agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni92Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-12-2011, 12:15   #301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Sevgili İdris Şenol
Yaptığım araştırmalarda en ekonomik olarak perlitin bu işte kullanımının iyi olacağı kanısına vardım.Bizim burada cocopit bulmak biraz zor.200 litre hacimlik çuvallardan 150 tane geçen yıl 11tl. den aldım.Bu yıl ise 35 çuval aldım,eksilen perliti tamamlamak için.Fiyatta ise 2 tl artış vardı yani 13 tl.den aldım.Koopit fiyatları hakkında bilgi verirseniz sevinirim...Verim açısından cocopitin daha verimli olduğu ile ilgili birkaç yazı okudum.Denemek lazım diye düşünüyorum.Saygı ve sevgilerimle

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2011, 19:14   #302
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtugrul33 Mesajı Göster
Sevgili İdris Şenol
Yaptığım araştırmalarda en ekonomik olarak perlitin bu işte kullanımının iyi olacağı kanısına vardım.Bizim burada cocopit bulmak biraz zor.200 litre hacimlik çuvallardan 150 tane geçen yıl 11tl. den aldım.Bu yıl ise 35 çuval aldım,eksilen perliti tamamlamak için.Fiyatta ise 2 tl artış vardı yani 13 tl.den aldım.Koopit fiyatları hakkında bilgi verirseniz sevinirim...Verim açısından cocopitin daha verimli olduğu ile ilgili birkaç yazı okudum.Denemek lazım diye düşünüyorum.Saygı ve sevgilerimle
cocopitin fiyat konusunda bilgim yok veya sizi yanıltmıyım hocam
toplu alımımlarda yarıdan çok indirim oluyor
kudret bey bu konuda daha bilgili

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2011, 11:51   #303
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-08-2008
sevgili mtugrul hocam ellerinize sağlık, bol hasatlar.

jibuti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2011, 17:05   #304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2011
Alıntı:
Sn Delimus,
Bu sistemde yabancı ot olmuyor.Perlit,torf,leonardit ve pomza içerisinde ot tohumları pek nadir çıkıyor.O yüzden ot ilacı hiç yapılmadı.Olukları 0,5 siyah örtü naylonları 60 cm eninde bir hizarda bıçmak suretiyle yaptım.6-7 lik çivilerle oluk boyunca diktim(malçladım)Oluk içerisine hazırlanan perlit+torf+leonardit+pomza karışımını çuvallarla döktüm.
Üst 5.rafa malzemeyi dökmekoldukça zahmetli oldu.Sonra bunun üzerine damlama hortumu serdim.Hortumları her 5 metrede bir telle oluklara sabitledimki kayma olmasın.
Üst örtüyü de çivi ile pattıktan sonra 20 cm.çapraz çift ekim yaptım.Ancak bir kaç sulamadan sonra oluklarda oluşan eğilmeleri önlemek için 10 luk inşaat demirini resimlerdeki gibi yer destekli olarak kaynattım.İplerle bu demirlere olukları sabitledim.

Çilek seçimiyle ilgili sorunuzu gelince,bu yıl Anamurda fide temini oldukça sorunlu geçti.Rubigem çilekler tad ve aroma bakımından çok güzel.İhraçlık olarak alınıyor.Bende normal tünel içerisinde yaklaşık 4000 adet de camarosa fidem var.Keşke hepsini Camarosa eksem daha iyi olacakmış.Ürün çok verimli.

Ben fideyi Ekim ayının20sinde ektim.Geç kaldık biraz.Eğer 1 Ekimde ekebilseydik Araliik ayı içerisinde ürünü satmaya başlayacaktık.Bu yıl kendi fidemi kendim yapacağım.Festival,camarosa ve rubigem türlerinden çoğaltacağım.İsteyen arkadaşlara da yardımcı olmaya çalışacağım.

İlginizden dolayı teşekkür eder saygılar sunarım.
merhabalar öncelikler sizi tebrik ederim 3 tünel serasının maliyeti ne kadar oldu? bide siz hurdacıdan demir almışsınız eğer normal demirle olsaydı 5 katlı sistemin fiyatı ne kadar olurdu? bide kaç kişi çalıştı seranızda? aylık elektrik su gideri tl olarak ne kadr oldu ?

burcublt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 10:24   #305
Ağaç Dostu

