agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2010, 10:53   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-04-2010
126 m2 amatör sera projesi (çelik konstrüksiyon statik proje)

6 x 21 m boyutların bir sera projesi yapıyorum.kolon yüksekliği 2 m olacak. detayları proje ilerledikçe sizinle paylaşıcam.olumlu olumsuz görüş ve önerileriniz paylaşırsanız sevinirim. teşekkürler.

alpturan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 12:14   #2
Ağaçsever

dış makas planını hazırladım eğer ekleyebilirsem diğerlerinide göndericem..

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2010, 12:19   #3
Ağaçsever

ara makas planı

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2010, 12:27   #4
Ağaçsever

üstten görünüş planı..A - B - C - D - E Akslarının doğrultusu aşık kirişlerini ; 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 Akları Makasları göstermektedir.

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2010, 12:34   #5
Ağaçsever

yan cephe görünüş ve ölçüleri.

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2010, 15:08   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sayın alpturan,

Öncelikle söylemek isterim ki çalışmanız çok dikkatimi çekti. Ben amatör olarak topraksız tarım ile ilgileniyorum. Balkonumda su kültürü çalışmaları ile ilgili bazı çalışmalarım var. Nasip olursa ilerde ufak çaplı bir sera yapıp çalışmalarımı orada devam edeceğim. Bu mana da yaptığınız çalışma tam bana göre ve ilgi ile sizi takip ediyorum.

Kolay gelsin, saygılarımla.

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 16:26   #7
Ağaçsever

teşekkür ederim.genel olarak yapının statik hesabını yaptım.şu anda birleşimlerin kaynak hesabı ve detayların çizimi ile uğraşıyorum.yakın zaman da yapının genel bilgilerini ve toplam çelik tonajını da vericem.

Eski 21-04-2010, 19:21   #8
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Kolay gelsin Sn. alpturan, projenizi merakla takip ediyorum

Kaan903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 20:04   #9
Ağaçsever

M_GULAN's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Galeri: 3
iyi akşamlar arkadaşlar......
alp bey öncelikle kolay gelsin benim de küçük bir bahçem var 120 m2 kadar 30m2 sera yapmak istiyorum projenizden bende faydalanacagım bende arkadaşlarım gibi takipteyim paylaşım için teşekkürler

M_GULAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 09:56   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpturan Mesajı Göster
teşekkür ederim.genel olarak yapının statik hesabını yaptım.şu anda birleşimlerin kaynak hesabı ve detayların çizimi ile uğraşıyorum.yakın zaman da yapının genel bilgilerini ve toplam çelik tonajını da vericem.
Emek vererek uğraştığınız belli. Statik hesap bilgilerini ve kullandığınız elemanları yazarsanız bizlerde bilgilenmiş oluruz.

tilsimonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 21:13   #11
Ağaçsever

projede kullanılcak profil kesitlerini ve birleşim hesabını bitirdim..bundan sonra uygulama çizimleri ve poz numaralarını belirleme kaldı..kullandığım statik analiz programındaki 3d görüntüyü sizlerle paylaşıyorum.projeyle ilgili sizlerle paylaşacağım bilgileri derleyip ayrıca yazıcam.ilginize teşekkürler.

