agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-08-2010, 01:10   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2009
Sn.delismus öncelikle yatırımınızı tebrik ediyorum ve bol kazançlar diliyorum.komisyoncular meselesine gelince.akrabalarımdan ve tanıdıklarımdan en az 20 dükkan var halde.onlar da en az sizin kadar dertli.evet hal işinde 1 ayda zengin olabilirsiniz.ama 1 ayda da batabilirsiniz.batan zengin olandan daha çok...

caturanga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 01:26   #32
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ben mesajımda biraz genelleme yapmış gibiyim, elbette hepsini kastetmedim fakat çoğunluğu böyle,Halde çevreniz olduğu sürece batmanız zor biraz çünki riskiniz yok, çiftçi kasalar malı koyar önünüze her türlü masrafa katlanır, dükkanınızın köşesinde kalır, satarsanız kâr alırsınız kafanıza göre satamazsa hammaliye parası alır çürüyen mal çiftçiye kalır .O gün için Kârdan zarar edersiniz.
Depoculuk yapıyorsa(patates,soğan vb), kabzımallık yapıyorsa(bahçede tarladan direk alım) satın alıp satmaya yöneliyorsa birşey diyemem oda gine aldığı çekler boş çıkıyorsa, dolandırılırsa veya yanlış yatırım yaparsa zarar görür, zaten oda her meslekte olan riskler.Depoculuk ve kabzamallıkta zaten en büyük kâr sağlayan etmenler vezirde etmesi rezilde etmesi normal.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 15:39   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2010
sayın delimus
hayırlı ugurlu olsun
en zorunu basardınız geriside gonlunuzce olacaktır insallah

diana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2010, 22:21   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
ALINTI:
Sayın delismus, cumartesi günü Kazanlı'ya gittim. dönüşte senin yanına uğrayalım demiştim ama telefona cevap alamayınca vazgeçtim. Kazanlıda bişey öğrendim onu aktarayım. Senin ve benim suyun Ec değerleri yüksek. Kazanlı'da hem komisyonculuk, hem topraksız tarım yapan biriyle sohbet ettik biraz. Bu EC değerini düşürmek için depolarda kullanılan bişey varmış. Adını onlar da bilmiyor. Ziraatçiler bilir dediler, eğer öğrenebilirsek hem senin hem de benim işime yarayabilir. Mesela ben günlük 10 ton suyun değerlerini düşürmek için birkaç yerle görüştüm.( Reverse osmosis için ) Fiyatlar 7000 TL ile 8000 Euro arasında değişiyor . Eğer bu bahsi geçen şeyi bilen varsa haber verirse çok memnun olurum.

Cevap biraz geç oldu amma, kusura bakmayın.

1- EC ne manaya gelir?
EC suyun elektriksel iletkenliğini ifade eder ve birimi mikrosiemens/cm veya siemens/m veya siemens/cm olarak ifade edilir. Sayılar büyüdükçe iletkenlik artar.
2- Suyun iletkenliği niçin değişkendir?
Suyun iletkenliği içindeki çözünmüş maddelerden kaynaklanır, bu maddeler çok ise iletkenlik yüksektir. Yani EC sayısı büyüktür. Deniz suyu yaklaşık 5S/m, Şebeke suyu 0,05 S/m, damıtık su pratikte sıfıra yakın bir değerdir.
3- Suyun sertliği ne ifade eder?
Su sertliği su içinde bulunan kalsiyum ve mağnezium (Toprak alkali tuzları) tuzlarının miktarını gösterir. Bu maddeler su içinde fazla ise suyun sertliği yüksek yani EC değeri büyüktür. Su sertliği değişik birimler ile ifade edilir. Ülkemizde en çok Alman sertliği, Fransız sertliği, İngiliz sertliği ve Amerikan sertlik birimleri kullanılır.

Düzenleyen Sergüzen : 08-08-2010 saat 23:14
Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2010, 22:47   #35
Ağaç Dostu

4- 1 Alman sertliği nedir?
1 Alman sertliği dendiğinde, bir litre suda 10 mg CaO veya buna eşdeğer olan MgO miktarı anlaşılır. Suya sertlik veren tuzlar genelde kalsiyumsulfat, Magneziumsülfat, Bikarbonatlar dır.
5- Sertlik birimleri birbirine nasıl dönüştürülür?
1 Alman sertliği= 1,78 Fransız sertliği= 1,25 İngiliz sertliği= 17,8 Amerikan sertliğidir. 5 Alman sertliği dendiğinde 5X1.78=8,9 Fransız sertliği anlaşılır.
6- Suyun sertlik derecesi sınıflandırılır mı?
Evet. 0-5 Alman sertliği arası yumuşak su
5-10 Alman sertliği arası orta yumuşak su
10-15 alman sertliği arası sert su
15 Alman sertliğini üzeri de çok sert su olarak değerlendirilir. Sanayide ve labaratuvarlarda genelde yumuşak su kullanılır. Piyasada ki şişe suları yumuşak su sınıfına girerler.
7- Toraksız tarımda kullanılacak suyun sertliği ve EC değeri ne olmalıdır?
Topraksız tarımda kullanılacak suyun yumuşak su olması gerekmektedir. Labaratuvar titizliği ile çalışmak düşünüldüğünde suyun sertliği mutlaka sıfır olmalıdır.
8- Yumuşak su nasıl elde edilir?
a) Kaynak sularının bir kısmının sertliği çok düşük olduğu için bu sular kullanılabilir. Fakat sıfır sertlikte kaynak suyunun da olmadığı unutulmamalıdır.
b) Yağmur suyunun sertliği azdır. Fakat havadaki azotoksitlerden ve diğer oksitlerden dolayı içinde nitrikasit, sülfürikasit ve karbonikasit bulunabilir. (Yöresel olarak) Asit yağmurları unutulmamalı!
c) Sert sular çeşitli yöntemlerle yumuşatılarak kullanılır.
9- Suyun sertliği nasıl giderilir?
1) Reçineli su yumuşatma sistemleri ile
2) Osmos sistemi ile

