agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2020-2021
(https)

Beğeni Düzeni131Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2021, 22:57   #1
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
devrann / Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar 2021 (Antalya)

Merhaba bu yılki tohum maceralarımı bu başlıktan bahsedeceğim.

Bu yıl farkında olmadan bir çok mısır ve bamya talebinde bulunmuşum hepsininden tohum alma niyetindeyim ancak özellikle mısırlar izolasyon mesafesi yönünden çeşitlerin tamamını yetiştirmem konusunda sınırlayacak gibi.

Ancak özellikle beyaz mısırlarda dikkatimi çeken paylaşılan tohumların isimleri farklı olsada çeşitler sanki aynı gibi tabi sadece görünüşe göre bir değerlerlendirme yapmak doğru değil.Beyaz selanik mısırı,güneyköy mısırı,beyaz mısır ve karadeniz beyaz mısır isimlerinde paylaşımların bazılarının benzer mısırlar olma ihtimali var.

Bu yıl mısır,fasülye kabak şeklinde birbirine uyumlu bitkileri fide yapmadan olabildiğince birbirlerine yakın ve direk toprağa ekim yaptım.Hatta bu yıl iyice üsenip domates ve bir çeşit biberide fide yapmadan direk toprağa ektim.Umarım başarılı olurum,geçen yıl bir çok fidemi yiyen salyangozlara karşı tohumlar çıkmadan ilaçlı yemle tedbir aldım.

Tabi bunlar serada bana ayrılan küçük bir alanda bir sıra üzerinde.Her serada havalandırma kısımlarını ben işgal ettim ve her serada gruplandırma yaparak bir tane kabak,mısır fasülye,domates,biber çeşiti deniyorum.Bunun yanında fesleğen,biftek otu,zahter gibi bitkilerde var.Domatesleri mesafe bırakarak birden fazla deniyorum 10 metre gibi.Tohumu fazla olanlardan direk toprağa ekim yapıyorum az olanları saksı veya balkonda...

Domateslerden alakır,hala,heybetli,blue ve aliş var.Bu yıl bir sürü aliş fidesi yapmışız farkında olmadan.
Bu arada Türkmenistan kamber biber çeşitini bir türlü çimlendiremedim.Boyut olarak gördüğüm en büyük biber tohumları sanırım.

Umarım herşey umut ettiğim gibi gider çünkü bazı tohumların tamamını risk alarak ve direk toprağa ekerek bitirdim.Olabilecek bütün olumsuzlukları hesap etmeliyim.

Bazı aşı denemelerim oldu bu yıl onlarıda gözlemleyeceğim,solanum torvum'a heybetli,alakır ve hala aşıladım.Meyve durumları ve bitki gelişimleriyle ilgili yine bu sayfadan güncellemeleri paylaşacağım.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2021, 23:14   #2
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Sayfanızı ilgiyle takipteyim...

devrann beğendi.
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2021, 08:04   #3
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Talking Salyangoz zararı için

Paylaşımlarınızı merakla bekliyoruz.

Salyangoz için 1 e 1 ölçü sodyum bikarbonat ile un karışımını denediniz mi ?

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2021, 20:51   #4
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Paylaşımlarınızı merakla bekliyoruz.

Salyangoz için 1 e 1 ölçü sodyum bikarbonat ile un karışımını denediniz mi ?
Hayır denemedim,bu karışım işe yarıyor mu ? Odun külü ve kireç önerilmiş genelde.Fideleri ve tohumları ektikten sonra çok vaktim yoktu salyangozların gelebileceğini düşündüğüm tarafla bitkilerin olduğu bölümü ilaçlı yemle çembere aldım.Serada olsa bu yıl işi şansa bırakmak istemedim.

