agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler
  • 5 Gönderen devrann
  • 6 Gönderen devrann
  • 5 Gönderen devrann
  • 5 Gönderen devrann
  • 4 Gönderen devrann
  • 6 Gönderen devrann
  • 6 Gönderen halcur
  • 3 Gönderen devrann

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2019, 11:04   #1
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
devrann / Tohum Paylaşım sonrası çalışmalar (Alanya,serik) 2019

Merhaba
Biraz geçte olsa böyle bir konu açmaya karar verdim,bu yıl bazı aksaklıklar yaşamış olsakta şu ana kadar durum kötü sayılmaz.Buraların bir atasözü var ''yaylada karısı olanın sahilde darısı olmaz'' ya da tersi benimkide öyle.Alanya'da oturuyorum ama fideler serikte ve sürekli gitme şansım olmuyor 3 haftada bir gidebiliyoruz.Haliyle bazı eksiklikler olması kaçınılmaz oluyor bu gidemediğim süre zarfında da babam ilgileniyor tabi kendi işlerinden vakit bulabilirse.Tabi bu 3 haftada bitkilerle ilgilenme süreci beni kesmediği için balkonda da bazı yetiştirme işlerine giriştim hanım ne kadar itiraz etsede bu konuda önüme geçemedi.
Neyse bir şekilde herkesi ikna ettim diyebilirim benim tohum ve fidelerim konusunda.Bütün herkes balkonunda ve serasında banada bir yer açmaya ikna oldu.
Bu yıl yetiştirdiğim tohumlar genelde domates ağırlıklı birkaç çeşit biber patlıcan ve kavunlar var.

Tınaztepe domatesi /Muda
Yerli Afyonkarahisar patlıcanı/Muda
Carolina reaper/mahirbjk
şimmem saliho/Alıcan
cefan kavunu/Alıcan
Garnet/thunderon
Black Beauty Patlıcan/its_just_a_ride
Oğul Otu(Melissa)/sernur
Malabar Ispanağı/sernur
Blue Beauty Domates/Bahçeden
Speckled Roman Domates/bahçeden
True Black Brandywine/atilgan
Alakır Etlisi/atilgan
Şuhut Domatesi/atilgan
Bulgaristan Pembe Domatesi/atilgan
Bulgaristan Kırmızı Domates/TCM
Butternut kabak/pelpel
berkeley tie dye/Meyvelitepe
ildi salkım/telato
garrison/birnefestoprak
fransız kadife/intibah
Kestane Kabağı 1 (Açık renkli)/Melikd
Pul Biberlik Maraş/ayhank
Çanakkale kereviz/Taşlıbahçe
deşti domates/sernur

Belki yazmayı unutmuş olduklarım vardır hatırlayınca tekrar buraya eklerim

Bunların dışında etkinlik dışından elde ettiğim birkaç çeşit var onlardan da tohum elde etmeyi umuyorum.
lichi domates
Giant devils's fig
Türkmen kavunu

Zekoş, mertan, dobipa ve 2 kişi beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2019, 17:52   #2
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Sn Taşlıbahçe'den gelen Çanakkale kerevizi,önceki yıl fide haline getirmek için çok uğraşmıştım bu yıl da biraz uğraştım ev ortamında çok zor yinede 2. denememde fide elde edebildim,yine diğer fidelerle birlikte aynı sıraya ekilmiş vaziyette sera içinde olduğu için sıcaktan dolayı tohuma kalkacağını ve tohum elde edebileceğimi düşünüyorum.

Sn Alıcan'dan gelen Şimmem saliho ismindeki kavun,sağolsun baya tohum göndermişti 20 kadar fide yapabildim hem tadına bakabileceğiz hemde yeteri kadar tohum alabileceğiz gibi görünüyor.Sn Alıcan'ın ailesinin 200 yıldır ektiği bir tohum,gerçekten bunca sene ekilmesinin ve bu güne kadar sağ salim gelmesinde sn Alıcan ve ailesinin emeği büyüktür ancak bu çeşitte ekilmeyi hak ediyor niye diye sorarsanız çok güçlü gelişen ve kök hastalıklarına toleransı olan bir çeşit en alttan en uca kadar güçlü bir ana gövde üzerinden dallanıyor bir ağaç üzerinde sanıyorum 3-4 adet kavun rahat geliştirecek gibi duruyor.Tadıda güzelse gelecek yıllarda devamlı ekilmeye aday muhteşem bir çeşit.
Kavunda en önemli nokta kök hastalıklarının bir kısmına dayanım olması yoksa hiç kök hastalığı görülmeyen bir arazide ölmeye başladığı zaman o çeşit çok dayanıksız bir çeşit olmuş oluyor ve ürün elde etmek çok zorlaşıyor anca aşı ile bu mümkün olur.Cucurbitacae çeşitlerini aşılamak için cucumis pustulatus isminde yabani bir çeşit üzerinde çalışıyorum çimlendirmek için uğraşıyorum ama tohum içindeki cucurbitacin yüzünden güçlü bir dormansi var.Yine benzer şekilde cucumis africanus isminde bir çeşit daha var onu çimlendirmeyi başardım ancak bu çeşit üzerine aşılama yapılamayacak kadar zayıf gelişen bir çeşit.Bu iki çeşitte kök bölgesinde yüksek miktarda cucurbitacin b isminde güçlü bir doğal nematosit içermekte,bu yüzden bitki nematod zararından etkilenmiyor yine hastalık dayanımı üst düzeyde.Aşılaya uygun olansa cucumis pustulatus.Havaların biraz ısınmasını bekleyip çimlendirmeyi öyle deneyeceğim.Ticari olarak belki olmaz ama bu şekilde çok zayıf gelişen ,zayıf kök sistemine sahip,nematod ve hastalıklara dayanımı olmayan salatalık,karpuz ve kavun için çok güzel bir anaç olmaya aday.