Eski 08-08-2010, 22:55   #36
Ağaç Dostu

10- Reçineli sistem nedir ve nasıl çalışır ?Özel bir aparat içine reçine(Zeolit) doldurulur ve üzerinden sert su geçirilir. Sert suyun içindeki Kalsiyum ve magnesium iyonları reçinenin bünyesinde bulunan Sodyum iyonları ile yer değiştirerek suyun sertliğini oluşturan maddeleri elimine edilmiş olur. Reçine üzerindeki Sodyum iyonlarıbittiğinde de depo (reçine) üzerinden tuzlu su geçirilerek yıkanır. Bu yıkama sırasında reçine üzerindeki kalsiyum ve magnesium iyonları tuzlu suyun (NaCl) sodyum iyonları ile yer değiştirerek sistem ilk haline getirilir. Bu sistem suyun yumuşatılması için kullanılan en yaygın sistemdir. Bu sistem ile sıfır sertlikte su elde edilebilir ve ucuz bir sistemdir.

Eski 08-08-2010, 23:13   #37
Ağaç Dostu

11- Osmos (veya reversosmos) sistemi nedir ve nasıl çalışır?
Sert su bir filitrede (Membran) geçirilir. Bu geçiş sırasında sudaki kalsiyum ve magnezium iyonları filitreye takılır ve karşı tarafa geçemezler. Karşı tarafa sadece su geçer. Filitreler kirlendiğinde ters yıkama yapılarak membrana takılmış olan kalsiyum ve magnesium iyonları yıkanarak atılır. Böylece sistem ilk haline getirilmiş olur. Pahalı bir sistemdir. Sıfır sertlikte sürekli su alınabilir.
12- Suyun sertliğini ve EC değerini kendimiz ölçebilirmiyiz?Evet. EC değerini konduktometre ile, suyun sertliğini de değişik yöntemlerle kendimiz ölçebiliriz. Su sertliğini en basit olarak sertlik ölçüm çubukları ( Strip) ile ölçeriz. Bu çubuklar suya 10 saniye batırılarak renk değişimi skala ile karşılaştırılır.
13- Su yumuşatma cihazları pahalımıdır?
Bugün piyasada reçineli sistemi ve osmos sistemini satan ve yapan yüzlerce firma vardır. Bunun için fiatlar çok değişkendir. Fiatı belirleyen sistemde kullanılan malzemeler ve kapasitedir. Bugün piyasada her kapasitede cihaz bulmak veya yaptırmak mümkündür. Sistemler manuel olduğu gibi, yarı otomatik veya tam otomatik olabilirler. Her pahalı cihaz en iyisi olmadığı gibi, ucuz cihaz da kötü demek değildir. Sizin ne istediğinize bağlı. Spekülasyona çok açık bir alışveriş. Şartları çok iyi belirlemeniz gerekir.

Eski 09-08-2010, 01:32   #38
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Sergüzen Teşekkürler bilgiler için , Ben kendim araştırmalarıma ve maliyetinin düşüklüğü için Zeoliti deniyecem ,Tahminim Eylül Ayının ilk haftasına uygulamaya geçer, sonuçları burada yazıcam.

Eski 09-08-2010, 09:42   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Sayın sergüzen bilgiler için teşekkür ederim. Bu zeolit üzerinden sertlik düşürme işlemi için bildiğiniz bir firma vb varmıdır acaba.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 11:17   #40
Ağaç Dostu

O kadar çok firma var ki... Adanada su yumuşatma sistemi diye ararsanız önünüze bir çok firma çıkar. Tekstil sanayiinde su yumuşatma çok kullanılan bir sistem. Hatta hatta, sistemi kafası çalışan bir tornacı bile yapabilir. Sizde zeoliti kendiniz alabilirsiniz. Benim size önerim, sistemin su tanklarını plastik seçmenizdir. Metal olanlar zaman içinde paslanarak ortama demir iyonları yaymaktadır. Size Bursadan firma ismi vermemin bir anlamı olmaz. Nakliye ile birlikte maliyetiniz iki katına çıkar. Reçine fiatları da değişik. ortalama 2-5 Euro arasında. Uzak doğu menşeli ürünler daha ucuz ve daha kalitesiz. Dikkat!

Eski 09-08-2010, 11:28   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen Mesajı Göster
O kadar çok firma var ki... Adanada su yumuşatma sistemi diye ararsanız önünüze bir çok firma çıkar. Tekstil sanayiinde su yumuşatma çok kullanılan bir sistem. Hatta hatta, sistemi kafası çalışan bir tornacı bile yapabilir. Sizde zeoliti kendiniz alabilirsiniz. Benim size önerim, sistemin su tanklarını plastik seçmenizdir. Metal olanlar zaman içinde paslanarak ortama demir iyonları yaymaktadır. Size Bursadan firma ismi vermemin bir anlamı olmaz. Nakliye ile birlikte maliyetiniz iki katına çıkar. Reçine fiatları da değişik. ortalama 2-5 Euro arasında. Uzak doğu menşeli ürünler daha ucuz ve daha kalitesiz. Dikkat!
Söylediğiniz gibi bir sürü firma var ama hangisiyle görüşsek hemen revers osmoz diyorlar ve alternatiflerini bilmediklerini iddia ediyorlar. Bu nedenle çıkmazdayım

Eski 09-08-2010, 15:50   #42
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Katsu Bendeki sistem tutarsa aynısını yaparsın işte Ben filtre içine koyup akvaryum gibi belirli aralıklarla filitremeyi düşünüyorum yani tankatan alıp aynı tanka aktaracak bu ara filitreden geçicek fakat bir çok soru pratiğe döktüğümde cevaplanacak.

Eski 09-08-2010, 17:01   #43
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Katsu Bendeki sistem tutarsa aynısını yaparsın işte Ben filtre içine koyup akvaryum gibi belirli aralıklarla filitremeyi düşünüyorum yani tankatan alıp aynı tanka aktaracak bu ara filitreden geçicek fakat bir çok soru pratiğe döktüğümde cevaplanacak.
Abi mesajı aldım . Bu arada senin konu dağılıyordu zaten, iyi oldu, konuyu dağıtmadan bilgi alırım hiç olmazsa.

