agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2009, 10:06   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-03-2009
Kalitesiz toprağın kalitesi, EC solüsyonu ile arttırmak

Sayın arkadaşlar sizlere kafama takılan bana göre önemli bir soru sormak istiyorum.
Bir saksıda 1-2 senedir bir bitkiniz olsun, saksıdaki toprakta veya torfta zararlı canlı olmaması şartı ile bu bitki ''kuruyup ölüp gitti,'' farzedelim, yani topraktaki besin değerlerinin azaldığını hatta bazı elementlerin yok denecek kadar asgari düzeylere indiğini varsayalım.

Bitki olmayan ama kalitesiz toprakla veya torfla dolu olan saksıya, EC solüsyonu ile nasıl bir işleme tabi tutalım ki toprak ilk zamanında olduğu gibi bitkiye elverişli hale gelsin.Burada belirtmek isterim ki, işlem gören toprağa bitki dikildikten sonra, sadece su ile sulanacaktır, yani klasik tarım yöntemleri geçerlidir.

''Tuzluluk için birkaç gün yoğun sulama yapıp, ardından saf (sulandırılmamış) EC solüsyonundan toprağa veya torfa enjekte etmek'' gibi bir yöntem olabilir mi?

Not:4. katta oturduğumdan, çuval çuval torf taşımaktan bıktım

toruga beğendi.
Alan Parsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 14:42   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Sulandırmadan değilde sulandırarak verirsen gayet uygun olur.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 15:53   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Sulandırmadan değilde sulandırarak verirsen gayet uygun olur.
Orta boy bir saksı içerisindeki torf veya toprak için, EC değeri ne olmalı?Ve ne kadar litre verelim..
Aslında soru şu, orta boy bir saksıdaki toprakta, bitki için gerekli olan maddelerin tamamı ne kadardır?

Eski 16-05-2009, 18:02   #4
Ağaç Dostu

Birincisi toprakta EC değeri olmaz.

İkincisi toprakta makro ve mikro elementlerin bir arada, orantılı olarak ve bitkinin alacağı formlarda bulunması gerekir. Bu alınabilir form eldeki solüsyonda mevcut.

Saksıdaki kullanılmış toprakta pek besin elementi yoktur. Sadece agregat halinde duruyor. Solusyon ilavesi bu toprağa besin sağlamış olur.

Bizim topraksız tarımda kullandığımız katı ortam maddeleri genellikle nötr maddelerden seçilir. Besin kimyasallarının bir takım reaksiyonlar ortaya çıkarıp dengenin bozulmaması için. Torf veya kullanılmış saksı toprağı tam olarak nötr maddeler değil. İçlerinde çok enteresan bir durum yoksa nötr ortam gibi düşünülebilirler.

Ya bu toprağa analiz yapılacak ya da denenip anlaşılacak.

Ben bu solüsyonu saksı çiceklerinde kullanıyorum. Çeşme suyuna göre elbette daha iyi sonuç veriyor. Olay ticari bir durum olmadığından çok müşkülpesent düşünmeye gerek yok. Sulandırılmış hazır besin kiti solüsyonunun saksı toprağına verilmesi durumunda, sonuç maksimum seviyede olmasa da mutlaka optimum seviyeden daha yukarı doğru kaymış olur. Ortam nötr olmasa da . . .

Eski 16-05-2009, 18:12   #5
Ağaç Dostu

Orta boy bir saksıda ne kadar besin olmalıdır sorusunun cevabı ;

Ben büyük saksı severim. İçine 3 yaşında çocuk sığacak şekilde bu durumda benim orta boy mevhumum belki de sizin battal boy mevhumunuzla aynı olabilir. Tarifimizde hacim önemli değil zaten.

Besini kullanacak olan bitkiye bağlı olarak değişmekle beraber, kuru toprağın tamamını hafif nemli hale getirmek için ne kadar su kullanılması gerekiyorsa o suyun içindeki besin kadardır diyebiliriz.

Yani besin kitini hazırlayın. Tarifine göre sulandırın. Yani 10 litreye 100cc A ve 100cc B oranı. Saksının 1 litre ile nemleneceğini düşünüyorsanız eğer , 1 litre suya 10cc A ve 10cc B ilave edin. Bu suyu saksıya verin. Tamamı nemlenmediyse 1 litre daha hazırlayıp nemlenene kadar saksıya ilave edin. Fazla gelecekse artanını lavaboya veya başka bir saksıya dökün. Yani mevcut saksınızı çamur etmeyin. Yavaş yavaş verin solüsyonu mesela bir çay bardağı verin 10 dakika sonra bir daha verin. Toprak suyu emmeye fırsat bulsun.

