agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-2009, 12:25   #91
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sayın Viskhy,

Öncü çalışmalarınızı sevgiyle izliyor, başarılarızı ve yeni paylaşımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 13:04   #92
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Teşekkür ederim sevgili Sarıcan...

İyi dileklerinizi umarım güzel bir son ile bitiririz.

Ama Kudret Hoca ve Envor arkadaşımızdan ses seda çıkmayınca kendimi biraz eksik hissettim.Acaba bu konu ilgilerini mi çekmiyor acaba ne dersiniz...!

VISKHY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 14:35   #93
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

sn. Viskhy,

Gübre eksiğiniz konusunda her iki arkadaşımı sıkıştırmak borcum olsun. Siz işin mekanik kısmını bitirin. İş besin konusuna gelince onlarında size canı gönülden destek vereceklerini adım gibi biliyorum. Kolay gelsin.

Eski 12-12-2009, 16:16   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sn Viskhy fazla miktarda taze yem süt yağını düşürmektedir. Süt yağı düşünce memede sentezlenen yağın önemli bir miktarı rumende bakteri fermantasyonu ile meydana getirilen asetik aside dayanmaktadır fazla taze yem ve düşük kaba yem rasyonları alınması halinde selülozsuz normal bir işkembe faaliyeti olmamakla birlikte hayvan kendini rahatsız hissetmektedir. Fikir olarak sadece arpa çimi ve samanla bu iş verimsizleşir.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 16:26   #95
Ağaç Dostu

Bu yapılan arpa çimleri minarel yapıları henüz körpe olduklarından çok fakir (minarel) olacaklarını düşünüyorum. Mutlaka tuz ve mineral takviyesi yapılması gerekli ve çok önemli olmakla beraber hayvan mağnezyum kaybedecektir. Bunun sebebi arpa çiminde yüksek miktarda protein vardır. Proteinler parçalanma sonucu amonyak açığa çıkacak bu amonyak tamamen hayvansal proteine dönüştürülemeyeceği için kana geçecek ve PH düşücek en kolay kandaki PH düzeltmek için hayvan mağneyum kullanacak o yüzden mağnezyum kaybına uğrayacak.

Eski 12-12-2009, 17:23   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşım vıskhy, konunun alakamı çekmediğinden yakınıyorsunuz. Oysa her yazdığınızı satırı satırına dikkatlice okuyorum. Ancak konu biraz değişik olduğu için yorum yapmaktan kaçınıyorum. Zira benim hayvancılık konusunda bir deneyimim yok. Sarıcan arkadaşımızdan başkası kültablasındada olsa bir deneme yapma girişiminde bulunmadı.Dolayısıyla arpa buğday vs çimlendirmek için gerekli besin eriyiklerinin hazırlanmasına sıra gelmedi diye düşünüyorum. Kesinlikle yanınızdayım. Konu topraksız tarım olunca ilgilenmemem diye birşey söz konusu olamaz.
Çimlendirme makinaları hakkındaki düşüncelerinize katılıyorum. Günümüzde herşey para olmuş. Kimse bukadar para vererek almaya gerek yok şöyle şöyle yaparsanız çok daha ucuza mal edebilirsiniz demiyor. Dediğiniz gibi 30-40 bin ler yerine çok daha ucuza, çok güzel makinalar yapılabilir. Bence para tutacak kısım kabin , üretim tavaları ve raflarıdır
Önce ihtiyaç sahibleri nekadar çinlenmiş yeme ihtiyacları vardır onu tesbit etmelidirler.
sn sarıcan arkadaşımız güzel bir hesap örneği sunmuş teşekkür ederiz ihtiyacı olan arkadaşlara ışık tutacaktır.
Aklımın erdiği, bilgimin olduğu her konuda yanınızdayım, şüpheniz olmasın.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 18:09   #97
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Sayın hocam sizin bir iki satır bile yazmanız benim için önemli siz yazdınız ya bu bana epey bir ivme verdi şimdi.

Ben bu üretimin zor olduğunu zannetmiyorum.Tam tersine hayal ettiğimden oldukça kolay, sadece iyi bir planlama ile fazla deneme yapmadan mükemmeli yakalamak istediğim için arkadaşlarımla bu platformda bilgilerimizi çarpıştırıyoruz.

