agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-03-2010, 08:53   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Delimus teşekkürler kanallardaki suyu havaladırmak için Atman 107 motoru var 3 adet onlarla hallediyorum. Eğer büyüğünce kurtarmassa havalandırmak için blowerler var onların küçüklerinden koyucağım kanalın içinde damlama su hortumu döşedim onlardan vericeğim.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 08:54   #32
Ağaç Dostu

Shrub sadece seranın içindeki suyu 23 derecede sabit tutuyorum eğer don yaparsa o zaman ısıtmayı düşünüyorum şu an için yaptığım sürekli hava durumunu takip etmek.

Eski 01-03-2010, 10:14   #33
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Teşekkürler Seazone. Çünkü eğer sera içi hava sıcaklığıda düşükse köklerin 23 dercede olması bitkiyi şoka sokar ve stresse girer. Sera içinide termometreyle ölçerseniz birazdaha sağlıklı veriler alırsınız. Çalışmalrızda başarılar dilerim.

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 11:04   #34
Ağaç Dostu

Sera kurulduğu günden itibaren sera içi, dış hava sıcaklığı ve su sıcaklığı her yarım saatte bir kayıt altına alınmaktadır. Bütün bu bilgileri sizlerle paylaşacağım ama biraz veri olması için bekliyorum. Tespitlediğim kadarıyla sera min 9 dereceye iniyor. Şu anlarda herhangi bir stres gözükmüyor ama niyetim kökleri hep sabit ısıda tutmak.

Eski 01-03-2010, 12:01   #35
Ağaçsever

shrub's Avatar

Süpersiniz ciddi diyorum. Yalnız hatırladığım kadarıyla serayı minumum 15 C derede tutmaya çalışın ben size bir çizelge halinde yollamaya çalışırım.çok yoğun olduğum için hemen cevap yazamayabilirim. Çünkü Domates biraz hasas bir bitki zaten fideleriniz kargoda bayağı yıpranmışlar bide sıcaklık stressine girerlerse problem olur. Bitkileriniz sağlıklı gelişsede gelişmesede çabalarınıza yürekten başarılar dilerim. Şu koşullarda çok zor bir işi başarıyorsunuz gönlünüze sağlık.
Saygılarımla.

Eski 01-03-2010, 13:04   #36
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler inanın yoğunluktan dolayı bende dört gün önce çektiğim resimleri bile koyamadım size de hak veriyorum hepimiz bir şeyler başarmaya çalışıyoruz. Herkese tek dilediğim istediklerini başarmaları hiç bir zaman pes etmemeleri. Bu domatesler sıkıntı yaratırsa çok büyük bir ihtimal hiç bir şey kaybetmeyeceğim üstelik dahada tecrübem olacak.

Eski 01-03-2010, 15:00   #37
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Birkaç sitede "solar greenhouse" diye bir konseptten bahsediliyor. Serayı ısıtmak için seranın kuzey duvarına su bidonları diziyorlar. Her metrekare için 10 litre olacak şekilde. Gündüz güneşle ısınan bidonlar gece serayı ısıtıyor.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 21:21   #38
Ağaç Dostu

Şimdi resimlerimize devam edelim.

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2010, 21:23   #39
Ağaç Dostu

Bir kaç domates yakın plan.

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2010, 21:26   #40
Ağaç Dostu

Hepsinin durumuda iyi değil bunlarda soğuktan yananlar.

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2010, 21:29   #41
Ağaç Dostu

Bunlarda 3 ton suyu 23 derecede tutmayı başaran ısıtıcılar. Esasında marifet her tarafı izolasyonlu olduğu içi bunu 300 wattlık 2 adet cihaza yapabidim.

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2010, 21:35   #42
Ağaç Dostu

Bu arada orkideme ec 1,5 civarlarında yaklaşık 1 ay boyunca su verdim sadece bilgi amaclı resimlerimi koyuyorum orkidemin keyfi çok yeride arkadaşlar deneyebilir.

Eklenen Resimler

Eski 01-03-2010, 21:35   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Gayet güzel görünüyorlar. Fidelerin üzerinde su damlaları var sanırım. Neden acaba?

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 21:39   #44
Ağaç Dostu

Bu gün itibaren o sorunda kesildi sera terasa yapıldı terasa yağan yağmur zeminden olduğu gibi içerde bulunuyordu geceleyinde sabaha kadar yoğun nemden yağmur yağıyordu. Şimdi içeriye 5 cm kadar set yapıldı şimdi sular içeri girmiyor bu gün üzerlerinde her hangi bir damla yok. Bu arada gözlemin mükemmel seni kutlamak istiyorum.

