agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni203Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2020, 12:39   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Sn. Odabilgesi gidebildiniz mi bahçeye ?

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2020, 08:00   #32
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vural-can Mesajı Göster
Sn. Odabilgesi gidebildiniz mi bahçeye ?
Maalesef beklemedeyim. Ay sonuna kadar yasak kalkmazsa izin almayı düşünüyorum...

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2020, 16:48   #33
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Sevgili Şehirliköylü’den temin ettiğim Melisa (oğulotu)... Son durumumuz bu şekilde, kısa bir süre sonra tarha ekilecek boyuta gelecek gibi

Eklenen Resimler

Eski 20-05-2020, 17:21   #34
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler Üçcin :)

Ciddi rakamlara aldığımız altın çilekleri, bu sene sayenizde bahçeden tüketeceğiz. 60 cm ara ile toplam 10 fide dikeceğim. Tahminim bayağı meyve elde edeceğim ama merak ettiğim bişey var. Meyveleri uzun süre muhafaza edebilmek için, reçel dışında önereceğiniz bir yol var mı? Deepfreeze de domates gibi çok sulanıyor mu acaba?

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2020, 10:33   #35
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler Bahçeden :)

Malabar Ispanağı
Tadını gerçekten merak ettiğim bir sebzeyi sayenizde deneyimleyeceğiz. Malabar ıspanaklarımız çimlendi, ama asıl yerlerine ekilmek için biraz daha bekleyecekler. Bu arada valide tadından ziyade, klasik ıspanağa nazaran temizliği kolay olacak diye heyacanlı

Çıbrıska
Benim yerim Gönen’e bağlı bir pomak (bulgar) köyünde, mâlum bu baharat da onlara aitmiş. Lakin köyde daha önce hiç karşılaşmamıştım. Sanırım bizim bölgede unutulmaya yüz tutmuş bir baharat. Çimlenme oranı düşük oldu, tahminim biryerlerde hata yaptım. Bu sezon çimlenenlerin hepsini tohuma bırakacağım ve köylülere tohum dağıtacağım. Eminim özellikle yaşlılar çok sevinecekler...

Haseki Küpesi
Açıkçası saksıda yetiştirmek istemedim, tohumları direkt toprağa serpesim var ama ot boğmasın diye takip gerekli. O yüzden bu sezon tohumları ekmedim, birdahaki sezona özgürlüğe kavuşacaklar...

Paylaşımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim, elinize emeğinize sağlık

Eklenen Resimler

Düzenleyen obabilgesi : 24-05-2020 saat 12:35
Eski 24-05-2020, 17:01   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2019
Çıbrıska Bulgaristanda çok onemli bir baharat özellikle patatesli yemeklere cok yakışıyor. Sanırım bahsettiğiniz köyü biliyorum köy meydaninda çinarin altindan kaynak suyu çıkıyordu hemen ustunde de kahvehane vardı. Tabi birkac pomak köyü varsa fakli da olabilir. Biz oralardan yer almak icin gezmeye gittigimizde arabayla camura saplandik o koyden traktorle gelip kurtarmislardi bizi sağolsunlar o zaman kahvede oturup sohbet etmiştik ben de Bulgaristan’dan göçmüş bir Türk olarak köyü ve köydekileri cok sevmistim.

obabilgesi beğendi.
Menevşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 17:17   #37
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Menevşe Mesajı Göster
Çıbrıska Bulgaristanda çok onemli bir baharat özellikle patatesli yemeklere cok yakışıyor. Sanırım bahsettiğiniz köyü biliyorum köy meydaninda çinarin altindan kaynak suyu çıkıyordu hemen ustunde de kahvehane vardı. Tabi birkac pomak köyü varsa fakli da olabilir. Biz oralardan yer almak icin gezmeye gittigimizde arabayla camura saplandik o koyden traktorle gelip kurtarmislardi bizi sağolsunlar o zaman kahvede oturup sohbet etmiştik ben de Bulgaristan’dan göçmüş bir Türk olarak köyü ve köydekileri cok sevmistim.
Merhaba, ben de bu sene ilk defa deneyeceğim bu baharatı ve çok seveceğime eminim
Bahsettiğiniz bizim köy değil, tahmin ettiğiniz üzere burada birkaç pomak köyü var. Evet bir klasik olarak meydanda kahvehanemiz ve çeşmemiz var da, çeşmenin suyu çınar ağacının altından çıkmıyor. Ama insanlarının candanlığı ve samimiyeti eminim aynıdır.
Bu arada bizde İstanbul’dan kalkıp buradan yer alanlardanız. Aslen Sivas’lıyız ama doğası, havası, insanları ve İstanbul’a yakınlığı bizi Gönen’de yer almaya itti. İyi ki almışız diyoruz düşündükçe, iyi ki...

