agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/)
-   -   Bilenyum / Tohum Paylaşım Sonrası 2020 (Ankara) (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/43853.htm)

AkisSoftware 04-05-2020 02:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1587219)
Benim patlıcanların ilk çıkanları aynen öyleydi. Onların bulunduğu bardaklardaki toprağın üst tabakası hafiften sertleşmiş, ben de her baktığımda onları ıslak zannedip su vermiyordum. Geçenlerde toprağını elimle yokladığımda kupkuru olduğunu gördüm, su verip güneşe koydum iki günde iki haftalık büyüdüler :) bi bakın bakalım sizde de benzer bi şey olmasın.

Keşke öyle olsa. Kibrit çopu gibi bekliyorlar. Rus domatesinin gozunu seveyim uctj nerdeyse çiçek acacak

bilenyum 05-05-2020 19:18

Zaten yapmıştım ama tekrar denedim. Bakalım gelişim sağlayacak mı :)

bilenyum 06-05-2020 17:32

1 Eklenti(ler)
Bugün bir kısım fidemi bardaklara aktardım.

bilenyum 09-05-2020 11:36

2 Eklenti(ler)
Güncel

mutlu_inan 09-05-2020 13:14

Artık bahçeyle buluşturmak gerekmiyor mu?

bilenyum 09-05-2020 16:36

Maalesef geçiremedim çünkü havalar hala çok sert. Yeni yeni ısınmaya başladı Ankara. Artık bahçede bırakıyorum fakat asıl yerlerine 1 hafta sonra alacağım. :)

bilenyum 13-05-2020 09:49

2 Eklenti(ler)
Güncel durumda böyle. Fahrenheit tek kaldi. Gelişimi bu şekilde. Komik ilerliyor ☺️

bilenyum 18-05-2020 16:58

2 Eklenti(ler)
Domateslerin bir çoğunu aktardım bahçeye :) Aralarında bırakabileceğim max. araları bırakmaya çalıştım. Biberleri de haftaya aktarmayı planlıyorum. Henüz çok ufaklar :(

bilenyum 18-05-2020 17:07

Bulgar Domatesi - 6 fide olarak ayarladım. 2 fire verdi bu nedenle 4 gelişmiş fide aktardım. Kalan tohumları eğer yer kalırsa aktaracağım bahçeye.
Hafize Baliç Pembe Domatesi - Toplamda 12 adet filizlendirdim ve 10 tanesini bahçeye ektim.
Alakır Etlisi Domatesi - 5 fide çimlendirdim. 3 adet ekebildim.
Sugören Pembesi - 5 fide çimlendirdim. 4 adet ekebildim.
Kivano - 5 tohum gelmişti. Hepsi yetişti ve ekildi.
Heybetli Domates - 6 da 6 ekim yaptım.
*Berkeley Tie-Dye Domates. Sadece 3 tohum çimlenmişti. 1 tanesi ne yazık ki kurudu. 2 gelişmiş fidesi yerini aldı.
**Black from Tula - Yaklaşık 10-12 fidesini diktim. Gelişimi kritik gittiğinden gelişimleri zayıf oldu. :( Umarım ektiğim yerde açılırlar.
Blue Beauty Domates - Tula ile aynı viyolde geliştiler. Kardeş mesafede ekimlerini gerçekleştirdim. Oda riskli gruptan.
Sungold Domates - Yalnızca 8 tohum ekmiştim. Tamamını toprağa geçirdim.
Margaret Curtain - 6 fide çimlendirdim ve toprağa taşıdım.
Russian Cossak Domates - 4 fide alabildim ve ekimi yapıldı.
Başarısızlar:

*Blue Cream Berry Domates- Başarılı olamadım :(
*Fahrenheit Blues Domates - Tüm tohumları dikmiştim lakin 1 tanesi çıkmaya karar verdi :D Oda sakat ilerlediğinden gelişim göstermiyor. Bu tip durumlarda ne yapabilirim bilemiyorum. Toprak üstü 3 cm de sabit kaldı :(