Eski 14-03-2021, 00:27   #5
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Solanum sisymbriifolium yabani patlıcan veya domates ;patlıcan ve domates karışımı bir bitki daha çok patlıcana yakın bitkinin meyve kapsülleri dahil bütün her tarafı büyük dikenlerle kaplı.Domatese yakınlığı , daha önce paylaşmıştım salkım domates gibi muazzam sıralı üzerinde 15-20 meyvenin olduğu salkımı olması.Bitkinin meyveleri yenebiliyor yine meyveside domates ve patlıcan karışımı bir özellik ve tatta.İkinci fotoğrafta bitkinin öne çıkan bir özelliğini kullanmak için bir aşı denemesi yaptım.Bu bitkinin nematod ve fusarium dayanımı var bunun yanında geçen yıllardaki denemelerime göre bitki domates ve patlıcana göre çok hızlı büyümekte bu yüzden üzerine aşılanan çeşiti çok iyi geliştirecektir diye düşünüyorum.Bazı çalışmalarda solanum torvum ile karşılaştırmalarda patlıcanda özellikle verim açısından geride ancak ben domateste denemek istedim.Bu bitkinin bu kadar hızlı büyümesini nematod dayanımına bağlıyorum.Domatesle aşı tutum uyumu çok iyi 2 günde aşı tuttu.Tohumlardan elde ettiğim fidelerden bazılarının gövdesi kırmızıyken bazıları yeşildi bu arada.Ben kırmızı olana aşı yaptım.

Bunlarda fide yapmadan direk toprağa ektiğim tohumlardan çıkan blue'lar.Biraz abartmışım tohum ekim işini sanırım Bir sürü fidem oldu. Blue'ların bir kısmını hevesli akrabalarla tanıştırmayı düşünüyorum.Sera gibi kapalı yerde torf yerine toprağa ekim yapmayı başarılı buldum bitki daha güçlü ve sağlıklı yetişiyor.Aslına bakarsanız direk çıktığı yerden yetiştirmeyi düşünüyordum ancak sonradan vazgeçip daha fazla tohum kullanarak fide yapıp şaşırttıktan sonra yerlerine ekmeyi denedim ve anladım ki bu ev ortamında balkonda bardakla saksıyla olacak iş değil.Yinede vazgeçmiş değilim tabi balkonda da devam hanım iyice bıksada.
Bu arada bir ara paylaştığım şilte yöntemiyle çimlendirmeyi orjinal paylaşıma göre biraz daha geliştirdim.Sonunda ev ortamında ortalığı gübreye bulamadan,küçük bir boyutta çok fazla fideyi, şaşırtmaya gerek olmadan toprağa ekimini yapacak duruma getirmeyi sağlayacak bir kaç geliştimeyi deniyorum.Sonuçları burdan tekrar güncelleyeceğim.

hypericum triquetrifolium turra.Sarı kantaron denilen bitkinin bizim oralarda yetişen bir türü.Yaygın olan tür hypericum perforatum.Bu resimini paylaştığım bitki perforatum olana göre daha yuvarlak ve çalı tipinde bir gelişim göstermekte ayrıca perforatum tepede dik bir şekilde çiçek açarken bu tür dallanmış bir şekilde çiçek açmakta ve araştırdığım kadarıyla hiperisin gibi bazı içindeki etken maddeler bu türde daha yüksek.Bazı kanser türlerinde yağının etkili olduğu söylenmekte.Bu arada dünyadaki 96 türün 46'sı Türkiye'de endemik ve diğer birçok türde yetişmekte.Bazı üniversite araştırmalarında bu bitkilerin artık içerisindeki etken maddelerimi farklıdır yoksa miktarlarımı farklıdır neye göre bir sınıflandırma yaptıklarını pek açıklamasalarda her tür farklı bir özellikte.Bazısı antikanser özellik gösterirken bazısı antiaging özellik göstermekte ya da diğer türlere oranla yanıklarda çok daha iyi sonuçlar vermekte.Dünya'da sacece hypericum perforatum bilinirken veya bir kaç tür ve herşeye bu tür kullanılırken durumun çok öyle olmadığı aslında türler arasında etken madde farklılıları veya miktarlarında farklılıklar olduğu belirtilmekte.
Bizim zeytinlikte rastladığım bu bitkinin bir kaçınıda saksıda yetiştirmek için bir kaçını topraktan sökmeye çalıştığımda bitkini çok derine kök saldığını fark ettim ve şaşırdım ancak tohumdan yetişen bir bitki nasıl oluyorda bu kadar derine kök atabiliyor derken işin aslı anlaşıldı.Bu bitki tohumdan yetişmemiş.Bu bitkinin üst kısmı tamamen kuruyup kaybolduktan sonra bitki bu köklerden tekrar yeşermekte.Civardaki birçok bitkiyi denediysemde tamamı bu yolla çoğalmışlar.Ancak bitki böyle bir adaptasyon geliştirdiğine göre muhtemelen tohumlardan çok kolay yetişmiyor ve araştırdığıma göre bitkinin tohumlarını sülfürik asitte ve iba'da beklettikten sonra çimlenme oranı bir miktar artmakta yani tohumlar müthiş bir çimlenme engeline sahip.
Saksıya ektiklerim kök salmışlar ama bakmayın böyle cılız olduğuna bu bitki çok büyük bir kök sistemine sahip.Kendi toplam ağırlığının epey üstünde bir kök ağırlığına sahip.Aşağıda çok büyük parmak kalınlığında köklerden oluşan bir ağ var ve bir metre çapındaki bitkiler bu köklerden büyümekte.Neyse belki çiçek açınca yağını yapmayı deneriz.