Eski 16-05-2009, 22:38   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
1 litre suya 10cc A ve 10cc B ilave edin.
Sayın Akınselçuk, sanırım ben yeterince açıklayamadım sorumu, yukarıdaki verdiğiniz formül ile yaklaşık 0,6 EC değerine sahip solüsyonum olacak, bu solüsyon ile defalarca sulamam gerekecek, ben bunu kastetmedim. Benim sorum biraz daha farklı.

Hatta sayın envor bey, solüsyon saksılardaki bitkiler için sulama olarak kullanılacaksa sizin verdiğiniz formülü verdi, ara ara bende sizlerin verdiği bu formülü saksılardaki çiçek ve diğer bitkilere uyguluyorum.

1lt su ile suladığımızda, toprağı çamurlaşmayan saksımız olsun. Tek sefer ve sadece 1litre sulama hakkınız var, sulayacağınız solüsyonun EC değeri ne olmalı?

Eski 17-05-2009, 10:42   #7
Ağaç Dostu

Daha önceki yazımda belirttiğim gibi, bitki bu toprağa dikildikten sonra sadece su ile sulanacak.
0,6 EC değerli solüsyon ile 20 gün süresince ve her gün, sulayacağıma, ec değeri 12 olan 1 litre su ile bir sefer sulama yapmayı kastediyorum.İşte soruda burada ortaya çıkıyor, ec değeri ne olmalı? 12 mi? 20 mi? 30 mu?

Eski 17-05-2009, 16:01   #8
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alan Parsons Mesajı Göster
Daha önceki yazımda belirttiğim gibi, bitki bu toprağa dikildikten sonra sadece su ile sulanacak.
0,6 EC değerli solüsyon ile 20 gün süresince ve her gün, sulayacağıma, ec değeri 12 olan 1 litre su ile bir sefer sulama yapmayı kastediyorum.İşte soruda burada ortaya çıkıyor, ec değeri ne olmalı? 12 mi? 20 mi? 30 mu?
Bir seferde 12 EC değerindeki sulama suyumuzla bitkimizi sularsak, bir kutu aspirini bir seferde içmiş gibi oluruz. Bilmiyorum; Bir kutu aspirini içersek bize bir şey olur mu?

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 20:21   #9
Ağaç Dostu

Kesinlikle ben anlatamıyorum, tekrar açıklamaya çalışarak sorayım,internetin zorluğu bu işte..
Saksımızda bitki yok, saksı içindeki toprakta bir halta yaramaz çünkü daha önceden bitki yetiştirmişiz, cevabını merak ettiğim soru şu,

Bitkisiz ve kalitesiz olduğunu düşündüğünüz toprak içeren saksıyı, bitki yetişmesine uygun saksı haline getirmek için, tek seferde sulama koşulu ile,EC değeri kaç olan sıvı ile sulamalıyız.?

Eski 17-05-2009, 20:37   #10
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Alan Parsons; bu sorunun bir cevabı olduğunu pek sanmıyorum. Zira toprağı besin solüsyonu ile zenginleştirdikten sonra, içindeki bitkinize yalnıza su vereceğiniz için o bitkinin tüm yaşamı boyunca ne kadar besine ihtiyacı olduğunu bilmek gerekiyor, ki bu da pek mümkün değil zannımca.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 20:54   #11
Ağaç Dostu

Sayın Alan Parsons,

Sizi anladık fakat olabilecek şeyi söylüyoruz. Sizin arzu ettiğiniz şey olamayacağı için istediğini söyleyemiyoruz.

Bu besinsiz toprağı 2 bilemedin 3 EC değerli bir suyla sulayabilirsiniz. Bu yöntem ile toprakta depo bir besin oluşturamazsınız. Topraktaki besin konsantrasyonu bitkinin isteyeceği kadar olbilir. Kökün ucunda bolca besin dursun arzu ettikce alsın uzun sürede tüketsin diye bir mekanizma bu yolla oluşturulamaz. Konsantrasyonun yoğunluğu bitki isteğinin üzerinde olursa yanmalar ve farklı reaksiyonlar başlar.