Eski 25-05-2020, 14:14   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Merhaba, ben de bu sene ilk defa deneyeceğim bu baharatı ve çok seveceğime eminim
Bahsettiğiniz bizim köy değil, tahmin ettiğiniz üzere burada birkaç pomak köyü var. Evet bir klasik olarak meydanda kahvehanemiz ve çeşmemiz var da, çeşmenin suyu çınar ağacının altından çıkmıyor. Ama insanlarının candanlığı ve samimiyeti eminim aynıdır.
Bu arada bizde İstanbul’dan kalkıp buradan yer alanlardanız. Aslen Sivas’lıyız ama doğası, havası, insanları ve İstanbul’a yakınlığı bizi Gönen’de yer almaya itti. İyi ki almışız diyoruz düşündükçe, iyi ki...
Memnun oldum obabilgesi biz de sizin gibi göneni cok begenip ormanin icinde bir tarla aldık ayni koyde olmasakta komsu sayılırız. Çıbrıska seruveninizi takip edeceğim bol mahsuller diliyorum.

obabilgesi beğendi.
Menevşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 22:57   #39
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
bildiğim her yöntemi denedim: viyole ektim, nemli kağıtta kilitli poşette beklettim, buzdolabında beklettim, çimlendiremedim. çıbrıska tohumlarını nasıl çimlendirdiniz? paylaşırsanız çok sevinirim.
Özel bişey yapmadım. Klasik uslûp torfa serpiştirdim, ama onlarca tohumdan sadece 7 tanesi çimlendi. Yani benim de pek başarılı olduğum söylenemez. Eğer özel bir tekniği varsa ben de öğrenmek isterim...

Eski 27-05-2020, 07:49   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
bildiğim her yöntemi denedim: viyole ektim, nemli kağıtta kilitli poşette beklettim, buzdolabında beklettim, çimlendiremedim. çıbrıska tohumlarını nasıl çimlendirdiniz? paylaşırsanız çok sevinirim.
Başarılı olamayanlara beni de ekleyebilirsiniz.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2020, 10:05   #41
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler Meeteine :)

Lif Kabağı
Kaplıca bölgesinde olup da lif kabağı yetiştirmesek olmazdı. Sağolsun sevgili Meeteine cömert bir paket hazırlamış.
Hanede 3 kişiyiz ve yedekli 6 adet tohum çimlemdirdim. Herkes kendi fideleriyle ilgilenecek ve mahsulünü kendi hasat edecek. Kabağına iyi bakan kazanır, bakamayan ise parasını verir alır
Elinize, emeğinize sağlık sevgili Meeteine...

Eklenen Resimler

bahcedenn ve elifaydin beğendi.

Düzenleyen obabilgesi : 27-05-2020 saat 11:47
Eski 27-05-2020, 12:58   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Başarılı olamayanlara beni de ekleyebilirsiniz.
beni de ekleyin
Tebrik ederim iyi görünüyor filizler

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2020, 14:31   #43
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Geçmişte biri onlarca fide şaşırtmıştı, forumda görmüştüm. Bence bu kadar kaprisli değil bilâkis arsız bir bitki, belki tohumlarda sıkıntı oldu bilemiyoruz ki...
Ama ben genede şanslıyım, 7 tane fidem mevcut

bilenyum beğendi.
Eski 31-05-2020, 05:36   #44
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Teşekkürler Kenger :)