Eski 21-03-2021, 23:32   #6
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Solanum sisymbriifolium bir haftalık gelişmeleri.Son derece dikenli bir bitki.Yetiştirdiğim yabaniler içerisinde en güçlü gelişeni değil ama en hızlı gelişip büyüyeni.Bunun gibi 4 bitki daha var bunlardan tohum almak için bıraktım.Diğerlerine aliş aşıladım özellikle bu çeşiti salkım domates olması ve bu dikenli bitkinin salkım şeklinde meyve vermesi nedeniyle küçük salkım çeşitlere uyumlu olabileceğini düşündüğüm için seçtim.Aşı tutum performansı çok iyi, ikinci gün kaynaşma sağlanmış oluyor aşıda herhangi bir solma olmuyor.

Solanum mauritianum üzerine aşılanmış mitoyo topan patlıcan.Üzerinde 20'den fazla çiçek saydım.Patlıcanla uyumu çok iyi ve gördüğüm kadarıyla verimi inanılmaz arttırıyor.Çünkü yan tarafında da aşısız olarak yetiştirilen aynı çeşit var ve daha boylu olduğu halde üzerinde üç beş çiçek var ve yıl oldu daha bir tane meyve tuttu ve geliştirdi çoğunluğunu döktü çiçeklerin.Dezavantajları şu bitki belli bir çapa ulaşması gerekiyor,aşı yeri tamamen gelişip bitkiyle patlıcanın kaynaşması uzun sürüyor aşı tutuyor ama belli bir müddet gelişme yavaş seyrediyor daha sonra hızlanıyor.

Eski 21-03-2021, 23:33   #7
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Kabak,mısır ve fasülye çeşitleri her serada 3'er farklı çeşit var.Gelişmeleri şu an çok iyi gidiyor.Ve yine her serada farklı bir çeşit bamya var.

Ceneviz fesleğen,biftek otu ve zahter.Zahterden daha çok tohum ekmiştim ama 5-6 tane anca çıkmış.Diğerlerinde yine ayarı kaçırmışız

Eski 21-03-2021, 23:38   #8
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

lucca,blue,alakır,aliş,hala,tazlar ve heybetlilerde gelişme bu şekilde aşağı yukarı.Biberler çernik,isot,samandağ.Fotoğraftaki samandağ acı biberi diğerleri daha küçük.Umarım samandağ biberinden tohum alabiliriz.

Bu seferde tam anlamıyla mor renkli olandan çıkmadı.Red russian kesinlikle değil sanırım yeşil çeşitlerden biriyle çaprazlanmış.Damarlar ve gövde mor yaprakları yeşil renkte.Kalan bütün tohumları çimlendirip tekrar deneyeceğim.Bazı deneyenler tohumlardan 15'te 1 oranında tamamen mor bitki elde etmişler.Mor bitki elde edince tohum alacağım hayırlısı artık.

