agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2009, 23:36   #61
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
En iyi şartları bulmak için daha önceki mesajlarımdada belirttiğim gibi ufak birden fazla unite yapmalıyız,kuluçka makinası tarzında,karşılaştırmalar bizi başarıya götürecektir.Ne yazıkki hiç vaktim yok

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 01:41   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2009
http://www.hydroponicdoctor.com/

Böyle de bir model var arkadaşlar, bildiğimiz hydro sistemlere yakın.

Fikir, tasarım açısından faydalı olur kanaatindeyim.

Diğer taraftan bu işe TİCARİ bir yaklaşım getirilebilir mi ülkemizde (Toplu üretim yapıp hayvan sahiplerine günlük servis yapmak anlamında)
Lütfen inceleyin... http://www.abhydroponics.com.au/7.html

Sizce iş yapar mı?

nirengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 07:24   #63
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Syn.Nirengi ve sevgili arkadaşlar ;

Ben bu projeye başlarken amacım kendi hayvanlarıma yem sağlamak değil, tam aksine hayvanları olan küçük çiftçilere sağlıklı ve devamlı yem sağlamaktı. O yüzden bu çalışmalarımın odağı tamamen hayvan sahipleridir.

Şimdi projeyi bir adım daha ileri götürerek hydro sistem kurmak yerine bu işi kapalı bir depo içinde yapmayı planlıyorum.Yani bizim düzeneği bir kutu içinde değil, varolan
80-90 m2 bir kapalı alanda klima ile ısıyı sabit tutarak, daylight ampuller ile de fotosentezi sağlayarak,zamanlayıcı fıskıye ile sulama yapmayı düşünüyorum.Bunun için bölgemde uygun yer bakmaya başladım.Şimdiye kadar bir iki yer bakmıştım ama uygun değildi.

Uygun yer bulunca hep beraber kendi sistemimizi orada kurup deneme olanağı bulucaz.Böylece AR-GE çalışmasını küçük finans kaynağımla halletmiş olucaz düşüncesindeyim..

VISKHY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 07:32   #64
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Ayrıca syn DELİMUS'a konuyu açtığı için, syn SARICAN'a da desteklerinden dolayı teşekkür ederim.Bu konu epeydir açılmıyordu.Kimi arkadaşlarımızın zaman problemi, kimi arkadaşlarımızın da şartları uygunsuzdu.

Ben epeydir konuyu araştırıyordum, fakat bu işin bu kadar kolay alamayacağını zannettiğim için pek üstünde durmamıştım.Taki hayvancılık fuarında bu işle ilgi firmayı göremeyinceye kadar.Beni ateşleyen bu oldu.Birde sizlerin araştırmaları üzerine eklenince tamam dedim bu iş olacak...

BAŞLAMAK BİTİRMENİN YARISIYMIŞ...

Eski 06-12-2009, 07:39   #65
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Arpa genelde özel bir tahıl olarak üretilir. Hayvancılıkta besin olarak kullanılır ve bira yapımı için önemlidir. Aynı zamanda un ve kahvaltı gevreklerinin yapımında kullanılır. Frenk Arpası çorbalarda kullanılır ve OrtaDoğuda çok yenir.

Arpa çimi, yani arpanın yeşil sapları ve yaprakları dünyada insanoğlu için doğumdan ölüme kadar tek başına tam besin desteği olabilecek özelliğe sahip tek bitkidir. İçinde sayısız vitamin ve mineral içerir. 6 cm civarındayken insanın tüm besin ihtiyacını karşılayabilecek bir bitki haline gelir ve ek olarak da klorofil desteği sağlar.

Arpa çiminde 5 adet B vitamini (B12 dahil) vardır. Ayrıca folik asit, pantotenik asit, B1, B2, B6, beta karoten, C ve E vitamini içerir. Son yapılan laboratuar tahlillerinde arpa çiminde 70'in üzerinde mineral bulunmuştur - bunlardan bazıları kalsiyu, demir, magnezyum ve fosfordur.

Arpa çiminde ayrıca 18 amino asit bulunmaktadır. Amino asitler proteinin yapı taşlarıdır. Arpa çiminde bulunan proteinler polipeptid, ya da bir başka deyişle daha küçük proteinler, olduklarından kanda emilimi daha hızlı ve doğrudan olur.

Arpa çimi yapraklarında da enzimler vardır. Çoğumuz pişirilmiş yemek yediğimizden gıdalardaki enzimleri besinlerden yok ederiz. Taze arpa çiminde binlerce aktif enzim bulunmaktadır.

