agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2019-2020 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/)
-   -   ygorer / Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar (İstanbul) 2019 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2019-2020/43110.htm)

ygorer 02-04-2019 14:39

ygorer / Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar (İstanbul) 2019

Merhaba,

2019 Tohum Paylaşımı kapsamında edindiğim tohumların akıbetini burada paylaşacağım.

Bahçem çok küçük olduğu için ekebileceğim kadar (belki biraz da hevesle bir miktar üzeri) tohum talep ettim. Şansıma talep ettiğim tohumlarda sıra uzun olmasına rağmen bana da sıra gelebilmişti. Bu sebeple kırmayıp bu acemi ve küçük girişimciye tohum ayıran ve gönderenlere çok teşekkür ediyorum.

Bu yıla kadar fide olarak aldığım domates, biber ve hıyarları balkonumda daha sonra da bahçede yetiştiriyordum.

Umarım bu yıl tohumdan ürettiklerimi dikme ve sonrasında tohumlarını paylaşma şansım olur.

ygorer 02-04-2019 14:51

24 Mart tarihinde ektiklerim

4 Eklenti(ler)
Süreci kayıt edebilmek amacıyla farklı tarihlerdeki fotoğrafları yüklemeyi planlıyorum.

24 Mart’ta ektiğim tohumlar:

Berkeley Tie-Dye Domates (Meyvelitepe)
Heybetli Domates (Tolga Özmeral)
Karışık Domates (orucoglu)
Badem Salatalık (Musa Gündoğan)
İri Kadife Çiçeği (Musa Gündoğan)
Haseki küpesi (aleydi)

Tohumların yarısını ektim. Torf ve perlit karışımı kullandım. Torfu Yalova kaynaklı bir fide sitesinden aldım. Genellikle plastik bardak ve kaplar kullandım. Bardakların altını deldim. Üzerlerini şeffaf kapak veya streç film ile kapattım.

elifaydin 02-04-2019 14:56

Haydi bakalım kolay gelsin bereketli olsun diyelim.

ygorer 02-04-2019 15:11

29 Mart

1 Eklenti(ler)
Fidelerim göründü

İri kadife tohumları hariç hepsi çıkmış gözüküyor

ygorer 02-04-2019 15:30

Kavun-Karpuz tohumları

26 Mart'ta da kavun karpuz tohumlarını ayrı bir kaba ekmiştim. Üstteki fotoğrafta yeni ekili olanlar onlar.

Karışık yazlık ve kışlık karpuz (orucoğlu)
Kırkağaç kavunu (orucoğlu)

Bu arada tohumları ekmeden önce suda beklettim. Domates-salatalık-çiçek tohumları 2 gün, kavun-karpuz tohumları 4 gün suda bekledi (biraz da doğumgünü telaşları araya girdi).

Önceki torfum bittiği için farklı bir yerden aldığım torfu kullandım. Bu sefer ekmeden önce suladım. Çünkü domates tohumlarını ektiğim torf yeterli nemde değildi. Ben ektikten sonra bunu idrak edebildim. Fıs fıs ile bol bol sulamaya çalıştım ama ertesi gün fısfısa rağmen epey kuru kaldığını farkettim. Bu forumda okuduğum yöntem geldi aklıma. Alt kabına su doldurdum. 1-2 gün içinde güzel nemlendiğini fark ettim ve düzenli fıs fıslar yeterli oldu. Fideler gözükünce üstlerini açtım ve fidelerin diplerine azar azar su döküyorum şu an. Tohumları sularken havalandırmış oluyorum.

Yer olarak batıya bakan kapalı ama aydınlık mutfak balkonunda yetiştiriyorum. Özel bir ısı ve ışık kaynağı kullanmıyorum. Normal mutfak peteği yanıyor sadece.
Tohum iken yere, daha az güneş alan yere koyuyorum, fideler çıkınca yukarı camın önüne koyuyorum. Havalar çok güneşli gitmediği için güneş ışınları camdan dolayı sorun oluşturmaz diye umuyorum.

Bu arada iri kadife çiçekleri hala fide vermedi. Sanırım yolunda gitmeyen bir şeyler var.

ygorer 02-04-2019 16:02

2 Nisan

3 Eklenti(ler)
Kavunlar da boy gösterdi. Karpuzlardan ses seda yok.

Badem salatalıklar, Haseki küpeleri fena gözükmüyor.

Sanki domateslerin büyümesi yavaşladı?

İri kadife çiçekleri sanırım olmadı, hiç hareket yok.

elifaydin 02-04-2019 16:21

Kadifelerin çimlenme süresi nedir ki acaba?

ygorer 02-04-2019 16:35

Sanırım ben acele ediyorum, araştırdığımda bir kaç farklı bilgi buldum, ancak en az 2 hafta beklemem gerekiyor gibi. Bu durumda bu Pazar civarında bir kıpırtılar bekliyorum.