Menhaba Sn.Burcublt,
İşlerimin yoğunluğu nedeniyle uzun zamandır forumu ziyaret edemiyordum.Ancak bu gün sorularınızı okuyabildim.
Ben maliyetleri en aza indirmek için gayret ettim.Hurda malzemelerle geçen yılın fiyatlarıyla demir aksamı yani üç tünel ve içindeki 5 katlı yapıyı yaklaşık 6 bin liraya mal ettim.Masraflarımız bundan sonra hızlanarak devam ediyor.Tünellere koyduğumuz katı malzemeler(perlit+torf+pomza+leonardit),tünel içinde kullandığımız plastik oluk malzemeleri,üst örtü plastikleri,bağlantğ parçaları,çivi,damlama sulama malzemeleri,su motoru,gübre tankımız,elektrik aboneliği,montaj işçiliği(demir kaynak işçiliği),nakliye masrafları(Demir ve tüm malzemelerin taşınması),fide dikim işçiligi,işçiye verilen öğle yemekleri...ve şu anda aklıma gelmeyen diğer kalemlerle birlikte toplam 12 bin lira masrafım oldu.Bu gün demir fiyatları geçen yıla göre yaklaşık %40 civarı daha pahalı,Piyasa araştırması ile buna ulaşablirsiniz.
Aylık elektrik masrafını değil de toplam sezonluk elektrik masrafım 200lira civarında oldru.Seramda genelde işçiliği eşimle birlikte kendimiz yaptık.Ancak çilek temizliğinde ve toplamasında iki kişi daha çalıştırdık.
Umarım açıklamalarım yararlı olmuştur.Çalışmalırınızda başarılar dilerim..

Eski 13-01-2012, 09:58   #306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
sy Tuğrul çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum ve takdir ediyorum.ve özellikle bilgi paylaşımınız çok güzel teşekkür ederim.bende hayırlısıyla 1500 m2 sera yapımına başladım.kendim yapıyorum aşama aşama resimleyerek paylaşacağım.inşallah.bu arada bir şey sormak istiyorum.malum topraksız tarımda kullanılan materyaller yani subtratlar fidanı tutması,su depolama özelliği,gibi özellikleri ile ilgili olarak kullanılıyorlar.siz perlit,torf,pomza,leonardit karışımı neden yapıyorsunuz.mesela sadece perlit **** pomza veya torf neden kullanmıyosunuz.mesela taşyünü yanlız kullanılıyor mecburen,perlitte olabilir.olamazmı acaba?

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 19:35   #307
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçay Mesajı Göster
sy Tuğrul çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum ve takdir ediyorum.ve özellikle bilgi paylaşımınız çok güzel teşekkür ederim.bende hayırlısıyla 1500 m2 sera yapımına başladım.kendim yapıyorum aşama aşama resimleyerek paylaşacağım.inşallah.bu arada bir şey sormak istiyorum.malum topraksız tarımda kullanılan materyaller yani subtratlar fidanı tutması,su depolama özelliği,gibi özellikleri ile ilgili olarak kullanılıyorlar.siz perlit,torf,pomza,leonardit karışımı neden yapıyorsunuz.mesela sadece perlit **** pomza veya torf neden kullanmıyosunuz.mesela taşyünü yanlız kullanılıyor mecburen,perlitte olabilir.olamazmı acaba?
Sevgili Akçay,
Elbette olur,ancak fide ekiminde gevşemeler oluyor.Ektiğiniz fide tam sıkışmadığı zaman sorun yaşanabiliyor.Ancak çokta önemli değil.Sadece perlit ortamına dikim yapan arkadaşlarımız da var.Örneğei sn.Delimus bu konuda perliti kullandı,yanılmıyorsam eğer.www.topraksızkultur.com adresinde resimlerine ulaşabilirsiniz.Saygılar sunarım.

Eski 18-01-2012, 22:52   #308
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Akçay , Sadece perlitte olabilir sadece torfta fakat gerek birçok tezde gerek paylaşılan birçok tecrübede bazı oranlı karışımların kök gelişimine bitki büyümesine faydası olduğu belirtiliyor , Benim tercihlerimde perlit fiyat olarak ve türkiyede üretilmesi açısından 1. tercihim, çilek ekiyorum şuan çileğin en iyi gelişimi cocopeatta olduğunu okuduktan sonra perlite 4-1 oranında 3-1 oranında torfta ekledim , cocopeatı fiyatı ve ital olduğu ayrıca yıkama zahmeti yüzünden tercih etmedim.

Perlitin yapısından dolayı eğer üzeri açık olursa hafif olduğu için sorun yaşanıyor çabuk kuruyor ve uçuşuyor , bu yüzden üzeri torfla örtülmesi veya karıştırılması yapısından dolayı gerekli oluyor.

Ama marullarımı ben direk perlite ektim boruların içerisinde olduğu için sorun yaşamadım.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 23:20   #309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2012
iyi günler sayın topraksız tarım ilgilileri. yetiştirilecek ürün olarak çilek denemeleri yapılmış. siteye yen ikatıldım, ama bundan sonra forumda ben de varım. tecrübelerimi ve sizin tecrübelerinizi paylaşmak güze lolacak.
herkese tekrar iyi günler.