Her yazılandan bir iki kelime alsak makinede üretimde kolay olacak kanısındayım.Hafta arası inşallah imalata başlayacağım ve sizlerle paylaşacağım.Ama önce şu raporu hazırlamam gerekiyor ki ürünümüzü nasıl kullanmamız gerektiğini bir çözelim.
Sevgiler.

Eski 12-12-2009, 18:12   #98
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Sayın Seazone dediklerinize katılıyorum.

Sağmal ineğin protein ve iz element ihtiyacını laktasyon dönemlerine göre inceliyordum zaten, çıkarttığım sonucu sizlerle paylaşıp fikirlerinizi alıcam.Sadece 1-2 güne ihtiyacım var.

Eski 13-12-2009, 11:35   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Düşünceleriniz çok güzel. Bende Kudret Tezel beye katılıyorum. Bu arpa çiminin ve hayvanın ihtiyaçlarını bulduktan sonra, en iyi şekilde en ucuz maliyetle nasıl yaparız ve hayvan besleyenlerin yararlanmasını sağlarız bunu bulmalıyız.

Ama bu vitamin konusunda tuzu inekler gördüğü yerde yalıyor ancak diğer mineralleri nasıl verebiliriz bilgim yok. Ancak forumda çok bilgili insanlar var. Herkese iyi çalışmalar... ...

Düzenleyen Sevilay : 13-12-2009 saat 23:19 Neden: İmla
mutasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 18:19   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Kolay gelsin arkadaşlar konunuzu tesadüfen gördüm ve bir kaç aydır yapmış olduğunuz yazışmaların hepsini okudum.

Bu konuda benim biraz çalışmalarım oldu sizlerle paylaşmak istedim.
25 m2 alanlı bir büroda klimalı bir ortamda zaman saatli bir sulama sistemi ve ışık la birlikte yaklaşık 30 günlük basit bir çalışma ile 1 kg arpadan yaklaşık 6,5 kg yeşil ot elde edebildim.

Bu yeşil otu da 3. laktasyonda 5 aylık gebe yaklaşık 500 kg ağırlığında 16 kg süt veren bir simental büyükbaş hayvana günlük 10 kg kadar 23 gün boyunca yedirdim.

Daha önceki yediği hiçbir yeme dokunmadan süt verimi 20 kg düzeylerine çıktı. Bizlere en iyi sonucu verecek olan kuşkusuz hayvanlarımızdır.

Bunu göz ardı etmeden pratik çalışmalara ihtiyaç var. Değişik süt verim düzeyinde, hayvanlarla da çalışma yapmak bu elde edilen otun gerçekte yem maliyetine ne oranda etki edeceği ortaya konmalı ve bu bilgiler paylaşılarak ilgili arkadaşlarımızın ne düşündüğü öğrenilmelidir.

Hepinize iyi çalışmalar, kolay gelsin.

Düzenleyen Sevilay : 13-12-2009 saat 23:21 Neden: İmla
vela1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 09:52   #101
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Merhabalar bu konu başlığını tam olarak incelemedim, fakat size önerim deneyimli bir Zooteknist(hayvan besleme üzerine uzmanlaşmış)'ten yadım alınması ve ona göre hayvan metabolizması ve hatta yem bitkileri ile çalışan bir Tarla bitkileri uzmanında iyi etüd edilmiş yorumlarının alınması gerekir.

Tıpkı bizler gibi hayvanlarda herşeyi yiyemezler. Verim, yanında sütün içeriğide araştırılmalı sağlık yönünden avantaj, dezavantajları bilinmelidir. Taki memlekette kendi yem bitkilerini eken, hasat eden kaç çiftçi var?

Hazır yem dışı silajlık üretim yapıp yem masraflarını düşüren ne kadar bilinçli insan var?
Çünkü bir işletmedeki masrafların en büyük olanı %65-70 ile Yem girdileridir. Bu oranı ne kadar asgariye düşürebilirseniz kar marjınız o oranla artmaktadır.
Saygılarımla

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 10:57   #102
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Bu sayfa şimdi daha güzel olmaya başladı. Forumun en iddialı ve en güzel paylaşımlarının olduğu bir sayfa olma yolunda her gün biraz daha ilerliyor.

