agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler
  • 10 Gönderen mr.nobody
  • 2 Gönderen its_just_a_ride
  • 2 Gönderen mr.nobody
  • 1 Gönderen dobipa
  • 2 Gönderen its_just_a_ride
  • 3 Gönderen mr.nobody
  • 2 Gönderen mr.nobody

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2019, 18:43   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2018
mr.nobody / Tohum paylaşım sonrası çalışmalar (İstanbul, Balkon, 2019)

Herkese selamlar.
Tohumlarımı teslim aldığım tarihten itibaren (benimle tohumları paylaşanlara, bu tohumların toplanıp tasnif edilerek paketlenmesinde emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum) çimlendirmeye başladım. Paylaşan dostların isimlerini hatırlayamıyorum kusura bakmayın ama aldığım tohumlar
-Blue Beauty Domates
-Meksika Salatalık

olmak üzere öncelikle bunlardan bir kısmını sevdiğim bir arkadaşım ile bir kısmını ise bahçe işleriyle uğraşan bir abimiz ile paylaştım. Tohumları ne zaman çimlendirmeye başladığımı hatırlayamıyorum fakat 1 ay kadar oldu zannediyorum.

3 adet blue beauty domates;

3 adet meksika salatalık;

Hava durumunu kontrol ettiğimde 17/03/2019 tarihinde hava güneşli görünüyor bence saksılara geçirmek için iyi bir zaman (emin değilim bu konuda yorum ve önerilere açığım)

Tohum paylaşımından almadığım yani ticari tohum olarak salatalık almıştım, 6 tane filizlendirdim, 3 tanesini saksıya aldım 3 tanesi halen camın önünde beklemekte, muhtemelen o 3 taneyi dikemeyeceğim çünkü balkonumda yer kalmadı. Oturduğm sitenin ufak bir bahçesi var oraya dikebilirim belki.

https://i.hizliresim.com/alvB14.jpg

Sitenin bahçesinde gezerken rastladım, çilek, ayrı ayrı yerlerde bulunuyordu, özellikle ekildiğini düşünmüyorum muhtelemen kendiliğinden bitti, bahçeden el küreği yardımı ile 4 adet çilek fidesi topladım, köklerinden toprağı silkeledim ve köklerini yıkadım (dışarıdan hastalık barındıran bir fideyi getirerek diğer bitkilere zarar vermek en son isteyeceğim şey) ve saksıya diktim, henüz 3 gün oldu umarım sağlıklı bir şekilde toprağa kendilerini alıştırırlar. (Çilek fidelerinin altındaki şeyler malç olarak kullandığım kurşun kalem talaşıdır)

Bu Tiny Tim Çeri Domates, geçtiğimiz Ekim (2018 Ekim) ayında dikmiştim. Balkonum kapalı olduğundan ekim zamanına aldırmadım, sera etkisi yaratır diye düşündüm. Yanlış düşünmüş olabilirim. Şimdi çiçeklenmeye başladı umarım yakında meyve de verir.

Saksılık sarı domateslerim, Ekim ya da Kasım ayında saksıya geçirildi, henüz meyve verme havasına girmedi, hayırlısı,

https://i.hizliresim.com/Ban9LM.jpg

Bunlar da yine 2018 Ekim ayında ektiğim Tere'ler,

https://i.hizliresim.com/26dQJ2.jpg

Şimdilik paylaşımlarım bundan ibarettir, bitkilerin gelişme dönemlerinde de konuyu canlı tutmaya çalışacağım.

İyi forumlar dilerim,
Saygılar.

birol baser, Muda, TCM ve 7 kişi beğendi.
mr.nobody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 23:13   #2
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Balkonunuz daima kapalı duruyorsa açmış domates çiçeklerini elle veya şarjlı diş fırçasıyla tozlamayı unutmayın. Meyve tutumu artar. Kolay gelsin.

TCM ve mr.nobody beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 12:23   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Balkonunuz daima kapalı duruyorsa açmış domates çiçeklerini elle veya şarjlı diş fırçasıyla tozlamayı unutmayın. Meyve tutumu artar. Kolay gelsin.
Evet Balkon sürekli kapalı sadece çok az aralık bıraktım içeriye oksijen girebilsin diye. Elle tozlama yaparken yanlışlıkla çiçekleri koparmaktan korkuyorum ama deneyeceğim değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum

TCM ve its_just_a_ride beğendi.
Eski 14-03-2019, 12:39   #4
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mr.nobody Mesajı Göster
Evet Balkon sürekli kapalı sadece çok az aralık bıraktım içeriye oksijen girebilsin diye. Elle tozlama yaparken yanlışlıkla çiçekleri koparmaktan korkuyorum ama deneyeceğim değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum
Ya da domates fidesinden tutarak hafifçe sallayıpta bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz...

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 13:24   #5
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Bence doğru düşünmüşsünüz.
Birçok kişiden önce domates yemeye başlayacaksınız gibi görünüyor

Alıntı:
Bu Tiny Tim Çeri Domates, geçtiğimiz Ekim (2018 Ekim) ayında dikmiştim. Balkonum kapalı olduğundan ekim zamanına aldırmadım, sera etkisi yaratır diye düşündüm. Yanlış düşünmüş olabilirim. Şimdi çiçeklenmeye başladı umarım yakında meyve de verir.

TCM beğendi.
dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 12:25   #6
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Şarjlı diş fırçasının vibrasyonuna bile dayanıyorlar merak etmeyin. Önemli olan çiçeğe yakım bölümlerde titreşim yaratmak.

TCM ve mr.nobody beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2019, 09:25   #7
Yeni Üye

Yaprak Kenarlarının Sararması

Tekrardan merhaba. 2 Tane salatalık fidesini daha saksıya geçirdim fakat fidelerin yapraklarının kenarları sararmaya başladı. Nedenini bilemiyorum hastalık mı yoksa topraktaki herhangi bir element eksikliğinden mi?

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2019, 20:17   #8
Yeni Üye

Güncelleme

Herkese selamlar,
Bitkilerin gelişimini takip amacıyla fotoğrafları yüklemek istedim. Herkese saygılar, iyi forumlar dilerim.

Salatalıklar

Eski 25-04-2019, 20:17   #9
Yeni Üye

Güncelleme

Domatesler

elifaydin ve uzunkum beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024