agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler
  • 9 Gönderen gaseker
  • 6 Gönderen gaseker
  • 1 Gönderen arkarianjj
  • 7 Gönderen Portakal Rengi
  • 8 Gönderen gaseker
  • 2 Gönderen g.c.
  • 4 Gönderen gaseker
  • 4 Gönderen TCM
  • 3 Gönderen gaseker
  • 4 Gönderen elifaydin
  • 6 Gönderen Portakal Rengi
  • 4 Gönderen gaseker
  • 4 Gönderen gaseker
  • 5 Gönderen TCM
  • 8 Gönderen gaseker
  • 3 Gönderen gaseker
  • 1 Gönderen gaseker
  • 2 Gönderen halcur
  • 3 Gönderen gaseker

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2020, 12:08   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Smile gaseker / Tohum Paylaşım Sonrası - Gülbahçe/Urla/İzmir -2020

Tohumlarımı teslim aldıktan sonra ilk iş domates ve patlıcanlar için forumdan okuduğum bir önişleme taktiğini denemeye koymak oldu.

24 saat nemli bez içerisinde beklettiğim tohumları sonra iyice kurulayıp 24 saat kağıt havlu içerisinde beklettim bu işlemi 3 kez tekrarladım. bir haftalık operasyon sonrasında 104 lü viyol içerisine sıralı olarak hangi tohum olduğunu kayıt altına alarak ektim. Torf veya özel bir karışım yerine direkt bahçeden aldığım toprağın taşlarını ayıklayıp içine ekmiştim. 5. gün itibariyle Bulgar domatesleri ve Afyon Tınaztepe Domatesi ile patlıcanlar çimlendi.

Bu konuyu fotoğraflarla da genişletip üstadların yorumları ile seneye neleri doğru neleri yanlış yaptım değerlendirebileceğim bir günlük olarak kullanabilmeyi ümit ediyorum.

Düzenleyen gaseker : 09-03-2020 saat 12:09 Neden: Başlığa yer bilgisi eklendi
gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2020, 09:53   #2
Ağaç Dostu

6. gün itibariyle domates çeşitlerinin hepsinde başlar görünmüş durumda. Biberlerde ve Aydın Siyahı patlıcanlarda henüz hareket yok.

Günün dersi: Büyük viyol kullanmanın dezavantajı farklı çeşitlerin farklı çimlenme süreleri. Şu an 104 gözün 60 ında çimlenme var diğer yarısı çimlenmedi. İlk günlerde streç filmle korumaya almıştım toprak nemini korusun diye şimdi mecburen söktüm, sulama ve ışık planlaması zor olacak eğer diğerlerinin çimlenmesi uzun zaman alırsa. Dün güneşe çıkarmıştım viyolü çimlenmemiş gözlerin kuruduğunu gözlemledim.

Eski 10-03-2020, 19:04   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2019
aynı hataya ben de düştüğümü sizin yazınızı okuduktan sonra anladım. Çiçek ve çeri ektim. Fakat çiçekler 14-20 gün çimlenme başlarken çeriler 7. günde baş verecekse bittim ben

arkarianjj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2020, 08:31   #4
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Acemiliği atmaya hoş geldiniz.
Viyol yerine bardak, olmadı plastik kutu kullanmaya başlayabilirsiniz.
Fidecilerden göz alışkanlığı oluşuyor, uygulanıyor. Çimlenen çimlenmeyen ayrımı zor oluyor. Aynı türde bile başa geliyor. Yapılabilecek durumda ise viyolu parçalara ayırmayı deneyebilirsiniz.
Kolaylıklar.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2020, 12:08   #5
Ağaç Dostu

7. gün itibariyle görünüm

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2020, 15:38   #6
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
Peynir kapları çimlendirme için en ideal çözümlerden. Türleri kutulara ayırarak çimlenme sonrasında şaşırtmaya hazır hale gelinceye kadar aynı gereksinimleri eşit şekilde karşılanması için pratik bir çözüm.

