agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2020-2021 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2020-2021/)
-   -   cemilsisik / Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar 2021 (Sakarya) (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2020-2021/44629.htm)

cemilsisik 02-02-2021 21:20

cemilsisik / Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar 2021 (Sakarya)

Bol verimli bir sezon olsun herkese. Tohum paylaşım etkinliğinden bin bir emekle bana ulaştırılmış tohum çeşitlerimi 1 şubat itibari ile toprakla buluşturmuş bulunmaktayım. Süreci tüm üyelerle ve faydalanmak için bilgi arayan herkesle paylaşmak istiyorum. Geçen yıl alel acele girdiğim bu yola, bu yil daha planlı şekilde başlayacağım. Bu yolda ilerlerken bilgiye çok ihtiyacım olacak.
Daha yolun başında, topraktan başka bir şey gözükmeyen viyollerimi paylaşıyorum.

cemilsisik 03-02-2021 09:13

5 Eklenti(ler)
Sn.Murat_agaclar, Sn.Bilenyum, Sn.Şeftali Çiçeği, Sn.betulduman, Sn.hanifeceliktas katkıları ile......

Dutlubahçe 03-02-2021 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemilsisik (Mesaj 1602854)
Bol verimli bir sezon olsun herkese. Tohum paylaşım etkinliğinden bin bir emekle bana ulaştırılmış tohum çeşitlerimi 1 şubat itibari ile toprakla buluşturmuş bulunmaktayım. Süreci tüm üyelerle ve faydalanmak için bilgi arayan herkesle paylaşmak istiyorum. Geçen yıl alel acele girdiğim bu yola, bu yil daha planlı şekilde başlayacağım. Bu yolda ilerlerken bilgiye çok ihtiyacım olacak.
Daha yolun başında, topraktan başka bir şey gözükmeyen viyollerimi paylaşıyorum.

Hayırlı olsun, ama İstanbul veya Sakarya şartlarında tohum ekmek için çok erken değil mi? Tabi seranız varsa bilemeyeceğim.

cemilsisik 04-02-2021 09:14

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe (Mesaj 1602868)
Hayırlı olsun, ama İstanbul veya Sakarya şartlarında tohum ekmek için çok erken değil mi? Tabi seranız varsa bilemeyeceğim.

Teşekkür ederim Sn. Dutlubahçe.
Evet, dış ortam için çimlendirme biraz erken sayılabilir, gerçi mevsimsel sıcaklıklar da önemsenmeyecek kadar yüksek. Ofiste kullanmadığımız bir odamız var, güneşlikle kapalı, pencere önünde ve ısınabilen bir odayı kullanıyorum. Tabir ettiğiniz sera tarzında. Burada geliştirip, Bahçeme götüreceğim. Bu yıl böyle bir başlangıç yaptım, umarım güçlü fidelerle girebilirim.
Ayrıca, ofisin bahçesinden sağladığım ortança ve çeşitli güllerden oluşan çeliklerim de var gelişmekte olan:))

cemilsisik 10-02-2021 18:51

5 Eklenti(ler)
10 günlük hareketleri paylaşıyorum. En çok da bamyalara şaşırdım, nasıl da patlatmışlar toprağı.
Umarım iyi görünüyorlardır.

sakagun 10-02-2021 20:30

Fideler braz fazla uzamış. Yeterince ışık almıyorlar mı? Gövdeleri kırılabilir.

hcorak 10-02-2021 21:08

Bamya için çok erken kolay gelsin

mutlu_inan 11-02-2021 07:08

Viyolün her gözüne birer adet dikseydiniz keşke

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cemilsisik 11-02-2021 08:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakagun (Mesaj 1603193)
Fideler braz fazla uzamış. Yeterince ışık almıyorlar mı? Gövdeleri kırılabilir.

