agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2020, 23:17   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Kahraman43 / TPS 2020 (Kütahya)

Ürettikleri tohumlari nezaketle paylasan ve büyük bir titizlikle tasnif edip gönderen arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca bu vesile ile Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum merkezinin göndermiş olduğu tohumlar için de şükranlarımı sunarım.
Tohumların tasnifini yaptim, çimlendirme icin torf, perlit ve Vermikulit karisimi toprağımı hazirladim. Bazı tohumları önce çimlendirip sonra viollere şaşırtacağım, bazılarını direk olarak viollere ekeceğim. Mısır, fasulye, barbunya ve aycekirdegini direk toprağa ekecegim.

Eklenen Resimler

Kahraman43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2020, 07:43   #2
Yeni Üye

sayen21's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2015
Kolay gelsin.

Kahraman43 beğendi.
sayen21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2020, 16:19   #3
Ağaçsever

Tohumlar toprakla buluştu...

Pazardaki balıkçılardan 1kg balik karşılığında bedava strafor aldim Hanım balik kokularını temizlemek için baya uğraştı sağolsun. Torf a bi miktar perlit ve solucan gübresi ilave ederek daha önceden numara vermiş olduğum tohumları toprakla buluşturup üzerlerine bir miktar torf ve Vermikulit serpiştirip spreyle ıslatarak streç folyo ile kapattim. Elimde az sayida bulunan misir ve kabak tohumlarını direk bahçeye dikmek yerine viyollere ektim. 6-7 saatlik bir çalışma sonrası tohumları evin salonuna yerleştirdim. Kutuları üst üste koydum, 1 hafta 10 gun sonra çimlenmeye başladıklarında yan yana koyacağım inşallah...

Eklenen Resimler

malina, bilenyum, TCM ve 8 kişi beğendi.
Eski 20-03-2020, 20:02   #4
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Biraz havalanınca balık kokusu gidiyor ancak evin içinde olursa zor. Balık kasaları iyi fikir, ben maydanoz ekmiştim ancak üstten biraz straforları keserek yüksekliği azaltsanız iyi olurdu, toprak fazla gelir böyle, malzeme fazla gider. Mısır ve kabakları direk toprağa ekin, ne yaparsanız yapın toprakta çimlenenler kadar iyi olmuyor. Biber domates patlıcan çiçekler haricini direk toprağa Karışımınız pek güzel görünüyor bu arada...

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2020, 22:12   #5
Ağaçsever

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Valla hanim güzel sabunlamış köpükleri evde koku moku yok. Dediğiniz gibi çimlendirme için 100 lt nin üzerinde torf kullandım. Mısırlar için bir düşünce aldi şimdi beni, bir ay içinde çimler gelişirse ne yaparım diye. Malum Kütahya iklimi baya serttir. Ankara ile yakın iklime sahip. Ne zamana kadar viyollerde tutabilirim bilemedim şimdi.

Eski 24-03-2020, 16:34   #6
Ağaçsever

Tohumlar yeşermeye başladı...

19 mart ta toprağa diktiğim tohumlar bugün yeşermeye basladi. Öncelikle aycekirdegi, çiçek ve domates tohumları çimlendi. Çok güzel bir duygu kup kuru cansız gibi görünen tohumlar toprak ve su ile buluşunca nasılda bir anda coşuyorlar.
Bu sene ilk denemem olmakla beraber oldukca fazla tohum ektim (60 çeşit in üzerinde onlarca tohum). Biraz erken mi yaptim acaba diye dusunuyorum şimdi. Mayis ayının 15 inde bahceye dikene kadar nasil bakarim bilemiyorum.

Eklenen Resimler

Muda, TCM, telato ve 4 kişi beğendi.
Eski 24-03-2020, 18:30   #7
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Pek güzel görünüyor; temizlik, nizam, süper...Bu arada 43 ün yaş olduğunu varsayıyor, aynı sektörde çalıştığımızı da ekliyorum, eh balıkçılıkta ortak hobimiz dolayısıyla ben kıdemli olduğum için (yaş açısından) bu tarafa her geldiğimde fırçamı basıp gidebilirim.

Muhtemelen ilk çıkanlar çekirdek, dolayısıyla üzerindeki naylonu açman lazım, nemini kaybetmemesi için de sık su spreylemeliyiz kontrol ederek.