Arpa çiminde ayrıca klorofil vardır. Klorifil deodorant özelliği için incelenmiştir. Ayrıca hücre yenileme özelliği ve kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesi açısışından da incelenmiştir. Klorofil ayrıca yaraların iyileşmesini sağlama özelliğine sahiptir.

Arpa çiminin ayrıca içinde barındırdığı sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum sayesinde yüksek düzeyde alkali etkisi yaptığı bilinir.

ALINTIDIR.

Arkadaşlar heyecanım gitgide artmaya başladı...

Eski 06-12-2009, 10:22   #66
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

VISKHY Ticari amaçla yapacaksanız Depo değilde fidelik tarzında sera yaptırmak daha mantıklı fakat izolasyonlu,otomatik havalandırma ve sulama sistemine sahip, raflı , gölgelendirmeye sahip olmalı.Fakat normal sera kadar yüksek olmasın.Youtube'da araştırmanızı tavsiye ederim benzer sistemlerin videoları mevcut.
Ticari amaçla satmak türkiye şartlarında pazar bulmak veya yaratmak epey emek isteyecek zira bulunduğunuz bölge hayvancılık bakımından çok gelişmiş olmalı.

Eski 06-12-2009, 10:46   #67
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Önerileriniz için teşekkür ederim.Bulunduğum bölgede şuanda yaklaşık 150 sağmal inek olan 5 ayrı çiftçi var bu yemi bekleyen onlar ile iletişimi daha önce kurmuştum zaten hazırda bekliyorlar.

Ayrıca sera fikrini bende düşündüm ama maliyeti şuanda yüksek görünüyor.Bölgemde 80-90 m2 bir deponun aylık kirası yaklaşık 200-300 TL arasında.Başlangıç için düşük bir sermaye olsun diye böyle bir seçim yaptım.

Eski 06-12-2009, 10:51   #68
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Bir de sanırım 1 sağmal inek için günlük 10-15 kg. üzerinde tavsiye edilmiyormuş. Bunu da araştırmanı tavsiye ederim .Sindirim sisteminde sorun yaratıyordu sanırım tam hatırlamıyorum.

Eski 06-12-2009, 11:06   #69
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Şuanki üretimle bir tava 1kg arpa üretimi çimlendikten sonra 7-8 kg oluyor.Hergün 1 sağmala 2 tava verilebilir.Bunun yanında 5 kg da saman verilirse yemleme tamamlanıyor.

Bunun araştırmasını yapmıştım.Nede olsa neyi neden üreteceğimizi bilmemiz lazım.Yoksa hayalden öteye geçmez.

Eski 08-12-2009, 16:43   #70
Yeni Üye

Benim de okuduğum kadarıyla inek kütle ağırlığının %2'si kadar arpa çimi + %1'i kadar kuru besin (saman) günlük ihtiyacı karşılıyor.

Ama merak ettiğim ve de bilgisine ulaşamadığım konu, sağmal inekler için süt yemi (kesif yem) tamamen kesiliyor mu, azaltılıyor mu yoksa aynen verilmeye devam mı ediliyor? Bilginiz var mıdır?

Eski 09-12-2009, 08:32   #71
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Nirengi, unutulmaması gereken inekler makine değil ve süt verimini bir çok etmen etkilemekte , kesif yemi tamamen kesmek süt verimini düşürecektir.Oranları ise tecrübe,ineğin özellikleri (yaşı,cinsi vb) kullandığın yem içeriği gibi birçok etmen göze alınmalı.
Arpa çimi maliyeti azalatmakta ve dört mevsim yeşil yem yeme avatajı elde edilmekte.

Eski 10-12-2009, 00:07   #72
Yeni Üye

Cevabınızı tam olarak anlayamadım sayın Delimus. Dedikleriniz elbette doğru, ama sorum;
Arpa çimi + Saman beslenmesi seçildiğinde Kesif yemin oranında değişim olacak mıdır?
Değişim olacaksa bu değişime Arpa Çiminin etkisi ne kadardır?

Eski 10-12-2009, 17:43   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2009
merhaba bu hasılmatik en büyük makinası 300 kg aşşahıda

* T 72

Kapasite: 300 Kg/gün

Tava sayısı: 36

Ebatları: 5,9 x 2,45 x 3,1 m

şimdi bu 300 kg arpa koyup 6 gun sonra 300*9=2700 kg almakmı yoksa direk 6 günde 300 kg almakmı cihazın 300 kg kapasiteli olan 45 bin ytl civarıymış haftalık 2700 kg ise alınabilir kredi vs ile ancak haftalık 300 kg ise alınmaz zarar

mutasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 18:19   #74
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Mutasyon,

Makinanın kapasitesi 300 kg gün ise pratikte şöyle bir hesap çıkması lazım. 36 tava var, 6 günde sirkülasyonu sağlayabilmeniz için sizin hergün 36/6=6 tava arpa çimi alıp, boşalanın yerine 6 tava arpa koymanız lazım. Bu altı tava arpa çiminin ağırlığıda 300 kg veya 300/6=50 kg/tava arpa çimi, bunun karşılığıda takriben 300/8,3=36 kg arpa olması lazım.