Işık alıyorlar aslında, direk güneşlikle kapalı pencere önündeler ve tüm gün ışık alıyorlar. Hatta bana da fazla uzamış geldiler ve güneşliğin arkasına karton koydum ışığı kesmem gerek diye düşündüğüm için, demek yanlış yapmışım. Gündüzleri perdeyi kaldırıp ışığı artırayım. Takviye olarak geceleri de ışıklandırmayı açık mı bırakmam daha faydalı olur. Sulamayı da fazla yapmış olabilirim. sulamayı azaltıp, ışığı artırayım bakalım..
Teşekkürler

cemilsisik 11-02-2021 08:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mutlu_inan (Mesaj 1603202)
Viyolün her gözüne birer adet dikseydiniz keşke

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Biraz büyüyünce seyreltirim diye düşündüm. Birer adet daha kalıcı olurdu.

cemilsisik 11-02-2021 09:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hcorak (Mesaj 1603195)
Bamya için çok erken kolay gelsin

İlk defa diktiğim için süreç hakkında bilgim yoktu. Kalan tohumları daha sonra dikerim artık.

cemilsisik 02-03-2021 14:47

5 Eklenti(ler)
Gerek tohum paylaşımı etkinliğinden, gerekse kendi tohumlarımızdan kapalı ve sıcak ortamda 1 şubatta toprakla buluşan tohumların bugünkü durumunu sizlerle paylaşmak istedim.
Bence gelişmeler fena değil,

nazlı06 06-03-2021 18:44

Hepsi çok güzel cimlenmisler

cemilsisik 07-03-2021 16:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 (Mesaj 1603989)
Hepsi çok güzel cimlenmisler

Evet, tüm tohumlar eksiksiz çimlendi. Ben de iyi bakıyorum onlara :))

lime&mint 13-03-2021 11:13

istanbul için tohumları toprakla buluşturmak için ideal zaman nedir?
Ben nisan ortası gibi düşünüyorum daha sonra fideleri mayıs ayında bahçeye dikmek uygun gibi.

cemilsisik 13-03-2021 19:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lime&mint (Mesaj 1604289)
istanbul için tohumları toprakla buluşturmak için ideal zaman nedir?
Ben nisan ortası gibi düşünüyorum daha sonra fideleri mayıs ayında bahçeye dikmek uygun gibi.

Bence bir şekilde ortamı sağlayıp tohumları şubat başlarında ekip martta çimlendirmek, nisan ortalarından itibaren de domates, biber gibi sebzeleri toprağa dikmek gerek. Fasulye, salatalık, patlıcan gibi sebzeleri de mart sonu gibi uygun ortamda çimlendirmeye başlayıp mayıs başlarında güçlü fidelerle toprağa dikimini sağlamalıyız. Nisan sonu fasulyeleri direk toprağa dikmektense nisan sonu fide şeklinde dikeceğim.
Üstad değilim fakat en azından ben bu şekilde program yaptım:))

cemilsisik 23-03-2021 20:18

5 Eklenti(ler)
Güncel.... Meyveye az kaldı :))

megbilgi 05-04-2021 20:56

Çok fazla tohum heba olmuş.
O kadar çok tohum kullanmışsınız ki onları ayırmak hiç kolay olmayacak. Birçok fide boşa gidecek.
.
Viyollerde 2 bilemediniz 3 tohum yeterlidir.
.
Büyük viyolllerden ziyade insert denilen daha küçük viyolleri tercih ederseniz dikim sayınızı daha güzel kontrol edebilirsiniz.
.
Fidelerin boya gitmemesi için dipten sulama yapmayın sadece fıs fıs ile üzerinden günde iki kez ıslatmanız yeterlidir.
Uzayan fide dış ortama çıktığında en ufak şiddetli bir rüzgarda kırılacaktır.
.
Birde fide yetiştirmek için toprak kullanmayın. Fide torfu kullanmanız çok daha sağlıklıdır.
.

cemilsisik 06-04-2021 19:56

Sn. mebbilgi yorumunuz üzerine fidelerim ile ilgili son durumları iletmek istedim:
Fidelerimi dün itibarı ile ayırmaya başladım, o nedenle iki gündür siteye de bakamadım:)

Birçok tohum heba olmuş dediniz ya, tüm tohumlar sağlıklı bir şekilde çimlendi. Hiç biri heba olmadı. Yalnız şunu farkettim ki çok fazla tohum çimlendirmişim. Özellikle biberler ve domatesler abartılı fazla olmuş. Bu vesile ile isteyen arkadaşlara fide paylaşımı yapabilirim.

Fidelerim yaklaşık 3 aylık ve püskürtme yöntemi ile sadece sabahları sulama yapıyorum, boylarının çok uzun olduğunu düşünmüyorum.