Alıntı:
Aynı acemilik hatasını yapanlardan birinin notudur

elifaydin ve gaseker beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2020, 09:22   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gaseker Mesajı Göster
7. gün itibariyle görünüm
Acemiliği atmaya hoşgeldiniz demişti Portakal Rengi... Benden bir hoşbulduk daha:

Hava sıcaklığını 17-18 ortalamada görünce viyolü terasa çıkarayım biraz güneşlensinler dedim. Muhtemelen denizden gelen rüzgarın etkisinden olacak bütün fidelerimi kaybettim Öyle ahım şahım bir rüzgar da görünmüyordu sanki ama olan oldu Bana ve okuyacak acemilere ders olsun canımız sağolsun demekten başka yapacak birşey yok.

Neyse ki forumda bütün tohumları bir defada çimlendirmemem konusunda okuduklarımı dikkate aldığım için tüm tohumlardan mevcut yeniden ektim. Giden 14 gün zaman oldu. Bu sefer ıslak kuru uygulamasını 24 saat ıslak bez 24 saat kağıt havlu arası sadece bir kez uyguladım.

Sayaç sıfırlandı bugün gün 1. Bu sefer tohumları da ayrı ayrı kaplara böldüm cins cins.

Eski 16-03-2020, 13:26   #8
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ gaseker, dersinizi güzel çalışmıyor, notları okumuyorsunuz anlaşıldı. Minişleri tam güneşe çıkarmayın, rüzgar neyse de güneş ışığı öldürür. Çok isterseniz sabah veya akşam üzeri kontrollü güneş ışığı alabilirler, kök yapıları vs. gelişmediği için sıcaktan-ışıktan çabuk etkilenirler.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2020, 13:29   #9
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ gaseker, dersinizi güzel çalışmıyor, notları okumuyorsunuz anlaşıldı. Minişleri tam güneşe çıkarmayın, rüzgar neyse de güneş ışığı öldürür. Çok isterseniz sabah veya akşam üzeri kontrollü güneş ışığı alabilirler, kök yapıları vs. gelişmediği için sıcaktan-ışıktan çabuk etkilenirler.
bir musibet > bin nasihat...

Eski 16-03-2020, 15:12   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:
Acemiliği atmaya hoşgeldiniz demişti Portakal Rengi... Benden bir hoşbulduk daha:

Hava sıcaklığını 17-18 ortalamada görünce viyolü terasa çıkarayım biraz güneşlensinler dedim. Muhtemelen denizden gelen rüzgarın etkisinden olacak bütün fidelerimi kaybettim Öyle ahım şahım bir rüzgar da görünmüyordu sanki ama olan oldu Bana ve okuyacak acemilere ders olsun canımız sağolsun demekten başka yapacak birşey yok.

Neyse ki forumda bütün tohumları bir defada çimlendirmemem konusunda okuduklarımı dikkate aldığım için tüm tohumlardan mevcut yeniden ektim. Giden 14 gün zaman oldu. Bu sefer ıslak kuru uygulamasını 24 saat ıslak bez 24 saat kağıt havlu arası sadece bir kez uyguladım.

Sayaç sıfırlandı bugün gün 1. Bu sefer tohumları da ayrı ayrı kaplara böldüm cins cins.
Geçmiş olsun ne diyelim, musibet ve nasihat olayı dediğiniz gibi. Deneme yanılma en güzel öğrenme yöntemi bence.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2020, 10:01   #11
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Tohumdan fideye bölümünü hatmetmeniz gerekiyor. Kim ne derse desin, orada yazılanların dışına çıkmamanızı öneririm. Bir yıl bunu yapıp gözlemleyin.
Geçen yıl, acemiler için, ışık kullanmaya karşı çıkmıştım. İlk dönemde basit hatalar yapıyoruz. Öğrenme süreci bu. Arada öldürdüklerimiz de oluyor. Ama bitkiler yaşamak için elinden geleni yapıyor. Bir şekilde ürün de alıyoruz. (O zaman ki zevk başka tatta oluyor.) Bu arada, doğal büyüme sürecini kavrıyoruz. Bizim üretmeye çalıştığımız bitkiler nazlı. Doğadaki bitkiler ile karşılaştırmayın.
Tekrar denemek gerek. Yürümeyi öğrenirken kaç kez düşülüyor ? Durumumuzun tek farkı, okuyarak hataları azaltabiliyoruz. Bizden öncekilerin hatalarından ders almak önemli.
Kolaylıklar.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2020, 16:01   #12
Ağaç Dostu