Eklenen Resimler

Genç yusuf beğendi.
Eski 22-04-2010, 22:16   #12
Ağaçsever

126 m2 "Plastik Örtülü" Sera Statik Projesi.
Makas Açıklığı : 6m
Makas Aralığı :3m
Makas Adeti : 8 Adet
Aşık : 2 Açıklıklı Sürekli Kiriş
Kolon Yüksekliği : 2 m (Toprak üstünden)
Mahya Yüksekliği : 3.732 m
Çatı Eğimi : 30 derece
Çelik Sınıfı : St37
Dış Makaslarda Ara Kolon ve Kirişler : Kutu Profil
Düşey ve Yatay Çaprazlar : 3 açıklıkta kutu profil
Sürekli Çerçeve Kolon ve Eğik Kirişler : IPN Profil
Aşık Kirişleri : IPN Profil
Birleşim Aracı : Kaynak
Standartlar :
TS498 (Yapı Elemanlarının Boyutlandırılmasında Dikkate Alınacak Yüklerin Hesap Değerleri)
TS648 (Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları)
Kar Yükü : 0.75 kN/m2
Rüzgar Yükü : 0.5 kN/m2
Çatı Örtüsü : 0.25 kg/m2 (Plastik sera örtüsü)
Temel : Toplam 16 adet 40x40x50 cm boyutlarında beton.(BS25)
Toplam Çelik Tonajı : 2765 kg
Not:
- Bu proje 1. ve 2. Kar bölgelerinde denizden maksimum 700 m;
3. Kar Bölgesinde denizden maksimum 500 m ;
4. Kar Bölgesinde denizden maksimum 200 m yüksekliğindeki bölgelerde uygulanabilinir.
- Rüzgar yükü TS498 de yapı yüksekliğine bağlı olarak verilen rüzgar yükü değeridir.Ticari amaçlı büyük seralarda maksimum rüzgar hızı dikkate alınarak daha büyük rüzgar yükleri hesapta kullanılır.Fakat burada hobi amaçlı bir yapı sözkonusu olduğundan standardın öngördüğü ortalama rüzgar yükü dikkate alınmıştır.
- Çatı örtüsü seralar için geliştirilen hafif plastik örtüdür.Daha ağır başka örtü çeşiti kullanılamaz.
- Askı Yükü dikkate alınmamıştır. Aşık veya makas kirişlerine içinde bitki yetiştirilecek veya tesisat elemanlarının asılmaması gerekmektedir.
- Bu proje hobi amaçlı bir seranın yapım maliyetini ortaya çıkarmak için yapılmış bir çalışmadır. Sera yapısının kendisi değil serada yetiştiriciliğin hobi amaçlı olduğu dikkate alınarak ekonomik ve aynı zamanda yeterli güvenliği sağlayacak bir yapı oluşturulmaya çalışılmıştır.
- Uygulama projesinin detay ve imalat çizimlerinin hazırlanması devam etmektedir.Malzeme + Nakliye + İşçilik maliyeti muhakkak her yerde aynı olmayacaktır. Uygulamaya yönelik çalışmalarım bittiği zaman İstanbulda bir kaç yerden fiyat teklifi alarak sizlerle paylaşacağım. Yaklaşık maliyet değerlerini elde ederek eğer mevcut projeyi uygulamak isteyen arkadaşlar olursa proje için doğrudan temasa geçebilirim.İlginize teşekkürler.

Genç yusuf beğendi.
Eski 24-04-2010, 12:22   #13
Ağaçsever

yan cephe profil birleşim ve eksenleri

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2010, 13:55   #14
Ağaçsever

Çatı Düzleminde çerçeve kirişler ve yatay çarprazlar.

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2010, 13:24   #15
Ağaçsever

plastik sera örtüsü ve örtü tutucuların fiyatı konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlar burda paylaşırsa sevinirim.proje tamamlanmak üzere.yaklaşık maliyet hesabınıda çıkarabilirsek herkes için iyi olur tabii.tahminim en fazla 4000 - 4500 TL gibi birşey çıkacak.

Eski 26-04-2010, 13:33   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2010
kolay gelsin sayın Alpturan bey paylaşımınız için teşekkürler.

mehmet5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 00:51   #17
Ağaçsever

arkadaşlar nihayet proje ve imalat çizimlerini bitirdim. yaklaşık maliyeti çıkarmak için birkaç yerden teklif almaya çalışıcam.

Düzenleyen alpturan : 28-04-2010 saat 11:57
Eski 29-04-2010, 14:38   #18
Ağaçsever

yapmış olduğum fiyat araştırmasında malzeme + nakliye + işçilik fiyatları sadece çelik konstrüksiyon için 3800 - 4100 TL arasında değişmektedir.Temel betonu + plastik sera örtüsü ve örtü tutucular içinde yaklaşık 300 TL dersek toplamda en fazla 4500 TL gibi bir fiyat çıkmaktadır.Toplam 126 m2 yani birim fiyat en fazla 36 TL/m2 çıkıyor.Maliyet durumu böyle.Eğer projeyle ilgilenen veya farklı boyutta proje talebi olan varsa bana burdan veya mail adresimden ulaşabilir.