Toprağı 2 veya 3 EC lik bir suyla sularsınız bitki de bunu kullanır. Hatta toprak agregatı saksıda tam süzek olmayacağından bitki toprağın her köşesinden bu besini çabucak bulup ememez ve zamanla tuzlukluk vs. sorunlarda başgösterebilir.

Biz nötr katı ortamlara besinli su verdiğimizde bu su drene olup tekrar devridaime giriyor. Nötr ve çok süzek katı ortamda besin birikimi olmuyor. Kaldı ki, gene de ara sıra tuzlulaşma olmasın diye sistemde temiz su devri daim ettiriyoruz.

Saksı toprağı bütün suyu drene etmeyeceğinden sürekli besinli sulama zamanla mutlaka sıkıntı yaratır. Ama arasıra yapılacak bu uygulama köklerin her köşeye ulaşıp bütün besin kalıntılarını saksı toprağındanan emebilir. Yani 2 EC lik su ile bu toprağı zaten sürekli sulayamazsınız. Bir kez besinli sulama yapıp belki 10 kez temiz su sulaması yapmalısınız.

Siz illede bir standart istediğiniz için size tüm toprağı nemlendirecek kadar diye bir ölçü belirledik. İşte bu su en çok 2 - 3 EC değerinde olabilir. Ortam toprak olduğu için bu zaten yeterlidir.

Bir diğer yol daha hacimli bir saksı toprağında organik çalışma yapabilirsiniz. Ama burada işin içine solucanlar gibi toprak canlıları ve bakteriler de girecek. Hacimli toprağınıza Biofer, B5A, Bioone gibi orjinal olmak kaydıyla organik sıvı gübrelerden uygularsınız. Toprağı uygun sıcaklıkla olgunlaşması için gereken süreyi tanır ve bitkinizin sizin istediğiniz gibi depo besinlere sahip olmasını sağlarsınız. Burada sizin yerinize besin sağlama işini canlılar yapar. Ama bu iş ev şartlarında ne sonuç verir tam bilemem. Ancak teorik olarak sizin istediğiniz amaca uygun bir yol olur.

Saygılar . . . .

Bilimin sınırlarını zorlmak iyidir. Yeni icatlar hep böyle çıkar.

Eski 17-05-2009, 21:03   #12
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Birde kompoze gübreler var, toprak altı gübresi diye geçer. DAP, TSF, 20-20-0, 15-15-15, 18-18-18. vs.

Bu gübrelerin özelliği, toprak altına atıldığında hemen çözülmemesi, toprağın nemiyle vede zamanla çözülüp bitki tarafından alınması şeklinde faydalanılır. Açık tarla ziraatciliğinde yaygın şekilde kullanılır.

Benim birde anlayamadığım, neden böyle bir gübreleme istediğiniz. Saksıdaki bitkinize su verirken vereceğiniz bu gübreleme şekli, bence en basit vede en kontrollü bir yöntem.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 21:09   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Alan Parsons,

Bu yöntem ile toprakta depo bir besin oluşturamazsınız.
Peki bunun nedeni nedir? Affınıza sığınarak soruyorum, bilgi eksikliğim olduğundan anlamakta güçlük çekiyorum.
Uyduruyorum 30ecli solüsyon ile bitkisiz saksıyı bir kere suladık, solüsyon içindeki elementler toprak taneciklerine(minik taş-kum zerrecikleri) yapışmıyor mu? daha doğru bir terimle özdeşleşmiyor mu?
Toprak neden depo görevi göremiyor?

Sabırla cevapladığınızdan, çok teşekkür ederim.

Eski 17-05-2009, 21:10   #14
Ağaç Dostu

Bir de şunu anlamadım 0,6 EC değeri diyorsunuz. Bu değer çeşme suyunda zaten çıkıyor. Ortada bir besinli sudan bahsedeceksek hiç değilse 1 EC den yüksek bir rakam telaffuz etmeliyiz. 0,6 EC değeri bir besine delalet olmayabilir.

Distile su ile çalışıp ince ayar bir besin ilavesi ile 0,6 EC yi besinli su kabul edebiliriz.

