agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2021-2022
(https)

Beğeni Düzeni133Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2022, 22:32   #31
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017

mauritianum epey büyüdü ancak aşı için gelecek yılı düşünüyorum.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2022, 14:00   #32
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Merhabalar Patlıcan ağacına şekil verdirmek bence verimi önemli ölçüde etkileyecektir. Ayrıca aşağıdaki gibi şekil verdirilen ağaçlar enstantif yetiştircilik için de çok yüksek verime sahip olabilir.
Ancak bunun için öncelikle ağaca şekil verdirme ve yandallarının belirli bir kalınlığa erişmesi gerekir diye düşünüyorum.
En ince yan dalın 2cm kalınlığa erişmesi durumunda aşağıdaki sekilde bir patlıcan ağacı oluşturulabilir.
1 m lik düzgüne yakın yandalların sağlanabilmesi için de yatay tel çekmek gerekir. ve dalı tele bağlamak gerekir. Bu sayede dallar yataya çok yakın bir görünüm kazanabilir.

Eklenen Resimler

devrann beğendi.
bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2022, 20:44   #33
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bitki boyu 30-40 santim oluncaya kadar koltuk alınabilir, sonrasında serbest bırakmak daha iyi. Bu durumda boyu 150 santime kadar çıkabiliyor. Çok fazla dal budak olunca desteğe ihtiyaç oluyor. Her koltuk 20 santim kadar uzayıp hemen bir çiçek salkımıyla sonlanıyor. Bu güne kadar açıp da meyveye dönmemiş çiçek görmedim desem yeridir. Koyu renk mavimsi yaprakları da alameti farikası oldu galiba
İyi ki bu yazıyı okumuşum.Elimdeki çerilerden ikinci ana dalları kestiklerim hastalandı veya verimi düştü.Serbest bıraktıklarım hastalıklara karşı daha dirençli oldu ve verimliliği arttı.Teşekkürü borç bilirim.

devrann beğendi.
AlimHakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2022, 20:30   #34
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster

Bu ise aynı anacın devleşmiş hali ve bu yıl anacı olabildiğince dipten kesip aşılamaya karar verdim.Geçen yıl üst dallarına aşılama yaptım ancak yüksek olması ve bir sürü dalı kontrol etmesi çok zor oldu.
Bu gövdenin üzerinde o kadar çok dal vardı ki orman gibiydi ağaç motoruyla kesmek epey vaktimi aldı.Açıkçası bu 5 tane aşıdan 1 ton kadar mitoyo topan patlıcan hasat edeceğimi umut ediyorum
Son durumunu güncellersem eğer işlerin pek benim istediğim gibi gitmediğini söyleyebilirim.Aşılardan 3 tanesi tuttu ancak bu aşılar benim istediğim gibi bir gelişme kaydetmedi üstelik tutan meyveleride geliştirmedi küçük oldu.Sayfanın en başındaki küçücük fidenin gelişme hızı ile bu ağacın gövdesinin üstündeki dalların gelişme hızını karşılaştırdığımda ilk mesajda yazdığım gibi çok fazla patlıcanı tek bir ağaçtan toplayacağımı düşünmüştüm ancak bu olmadı.
Yaptığım aşılarda herhangi bir problem yok yani resimdeki gibi aşılıyorlar bu ağacı yani benim aklıma gövdenin dondan etkilenmiş olması geliyor aşılarken kabuğun alt kısmının siyahlaştığını görmüştüm.
Seradaki paylaştığım patlıcan ağacını sıcaklardan korumak için saksıya aldım.
Bu arada bu yıl domatesler beni pek mutlu etmedi bu yüzden bundan sonra gerçekten verimli olduğunu bildiğim çeşitlerle devam edeceğim ve biber ağırlıklı yetiştirme yapacağım.
Tohumdan çoğaltabilirsem eğer yabani bir kaç domates ve biberle verimlerini arttırmak için anaç seçmeye çalışacağım.
Patlıcan için büyük ağacı saymazsak eğer torvum ve crystricum'da işler iyi gidiyor.Domates için solanum aviculare'yi deneyeceğim.Biber içinde kuş biberi isminde yabani yetişen bir kaç türü denemek istiyorum.Bunlar aslına bakarsanız balkon ve küçük bahçede birşeyler yetiştirenler için çok gerekli şeyler değil ancak ben birazda merak ediyorum.

