agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2020, 09:10   #31
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kahraman43 Mesajı Göster
Durum çok mu vahim hemşerim... Bu hastalar yaşamaz mı diyorsun yani...
Daha büyük saksılar edinmeniz gerekiyor.
Az su, zengin olmayan toprak, serin (soğuk değil) hava ile büyümeyi yavaşlatıyorsunuz.
20°C en yüksek büyüme ise 7°C ve altı sıfır büyüme. Bitkiyi süründürüyorsunuz ama öldürmüyorsunuz. Nisan sonuna doğru havalar ısınacak. O zamana kadar idare ederseniz risk azalır.
Bu yıl, sizin oralarda, Mayıs ayında, don olmayacakmış. Fal baktık, öyle çıktı.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2020, 10:42   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Daha büyük saksılar edinmeniz gerekiyor.
Az su, zengin olmayan toprak, serin (soğuk değil) hava ile büyümeyi yavaşlatıyorsunuz.
20°C en yüksek büyüme ise 7°C ve altı sıfır büyüme. Bitkiyi süründürüyorsunuz ama öldürmüyorsunuz. Nisan sonuna doğru havalar ısınacak. O zamana kadar idare ederseniz risk azalır.
Bu yıl, sizin oralarda, Mayıs ayında, don olmayacakmış. Fal baktık, öyle çıktı.
Teşekkür ederim Portakal Rengi, o zaman pes etmek yok. Biraz bahce topragi getirip daha derin olan çelik köklendirme viyollerine alayim. Kuzey cephe kapali balkonum var, mısır, ayçiçeği ve kabakları oraya alip gelismelerini biraz yavaşlatmayı deneceyecegim.

elifaydin beğendi.
Kahraman43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2020, 06:14   #33
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Denediğim, başardığım bir yoldur.
Bitkiyi toprağa aktardığınızda biraz zayıf görünüyor. (Doğrudan toprağa dikmediğiniz tüm bitkiler toprağa dikilene göre daha ince gövdeli ve zayıfça bitki oluyor.) Ancak sonradan kendini topluyor ve ürün alıyorsunuz.
İlk ekimlerde ürün almaktan çok tohum çoğaltmaya çalışmak amaç ediniliyor. Yeterli tohum elde edilince korkmadan deneyebiliyorsunuz. Sizde alan da çok.

Kahraman43 beğendi.
Eski 02-04-2020, 10:43   #34
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
20°C en yüksek büyüme ise 7°C ve altı sıfır büyüme. Bitkiyi süründürüyorsunuz ama öldürmüyorsunuz.
Mısır, ayçiçeği, kabak, kavun, karpuz balkona aldim. Şimdilik burada biraz dış ortama ve serinliğe alışsınlar o zaman. Birkaç gun sonra bahçe de sera ortamı hazırlayabilirim belki zamanım olursa. Gelişmelerini yavaşlatmayı deneyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2020, 10:49   #35
Ağaçsever

Bahar kendini göstermeye başladı...

Badem fidanlarının bazıları cicek açmaya başladı. Bakla, marul, maydanoz, tere, roka tohumlari da yeşermeye başladı...

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2020, 10:56   #36
Ağaçsever

Çelik ten köklendirme denemelerim...

Frenk üzümlerinin keyfi yerinde çiçek acacaklar sanki. Hanımeli ve karanfil çeliklerinin durumu da şimdilik iyi görünüyor... Isırgan otu gecti elime onlarida diktim, ısırgan otunun zararlılarla mücadelede kullanıldığını birçok yerde okumuştum. Arılar daki parazitler için de kullanılıyor...

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2020, 10:59   #37
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Frenk üzümlerinin keyfi yerinde çiçek acacaklar sanki. Hanımeli ve karanfil çeliklerinin durumu da şimdilik iyi görünüyor... Isırgan otu gecti elime onlarida diktim, ısırgan otunun zararlılarla mücadelede kullanıldığını birçok yerde okumuştum. Arılar daki parazitler için de kullanılıyor...
Benim Frenk üzümlerinden, tohumdan çimlendirmeye çalıştım, henüz ses seda yok.