Ben saksıda topraktaki domateslerime 2 EC değerli su ile sulama yapıyorum. Ancak bu domatesleri bir süre sonra o topraktan çıkaracağım için tuzlulaşmayı önemsemeden sürekli Besinli su veriyorum. Ayrıca bulundukları toprak hacmi çok az. Bir avuç toprakta 5 domates bitkisi var. Toprak kurumayacak kadar bir besinli su sulaması yapıyorum. Dediğim gibi kısa bir süre sonra o topraktan çıkarılacaklar, besin birikiminin önemsenmediği bir durum.

Eski 17-05-2009, 21:17   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Benim birde anlayamadığım, neden böyle bir gübreleme istediğiniz. Saksıdaki bitkinize su verirken vereceğiniz bu gübreleme şekli, bence en basit vede en kontrollü bir yöntem.
Aslında, amaç gübrelemek değil, toprağı bitkinin ihtiyacından fazla besin ile doldurup depo olarak kullanmakta değil,
Saksıda çöpe atılacak toprağı ilk günkü kıvamına getirmek ne eksik ne fazla,
toprak daha önceden bu besim maddelerine ev sahipliği yaparken,daha sonra solüsyondan gelecek yoğun miktardaki elementlere neden ev sahipliği yapamıyor? anlamıyorum,

Eski 17-05-2009, 21:19   #16
Ağaç Dostu

Bu besin toprak taneciklerine yapışıyor. Kök bu besine temas ediyor. Temas ettiği besinin bir yoğunluğu var. Temas eden kök hücresinin içindeki stoplazmik sıvının da bir yoğunluğu var. Bu yoğunluk farkı incecik bir ayarda olmalı. Besin yoğunluğu hücre stoplazmik sıvısından çok az daha yoğun olmalı ki hücrenin içine hücre duvarınından yavaşca emilsin.

Eğer bu yoğunluk farkı çok fazla ise hücre duvarı yıkılacak stoplazmik sıvı bütün özelliğini kaybedecek kökler yanacaktır. Eğer besin stoplazmik sıvıdan az yoğunsa bu seferde kök hücresi içine emilemeyecektir.

baydin beğendi.

Düzenleyen akinselcuk : 18-05-2009 saat 17:18
Eski 17-05-2009, 21:25   #17
Ağaç Dostu

Çok yoğun ve az yoğun iki sıvı karşılaşırsa, birbirine temas ederse çok yoğun ortamdan az yoğun ortama doğru bir yayılma olur. Ne zamana kadar ? İki ortamın yoğunluğu eşit olana kadar.

Yoğunluk farkı çok fazla ise bu eşitlenme bir yıkım şeklinde gerçekleşir.

Eski 17-05-2009, 21:28   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bir de şunu anlamadım 0,6 EC değeri diyorsunuz. Bu değer çeşme suyunda zaten çıkıyor. Ortada bir besinli sudan bahsedeceksek hiç değilse 1 EC den yüksek bir rakam telaffuz etmeliyiz. 0,6 EC değeri bir besine delalet olmayabilir.
ec metrem olmadığından tam net cevap veremiyorum.
Ancak sulama için envor beyin her iki solüsyonundan, 10cc çekip, 5 litre musluk suyuna karıştırıyorum. Hesaplarıma göre; karşıma çıkan ec değeri 0,6 oluyor, ben de bununla sulamıştım, envor bey 0,9 ile sulama yapılmasını önermişti..
Ancak Hydroponik sistemden 5-7 günde bir ec değeri yüksek sıvı boşa çıkıyordu (değişim nedeni ile) sakılara bu sudan verdiğimden, 0.6 ec ile sulamamın daha iyi olacağını düşündüm.

Eski 17-05-2009, 21:38   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kök bu besine temas ediyor.
Buradan sonrasında problem yok, sayın akın bey, ÖSS de kimya-biyoloji-fizik full doğruydu, ayıptır söylemesi ÖSS de çok da fena olmayacak Türkiye derecem var, ÖYS ye hiç girmeyeyim zaten.O nedenle anlattığınız süreçlerde yeralan gilikoprotein isimlerine kadar bilirim.Ziraat fakülteside Fen bölümü, Tıp fakültesi de sayın akın bey,aynı ahırın atlarıyız.

o zaman problem, solüsyon ile toprağın iyice özümleşememesi,her yere eşit konsantrasonda dağılamaması,yanılıyorsam düzeltiniz lütfen sorun bu mu?