Eski 19-08-2022, 20:35   #35
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2022
Alıntı:
Son durumunu güncellersem eğer işlerin pek benim istediğim gibi gitmediğini söyleyebilirim.Aşılardan 3 tanesi tuttu ancak bu aşılar benim istediğim gibi bir gelişme kaydetmedi üstelik tutan meyveleride geliştirmedi küçük oldu.Sayfanın en başındaki küçücük fidenin gelişme hızı ile bu ağacın gövdesinin üstündeki dalların gelişme hızını karşılaştırdığımda ilk mesajda yazdığım gibi çok fazla patlıcanı tek bir ağaçtan toplayacağımı düşünmüştüm ancak bu olmadı.
Yaptığım aşılarda herhangi bir problem yok yani resimdeki gibi aşılıyorlar bu ağacı yani benim aklıma gövdenin dondan etkilenmiş olması geliyor aşılarken kabuğun alt kısmının siyahlaştığını görmüştüm.
Bu arada bu yıl domatesler beni pek mutlu etmedi bu yüzden bundan sonra gerçekten verimli olduğunu bildiğim çeşitlerle devam edeceğim ve biber ağırlıklı yetiştirme yapacağım.
Tohumdan çoğaltabilirsem eğer yabani bir kaç domates ve biberle verimlerini arttırmak için anaç seçmeye çalışacağım.
Patlıcan için büyük ağacı saymazsak eğer torvum ve crystricum'da işler iyi gidiyor.Domates için solanum aviculare'yi deneyeceğim.Biber içinde kuş biberi isminde yabani yetişen bir kaç türü denemek istiyorum.Bunlar aslına bakarsanız balkon ve küçük bahçede birşeyler yetiştirenler için çok gerekli şeyler değil ancak ben birazda merak ediyorum.
Hocam Antalya da yaşayan biri olarak çevremdeki herkeste ben dahil durum aynı.Hatta bazı domateslerin tohumlarını dahi alamadım.Zamansız basan yağmurlar,Ağustosta beklediğimiz kuru sıcak havaya bitkilerin çiçeklendiği Temmuz ayında rastlayınca hastalıklardan kurtulamadı.Seneye sebze aralarına bol bol aromatik bitki dikerek sorunu çözmeye çalışacağım.Ayrıca güçsüz türleri eleyerek devam edeceğim sizin gibi.Güncelleme için teşekkürler...

AlimHakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2022, 13:27   #36
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Alıntı:
Biber için capsicum Flexuosum u da deneyebilirsiniz.

devrann ve halcur beğendi.
Eski 23-09-2022, 19:09   #37
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
Biber için capsicum Flexuosum u da deneyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=-9XLE26i_Gs
Araştırmıştım bahsettiğiniz biberi ancak çimlenme süresi çok uzun biraz daha tecrübe istiyor bu yüzden tepin biber kullanacağım yine ağaç formunu alabiliyor ve uzun ömürlü.Annum türü olduğu için normal biberlerden çok farklı değildir diye düşünüyorum çimlenme olarak..Aslında bir sürü yabani tür var daha boylu ve ağaç gibi olanlar belki verime bir faydası olur veya tepenin sürmesinin devam etmesini sağlar.Hastalık dayanımları vardır muhtemelen ancak hangi yabani neye dayanımlı pek bişey yok gibi.Biber anaçları bazı sebeplerden dolayı çok tutmadı ticaride bu yüzden domatese göre çalışma sayısı daha az.Ayrıca tepin biberler pul biberide yapılabiliyor çok verimli ve çok acı.Capsicum pubescens türü olanlar var daha ağaçsı belki denenebilir.

halcur beğendi.
Eski 29-09-2022, 23:55   #38
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Solanum torvum swartz olarak geçen İtalyan abinin bana gönderdiği tohumlar küçük olanlar.
Diğer büyük tohumlar da solanum torvum tohumu ancak daha güney Hindistan srilanka taraflarından.Bu alt türün tohumları diğerine göre oldukça büyük ve dikensiz bir bitki oluşturmakta.Çok fazla bilgi yok ancak Solanum torvum var. typicum Hochr. olabilir. veya başka bir alt tür.Sadece dikenli veya dikensiz şeklinde ayırt ediliyor.