Eski 01-03-2010, 21:43   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seazone Mesajı Göster
Bu gün itibaren o sorunda kesildi sera terasa yapıldı terasa yağan yağmur zeminden olduğu gibi içerde bulunuyordu geceleyinde sabaha kadar yoğun nemden yağmur yağıyordu. Şimdi içeriye 5 cm kadar set yapıldı şimdi sular içeri girmiyor bu gün üzerlerinde her hangi bir damla yok. Bu arada gözlemin mükemmel seni kutlamak istiyorum.
Teşekkür ederim, mesleğim dikkatli gözlem yapmayı gerektiriyor. Yoksa hastalarım perişan olur

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 23:26   #46
Ağaçsever

shrub's Avatar

Orkidelerin çoşmuş ellerine sağlık işşlah domateslerinde böle olur. Hangi firmanın tohumu veya daha dorusu çeşit ismi nedir? O damlaları bennde farkettim

Eski 02-03-2010, 12:35   #47
Ağaç Dostu

Dondan etkilenenler salkım çeşidi diğer fotograftaki sağ tarfatakiler biff büyük boy bir çeşit cinsi.

Eski 02-03-2010, 19:13   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2010
Sayın Seazone orkidelerinizde domateslerinizde çok güzel gayet başarılı bir
çalışma olmuş ellerine yüreğine sağlık esen kalın

okay-55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 10:18   #49
Ağaç Dostu

Teşekkürler okay-55 orkideniz varsa inanın süper oldular denemenizi tavsiye ederim.

Eski 03-03-2010, 13:00   #50
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Maaşallah :)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katsu Mesajı Göster
Fidelerin üzerinde su damlaları var sanırım. Neden acaba?
Fidelerin üzerindeki damlalar çiğ değil, içerideki rutubetten kaynaklanmıyor. O damlalara guest (gutasyon) deniliyor. Bitki kökleri yardımıyla aldığı suyu, güneşin yetersiz olması nedeniyle tam olarak kullanamıyor. Şöylede tanımlana bilir; ihtiyacının çok fazlasını aldığı vede kullanamadığı için stomalardan (Hidadot) dışarı atıyor (terliyor). İleriki aylarda havalar ısınınca, günler uzayınca bu damlalar sadece sabaha karşı oluşacak, yaz aylarında ise hiç görülmeyecektir.

Domateslerin gelişimini çok beğeniyorum. Seazone çok iyi bir yolda ilerliyor, bir aksilik olmazsa forumun en güzel görseli olan çalışması olacak, diye düşünüyorum

Düzenleyen envor : 03-03-2010 saat 22:51
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 13:57   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2010
1 hafta önce topraksız tarım ilgilenmeye ve araştırma yapmaya başladım.
Internette ki araştırmalarım sırasında bana en büyük katkıyı agaclar.net sitesinden aldım.
Bu nedenle bu sitenin yöneticilerine ve değerli bilgilerini bizimle paylaşan siz değerli forum arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim
Açılmış bir çok konuda , değişik tarzda topraksız tarım denemeleri yapılmış
Ben buradaki bilgileri toparlamak ve bazı arada kalan tam anlayamadığım konular ile ilgili olarak bir kaç soru sormak istiyorum.
Genellikle gördüğüm kadarıyla Marul yetiştiriciliği yapılırken su kültürü tercih edilirken domates yetiştiriciliğinde katı ortam kültürü tercih ediliyor.
Katı ortam olarakta bir çok değişik materyal kullanılabiliyor.Başlıcaları
- Perlit
- Kaya yünü
- Pomza
- Growmixs
- torf
- kokopit
Bu Materyaller Saksıya, Torbaya konularak veya Hazır Paketler kullanılarakda toprasız tarım yapılabiliyor.
Peki hangisi daha verimli?
Ben bu işe yatırım yapmayı düşünüyorum
1 dönümlük serada topraksız domates yetiştiriciliği yapmak için araştırmaya başladım.
Sizce en uygun seçenek nedir? ve neden?
Su kültürümü yoksa katı ortam kültürümü daha verimlidir?
Aralarındaki verim farkı neden kaynaklanmaktadır.
Genellikle gördüğüm kadarı ile bu işe büyük yatırım yapmış seralarda Hazır perlit paketler uc uca dizilerek ve bunlara damla sulama yöntemi ile besin eriği vermek sureti ile yapılıyor.
Bir başka yerdede Perlit in yosunlaşma yaptığı ve hersene paketlerin değiştirilmesi gerektiği yazıyordu ve Growmixs in tercih edilmesinin hem cok daha ucuz hemde yosunlasma problemi olmayan ve yuksek verimli bir cozum olduğu yazıyordu
Bu sistemde fotograftada gordugunuz gibi delikli kasalar ve içinde growmixs kullanılmış bunların etrafı siyah plastik ile su geçirmeyecek şekilde sarılmış ve damla sulama işlemi ilede çok uygun fiyatlı bir çözüm elde edilmiş
Siz 1 dönümlük serada topraksız domates yetiştiriciliği yapacak olsanız hangi sistemi tercih edersiniz ve neden?
Tecrübeli arkadaşlar değerli görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim

Eklenen Resimler

evreninyeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 15:50   #52
Ağaç Dostu

Enver bey bende yeni öğrendim çok teşekkürler bende nemden kaynaklandığını düşünüyordum. İyi dilekleriniz için size ayrıca teşekkürler.