Lavanta (Lavandula Angustifolia “Vera”)
Etkinlikten gelen zarfı açtığımda yayılan o tarifsiz lavanta kokusunu asla unutamam...
Hayatımda ilk defa tohumdan lavanta yetiştirmeyi denedim, dahası lavanta tohumu gördüm. Tohumları hiç ayıklamadan olduğu gibi kuru çiçekleriyle soğuk katlamaya alıp, beş haftanın ardından gene olduğu gibi ayıklamadan torfa ektim. Tabi çimlenme oranı düşük oldu. Ne zaman ki yedeğe ayırdığım tohumları incelerken siyah siyah minik lavanta tohumlarını farkettim “-eyvah” desem de iş işten geçmişti.
Neyse, Allahdan hem elimde birkaç fidem, hem de tekrar soğuk katlamaya aldığım “ayıklanmış” tohumlarım var.

Eklenen Resimler

Eski 31-05-2020, 23:55   #45
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Lavantalar kaç günde çimlendi?

Ben 45 gözlü viyole sizin yönteminizle ekim yaptım. Elli gün de sıfır çimlenme.

Artık sizin fotoğrafları takip ederim.

Selamlar.

obabilgesi ve elifaydin beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2020, 08:36   #46
Ağaç Dostu

Lavanta için erken pes etmişim galiba.

obabilgesi beğendi.
Eski 01-06-2020, 19:31   #47
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Lavantalar kaç günde çimlendi?

Ben 45 gözlü viyole sizin yönteminizle ekim yaptım. Elli gün de sıfır çimlenme.

Artık sizin fotoğrafları takip ederim.

Selamlar.
Merhaba;
Sanırım 2 haftanın ardından gün yüzüne çıkmışlardı. Hadi en fazla üç hafta diyelim, çünkü tarihleri not almamıştım. Kezâ yukarıda bahsettiğim gibi dikkatsizliğimden birçok tohumu da hebâ ettim.
Şuan yedek tohumlar soğuk katlamada, onları firesiz çimlendirebilmeyi umuyorum.

Eski 07-06-2020, 13:09   #48
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Alıntı:
Merhaba;
Sanırım 2 haftanın ardından gün yüzüne çıkmışlardı. Hadi en fazla üç hafta diyelim, çünkü tarihleri not almamıştım. Kezâ yukarıda bahsettiğim gibi dikkatsizliğimden birçok tohumu da hebâ ettim.
Şuan yedek tohumlar soğuk katlamada, onları firesiz çimlendirebilmeyi umuyorum.

Soğuk katlamayı nasıl yapıyorsunuz acaba? Benim de bazı tohumlarım hiç çıkmadı (biftek otu, hayıt otu, murt, frenk üzümü). Bazılarını üçüncü sefer ektim gene olmadı

Daha fazla geç kalmadan gereğini yapıp son bir kez daha deneyeyim.

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2020, 13:47   #49
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şeftali çiçeği Mesajı Göster
Soğuk katlamayı nasıl yapıyorsunuz acaba? Benim de bazı tohumlarım hiç çıkmadı (biftek otu, hayıt otu, murt, frenk üzümü). Bazılarını üçüncü sefer ektim gene olmadı

Daha fazla geç kalmadan gereğini yapıp son bir kez daha deneyeyim.
Altı delik bir kaba yıkanmış perliti doldurup tohumları perlite ekiyorum. Sonra bu kabı bir büyük boy kabın içerisine oturtuyorum ve içerisine 2 parmak su dolduruyorum. Perlit o suyu emerek sürekli nemli kalıyor. Bu arada suyu sürekli takip etmeli, azaldıkça iki parmağa tamamlamalı. Beş hafta buzdolabının sebzelik kısmında beklettiğim tohumları dış ortamda direkt torfa geçirip filizlenmelerini sağlıyorum. Umarım anlatabilmişimdir
Unutmadan; soğuk katlamada kum vs kullananlar da varmış, sanırım teknik aynıdır...