Sn. vela1' in deneyselliği, Sn. scrub' un teorik katkıları ve Sn. Viskhy' in cesur girişimciliği ile yakında hayvancılık yapan tüm insanlarımıza inanılmaz paylaşımlar çıkacaktır.

Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Eski 14-12-2009, 12:17   #103
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Sayın vela1 rasyondaki diğer yemler ve miktarları nelerdi acaba?

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 13:19   #104
Ağaç Dostu

Tekrar kolay gelsin bu makina için istediğiniz denenmesi gerekli girdiler varsa çok rahat deneyebileceğim aletler var soğutma, ısıtma, ışık, spreyleme gibi merek ettiğiniz bir şey varsa hemen uygulayıp buraya tüm bilgileriyle yansıtabilirim.

Özellikle vıskhy için yazıyorum (masrafa girmeden) diğer ilgilenen arkadaşlar içinde aynı yazılar geçerlidir. florasanla ayrı sodyum buharlıyla ayrı teslerde yapabiliriz. Kullanılacak bütün gerekli cihazlar mevcuttur. Çalışmalarınızda başarılar.

Eski 14-12-2009, 18:13   #105
Yeni Üye

Sevgili dostlar ben bu deneyleri yaperken yaklaşık olarak 2 ay kadar yurt dışı kaynaklı topraksız tarım yapan ve bu tekniği kullanarak hayvan yemi yetiştiren sitelerin, bu sitelerle ilgili kurulmuş forumların büyük bölümünü inceledim.

Benim edindiğim bilgilerle, yaptığım deneyler arasında büyük parelellikler var. İlgimi çeken bu konuyla ilgili veteriner ve zooteknist arkadaşlarımdanda yardım aldım.

Hayvanlar üzerinde kesinlikle olumlu yönde etkisinin olduğunu söylediler, bu arpa hasılının tahlilini yaptırdık geçen hafta, yeşil ot olarak 1 kg hasılda KM % 20, HP % 3, ME 710 Kcal değelerinde çıktı.

Bu sonuçlar 1 kg slajlık mısırdada biraz düşük olarak bulunmaktadır bu noktada maliyet hesabını yapmaya çalışıyorum sizlerde yardımcı olursanız hep beraber hızlı bir şekilde sonuca ulaşırız.

Eski 14-12-2009, 18:16   #106
Yeni Üye

sn. tabiat bu rasyonda 1 kg kuru pancar posası , 7 kg civarında saman, 8 kg 16 protein süt yemi, 10 kg arpa çimi vardı

Düzenleyen vela1 : 15-12-2009 saat 10:06
Eski 15-12-2009, 14:35   #107
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Sayın Vela1 ve forumdaki dostlar çalışmalarınızı bu ivme ve bu özveriyle yapmanızdan ötürü sizleri kutlarım. İnanki bu hasaslığı göösteremiyecek sayıda pek çok meslek erbabı olduğunu söyleyebilirim. Saygılarımla.

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 16:44   #108
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Arkadaşlar raporu bitirmeme az kaldı bütün hafta sonu çalışıp araştırma yaptım.Sanırım yarın bu saatlerde sizlerle paylaşmış olurum.

Edinilen bilgilere göre laktasyon dönemleri için ayrı ayrı rasyonlar hazırlıyorum.Ama bu çalışmalar teoride, ancak bu rasyonları denedikten sonra gerçekliği ortaya çıkacaktır.

Ayrıca vela1 arkadaşımızın üreterek uygulama şanşı bulduğu arpa çimide bize doğru yolda olduğumuzu göstermiştir.
SEVGİLER..

Eski 15-12-2009, 16:48   #109
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

'' Daha önceki yediği hiçbir yeme dokunmadan süt verimi 20 kg düzeylerine çıktı. Bizlere en iyi sonucu verecek olan kuşkusuz hayvanlarımızdır. ''

sevgili vela1 sadece arpa çimi mi yiyerek 20 lt.süte ulaştılar.Yoksa başka yem ile de takviye yapıldı mı..?