Eski 22-03-2021, 20:47   #9
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Hepside çok guzel

devrann beğendi.
nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2021, 13:12   #10
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Solanum Mauritianum belki de Chrysotrichum bile
Bu Şekilde enstantif üretime uygun olabilir mi denenebilir. Resmi daha sonra geliştirebilirim belki.

Eklenen Resimler

bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2021, 21:35   #11
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bnymnblr Mesajı Göster
Solanum Mauritianum belki de Chrysotrichum bile
Bu Şekilde enstantif üretime uygun olabilir mi denenebilir. Resmi daha sonra geliştirebilirim belki.
Denemelerime göre solanum mauritianum benim aşıladığım boydayken yani bir yıllıkken patlıcanla çok uyumlu, aynı yaştaki chrsotrichum hem domates hem patlıcanla uyumlu ancak maurtianum patlıcan için daha verimli.Chrsotrichum ise domatesle daha uyumlu ve verimli.

Sizin bahsettiğiniz gibi bu bitkilerden ticaride yararlanılabilir mi diye düşünürsek mauritianumu ele alalım örneğin; bitki patlıcanı geliştirmesi için 1 yaşında olması gerekiyor.Serada düşünürsek bitki bir yaşına gelinceye kadar 3 metre boy yapıyor hadi onu hallettik diyelim;normal şartlarda dönüme 1000 tane aşılı patlıcan dikiliyor ortalama, bizde yeni deneme yapıyoruz bin tane mauritianum diktik diyelim 1 metre aralıklarla ve hepsine 3 patlıcan aşılayacağız toplamda 3000 adet patlıcan olacak normalde de patlıcanı 3 dal olarak büyütürler.Buraya kadar herşey iyi ancak mauritianum'un kullanılmasını kısıtlayan aşı yapılması için gereken 1 yıllık süre ve aşının tutup aşının gelişmeye başlaması içinde bir süre geçiyor hadi zaten diğeride fide olarak ekiliyor bitki 3 ayda meyveye geliyor diyelim yinede normale göre biraz daha erken aşılama yapmak gerekir ki sezonu kaçırmayalım.Birde 1 yıllık süreyi ekilecek yerde değilde başka bir yerde bitkileri geliştirip seraya almak gerekiyor.Bunun yanında bu bitki ortalama 1 metre yukardan 3 dala ayrılıyor 50 cm'de dallar var yani 1,5 metre yukarıya aşılama yapılacak serada tel boyu 2 metre olsa yarım metrelik mesafede normal aşılı bitkiden daha verimli olması gerekiyor ki bu zahmete değsin.Benim paylaştığım foto 2 dala aşılı bir tanesi kurudu ve son derece verimli.Mauritianum'un özelliği aşılı bitkiyi son derece bodur büyütmesi ve çok sık bir şekilde çiçek açtırması.Gelecek yıl aşı yerinden kesip tekrar aşılanabilir veya biraz üstten kesilip aşılı bitkinin tekrar yeşermesi sağlanabilir.Şunuda söylemeliyim solanum torvum üzerine aşılanmış patlıcanlarda son derece verimli ve benim verdiğim örnekteki gibi sadece yarım metrelik mesafede elde edilen ürün 2 metrelik mesafedeki veya 1,5 metrede torvum'un üreteceği patlıcandan fazla olmalı ki yapılan iş anlamlı en önemlisi ticari bir boyut kazansın ama bu yinede kişisel olarak uygulanabilir bir uygulama olarak kalır.
Chrysotrichum'a gelirsek mauritianum'a göre devasa boyutlarda olduğu için ne serada ne açıkta ticari mümkün değil bence.