Kimi yerler (sanırım balık kasaları) kağıt ile ayrılmış, eğer ayrılanlar çekirdek-bakliyat ise oradan sökünce kökler zedeleneceği için yeni yerine aktardığında büyük ihtimal ölecek. Ama çiçek-domates-biber ise sıkıntı olmaz. Viyolde olsalar idi kökleri tam viyol gözünü dolduracağı için sıkıntı olmazdı.

Naylonu yırttıktan sonra sera etkisi oluşturmak istersek duvardaki mavi köpükten komple aşağıya naylon çeksek nasıl olur?

Erken geç konusunda muhtemelen çekirdek sıkıntı çıkaracak çünkü erken yetişecek, diğerlerinin sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. (kendi bölgeme göre söyledim)

Bir de 500 liralık derecenin orada ne işi var Allah aşkına.

Tekrar elinize sağlık...

Eski 24-03-2020, 19:25   #8
Ağaçsever

Şimdi şöyle sayın hocam; adım Fahri, 43 Kütahya dan geliyor. Yaşım 47, tecrübe ve deneyimleriniz benden fazladır eminim, bu yüzden her zaman fırçalanmaya hazırım Köpüktekiler domates, biber ve çiçek tohumları, viyollerdekiler ise kabak, çekirdek, mısır, kavun, karpuz. Fotograflar çok net degil ama daha net olarak da çekim yaparim. Viyolde ilk çikan sizinde tahmin ettiğiniz gibi ayçekirdegi. Folyo yu kaldirdim evet ben almasam da zaten fideler semsiye gibi kaldirmaya baslamisti Üzerlerini kapatma konusuna gelince fideleri yaptığım yer apartman boşluğu, kullanılan bir alan degil fakat çokta dikkat çekmek istemiyorum. Sulama konusunda çok zor olurmu bilmedim ama tavsiyenizi dikkate alacağım.
Derece ye gelince bunlar pili bitmiş ve imha edilmis dereceler, sizin de vakif olduğunuz üzere bu derecelerin pili değişmiyor pil bitince çöpe atılıyor. Ben sadece kasasını acip pil taktim, yani 500 tl vermedim Sizde yapabilirsiniz gunluk ve geriye dönük min ve max sıcaklıkları ölçerek fideler icin uygun mekanı bulmak açısından cok işime yaradı.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 24-03-2020, 19:34   #9
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Hala bir kaç yaş büyüğüm

Pili biten elimde var bir tane, nasıl değiştirileceğine dair videolar vardı, halin kullandığım basit derecede sorun olursa denerim.

Seneye direk toprağa ekelim viyol harici olanları, uğraştığınıza değmediğini ve direk ekilenlerin daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz, çekirdekleri en azından deneyebilirsiniz. Minik hatırlatma ayçiçeği viyolünü ışığa alın artık.

Kahraman43 beğendi.
Eski 24-03-2020, 19:48   #10
Ağaçsever

Üstteki fotoda çocuklar 10 gun önce diktiğimiz fidanlara gübre veriyorlar. Alttaki fotoda ki alana ise nasip olur da fideleri büyütebilirsem onlari dikeceğim.
Bahçemin plani da bu sekilde sağdaki mavi alana konteyner koymayı planliyorum, ayni zamanda o alanda yetiskin visne agaclari da var. Planda her nokta arasi 1metre. Bahçenin ust tarafi alt tarafi arasinda 60 metre de 3 metre kot farkı var. Bu sene yetişebilirsem şayet damla sulama sistemi kurmayı düşünüyorum (ve bu konuda bilgim yok denecek kadar az).

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2020, 20:06   #11
Ağaçsever

Garaj da sera ortamı denemem

Aslında kapalı garajda sera ortamı oluşturmayı da denedim . Forum da takip ettigim konulardan edindiğim bilgilerle ışık şiddetini ayarladim, muhtemelen ışık yeterli geliyor. Hanimeli çeliği gayet canli bir sekilde tuttu fakat ısı yeterli gelmiyor en fazla 15-16 dereceleri gördü. Bende fideleri apartmanin ust katındaki galeri boşluğuna almayi uygun gördüm. Şuan max. 21, min. 15 derece sıcaklık var.