Ruşen Işık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2012, 12:40   #310
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Merhaba Ruşen bey hoş geldiniz.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 22:05   #311
Ağaç Dostu

Ben, gelecek yıl Ruşen beyin sistemini perlite uyarlayacağım.Bir tünellik alanda deneme yapacağım.

Eski 16-02-2012, 20:43   #312
Ağaç Dostu

Ruşen Bey,bizim besin çözeltisi formülünden bir haber çıkmadı.
En kısa sürede olumlu veya olumsuz cevap bekliyorum.Saygılar sunarım..

Eski 16-02-2012, 21:08   #313
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Ruşen Bey'in sorulara cevap verme gibi bir alışkanlığı yok sanırım.

Ben de daha önce (Bir metre cocopeat slabında yaklaşık 60 lt malzeme olduğuyla ilgili) ölçüler vererek belirtmesini rica etmiştim ama cevap alamamıştım.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2012, 21:38   #314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
mtugrul33 merhaba ,
Ben isparta tarafinda yasiyorum bizim bolgede olurmu acaba???
cevaplarsaniz sevinirim.

ahmet01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 22:23   #315
Ağaç Dostu

Çİlek ülkemizde hemen hemen her yerde yetişebilen bir bitki.Önemli olan sizin ne amaçla çilekle ilgilendiğinizdir.Hobi amaçlı mı? yoksa ticari amaçlı olarak bu işi yapacaksınız.Konunun artı ve eksilerini iyi araştırmak gerekir.Saygı ve selamlarımla..

Eski 18-02-2012, 20:30   #316
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2012
Oncelikle sorumu cevapladiginiz icin cok tessekkur ederim mtugrul33 bey .****** baslangic olarak hobi amacli daha sonrada gidisata gore ticari amacli bu isi yapmak istiyorum. saygilar

ahmet01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 12:53   #317
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar,
2012 yılının soğuk geçen şu günlerinde dört beş gündür güneşi gördük.Bu nedenle çileklerimiz biraz nefes aldı,kendini toplamaya başladı.Şimdi sizlerle bu gün çektiğim fotoğraflarımı paylaşmak istiyorum.EC:2 ve PH:6,5.

Eklenen Resimler

limon_sever beğendi.
Eski 24-02-2012, 23:46   #318
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2010
Merhabalar.Konuyu uzaktan takip ediyorum ekim ayı ekimi için şimdiden deneme yapmak istiyorum.bu günlerde çilek eksek olurmu olur ise fide **** tohumu nereden bulabiliriz ne kadar zamanda yetişir .şimdiki soğuktan önümüzdeki yazın sıcaktan etkilenirmi. cevaplarsanız sevinirim. İyi çalışmalar

tayfuncan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 11:21   #319
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-09-2010
Alıntı:
Arkadaşlar
Bu hafta sonu çilek topladıktan sonra birkaç resim çektim.Onları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Muhteşem görünüyorlar.Ben bu çilek serasında gönüllü çalışırım ama bir şartla bol bol çilek yerim)

Emeğinizin karşılığını almanız dileği ile...

heroflera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 13:08   #320
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tayfuncan Mesajı Göster
Merhabalar.Konuyu uzaktan takip ediyorum ekim ayı ekimi için şimdiden deneme yapmak istiyorum.bu günlerde çilek eksek olurmu olur ise fide **** tohumu nereden bulabiliriz ne kadar zamanda yetişir .şimdiki soğuktan önümüzdeki yazın sıcaktan etkilenirmi. cevaplarsanız sevinirim. İyi çalışmalar
Merhaba Sn,Tayfuncan,
Çilek her zaman ekilebilen bir bitki.Elbette verimli bir çalışma için,bölge bölge ekim tarihleriyle ilgili farklılıklar gösterir.Kış mevsiminin uzun sürdüğü iç bölgelerde genellikle mart nisan dönemi ekimleri tavsiye edilmektedir,Bu bölgelerde ürün hasadı genellikle haziran ayı ile ekim ayı arasındaki periyotta olmaktadır,Akdeniz ikliminin hakim olduğu sahil bantlarında ise genellikle erken ekim ,yani Ağustos-Kasım sonu arasında ekim yapılabilmekte ve temmuz ayına kadar hasat sürmektedir.Bu bölgelerde genellikle erkenci yani turfanda üretim yapılmaktadır.
Saygı ve selamlar..