Serdars1 beğendi.
Eski 30-09-2022, 09:21   #39
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Bendeki Solanum Torvumun çiçekevleri iyice belirginleşti ama halen çiçek açmadı. çiçek açıp meyve verip tohum alabilirsem iyi olacak. Ama neden bu kadar ağır geliştiğini anlayamadım. bir türlü

devrann ve Serdars1 beğendi.
Eski 30-09-2022, 18:50   #40
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Bendeki Solanum Torvumun çiçekevleri iyice belirginleşti ama halen çiçek açmadı. çiçek açıp meyve verip tohum alabilirsem iyi olacak. Ama neden bu kadar ağır geliştiğini anlayamadım. bir türlü
Bendeki torvumlar yaz başından beri çiçek açıp duruyor ancak bütün çiçekler meyve tutmuyor her salkımda 1-2 adet meyve var.Yan ayana 6-7 tane bitki var ve ağaçlar 2 m boylarında.Sebebini anlayamadım serada da aynı durum olmuştu açıkta böyle bir sorun oluşmayacağını düşünmüştüm ancak açan çiçeklerin binde biri anca tutuyor.Belki diğer yabaniler gibi ilk sene fazla meyve tutmuyor olabilir.

bnymnblr ve halcur beğendi.
Eski 08-10-2022, 20:23   #41
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Bir müddet köye gitmemiştim bugün gidince bir kaç fotoğraf paylaşayım dedim.En son gidişten bugüne kadar gelişmeler çok iyi.Birçok solanum türünde eylül aylarında çiçeklenme artmakta torvumda da aynı oldu.Ancak çiçekler fazla tutmuyordu.Bu defa meyve tutma oranı çok iyi bunda havaların serinlemeside etkili olmuş olabilir , ikinci resimdeki bombus arılarınında etkisi olmuş olabilir veya her ikiside.
Saksıdaki başka bir tür olduğunu düşündüğüm torvumlarda meyve tutmaya başlamış.
Bu yılki paylaşımda her ikisindende paylaşacağım dikensiz bir tür olan büyük tohumlu türü çimlendirebilirsem kıştan itibaren büyük saksıya ekip daha önce gelişmesini sağlayacağım.Yinede çok uzun olmasada meyve tutma süreci 6 ayı buluyor.Bu sürecin bir kısmını kışın büyük saksıda tamamlamayı düşünüyorum.Ancak torvum tohumlarını çimlendirmek çok zor.

Eski 10-10-2022, 14:16   #42
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Torvumlar sonbaharda daha çok çiçeğe yatıyor gibi geliyor. bendeki çiçeklerin alttakiler tutmamış. üstten gelen çiçeklere bakacağım.
Dalda koklendirme denedim
Torvum tohumları biraz geç çimlense de benim ektiğim tohumlar fırça gibi çıkmıştı.

devrann beğendi.
Eski 10-10-2022, 18:28   #43
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Torvumlar sonbaharda daha çok çiçeğe yatıyor gibi geliyor. bendeki çiçeklerin alttakiler tutmamış. üstten gelen çiçeklere bakacağım.
Dalda koklendirme denedim
Torvum tohumları biraz geç çimlense de benim ektiğim tohumlar fırça gibi çıkmıştı.
Peki çimlendirmek için nasıl bir teknik kullandınız

Eski 11-10-2022, 01:30   #44
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Tohumu almadan once meyvenin iyice sarardigindan emin olun.
Ufak bir kaba torfu koyun.
Torfu hafiften bastırın.
Üzerine torvum tohumlarıni serpin.
Sonra tekrar hafif torf koyun
Sık sık sulayin

devrann beğendi.
Eski 30-10-2022, 06:22   #45
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Tütün ağacı üzerinde ara sıra gördüğüm bir tür yabani arı genelde bombuslar oluyor

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024