Eklenen Resimler

Eski 25-03-2020, 06:13   #12
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kahraman43 Mesajı Göster
Üstteki fotoda çocuklar 10 gun önce diktiğimiz fidanlara gübre veriyorlar. Alttaki fotoda ki alana ise nasip olur da fideleri büyütebilirsem onlari dikeceğim.
Bahçemin plani da bu sekilde sağdaki mavi alana konteyner koymayı planliyorum, ayni zamanda o alanda yetiskin visne agaclari da var. Planda her nokta arasi 1metre. Bahçenin ust tarafi alt tarafi arasinda 60 metre de 3 metre kot farkı var. Bu sene yetişebilirsem şayet damla sulama sistemi kurmayı düşünüyorum (ve bu konuda bilgim yok denecek kadar az).
Damla sulama kuracağınız zamana kadar sizde araştırırsınız, forumdan yardım edecekler de çıkar.
Siz, sebze üretip satmayı mı planlıyorsunuz ? Eğer öyleyse bile küçük alanda denemeler yaparak deneyim kazanmanızı öneririm. İlk heyecanla girişmek başka, çiftçilik çok başka şeyler. Sn TCM nin geçen yıl domateslerinin neredeyse hepsi öldü. Deneyim derseniz var. Ama doğa böyle.
Ben acemilerden olduğum için heyecanınızı anlıyor gibiyim. Dikili de Öğretmenler Sitesinde tatil yaparken tanıştığım emekli öğretmenler, 25-30 m² alan yeterli diyorlardı. Yıl boyu bakkala ve kasaba gidiyorlarmış. Hatta komşuyu gösterip, O, 50 m² ekiyor. Bu nedenle yazın denize bile gidemiyor diyorlardı.
Dikili iklimi uygun olduğu için, yılda 3-4 ürün alıyorlar. Tarımı da biliyorlar. Bunlar tamam. Ancak ayırdığınız alan 1 dönüme yakın. Nasıl başa çıkacaksınız ?
Örneğin, domatesler 250 kg veriverdi bir haftada. Toplayıp salça yapmak kaç "adam-gün"lük iş ?
Örneğin, o kadar alanın otla kaplanmamasını nasıl sağlarsınız ? (Bildiğimiz gibi otlar ev sahibi. İstediği yerde biter ve hiç de misafirperver değildir.)
Yıldırmaya çalışmıyorum. Heyecan iyi bir şey. Ancak bitki yetiştirmekte adımlamak koşmaktan avantajlı.
Kolaylıklar.

TCM, elifaydin, halcur ve 3 kişi beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2020, 21:23   #13
Ağaçsever

Genelde hep yakın tepkileri alıyorum sayin Portakal rengi, fakat eşim ve yakin çevremdeki dostlarım bana cesaret veriyor. Yardıma gelecek birçok insan var gibi görünüyor. Zaten bahcede yetisenleri, ortamı birlikte paylaşacak dostlariniz yoksa ne anlamı degil mi? Kısa bi anektot; 25 yıllık aile dostumuz kardeşim gibi yakin arkadaşım bahce aldığımı görünce benden önce gidip bir çift cizme aldı kendisine . (Bu arada ben hala cizme alamadım kendime). Yine de uyarılarınız için teşekkür ederim.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 27-03-2020, 09:06   #14
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
...Ancak bitki yetiştirmekte adımlamak koşmaktan avantajlı...
Girişe yazmalı.. Ama insanoğlu, her seferinde daha az ekeyim desem de bir bakıyorum yine ekip diktiğim alan artmış..

Alıntı:
Genelde hep yakın tepkileri alıyorum sayin Portakal rengi, fakat eşim ve yakin çevremdeki dostlarım bana cesaret veriyor. Yardıma gelecek birçok insan var gibi görünüyor. Zaten bahcede yetisenleri, ortamı birlikte paylaşacak dostlariniz yoksa ne anlamı degil mi? Kısa bi anektot; 25 yıllık aile dostumuz kardeşim gibi yakin arkadaşım bahce aldığımı görünce benden önce gidip bir çift cizme aldı kendisine . (Bu arada ben hala cizme alamadım kendime). Yine de uyarılarınız için teşekkür ederim.
Görcem ben o yardıma gelcekleri, 25 yıllık kardeşiniz ikinci çapadan sonra aldığı çizmeyi sizin bahçede bırakıp kaçmazsa ben daha bi şey söylemem..

