agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2010, 18:52   #331
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Hani şu bahsettiğin malzeme mi? Penlerin içinde kullanılan rofillerden bahsetmiştin yanlış hatırlamıyorsam.

Bu arada; ellerine sağlık arkadaşım. Muhteşem bir iş çıkarmışsın. Gıptayla bakıyorum fotoğraflara.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 18:53   #332
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Senin üretimhaneye uğramak farz oldu. En kısa zamanda yerinde görmek için gelmeyi çok isterim. Tabii sakıncası yoksa.

Eski 19-02-2010, 18:58   #333
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Arkadaşlar bu çimleme odası bildiğiniz gibi Türkiye de bir ilk başka yok.Ne zaman isterseniz buyrun gelin her zaman kapım açık...

Ayrıca profiller daha önce bahsettiğim profiller sn Malbman

VISKHY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 19:45   #334
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Maliyetleri hakkındada bilgi verirsen iyi olur , Şimdi bunu tamamen ticari amaçlı yapıyorsun yani ürettiklerini satacaksın değil mi ?
Talep olurmu bilmem fakat soya filizide bu sistemle yapılabilir.Aklında bulunsun.
İleride para kazandıkça diyelim UVC cihazı ekle o tanka ben 2 tonluğa 1000 tl civarinda saatte 6 ton temizliyen cihaz eklettim sana çok daha ufağı yeterli olur aynı şekil Hava için olanlarıda var eklersen mantar küf sorununa çare olur.
Birde mantar ve küf olayını iyi araştır.
Ayrıca bir sinek öldürücü tak şu et reyonlarında mavi cız cızlardan veya engel olduğundan emin ol ,tamamen yumurtlamaya elverişli ortam.Daha sonra firma sırrı olsada ilerde hayvancılık yapacaklara fikir olması açısından 1kg arpaçim maliyetini belirtirsen çok seviniriz.
Tekrar Hayırlı olsun sistem çok güzel olmuş.

Düzenleyen Delimus : 20-02-2010 saat 22:00
Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 20:14   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Tebrikler sevgili VISKHY, başarmak , BAŞARDIM !!!!! diye haykıra bilmektir. Sesini buradan duyar gibiyim. Eline, emeğine sağlık.
BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 21:27   #336
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Eline sağlık sevgili Viskhy, karkas muhteşem olmuş. Malzemede antikorozif, evladiyelik olmuş. Umarım vidaları paraya kıyıp paslanmaz vida yapmışsındır. Bu kadar emeğe değer doğrusu.

Tekneleri hazır buldun herhalde ama benim kafama takılan bir şey var. Onu paylaşmazsam kendimi eksik hissederim. Tekne derinlikleri çok fazla olmuş. Senin tekne derinliğin 4cm' yi geçmemesini dilerdim. Nerede ise tekneye koyduğun arpayı tavaya yaydığın zaman 1 cm kadar derinlikten sıyırabileceğin gibi.

Bunu neden söylüyorum. Belki başlangıçta teknelerin şeffaflığından çimlenmiş arpa taneleri biraz ışık alabilir ama iki gün sonra tekneler matlaşınca ışık problem olmaya başlayacak. Tekne derinliğin 8-10 cm var herhalde. Oysa sen çimi zaten 10-15 cm civarında hasat edeceksin.

Avusturalya menşeyli makinalara bakarsan tavalar sadece tohumun dağılmasını engellemek için. Çim neredeyse tamamen tavanın dışında gelişiyor. Elin ilk rahatladığında tavaları yeniden düşünmeni tavsiye ederim. Tabii ki bu benim naçizane önerim. En güzel cevap deneme üretiminde çıkacak.

Ama yinede azmine ve bu kadar kısa sürede yaptığın işe şapka çıkarıyorum. Tekrar hayırlı uğurlu olsun. İzmir' e yolum düşerse bende tanışmak ve keçimizi görmek için uğramak isterim. Keçinin resmini unuttuk zannetme.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 20-02-2010 saat 12:37
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 21:37   #337
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Ellerine sağlık Sn. Viskhy. Böyle bir girişimciliğin meyvelerini alacağına inanıyorum.