Eski 09-08-2010, 17:17   #44
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Ellerinden öperim abim sen hiç canını sıkma beni bilirsin ucuz yollu çözecem bu işi kısmet olursa.

Eski 09-08-2010, 21:13   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ellerinden öperim abim sen hiç canını sıkma beni bilirsin ucuz yollu çözecem bu işi kısmet olursa.
Estağfirullah, el öpenlerin çok olsun..

Eski 09-08-2010, 21:37   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2010
bu yöntemi domateste kullansak olur mu .bana bi yardımcı olsan.bende topraksız tarım yapmak istiyorum serada domates yetiştirmek.cevap yazarsan sevinirim....

osman1988 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 22:48   #47
Ağaç Dostu

Sayın hocam sulama yöntemiyle ilgili şöyle bişey buldum. Enerji tasarrufu için akla yatkın görünüyor. Yorumlarınızı bekliyorum. Belki enerji giderini azaltabilir.
http://www.gencziraat.com/component/...atid,19/id,73/

Eski 10-08-2010, 16:41   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hocam bu arada araştırma yaparken sakarya üniveritesinden bir makale buldum. Şerefiye kaynak sularında doğal zeolit ile filtrasyon yaparak PH, sertlik ve iletkenlik etkisine bakmışlar. toplam 10 ez filtreden geçrmişler . PH %10,5 düşmüş, sertlik %59,6 düşmüş. İletkenlik neredeyse aynı kalmış. (işlem öncesi iletkenlik 125 ms/cm, işlem sonrası 128 ms/cm ) Dolayısıyla EC değerinde istediğimiz değeri yakalayamayabiliriz.

Eski 10-08-2010, 19:04   #49
Ağaç Dostu

Suyun sertliğini, suyun içinde bulunan iyonları elimine etmedikçe gideremezsiniz. Hele hele tanktan tanka aktarmakla hiç gideremezsiniz. Tanktan tanka aktarmakla suyun EC değerini bir miktar düşürebilirsiniz. Suyun iletkenliği sadece sertlik yapan iyonlara bağlı değildir. Suyun içinde bulunan bütün yabancı maddeler suyun iletkenliğini arttırırlar. Bir su arıtma firması ile görüştüğünüzde firma size istediğiniz su sertliğinde ve EC değerinde su temin edecek sistemi kurabilirler.

Eski 10-08-2010, 19:16   #50
Ağaç Dostu

Bu konuda alıntıladığım bilgiler konuya biraz daha açıklık getirecektir.

SU ARITMA SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ EN ÇOK SORULAN SORULAR

Tatlı su ve acı su ne demektir?

Toplam Çözünmüş Madde (TDS) suların mineral ve iyon zenginliğini gösteren önemli parametrelerden bir tanesidir. Çünkü, tabiatta sular, kaynaklarına göre, TDS konsantrasyonları açısından farklılıklar gösterirler. 1000 mg/Lt TDS konsantrasyonu "Tatlı Su" kaynakları için üst limittir. 1000 - 5000 mg/Lt TDS'ye sahip sular genel olarak "Acı Su" olarak tabir edilirken 5000-15.000 mg/lt TDS’ye sahip sular “Çok Acı Su” ve daha yüksek konsantrasyonlarda TDS içeren sular "Tuzlu Su" olarak tanımlanır. Sularda yüksek oranda TDS bulunması (>1000 mg/Lt) hemen her kullanım amacı için suda iyon giderme işlemini gerektiren bir durumdur. Bu tip bir suyun endüstriyel veya sosyal amaçlı su temininde, kısıtlı amaçlar haricinde kullanılamayacağı gibi, sulama suyu amaçlı olarak ta kullanılması mümkün değildir.

Yüzey kaynaklı sular ile yeraltı suları arasında ne gibi farklar mevcuttur?

Tatlı sular, dere, göl, keson kuyular gibi yüzeysel su kaynaklarından ve yeraltı akiferlerinden temin edilir. Yüzeysel su kaynakları, yüzeye yakın olması nedeniyle genel olarak, derin kuyu sularına göre daha bulanık ve tortuludur. Yeraltı suları ise, kuyunun çekiş yaptığı yeraltı katmanlarına bağlı olarak, daha az bulanıklık ve tortu içermesine rağmen çözünmüş madde konsantrasyonu açısından daha zengindir. Genelde, yeraltı suları, kalite olarak yüzeysel su kaynaklarına göre daha yüksek vasıftadır. Yeraltı katmanları arasındaki süzülme esnasında yüksek miktarda katı madde, çözünmüş formda yeraltı suyuna karışır. Yeraltı sularının mineral konsantrasyonu açısından zengin olma sebebi de budur.

Suyu ne derece arıtmak doğrudur?

Kullanım amacının gerektirdiğinden daha kaliteli bir su temin etmek, yatırımın maliyetini gereksiz artırmakla eşanlamlıdır. Aynı zamanda en ucuz sistemin seçilmesi de boşa yatırım yapılması anlamına da gelebilmektedir. Bundan dolayı, su arıtma sistemlerine ilişkin yatırıma girmeden önce biraz zaman ayırıp detaylı inceleme ve tetkiklerde bulunmak ve amaca uygun sistemin seçimini sağlamak çok önemlidir. Bu yapılmadığı takdirde, standartlara göre teklif veren firmaların tekliflerinin ilk aşamada elenmesi kaçınılmaz olacaktır. Bununla birlikte, tüketici de işe yaramayan bir sistem satın almış olacaktır. Suyu içme suyu olarak kullanmayacağız, buna rağmen suyun arıtılması gerekli midir?

Musluklardan akan su, belki doğrudan içilmeyebilir, ancak dolaylı yollardan insan vücuduna girebilmektedir. Sebze-meyve yıkama, diş fırçalama ve vücut temizliğinde kullanılan suyun hijyenik olması önemlidir. Bunun dışında bina tesisatının ve evlerdeki cihazların korunması için suyun arıtılması gereklidir.