Eski 17-05-2009, 21:51   #20
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sayın Alan Parsons;

Ben madalyonun öbür tarafından bir soruyla katılsam. Yeni bir saksı yaptığımızda marketten alıp geldiğimiz yeni torfa domates ekimi yapsak ve sezon boyu sadece çeşme suyu ile sulasak acaba verim alabilirmiyiz? Verim alınıyorsa neden ayrıca hayvan tersi gübre kullanmak zorunda kalıyor insanlar?

Benim anlayamadığım elinizdeki kullanılmış ve besin değerini kaybetmiş toprak veya torfu neden bir seferde terbiye etmeyi düşündüğünüz? Elinizde EC solüsyonu varsa ve sizinde elinizde eski saksılarda torf veya toprağınız varsa, hatta içinde de çiçekleriniz varsa neden toprak taşıma stresine giresiniz ki.

Ben sizin dediğinizi bu sene aynen uyguluyorum. Topraksız tarıma başlamadan önce evde bir sürü saksı ve çiçekler vardı. Sağlığım bozulduktan sonra bir kısmının yıllık bakımlarını yapamadığım ve senelik toprak değişimleri gözümde büyüdüğü için bir çokları öldüler. Kalanlarda ölmek üzereydi.

Toprak değiştirmeyede hiç gönüllü değildim ama topraksız tarıma başlayınca sadece denemek için durgun suda domatesin yanında torfta saksıda da domates yapmayı denedim. Bu vesile ile biraz torf, bir çuval perlit gibi yeni materyaller alınca haksızlık olmasın diye eski saksılarada bir miktar bakım yaptım.

Hatta şu an saksıda olan Red Robin domateslerimde aynı durumda. Yeni yaptığım saksılarda torf ile perlit karışımı yaptım. Diğerlerinin üstüne biraz yeni torf ilave ettim. Fakat altaki toprak çok eski olduğu için gübre takviyesiz yaşamaları mümkün değildi. Bu yüzden eski saksıların tümüne sizin söylediğiniz yöntemi uyguladım. Hala da devam ediyorum.

Topraksız tarımla tanışmadan önce kaç tanemiz evdeki saksılara gübre ilave ederken gübrenin EC değerini biliyordu. Bilinçsizce bir avuç keçi gübresi, iki tutam güvercin gübresi vb. ilaveler yapıyorduk ve kimi zamanda çiçek veya bitkileri kavuruyorduk.

Marketten aldığımız torfun aslında pekte besleyici bir ortam olmadığını çoğumuz bilmiyorduk. Menekşede torfa, domateste torfa. Ölen ölür kalan sağlar bizim oluyordu veya zaman zaman marketten çiçek coşturan veya yeşil bitkiller için sıvı besini alıp sulama suyuna belirli peryotlarla takviye yapıyorduk.

O zaman bu kadar da bilinçlendikten sonra kendimizi kasmamız, strese sokmamız niye. Mevcut saksılarımızın tamamını elimizde bulunan EC solüsyonu, hatta haftalık değişim solüsyonlarımızla terbiye etmemiz mümkün. Neden bir seferde olsunki. Elimde değişim solüsyonu varken bütün saksılara kardeş payı yettiğince bir iki gün bu eriyikle suluyorum. Bir sonraki besin değişimine kadar arada boşluk kalan günlerde normal çeşme suyu ile suluyorum.

Bütün saksılardaki çiçekler canlandı. Hiçte toprak değişimine ihtiyaçları kalmadı. Menekşeler hiç açmadıkları kadar çiçek açtılar. Diğer yeşil yapraklı çiçeklerin hepsinin rengi canlandı. O zaman neden ben bir seferde elimdeki eski torfu terbiye edeceğim diye uğraşayım ki.

Şöyle olsa anlardım, terbiyesi yapılan eski torflar ticari materyal olarak terbiye edildikten sonra satılabilir hale gelse ve bu işte iyi para kazandırsa, yani geri dönüşüm olarak kıymetli bir şey olsa bunun için bir Ar-Ge çalışması yapılabilirdi. Ama bizim öyle bir kaygımız yok ki.

Zaten elimizde EC solüsyonumuz var ve biz bunu kullanıp haftada birde buharlaşmadan arta kalan yarısına yakınını da dökmek zorundayız. Her hafta olmazsa bile 15 günde bir mutlaka atık solüsyon oluyor.