AkisSoftware 18-05-2020 22:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1588671)
Bulgar Domatesi - 6 fide olarak ayarladım. 2 fire verdi bu nedenle 4 gelişmiş fide aktardım. Kalan tohumları eğer yer kalırsa aktaracağım bahçeye.
Hafize Baliç Pembe Domatesi - Toplamda 12 adet filizlendirdim ve 10 tanesini bahçeye ektim.
Alakır Etlisi Domatesi - 5 fide çimlendirdim. 3 adet ekebildim.
Sugören Pembesi - 5 fide çimlendirdim. 4 adet ekebildim.
Kivano - 5 tohum gelmişti. Hepsi yetişti ve ekildi.
Heybetli Domates - 6 da 6 ekim yaptım.
*Berkeley Tie-Dye Domates. Sadece 3 tohum çimlenmişti. 1 tanesi ne yazık ki kurudu. 2 gelişmiş fidesi yerini aldı.
**Black from Tula - Yaklaşık 10-12 fidesini diktim. Gelişimi kritik gittiğinden gelişimleri zayıf oldu. :( Umarım ektiğim yerde açılırlar.
Blue Beauty Domates - Tula ile aynı viyolde geliştiler. Kardeş mesafede ekimlerini gerçekleştirdim. Oda riskli gruptan.
Sungold Domates - Yalnızca 8 tohum ekmiştim. Tamamını toprağa geçirdim.
Margaret Curtain - 6 fide çimlendirdim ve toprağa taşıdım.
Russian Cossak Domates - 4 fide alabildim ve ekimi yapıldı.
Başarısızlar:

*Blue Cream Berry Domates- Başarılı olamadım :(
*Fahrenheit Blues Domates - Tüm tohumları dikmiştim lakin 1 tanesi çıkmaya karar verdi :D Oda sakat ilerlediğinden gelişim göstermiyor. Bu tip durumlarda ne yapabilirim bilemiyorum. Toprak üstü 3 cm de sabit kaldı :(

Bu kadar cesit domatesi ne yapacaksiniz? Ben pek bilmiyorum ama capraz tozlanma icin nasil bir önlem almak gerekiyor? Arada biraktiginiz mesafeler yeterli mi?

Ben diktiğim domates ve biberleri tamamen farkli saksilarda yetistiriyorum.

Kolay gelsin

bilenyum 19-05-2020 14:20

Öncelikle tabi ki yeterli önlem alamadım bence ama çiçeklenme evresi tül geçireceğim tozlamayı önlemek adına. Birde aralara çiçekler ekeceğimden bir nebze oranı düşürebilirim diye düşünüyorum.

Bu kadar çok çeşit ekmemin sebebi istediğim lezzette domatesi arıyor olmam :)
Beğendiğim domatesleri belirleyip onlarla devam edeceğim. Tohumu yetiştirenlerin yorumlarını dikkate alarak seçmiştim tohumları. Umarım dedikleri kadar lezzetli ve verimli domatesler yetiştirme şansım olur ve bu yıl etkinlikte tohum paylaşımı yapabilirim.

bilenyum 04-06-2020 19:49

3 Eklenti(ler)
Merhaba ☺️ domatesler ve mısırlar genel olarak bu ayardalar. Ankara iklimimde biraz yavaş gidiyoruz. Kisa bir fikrinizi de almak istiyorum. Görselde ki domates fidesinde koltuk altı çıkmaya başlamış. Onların gelişimini gözleyeyim mi alayım mı?
Normal şartlarda gelişimi tamamladığında almaya başlıyordum.

bilenyum 07-06-2020 23:05

Ne dersiniz? Koltuk almalı mıyım bu kadar küçük bir fideden?

bilenyum 14-06-2020 17:08

3 Eklenti(ler)
Domateslerin gelişimi iyi gidiyor. Ara dalciklar da büyüyor ama bu boyda bir fidede alınmalı mıdır?
Yılların kekiği de yine harika kokusuyla büyülüyor

rencberdede 15-06-2020 11:32

Domates oturaksa çoğu ara dal alınmıyor, sırıksa bütün ara dallar (koltuk sürgünler) alınıyor.

bilenyum 15-06-2020 23:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rencberdede (Mesaj 1590996)
Domates oturaksa çoğu ara dal alınmıyor, sırıksa bütün ara dallar (koltuk sürgünler) alınıyor.

Hafize Baliçlerin sırık domatesi. Çok fazla ara dal verdiler bu nedenle biraz tereddüt ettim.
teşekkür ederim cevap için.

azorka 16-06-2020 12:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1591054)
Hafize Baliçlerin sırık domatesi. Çok fazla ara dal verdiler bu nedenle biraz tereddüt ettim.
teşekkür ederim cevap için.