Her tür su arıtılarak içilir hale gelebilir mi?

Evet, ancak farklı karakterdeki sulara farklı arıtma prosesleri uygulanacaktır. Günümüz teknolojisi ile sadece tatlı su kaynaklarının değil, deniz suyu ve hatta atıksu kaynaklarının içme suyu haline getirilmesi mümkün olabilmektedir.

Arıtma sistemleri nereden alınmalıdır?

Su arıtma sistemleri konusunun uzmanı olan insanları barındıran ve müşteriye satış öncesinde olduğu gibi satış sonrasında da destek verebilecek firmalardan alınmalıdır. Ucuz sistemler değil işe yarayacak sistemler, pahalı sistemler değil, ihtiyacı karşılayacak sistemler seçilmelidir.

Suyun analizi yapılmalı mıdır? Su analizlerini nerede yaptırabilirim?

Sistem seçiminin doğru olması için mutlaka ham su analizinin yaptırılması gerekir. Hıfzısıhha Enstitüsü, Üniversiteler ve Özel Laborauarlarda su analizi yaptırmak mümkündür.

Suda hangi analizler yapılmalıdır?

Evsel amaçlı kullanımlarda, su kaynağı hakkında genel bir fikir edinebilmek için

Ph,
İletkenlik,
TDS
Tortu,
Renk,
Bulanıklılık,
Toplam sertlik,
Klorür,
Nitrit,
Amonyak,
Nitrat,
Demir,
Mangan,
Alkalinite,
Toplam bakteri,
Koliform bakteri

gibi parametrelerin incelenmesi yeterlidir.

Endüstriyel proses suyu hazırlama sistemlerinde ise, daha detaylı katyon ve anyon dengesini ortaya koyan analizlerin yapılması gereklidir. Ham su kaynağı olarak kuyu suları ve yüzey su kaynaklarının kullanıldığı durumlarda bu parametrelerin mevsimlere göre değişkenliği de incelenmelidir.

Katyonlar Anyonlar
Kalsiyum Bikarbonat
Magnezyum Klorür
Sodyum Sülfat
Potasyum Nitrat
Demir Florür
Mangan Fosfat
Amonyum Silika
Baryum
Stronsiyum

Tortu filtrasyonu nasıl yapılır?

Genelde görünümü bulanık ve dibinde çökelti bırakan sular, tortulu olarak değerlendirilir. Tortu, suyun kullanım amacı her ne olursa olsun, tolere edilmesi pek mümkün olmayan bir parametredir.

Tortunun çeşitli şekillerde giderilmesi mümkündür. Multimedya filtreler, kartuş filtreler, siklon tip seperatör filtreler, elek filtreler ve diskli filtreler bu amaca hizmet eden sistemlerden bazılarıdır. Multimedya filtreler dışındaki tüm sistemler sadece boyut filtrasyonu sağlarken, multimedya filtreler ile bulanıklılık ta giderilebilmektedir.

Aktif karbon nedir? Nasıl bir arıtma sağlar?

Aktif karbonun yaygın uygulama alanı, suyun içinde mevcut organik madde ve klor giderimidir. Aktif karbon malzeme, çok geniş yüzey alanına (1000-1500 m2/gr) sahip oldukça porozif bir malzemedir. Organik kirliliğin olduğu sularda ve klor giderme amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aktif karbon ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir konu, bu maddenin çeşitli türevlerinin bakteri üremesi için uygun ortam oluşturabilmesidir. Bu gibi durumlarda bakteri kaçağı oluşumu mümkündür. Bu sebeple aktif karbonun öncesinde ve sonrasında suyun dezenfekte edilmesi önemlidir.

Suyun dezenfeksiyonu nasıl yapılır?

Suyun içindeki mikroorganizmal yaşamın kontrolü amacıyla suyun dezenfekte edilmesi şarttır. Dezenfeksiyon işleminin, bir çok şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür. Ancak, en yaygın olarak klorlama ve ultraviyole dezenfeksiyon sistemleri kullanılmaktadır. Gıda sanayinde ise ozonizasyon tercih edilen bir yöntemdir.

Klor, eskiden beri en yaygın kullanılan dezenfektandır. Yaygın kullanımında klorun ucuz bir dezenfeksiyon sistemi olmasının yanısıra, kalıcı etkiye sahip olması da önemli bir etkendir. Klor, suya karıştırıldığı anda, suyun içindeki bazı organik maddeler ve ağır metallerle reaksiyona geçer. Tüm reaksiyonlar sonrasında 0,1-0,2 mg/l serbest bakiye klorun suda bırakılması, nihai kullanım noktasına kadar mikroorganizmal üremeyi önleyecektir. Ancak yapılan klorlama işlemi sonrasında, serbest bakiye klorun aktif karbon veya sodyum metabisülfit dozlanarak sudan alınması, arıtma sistemi sonrasında suyu mikroorganizmal kirlenmeye açık hale getirecektir.

Suyun dezenfeksiyonu amacıyla kullanılan bir diğer yöntem ise, Ultraviyole Dezenfeksiyondur. Bu yöntemde, dalgaboyu 254.7 nanometre olan ultraviyole ışınımı kullanılır. Bu ışınım, suyun içindeki mikroorganizmaların, DNA yapısında bozulmaya sebep olup, üremeyi engeller. Ultraviyole sistemler, dezenfeksiyon amacıyla, oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. UV sistemleri ile dezenfekte edilen sular, atmosfere açık bir şekilde depolanmamalı ve bekletmeden kullanılmalıdır. Ayrıca, voltaj düşümleri veya elektrik kesintileri UV dezenfeksiyon cihazlarının çalışmasına olumsuz etkisinin olduğu bilinmektedir. Sadece elektrik gerilimindeki salınımlar, UV sistemin etkinliğini %30’lar mertebesinde düşürebilmektedir. Ultraviyole sistemlerin, tortulu ve bulanık olan sularda kullanılması durumunda, suyun UV ünite öncesinde hassas partikül tutma kabiliyetine sahip tortu filtrelerinden geçirilerek bulanıklılığının giderilmesi şarttır. Zira, mikroorganizmalar, büyük partiküllerin ışınımı engellemesi sonucu, UV üniteden canlı çıkabilmektedir. UV ünitelerin ayrıca peryodik bakımı önemlidir. Senede bir kere UV lamba değişimi ve ham su kalitesine bağlı olarak, peryodik olarak kuvars cam temizliğinin yapılması çok önemlidir. Bu temizliğin yapılmaması, UV ışınım etkinliğini azaltacaktır.