Hatta durgun su saksı sayınız benim gibi fazla ise su değişimlerini hafta içine yayıp ne kadar sulama suyuna ihtiyacınız varsa o kadar besin değiştiriyorsunuz. Çark böylece dönmeye devam ediyor. Herkes memnun...

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 23:28   #21
Ağaç Dostu

Çok değerli üstadlarım, SARICAN’ın yazısını kopyalayıp, cevapları yazacağım. Sabrınızdan ve değerli paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Sn. Sarıcan:Ben madalyonun öbür tarafından bir soruyla katılsam. Yeni bir saksı yaptığımızda marketten alıp geldiğimiz yeni torfa domates ekimi yapsak ve sezon boyu sadece çeşme suyu ile sulasak acaba verim alabilirmiyiz? Verim alınıyorsa neden ayrıca hayvan tersi gübre kullanmak zorunda kalıyor insanlar?

Sadece ve sadece, Abant Torfu kullandığım 2 domates bitkimin veriminden çok ama çok memnunum, belki deneyimsiz oluşumdan memnunundur, belki ufkum bu deneyimsizlikten dardır, ancak her bir domates bitkim üzerinde 25-26 tane domates var.Dün saydığımdan çok net biliyorum.Evde tüketmek için üretim yaptığımdan bu da bana yetiyor. Yani söylediklerinize burada katlmadığımı belirtirim.

Sn. Sarıcan:Benim anlayamadığım elinizdeki kullanılmış ve besin değerini kaybetmiş toprak veya torfu neden bir seferde terbiye etmeyi düşündüğünüz? Elinizde EC solüsyonu varsa ve sizinde elinizde eski saksılarda torf veya toprağınız varsa, hatta içinde de çiçekleriniz varsa neden toprak taşıma stresine giresiniz ki.

Bahsi geçen saksılardaki topraklarda çiçek-bitki yok, sadece ve sadece verimsiz bir toprak var.Çiçek ve bitki olmuş olsa envor beyin dediği gibi, bir kutu aspirin yutmaya benzer. Evet elimde EC solüsyonu var, ama ben bu bitki bulunmayan saksıdaki toprağı tek seferde eski haline getirmek istiyorum. Neden tek seferde? Neden olmasın? Kolayıma geldiğinden olabilir, taze torf veya toprak taşımaktan bıkmam da olabilir ama sebeb bu değil, işin espirisiydi o. Toprak besinlere depo görevi gören bir meta ise, bu meta da toplam besinlerin bittiğini veya sıfıra yaklaştığını düşünüyorsak, ve bu eksikleri tek seferde tamamlama düşüncesi veya mantığı bana çok ters gelmiyor, en azından düşünce olarak üzerinde durulması gereken bir soru. Neden tek seferde? Sorusunun cevabı sanırım, Mantıksal farklılıklarımız olabilir, ama bu ne sizi ne beni haklı yapar.Bazısı ayda bir benzin istasyonuna uğramayı sever, depoyu fuller, bazısı 10 kere uğrar 30TL lik alır. Bazısı sigarasını kartonla alır bazısı hergün içmesine rağmen tek paket alır.
Neden Tek seferde sorusunu o nedenle anlamıyorum, ama bu ne beni ne de sizi haklı kılar. Neden tek seferde olmaz sorusuna en net cevabı sayın akın bey verdi.Anladığım kadarıyla homojen dağılım olmayacağını ifade etti. Ondan gelecek cevabı bekliyorum.

Sn. Sarıcan:Topraksız tarımla tanışmadan önce kaç tanemiz evdeki saksılara gübre ilave ederken gübrenin EC değerini biliyordu. Bilinçsizce bir avuç keçi gübresi, iki tutam güvercin gübresi vb. ilaveler yapıyorduk ve kimi zamanda çiçek veya bitkileri kavuruyorduk.

Sayın akın bey gübrenin ec si olur mu?

Eski 17-05-2009, 23:54   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın Alan Parsons; bu sorunun bir cevabı olduğunu pek sanmıyorum. Zira toprağı besin solüsyonu ile zenginleştirdikten sonra, içindeki bitkinize yalnıza su vereceğiniz için o bitkinin tüm yaşamı boyunca ne kadar besine ihtiyacı olduğunu bilmek gerekiyor, ki bu da pek mümkün değil zannımca.
Sevgili Malbman,size çok teşekkür ederim.
Bitkinin cinsine göre ortalama boyut, ortalama zaman, ve ortalama verim düşünürsek, sabit bir besin değeri mutlaka çıkarılabilir.Ama benim bilgim buna yetmez.Sorum da bu zaten.