Kahraman43 beğendi.
halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2020, 14:45   #38
Ağaçsever

Çelikten köklendirmeye oldukça yatkın daha önce ağustos ayında aldigim çelikleri koklendirmistim. Tohumdan üretemezseniz şayet benimkiler büyürse celik gönderebilirim. Adana belki cok uygun olmayabilir aşırı sıcakları pek sevmez biliyorum. Yüksek rakımlarda yetişebilir sanırım

Eski 03-04-2020, 06:41   #39
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Mısır, ayçiçeği, kabak, kavun, karpuz balkona aldim. Şimdilik burada biraz dış ortama ve serinliğe alışsınlar o zaman. Birkaç gun sonra bahçe de sera ortamı hazırlayabilirim belki zamanım olursa. Gelişmelerini yavaşlatmayı deneyeceğim.
Sadece mısır ve ayçiçeği için gerekecek. Diğerleri fide olarak büyüyor. Uzuyor ve yerde devam ediyor. Toprağa aktardığınızda fideden gelen başlangıç gövdesi küçük çaplı, sonradan oluşan gövde bölümleri daha büyük çaplı (iki katı kadar) oluyor. Verim çok olmasa da ürün alıyorsunuz. Dilerseniz farkı görmek için bir-iki fideyi büyütüp farkları gözlemleyebilirsiniz.
Üç yıllık deneyimi aynı yılda gözlemiş olursunuz. Süründürülen fide, büyütülen fide, doğrudan toprağa ekilen tohum.

elifaydin ve Kahraman43 beğendi.
Eski 03-04-2020, 14:38   #40
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Domates çimlerimin 2 gün önceki resimleri...
8 no sayın TCM nin bulgar domatesi çimlendi
9 no sayin Sezerakk blue beaty çimlendi.
15-16-17 dekiler de henuz gelişme yok sayin TCM ? Arap atı gibi sonradan açılmasını bekliyorum bilginize...
Buena mulata biber benim en son (önceki gün) çimlendi.

Kahraman43 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2020, 18:38   #41
Ağaçsever

Biberlerim de çimleniyor

Biberlerimde çimlenmeye başladı.
Yukaridan aşağıya
15. Salçalık biber - TCM
16. Buena mulata - TCM
17. Boşnak biberi - TCM
19. Süs biberi - ....
Salçalık biber 2 tohum çimlenmiş şimdilik
Bueno mulata ve boşnak biberi de yaklaşık 9-10 tohum çimlenmiş sayın TCM, ama daha çimlenenler olur diye tahmin ediyorum.

Eklenen Resimler

TCM, Dutlubahçe ve halcur beğendi.
Eski 04-04-2020, 23:18   #42
Ağaçsever

Domates biber ve çiçek çimlerimin bugünkü gelişmeleri de bu şekilde domatesler taç yapraklarini çıkarmaya basladilar.

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2020, 22:54   #43
Ağaçsever

Bahçe nin elektrik ve suyu tamam...

Bahçemizin elektrik bağlantısı tamamlandı. Dalgıç pompa suya bırakıldı, çıkan suyumuzun ilk fotoğrafını sizinle paylaşmak istedim. Pompanın çalıştırılmasıyla birlikte fışkıran su çok heyacan vericiydi

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2020, 23:03   #44
Ağaçsever

Sanırım çimleri viyole almanın zamanı geldi

Domates çimleri epey geliştiler artık. Taç yapraklarını çıkardılar, sizinde tavsiyenizi almak isterim. Domates fidelerini viyollere şaşırtayım mı acaba ne dersiniz.
Apartman boşluğunun üst katında gunesin kendisini göstermesiyle birlikte sıcaklık gün içerisinde 30 derecenin üzerine çıkmaya başladı. Bende çimleri daha serin fakat daha az ışık alan alt kata indirmek zorunda kaldım. 30 derece sicaklik sanırım daha çok çok zarar verecekti .

