agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2019, 09:04   #31
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın ygorer, o fidenin fotoğrfını tek başına ve yakından çekmeniz mümkünse, daha net bir teşhis konabilir.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 14:41   #32
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın ygorer, o fidenin fotoğrfını tek başına ve yakından çekmeniz mümkünse, daha net bir teşhis konabilir.
Sayın malbman ilginiz için çok teşekkür ederim. Bu mesajı görmeden önce fideleri bahçeye dikmiş bulundum.

Fideyi dikerken detaylı incelediğimde kuş pisliğine benzettim, balkonda çok sayıda kuş pisliği mevcut, ona da denk gelmiş olabilir diye düşünüyorum. Bahçeye gittiğimde gövdeyi tekrar kontrol edeceğim.

malbman beğendi.
ygorer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 16:35   #33
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Fideler toprakla buluştu

Haftasonu fideleri bahçeye diktim. Şimdi yeni maceralara hazırım.
Sümüklü böceklere ve kedilere ilk önlem olarak bu sefer toz kükürt bahçenin çevresine serptim. Umarım fideler biraz sağlamlaşana kadar işe yarar.

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2019, 14:50   #34
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Bu haftasonu kızların okul gösterileri, etkinlikleri derken bahçeye gidememiştik. Ama içim içimi de yiyor acaba fideler ne oldu diye.

Dün öğleden sonra bir kaçamak yapıp kontrole gittim

Kükürt ya da havaların ısınması ya da kısmet diyelim işe yaramış fideler güzel görünüyorlardı. Sümüklü böcekler veya kedilerin hışmına uğramamışlar en azından. Yağmur yağdığı için su sıkıntısı da olmamış.

Sadece, dikerken de farkettiğim 2 zayıf fide yaşamayı başaramamış. Fidelerin aralarına tohumdan yetiştirdiğim calendula, dün koşa koşa gidip çiçek seçtiğim fideciden aldığım fesleğen ve kadifeleri de diktim. Narın dibinde de lavanta ve yine tohumdan yetiştirdiğim latin çiçekleri var, onlar da epey büyüyüp yer işgal etmişler. Onları biraz toparladım.

Sulama sırasında, suyun eğimden dolayı aşağıya aktığını fidelerin az faydalanabildiğini farkettim. Karıkları 90 derece tam çeviremediğim için yapabildiğim ölçüde suyun akışına engel olacak karmaşık bir karık düzeni yaptım Dipleri çapalamak için erken sanırım ama mecburen hafif çapa yemiş oldular.

Nar, elma ve böğürtlen-ahududu dibine biraz potasyum koymak isterken domateslere de geldi, acaba erken mi, iyi mi kötü mü diyemeden elimdekileri de üzerlerine serpiştiriverdim. Umarım bir sakınca yoktur.

Küçücük alanda kenarlarda 6 salatalık, 4 bostan, ortalara 14 domates (7 Berkeley Tie-dye, 7 Heybetli), aralara 5 biber dikmiş oldum. Aralara ve kenarlara da companian deniyordu sanırım faydalı bitkiler doldurdum. Lavanta, biberiye, kekik, fesleğen, calendula, latin, kadife. Önceden diktiğim soğan sarımsakları da sayarsak bu dolulukta hangisi ne kadar yetişebilecek merakla bekliyorum. Belki rekabet işe yarar

Eklenen Resimler

ibocandan, g.c., blick ve 1 kişi beğendi.
Eski 28-05-2019, 16:41   #35
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Gübreleme

Gübreleme konusuna takıldım. Araştırdıkça da kafam karıştı.

Dikim öncesi toprağa farklı zamanlarda leonardit, coco-pead, yanmış koyun gübresi, az solucan gübresi karıştırmıştım.

18 Mayıs'ta dikim yaptım. Öncesinde solucan gübresi ilave ettim, toprağı karıştırdım. Dikim yaparken açtığım çukurlara Epsom tuzu koydum.