Eski 18-05-2009, 07:30   #23
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Haklısınız Alan Parsons,

Gübrenin EC değeri olmaz. Ağız alışkanlığı bitkinin ihtiyacı olan gübre miktarını hep EC değeri ile tanımladığımız için öyle yazmışım. Cümlede biraz düşük olunca başka anlamlara gitmiş. Anlatmak istediğim EC değeri ile bitkiye sağladığımız kimyasal elementlerin miktarına hükmetmemizdi. Belkide TDS demem daha doğru olurdu. Paragrafın anlamlısı parantez içindeki kısmı ihmal ederek şöyle olması gerekirdi.

Topraksız tarımla tanışmadan önce kaç tanemiz evdeki saksılara gübre ilave ederken bitkinin ihtiyaçlarını (gübrenin EC değerini) biliyordu. Bilinçsizce bir avuç keçi gübresi, iki tutam güvercin gübresi vb. ilaveler yapıyorduk ve kimi zamanda çiçek veya bitkileri kavuruyorduk.

Tartışılan asıl konu ve cevabı aşağıda sizden yaptığım alıntıda var. Cevabınıda siz vermişsiniz.

Neden tek seferde? Sorusunun cevabı sanırım, Mantıksal farklılıklarımız olabilir, ama bu ne sizi ne beni haklı yapar.

Kendimi mantıksız gibi hissettim. Ama şu bir gerçek ki gerçekten konuya bakışımızda bir mantık farkımız var.

Şöyle olsa anlardım, terbiyesi yapılan eski torflar ticari materyal olarak terbiye edildikten sonra satılabilir hale gelse ve bu işte iyi para kazandırsa, yani geri dönüşüm olarak kıymetli bir şey olsa bunun için bir Ar-Ge çalışması yapılabilirdi. Ama bizim öyle bir kaygımız yok ki.

Siz bırakın benim gibi mantıksızları, bilimin size ihtiyacı var. Kolay gelsin.

Eski 18-05-2009, 09:06   #24
Ağaç Dostu

Sevgili sarıcan,

Size mantıksız demek terbiyesizliğini yapmam.Sakın öyle düşünmeyin gerçekten beni üzersiniz.Şöyle ''Ama şu bir gerçek ki gerçekten konuya bakışımızda bir mantık farkımız var. '' demişsiniz. İşte ben de bunu kastediyorum. Sadece farklı bir biçimde belirtmişiz. Ben size mantıksız mı demişim? Lütfen tekrar okuyun.Rica ediyorum. ''Mantıksal farklılıklarımız olabilir, ama bu ne sizi ne beni haklı yapar.''

Eğer yine de öyle algıladıysanız, sizden özür diliyorum.

Eski 18-05-2009, 09:54   #25
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Bugün alınganlığım üzerimde her halde. Bende sizden böyle bir şey beklemem zaten. Aslında tartışmaya katılmayı da pek istemiyordum ama benimde bir tesbitim var. Daha önce de yazmıştım.

Deney olsun diye durgun su ile torfa aynı anda koyduğum domates fidelerimden torftakiler daha sağlıklı geliştiler ve daha çok meyve yaptılar. Ama sulama suyu olarak genellikle atık EC solüsyonu kullanıyorum. Zaman zamanda çeşme suyu ile suluyorum.

Burada benim kafamı kurcalayan şey topraksız tarımda köklerin direkt sıvı içinde olması mı daha iyi, katı ortamda mı (örneğin torf) olması mı daha iyi? Yoksa bizim EC solüsyonunda olmayıpta torfun bileşiminde olan başka bir element mi bu sağlıklı gelişmeyi sağlıyor? **** bizim EC formülümüzdeki N-P-K ve diğer element yüzdeleri ile torf içinde bulunan element yüzdeleri üst üste toplanarak yep yeni bir EC formülü mü çıkıyor ortaya?