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2020, 23:16   #45
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Naylon altında değilse ortam ısısı 30 olmaması lazım, evin içinde dahi 23-24 derecelerde. Direk güneş fideler daha küçük olduğu için zarar verebilir. Şaşırtma için üç dört yaprak çıkarsın bence, daha fazla kök yapmamıştır şu an tutmayabilir, diğer türlü daha garanti.

Eski 09-04-2020, 10:31   #46
Ağaçsever

Birkaç sorum olacak;
1.Sanırım domatesleri artık viyollere alabilirim. (4 yaprak derken; ilk çıkan yapraklardan sonra tırtıklı 2 yaprak daha cıktı. Sanırım 4 oluyor boylece)
2.Boyları çok uzun gibi geldi bana. 10-15 cm kadar var. Viyole dikerken sapın ne kadarını toprağa gömmeliyim?
3.Viyollerdeki toprağı islattiktan sonra mı çimleri dikmeli yoksa çimleri diktikten sonra mı sulamali?
4.128 gözlü küçük viyollere domatesleri edebilirmiyim?

Eklenen Resimler

bilenyum beğendi.
Eski 09-04-2020, 10:35   #47
Ağaçsever

Bu şekilde olur mu? Çok sağlıklı gelmedi bana.

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2020, 11:04   #48
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Birkaç sorum olacak;
1.Sanırım domatesleri artık viyollere alabilirim. (4 yaprak derken; ilk çıkan yapraklardan sonra tırtıklı 2 yaprak daha cıktı. Sanırım 4 oluyor boylece)
2.Boyları çok uzun gibi geldi bana. 10-15 cm kadar var. Viyole dikerken sapın ne kadarını toprağa gömmeliyim?
3.Viyollerdeki toprağı islattiktan sonra mı çimleri dikmeli yoksa çimleri diktikten sonra mı sulamali?
1- Gerçek yaprakların sayısı 3-4 olacak, nitekim köklerinden de anlayacağınız üzere olmamış daha. Tek fideyi (çim demeyelim karışıyor ) asıldığınızda bir çatırtı zorlama olması lazım çıkarken..

2- Uzun maalesef, ışığı arttıralım, bence daha büyük bir yere dikin (128 gözlü viyol küçük gelir, biraz büyüsün çabuk toprağa aktaracam derseniz belki ama bu durumda o da pek doğru olmaz) misal büyük gözlü viyole veya plastik bardağa (tabi gerçek yapraklar artınca yeni aktaracaklar için diyorum) gövdeyi de toprağa gömerek aktarın ve fide büyüdükçe toprağı da dibine yığarak daha fazla desteklemiş olursunuz.

3- Toprak hafif nemli olursa küçük bir eşya ile (kalemin arkasını kullanıyorum) toprağı açması kolay olur, kuru olursa açtığınız delik hemen kapanıp işi uzatır, sonra sulayacaksınız zaten.

4- Bakınız cevap 3. (DÜZELTME: 3 değil 2)

Düzenleyen TCM : 09-04-2020 saat 14:46 Neden: düzeltme
Eski 09-04-2020, 18:32   #49
Ağaçsever

Biraz daha beklemekte fayda var o zaman, teşekkür ederim .
Sanırım bir hatam da tohumları çok sık ekmişim. Belki de sapları o yüzden bu kadar uzadı (ışığa ulaşabilmek için yarıştılar )

bilenyum beğendi.
Eski 09-04-2020, 23:17   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Hemen hemen aynı zamanda dikmemize rağmen sizin domatesler maşallah 3-4 yaprağı iyi açılmış. Biz henüz onun yarısı kadar kaldık. Hem boy hemde yaprak büyüklüğü açısından.
Bence böyle de güzel olmuş. Birbirlerine destek olmuşlar yoksa ölebilirlerdi