Eski 15-12-2009, 17:22   #110
Yeni Üye

20 kg süt alınan rasyon 1 kg kuru pancar posası , 7 kg civarında saman, 8 kg 16 protein süt yemi, 10 kg arpa çimi vardı. hayvan 5--6 aylık gebe 500-550 kg agırlıığında simental. arpa çimini vermeden önce 15,5 kg süt veriyordu yukardaki arpa çimi hariç yemlerle

Düzenleyen vela1 : 16-12-2009 saat 09:23
Eski 15-12-2009, 19:22   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Sn.vela1 bu arpa çimini vermeden önce ne kadar süt veriyordu bu inek?

Düzenleyen alone35 : 15-12-2009 saat 22:51
alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 00:59   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Bu başlık her gün daha da keyifle okunası bir hal alıyor...

Daha çok insan, daha çok bilgi, daha çok tecrübe.... Daha daha daha....

nirengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 08:10   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Yaklaşık 1,5kg arpadan elde edilecek 10kg arpa çimi ilavesi ile % 25 verim artışı sağlaması gerçekten mucize gibi birşey.

Bir nevi sürekli ve kaliteli bir YAPAY MERA.

Bu başlık altında çalışma yapan, tecrübelerini paylaşan, düşünen , fikir beyan eden herkese teşekkürler. Çok değerli bir konu bence.

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 23:07   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Evet çok güzel bir şey, ancak makina fiyatları çok pahalı, o konuda ne yapabililiriz.

Düzenleyen Sevilay : 17-12-2009 saat 23:22 Neden: Cümleye büyük harfle başlamalı
mutasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 08:12   #115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Sn.Mutasyon

Makinayı kendimiz yapacağız hemde çok ucuza mal olacak. Eski bir buzdolaba( sadece kabini ) dolabın altına yayvan içi su dolu bir kap, hemen üzerine 40 Watt bir ampul, ufak bir bilgisayar fanı, dış mekan da kullanılan florasan armatür ( nemden etkilenmesin diye ), zaman saatli priz, 30 derece açılı raflar, sulama için fısfıs.

Buzdolabını iolasyonu iyi olduğu için kullanıyoruz kabinini eski buzdolabı tamircilerinde 10-15 tl ye temin edilebilir. Su kabı ve ampul kabinin içerideki nemi % 60-70 seviyelerine getirecektir. Bilgisayar fanı sıcaklığı ve nemi kabinin her tarafına yayacaktır. dış mekan florasan armatür ve zaman saatli priz istediğimiz zaman diliminde aydınlatmayı sağlayacak. raflara konulacak kaplara arpa doldurup üzerne su koyacağız zaten çimlenme esnasında bu suyu kullanacak. Fısfıs olayıda çimlenmeye başladıktan sonra bi şekilde kullanılır.

Kapasitesi ne olur bilemiyorum ama alt tarı arpa çimlendireceğiz. İdeale yakın ortam elde edilenilir benca.

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 14:50   #116
Yeni Üye

Arkadaşlar, sistemlerde kullanılacak tava nasıl olmalıdır sizce?

* En/Boy/Derinlik (Tava kapasitesi 1 Kg. tohum = 6,7 Kg. Çim olarak mı hedef alınmalıdır?)
* Drenaj yapılmalı mıdır? Nasıl?
* Tek yönden drenaj yapılırsa ideal eğim ne olmalıdır?
* Malzemesi ne olmalıdır (Plastik, paslanmaz vs...)
* Piyasada bu kullanıma uygun hazır/olası bir ürün var mıdır?

Özellikle mevcut makineyi gören arkadaşlar bilgi verebilir mi? Ne tür bir tava kullanılıyor?

Sayın Viskhy, sizin de sesiniz çıkmıyor bir süredir (Umarım sisteminizi yapılandırmaya başlamışsınızdır.)

Saygılar, sevgiler...

Eski 18-12-2009, 18:26   #117
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Arkadaşlar bir kaç gündür annanemin hastalığı ile uğraştığım için giremedim.

Rapor hazır, sizinle paylaşıcam ama vakit bulamıyorum.Sizlerle bir iki gün içinde buluşucaz.

Sevgiler..

Eski 18-12-2009, 21:01   #118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2009
Galeri: 1
geçmiş olsun acil şifalar.

ieski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 23:53   #119
Yeni Üye

Geçmiş olsun sayın Viskhy, acil şifalar...

Eski 19-12-2009, 10:18   #120
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Geçmişoldun sn VISKHY, annenize açil şifalar dilerim. Biran önce iyileşmek dileğiyle.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024