Yoksa besin değeri sıfırlanmış eski torfu şu an kullandığımız ve besin değeri açısından nötr olarak kabul ettiğimiz perlitten farklı görmemek lazım. Deney olsun diye çimlendirme kabı olarak kullandığım içi perlit dolu yoğurt kabında üç kök domates fidesi oluştu. Transfer edeceğim yer olmadığı için orada büyüyor ve boyları 80 cm' yi geçti ve biri çiçekte açtı. Yarın veya ertesi gün meyveside oluşacak. Onuda atık EC solüsyonu ile suluyorum. Zaman zamanda temiz su ilave ediyorum.

Bana kalırsa yoğurt kabındaki performansta durgun sudan iyi gidiyor ve ayrıca EC' yi havalandırmak için bir akvaryum kompresörünede ihtiyaç yok. Belkide seneye yeni bir sistem düşünürken durgun su yerine katı ortamda topraksız tarım için bir sistem geliştirip kesintili veya damla sulama sistemi kurmak lazım.

Buna en güzel örnek Sevgili Malbman' ın 11 li hydroponic sistemidir. Kökler katı ortamda ve peryodik sulama. Foruma ilk başladığım zaman biraz kızdırmıştım kendini ama haklı çıkan o oldu. Ben paralel saksıda bütün fideleri telef ettim onun sistem canavar gibi çalışıyor. (Sağından solundan su kaçırsada ) Geçte olsa kendisine sevgilerimi gönderiyorum.

Eski 18-05-2009, 09:56   #26
Ağaç Dostu

Yabancı topraksız tarım forum sitelerinde insan idrarı kullanarak yetiştirebilirmiyiz? sorusuna cevap aramışlar, insan idrarının eksik ve fazlalıklarını ortaya koymuşlar, yabancılar bu konuyu ortam gerilmeden, konunun merkezinden uzaklaşmadan öyle güzel fikir belirtmişler ki. Sorum insan idrarı topiği kadar enteresan bile değilken bizler neden bunu başaramıyoruz anlamıyorum.

Düzenleyen Alan Parsons : 18-05-2009 saat 17:52
Eski 18-05-2009, 09:56   #27
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Arkadaşlar herşey mantıklı olmayabilir...
Ama sn. Alan parsons'un sorusuna cevabı bende merak ediyorum...

Küçük bir tecrübeyle: Geçen sene bahçemizin hiçbir işe yaramayan toprağını bir kasaya koyup 2 adet salatalık dikmiştim.. 1,5 ay sonra bitkim çoşmuş üzerinde 5-6 ad. Salatalık varken bir akşam elimdeki kuş yemine benzeyen kahverengi gübreyi üzerinden verdim. Birde suladım... ****** bitkim ertesi sabah pert.... şimdi alınan ders bilmeden toprağa takviye sonucu vahim...
Peki toprağımızı bilinçli şekilde ? Ec ? ile doyursak ve üretime geçsek, değer ne olabilir...

HERKES YAZI MI YAZIYOR ?

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 17:50   #28
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acarextt03 Mesajı Göster
Peki toprağımızı bilinçli şekilde ? Ec ? ile doyursak ve üretime geçsek, değer ne olabilir...
Sanırım Doyurmak terimi çok isabetli olmuş, doyurmanın bir adım ötesi depolamak ise, ben sorumda bunu kastetmedim. Sadece ve sadece eksiği yerine koymak. Sayın akınselçuk bey de zaten depolama yapılamayacağını belirtmişti, acaba doyurma yapılabilir mi?

Eski 19-05-2009, 10:31   #29
Ağaçsever

akya's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Bir yazıda bitkinin topraktaki besini 45 günde tükettiğini okumuştum. Bu süre sonunda tekrar ec li solüsyonla sulama devam etmesi gerekir diye düşünüyorum. ( Toprak dikimden önce besin elementleri ile doyurulsa dahi...)

akya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 12:49   #30
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akya Mesajı Göster
Bir yazıda bitkinin topraktaki besini 45 günde tükettiğini okumuştum. Bu süre sonunda tekrar ec li solüsyonla sulama devam etmesi gerekir diye düşünüyorum. ( Toprak dikimden önce besin elementleri ile doyurulsa dahi...)
Sayın Akya,
45 günde tükeniyor ise gübresiz bir saksıda yıllarca duran salon bitkisi neden kurumuyor, büyümeye devam ediyor. Sanırım toprak değerleride önemlidir ama 45gün çok kısa değil mi?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024