9. gün itibariyle domatesler ve biberler patır patır baş göstermeye başladı. Aynı tohumlar aynı toprak aynı şartlarda 3+3 gün ıslak kuru uygulaması yaptığım tohumların 6. gündeki durumu 1+1 uygulamada 9. günde gerçekleşmiş oldu. Bunu da not olarak bırakalım buraya.

Eski 06-04-2020, 17:54   #13
Ağaç Dostu

Bu da bizim ufaklıkların tohum ekiminden 21 gün sonraki fotoları. Dikdörtgen kap Bulgaristan domatesler, yuvarlak olanlar Çeri domates.

Şaşırtma için erken mi, yoksa bardaklara alayım mı hemen ne dersiniz.

Eklenen Resimler

Eski 06-04-2020, 23:04   #14
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Üç dört gerçek yaprağı çıksın ondan sonra şaşırtma yaparsınız.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2020, 14:19   #15
Ağaç Dostu

Dün artık (çok küçük gördüğüm için pek kıyamasam da) domates, salatalık ve acur fidelerimi yerlerine diktim. Bardakta gelişemez olduklarını hissediyordum. Fideleri karton bardakların altını kesip yan duvarları kalacak şekilde diktim. Henüz görmemiş olsam da danaburnu vb zararlıların gözümden sakındığım fidelerimi biçmelerine mani olur umarım.

Tohum olarak ektiğim kabaklarım ilk dişi çiçeklerini de vermeye başladı muhtemelen haftaya meyvelerinin fotoğrafını yüklerim diye umut ediyorum.

Yine doğrudan toprağa ektiğim Küba fasulyelerimin birisi 3 tane çiçek açmış.

Doğrudan toprağa ektiğim mısırlarım da yerlerini sevmiş gibi duruyorlar umarım ürüne de yansıtırlar memnuniyetlerini.

Eklenen Resimler

Muda, bilenyum, telato ve 5 kişi beğendi.
Eski 08-06-2020, 11:57   #16
Ağaç Dostu

Haftaya kabak meyve fotoğrafı yüklerim demiştim, iki gün önce çektiğim fotoğrafı yükleyeyim, bugün buna göre epey büyümüş görünüyor.

Bu ilk meyveyi tohumluk olarak ayırdım, etkinlikten aldıklarımızı doğaya kazandırma zamanı şimdi. İnşallah kazasız belasız tohumları toplayıp seneye yeni sahiplerine ulaştırabilirim.

Notlar:

- Bu yılki etkinlikte sayın Meraklıdr tarafından gönderilen yemeklik kabak

- Sigara sağlığa zararlıdır, fotodaki paket için özür diliyorum ama o an boyutunu herkesin kestirebileceği bir obje yoktu etrafta. Mümkünse içmeyin, sevdiklerinize içirmeyin. Bunu 16 sene sigara içip günde 4 paket içerken bırakacağım diyip bir anda bırakmış birisi olarak söylüyorum. İstedikten sonra bırakmak kolay, ben zorluğunu 3 gün çok ağır çektim ama 12 senedir rahat ettim yediğimin içtiğimin (çoğu kişi içki masasında sigarasız olmaz diye bahane üretir, tam tersi ağzınızdaki katran tadı diğer tadları almanızı engelliyor inanın, sigarayı bıraktıktan sonra bir çok şeyin tadı garip geldi bana senelerce ne tadlardan mahrum bırakmışım kendimi diye hayıflandım. Parantez içine özel not: alkol de dostunuz değildir)