nazlı06, Resulgur ve halcur beğendi.
Eski 02-04-2021, 22:07   #12
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Sn sernur'dan gelen Türkmenistan kamber biberini bir türlü çimlendiremedim bir kaç denemeden sonra bıraktım.tohum almak istediğim bir çeşitti.
Benim dışımda başka arkadaşlarda talepte bulunmuş peki bu tohumu çimlendiren oldu mu ? @intibah, @nazlı06
@hulya10, @meeteine, @jamak, @senkasap,
@telato, YeşimM, @Resulgur, sayen21, @kadirkcbyk, @AkisSoftware, @halcur, @hanifeceliktas, @Şeftali çiçeği, @Güne-bakan, @NURAY35

nazlı06 beğendi.
Eski 02-04-2021, 23:24   #13
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sn sernur'dan gelen Türkmenistan kamber biberini bir türlü çimlendiremedim bir kaç denemeden sonra bıraktım.tohum almak istediğim bir çeşitti.
Benim dışımda başka arkadaşlarda talepte bulunmuş peki bu tohumu çimlendiren oldu mu ? @intibah, @nazlı06
@telato, YeşimM, @Resulgur, sayen21, @kadirkcbyk, @AkisSoftware, @halcur, @hanifeceliktas, @Şeftali çiçeği, @Güne-bakan, @NURAY35
Bu biber bana gelmedi ama ben Boşnak biberi bulmuştum 3 kez ektim daha bişey yok

sernur ve devrann beğendi.

Düzenleyen nazlı06 : 03-04-2021 saat 13:39
Eski 03-04-2021, 09:30   #14
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Sayın Devrann mesajlariniza bakarmisiniz
Siz okuduktan sonra bu mesajı dilecegim

Eski 03-04-2021, 20:03   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2021
devrann beni ararmısın önemli. sıfır beş yüz elli bir yüz on bir elli üç yetmiş üç 05511115373 Antalya

ar.ge07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2021, 23:31   #16
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Solanum mauritianum'a aşılı mitoyo patlıcanın son durumu bu şekilde.Üzerinde birçok meyve tutmuş ben görmeyeli ancak bu kadar meyveyi istenilen büyüklüğe getirebilecek mi merak ediyorum doğrusu.

Bu da solanum chrysotrichum üzerine aşılı mitoyo,bu anaç diğeri gibi sık meyve tutturmuyor ancak meyve büyüklüğü ve meyvelerin büyüme sırası olağan şekilde.Diğerinde aynı anda bir çok meyveyi büyütmeye çalışıyor bir yandan da sürekli çiçek açmaya devam ediyor.Bence mauritianum normal patlıcan için daha uyumlu.solanum chrysotrichum üzerine normal patlıcanda aşıladım denemek için.Topan çeşitlerİ chrysotrichum üzerine aşılanması daha iyi sonuç verecek gibi.Bu arada mitoyo patlıcanında iyi bir çeşit olduğunu söylemek güç.

bnymnblr, sernur, Muda ve 2 kişi beğendi.
Eski 04-04-2021, 23:59   #17
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Chrysotrichum'a aşılı aliş domates.Burdan Sn. Meyvelitepe'ye tekrar teşekkürler güzel bir
çeşit ıslah etmiş.Gerçekten olağanüstü bir çeşit çiçeklerin neredeyse tamamını meyveye dönüştürüyor.Bende saksı denemelerimde döl araları gayet açıkken serada biraz bodur kaldı ve salkımlar birbirinin üstüne yığıldı.Serada daha sıcak bir ortam olduğu halde biraz yavaş büyüyor.Benim şöyle bir ihmalim oldu sanırım bitkinin ilk büyüme aşamalarında filizlerin büyümesine izin verdim daha doğrusu köye gelip bu filizleri koparmak için vaktim olmadı.Bitki ilk başlarda diğer domateslere nazaran iyi bir terbiye isitiyor hatta ilk salkımları koparmakta fayda var.Chrysotrichum üzerinde aşılı en çok merak ettiğim çeşitlerden biriydi.Başına birşey gelmezse eğer gövde kısmı aşısız olana göre epey kalınlayacak ve odunsu bir hal alacak.Normale göre daha verimli olacağını düşünüyorum.