Düzenleyen alpturan : 24-02-2011 saat 20:27
Eski 30-04-2010, 14:01   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpturan Mesajı Göster
yapmış olduğum fiyat araştırmasında malzeme + nakliye + işçilik fiyatları sadece çelik konstrüksiyon için 3800 - 4100 TL arasında değişmektedir.Temel betonu + plastik sera örtüsü ve örtü tutucular içinde yaklaşık 300 TL dersek toplamda en fazla 4500 TL gibi bir fiyat çıkmaktadır.Toplam 126 m2 yani birim fiyat en fazla 36 TL/m2 çıkıyor.Maliyet durumu böyle.Eğer projeyle ilgilenen veya farklı boyutta proje talebi olan varsa bana burdan veya mail adresimden ulaşabilir. Proje bedeli 275 TL dir. Genel plan ,kullanılan profillerin kesit , birleşim detayları ve imalat çizimlerini içermektedir.
Sayın alpturan,
Yapmış olduğunuz proje ve bilgiler için çok teşekkürler. Ellerinize sağlık. Fakat merak ettiğim bir kaç konu var. Acaba, malzeme listesinde adı geçen NPI ve kutu profillerin ölçülerini yazmayı mı unuttunuz? Birde sera örtüsü ve örtü tutcuları için 300 TL demişsiniz. Bu rakkam bana az geldi. Çünkü net'te araştırma yaptığımda 40mt.x13.5mt. ebatlarında sera naylonu 650 TL. gibi bir fiyat veriyor. Diyelim ki biz 126 m2 sera da tamamını kullanmayacağız. Ama sizin hesabınız da temekl betonu ve diğer aksesuarlarda var.
Bu kopnularla ilgili bilgi verişrseniz sevinirim.
Saygılarıma,

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 15:37   #20
Ağaçsever

NPI ve kutu profillerin ölçüleri uygulaa projesinde yer almaktadır.Sizin netten aldığınız sera örtüsü fiyatını bende gördüm.Öncelikle unutmadan sera örtüsü kullanılacak alan 126 m2 değil.
21 x 2 x 2 = 84 m2 Yan cepheler
21 x 3.465 x 2 = 145.5 m2 çatı düzlemi
6 x 2 x 2 = 24 m2
6 x 1.730 = 10.4 m2 Toplam 34.4 m2 Ön ve arka cephe
Toplam Sera Örtüsü Alanı = 264 m2
Şu an sitenin adresini hatırlamıyorum ben bir yer daha buldum orda ağırlık üzerinden örtü fiyatı veriliordu. yaptığım hesapta 45 TL tutuyordu. Ona tekrar bakalım adresi burada sizlerle paylaşıcam..Temel betonu konusundada 1.5 m3 beton yapıyor. hazır beton bile alsanız 100 TL falan tutar. Başka sorularınız varsa cevaplamaya çalışalım.

Eski 30-04-2010, 17:54   #21
Ağaçsever

arkadaşlar sera örtüsünün fiyatı konusunda yanlış hesap yapmışım.derhal düzeltiyorum.
6 m2 sera örtüsü 1 kg geliyormuş. 265 / 6 = 44 kg yapıyor. firelerle 45 kg diyelim. 1kg sera örtüsü 5 TL (2 sene ömrü olanlar)
45 x 5 = 225 TL yapar. Örtü tutucu klipsler için bir yerde tanesi 0.08 TL diyordu. 1000 adet satılıyormuş tek pakette. 80 TL diyelim. 100 TL de beton ve beton dökümü..Toplam 405 TL yapar..