Bir diğer konu '' fide torfu '' nedir bilmiyorum, ibb bahçe marketlerden aldığım organik torf kullandım. Fide torfu ile ilgili bir araştırma yaparım.
Yakında fotoları paylaşırım..

megbilgi 06-04-2021 22:39

Tohum konusunda insanlarımız biraz aç gözlü oluyor :)
Kendim tohum sattığım için biliyorum.
50 tohum var pakette diyorum " aaa ne kadar az ! " diyor.
Sorduğu bitki 50x50 cm lik bir alanı kaplayacak boyutta gelişen bir bitki.
50 Tohumu çimlendirse ( hadi yarısı çimlenmedi diyelim 25 yapalım ) o bitkilerin kaplayacağı alanı hesaplayın.
.
Çoğunlukla tohumlar çokca ekilir ve sonra o çimlenenlerin çoğu kullanılamaz...
Ben bunu hatırlatmak istedim sadece.
.

cemilsisik 13-04-2021 20:59

4 Eklenti(ler)
Dikim zamanları yaklaşıyor, ne zaman büyüyecek bu fideler. Daha çok yol var galiba....
@betulduman, @şeftaliçiçeği, @muratagaclar

bilenyum 16-04-2021 12:27

baya gelişmişler ne güzel :)

köpük_bahçesi 16-04-2021 14:18

İlk hallerine göre çok iyi görünüyorlar

cemilsisik 18-04-2021 00:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi (Mesaj 1605809)
İlk hallerine göre çok iyi görünüyorlar

Evet, gelişmeleri güzel görünüyor. Özellikle @sakagun ve diğer katılımcı arkadaşların yorumları çok faydalı oldu bu süreçte. Hava şartları müsaade edince, mayıs ilk haftasında toprağa dikmeyj planlıyorum. Öncesinde toprağı kuru bulabilirsek çapalamayi ve ardından damla sulama yapmayı planlıyorum.

bilenyum 18-04-2021 12:04

Benim tohumlar ne alemdeler. Ruslar çimlenmişti ama gelişimi hakkında bir görsel ya da bilgi göremedim :)

cemilsisik 18-04-2021 21:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1605882)
Benim tohumlar ne alemdeler. Ruslar çimlenmişti ama gelişimi hakkında bir görsel ya da bilgi göremedim :)

Ayni güzellikte sizin tohumlar da firesiz gelişiyor. Çubuğu bulamadım o anlık, o yüzden fotoğraf çekememiştım. Teşekkürler

cemilsisik 05-05-2021 22:17

Geldik son viraja, bu hafta sonu itibari ile bayram tatiline kadar olan süreçte uzun zamandır emek harcadığım fidelerimi toprakla buluşturacağım. Bakalım neler olacak, en çok ben merak ediyorum :))

cemilsisik 10-05-2021 07:46

3 Eklenti(ler)
Planladığım şekilde 09.05.2021 itibarı ile fidelerimizi dikmeye başladık. Önce sulama borularına geçiş işlemlerini tamamlayıp ardından rusuydu, çerkeziydi, meleziydi, aralarına da fesleğenlerimizi serpiştirip fidelerimizi diktik, bir kaç gün sürer bu işimiz:)

Dutlubahçe 10-05-2021 11:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemilsisik (Mesaj 1606914)
Planladığım şekilde 09.05.2021 itibarı ile fidelerimizi dikmeye başladık. Önce sulama borularına geçiş işlemlerini tamamlayıp ardından rusuydu, çerkeziydi, meleziydi, aralarına da fesleğenlerimizi serpiştirip fidelerimizi diktik, bir kaç gün sürer bu işimiz:)

Kolay gelsin, bereketli olsun.

cemilsisik 11-06-2021 11:50

2 Eklenti(ler)
Balkonda numune olarak yetiştirmeye çalıştığım domates ve salatalık fidelerim var bir saksıda.
Fotoğrafta görüldüğü üzere domates fidesinin boyu 90 cm olmuş, gövde iyice irileşmiş fakat üzerinde meyve çiçekleri oluşmamış meyve vermeye işaret bile yok :))
Bir sorun mu var acaba, fikirlerinizi almak isterim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024