Dutlubahçe 02-04-2019 20:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ygorer (Mesaj 1564749)
Sanırım ben acele ediyorum, araştırdığımda bir kaç farklı bilgi buldum, ancak en az 2 hafta beklemem gerekiyor gibi. Bu durumda bu Pazar civarında bir kıpırtılar bekliyorum.

Ben de aynı tohumdan ektim, 5.günde çimlendiler ancak çimlenme oranı %20 gibi idi.

TCM 02-04-2019 23:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin (Mesaj 1564743)
Kadifelerin çimlenme süresi nedir ki acaba?

Kadifeler hızlı çimlenir, ortam uygun olursa üç dört gün en fazla.

ygorer 03-04-2019 14:56

10 gün oldu benimkiler :o
Maydanoz da bir türlü çimlendiremedim, uzun süreli çimlenenlerde bir şeyleri yanlış yapıyorum galiba. Fazla mı suluyorum acaba?

Kadifeleri şimdilik az su ile beklemeye devam edeyim bakalım belki 1-2 tanesi beni üzmez de yüzünü gösterir.

mutlu_inan 03-04-2019 15:45

maydanozları bahçeye ekince çıkıp üzerine çiğniyorlar benim bildiğim, saksıya ektiyseniz de gömmeden toprağın üzerine serpip bastırılmalı gibime geliyor.

elifaydin 03-04-2019 16:23

Maydanoz bende de var, ama daha önce de ekmiştim 30 günden önce çimlenmemişti onlar

TCM 03-04-2019 18:18

Çiğnemenize gerek yok, yeterli koşulları sağlarsanız (nem-ısı) iki haftada çıkarlar. Ben köpük balık kasalarına ve toprağa ektim; toprağı temizledim tohumları attım tırmıkla hafiften karıştırıp üzerini çuval ile örttüm.

ygorer 03-04-2019 20:06

Maydonoz 1 paket tohumu bahçeye direkt ekmek üzere ayırmıştım. Bu yöntemle yapayım bu sefer. Çok teşekkürler

ygorer 03-04-2019 20:12

1 Eklenti(ler)
Eve gelince bir de ne göreyim... Sürprizzz. Bir minicik kadife fidesi. İnsan bu kadar mı sevinir :D

elifaydin 04-04-2019 08:35

Haydi gözler aydın ola diyelim, arkası da gelir bence bugün yarın, yeter ki İstanbul'da güneş bize biraz göz kırpsın.

Musa Gündoğan 04-04-2019 08:37

sevgili ygorer

kadifeleri derin toprağa dikmişsiniz sanırım. çünkü benimkiler diktiğimin 4 günü hepsi filizlendi ve sizlere gönderdiğim kadar sadece 2 tane küçük bardağa diktim. bence tek açıklaması derin dikmiş olmanız diye düşünüyorum.

ygorer 04-04-2019 22:57

Sayın Musa Gündoğan, sanırım öyle yaptım. Maydanozlarda da benzer durum olduğunu anladım.
Güzel haber; bu akşam itibariyle toprak üstüne çıkmayı başararak çimlenen tohum sayısı 5 e yükseldi :)
Bu vesileyle gönderdiğiniz tüm tohumlar için tekrar teşekkürler.

ygorer 04-04-2019 23:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin (Mesaj 1564907)
Haydi gözler aydın ola diyelim, arkası da gelir bence bugün yarın, yeter ki İstanbul'da güneş bize biraz göz kırpsın.

Çok teşekkürler elifaydın, tam da dediğiniz gibi oldu çok şükür, takibe devam.

Güneş konusunda umarım yarından sonra daha bir bahar gibi olacak. Fideleri güneş yakalamak için evde oradan oraya gezdirmekten ev ahalisinin dikkatlerini üzerime çekmiş durumdayım.

Kızlarım ‘bizden çok ilgileniyorsun bitkilerle’ demeye başladılar bile :)

ygorer 17-05-2019 11:15

Toprakla buluşmayı bekleyenler

1 Eklenti(ler)
Fidelerin son durumu:

ygorer 17-05-2019 11:23

Dışarıya çıkardıklarım

1 Eklenti(ler)
Şaşırtma yaptıktan sonra bazılarını dışarıya balkona aldım. Havalar çok dengesiz gittiği için zayıf gözükenleri içerde bıraktım.

Salatalıklar dışarıda biraz sarı renge döndü sanki.

İçerdekilerde şaşırtma yapmadıklarım var. Bu haftasonu bahçeye dikeceğimi umduğum için şaşırtmadan direkt dikmeyi düşünüyorum. Doğru bir şey mi bilemedim.

ygorer 17-05-2019 11:31

Kadife mi? Haseki küpesi mi?