Eski 30-04-2010, 18:49   #22
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Ayhan74,

18 nolu mesajı okumadınız herhalde. Proje bedeli olarak 275 TL ödemeden NPI ve kutu profil ölçülerini öğrenmeniz mümkün değil. Sn. alpturan forumda yeni olduğu için forumun bu bölümünde sadece bilgi paylaşımı yapıldığını bilmiyor herhalde. Forum üzerinden satış yapabilmek için forum yönetimi ile görüşüp satış sayfasında bir başlık açsa amacının sadece satış olduğu daha rahat anlaşılır.

Sn. Alpturan' ın daha önce bir sera projesi deneyimi oldumu bilmiyorum ama yapılan projede ne kapı yeri belli, ne de havalandırma detayı belli. Bu projenin uygulanabilir olması için bütün bunların açıklığa kavuşturulması gerekir. Sn. akınselçuk buna benzer bir sera uygulamasını amatörler için yapmıştı.

Modüler 100 m2 Sera Yapmak

Eğer amatör sera yapacaksanız bu sayfayada bakabilirsiniz.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 00:12   #23
Ağaçsever

Sn. Sarıcan
Amaç sadece satış değil yaklaşık maliyet çıkarmaktı aslında.Daha önce gıda mühendisi bir arkadaş için cam sera projesinin statik çözümünü yaptık. Tabii o buradaki çalışmaya göre çok uç bir projeydi. 150 km/saat hızındaki rüzgara karşı dayanım istemişlerdi ve makas açıklığıda 12 m idi. 33 ton çelik tonajı olan bir projeydi.Ama burda daha çok evinin arka bahçesine sera yapmak isteyen biri nasıl bir maliyetle karşılaşacağını aşağı yukarı tahmin edebilsin diye mümkün mertebe genele hitap eden bir yapı ortaya koymaya çalıştım.

Kapı konusuna gelince zaten fazla seçenek yok.Dış makasların çizimine dikkatli bakarsanız aradaki kolon ve kirişlerin havalandırma ve kapı amaçlı olduğunu tahmin edebilirsiniz.Statiker olduğumuz için mesleki alışkanlık taşıyıcı sisteme yoğunlaşıyoruz ister istemez.

Akınselçuğun uygulamasına bende baktım. Arkadaşımız bir çalışma yapmış sağolsun ama kullandıkları profillerle Türkiyede ki standartlara uygun yapı yapmaları mümkün değil.Demir doğramacıya teslim yapılcak şey değil bu.Hatta profillerin etkalınlığı ile ilgili soru sordum ama cevap gelmedi.Sonuçta sabit bir tesis yapıyoruz. Yeterli güvenlikte olmadıktan sonra 300 de olsa 3000 de olsa zarar demek.

satış konusunda açıkçası güvenlikten taviz vermeden tonajı düşük tutmak için çok uğraştık.Normalde 2 günde bitirilecek proje 5 gün sürdü.Sonuçta bir emek var belki yanlış yerden giriş yaptık dediğiniz gibi ama mesleki bilgimizle birşeyler katmaya çalıştık. Saygılarımla...

Eski 05-05-2010, 12:57   #24
Ağaçsever

Merhabalar..
Örtü tutucu klipsler için bir site buldum. İlgilenen arkadaşlara www.tarplast.com

Eski 06-05-2010, 16:36   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Sayın Alpturan, Amatörce bir örtüaltı yer olsun istedik. Hazır satılanların çocuk çadırları kadar basit ve bir kaç bin lira olduğunu görünce aynı paraya prefabrik bir örtü altı yapmaya karar verdik. Profil kalınlıkları başlıktaki krokide yazıyor 1,5 ve 2 mm olarak.

Bahçede hiç bir ticari yaklaşım olmadan en az paraya kendine çalışacak bir mekan yapmak isteyen kişinin akılla işi olur ama mühendislikle fazla işi olmaz. 750 liralık demirle mühendisliği tam bir sera çıkmaz. Amacımız en mükemmel serayı yapmak değil en az paraya sökülür takılır istendiğinde taşınır götürülür bir mekan yapmaktı.

Ben bunda başarılı oldum. Şimdi içinde çalışıyorum çok da memnunum.