Ozonizasyon nedir?

Klorlama yerine kullanılabilen ve klorlamadan çok daha etkili bir dezenfeksiyon yöntemidir. Ancak yerinde üretilmesi ve pahalı bir yöntem olması kullanımını sınırlandırmaktadır.

Arıtma sistemi seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Sadece yatırım maliyetine bakılarak yapılan değerlendirmeler çoğu zaman yanlış sonuçlar verebilmektedir. Ama bu, en pahalı sistem en iyisi anlamına gelmemektedir. Sistem ve teklif değerlendirmesinde istenen sonuç için optimum şartları sağlayan dizayn seçilmelidir. Optimum şartların sağlanması ise aşağıdaki unsurlara bağlıdır.

Seçilen su arıtma üniteleri, temin edilen çıkış suyu nihai kullanım amacına uygun olmalıdır. Kullanım amacının dışına çıkan her ünite, gereksiz yatırım ve işletme maliyeti anlamına gelir.

Ünitelerin seçimi esnasında hidrolik kapasite değil, arıtma kapasiteleri gözönünde bulundurulmalıdır. Arıtma kapasitesine göre seçilmeyen bir ünite istenen verimi sağlamayacaktır.

Sistem dizayn edilmeden önce detaylı bir ham su analizinin yapılmalıdır. Suyun içindeki kirletici parametrelerin ölçümü sistem dizaynında vazgeçilmez bir unsurdur.

Sert su nedir?

Suyun sertliği, evsel, ticari ve endüstriyel kullanımlarda en çok rastlanan problemdir. Suyun sertlik sınıflaması şu şekilde verilebilir.

Çok yumuşak
0-2 Fr

Yumuşak
2-6 Fr

Orta sert
6-12 Fr

Sert
12-18 Fr

Çok sert
>18 Fr

Fr (Fransız sertliği) ne demektir?

Fransız sertliği (Fr), Alman sertlik birimi (dH) ve mg/lt CaCO3 eşdeğeri ülkemizde yaygın olarak sertlik sınıflandırmasında kullanılan birimlerdir. Suyun içindeki sertlik iyonlarının konsantrasyonunu tanımlamada kullanılır. 1 Fr derecesi 10 mg/lt CaCO3 ve 1 dH=1,78 Fr sertliğine eşittir.

Sert su kullanımı ne gibi problemlere sebep olur?

Sert suyun zararları çok kısa olarak aşağıdaki gibi verilebilir.

· Sert su ile evsel kullanımlarda daha fazla sabun ve temizlik ürünü kullanılır.

· Sert su değdiği her noktada temizlenmesi çok zor olan sabun çökeleklerine neden olur.

· Sudaki sertlik zamanla kendiliğinden veya su ısıtıldığında hızla çözünürlüğünü kaybeder ve geçtiği yüzeylere yapışmaya başlar. Su borularının içi hızla dolar, su basıncı ve akışı azalır.

· Suyun ısıtıldığı yüzeylerde daha da artan kireçlenme, yalıtkanlığa sebep olur ve elektrik tüketimini artırır. Kalorifer tesisatındaki kireçlenme yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

· Sabun çökeleği banyo veya duş sonrasında insan derisine yapışır. Deri gözeneklerini tıkar ve saç tellerini kaplayarak sertleştirir. Deriye yapışan bu kütle, bakteri üremesi için elverişli bir ortam yaratır.

· Sertlik mineralleri yemeklerde istenmeyen bir tat verir. Sert su ile yapılan buz buğulu bir görünümde olur.

Su, sert ise yumuşatmak için ne yapılabilir?

Suyu yumuşatmanın en pratik yolu iyon değiştirici reçine kullanmaktır. İyon değiştirici reçineli sistemler genelde sodyum iyonları ile sertlik iyonlarını yer değiştirterek çalışırlar. Proses esnasında su reçine tanecikleri arasından süzülerek geçer. Reçine tanecikleri üzerindeki elektrik yükü sodyum iyonlarını reçine taneciği üzerinde tutar. Ancak, reçine taneciklerinin aynı zamanda sertlik minerallerini tutma kabiliyeti de vardır. Reçine taneciklerinin sertlik minerallerini tutma kabiliyeti sodyum iyonlarını tutma kabiliyetine göre daha fazladır. Bu şekilde iyon değişimi gerçekleşir.

Belli miktarda sert su reçine yatağından geçtikten sonra, reçine tanecikleri tamamıyla, sertlik mineralleriyle kaplanır. Bu durumda sertlik minerallerinin tutulması son bulur. Sertlik iyonlarının tekrar tutulabilmesi için reçine taneciklerinin sertlik minerallerinden kurtarılarak tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gereklidir. Bu işleme ‘rejenerasyon’ adı verilir. Rejenerasyon esnasında önceden hazırlanmış olan tuzlu su çözeltisi reçine tankına verilir ve reçine sodyuma doyurulur. Reçine tankında biriken yüksek konsantrasyondaki sodyum iyonları, sertlik iyonlarını reçine taneciklerinden ayırır. Reçine daha sonra temiz su ile durulanarak tuz ve sertlik mineralleri tanktan atılır. Reçine tankı tekrar sertlik iyonlarını tutmaya hazır durumdadır.

Yumuşak su ile yıkanırken deri üzerindeki kayganlığa ne sebep olur?