27 Mayıs'ta eser miktarda potasyum serptim.

Haftalık programım ne olmalı acaba?

Elimde solucan gübresi, potasyum, 15-15-15 npk gübre ve potasyum gübre var.

g.c. beğendi.
Eski 28-05-2019, 16:52   #36
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Balkon fideleri

Sayın orucoğlu'ndan aldığım tohumlar ile elde ettiğim karışık domates fidelerini balkonda saksılara diktim (15 adet)

Bu domateslerin tohumlarını tek kapta karışık ekmiştim. Fideler boy gösterdikten sonra tek yaptığım solucan gübresi ve az toprak ilavesi yapmak oldu. Şaşırtma yapmadan direkt toprağa 25 Mayıs'ta diktim.

Diğerlerini (Black tie-dye ve heybetli) tekli ve 2 li plastik bardaklara dikip gerçek yapraklar çıkınca küçük fide saksılarına toprak+torf karışımına dikmiştim. Üzerine solucan gübresi ilave ederek 18 Mayıs'ta ki dikime kadar balkonda beklettim.

Dikkatimi çeken karışık domates fidelerinin daha boylu ve gövdelerinin kalın olması. Bu cins ile mi alakalıdır, yoksa tohum ektiğim kap ve yöntem farklılığı mı acaba diye merak etmekten kendimi alamadım.

g.c. beğendi.
Eski 15-06-2019, 22:31   #37
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Haziran ortası itibariyle

Domateslerde bazıları çok hızlı büyüdü bazıları cılız kaldı (aynı cins ve aynı zamanda dikmeme rağmen). Bazılarında çiçekler başladı.

Özellikle heybetli fidelerinden çoğu kurudu ya da kediler tarafından söküldü örnek 1-2 adet kaldı (yerlerine farklı fideler dikince karıştırmaya başladım hangisi ne tür idi )

Biberler yavaş ilerliyor.

Karpuzlar epey uzadı. Ucundan budamam gerekiyor sanırım yeni sürgünler için. Hatalı bir şey yaparım kurur diye yapamadım henüz.

Salatalıklar çok iyi gidiyor, bunlarda da gerekli işlemleri yapabiliyor muyum bilemedim.

Domatesler için sırık hala yapamadım

Aralara diktiğim çiçekler sebzeleri aşmaya başladı yer yer, kontrol altına almaya çalışıyorum.

Elmanın dibine nanelerle karışık diktiğim domates fideleri hormonlu gibi çok hızlı büyümüş fazla yeşil akşam oluşmuş gibi geldi.

Yarın potasyumlu gübre vereceğim hepsine.

Eklenen Resimler

TCM, mutlu_inan, g.c. ve 1 kişi beğendi.
Eski 16-06-2019, 23:59   #38
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

Gübreleme-2

Sebzelere ve meyve ağaçlarına;
Bayramda (7 Haziran) solucan gübresi
Bu haftasonu (16 Haziran) potasyum
verdim.

Bu hafta evin etrafına toz kükürt serperken, sebze ve meyve ağaçlarının dibine ve sebzelerin yapraklarına da toz kükürt serpiştirdim.

Tabii ot ayıklama ve koltuk altı işlemlerini de unutmadım. Yalnız 1 haftada bile gözümden kaçanlar iri dallara dönüşebiliyor. Şaşırtıcı

TCM ve g.c. beğendi.
Eski 22-06-2019, 23:27   #39
Ağaç Dostu

ygorer's Avatar

İlk ürünler

Salatalık bol olacak gibi gözüküyor.
Domateslerden ilki gözüktü.
Bu hafta yağmurlarla çok hızlı büyümüşler, devrilenler olmuş, kök boğazları açıkta olanlar var, topraklar azalmış. Acaba diplerine toprak mı eklemeliyim?

Eklenen Resimler

Asoo, TCM, telato ve 4 kişi beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024