Eski 27-02-2012, 13:14   #321
Ağaç Dostu

Sevgili Heroflera,
Ben de zaten çalıştıracak birini arıyordum,hemen işe başlaayabilirsiniz.Çileklerimizin tadından yiyemezsiniz zaten.O kadar tatlılar.Elbette şaka yapıyorum.İyi dileklerinize teşekkür ederim.
Bu işi yapmak isteyen arkadaşlarıma tavsiye ederim.İster hobi amaçlı olsun,isterse ticari amaçlı olsun zevkle yapabileceğiniz bir uğraşı olduğunu belirtmek isterim.

Eski 29-02-2012, 14:52   #322
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2011
terasta çilek

Alıntı:
Merhaba Sn,Tayfuncan,
Çilek her zaman ekilebilen bir bitki.Elbette verimli bir çalışma için,bölge bölge ekim tarihleriyle ilgili farklılıklar gösterir.Kış mevsiminin uzun sürdüğü iç bölgelerde genellikle mart nisan dönemi ekimleri tavsiye edilmektedir,Bu bölgelerde ürün hasadı genellikle haziran ayı ile ekim ayı arasındaki periyotta olmaktadır,Akdeniz ikliminin hakim olduğu sahil bantlarında ise genellikle erken ekim ,yani Ağustos-Kasım sonu arasında ekim yapılabilmekte ve temmuz ayına kadar hasat sürmektedir.Bu bölgelerde genellikle erkenci yani turfanda üretim yapılmaktadır.
Saygı ve selamlar..
Sayın hocam saatlerdir sizin çalışmalarınızı okuyorum.Ben izmie de 4.cü kattaki terasımda biraz çilek yetiştirmeyi çok istiyorum.Sizinkinin ufak modelini yaparak bunu nasıl başarabilirim?siyah torbalara perlit+leonardit ile yapsam ve sabah akşam besin eriyiği ile (Kudret bey sağolsun göndermişti)sulasam nasıl olur?Siz kanalları balık sırtı yapmayı önermiştiniz.fazla su torbaların altına açtığınız deliklerdenmi akıyor yoksa içinde birikiyormu.Nasıl bir yöntem izleyeyim? inanın 7-8 aydır bugünleri bekledim.bu yaz bari boşuna geçmesin.SAYGILARIMLA

süleymanizmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 12:17   #323
Ağaç Dostu

Sayın Süleyman Bey,
Elbette yapabilirsiniz.İzmir de Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir yer.Benim çalışmamla ilgili ayrıntılı bilgiler bu sayfalarda mevcut,ancak çalışmamın eksik veya hatalı yönleri de olabilir.En başta drenaj eksiğim var.Siz 4.katta benzer çalışmada mutlaka drenajı çözmelisiniz.Bu konuda pek çok arkadaşımın başarılı uygulamaları mevcut.Site içi aramalarla bu bilgilere rahat ulaşabilirsiniz.Size bilgilerim ölçüsünde elbette yardımcı olurum.Saygı ve selamlar..

Eski 10-03-2012, 09:13   #324
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2012
Sn. Mturgrul gerçekten çok güzel başarılı bir çalışma olmuş, Allah bereketli etsin.

Siz beş yıl araştırıp öyle başlamışsınız, benim üç yılım kaldı o zaman diye seviniyorum

En kısa zamanda sizi yerinizde ziyaret edebilmek ümidiyle...

yesavas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 12:27   #325
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Merhaba Arkadaşlar,

Merhaba Arkadaşlar, aranıza yeni katıldım, harikasınız
zamanla kendi fikirlerimide bu platformda paylaşacağım.
Umarım çorbada bizimde tuzumuz olur, bu arada
Tuğrul Ağabey, umarım serada bir problem yoktur.
Bayağıdır yazmamışsın, çileklerde gelişim nasıl,
geçen sene süperdi inşallah bu senede gönlüne göre olur
umarım bir terslik yoktur.

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 17:37   #326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2012
Merhaba

Merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katılıyorum tüm paylaştığınız bilgileri okudum ve çok faydalı buldum. Herkesin emeğine sağlık

aydogan.aras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 17:39   #327
Yeni Üye

Tuğrul Bey sizi ve çalışmalarınızı takdir etmemek mümkün değil ellerinize kollarınıza ve emeğinize sağlık

Eski 29-03-2012, 17:40   #328
Yeni Üye

Bende ticari amaçlı olarak bu işi yapmayı planlıyorum henüz yolun çok başlarındayım

Eski 29-03-2012, 17:42   #329
Yeni Üye

Yazdığınız tüm yazılarınızı merakla ve ilgi ile takip ediyorum bu işe bende başlamak ilk fırsatta ziyaretinize gelmeyi düşünüyorum

Eski 29-03-2012, 17:44   #330
Yeni Üye

Acaba sizi yerinizde ziyaret etmem ve bu iş ile ilgili bilgi almam mümkünmüdür?
Şimdiden teşekkür ederim. Görüşmek umuduyla kolay gelsin

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024