Yani başka bir deyişle her bir tavaya 36/6=6 kg arpa koyup 50 kg civarında arpa çimi almış olmanız lazım. Makinanın bu özelliğini firmadan sorarsanız size bu bilgiyi vermeleri lazım. Hesabınızı da ona göre yaparsınız. Makina alırken yurtdışından leasing imkanını da araştırın. Kolaylıklar diliyorum.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 19:24   #75
Yeni Üye

firma yetkililerine 2 kez mail attım ancak cevap gelmedi 45 bin ytl sizce uygunmu cevaplarınızı bekliyorum k.gelsin

Eski 10-12-2009, 20:46   #76
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

T72 modeli günlük 55 kg arpadan 300 kg arpa çimi yaptığını söylüyor ve Avustralya fabrika çıkış fiyatı 30.800 Dolar. Lesaing imkanı var. Buna göre Türkiye mümessili Berka Tarım Ercan Baysal Beyle görüşülmesi öneriliyor. Berkatarım Tel: 0 232 421 11 33

Türkiye teslim olarak 45.000 TL iyi fiyat ama yinede pazarlık edin.

Eski 10-12-2009, 20:52   #77
Yeni Üye

fiyatı çok yüksek şu an için uygun olmadığı kanısındayım belki 1-4 yıl arasında fiyatlarında büyük bir düşüş olabilir

Eski 10-12-2009, 20:57   #78
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

O zaman sende okulu bitirir, askere gider gelirsin. Hemde iyi olur öylesi.

Eski 10-12-2009, 22:20   #79
Yeni Üye

bu hayvancılık işi karlımı krediyle girmek akıllıcamı ?

Eski 10-12-2009, 22:28   #80
Yeni Üye

nirengi benim araştırmalarıma göre de günlük
4 kilo kuru yonca
10 kilo mısır silajı
15 kg pancar posası
kaliteli süt yemi 8 kg
tam randımanlı bir inek için yalnız bilen birinden bilgi almak gerek bu işi yapan insanlar ne derece karlıdır değildir yazarlarsa sevinirim k.gelsin

Eski 11-12-2009, 01:29   #81
Yeni Üye

Sayın mutasyon,
Sizin yazdığınız oranlarda bir seçenek. Şu ana kadar süt sığırcılığı ile ilgili edindiğim bilgilere göre oldukça çeşitli rasyonlar (Yem karışımları) var. Bu elinizdeki veya temin edebileceğiniz yem çeşitlerine göre değişiyor. (Google dan RASYON şeklinde aratırsanız oldukça geniş bir kaynağa ulaşırsınız. www.sutas.com.tr sitesinde de oldukça güzel e-kitaplar var)

Süt hayvancılığının işletme maliyetinde temel kalem yem giderleri. Bu gideri ne kadar düşürebilirseniz bu iş o kadar karlı.
Fikir vermesi açısında yem maliyetleri;
http://www.vatbo.org.tr/icerik_yorum...c_no=29&kat=13

Gelir açısından bakarsanız da şu anda süt birliklerinde litre alım fiyatları 70 kuruş civarında.
Bu yüzden bu işe girerken seçeçeğiniz ırk ve verimleri çok önem taşıyor.Ör: 2 Ad. 20 lt. süt verimli hayvanla 1 Ad. 40 lt. süt verimli hayvanın geliri aynı olacaktır. Ancak yem maliyeti 2 Ad.te oldukça fazlalaşacaktır.

Kaba (Yaşamsal) Yem (Silaj, gıda posaları, saman, yonca gibi...) ve süt yemi (Kesif Yem) olarak iki temel besin kaynağı var. Kaba yem kütle ağırlığına bağlı olarak, kesif yem ise süt verimi, laktoz dönemi gibi kriterele bağlı olarak hesaplanıp besleme yapılıyor.

Forumda tartıştığımız arpa çimi hayvanların (Sadece inek için değil, at, deve, koyun, keçi...) kaba yem ihtiyacını karşılmaya yönelik (+ Kuru besin takviyesiyle.)
Faydalarını yukarı da okumuşsunuzdur.
Kesif yeme etkisi ile ilgili şu ana kadar bir bilgiye rastlamadım. Ben de merak içerisindeyim.