Toprağa domates diktim. Damlama çektim. Daha önce yaptığım topraksız sistemlerimi sera içine kurdum. İçeriye 2 masa koydum orada da atölye gibi çalışıyorum. Fide ve çicek yetiştiriyorum.

Amacına ulaşmadımı şimdi bu sera ? Zarar mı edildi yani ?

Benim seramı profesyonel seralarla değil, tamamen amatör sayılacak seralarla mukayese etmeniz gerekiyor.

Başlık en profesyonel serayı biz yapacağız isteyene de satacağız diye açılmadı. Şöyle bir çalışma yapıyoruz bir bakın diye açıldı.

Kullanılan malzeye herkes kendi bölgesinde erişebilir. Becerikli bir el her yerde ekstra bir mühendise ihtiyaç duymadan yapabilir.

Amatörce , hobi olarak . . .

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 18:19   #26
Ağaçsever

Benim burada bahsettiğim çalışma hobi amaçlı seradır. Sizinkini herhangibir serayla kıyaslamıyorum kıyaslayamamda. Yalnız şu kadarını söyleyebilirim ister dikkate alın ister almayın. Birbirine kaynaklamak istediğiniz herhangibir 2 çelik elemandan ince olanın kalınlığı en az 5 mm , eğer sizin çalışmanızdaki gibi kutu veya boru kesit profil ise en az 3 mm olmalıdır. Bu mühendislik hobi amaçlı yapıda gerekmez diyorsanız sebebinide açıklayabilirim. Kaynaklı birleşimlerde güvenli ve yeterli yük aktarımının sağlanabilmesi için "kaynak kalınlığının en az 3mm olması gerekir". Güvenlikten bahsediyorum çok uç mühendislikten değil. Gerçekten ekonomik bir çalışma yapmışsınız. Önceki mesajlarımdada belirttiğim gibi yeterli güvenliği sağlamadıktan sonra 500 liraya bile mal etsek zarar etme riski olmuyormu.6 ayda yetiştirdiğiniz şeyi riske ediyorsunuz sonuçta..Burada mühendislikten bahsetsemde sanıyorum faydası olmaz.Herkese hitap edebilecek çözümler peşindeyiz. Eğer yaptığım çalışmayı profesyonel sera olarak görüyorsanız inanın öyle değil çünkü profesyonel olanınıda yaptım aradaki farkı biliyorum.120 sayfadan fazla hesap raporu duruyor hala.

Eski 06-05-2010, 19:18   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. Ayhan74,

18 nolu mesajı okumadınız herhalde. Proje bedeli olarak 275 TL ödemeden NPI ve kutu profil ölçülerini öğrenmeniz mümkün değil. Sn. alpturan forumda yeni olduğu için forumun bu bölümünde sadece bilgi paylaşımı yapıldığını bilmiyor herhalde. Forum üzerinden satış yapabilmek için forum yönetimi ile görüşüp satış sayfasında bir başlık açsa amacının sadece satış olduğu daha rahat anlaşılır.

Sn. Alpturan' ın daha önce bir sera projesi deneyimi oldumu bilmiyorum ama yapılan projede ne kapı yeri belli, ne de havalandırma detayı belli. Bu projenin uygulanabilir olması için bütün bunların açıklığa kavuşturulması gerekir. Sn. akınselçuk buna benzer bir sera uygulamasını amatörler için yapmıştı.

Modüler 100 m2 Sera Yapmak

Eğer amatör sera yapacaksanız bu sayfayada bakabilirsiniz.

Yazmadan geçemeyeceğim,aynı konuya daha önce msj yazmıştım profil boyutlarının söylenirse arkadaşlara yardımcı olunacağını belirtmiştim fakat o msjdan sonra işin içine para girdiğini farkettim.
1-Bir forumdaş olarak derimki eğer birilerine faydalı olunacağı konusunda bu bilgiler veriliyorsa boyutlar ve proje elemanları konusundaki eksikliğide giderilerek arkadaşlara yardım edilmesi daha iyi.
2-Bir mühendis olarak diyorumki o paraya sap2000i açmam,eğer ülkemizdeki mühendisler bilgisini böyle ucuza satarsa önümüzdeki senelerde mühendisin hiç bir değerinin kalmayacağına eminim.Oranın kaynak işini yapan ustannın 2 günlük yevmiyesine sen proje çizersen 3 gun sonra o ustanın takmadığı mühendisleri hiç kimse takmaz.Umarım anlatabilmişimdir.
Amaç forumdakilere hediye ise tüm detayları verilmesi daha güzel olur, yok amaç para kazanmaksa meslektaşalırını düşünerek bir kez daha düşünmen beni sevindirir. Umarım yanlış bir şey söylememişimdir, iyi akşamlar.