Lichi domates etkinlik dışından aldığım bir çeşit,çok merak etmiştim.İnanılmaz hızlı ve güçlü gelişen bir çeşit,aynı büyüklükteki domates ve patlıcan fideleriyle aynı anda ekilmiş olmasına rağmen 4 kat daha fazla boyda ve çoktan meyve tutmuş durumda,resmen ışık hızında büyümekte.Belki serada nematod var ve bu bitkininde nematod dayanımı olduğu için bu hızlı büyümesini temin etmekte bilemiyorum.solanum sisymbriifolium latincesi.Patlıcanla domates arası bir bitki,bütün bitki büyük dikenlerle kaplı.Bu bitkininde üst düzey nematod dayanımı mevcut bunun yanında bakteriyel solgunluk ve fusarium'un bazı türleri içinde kısmen dayanıklı.Domates ve patlıcan için iyi bir anaç.Meyvelerinin tadını okuduğum kadarıyla pek beğenmiyorlar tadının domatesle pek alakası olmadığı yönünde ve içinde çok miktarda patlıcan tohumlarına benzeyen büyük tohumlar olduğu yönünde şikayetler var .Bence tamda herşeyiyle domates ve patlıcanın birleşiminden oluşmuş bir bitki.Bitkinin meyveleride dikenlerle kaplı pamuk kozalaklarına benzeyen bir yapının içinde daha çok altın çileğin yabanileri vardır bizim oralarda 15-20 santim boylarında birebir aynı kapsüller içerisinde meyveler.Büyüklükleride çeri domatesten biraz büyük.Meyveleri çok düzgün bir şekilde 15'erli 20'şerli salkım üzerinde bulunmakta. Bunun üzerine köye gidince kesinlikle garnet ve blue beautylerden aşılayacağım.

Eski 23-06-2019, 16:14   #3
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

sn.Alıcan'ın paylaşmış olduğu şimmem saliho isimli kavuna ait üç fotoğraf daha.20 civarında fide yan yana ekimi yapıldı ancak bu çeşit fotoğraflardan da görüldüğü gibi meyve şekilleri birbirinden tamamen farklı bir yapıda.Çeşiti hangisi temsil ediyor bilemiyorum.Tat olarak daha iyi olanla devam edebilirim.
http://kanal56.net/wp-content/upload...9_14.34.02.jpg
İnternetteki fotoğraflarına göre sanki ortadaki biraz daha benziyor ama genel itibariyle yuvarlak ve üstten hafif basık tipte.

Eski 23-06-2019, 16:52   #4
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Speckled Roman sn.bahcedenn,alakır etlisi sn. Atilgan,Tınaztepe domates sn.Muda'dan.Domatesler iyi hoşta bu yıl tuta absoluta ile çok büyük sıkıntı yaşadım organik bir insektisit(radiant) ve nispeten eski zehirli ilaçlara göre etkisi daha düşük bir insetisiti (altacor) karıştırıp uyguladığım halde bazı çeşitlerde üstünde bu kurtçuğun değmediği yaprak kalmadı desem yeridir.Bunda benim köye geç gitmem ve ilaçlama aralıklarımın 2 haftayı geçmesininde etkisi var.
Bunun dışında domateslerde filizleri zamanında koparmalısınız yoksa meyve tutumu az olur,bitki ana gövde üstünde meyve tutmalı yoksa şurdanda çiçek geliyor burdan da çiçek geliyor diye filizlere kıyıp koparamazsanız meyve tutumunuz az olur.Ben bu filizleri isteyerek bırakmadım ama geç uğrayabildiğim için fiizler aldı başını gitti koparsamda ana gövde zayıfladı veya güçlenemedi ve ana gövde üstündeki salkımların bazıları meyve tutmadı.Yine otlarla iyi mücadele etmelisiniz görüldüğü üzere ne kadar koparsamda serada baş etmek mümkün olmadı.Alakır biraz daha iyi meyve tutuyor üstlerde de durum iyi specled'e göre.Afyon domatesi ise yeşilken bile oldukça yumuşak 15 civarında fideden fotoğrafını çektiğim en iyi meyve tutan ağaç muhtemelen tohumlar için meyveleri bu ağaçtan seçeceğim.Birde afyon domatesi için geniş bir yer ayırmalısınız oldukça dallanıp büyüyen bir çeşit 1,5 metre genişliğinde bir yatak gerekli.İptede denemek istiyorum gelecek yıl inşallah.Aslında ipteydi ancak filizleri koparmakta geç kalınca bıraktım çünkü baş edilecek gibi değildi.