Saygılar

Eski 11-12-2009, 01:38   #82
Yeni Üye

Arpa çimi makinesi alma konusuna gelince; parası olup zamanı olmayanlar için oldukça başarılı ve uzun vadede geri dönüşünü alabileceğiniz bir yatırım olarak düşünüyorum.

Ama şahsi kanaatim; öncelikle bu forum başlığını, diğer topraksız tarım başlıklarını ve sınırsız internet kütüphanesini kullanarak daha uygun maliyetli ve yüksek kapasiteli sistemleri herkesin kurabileceği yönündedir.

Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Bu site ve değerli, bilgili, tecrübeli/tecrübesiz tüm kullanıcıları da bu bilgiyi paylaşmaktadır...

baracuda beğendi.
Eski 11-12-2009, 15:46   #83
Yeni Üye

saol nirengi verdiğin siteler işime yaradı 8 inek ile bu işe giricem deneme amaclı yerim var ekicek arazimde var 13 dönüm ama ne bir traktör ne bir pulluk yani ekemem onları nasıl kullanırım diye düşünüyorum bu topraksız tarıma gelince gördümki arkadaşlar kül tablasında bile yetiştirmiş en cok 10 milyar bir fiyatla kendi makinanızı yapabilirsiniz
ihtiyaclar
--bir elektirikci/zaman rölesi ile fiskiye sistemi yapıp su gereksimi ne ise o zaman sulama
--fotosentez sağlayan nitelikli bir ampul sistemi
--konteynr
--tavalar ve ısıyı ayarlıyıcı makina..

Eski 11-12-2009, 17:22   #84
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Sevgili Mutasyon, bence sen önce bu konu başlığı altındaki yazıları sindirerek oku lütfen, bizim amacımız bu makinayı en iyi işler şekilde yapabilmek.Bunu yaparkende hayalperestlik yerine çalışıp üretim yapabilen bir makina yapmak.Bu iş içinde bırak 10 milyarı 2 milyar bile çok.

Ayrıca arkadaşlar yine ilgili firma ile yaptığım önceki görüşmelerimde ANKARA-Güdüllü de bölge bayiliği yapan ve sağmal inek çiftliği olan Vet.Abidin BAYRAK adında bir bey olduğunu şuan hali hazırda bu çiftlikte rasyonun arpa çimi ve saman ile yapıldığını öğrendim.İsteyen arkadaşlara özelden Abidin beyin telefonunu verebilirim.

Eski 11-12-2009, 17:25   #85
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Ayrıca İzmir'de düzenlenen fuardan elde ettiğim kesif yemdeki besin değerleriyle arpa çimindeki besin değerlerini 1-2 gün içinde karşılaştırarak aradığımız cevabı bulacağımıza inanıyorum.Raporuda burada yayınlıyacağım..SEVGİLER

Eski 11-12-2009, 17:53   #86
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi VISKHY Mesajı Göster
Ayrıca İzmir'de düzenlenen fuardan elde ettiğim kesif yemdeki besin değerleriyle arpa çimindeki besin değerlerini 1-2 gün içinde karşılaştırarak aradığımız cevabı bulacağımıza inanıyorum.Raporuda burada yayınlıyacağım..SEVGİLER
Çok iyi olur Viskhy bekliyoruz.

Eski 11-12-2009, 22:16   #87
Yeni Üye

tmm da bende fikrimi belirttim benim bilgimde senin bilgin kadar sadece aklımdakileri belirtim birisi çıkıp dahada geliştirebilir sen istiyorsunki herkez makinadan alsın.....

Eski 11-12-2009, 23:23   #88
Yeni Üye

Evet sayın Viskhy şahane olur...

Ayrıca Abidin beyin numarasını da alabilir miyim sizden. Pratikteki uygulamayı ilk ağızdan duymak faydalı olacaktır.

Eski 12-12-2009, 10:20   #89
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Arkadaşlar yaptığım ön çalışma sonucunda sizede daha önce belirttiğim gibi laktasyon döneminde rasyon olarak arpa çimi ve saman yeterli olacağı kanısına vardım.Şimdi rapor hazırlayarak sizlerle paylaşıcam.

Taabiki bu yorumlar teoriden ibarettir.Pratiğe geçince uygulama sonucuna bakmak gerekiyor.Ama ülkemizde herzaman uygulama teorinin yarısı olduğu düşünülürse sanırım biz bu işi galiba çözücez.

Eski 12-12-2009, 12:03   #90
Yeni Üye

inşallah başarılı olur...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024