Bu çimlerle beslenen hayvanların etinin daha lezzetli olacağını düşünebilir miyiz? Eğer öyleyse, bu etin fiyatı marketlerde satılan plastik tadındaki etle aynı olmaz. Bu çimler besicilere de artı gelir getirebilir mi?

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 01:10   #338
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Çimlendirmede ilham aldığımız örnekler konteyner tipi çimlendirmelerden oluşuyor. Zaten ilk fotoğraflarda konteynerdan.
Viskyh nin çalışması ise sabit ve kapalı bir alanda. Konteyner tipi büyümede tepsiler bir taraftan sisteme giriyor öbür taraftan ışık görerek sistemden çıkıyor.
Çimlendirmeden önce tohum sterilize edilmeli. Bunun için çamaşır suyu kullanılabilir. Sonra 1 gün suda bekletilmeli.
Çimlendirmede ilk 5 gün ışığa ihtiyaç yok. Konteynerlarda arka taraftan sisteme giren tepsiler ön 5. günden sonra ışığı görüyorlar. Verim için karanlık oda gerekli görünüyor.
5. günden itibaren ışık ve besin eriği ile devam ediliyor. Son 2 günde besin eriği kesiliyor ve sulamaya devam ediliyor.
Enerji tasarrufu için tepsiler zikzak şeklinde dizilebilir. Damlama sulama ile en üst tepsiye su verilir ve alt tepsiden suyun deşarjı sağlanır.
Video linklerini birde bu gözle izlemekte fayda var.
linkler şunlar:
1
2
3

FORRAJE HIDROPONICO diye arama yaptırırsanız eğitici bilgiler çıkacaktır. google çeviriciyi kullanın. Videoda sorun yaşayanlar winish'i kurabilirler.

Ortamın ve suyun sterilize olması olası zararlı bakterilerin oluşmasını önleyecektir.

Daha fazla eğitici bilgi linkleri verilirse ülkemizde et fiyatlarının düşmesine katkımız olur. Et yiyen topluluklar ot yiyen topluluklara karşı güçlü olmuşlardır. (Vejeteryan arkadaşlar alınmasınlar)

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 08:45   #339
Ağaçsever

fofurtr's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Sn Viskhy ortaya çıkan tablo tek kelimeyle harika umarım beklentilerini tam anlamıyla karşılar. Paylaşımlarınızı katılımımız olmasada heyecanlı bir macera filmi gibi nefessiz izliyoruz.
İyi çalışmalar.

fofurtr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 09:18   #340
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
VISKHY ellerine sağlık bence mükemmel olmuş bazı eksiklikler üretim safhasında çıkacak ve onları kabullenip değiştireceğini tahmin ediyorum. Benimki sadece bir öneri olacak bunuda değerlendirmeni isterim piyasada çok pahalı fiyatlara satılan ozon jeneratörleri normalda maliyetleri çok komik miktar olan cihazlardır. Burada bu cihazlarla suyu steril ve ortamdaki havayı da steril yapmak kaliteyi artıracağını tahmin ediyorum. Üretimin 4,5 inci aylarında sıkıntı yaşamanı istemiyorum. Bu küflerle yüksek frekanslarlada savaşacağını biliyorum o konu üzerinde de araştırma yapabilirsin ama suyu streril etmen onunla çok zor.
Çalışmalarının devamını bekliyor ve başarılar seni yanlız bırakmasın.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 19:33   #341
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
sevgili Viskyh,
kutlarım çok güzel bir çalışma olmuş. eksikler zamanla düzeltilir. ana hatlarıyla iş tamamdır.
sulama suyuna enzim ilave ederek hem gübre, hem bakteriler için zirai ilaç hemde organik ürün elde edebilirsin. bunu araştır istersen. bu konuda açılmış bir başlık var.
kolay gelsin.
fırsat bulursam ziyaretinize geleceğim.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 20:53   #342
Yeni Üye

madisen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Sayın Vhisky,
Hayırlısı olsun, bol kazançlar dilerim.Benim nacizane gördüğüm eksiklikler1- ortamın küf oluşumuna çok uygun olması bu sebeple arkadaşların belirttiği önlemleri almanız 2- florasan lambaları korunak içine almanız.Camdan kestirilip akvaryum yapar gibi lambaların üzerine giydirilebilir.Bu kadar nemli,rutubetli bir ortamda daha iyi olur sanırım.
Selamlar.

madisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 04:10   #343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Bayadir misafir olarak takip ettim bu konuyu ve dusuncelerimi yazmak icin uye oldum. Suan Amerikada yasiyorum ve insaallah yakin zamanda Turkiye'ye donecegim. Hayvancilikta maliyeti nasil dusurebiliriz, nasil karli hayvancilik yapariz diye Turkce ve Ingilizce yazi ve bilimsel makale okurken burayi kesfetmistim. Oncelikle boyle girisimci ruhlu oldugunuz icin tebrik ederim. Sizlerinde bildigi gibi Turkiyede yapilmasa bile yurtdisinda ozellikle Avusturalyada bu isi cok iyi yapanlar var. Burdaki insanlarin da amaci ordaki gibi birseyler yapmak ve Hasilmatik denilen aletin aslinda gereksiz oldugunu gormekti. Sonuclara bakilirsa arkadasimiz basarmis gibi gorunuyor.

Bundan sonraki amacimiz yapilan isi gelistirmek, maliyeti dusurecek fikirler surmek ve hata payini en aza indirmektir.

Benim sormak istedigim arpanin kg fiyati ne kadar? Galiba 6-7 kg verim elde edilebiliniyor bu cimlenmeyle ve kar durumu nasil olur. Bana maliyeti cok dusuk gibi gelmedi. Elektrik, su ve diger masraflarla beraber bu otun kg maliyeti ne olacak bu onemli konu.

Mesala 6 gunde urunu elde edebiliyorsak 7. gunu tepsileri temizlemeye, odayi havalandirmaya ve temizlemeye ayirsak kuflenmeyi **** mikrop uremesini engelleyebilir miyiz? **** urunu 6 gunde aliyorsak ve 6 gunluk urun uretecek olursak son gunlerde bu ot bozulurmu? Bozulursa bunu onlemek icin gunluk yiyecegi kadarini birinci gun, digerini 2. gun, 3. gun gibi devam etsek ve sadece hayvanlarin o gun yiyecegi miktar kadar uretsek nasil olur? Eger ilk gunler isiksiZ son gun **** gunler isikli olacaksa bu ayarlanma biraz zor olabilir. Cikan ot direk hayvanin onune mi konuluyor yoksa bazi videolarda izledigim gibi yem karistirma makinasinda karistirilip mi veriliyor? Gunluk ne kadar ot verilmesi dogru olur gibi sorulara ve goruslere katki saglarsaniz sevinirim.

Düzenleyen karaveli : 21-02-2010 saat 04:52
karaveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 08:46   #344
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 09:57   #345
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2009
WISKY arkadaşımızı tebrik ederim, inşallah alacağı verim ile çok ama çok memnun olur.

Yaptığım literatür aramasında küf vb için ozon, UV, Hidrojen Peroksit veya monochloramine ile dezenfeksiyon yapılmasını tavsiye ediliyor. Hidrojen Peroksiti çalıştığım işyerinde (tekstil) yoğun olarak kullanılıyor ve çok ucuz. Kullanım da seyreltilerek yapılacağı için çok ciddi maliyet çıkarmayacaktır.

fskandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 12:08   #346
Ağaç Dostu

Hidrojen peroksit yarılanma süreci çok hızlı, dezenfaktan için tek başına pek fazla işe yarayacağını sanmıyorum çünkü sürekli yeni almak zorundasınız. Onların bağlananları var bu yüzden dolayı (yarılanma süreleri çok hızlı olduğu için). Hidrojen peroksiti kollaid gümüşle bağlıyorlar eğer dezenfektan olarak kullanılacaksa bunlar uygun bu ürünlerde çok pahalı yine en ucuzu ozon jenaratörü çok büyük bir ihtimal kesin çözüm.