Muda, TCM, neşecan ve 2 kişi beğendi.
Eski 23-06-2019, 17:21   #5
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Kestane Kabağı 1 (Açık renkli) sn.Melikd'den geldi.O kadar büyük olmayacak sanırım.

Eski 23-06-2019, 20:23   #6
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

-solanum chrysotrichum,aslına bakarsanız normal patlıcana ve domatese göre tuta absoluta zararının daha az olacağını düşünmüştüm hatta hiç olmayacağını ancak aynı balkonumdaki domatesten hiçbir farkı yok.Şu anda 60 cm civarında ve tohumu satın aldığım yerdeki bitkiyle aynı yani orjinal.Balkonda patlıcan aşılamayı düşünüyorum ancak verimli bir çeşit arıyışındayım.Domates aşılanabilsede domates biraz daha yavaş gelişiyor patlıcan anacı üzerinde.

-Caroline reaper sn. erkanbey'den geldi bir süredir bardaktalar ancak daha saksıya geçemedim

oğul otu(melisa) sn.sernur'dan geldi.melisalarıda daha büyük bir yere malesef aktaramadım şu anda bardakta 5-6 tane fide var ve şu anda örümceklerle başı fena halde dertte.

Yine sn. sernur'dan geldi malabar ıspanağı,bardakta 2 tane fide var onlarıda büyük bir saksıya alıp balkon demirine doğru yönlendirmek niyetindeyim

bnymnblr, Muda, TCM ve 3 kişi beğendi.
Eski 26-06-2019, 21:20   #7
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster

Yine sn. sernur'dan geldi malabar ıspanağı,bardakta 2 tane fide var onlarıda büyük bir saksıya alıp balkon demirine doğru yönlendirmek niyetindeyim
Bu da benim Malabar. Sürgünlerinden de(bizde ışgın denir) birkaç fidelere yapıp arkadaşlara verdim.

Muda, TCM, devrann ve 3 kişi beğendi.
halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2019, 21:33   #8
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Solanum chrysotrichum ve solanum mauritianum.Bu ikisi serada toprakta ,birde büyük saksıda olanlar var.Saksıdaki chrysotrichum aldı başını gitti 2,5 metre kadar boylandı ancak pek çiçek açma niyeti yok bahara doğru dışarıya toprağa dikeceğim,seradaki bitki resimlerdende görüldüğü üzere çiçek açmak üzere boyu 1,5 metreden fazla,meyve tutarsa etkinlikte tohumunu paylaşmayı düşünüyorum.
solanum mauritianum yapraklarını elinizle sıkınca güzel bir koku yayıyor sanırım tütün kokusu bu.

Eski 12-12-2019, 10:09   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster

Solanum chrysotrichum ve solanum mauritianum.Bu ikisi serada toprakta ,birde büyük saksıda olanlar var.Saksıdaki chrysotrichum aldı başını gitti 2,5 metre kadar boylandı ancak pek çiçek açma niyeti yok bahara doğru dışarıya toprağa dikeceğim,seradaki bitki resimlerdende görüldüğü üzere çiçek açmak üzere boyu 1,5 metreden fazla,meyve tutarsa etkinlikte tohumunu paylaşmayı düşünüyorum.
solanum mauritianum yapraklarını elinizle sıkınca güzel bir koku yayıyor sanırım tütün kokusu bu.
solanum çinsinin zehirli oldugunu söylüyorlar. dikkatli olmak lazım.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2019, 09:48   #10
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
solanum çinsinin zehirli oldugunu söylüyorlar. dikkatli olmak lazım.
Solanum cinsi içerisinde zehirli türler var ancak dometes,patlıcan gibi türlerde aynı cins içinde bulunmakta.Bu iki türünde olgunlaşmamış meyveleri zehirli kabul ediliyor.
Solanum mauritinum'un az miktarlardaki olgunlaşmış meyveleri yenilebiliyor, normal tütün gibi sarılıp içilemiyor.Aşı anacı olarak kullanılabiliyor.
Solanum chrysotrichum dünyada aşı anacı olarak kullanılmakta.Yine solanum torvum aşı anacı olarak kullanılmakta.

Eski 18-07-2020, 07:46   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2020
devran 0551 1115373 numaram. benimle iletişime geçermisin.

ar.ge 07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024