Eski 05-04-2021, 00:26   #18
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Liçi domates çiçek açmak üzere gerçekten hızlı gelişen bir çeşit.Dikenleri iyice belirdi artık bu bitkiye çıplak elle dokunmak imkansız

Bornova bamyası çiçekler ufaktan görünmeye başlamış.
Bunun dışında blue ve diğer domatesleri iplere aldım.Bu arada sn Bahcedenn'e de teşekkürler lucca domates için iyi bir domatese benziyor gelişimi biraz ağırdan olsada.Alakır'la karşılaştırmak için yeterli fide diktim.Alakır gibi iyi meyve tutuyor mu merak ediyorum.Bu arada ben bazı çeşitlerde meyve tutumunu biraz daha ön plana çıkarıyorum.Az meyve tutan çeşit iyi bir çeşit değildir demiyorum ancak iyi bir özelliği yoksa ve çok az meyve tutuyorsa genelde çeşiti eliyorum.Black beauty mesela güzel ve siyaha en yakın çeşit ama tat olarak blue'nun altında ve blue gibi meyve tutmuyor.Ancak yurdumuza ait bir atalık olsaydı devam ederdim.Yine liçi üzerine aşı denemelerim devam ediyor,onlarıda ilerleyen haftalarda buradan paylaşırım.

Eski 05-04-2021, 19:20   #19
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Ben yakında ektim. Henüz çimlenmedi ama vakit var daha. Birkaç gün sonra bilgi veririm.

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2021, 00:00   #20
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Solanum torvum'a aşılı hala domates.Torvum üzerine yarma aşı olarak aynı ebatlarda aşılanan domates torvumun gövdesinden daha hızlı kalınlamakta ve gelişmekte ancak fotoğraflardan görüldüğü üzere torvumun domates geliştirmesi çok iyi.Domates dördüncü salkımdaki çiçeklerinide açmak üzere.Domates balkonda ve saksıda olmasına rağmen çiçek tutumu çok iyi.Hatta üçüncü resimde dikkat ederseniz birinci ve ikinci salkımların uçlarından filizler uzayıp tekrar çiçek açmaya başladı.Ticaride küçük boyutlardayken bu anaç üzerine aşılama yapılıyor ve muhtemelen bu şekilde kalem kısmı anaçtan fazla gelişiyor.Benim başka kanallarda izlediğim kadarıyla parmak kalınlığına gelmiş torvum'un üzerine aynı kalınlıktaki domates aşılandığında çok iyi bir performans göstermekte bunun içinde öncelikle toprağa torvum fideleri dikilmeli daha sonra domates kalemleri aşılanmalı bu yöntem ticari olarak uygulanabilir tabi çiftçinin bu yöntemle uğraşacağını sanmam.

Bu da İtalyan bir abinin bana ücretsiz gönderdiği solanum torvum sw. (swartz) tohumlarından elde ettiğim fideler.Üstteki benim domates aşıladığım anaç daha önce bir fidelikten elde ettiğim anaç.Bana gelen anaçla fideliğin anacının aynı çıkma ihtimalide var,deneyip göreceğiz.Ancak solanum torvumun birden fazla alt türü var ve solanum torvum sw'nin anaç olarak en iyi tür olduğu söylenmekte.Öncelikle elimdeki fideliğin anacıyla aşısız olarak toprağa yanyana ekip aynı tür olup olmadıklarını görmek istiyorum.Eğer farklı türler çıkarlarsa bir karşılaştırma yapmak istiyorum.Ama yüksek ihtimal farklı türler bunu tuta absoluta'ya dayanımlarından tahmin edebiliyorum.Çünkü fideliğin anacına saldırmıyorlar ancak bu küçük fidelerin bazı yapraklarına tuta absoluta kurtları saldırmış durumda.

bnymnblr, sernur, Muda ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen devrann : 17-04-2021 saat 09:43
Eski 11-04-2021, 23:36   #21
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:

Solanum torvum'a aşılı hala domates.Torvum üzerine yarma aşı olarak aynı ebatlarda aşılanan domates torvumun gövdesinden daha hızlı kalınlamakta ve gelişmekte ancak fotoğraflardan görüldüğü üzere torvumun domates geliştirmesi çok iyi.Domates dördüncü salkımdaki çiçeklerinide açmak üzere.Domates balkonda ve saksıda olmasına rağmen çiçek tutumu çok iyi.Hatta üçüncü resimde dikkat ederseniz birinci ve ikinci salkımların uçlarından filizler uzayıp tekrar çiçek açmaya başladı.Ticaride küçük boyutlardayken bu anaç üzerine aşılama yapılıyor ve muhtemelen bu şekilde kalem kısmı anaçtan fazla gelişiyor.Benim başka kanallarda izlediğim kadarıyla parmak kalınlığına gelmiş torvum'un üzerine aynı kalınlıktaki domates aşılandığında çok iyi bir performans göstermekte bunun içinde öncelikle toprağa torvum fideleri dikilmeli daha sonra domates kalemleri aşılanmalı bu yöntem ticari olarak uygulanabilir tabi çiftçinin bu yöntemle uğraşacağını sanmam.

