agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/)
-   -   Menevşe / Tohum paylaşım sonrası çalışmalar 2020 / Adana (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/43980.htm)

Menevşe 25-04-2020 08:59

Menevşe / Tohum paylaşım sonrası çalışmalar 2020 / Adana

Merhaba, tohum paylaşım etkinliğinden talep ettiğim tohumlar aşağıdaki gibiydi hepside geldi tekrar tohumunu paylasanlara ve ve bu etkinliği duzenleyenlere teşekkür ediyorum iyi ki varsiniz🙏🏻

1- Ufak haşlamalık köy mısırı - Akıssoftware
2- Balkabağı - Mahmutcan1970
3- Fahrenheit Blues Domates - Bahcedenn
4- Sarıkız Fasulye- Bahcedenn
5- Kivano - telato
6- Çikolata sarmaşığı - Güne-bakan
7- Badem Salatalık- ygorer
8- Üçburun biber - halcur
9- Siyah yemeklik ayçiçeği 🌻 TCM
10- Patlak Mısır (zekoş) Kenger
11- Tıbbi Lavanta - Kenger
12- Acur - Kenger
13- Kalıcı Ispanak - thunderon
14- Tıbbi papatya - istcallst
15- Yaprak Kereviz - istcallst
16- Kıbrıs Ayçiçeği - istcallst
17- Lif Kabağı - istcallst
18- Fransız Kadife Çiçeği - intibah
19- Ayçiçeği - hanifeceliktas
20- Maydanoz - telato
21- Blue Beauty Domates - Sezerakk
22- Mor Reyhan - saleri

Menevşe 25-04-2020 09:10

1 Eklenti(ler)
Gelen tohumlarım

Menevşe 25-04-2020 09:12

1 Eklenti(ler)
Maydanozları ekeli sanırım 3 haftayı geçti daha yeni yeni çimleniyorlar.

Menevşe 25-04-2020 09:20

Üçburun biberler

1 Eklenti(ler)
Üçburun biberlerim neredeyse tamami cimlendi 1 hafta gibi kisa bir süre icerisinde çimlendiler.

Menevşe 25-04-2020 09:25

Fahrenheit Blues Domates

2 Eklenti(ler)
Ekeli baya oldu gercek yerlerine alınacak boya geldiler ama henüz sebze adalarim hazır olmadığı icin bekliyorlar. Üstlerine toprak ilavesi yaptim biraz böyle idare etsinler. Ada olayi daha da gecikirse ayri saksilara almayi düşünüyorum 🤔

Menevşe 25-04-2020 09:30

Badem salatalık

3 Eklenti(ler)
Bunlarda salatalıklarım, 7 tohum vardı ikisini ne olur ne olmaz diye kenara ayırıp 5 tanesini ekmistim hepsi çimlendiler. Birisin ortasini gercek yapraklarin çıktığı yeri bisey yemis iki yaprakli kaldi ama diger dördü gayet iyi büyüyorlar umarım tohumlarini alabilirim. Bunlari adalari bekleyemeden saksilara ektim çünkü salatalik yemeyi cok ozledim dört gözle yollarini gözlüyorum 😂

Menevşe 25-04-2020 09:33

Fransız kadife çiçeği

1 Eklenti(ler)
Bunlarda kadifelerim adalara ekeceğim ayni Meyvelitepe gibi 🤗. Yaklaşık 14-15 tohum geldi 9-10 tanesi çimlendiler. Şu an 8 tanesi büyüyorlar.

Menevşe 25-04-2020 09:34

Diger tohumları direk yerlerine dikmek istediğimden onları cimlendirmedim.

bilenyum 25-04-2020 15:14

Adana gibi sıcak bir bölgede olmanın güzel yanları olsa gerek. Ankara'da çimlendirmeye çalıştığım tohumların en büyüğü bile sizin fidelerden 5 kat küçük :D

Verimli bir sezon geçirirsiniz umarım. Çok güzel görünüyorlar

Menevşe 25-04-2020 15:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1586430)
Adana gibi sıcak bir bölgede olmanın güzel yanları olsa gerek. Ankara'da çimlendirmeye çalıştığım tohumların en büyüğü bile sizin fidelerden 5 kat küçük :D

Verimli bir sezon geçirirsiniz umarım. Çok güzel görünüyorlar

Merhaba, evet dediğiniz gibi güneş ve sıcaklık onemli gerçekten.. Ama burda da şöyle bir sorun oluyor yazin cok sicaktan bitkiler yanıyorlar. Güzel temennileriniz icin teşekkürler. Umarim sizde verimli bir sezon gecirirsiniz.