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2020, 12:20   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Dün artık (çok küçük gördüğüm için pek kıyamasam da) domates, salatalık ve acur fidelerimi yerlerine diktim. Bardakta gelişemez olduklarını hissediyordum. Fideleri karton bardakların altını kesip yan duvarları kalacak şekilde diktim. Henüz görmemiş olsam da danaburnu vb zararlıların gözümden sakındığım fidelerimi biçmelerine mani olur umarım.

Tohum olarak ektiğim kabaklarım ilk dişi çiçeklerini de vermeye başladı muhtemelen haftaya meyvelerinin fotoğrafını yüklerim diye umut ediyorum.

Yine doğrudan toprağa ektiğim Küba fasulyelerimin birisi 3 tane çiçek açmış.

Doğrudan toprağa ektiğim mısırlarım da yerlerini sevmiş gibi duruyorlar umarım ürüne de yansıtırlar memnuniyetlerini.
Burada fotoğrafı olan salatalıklarım zaten gözüme çok küçük geliyordu ama bardakta da büyümemişlerdi bir umut dikmiştim, beş fidemin beşini de kaybettim maalesef Özür dilerim Sayın şehirliköylü, emanete sahip çıkamadım, elimde kalan tohumlarla şansımı tekrar deneyeceğim, bu sefer torf-kum karışımıyla

Eski 13-06-2020, 09:00   #18
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Haftaya kabak meyve fotoğrafı yüklerim demiştim, iki gün önce çektiğim fotoğrafı yükleyeyim, bugün buna göre epey büyümüş görünüyor.

Bu ilk meyveyi tohumluk olarak ayırdım, etkinlikten aldıklarımızı doğaya kazandırma zamanı şimdi. İnşallah kazasız belasız tohumları toplayıp seneye yeni sahiplerine ulaştırabilirim.

Notlar:

- Bu yılki etkinlikte sayın Meraklıdr tarafından gönderilen yemeklik kabak

- Sigara sağlığa zararlıdır, fotodaki paket için özür diliyorum ama o an boyutunu herkesin kestirebileceği bir obje yoktu etrafta. Mümkünse içmeyin, sevdiklerinize içirmeyin. Bunu 16 sene sigara içip günde 4 paket içerken bırakacağım diyip bir anda bırakmış birisi olarak söylüyorum. İstedikten sonra bırakmak kolay, ben zorluğunu 3 gün çok ağır çektim ama 12 senedir rahat ettim yediğimin içtiğimin (çoğu kişi içki masasında sigarasız olmaz diye bahane üretir, tam tersi ağzınızdaki katran tadı diğer tadları almanızı engelliyor inanın, sigarayı bıraktıktan sonra bir çok şeyin tadı garip geldi bana senelerce ne tadlardan mahrum bırakmışım kendimi diye hayıflandım. Parantez içine özel not: alkol de dostunuz değildir)
Bana da "Sigara içmiyor, sömürüyor." derlerdi. Çok şükür bir anda bıraktım. Sonra da aklıma bile gelmedi. Tebrikler

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nazlı06 ve gaseker beğendi.
halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2020, 11:34   #19
Ağaç Dostu

20 Haziran itibariyle tohumluk bıraktığım yemeklik kabak ve en gelişmiş durumdaki domatesimin fotoğrafları.

Bu kabak daha ne kadar kalmalı acaba dalında, başına bir iş gelecek diye korkuyorum. Yeni yeni sararmaya başladı, bir kaç gün öncesine kadar yeşildi, hatta acaba çapraz döllenme mi oldu bir şekilde diye endişelenmiştim bile.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024