Koltukları sabahın erken saatlerinde veya akşam almakta fayda var o zaman gevrek oluyorlar. :)

bilenyum 16-06-2020 18:10

Biraz gelişmelerini bekleyip çelikle çoğaltmaya karar verdim. Bu sayede daha fazla aynı tür domates elde edebilirim.
Teşekkür ederim azorka :)

bilenyum 26-06-2020 16:28

4 Eklenti(ler)
Domatesleri siriklar taktım. Ciceklenmeler başladı yavaş yavaş. Kuzu kulağı tohum vermeye başladı.

elifaydin 29-06-2020 11:18

Bu sene paylaşımdan aslanağzı tohumu edinmiştim ama çıkanların hepsi pembe tonları oldu. Sizin bu güzelliklerden tohum edinirseniz muhakkak isterim.

jasjass 29-06-2020 21:29

kuzu kulağı ne güzel kalkmış tohuma ��

bilenyum 30-06-2020 00:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin (Mesaj 1591904)
Bu sene paylaşımdan aslanağzı tohumu edinmiştim ama çıkanların hepsi pembe tonları oldu. Sizin bu güzelliklerden tohum edinirseniz muhakkak isterim.

Bu yılki etkinlikte paylaşmayı düşünüyorum aslan ağzı :)
Aynı zamanda kalıcı kuzuoğlak tohumlarıda aksilik olmazsa paylaşacağım

bilenyum 01-07-2020 14:54

1 Eklenti(ler)
Çelik alacagimdan bahsetmiştim daha önce. Yaklaşık 7,8 günde kökler bu hale geliyor

elifaydin 07-07-2020 09:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1591935)
Bu yılki etkinlikte paylaşmayı düşünüyorum aslan ağzı :)
Aynı zamanda kalıcı kuzuoğlak tohumlarıda aksilik olmazsa paylaşacağım

Kuzukulağı tohumlarını da şimdiden not ettim. :)

elifaydin 07-07-2020 09:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1591987)
Çelik alacagimdan bahsetmiştim daha önce. Yaklaşık 7,8 günde kökler bu hale geliyor

Dün yanlışlıkla bir tane domatesi kırdım, bu yöntemi denemeliyim.

bilenyum 08-07-2020 18:39

2 Eklenti(ler)
Birden ne oldu bilemiyorum ama özellikle hafize balic domateslerin çiçekleri kurudu. Bu alttaki güzellikte margred courtain

bilenyum 17-07-2020 19:37

2 Eklenti(ler)
Talihsiz domateslerim çiçekleri dökülüyor. Tutum nedense az oldu. Umarım kırar bu döngüyü. Şuan için ilk belirenler su gören ve margred c. oldu.

bilenyum 09-08-2020 11:47

Maalesef domatesler beni üzüyor. Bir iki domates türü harici özellikle hafize baliç çieklerini açıp açıp döküyor. Hazirandan beridir çiçekli olan domateslerin hiç biri tutmadı. Neden böyle bir durum oldu anlamış değilim. Hafize baliç ve gelişimi iyi gitmeyen 1-2 domates türünde de bu sorun var.
Sulamayı belirli aralıklarla yapıyorum, doğru budamalar yapıyorum, yaprak hastalıkları yok, iyi bir sırıkla da destekliler, topraktan kaynaklıdır diyerek 3 hafta önce gübrelemelerini de gerçekleştirdim. Hiç hareketlenme olmadı. Bir önerisi olan var mı?

TCM 09-08-2020 14:27

Domates için (açıköğretim derslerinde öğrendiğim bilgiyi aktarıyorum): Meyve tutumu için sıcaklığın çok aşırı olmaması gerek, bu sebeple bizim ovada yazın domates ekilip dikilmez; güz domatesi için temmuz son haftası fideler dikilir, baharda ise mart gibiydi yanılmıyorsam. Gece sıcaklığı da 16 derece civarı olmalıymış domates meyve tutumu için, yani sıcak olmayacak, gece-gündüz arası çok sıcaklık farkı olmayacak ve gece sıcaklığı 16 olacak. Yaylada dahi kimi türler sıcaklığın nispeten azaldığı ağustosun ikinci yarısından itibaren meyve tutumunu arttırıyor. Sebep budur diye düşünüyorum başka aksaklık yoksa.

TCM 09-08-2020 14:41

Bahar için ovada; nisan başında fideleri dikiyorlarmış tarlaya bizim çiftçiler, güz içinse temmuzun son iki haftası; notlarımı buldum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024