Portakal Rengi 26-04-2020 07:37

Karışmak gibi olmasın ama toprağa dikmekte geç kalıyor olabilirsiniz.
Bende Akdeniz ikliminde ekip dikiyorum. Temmuz-Ağustos aylarında ürün alınamıyor.
Bitkiye göre meyve verme süreleri var. Örneğin domates 90 günde olan tipteyse Temmuz a kadar ürün almak için Nisan da dikilmiş olmalı.
Temmuz da bol sulama ile bitki yaşamını sürdürüyor ama bir türlü kendine gelip, meyve vermiyor.
Ağustos'ta ikinci gurup ekimleri yaparsam Ekim de ürün alabiliyorum. Güz ekimi diyorlar buralarda.
Fideleriniz güzel yetişmiş görünüyor. Maşallahı var.
Bereketiniz bol olsun.

Menevşe 26-04-2020 08:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi (Mesaj 1586476)
Karışmak gibi olmasın ama toprağa dikmekte geç kalıyor olabilirsiniz.
Bende Akdeniz ikliminde ekip dikiyorum. Temmuz-Ağustos aylarında ürün alınamıyor.
Bitkiye göre meyve verme süreleri var. Örneğin domates 90 günde olan tipteyse Temmuz a kadar ürün almak için Nisan da dikilmiş olmalı.
Temmuz da bol sulama ile bitki yaşamını sürdürüyor ama bir türlü kendine gelip, meyve vermiyor.
Ağustos'ta ikinci gurup ekimleri yaparsam Ekim de ürün alabiliyorum. Güz ekimi diyorlar buralarda.
Fideleriniz güzel yetişmiş görünüyor. Maşallahı var.
Bereketiniz bol olsun.

Merhaba sayın portakal rengi, evet çok haklısınız geçen sene sarıkız fasülyelerimi Mayıs’ta ekince ürün alamamıştım.. en iyisi şu an hepsini cimlendirmeye baslamak belki ise yarar. Çünkü ekmek istediğim yerde maalesef inşaat var en iyi ihtimalle 2 hafta daha sürer gibi görünüyor ondan adalar gecikiyor. Fikirleriniz icin teşekkür ederim. Olmazsa bende guz ekimini deneyeceğim.

Menevşe 28-04-2020 09:30

Geride kalanlar

1 Eklenti(ler)
Kalan bütün tohumları da fide yapsam iyi olur yoksa geç kalicam dedikten 2 gün sonra kökler göründü 😂 çekirdekleri böyle gormek degisikti paylasmak istedim. Fotografi cektikten sonra hepsi viyollerde yerini aldı. Bakalim nasil büyüyecekler.

Menevşe 03-05-2020 13:07

1 Eklenti(ler)
Merhaba, kadifelerimi sabah bu halde buldum 😢 bunu ne yapmış olabilir? Ve en önemlisi büyümeye devam ederler mi bu sekilde?

Menevşe 06-05-2020 10:26

3 Eklenti(ler)
Sarıkız fasülyelerimde göründü. 26/04/2020 tarihinde ekmiştim 16 tane tohum bugün bu durumdalar insallah gec kalmamisimdir.

Portakal Rengi 07-05-2020 09:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Menevşe (Mesaj 1587426)
Sarıkız fasülyelerimde göründü. 26/04/2020 tarihinde ekmiştim 16 tane tohum bugün bu durumdalar insallah gec kalmamisimdir.

Akdeniz bölgesindesiniz. Sizde geç kalanlardansınız, benim gibi.
Önceliğiniz tohum almak olmalı. 16 ekim avantaj olacak. Sıcak havada her türlü hastalık hazır bekliyor. En belalısı kırmızı örümcek denen hastalık. Yapraklarda renk değişimi alarm! Hastalıkların en büyük belirtisi.
Yaprakları önlü arkalı sürekli gözlemek gerekiyor. Verime geçme 70-140 gün dendiği için çok sıcaklara kalacak ve risk artacak. Aldığınız tohumu Temmuz'da tekrar dikerseniz güz fasulyesi yiyorsunuz.

Menevşe 07-05-2020 16:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi (Mesaj 1587512)
Akdeniz bölgesindesiniz. Sizde geç kalanlardansınız, benim gibi.
Önceliğiniz tohum almak olmalı. 16 ekim avantaj olacak. Sıcak havada her türlü hastalık hazır bekliyor. En belalısı kırmızı örümcek denen hastalık. Yapraklarda renk değişimi alarm! Hastalıkların en büyük belirtisi.
Yaprakları önlü arkalı sürekli gözlemek gerekiyor. Verime geçme 70-140 gün dendiği için çok sıcaklara kalacak ve risk artacak. Aldığınız tohumu Temmuz'da tekrar dikerseniz güz fasulyesi yiyorsunuz.