Aşk varken uğraşın, ama karasevdaya da tutulmayın, seneye aynı şeyleri tekrar yapacağınızı hatırlayın. Tam gaz başlarsanız etrafınızdakiler yılabilir, yavaş yavaş çaktırmadan dozu arttırın. Suyun ısındığını anlamadan haşlayın..

Eski 28-03-2020, 12:52   #15
Ağaçsever

...

Düzenleyen Kahraman43 : 28-03-2020 saat 12:56 Neden: Mesaj tekrarlanmis.
Eski 28-03-2020, 12:53   #16
Ağaçsever

İlginiz için teşekkür ederim sayın Portakal rengi ve sayın TCM. 2 gün önce fidanları aldığım seranın oğlu ile muhabbet ederken abi domates biberi bu kadar alana yap yeter dedi (gösterdiği yer 30 m2 kadar). Dedim sen ne diyorsun benim düşündüğüm alan 500 m2 dedim. Hanim da yanımdaydı, yengeyle kavga edersiniz bak, ben çok gördüm eşi çapaya yardıma gelmiyor diye kavga edenleri dedi
Hanima dedim bak herkes böyle diyor az mi yapsak diye. O benden daha cesur Hanım dan da gazı aldik artik bazi seyleri yaşayarak öğreneceğiz heralde. En azından suçlayacak birisi var. Ben demiştim derim hanıma....
Bahçe konusunda ayrıca şöyle bir şansım da var aslında; şehir merkezine çok yakın (evime uzaklığı 1,5 km) sondaj var, elektrik önümüzdeki hafta açılacak inşallah.
Şuan damlama sulama için kroki çiziyorum planlamam bitince sizinle de paylaşacağım.

Eski 29-03-2020, 08:26   #17
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Heyecanınız bol ve süreğen olsun.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2020, 11:01   #18
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2017
Sayın kahraman43, geçen sene bir heyecanla bende dünyanın domates biberini çimlendirdim. Artık bahçede viyollerden yer kalmadı. Benimde ektiğim bahçe alanımız 300 Metre kare Kadar. 2 sıra full Bulgar Pembesi, 2 sıra Full Blue Beauty ektim. Toplamda 4 sıra ve her sırada ortalama 30 kadar fide vardı. Allaha şükür bol ürün aldık, gelene gidene kasalarla dağıttık. Ama çimlendirdiğim bir o kadar da fide elimde kaldı. Konuya komşuya dağıttıysam bile bitiremedim. Geçen sene sökmeden ne kadar tohum çimlendirmem gerektiğini saydım, hesapladım. Bu sene ona göre çimlendirdim. Bize 1 sıra bulgar pembesinden 1 sıra da blue beauty den yetecek Allahın izliyle. İnanın çok fazla yoruldum. Anne baba pek çapa işlerini sevmiyor anlamıyorlar. Sırığa alma, bağlama, çapalama hepsini tek başıma yaptım ve inanın şuan 1 gram bile azalmadan devam ediyor heyecanım. Darısı sizin başınıza inşallah. Ama bu sene daha planlı daha çok bize yetecek kadar ekeceğim. Elinizde fazla var diye ekmeyin. Sonra toprakla buluşturamadığım her fide için çok üzüldüm. Kolaylıklar dilerim.

Sezerakk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2020, 11:45   #19
Ağaçsever

Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Görcem ben o yardıma gelcekleri, 25 yıllık kardeşiniz ikinci çapadan sonra aldığı çizmeyi sizin bahçede bırakıp kaçmazsa ben daha bi şey söylemem..
Gelmez de işten kaçarsa şayet çürük domatesleri kapısının önüne ne bırakırım. Hem onun çizmesi var herşeyi ben yapamam
Alıntı:
Aşk varken uğraşın, ama karasevdaya da tutulmayın, seneye aynı şeyleri tekrar yapacağınızı hatırlayın. Tam gaz başlarsanız etrafınızdakiler yılabilir, yavaş yavaş çaktırmadan dozu arttırın. Suyun ısındığını anlamadan haşlayın..
Teşekkürler... iyi gün - kötü gün dostlarını göreceğiz bakalım...
Yerdeki çeliklerin soldaki dört tanesi kirmizi frenk üzümü. Digerleri de hanımeli çelikleri. Hanimeli çekiklerini yeni diktim bu şekilde yaprakliydi zaten, biraz gec kaldım sanirim ama olsun denemekten zarar gelmez.
Frenk üzümü fidesini sanırım 2011 de tarım fuarından almıştım. Önceki evimin balkonunda cok güzel büyümüştü. Bir yıl sonra deneme amaçlı 15-20 kadar çeliği agustos ayinda fide poşetlerine dikmiştim. Kasim, aralik gibi fidelerin neredeyse tamamı tutmuştu: ). Bende yaptığım fideleri eşe dosta hediye ettim. Şimdi ise hediye ettigim arkadaşlardan çelik istedim. Bu sefer bahce için sınırlara çok sayıda dikmeyi planlıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2020, 13:38   #20
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
...Sn TCM nin geçen yıl domateslerinin neredeyse hepsi öldü...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sezerakk Mesajı Göster
...bende dünyanın domates biberini çimlendirdim...Allaha şükür bol ürün aldık, gelene gidene kasalarla dağıttık...
Ayıp değil mi canım kardeşim, tohumlarını benden al, benimkiler ölsün sen kasa kasa domates dağıt... Niye böyle yapıyorsun güzel kardeşim... Anlatma böyle ulu orta, nazar değecek...Nazar değmezse bizzat ben gelip değecem. Yapma böyle...

@ Sezerakk, içindeki aşkın artarak devam etmesine çok sevindim, tohumlarıma bi şey olursa nereye başvuracağım belli en azından..

Eski 29-03-2020, 19:20   #21
Ağaçsever

Thumbs down

Alıntı:
Ayıp değil mi canım kardeşim, tohumlarını benden al, benimkiler ölsün sen kasa kasa domates dağıt...
Üzüldüm ölüm nedeni neydi, sayın TCM hepsinin birden ölmesi vahim bi durum, sabotaj felan olabilir mi? (esiniz veya yakın dostunuz tarafından )aynı hataya düşmeyelim. Neyseki dağıttığınız kişilerden talep edebilirsiniz.

Eski 29-03-2020, 19:40   #22
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın kahraman43, geçen sene bir heyecanla bende dünyanın domates biberini çimlendirdim. Artık bahçede viyollerden yer kalmadı. Benimde ektiğim bahçe alanımız 300 Metre kare Kadar. 2 sıra full Bulgar Pembesi, 2 sıra Full Blue Beauty ektim. Toplamda 4 sıra ve her sırada ortalama 30 kadar fide vardı. Allaha şükür bol ürün aldık, gelene gidene kasalarla dağıttık. Ama çimlendirdiğim bir o kadar da fide elimde kaldı. Konuya komşuya dağıttıysam bile bitiremedim. Geçen sene sökmeden ne kadar tohum çimlendirmem gerektiğini saydım, hesapladım. Bu sene ona göre çimlendirdim. Bize 1 sıra bulgar pembesinden 1 sıra da blue beauty den yetecek Allahın izliyle. İnanın çok fazla yoruldum. Anne baba pek çapa işlerini sevmiyor anlamıyorlar. Sırığa alma, bağlama, çapalama hepsini tek başıma yaptım ve inanın şuan 1 gram bile azalmadan devam ediyor heyecanım. Darısı sizin başınıza inşallah. Ama bu sene daha planlı daha çok bize yetecek kadar ekeceğim. Elinizde fazla var diye ekmeyin. Sonra toprakla buluşturamadığım her fide için çok üzüldüm. Kolaylıklar dilerim.
Damlama sulama sistemi kurdunuz mu sayin Sezerakk ?

Eski 29-03-2020, 20:00   #23
Ağaçsever

Thumbs up

Domates çimlerimin 2 gün önceki resimleri...
8 no sayın TCM nin bulgar domatesi çimlendi
9 no sayin Sezerakk blue beaty çimlendi.
15-16-17 dekiler de henuz gelişme yok sayin TCM ? Arap atı gibi sonradan açılmasını bekliyorum bilginize...

Eklenen Resimler

Muda, TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 30-03-2020, 09:31   #24
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Alıntı:
Ayıp değil mi canım kardeşim, tohumlarını benden al, benimkiler ölsün sen kasa kasa domates dağıt... Niye böyle yapıyorsun güzel kardeşim... Anlatma böyle ulu orta, nazar değecek...Nazar değmezse bizzat ben gelip değecem. Yapma böyle...

