agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2009, 17:25   #1
bys
Yeni Üye

bys's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2009
Topraksız tarımla pepino üretimi

Acaba perlit kullanılan topraksız tarımda besin eriği hazırlanışı domates için olandan farklı mı? Peki domates değil de pepino üretmek mantıklı mı? Bu sitede bu konularda ileri düzeyde bilgili arkadaşlar var. Hatta denemiş, tecrübeli arkadaşlar da mutlaka vardır. Yer, iklim, kullanılan malzeme, uygulanan sisteme göre değişir biliyorum. Diyelim ki herşey uygun, bilgisayarlı sistem. (Pazarlama konusunda henüz araştırmam yok) Yazacaklarınız benim için çok önemli.

bys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 18:02   #2
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Benim gelecekte yapılacaklar listemde pepino var, Topraksız tarımda pepino yapılmakta, ben televizyondada izledim antalyada yetiştirilmiş çokta güzel olmuşlar, sistem tıpkı domates gibi,Bir güzel tarafı pepino çelikten çok rahat gelişmesi yani fide parası 1 kere veriliyor beni cezbeden kısmıda bu oldu.Fakat besin eriği hakkında henüz bir bilgim yok.Karşılaşırsam paylaşırım.
Sadece şu tavsiyede bulunabilirim,
Yaz 1 - 0.2 - 1 NPK Oranı
Kış 1-0.3-1.5-2 NPK Oranı
Kaynak:Resh,1991 denemesi.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 10:32   #3
bys
Yeni Üye

bys's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2009
Benim anladığım, üretimi domatesten daha hassas. Ege'de yapılacaksa Manisa Salihli'de yakında açılacak büyük tesiste işlenebilir (işlenmesini istiyorsak) veya paketlemesi (kendi paketlemeniz yoksa). Akdeniz'de yapılacaksa Antalya halinde tropik meyve alıcıları varmış. Ben işlemeden pazara sunardım. İşlenecekse de püresi iyi olur bence. Hem yoğurta katılabilir, nektar yapılabilir, araştırılırsa belki süte katılabilir, marmelat yapılabilir, hattâ bebekler için meyve püresi veya maması için kullanılabilir (çünkü büyüme için önemli mineralleri var), belki keçi sütüyle karışımında sorun çıkarmıyorsa böyle bir karışım oluşturulabilir. Yani pazarı var veya pazar oluşturulabilir içerde ve dışarda. Öyle bir ürün bu. Bunu bir de topraksız tarımda yapmak işin zirvesi.

bys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 10:47   #4
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Evet,Meyve olarak çok hassas sandıklara domates gibi konulamıyor.Meyve viyollerine tek tek dizilmeli.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
pepino, topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024