Eski 03-03-2010, 15:56   #53
Ağaç Dostu

Sayın Evreninyeri gruba katıldığın için hepimiz çok memnun olduk yanlız bu bir hastalık önce size geçmiş olsun diyorum. Çok geçmez balkonunuzda sizde testleri yapıp hangisinin daha verimliği olacağına yönelik çalışmalar yapmaya başlayacağınızı düşünmekteyim. Ben sera ticari anlamda yapsam başıma çok büyük olay gelmedikçe suda yaparım. Sebebide hiç katı ortamda yapmadım, ihtiyacım olmadı yaptıklarım hep suda oldu. Herkesin fikrini alman gerektiğini ve biraz bilgilendikten sonra kendi katı sıvı ortamlarını hazırlayıp denemeler yaptıktan sonra kararı kendin vermelisin.

Eski 03-03-2010, 23:12   #54
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
[QUOTE]
Alıntı:
- Perlit
- Kaya yünü
- Pomza
- Growmixs
- torf
- kokopit
Bu Materyaller Saksıya, Torbaya konularak veya Hazır Paketler kullanılarakda toprasız tarım yapılabiliyor.
Peki hangisi daha verimli?
Hepsinin sulama rejimi farklı, bu isteklerini tam olarak yerine getirirseniz hepsinden aynı verimi alabilirsiniz.

Alıntı:
Ben bu işe yatırım yapmayı düşünüyorum
1 dönümlük serada topraksız domates yetiştiriciliği yapmak için araştırmaya başladım
Sizce en uygun seçenek nedir? ve neden?
Bence katı ortam kültüründe perliti öneririm. Hem ucuz, hem hata kaldırıyor, hem çevre kirliliğine sebep olmuyor.

Alıntı:
Su kültürümü yoksa katı ortam kültürümü daha verimlidir?
Aralarındaki verim farkı neden kaynaklanmaktadır.
Su kültürü daha verimli. Katı ortam kültüründe sulama hataları yapılabiliyor, su kültüründe bu hata yapılmıyor. Bitki sürekli su içerisinde yetiştiğinden adaptasyon sürecini geçirdikten sonra bir daha sulama yüzünden stres yaşamıyor. Ama su kaynaklı hastalıklara karşı da savunmasız durumda.

Alıntı:
Genellikle gördüğüm kadarı ile bu işe büyük yatırım yapmış seralarda Hazır perlit paketler uc uca dizilerek ve bunlara damla sulama yöntemi ile besin eriği vermek sureti ile yapılıyor.
Bir başka yerdede Perlit in yosunlaşma yaptığı ve hersene paketlerin değiştirilmesi gerektiği yazıyordu ve Growmixs in tercih edilmesinin hem cok daha ucuz hemde yosunlasma problemi olmayan ve yuksek verimli bir cozum olduğu yazıyordu
Yosunlaşmanın pek bir zararı yok. Perlitin poşet içerisinde kalan kısmında hiç bir yosunlaşma olmuyor, sadece bitkileri dikmek için açmış olduğumuz fide yatak yerlerinde yosunlaşma oluyor onunda pek bir zararı yok bence. Growmix'in metreküp'ü kaç para bilmiyorum, ama perlit'en daha çok sulamak gerekecek, bu da belki ucuza aldığımız ürünü, fazladan gübre kullanarak daha pahalıya getirmiş olacağız. Bunuda hesaba katmak lazım.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 13:44   #55
Ağaç Dostu

Domateslerimizin son durumları;

Eklenen Resimler

Eski 04-03-2010, 13:45   #56
Ağaç Dostu

Devamları

Eklenen Resimler

Udebay beğendi.
Eski 04-03-2010, 14:55   #57
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Muhteşem görünüyorlar sevgili seazone. Emeğine sağlık. Ama neredeyse tüm fotoğraflarda görünen o boruları da ne yapacaksan yapsan da yeni konuyu da görsek ya arkadaşım Her fotoğrafta öylece boyunlarını bükmüş duruyor zavallılar

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 18:31   #58
Ağaç Dostu

Teşekkürler malbman onlara marul ekicem ama biraz sallanıyorum herhalde ama daha yeni fideler gözüktü büyüsünler onlarıda suda yapıcağım.

Eski 05-03-2010, 10:24   #59
Ağaç Dostu

Musti's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Sn.seazone başarılarının devamını dilerim.Bu konuya caturanganın'da çok merakı var içi gitmiştir herhalde, kolay gelsin.

Musti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 20:45   #60
Ağaç Dostu

Sn Musti iyi dileklerin için teşekküler. Herkes istediği şeyi başarasını canı gönülden istiyorum. Bu arada caturanga ya da selam.

Düzenleyen seazone : 05-03-2010 saat 20:48 Neden: ya ayrı da ayrı yazmadığım için düzeltildi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024