Eski 07-06-2020, 21:43   #50
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Alıntı:
Altı delik bir kaba yıkanmış perliti doldurup tohumları perlite ekiyorum. Sonra bu kabı bir büyük boy kabın içerisine oturtuyorum ve içerisine 2 parmak su dolduruyorum. Perlit o suyu emerek sürekli nemli kalıyor. Bu arada suyu sürekli takip etmeli, azaldıkça iki parmağa tamamlamalı. Beş hafta buzdolabının sebzelik kısmında beklettiğim tohumları dış ortamda direkt torfa geçirip filizlenmelerini sağlıyorum. Umarım anlatabilmişimdir
Unutmadan; soğuk katlamada kum vs kullananlar da varmış, sanırım teknik aynıdır...

Sn. Obabilgesi,

Bilgi için çok teşekkürler; zannettiğimden karışıkmış, ben çok basit bir işlem zannediyordum - sadece tohumları buzdolabında birkaç hafta bekletmek filan gibi

Kum bulmak benim için daha kolay olduğundan sanırım onunla devam edeceğim. Hasat döneminiz bereketli olsun.

obabilgesi beğendi.
Eski 11-06-2020, 17:20   #51
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Maalesef fideleri bahçeye götürürken bacağımı kırdım, sanırım ameliyat olacağım. Bu arada yardım etmeye çalışanlar, ben ambulansla hastaneye giderken panikten tüm fideleri ezip kırmışlar. Koliler nemden dağılmış ve fideler dökülünce karga-tulumba poşetlere tıkmışlar (asla art niyet yok, panikten).
Tüm emekler çöpe gitti ama olsun bu günüme de şükürler olsun...

(Etkinlikte benimle tohumunu paylaşanlar arkadaşlar, maalesef ki sonuçlandıramadım. Kusura bakmayın, gerçekten çok üzgünüm...)

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2020, 18:28   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
çok geçmiş olsun

obabilgesi beğendi.
bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2020, 11:48   #53
Ağaç Dostu

çok geçmiş olsun büyük bir talihsizlik olmuş

obabilgesi beğendi.
Eski 12-06-2020, 12:52   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Geçmiş olsun. Canınız sağ olsun da yine yetiştirirsiniz fideleri

obabilgesi beğendi.
gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2020, 13:03   #55
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Geçmiş olsun.

obabilgesi beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2020, 07:24   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Gelmiş, geçmiş olsun.

obabilgesi beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2020, 07:55   #57
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Geçmiş olsun.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

obabilgesi beğendi.
halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2020, 21:50   #58
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Sn. Obabilgesi, çok büyük geçmiş olsun.

obabilgesi beğendi.
Eski 20-08-2020, 12:49   #59
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Malum kazadan dolayı bu sene tüm fideleri kaybetmiş ve bahçe yapmamıştım. Ama, o dönem henüz bahçeye nakledilemeyecek kadar ufak fideler İstanbul’da sağ salim kaldı ve büyümeye devam ettiler... Bu da onlardan biri;
Sevgili Şeftali çiçeğinden gelen sinemaki... 3 tohum ekmiş, %100 oran ile hepsi çimlenmişti. Hatta çiçeğe bile geçtiler
Tabi kalan tohumlar yedekte saklanıyorlar, önümüzdeki sezon onları da çimlendirip birkaç köylüye hediye etmeyi düşünüyorum.
(bu arada, etkinlikten edindiğim tohumlardan yetiştirdiğim tüm fideleri kaybettim ama birçok tohum fazla fazla geldiği için onlardan arta kalanları yedeğe ayırmıştım. O yedek tohumları odun külüne buladım ve az pirinçle özel tüplerde saklıyorum. Umarım seneye yetiştirip, gelişimlerini sizlerle paylaşabilirim.)

Eklenen Resimler

bilenyum, Asoo, TCM ve 9 kişi beğendi.
Eski 23-08-2020, 15:10   #60
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Gene İstanbul’da kalarak yaşamayı başaranlardan
Tohumlarını sevgili Kengerden edindiğim Lavanta (Lavandula angustifolia Vera)...
Fotoğraftaki fideden toplamda üç adet var. Onca tohum içerisinde kendi hatam yüzünden ancak üç adet çimlendirebilmiştim. Bütün tohumları ektiğim için eğer bunları kaybetseydim gerçekten çok üzülürdüm.
Bilenler bana hak verecektir, etkinlikten gelen zarfı açtığımda yayılan o keskin koku halâ burnumda...

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024