@ Sezerakk, içindeki aşkın artarak devam etmesine çok sevindim, tohumlarıma bi şey olursa nereye başvuracağım belli en azından..

Abim şöyle bir iki foto paylaşayım da Nazar değecekse tam değsin Paylaşım yapan herkesten Allah razı olsun. Senin katkın çok büyük Sn. TCM abim. Sizler sayesinde çok güzel ve bereketli bir sezon geçircik. Darısı bu senenin başına.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eski 30-03-2020, 09:32   #25
Ağaç Dostu

Sezerakk's Avatar

Alıntı:
Damlama sulama sistemi kurdunuz mu sayin Sezerakk ?

Evet damlama sulama kurdum. Ancak patlıcan ve biberlere damlama sulama harici salma sulama da yapmıştım.

Kahraman43 beğendi.
Eski 30-03-2020, 09:58   #26
Ağaçsever

Unhappy Frenk üzümü...

Masallah çok guzel görünüyorlar Sezerakk, bu sene de bereketli olsun inşallah.

Paylaşımın güzel yanı bu işte fotoda ki frenk üzümleri bugün geldi. 7-8 yıl önce çelik alıp arkadaşıma verdiğim frenk üzümü, yetişkin 6 dal olarak geri geldi...
Nasip olursa yarın yeni yerlerinde kök salmaya başlayacaklar...

Eklenen Resimler

Eski 30-03-2020, 21:33   #27
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Üzüldüm ölüm nedeni neydi, sayın TCM hepsinin birden ölmesi vahim bi durum, sabotaj felan olabilir mi? (esiniz veya yakın dostunuz tarafından )aynı hataya düşmeyelim. Neyseki dağıttığınız kişilerden talep edebilirsiniz.
Phytophthora infestans - mantar hastalığı, % 90 ı ölmüştü, az ilaç, zararsız ilaç deyince geç kaldık, bu yıl nasip olursa en baştan işi sıkı tutacağım. Sürekli bahçede kalan bir hastalıkmış, havaların ısınmasıyla birlikte aktive oluyormuş.

Sevdiğimiz tohumlardan her yıl için ayrı yerde saklama yapıyorum. Tohum bozuldu, çaprazlaştı vs. hemen bir önceki yıla dönüyorum. Yedek tohumlarım var yani..

Alıntı:
Domates çimlerimin 2 gün önceki resimleri...
8 no sayın TCM nin bulgar domatesi çimlendi
9 no sayin Sezerakk blue beaty çimlendi.
15-16-17 dekiler de henuz gelişme yok sayin TCM ? Arap atı gibi sonradan açılmasını bekliyorum bilginize...
Tohum paylaşımı yaptığım yerde biberlerimdeki çaprazlaşma riskinden bahsetmiştim. Patlıcan tohumu almayı bir türlü beceremiyorum ama biberlerde pek sorun olmuyor Biber tabi domatesten daha geç çıkar, benim salçalık biberler çimlendi, tabi olmaz olmaz dememek lazım. Buena mulatalar benim de çıkmadı daha bu arada, boşnak biberi ekmemiştim kendime.

Alıntı:
Abim şöyle bir iki foto paylaşayım da Nazar değecekse tam değsin ...
Pek güzeller, bu sene de böyle olsunlar inşallah...

Eski 31-03-2020, 19:31   #28
Ağaçsever

12. günde fidelerin geldiği aşama...

Çimler, sanırım sağlıklı görünüyorlar.
Elimde tohum sayısı az miktarda olan mısır, kabak ay çiçeği tohumlarını riske atmamak için viyole dikmiştim. Bunun bir hata olduğunu anladım. Bu tohumlar fire vermeden tuttu fakat bahceye ekme zamanindan çok önce gelişti. Şimdi kara kara düşünüyorum
Kütahya için gec donların bitiş zamanı 15 mayis gibi. O tarihe kadar nasil bakarım bilemiyorum

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2020, 21:50   #29
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
15 mayısa kadar mısırlar koçan ayçiçekleri kelle bağlar )))

Kahraman43 beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2020, 22:14   #30
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
15 mayısa kadar mısırlar koçan ayçiçekleri kelle bağlar )))
Durum çok mu vahim hemşerim... Bu hastalar yaşamaz mı diyorsun yani...

elifaydin ve chelik26 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024