Sertlik minerallerinin sudan alınması sabunun köpürmesini ve temizlik yapmasını kolaylaştırır. Yumuşak su ile banyo yapılırken, sabun çökeleği oluşumu yoktur. Deri üzerindeki kayganlık ise, doğal ve deri için faydalı olan insan derisi yağıdır.

Yumuşatılmış su daha berrak buz yapar mı?

Yumuşak suda bulunmayan sertlik minerallerinin buzun kalitesi ile ilgisi yoktur. Buzun kalitesi doğrudan suyun içindeki çözünmüş iyonlarla ilgilidir. Buz yapmada en kaliteli su ters ozmos ürün suyudur. Diğer arıtma sistemleri ancak buz yapımında kısmi iyileştirme sağlar. Kaliteli buzun yapılabileceği suyun maksimum TDS’i, 150 mg/lt olmalıdır.

Yumuşatılmış suyun içindeki sodyumun sağlığa zararı var mıdır?

Normal sağlıklı insanlar için problem yoktur. Ancak, sodyum kısıtlamalı diyetli hastalarda dikkat edilmesi gereklidir. Ham su sertliği 30 Fr üstünde olan suların yumuşatılması sonucu elde edilen suyun içindeki sodyum konsantrasyonu içme suyu standartlarında izin verilen limit konsantrasyon olan 175 mg/lt değerini aşmaktadır.

Doğal yumuşak su ile yapay yumuşatılmış su arasında ne fark vardır?

Doğal yumuşak sular genel olarak asidik yapıya sahiptir ve çok az çözünmüş mineral içerir. Bu da suyu korozif yapar. Yumuşatıcılar vasıtası ile yumuşatılmış sular ise, bazik karakterde olup, orta derecede çözünmüş mineral içerir. Bu tip suların, önemli bir korozif etkisi yoktur.

Yumuşatılmış su ile bahçe sulamak doğru mudur?

Ham su sertliği 30 Fr üzerinde olan suların yumuşatıldıktan sonra bahçe sulamada kullanımı sakıncalıdır. Çünkü su sertliği yükseldikçe suya verilen sodyum miktarı da artmaktadır. Sodyum ise, bitki ve otların sulama suyunda bulunması sakıncalı olan bir parametredir. Sodyum açısından zengin sularla sulanan otlar sarımsı renkte olur.

Her türlü su kaynağı sulamada kullanılabilir mi?

Sulama amaçlı kullanılan suların TDS değerinin yüksek olmaması istenir. Hassas bitkilerin sulamasında 500 mg/Lt TDS, üst limittir. 1000 - 2000 mg/Lt TDS içeren suların ise hassas olmayan bitkilerin sulanmasında kontrollü olarak kullanımına izin verilebilmektedir. TDS açısından fazla zengin sularla sulanan toprak zaman içinde üzerinde bitki yeşermez duruma gelir.

Ters ozmos nedir?

Ters ozmos, suyun içindeki istenmeyen tüm mineralleri sudan ayıran ve saf demineralize su teminine yönelik olarak kullanılan çapraz akışlı membran filtrasyon prosesinin genel adıdır

Ters ozmos sistemler içme suyu üretiminde kullanılabilir mi?

Ters ozmos teknolojisi, sanayide demineralize proses suyu hazırlama amacıyla kullanıldığı gibi, meşrubat ve şişelenmiş içme suyu üretiminde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Ters ozmos sistemde tutulan minerallere insan vücudunun ihtiyacı yok mu?

İnsan vücudunun bazı minerallere ve vitaminlere olan ihtiyacı doğrudur. Ancak, bu minerallerin istenen seviyede alınması için en doğru yol iyi ayarlanmış bir diyettir. Sözkonusu faydalı mineraller suda o kadar az miktarlarda mevcuttur ki, bir insanın günlük mineral ihtiyacını ne kadar çok su içerse içsin karşılayabilmesi mümkün değildir. Yapılan hesaplara göre bir insanın günlük mineral ihtiyacını içtiği sudan karşılayabilmesi için 250-300 Lt su içmesi gerekir.

Lavabo ve tuvaletlerdeki kırmızı lekeler neden kaynaklanır ve nasıl giderilir?

Kırmızı lekeler suyun içindeki demiri gösterir. Suda demir çok çeşitli şekillerde bulunabilir. Giderilmesi ancak oksidasyon işlemi ardından çöktürme ya da filtrasyon ile mümkündür. Çözünmüş demir aynı zamanda yumuşatma reçinesi ile de giderilebilir.

Lavabo ve tuvaletlerdeki mavi-yeşil renk neden kaynaklanır ve nasıl giderilir?

Mavi-yeşil renkli lekeler suda bakır olduğunu gösterir. Su yumuşatma reçinesi ile giderimi mümkündür.

Suda kurşun ne anlama gelir?

Kurşun insan sağlığı için ciddi bir risktir. Suya kurşun kurşunlu borulardan ve contalardan karışabilir. Kurşun insanlarda, hipertansiyon, duyma zorluğu, anemi, böbrek hastalığı ve zeka geriliği yapar. Kurşunun sudan giderilmesi ancak ters ozmos ünite veya iyon değiştirme yöntemi ile mümkündür.

Eski 11-08-2010, 14:11   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Selamlar arkadaşlar ben farklı marul tohumları denemek istiyorum fakat tohumları nerden temin etmeliyim güvenilir bildiğiniz yer var saygılar

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 14:18   #52
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Zeolitlerin kafes şeklindeki yapısı, iyon değişimi ve kimyasal reaksiyonlar için geniş iç ve dış yüzey alanı oluşturmaktadır. İçindeki gözenekler hacminin %50’sini kaplar. Bu gözenekler moleküler elek işlevi görürler. Zeolitler doğal olarak negatif yüklüdür ve yüksek iyon değiştirme kapasitesine sahiptir. Gözenekli yapısı ve yüksek iyon değiştirme kapasitesi sayesinde birçok çeşit gazı ve kokuyu; suyu ve nemi; petrokimyasal maddeleri, düşük düzeyde radyoaktif elementleri, amonyumu, toksinleri, ağır metalleri ve pek çok solüsyonu tutma ve soğurma özelliğine sahiptir. Çevre dostu yapısı ve düşük maliyeti ile zeolit (klinoptilolit) günümüzde birçok endüstriyel alanda ve çeşitli çevre projelerinde kullanılmaktadır.