Bu da İtalyan bir abinin bana ücretsiz gönderdiği solanum torvum sw. (swartz) tohumlarından elde ettiğim fideler.Üstteki benim domates aşıladığım anaç daha önce bir fidelikten elde ettiğim anaç.Bana gelen anaçla fideliğin anacının aynı çıkma ihtimalide var,deneyip göreceğiz.Ancak solanum torvumun birden fazla alt türü var ve solanum torvum sw'nin anaç olarak en iyi tür olduğu söylenmekte.Öncelikle elimdeki fideliğin anacıyla aşısız olarak toprağa yanyana ekip aynı tür olup olmadıklarını görmek istiyorum.Eğer farklı türler çıkarlarsa bir karşılaştırma yapmak istiyorum.Ama yüksek ihtimal farklı türler bunu tuta absoluta'ya dayanımlarından tahmin edebiliyorum.Çünkü fideliğin anacına saldırmıyorlar ancak bu küçük fidelerin bazı yapraklarına tuta absoluta kurtları saldırmış durumda.
Tuta için ilk aşamada yapışkan tuzaklar kullanabilirsiniz. 2. olarak Bacillus thuringiensis (Bt) , aşamaları takip ediyoruz. Kolaylıklar dilerim.

nazlı06 ve cemilsisik beğendi.
Eski 21-04-2021, 23:14   #22
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Sırasıyla blue beauty,heybetli ve solanum crystrichum'a aşılanmış aliş domateslerin son durumu .En sondaki solanum mauritianum'a aşılı mitoyo patlıcanın haftasonu çektiğim fotoğrafı.Gelişme yavaş seyrediyor,bence aşı yerinin gelişmesiyle alakalı bir durum ilerde biraz daha hızlı büyütecektir meyveleri ancak topan yerine normal patlıcan daha iyi olacak gibi özellikle muğla yılanı çok güzel olacak diye düşünüyorum.
Bu arada solanum crystrichum'a aşılamış olduğum mitoyo meyvesini üst sayfalarda paylaşmıştım bu haftaki gelişiminin fotoğrafını çekeyim diye gidince gelişmesini tamamlamış ki yerinde bulamadım

Eski 21-04-2021, 23:23   #23
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Zahter,perilla ve çernik biberi gelişimi.Özellikle perillaları çok sık ekmişiz ayrıca çok dikkat çekiyor gören herkes ne olduğunu soruyor.

Eski 01-05-2021, 09:37   #24
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Ben yakında ektim. Henüz çimlenmedi ama vakit var daha. Birkaç gün sonra bilgi veririm.
Bende de çıkmadı. İki tane çimlenir gibi oldu. Onlar da uzun ömürlü olmadı.
Tohum kaldıysa tekrar deneyeceğim.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2021, 19:56   #25
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster
Bende de çıkmadı. İki tane çimlenir gibi oldu. Onlar da uzun ömürlü olmadı.
Tohum kaldıysa tekrar deneyeceğim.

SM-A750F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tohumları tekrar deniz yosunu ve bir sistemik mantar ilacı içinde bekletip çimlendirmeyi deniyorum.Çimlendirme uzun sürünce tohumlar çürümeye başlıyorlar bu yüzden mantar ilacında beklettim.Ancak tohumlar hep solüsyonun üstünde kalıp dibe batmadılar.Sanırım bu tohumlar boş veya başka bir sorun var.

halcur beğendi.
Eski 14-05-2021, 11:24   #26
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Bu iki domateste alakır etlisi olması gerekiyor ancak alttaki resimdeki dometes alakır etlisine göre biraz büyük gibi geldi bana ama daha önce paylaşanların anlattığına göre 350-500 gr'lık domateslerde olabiliyormuş.