Kahraman43 beğendi.
bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2020, 09:25   #51
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Birkaç sorum olacak;
1. Sanmayın artık. Viyol en kötü çözüm. Işık geçirmeyen plastik-kağıt bardaklar kullanmak bizler için iyi çözüm. İlk çıkan yapraklar kotiledon (çimlenme yaprağı diyorum) yapraklar. Bunlar yaprak sayılmaz. Sayın TCM şaşırmayın diyor. Genel anlamdaki doğruyu belirtiyor. Ancak bitkinizin boyu çok uzun olduğu için, bükülebilir veya kırılabilir. Yani çok yaprağı taşımayabilir. İki gerçek yaprak yere yatay şekilde duruyorsa şaşırtma yapılabilir durumdadır. (Sn Zeki Yağlı ) Bence en azından riskli gördüklerinizi yapın.
2. Kağıt bardaklar daha derindir. Kök bölümü tabandan 2 cm yüksekte olacak şekilde boyun kısmını toprağa gömerek şaşırtın. Alttaki 2 cm kök gelişimi için gerekecek. Buradan alıp toprağa aktardığınız zaman, ilk yaprağa kadar toprağa gömeceksiniz. Yoksa ilk sert rüzgarda toprak seviyesinden narin boynu kopacak. Toprağa diktiğiniz zaman yaprakların arasına gelecek şekilde bir çubukla yaprakları destekleyeceksiniz. (Çomak sokmazsanız yapraklar yelken oluyor ama ana direk zayıf. Kopuyor.)
Başlangıç acemilikleri oluyor. Varsayımlarınız : Fideler sağlıklı olmadı. Asıl kök gelişimi toprakta olacak. O zamana kadar yaşatmak önemli. Destekleyerek giderseniz ürün alırsınız, korkmayın.
3. hafif nemlendirdiğiniz, akıcı toprakla başlayın. BARDAĞA (Viyol değil ) biraz toprak koyduktan sonra 45 derece eğiyorsunuz. Toprak bardağın ağzına doğru yayılıyor. Bu yastığa fideyi yatırıyorsunuz. (Altta 2 cm boşluk kalacak şekilde.) Kök kısmı yaklaşık olarak bardağın ortasına gelecek şekilde toprağı ayarlamalısınız. Bardak eğik iken kök bölümünü kapatacak kadar toprağı ekliyorsunuz. Bundan sonra aşama aşama bardağı düzeltirken toprak eklemeye devam ediyorsunuz. Amaç fidenin dik durmasını sağlamak. Boyun kısmını toprakla besleyerek yapıyorsunuz bunu.
4. Viyolde domates yetiştiremezsiniz.
Plastik tepsiler var. Bardakları tepsiye yerleştirirseniz viyol legosu oluyor. Bardakların altına delik açmayı unutmayın ki fazla sulama durumunda boşaltsın.

Eski 10-04-2020, 14:14   #52
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Alıntı:
Bahçemizin elektrik bağlantısı tamamlandı. Dalgıç pompa suya bırakıldı, çıkan suyumuzun ilk fotoğrafını sizinle paylaşmak istedim. Pompanın çalıştırılmasıyla birlikte fışkıran su çok heyacan vericiydi
Herhangi bir kapalı yapı var mı bahçenizde. Benim bahçede ev olmadığı için elektrik bağlamıyorlar, evi yap bitir ondan sonra müraacatını yapabilirsin diyorlar. Siz nasıl çözdünüz bu durumu acaba?

Kahraman43 beğendi.
cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2020, 17:40   #53
Ağaçsever

Herhangi bir yapı yok.Tarımsal sulama amaçlı elektrik aboneliği başvurusu yapıyorsunuz. Tarlaniz ya da bahcenizde su olmasi lazim. Bu işlerden anlayan bir elektrikçi ile irtibata geçin.

cemilsisik beğendi.

Düzenleyen Kahraman43 : 10-04-2020 saat 17:41 Neden: imlâ hatasi
Eski 08-07-2020, 09:13   #54
Ağaçsever

Kırmızı kıvırcık marul

Sayin Şehirköylü ye gönderdiği tohumlar için teşekkürler.

Eklenen Resimler

Muda, bilenyum, azorka ve 2 kişi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024