Evet dediğiniz gibi tohum almak ilk hedefim, kaolin kili uygulaması yapacsgim sıcaklara ve zararlılara karşı bakalim nasil bir etki olusacak. Gecen sene de kırmızı örümcek görünür gibi oldu kükürt ile ilaclama yapinca gecmisti. Siz kaolin kili kullandiniz mi daha once?

Portakal Rengi 08-05-2020 08:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Menevşe (Mesaj 1587544)
Evet dediğiniz gibi tohum almak ilk hedefim, kaolin kili uygulaması yapacsgim sıcaklara ve zararlılara karşı bakalim nasil bir etki olusacak. Gecen sene de kırmızı örümcek görünür gibi oldu kükürt ile ilaclama yapinca gecmisti. Siz kaolin kili kullandiniz mi daha once?

Ben tarım konusunda yeniyim. :D
Dördüncü yıl oluyor. İlk fasulyemi evvelki yıl ekmiştim. O günden bu yana araştırıyorum. Ekip dikenleri gözlüyorum. Çünkü sorulara doğru yanıt vermiyorlar. Genel geçer bir şey ile geçiştiriyorlar. Bu yıl kükürt denemesi yapmaya çalışacağım. Birkaç tür fasulye ektim.
Kaolin konusunda çekimserim. Hem kuruluğu arttıracak hem de sıcak ortamı destekleyecek düşüncesindeyim. Sıvı kükürt nemli kalmaya da yardımcı olur düşüncesiyle denemeye karar verdim. Geciktirebilirsem yeterli. Ek olarak gölgeleme yapacağım. Bildiğimden değil.
Burası tam Akdeniz iklimi. Mersin'den farkı yok.
Ticari olarak yetiştirme yapılmıyor. Fasulyeyi güz döneminde, kendileri için yetiştiriyorlar. Gökova körfezinde gördüğüm köylüler çok erken ekiyor. Nisan-Mayıs başı toplanıp, bitmiş oluyor. Sulama yapmadan yetiştiriyorlar.
Tohumlara geç ulaştığım için, bu dönemde deniyorum. Bir yandan da öğrenmiş oluyorum.

Menevşe 09-05-2020 15:04

Kaolin ile ilgili kafanizdaki soru isaretlerini gidermesi acisindan meyvelitepenin blogunu okuyabilirsiniz eger okumadiysanız. Fasülyelerim olacak gibi bir his var icimde onlari genelde golge olan bir yerde tutmayi planlıyorum roka ve marullarla birlikte. Bakalım doga bu sene bize neler ogretecek. Çok heyecan verici.

Menevşe 09-05-2020 15:15

5 Eklenti(ler)
Fasülyelerimin son hali... Yaprak kerevizler henüz topraktan kendilerini gösterdiler, misirlar, aycicekleri ve acurlar da büyüyorlar.

Menevşe 09-05-2020 15:18

1 Eklenti(ler)
Kadifelerimin durumu icler acisi isin kötüsü sebebini de bilmiyorum bur anda böyle oldular. Bunu daha ince yasayan var mi ya da bu konuda fikri olan?

Muda 13-05-2020 20:44

Muhtemel bir süre susuz kalmışlar. Kurumuşlar. Toprak az. Havalar birden ısındı.

Menevşe 14-05-2020 22:18

Merhaba Muda Cvp icin teşekkürler, bunlar oldugunda havalar çok ısınmamıştı burda Ve yarı gölgede duruyorlardı. Kurumus gibi görünüyor ama kuru degillerdi yas ama solmuş vaziyetteydiler bu hale gelmeden bir önceki aşamayı da cekip koymustum biraz yukarda. Bana sanki bisey yemiş gibi geliyor. Bütün yapraklari yenince bitki de ölüme gecti diye düşündüm ama ne oldugu konusunda bir fikrim yok ��*♂️

Menevşe 19-05-2020 13:27

2 Eklenti(ler)
Badem salatalığın İlk meyveleri, bir an once yemek istiyorum o kadar ozledim ki
Eklenti 708652
Bu da bahçeye misafir olan kaplumbağa 😂 klorunu ucurmak icin su beklettigim kovanin birtanesine gelmis girmiş gece
Eklenti 708653

Menevşe 24-05-2020 16:52

4 Eklenti(ler)
Salatalık badem saniyordum ama sanırım karışmış kornison gibi görünüyor ne dersiniz?Eklenti 709159
Blue beautylerde görünmeye başladı. Eklenti 709160Eklenti 709161
Bu arada sanırım kadife ciceklerinin suçlularını yakaladim ama ne olduklarini bilmiyorum. Eklenti 709162

Menevşe 13-06-2020 12:10

3 Eklenti(ler)
Ortadaki yaprakların bu sekilde kurumasının sebebi ne olabilir? Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024