Eski 22-02-2010, 14:30   #347
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Sayın Seazone teşekkürler. Yaptığım taramalarda plastik tavalarında sterilizasyonundan bahsediyordu, acaba ozonlu su (Net ifadesini bilemiyorum-ozon jeneratörü ile ozon ilae edilmiş su) tavaların sterilizasyonunda başarılı olur mu?

fskandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 17:43   #348
Ağaç Dostu

Virüs mantar ve küflerde ozon gazı çok başarılı çok eskiden bir kaç denemelerim olmuştu svap sonuçları mükemmeldi herhangi bir üreme gerçekleşmemişti. Söyleyebileceğim sadece bunlar şu an aklıma gelmiyor soracağınız başka bir soru aklınıza gelirse cevap verebildiğim kadar cevaplarım. Bir de aklıma gelmişken ozon gazı sıcak ortamlarda hemen O2 ye dönüyor soğuk ortamlarda çok uzun kalabiliyor.

Eski 22-02-2010, 19:50   #349
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Sayın VISKHY, bende konuyu uzun zamandır sessizce izleyenlerdenim. Arkadaşım eline, emeğine, beynine, yüreğine sağlık kolay gelsin.

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 23:36   #350
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2010
yeni gelisme varmi VISHKY?

karaveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 14:28   #351
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Son mesajları okumadım ama önce kendi mesajımı yazmak sabırsızlığını gösterdim.
Benim arpa tepsisi bir hafta oldu, iki gündür yeni yeni çimlenme emareleri gösteriyor. Bu gecikme nedendir? 10-15 derece sıcaklıkta duruyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 16:06   #352
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
hava ve su 20 derece olacak

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 17:41   #353
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Önceki mesajlarda 10 derece diye yazıyordu!
Çimlenme kök damarlarından başlıyor, amuda kalkmış gibi oluyorlar !

Eski 01-03-2010, 07:25   #354
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2010
netde yurt dışı uygulamalrında gördüğüm çimlendirme öncesi 12 saat suda bekleterek çimlendirme tepsilerine alırsanız reaksiyon hızlanacak ve tepsi zamanını kısaltmış olursunuz.ortam ısısının ise 15 ile 20 derece aralığına olması gerekiyor.

drsweetym Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 18:49   #355
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim, ben bir santim kalınlığında kuru arpa koydum. Şimdi 5 cm yeşil sürgün verdi, arpa taban kalınlığı da 5 cm kadar kabardı. Bir daha ki sefere önceden ıslatarak daha ince arpa koymayı düşünüyorum.

Eski 06-03-2010, 19:49   #356
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Üretim nasıl gidiyor ? Yeni resimler bekliyoruz, viskhy .

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 21:08   #357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2010
arkadaşımız ya gerçek anlamda gaza gelip battı **** gerçek anlamda çıktı ama o kadar ilgisiz ki foruma saat başı yazan arkadaş 20 günü geçti yazmıyor merak ediyoruz yanı bi arpa boyu yol alınmışmı diye

esra73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2010, 22:27   #358
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2010
Arkadaşlar Sayın VISKHY'nin yayınlamış olduğu fotoğrafları göremiyorum sorun hakkında bilgisi olan var mı?

meon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 08:14   #359
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Arkadaşlar herkese çok selamlar..

Haklısınız yorum yapmıyorum.Ama inanın hergün siteye girip çıkıyorum.Açıklanacak birşey kalmadığı için yorum yapma gereği duymadım sadece o kadar.

Ama inanın ki işlerim oldukça fazla.Günde 100 ad. çim üretip onları hayvanlara veriyorum. Gelen,giden,arayan çok olduğu için fazla zamanım kalmıyor.Yani anlayacağınız arpa boyunu 100 kat aşmış konumdayım.Tekrarlıyorum kapım herkese açık...

Ayrıca bizim Sannen doğurdu 3 günlük dişi bir oğlağımız oldu. iLGİLİLERE DUYURULUR...

VISKHY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 08:18   #360
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Tüh... İkiz değilmiymiş bebe Kolay gelsin sevgili VISKHY. İşler yoğun olsun da, varsın 20 günde bir yaz sen buralara. Yeter ki iş olsun.

Elimdeki işi teslim ettiğimde uğranılacak yerler listesinde ikinci sıradasın, haberin olsun. Bu muhteşem çalışmayı yerinde ve etten kemikten haliyle görmek istiyorum. Gelmeden bir kaç gün önce haber ederim.

Sevgilerimle

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024