklarını belirtti. Çilek yetiştiriyormuş. Serasının altına büyük bir su havuzu yaptırmış. Bu suyu günısı sistemiyle ısıtıp gerektiğinde bu ısıyı serayı sıcak tutmakta kullanıyormuş ve yıl boyunca çilek üretip satabiliyormuş. Burada aklıma takılan soru şu

Çilek'te Akdeniz bölgesinde iklim kontrolü yapılarak daha da verim artımı ve sezon dışı ürün alınabilir mi?

İkinci sorumda yakın zamanda gezdirdiğim bir beyin verdiği bilgiyle ilgili. Antalyada bir çiftçinin 1.2 dekarlık serada topraksız çilek üretimi yapıp ürünü kendisi Rusyaya pazarladığını belirtmişti. Topraksız tarımla daha çok verim alınabiliecek bir sistem var mı? Mesela Hollandalıların uyguladığı sistem daha da mı verimli?

Selamlar
Levent Öcal
Sevgili Levent Öcal,

Bir bitkinin doğal ortam koşullarını oluşturabilirseniz ki bunlar;nem,sıcaklık(gece gündüz),beslenme ihtiyacı,ışık ve diğer ortamlar olarak sayabiliriz.Japon topraksız tarımcıları biliyorsunuz domates ağacı ürettiler.Binlerce domates bir kök üzerinde.
Sizin bahsettikleriniz araştırılarak,gözlemlenerek sonuca bağlanabilir diye düşünüyorum.Hidrofonik ve katı agregat seçeneklerinin en verimlisini araştırarak iyi sonuçlar alınabilir.
Saygı ve selamlar

Eski 29-09-2012, 11:25   #356
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2012
şahene gözüküyor peki mantar yetiştirme yapa bilirmiyiz böyle

cenk.12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2012, 20:42   #357
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-11-2012
Alıntı:
Sn.Erbaşaran,iltifatlarınıza teşekkür ederim.Çileği ne zaman ekmeyi düşünüyorsunuz?Sakaryanın iklimini bilemiyorum.Bahar ilk dönemi ekimi yapacaksanız ısıtmaya ihtiyaç duymazsınız.Seranızın yapımında size elbette elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.Siz bu işten vazgeçmeyin.Para da kazanırsınız.Seranızın yönünü mutlaka güney kuzey yönünde kurarsanız daha iyi olur.Çalışmalarınızı yakından takip edeceğim.Saygılar sevgiler..

seranın yönünü kuzey guney yaparsanız a tipi sehpanın doğu tarafında olanlar sabahtan öğlene kadar guneş alacak ve öğleden sonra sadece batı tarafında olanlar güneş alacaklardır.Yani sehpanın bir tarafı sabahtan öğleye kadar diğer tarafı öğleden akşama kadar güneş alacaktır.Bu konuda bizi aydınlatırmısınız?

MehmetFatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 21:27   #358
Yeni Üye

ToSuHa's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2008
mtuğrul 33 ; baba adamsın Toprağa ve burdaki İnsanlara SEVGİyle yaklaşmışsın. Dilerim O SEVGİlide seni görür...

ToSuHa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 09:02   #359
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar,
Özel nedenlerden dolayı forumdan bir süre ayrı kaldım.Ancak çilek üretimine devam ettim.Şu anda yoğun çiçek ve meyve oluşumu devam ediyor.Kış olması nedeniyle üretim düşük,ancak mart ayı ile birlikte üretim dahada artacakdır.Resimleri en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım.Saygı ve selamlar...

Eski 18-02-2013, 22:43   #360
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Sayın mtugrul hocam merhaba.
Sizi ve paylaşımlarınızı özledik. resimleri dört gözle bekliyoruz. sizden öğreneceğimiz çok şey var. selamlar... saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024