1 Eklenti(ler)
Bu arada kadife çiçeği tohumlarının büyük bir kısmı çimlendi. Bunları ne zaman şaşırtmak gerekecek acaba?

Diyordum ki bunlar Haseki küpesi gibi geldi bana :))

ygorer 17-05-2019 11:35

Kayıplar

Mayıs başında boyu çok uzayan bir kaç salatalık fidesi ve kavun-karpuz fidelerini bahçeye denemek için dikmiştim. Çoğunu sümüklü böcekler yedi, bir kısmı da korumaya çalışırken heba oldu :(

Bu hafta diktikten sonra bol kahve telvesi serpeceğim.

Muda 17-05-2019 20:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ygorer (Mesaj 1568466)
Bu arada kadife çiçeği tohumlarının büyük bir kısmı çimlendi. Bunları ne zaman şaşırtmak gerekecek acaba?

Diyordum ki bunlar Haseki küpesi gibi geldi bana :))

Bitkileriniz haseki küpesi. Hemen tek tek bardaklara şaşırtıp kalıcı yerlerine biraz daha büyüdükten sonra dikerseniz iyi olur. Yalnız haseki küpesi çok yıllık. İkinci yılında şu zamanlarda çiçek açıyorlar bizim burada. Ancak büyüdükçe daha çok çiçek açacaktır. Kalıcı yerlerinde büyüyeceğini ve en az üç dört yıl yaşayacağını düşünerek dikerseniz iyi olur.

Dutlubahçe 18-05-2019 02:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1568484)
Bitkileriniz haseki küpesi. Hemen tek tek bardaklara şaşırtıp kalıcı yerlerine biraz daha büyüdükten sonra dikerseniz iyi olur. Yalnız haseki küpesi çok yıllık. İkinci yılında şu zamanlarda çiçek açıyorlar bizim burada. Ancak büyüdükçe daha çok çiçek açacaktır. Kalıcı yerlerinde büyüyeceğini ve en az üç dört yıl yaşayacağını düşünerek dikerseniz iyi olur.

Haseki küpesinin soğuğa dayanımı nasıldır acaba?

Muda 18-05-2019 03:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe (Mesaj 1568500)
Haseki küpesinin soğuğa dayanımı nasıldır acaba?

1280 rakımda gayet rahat yaşıyor. Soğuklara dayanıklı.

Portakal Rengi 18-05-2019 07:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ygorer (Mesaj 1568465)
Şaşırtma yaptıktan sonra bazılarını dışarıya balkona aldım. Havalar çok dengesiz gittiği için zayıf gözükenleri içerde bıraktım.

Salatalıklar dışarıda biraz sarı renge döndü sanki.

İçerdekilerde şaşırtma yapmadıklarım var. Bu haftasonu bahçeye dikeceğimi umduğum için şaşırtmadan direkt dikmeyi düşünüyorum. Doğru bir şey mi bilemedim.

Hafif sararma bende de oldu. Güneş ve soğukla ilk karşılaşma tepkisi olabilir. Toprağı kurutmadan (dışarıda nem kaybı çok oluyor.) devam ettim. Bitkinin gelişimi iki kat hızlandı. Doğrudan güneş çok etkili.
Şaşırtmadan dikme durumunda yaşamayan oluyor. Ancak, zorlayarak büyüttüğüm fidenin verimi normal gelişene göre düşük oldu. (Acemi bilgisidir.) Yaşamayanın yerine yedek beklettiğimi ekiyorum. Dikim yaptıktan sonrası için bir-iki fideyi yedek bekletiyorum.

ygorer 18-05-2019 08:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1568484)

Çok teşekkür ederim sayın Muda.
Sanırım etiketlerken şaşırıp ters etiketlemişim kadife ve hasekileri. Şimdi ben de onları şaşırtacağım :p

ygorer 18-05-2019 08:16

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi (Mesaj 1568506)
Hafif sararma bende de oldu. Güneş ve soğukla ilk karşılaşma tepkisi olabilir. Toprağı kurutmadan (dışarıda nem kaybı çok oluyor.) devam ettim. Bitkinin gelişimi iki kat hızlandı. Doğrudan güneş çok etkili.
Şaşırtmadan dikme durumunda yaşamayan oluyor. Ancak, zorlayarak büyüttüğüm fidenin verimi normal gelişene göre düşük oldu. (Acemi bilgisidir.) Yaşamayanın yerine yedek beklettiğimi ekiyorum. Dikim yaptıktan sonrası için bir-iki fideyi yedek bekletiyorum.

Sanırım ilk dışarı aldığımda sıcak bir kaç güne denk geldi ve dediğiniz gibi oldu. Bende ilk tepki olarak sıcak günde iyi suladım, ardından tüm fidelere solucan gübresi ilave ettim. Bugün daha iyi geldiler gözüme acaba psikolojik mi :)

Bu arada resimde öndeki fide kavun ya da karpuz? Gövdesi tuhaf olmuş hastalık mı acaba? Diğerlerinde hiç yok.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024