Ayrıca Zeolit Nano teklojisi kadar küçük gözeneklere sahip .

125 ms/cm değildir o öyle bir değer yok 125 µS/cm ise o değer Zaten çok düşük bir değer bu yüzden dahada düşürmek zor 0.18 ms/cm gibi bir değere takabul ediyor.

1.25 ms/cm se o değer buda suyun içerdiği değerlerden kaynaklanmakta olduğundan denemememiz için bir sebeb göremiyorum.

Zeolit klorda bile çok etkili.
Kullanacağım yöntem 1hp bir motora bir filitre koyup tanktan aldığım suyu filitreden geçirip aynı tanka aktarmak belirli zaman aralıklarında ölçüm yapmak eğer düşüş oranı çok düşükse filitreyi büyütmek , Bu büyük kum filitrelerini kullanabilirim, Zeoliti günlük değiştirmek.

Katsu makeleyi gösterirsen sevinirim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alone35 Mesajı Göster
Selamlar arkadaşlar ben farklı marul tohumları denemek istiyorum fakat tohumları nerden temin etmeliyim güvenilir bildiğiniz yer var saygılar
Tohumcularda bulabilirsin çıkma veya paketli olarak gine Real,praktiker gibi mağzalarda anadolu tohumunculuğun paket olarak satılmakta.
Gittigidiyor ve benzer sitelerden online siparişte verebilirsin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osman1988 Mesajı Göster
bu yöntemi domateste kullansak olur mu .bana bi yardımcı olsan.bende topraksız tarım yapmak istiyorum serada domates yetiştirmek.cevap yazarsan sevinirim....
Bu yöntemle olmaz çünki borular çok dayanıksız ayrıca tezgah yüksekliği sizin domatesi ipe sarmanız için çok elverişsiz.
Forumumuzda domates için bir çok uygulama var, envorun resimli domates serası için topraksız uygulamalarını incelemenizi tavsiye ederim.

Düzenleyen Delimus : 11-08-2010 saat 18:30
Eski 11-08-2010, 17:04   #53
Ağaç Dostu

Makale mailinde.

Eski 11-08-2010, 17:39   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Tebrikler Delimus, gerçekten büyük iş başarmışsınız. Birkaç sorum olacak, tabii sizin için bu bilgileri paylaşmak sorun olmazsa...

1. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla boruları birleştirerek oldukça uzun kanallar oluşturmuşsunuz. Kanalların uzunluğu ne kadar? Kanalın başında ve sonunda yetişen marullar arasında gözlemlenebilir farklılıklar oldu mu?

2. Besin çözeltisi kanallardan ince bir film şeklinde mi (NFT) akıyor, yoksa derin mi?

3. Sıcaklık sorunu ile nasıl başediyorsunuz?

bornova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 17:41   #55
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Evet tahminlerim doğru çıktı 125 µS ve kaynak suyuymuş zaten bu suyu normal arıtma cihazına bağlasam, farklı bir sonuç elde edemem, Ec'yi düşüremem çünki 125 / 700 := 0.18 ms/cm Ec değeri çıkmakta.
Zeolit, aktif karbondan bile etkin olmakta .
Benim görüşümce, Başarılı olucaz zaten 0.5-0.8 arasında bir değere düşürmemiz mükemmel olacaktır.
Makelede, zeolitleri 6,8,9,10 mm çapında kırılarak filitreye katılmış, bunuda deniyecem umarım kolay kırılıyordur zeolit.

Osmos sisteminden tek farkımız, zeoliti içinde değilde dışında sonradan tuzla elde yıkamamız.
Zaten 15000 lira olarak belirtilen sistemde, maliyeti oluşturan filitreler değil ,tanklar,motorlar, kontrol sistemleri ve pano gibi etmenler oluşturmakta.Elbette aynı kalitede su almayız, sonuçta onlar 0.2 Ec değerine kadar düşürüyorlar.
Fakat mantık kısmen aynı.

Bu arada Zeolit için Üreticimden fiyat aldım 25kg paket 7 tl +KDV kargo kendisinden pahalı 10 tl civarıymış Çoklu alımlarda ton vs. indirim olucakmış.

Normalde 500gr. 5 tl üzerinde satmaktalar gittigidiyor gibi sitelerde kilo fiyatı 3-5 tl arası.

Sisteme Aktif karbonuda eklemeyi düşündüm fakat karbon filitre 6000 lt sonra filitre işlemi yapamamakta, en ucuzu 14 tl bu filitrenin günlük değiştirsem maliyetli oluyor fakat zeoliti tuzla yıkadığımda sonuç alamasam bile her gün değiştirmek maliyetli değil.

Eski 11-08-2010, 17:46   #56
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bornova Mesajı Göster
Tebrikler Delimus, gerçekten büyük iş başarmışsınız. Birkaç sorum olacak, tabii sizin için bu bilgileri paylaşmak sorun olmazsa...

1. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla boruları birleştirerek oldukça uzun kanallar oluşturmuşsunuz. Kanalların uzunluğu ne kadar? Kanalın başında ve sonunda yetişen marullar arasında gözlemlenebilir farklılıklar oldu mu?

2. Besin çözeltisi kanallardan ince bir film şeklinde mi (NFT) akıyor, yoksa derin mi?

3. Sıcaklık sorunu ile nasıl başediyorsunuz?
1:= 42 m boyunda
Hayır homojen olarak gelişmekte bazı yerlerde farklılık olmakta fakat 1 adet olduğudan fideden kaynaklandığını düşünüyoruz.