Bu sevimli domateste sn. bahceden'den gelen Cesare's Canestrino Di Lucca domates.Güçlü gelişiyor ipe aldık ancak çok fazla filizlerine diğer domatesler gibi vakit bulupta koparamadık.Bu yüzden köye gidince bütün sebzelerin bir ormana döndüğünü gördüm hatta bu yıl 3 kız kardeşleri uyguladım bu sebeptenmi bilinmez herşey devasa boyutlara ulaşmış.
Bu domatesi bazı yönlerden alakırla karşılaştırıp biriyle devam edeceğim.İlk etapta gördüğüm meyve tutumu alakıra göre az.

Aliş domatesleri bayağıdır deniyorum sanırım tohumlar içinde biraz daha bodur olan ve döl araları biraz daha açık gelişen bir çeşit daha var.Bendeki sürekli çiçek açıp meyve tutmaya hevesli bu yüzden 50-60 cm boyu bir türlü geçemiyor.Yine tuta absoluta ile başımız dertte.

Bunlarda artık benim için vazgeçilmezlerden blue beauty.Çok güzel bir domates bazı özellikler açısından selekte etmek istiyorum.

Sn. pupa.baski'dan gelen hakkaido kabak,aslında bu kabakların sarı değilde kırmızı turuncu bir renkte olacağını düşünmüştüm ilginç.

Düzenleyen devrann : 14-05-2021 saat 15:01
Eski 15-05-2021, 02:05   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Dip çürüğü oldu mu acaba alakırlarınız da?

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2021, 22:47   #28
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum Mesajı Göster
Dip çürüğü oldu mu acaba alakırlarınız da?
Dip çürüğü derken sanırım kalsiyum kaynaklı çiçek burnu çürüklüğü demek istediniz.Yok hayır böyle birşey gözlemlemedim.

Eski 16-05-2021, 11:32   #29
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:

Bu iki domateste alakır etlisi olması gerekiyor ancak alttaki resimdeki dometes alakır etlisine göre biraz büyük gibi geldi bana ama daha önce paylaşanların anlattığına göre 350-500 gr'lık domateslerde olabiliyormuş.

Bu sevimli domateste sn. bahceden'den gelen Cesare's Canestrino Di Lucca domates.Güçlü gelişiyor ipe aldık ancak çok fazla filizlerine diğer domatesler gibi vakit bulupta koparamadık.Bu yüzden köye gidince bütün sebzelerin bir ormana döndüğünü gördüm hatta bu yıl 3 kız kardeşleri uyguladım bu sebeptenmi bilinmez herşey devasa boyutlara ulaşmış.
Bu domatesi bazı yönlerden alakırla karşılaştırıp biriyle devam edeceğim.İlk etapta gördüğüm meyve tutumu alakıra göre az.

Aliş domatesleri bayağıdır deniyorum sanırım tohumlar içinde biraz daha bodur olan ve döl araları biraz daha açık gelişen bir çeşit daha var.Bendeki sürekli çiçek açıp meyve tutmaya hevesli bu yüzden 50-60 cm boyu bir türlü geçemiyor.Yine tuta absoluta ile başımız dertte.

Bunlarda artık benim için vazgeçilmezlerden blue beauty.Çok güzel bir domates bazı özellikler açısından selekte etmek istiyorum.

Sn. pupa.baski'dan gelen hakkaido kabak,aslında bu kabakların sarı değilde kırmızı turuncu bir renkte olacağını düşünmüştüm ilginç.
Tuta için domateslerin üzerine toz kükürt atıp etrafına ise yapışkan tuzaklar yapmanız yetişen domates meyvelerinin hasatına kadar sizi bir müddet koruyacaktır. Elinizdeki çeşitler kıymetli kaybetmek istemeyiz. Kolaylıklar dilerim ..

Eski 17-05-2021, 09:59   #30
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Çok güzel gelişmişler, keyfiniz bol olsun

devrann beğendi.
cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024