agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2020-2021
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 5 Gönderen Atilgan
  • 3 Gönderen its_just_a_ride
  • 1 Gönderen Meraklıdr
  • 2 Gönderen Şeftali çiçeği
  • 2 Gönderen lime&mint

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-08-2021, 19:02   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2018
İstanbul, beyaz güneyköy mısırı

Depresyondayım,
Tozlaşma olmasın diye her yıl tek çeşit mısır ekiyorum. Zaten yerim az olduğu için ondan da ancak birkaç kök olabiliyor. Bu sene beyaz güneyköy mısırı ektim, İstanbul büyükçekmecedeki bahçeye ve malesef ki tek bir mısır tanesi bile oluşmamış üzerlerinde. Nasıl olabilir aklım ermedi, geçen sene de Painted mountain ekmiştim onun da hepsi iyi olamamıştı yeterli bakımı gösteremediğim için, ancak bu başka türlü bir sorun. Mısır bitkisi gayet iyi geliştiği (1,5-2 m), koçanlar oluşup püsküller kurulduğu halde üzerlerinde tek bir tane mısır oluşmaması nedendir acep? Tecrübeli arkadaşlara danışmak istedim.

Eklenen Resimler

Meraklıdr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2021, 21:57   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Yeterli sayıda ve sıklıkla dikilmediği için tozlaşma gerçekleşmiyor. Mısırı en az dört sıradan oluşan bloklar halinde dikmelisin. Çok rüzgar alan bir konumda iseler 4 sıra yeterli olmayabilir. Polen miktarının maximum olduğu sabah 9 -11 arası mısırları hafiften sallayıp tozlaşmaya yardım edebilirsin

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2021, 12:19   #3
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Sn. Atılgan her şeyi özetlemiş. Bloklar halinde ekmekte/dikmekte fayda var. Tozlaşma sorunları çıkabiliyor aksi durumda.

Mısır konusu ne zaman açılsa Sn. Birnefestoprak'ın şu şahane videosu aklıma geliyor. Her mısır yetiştiricisi için bir master class niteliğinde adeta. Bakmanızı tavsiye ederim.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2021, 21:24   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2018
Teşekkür ediyorum, video da çok öğreticiydi. Yine de mısır çeşidinin de sanırım bu tozlaşma işinde farkı oluyor . Çünkü geçen yıl Painted mountain, önceki yıl Karadeniz mısırı ekmiştim yine 8-10 tane ama onlarda tanelenme olmuştu, sadece birkaç tanesi tam sıra oluşturamamış dağınık tanelenmişti. Türler arasında da farklılık olabileceğini düşünüyorum bu sebeple.

Meraklıdr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2021, 14:39   #5
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Beyaz Güneyköy mısırı

Paylaşımınızdan sonra bendeki beyaz mısırları gözetim altına aldım. (Yer sorunum nedeniyle ben de tek sıra ekmiştim). Aslında bu sene hiç olmadığı kadar güzel geliştiler ve hemen hepsi 2 metreyi geçti. Devrildiği ve meyvesi kararmaya başladığı için dün ilk hasadı yaptım ve sizdekinden çok da farklı olmadığını gördüm. Geçen sene de tek sıra ekmiştim ve pek bir sorun yaşamamıştım. İnşallah diğerleri düzgün çıkar..

Bu sene bende ekinlerin hepsi oldukça sorunlu. Mısır cinslerinin bir ikisi hariç hepsi erken püsküle durdu. Her sene bereket daha da azalıyor zaten Havadan spreylenme teorilerine inanası geliyor insanın.

Eklenen Resimler

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2021, 12:28   #6
Ağaçsever

lime&mint's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2019
Bende aynı sorun oldu.Yer silivri sadece burdan aldıgım mısırlarda degil daha öncekilerde de aynı sorun oldu.

Mısırın boyutları ufak ve tane tutumu az oldu. 10 tane mısırdan 1 tanesi düzgün dane tutmuş digerleri seyrek.

Yeterince suladık ayrıca gübre verdik.Birde az diktigimizden dolayı dibini çapalayıp doldurduk bile.

Hiç mısır vermeyen cins bile oldu boyu 2 metreyi geçmesine ragmen.

Ben artık mısır yetiştirmeden ümidi kestim. Tam verim alamıyorum. Ya çok küçük oluyor **** dane tutmuyor. Tutanlarda çok az ugraştıgıma ve suladıgıma degmiyor açıkçası.

Ayrıca çok yakınında arı kovanlarıda var.

lime&mint Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024