tilsimonline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 19:38   #28
Ağaçsever

Madem inşaat mühendisisiniz. 126 m2 plastik örtülü bir seranın proje ücretinin inşaat mühendisleri odasının proje ücretlendirme hesabına göre hesaplayın bakalım ne çıkacak. Ben 276 TL buldum. Yok ben uğraşamam öyle şeylerle kafamdaki ücrete göre çalışırım diyorsanız o zaman söyleyecek bir şey yok. İsterseniz hesabın ayrıntılarınıda yollarım..

Eski 06-05-2010, 19:42   #29
Ağaçsever

Herkes kafasına göre fiyat çektiği için bu sıkıntıları yaşamıyormuyuz zaten. İnsanlar mühendislik hizmeti almanın ya çok pahalı olduğunu veya gereksiz olduğunu düşünüyor.Ortası yok. Bununda bir hesabı vardır diye düşünen de yok.ey Allahım konu nerelere geldi. Seranın boyutları nasılsa belli geri kalanını da sen yap paylaş istediğin gibi ne diyeyim..

Eski 06-05-2010, 20:31   #30
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sn Alpturan., Sera yapım projesi deyince dikkatimi çekti. Ben de düşüncelerimi paylaşmak istedim. Tabi düşüncelerim ard niyet olmadan eleştirmek şeklinde olacak. Elbette ki eleştiriden kimse hoşlanmaz ama gerçekleri de söylemek gerekir. Deneyim ve tecrübeleri paylaşmak gerekir.

Şimdi olaya bakışımız Amatör amaçlı bir sera yapmak. Amatör bir sera yapımında:

1. Pratik olarak yapılabilmesi,
2. Sağlam olması, rüzgar-kar vs. dayanıklı olması,
3. Ucuz olması,
4. Kullanışlı olması

Önem kazanmaktadır. Bu maddelere göre sizin seranız;
a) Projesi sağlam, temeli sağlam bir yapı ama,
b) Pratik uygulaması zor, bir dolu proje ve kaynak işleri var,
c) Maliyeti çok yüksek. 120 m2 bir sera yapısı için 5-600 TL bana göre çok para.
d) Maliyeti artıran diğer unsurlar: Havalandırma sistemi ?? Naylon tutturma için KLİPS sistemi, Kapı.

Burada Naylon tutturmak için sizin verdiğiniz klips fiyatı sadece Plastik tutturuculardır, ve ucuzdur. AMA bu plastiklerin tutturulacağı metal Omega klipsler (I Klips, U klips, T klips) Fiyatı yanılmıyorsam 5-6 TL/m dir.(TARTES, İzmir) Sizin seranızda en az 200-250 m. Metal klips gerekir.

Öneri olarak ; üstteki naylonun oynamaması için üst kısmın YAY şeklinde olması, naylonun gerginliğini sağlar. Düz olursa naylonu gerdirmek zor olur.Naylon ile makas demirleri arasında boşluk , rüzgarda naylonu oynatır, dayanıklılığını azaltır.

Daha önce de yazdığım gibi benim önerim demir bükme, tünel tipi seradır. 120 m2 si
2000-2500 TL mal olur, sağlamdır. Kar tutmaz, rüzgarda uçmaz.

Yine de güzel ve sağlam proje yapmışsınız. Parası olan bunu uygular kanaatindeyim. Saygılarımla.

Düzenleyen kgursan : 06-05-2010 saat 20:43 Neden: düzeltme
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024