2:= İçinde su yapamadık uzunluk çok sorun çıkarıyor çok kaliteli boru kullanmak gerekmekte buda maliyeti çok etkiliyor 10 katından fazla.Suyu taşırmadan en sona iletemedik.Bu yüzden içinde perlitle doldurup ekim yaptım.

3:= Sıcaklık Haziran - Temmuz - Ağustos Aylarında ekim yapmamaktayız.

Eski 11-08-2010, 18:06   #57
Yeni Üye

Alıntı:
1:= 42 m boyunda
Hayır homojen olarak gelişmekte bazı yerlerde farklılık olmakta fakat 1 adet olduğudan fideden kaynaklandığını düşünüyoruz.

2:= İçinde su yapamadık uzunluk çok sorun çıkarıyor çok kaliteli boru kullanmak gerekmekte buda maliyeti çok etkiliyor 10 katından fazla.Suyu taşırmadan en sona iletemedik.Bu yüzden içinde perlitle doldurup ekim yaptım.

3:= Sıcaklık Haziran - Temmuz - Ağustos Aylarında ekim yapmamaktayız.
Çok ilginç. İnternette bir süredir konuyu araştırıyorum fakat bu tekniği daha önce hiç duymamıştım. Anladığım kadarı ile 42 metrelik kanalların içi perlitle dolu, bir ucundan suyu veriyorsunuz ve diğer ucundan toplayarak yeniden başa iletiyorsunuz, doğru mudur?

Burada perlit kullanmanızın faydasını tam olarak anlayamadım. Perlit olunca su taşmıyor mu?

Bir de, kaliteli boru derken boruların doğrusal anlamda daha düzgün olmasını mı (yüksekte kalan bölümlerin olmaması) mı kastettiniz?

Kusura bakmayın çok soru soruyorum

Eski 11-08-2010, 22:55   #58
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Yok istediğin kadar sorabilirsin bu forum bunun için sonuçta çekinme o yüzden.

Borunun içi perlit dolu içindede damlama borusu var, suyu damlama ile veriyoruz, gübreyi sonradan tanka alıyoruz fakat geri aktarmıyoruz, tahliye ediyoruz sebebi kaliteli besin eriği olması açısından.
Günde 4-8 ton arası besinli su veriyoruz, hava sıcaklığı ve fide zamanına göre değişmekte.Substrat yöntemi oluyor yaptığımız.Tezgahımız yüzünden naylon kullanamıyoruz zaten tezgahı destekli yapsak daha pahalıya gelir bu yüzden pvc boruyu tercih ettik.

Perlit kullanmamız dolgu malzemelerinin bizce en hesaplı olanı ve bir çok artısının bulunması.

Bu Borular geri dönüşüm pissu borusu malzeme çok kalitesiz taşırken bile kırılabiliyor ortadan tak diye üzerini delince iyice dayanıksız oldu domates ektiğinizde ağırlığı kaldıramaz kırılır. İçine su doldurduğumuzda bile esniyor bu borular.Malzeme kaliteli kullanırsanız 100,000 gibi bir rakam sadece borulara vermeniz gerekir.
Borudaki kalite içinde plastik karışım ham madde oluyor böylece kolay kolay kırılmıyor boru.
Biz taşırken bile epey fire verdik.

Eski 12-08-2010, 13:42   #59
Yeni Üye

Evet durumu şimdi anladım, siz boru içerisinde substrat yöntemi uygulamışsınız. Fotoğraflardan bakınca su kültürü zannettim. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla su kültüründe bu denli uzun kanallar kullanmak mümkün değil, o yüzden sormuştum.

Yüksek EC ve sertlik ile ilgili olarak,ters osmoz sistemi o kadar da pahalı bir seçenek olmayabilir. Bakımı da kolay, sadece belli aralıklarla filtre değişimi var. Ters osmoz ile ürettiğiniz safa yakın suyla mevcut kullandığınız suyu karıştırarak EC'yi kabul edilebilir bir seviyeye indirebilirsiniz. Bu durumda arıtmanız gereken su miktarı (ve maliyet) düşer.

Eski 12-08-2010, 14:56   #60
Ağaç Dostu

Arkadaşlar ben Delismus kardeşimizin sera kurulumu aşamasını yaklaşık olarak biliyorum. Yaşadığı sıkıntıları kısmen de olsa biliyorum. Gerçekten büyük cesaret örneği gösterdi. Murphy kuralları gereği bazı şeyler planlandığı gibi gitmez. Dalismus için bile aynı kurallar geçerliydi tabii.
Bazen forumda işte ben falan bitkiyi yetiştirmek istiyorum ne yapayım diye sorular görüyorum. Bu topikte canlı örneği var ama nedense sandığım kadar ilgi görmedi. Amatör yetiştiricilikte birsürü farklı şey denenebilir ama sayın delismus bu konuda büyük cesaret örneği göstererek birşeyler yaptı. Bu işin bir sürü boyutu var. Sera kurulumu, elektrik ve su gideri, gübre gideri. yetişme süresi, pazarlama konusu. Bence amatörlükten bir üst basamağa geçmeyi düşünenler için çok faydalı olacak bir topik.

Ben 200 ile 500 metrekare bir alanda durgun suda marul yetiştiriciliği düşünüyorum mesela. Bahar ayında başlamaya karar vermiştim ama sıcaklar nedeniyle ertelemiştim. Su arıtması konusunda sorular sormam bu yüzden. Her 100 metrekare için su yüksekliği 25 cm olsa 40 ton su demektir. 1 metre olsa 100 ton yapar. Ters ozmoz ile su arıtmak kulağa çok hoş geliyor ama 10 ton su/ gün kapasite için aldığım en düşük teklif 7000 tl. Tabii birde kullanacağı elektirk ve bakım masrafları var. Tamam kurduk diyelim 100 ton su için 10 gün beklemem gerekecek. Rezerv bir havuz kulanabilrim ama bu da ekstra br maliyet demek. Dolayısıyla daha yüksek debide ec düşürüen bir sisteme ihtiyacım var. Bakalım Delismus kardeşimiz zeolit ile nasıl bir sonuç alacak.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024